Springvloed in Japan RUPSEN, De Britsche aanvallen op Duitsche reddingsvliegtuigen M°REVUE Littauen bij de Sovjet-Unie ingelijfd die doen schrikken Marktberichten Duizenden dooden? Hamburg niet in puin Krasse maatregelen tegen Roemeenshe joden Wijze of domme bijen De kaas in vroeger lijden en thans Vwt&ol MUeUet Een a.s. nieuwe ster? In een tijdsverloop van 24 uur hebben En gelsche jagers driemaal, met volkomen mis kenning van het volkenrecht Duitsche red dingsvliegtuigen met kanonnen en machi negeweervuur aangevallen. In zijn verslag vertelt de 25-jarige onderofficier-vlieger Jo- spf Buehs. die in een deze Duitsche red- dingsyliegtuigen als telegrafist dienst deed en die als eenige kon worden gered het volgende: Wij hadden wrakhout en twee omge keerde booten zien drijven. Van een vlieg tuig was niets te zien, evenmin zagen wij menschen of olievlekken. Plotseling mer ken wij tusschen de zendmasten bij Dover en kaap Griz Nez op 500 meter afstand twee jagers Toen zij naderbij kwamen herkende ik de Engelsche kleuren. Tegelijkertijd za gen wrj, dat de jagers aan bakboord van onze machine in het water schoten. Ik seinde onmiddellijk: „worden beschoten en landen" en vervolgens: „worden beschoten, S.O.S.". Terwijl ik dit uitseinde, zag ik, dat de kogels door de machine sloegen. De tank in de romp werd getroffen. De brand stof stroomde door verschillende gaten in de cabine. Korten tijd later brandde de bo dem van het toestel. Bij de tank sloegen de vlammen naar boven. De piloot besloot te dalen. Ik zag de Engelsche jager vlak ach ter ons. zij schoot uit al haar vuurmonden. Bij de landing viel ik in het water. Op mijn roepen antwoordde geen van mijn kamera den. Na twee uur kregen Duitsche jagers mij in het oog en alarmeerden een „fl-boot", die mij opnam. Tot zoover het verslag van den onder officier-vlieger. Zondagmiddag hebben zich nog twee van dergelijke gevallen voorgedaan. Tegen 4 uur kon men vanaf het land plotseling boven het Kanaal een groote zwarte rookwolk waarnemen, welke van een ontploffing af komstig was: Wederom was een Duitsch reddingsvliegtuig door Britsche vliegers in brand geschoten. De commandant van een tweede Duitsche reddingsvliegtuig, luite nant Woelke die met zijn machine te hulp kwam om de neergeschoten kameraden te redden werd eenige minuten later eveneens door een Engelsche Spitfire aangevallen en, evenals den piloot door schampschoten ge wond. Hij vertelde het volgende: Wij hadden in de afgcloopen week alleen al drie neergeschoten Engelsche vliegers ge red eri in onze havens veilig aan land ge zet. Deze Engelsche vliegers verkeeren thans in vollen welstand. Per radio kreeg ik bericht, dat men midden boven het Ka naal twee vliegers met hun valschermen had zien neerspringen. Of het Duitsche of Engelsche vliegers waren kon men natuur lijk niet weten. Wij hadden echter bevel om elk, op zee in nood verkeerend mensch te redden, om het even van welken landaard hij was. Plotseling zagen wij een groote zwarte rookwolk. Eenige minuten later za gen wij. dat een ander van onze reddings vliegtuigen met het kenteeken ,,D'ASUC" door Britsche jagers was neergeschoten. In den rooden gloed zagen wij eenige van onze kameraden vertwijfeld worstelen met den dood. Wij koersten op geringe hoogte boven de plaats van de ramp en merkten plotseling, dat een vlieger met opgeblazen zwemvest in het water dreef. Nauwelijks was onze vliegboot gedaald, of plotseling stormden twee Spitfire-machines op ons los. Enkele minuten later trof een hagel van kogels onze machine. Ik kreeg een schampschot en viel te water. Mijn piloot was eveneens getroffen. Toch bracht hij de motoren weer op gang. Hoewel de geheele cabine en ook het instrumentenbord en de olieleiding doorzeefd waren, weigerden de motoren niet. Wij konden onze thuishaven nog bereiken. Onze machine nu reeds het vijfde door de Engelsche aangevallen reddingsvliegtuig is niet meer bruikbaar. Aan de Westkust van Hokkaido heeft een springvloed groote schade aangericht Ver scheiden duizenden menschen zouden, vol gens U. P„ den dood gevonden hebben. De reusachtige springvloed heeft 1500 visschers- booten van de kust weggedreven. De correspondenten der Amerikaansche bladen, die aan den tocht naar Hamburg hebben deelgenomen, om zich er van te over tuigen, dat de Engelsche berichten over ver nietiging van de stad en haar haven onjuist waren, bevestigen eenstemmig, dat zij geen spoor van verwoesting gezien hebben. De haven en de Elbetunnel zijn onbeschadigd, het stadsbeeld is in elk opzicht normaal. Bij de fabrieken van Blohm en Voss is niets be schadigd. De correspondenten verklaren een uitstekend uitzicht te hebben gehad van den Joren der Michaelskerk, waarbij zij niets heb- »en gemerkt van een „in puin liggen" der stad. Opperste Sovjet willigt het ver zoek tot inlijving in. Er zullen eenige Wit-Rnssische gebieden aan de nieuwe Sovjet-republiek toegevoegd worden. De opperste Sovjet is Zaterdagmiddag om 18.00 plaatselijke tijd weer bijeengeko men om het derde punt op de agenda, dc aansluiting van Litaiuen bij de Sovjet- Unie te behandelen. Allereerst las de Littausche minister-pre sident, Paleckis, de leider van de aanwe zige Littausche delegatie, de verklaring voor van den Littauschen Sjem, waarbij de aan sluiting aan de Sovjet-Unie wordt gepro clameerd. De opperste Sovjet heeft besloten het ver zoek van Littauen tot inlijving bij de Sov jet-Unie in te willigen. De Littausche bondrepubliek zal met en kele streken met overwegend Littausche bevolking vergroot worden en op een na der te bepalen datum zullen verkiezingen voor den hoogsten Sovjet worden gehouden in Littauen, Het vierde punt op de agenda, n.1. de aan sluiting van Letland bij de Sovjet-Unie, zal in de eerstvolgende vergadering van den hoogsten Sovjet, .die vandaag om 18.00 uur plaatselijke» tijd zal worden gehouden, wor den behandeld. Joden zonder Roemeensche natio naliteit zullen hun beroep niet langer mogen uitoefenen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen binnen zeer korten tijd maatregelen worden bekend gemaakt, die betrekking hebben op de natio .naliteit en op het jodenstatuut. Het ioden- vraagstuk, alsmede het vraagstuk der min derheden zijn in het kabinet besproken. Verwacht wordt, dat de Joden, die de Roe meensche nationaliteit reeds voor den laat sten oorlog bezaten, hun Roemeensche na tionaliteit zullen kunnen behouden. Joden zonder de Roemeensche nationaliteit zullen naar men aanneemt, belet worden hun be roep verder te blijven uitoefenen. De Joden zullen zeer waarschijnlijk ook geen dienst kunnen doen in het leger. Bovendien ver wacht men beperkende maatregelen voor de Joodsche handelsondernemingen, alsmede extra belastingen op joodsch eigendom. Jood sche ambtenaren zullen van hun functies worden ontheven. Tevens zullen zij uit het ministerie voor propaganda en uit de pers worden verwijderd. Een aantal Joodsche bladen ver boden. De regeering zet het staken der verschij ning van joodsche bladen voort Zoo* werden opnieuw eenige in joodsch bezit zijnde bla den te Galatz verboden, voorts een reeks handelsbladen en tijdschriften. Daaronder bevinden zich ook bekende organen als „bursa" (beurs) en het orgaan dat in het bui tenland bekend is onder den naam van mo- niteur du petrole. CHURCHILL MAANT TOT WAAKZAAM HEID. Churchil heeft een oproep tot het Engel sche volk gericht, waarin hij waarschuwt tegen „verslapping" der waakzaamheid, al dus het D.N.B. In bet insectariom van „Artts". Ons leven duurt kort, maar vergeleken bij dat der insecten zeer lang. Veertien dagen geleden waren de aardige Iepetak-rupeen nog in het insectarium. Nu zijn ze er al niet meer, tenminste niet als rupsen. Ze hebben zich nl. verpopt, in Augustus ondergaan ze hun laatste gedaanteverwisseling en komen de gele, bruin-besprenkelde vlinders, die 't costuum van herfstblaadjes hebben, uit. Ze leggen dan eieren en sterven. Andere merkwaardige rupsen kan men op het oogenbük in het insectarium aantreffen. Het zijn die van den hcrmelijnvlinder. In hun prille jeugd zijn ze zwart en zitten dan in den regel aan de randen dei' bladeren, zoo dat ze op zwartgeworden. afgestorven stuk jes van den bladrand gelijken. Later veran deren ze van kleur, dan worden ze fraai groen. Op den rug zijn ze paarsbruin. Het groen en het bruin zijn door een lichten band van elkaar gescheiden. Op den rug dragen ze een bult en het lichaam eindigt in twee staarten als een gaffel. Wordt de rups verontrust, dan trekt ze den rood-om- zoomden kop in, waarbij twee zwarte vlekjes de oogen van een monster voortooveren. Dan komen uit de beide staarten twee roode draadjes wapperen. Ten overvloede spuit ze van onder den kop uit nog een scherp vocht weg. Maar wij vreezen. haar niet en zoeken haar op wilgen en populieren, waar we veel kans hebben haar van thans tot in den herfst te vinden, want ze is verre van zeldzaam. Haar drie inheemsche verwanten, die heel veel op haar gelijken, zijn zeldzamer. Ze-le ven dan ook op dezelfde hoornen en spin nen ook een harden, stevigen cocon tegen de schors van den boom. Deze cocon is daar, doordat hij een verhevenheid van de schors schijnt, niet zoo heel gemakkelijk te vin den. Is de vlinder het volgende voorjaar vol wassen, dan weet hij uit den stevigen harden cocon te komen, door de plaats, waardoor hij den cocon zal verlaten, eerst week te maken met een vocht, dat kaliloog bevat. In de glazen bijenwoning, die zoo rijk be volkt is, kan men op de bodem tal van doode en stervende bijen aantreffen. Nu en dan veegt de oppasser een vuilnisblik vol van die gestorven bijen weg. En toch is het volk kerngezond. Men ziet, dat die afgestor venen grooter dan gewone werkbijen zijn. Het zijn doode darren (mannetjesbijen). In elke gezonde kolonie sterven ze omstreeks dezen tijd van het jaar. Dan zijn ze niet meer noodig: de koningin (moederbij) is be vrucht. Vanaf den nazomer tot in het vol gende voorjaar zijn er in een normaal bijen volk in den regel geen darren. Vanaf het vroege voorjaar tot begin Augustus hebben de honingbijen in „Artis" het goed, tenmin ste als het weer medewerkt, zoodat ze veel kunnen uitvliegen, zooals dit jaar in Mei en Juni. In het begon bevlogen ze tal van bloeiende heesters en lage planten, dicht bij huis of wat verder weg in den Hortus Bota nicus. Later vonden ze een rijke honingbron op de bloeiende linden. En nu de linden in „Artis" en in het Wertheim-plantsoen zijn uitgebloeid gaan ze naar de Roeterstraat. Daar staan drie reuzen van laatbloeiende linden, die al den duizenden bijen, welke ze dagelijks bevliegen, een rijkvoorzienen disch bieden. Het schaadt ze niet, dat tal van wil de hommels mede profiteeren. Het is verwonderlijk, hoe snel de bijen de plekken vinden, waar wat voor ze te halen is. Ze gaan soms veel verder dan de Roeters- straat, wel eenige kilometers ver. En iedere bij vindt haar eigen woning weer terug. Hoe de bijen, die op haar speurtochten een ho ningbron gevonden hebben, dit aan haar zus ters in de kolonie mededeelen, door het hou den van een blijden rondedans met wappe rende vleugeltjes, wil de beheerder van het u insectarium u wel eens laten zien, vriendelijk aankijkt En als L vriendelijker kijkt, zal hu u ook de bijen, die zoo vernuftig schijnen te hem nog hoe han de bijen, aie zoo icniuiw pn delen en den langen weg zoo linsf heen i/-Ifliir* Vfln Jlaal als ueieu en ueu -- terug weten te vinden, de deur van eigen woning niet kunnen ontdektv deze maar weinig is verplaatst. Aan volledigheid van samen stelling doet zij voor melk welijks onder. Nu het in deze tijden meer dan ooi aan beveling verdient profijt te trekken van ae levensmiddelen, die van eigen bodem stam men en daarbij alle voedingswaarden be zitten welke het menschelijke lichaam noo dig heeft, is het interessant na te gaan, hoe lang de mensch eigenlijk al kaas eet En dan komen we tot de ontdekking, dat wanneer we door een juist gebruik \an onze kaassoorten de gezondheid van ons zelf en ons gezin bevorderen, we niet an ders handelen dan eeuwen vóór ons de Assyricrs, Babyloniërs. Israëlieten en de volkeren langs de Middellandsche Zee kusten. Het gezegde van een wijs man, dat er niets nieuw onder de zon is, geldt derhalve eveneens voor de kaas en voor het kaas- gebruik.Deze volken uit de oudheid had den weliswaar nog geen ruime keuze uit de geperfectionneerde kaassoorten zooals wij thans in Nederland kennen, doch. ook zij putten reeds gezondheid .uit hun „ftoa- gulum formatum", de op zeer eenvoudige wijze gestremde en daarna gedroogde melk waarvan het Fransche woord „fromage" is afgeleid. Ook de Grieken en Romeinen bereidden reeds kaas en de Skyten maakten hun be roemde kaas vanpaardenmelk! De Germanen, die er een meer primitieve wij ze van kaasbereiden op na hielden, wer den door de Romeinen in deze edele kunst onderwezen en nog heden ten dage her innert dan ook ons woord „kaas" aan het Latijnsche „caseus". En in Nederland zelf, hèt kaasland bi. uitnemendheid, speelde uiteraard de kaas ook in oude tijden reeds een belangrijke rol. Eeuwen terug was Nederland reeds bekend om zijn zuivel- en kaasmarkten Eens in 1491 trokken er zelfs in ons land vele mannen ten strijde, die zich een stuk kaas en brood voor de borst hadden gestoken ten einde daarmee te kennen te geven, dat zij vochten voor de eerste le vensbehoeften. Dit „Kaas- en Broodvolk" de West-Friezen, Kennemers en Waterlan ders werden tot wanhoop gebracht door de gevolgen van de Hoeksche en Kabel- jouwsclie twisten, o.a. den volkomen stil stand in den handel en de visscherij, en vele kasteelen werden door hen bestormd en verwoest. Zoo speelde dus de kaas door alle eeuwen heen, in Nederland zoowel als bij andere volkeren, een zeer belangrijke rol en ook voor ons is ze thans een ideale aanvulling voor eiken maaltijd. Ge kunt voor het gezin bovendien ook warme maaltijden met kaas bereiden, z.uo als in het buitenland veelal gewoonte is: o.a. kaascroquetten, soep met een pittige geraspte kaas erdoor gemengd, gebakken kaasboterhammen, kaassaus e.d. En dan de voedingswaarde bezien in het licht der hedendaagsche wetenschap: in de kortgeleden vanwege de Commissie voor de Voorlichting uit den Voedingsraad gepubli ceerde punten voor een harmonische en volwaardige voeding d.w.z. voor een ver antvvoorde voedingswijze vinden we ver meld, dat kaas aan volledigheid van sa menstelling nauwelijks voor melk onder doet; bovendien wordt geadviseerd vleesch gerechten af te wisselen met visch- en kaasgerechten. Voor ons zijn er méér mogelijkheden en meer soorten dan eeuwen geleden voor de Assyriërs, Babyloniërs, Israëlieten, Skyten, Grieken en Romeinen. Doch het resul taat is ook nu nog hetzelfde: ge krijgt een schat van voedingswaarde naar binnen, die Uw gezondheid ten goede komt. HELLE KLEUREN AAN HET STRAND. Rechts een fraai hadeostaum, ge heel wit met daarop een aantal ge stikte bonte iignren. De rmg is diep uitgesneden. Een dergelijk costuum staat niet iedereen. De donkere typen met een door de zon gebruide huid zullen er het meeste effect mee sorteeren. KINDEREN AAN STRAND. HET Kinderen honden er het meest van in een gemakkelijk Mttend had pakje op het strand te kunnen doen wat ae willen. Bij het spelen moe ten ae niet op hun kleertjes be hoeven te passen. Dat zou het grootste deel van hun genoegen bederven. Het paar linke op de ioto behoeft zich in ieder geval daarvan in hun met de hand gebreide Mamw •n wit gestreepte pakjes, niets aan te trekkdn. WIERINGERWAARD I-SUCCES I Het gelijke spel gaf de verhouding 0n,, weer. Over het algemeen waren de sterker, maar de schotvaardigheid onthr!ü hen. Het spel maakte een lauwe indn"* waar de warmte niet vreemd aan was a beide zijden werd goed samenspel te gegeven, mooie aam allen van Wierin!.„'i waard werden vaak resoluut afgeslagen r' Doelman Waagen redt eenmaal schitu. rend n& ccn prsfihtiRsn SuccGs-aanvaj js een doorbraak van de Wieringerwaardvoo? hoede werd Koster vlak bij den doellij,, B' haakt, hetgeen den scheidsrechter ontgin. Jammer, dat Succes wel meer het haaktrucj, toepaste! Overigens was het ©en faire strijd. £pn maal kostte de haakm&thode Succes 2 een strafschop. Voor de rust zakte het spelneü langzamerhand, eerst wilde Wieringerwaard het wel gelooven, later gaf ook Succes er den brui aan. Dit kwam ook wel omdat <j» bal nogal eens zoek was. Durft Wieringe, waard met het oog op de distributie niet meer ballen te deponeeren? De rust brak aan met een 10 voorsprong voor Wieringerwaard, uit een onverwachte aanval was gescoord. Na de thee zorgd» Succes met een mooie kopbal spoedig voor den gelijkmaker. Even later schoot J. L. Haze. loop bovengenoemden strafschop over. Haze. ■loop had bepaald zijn dag nit! Wieringerwaard legt er nu een schepje op. Bij een onverwachte aanval doelpunt Oostindiër na een fameuzen kopbal van Hazeloop. Wieringerwaard leidt weer met 2—1. Het spelpeil zakt nu bedenkelijk. De aanvallen van den soms zoo verdienstelijken D. Steenbergen liepen bij Succes op niets uit. Kort voor het einde profiteerde Succes eeh. ter van een der appelflauwtes van Wierin. gerwaard om den gelijkmaker te scoren, uit cornerpositie. Vlak daarop blies scheidsrech ter Kelder, die goed leidde .inrukken. Op de Sintelbaan van de Nenyto te R'dam zijn dezer dagen de kampioenschappen van Rotterdam gehouden. Bij de dames behaalde het Hollandia- meisje Gerda Kondijs een groot aantal prijzen. Viermaal werd zij in een nummer eerste, eenmaal tweede, het veelbelovende meisje won o.m. de titels op de 100 meter, de 80 meter horden, het speerwerpen en het verspringen. KOEGRAS JULIANADORP VOOR EEN GOED DOEL Nu de tijd weer daar is om op de rijwielen een nieuw belastingplaatje aan te brengen, wordt er allerwegen weer werk van ge maakt om de oude belastingmerken niet te doen verloren gaan en worden deze voor verschillende doeleinden ingezameld. Hier is men op het pad voor de vereeniging lot verpleging van Lijders aan vallende ziekte en de heer W. Jonker neemt gaarne uw oude plaatje in ontvangst of komt het desnoods wel halen. Men legge het dus voor hem klaar. ANNA PAULOWNA DOODELIJK ONGEVAL. Terwijl de wagen van den heer Zwaag geheel aan den kant en slechts voor een klein deel op den Stoomweg geparkeerd stond, passeerde de heer P. Leijen, die een veertig meter er voor nog melkbussen had geladen en dus geen heel groote snelheid gehad kan hebben, den geparkeerden wagen, zóó, dat tusschen de wielen van zijn vrachtauto en den linker berm van den weg nog wel een meter ruimte bleef. Op dien berm stond de achtjarige Jantje Groenleer, die een fiets van zijn broertje geleend had. Juist bij he pas- seeren van den melkauio trachtte hij op te stappen. De kleine jongen was het fietsen nog niet meester. Hij viel en kwam voor het achterwiel van den auto, dat hem over het hoofdje ging. Het ventje moet dan ook, zoo constateerde dokter Olree, terstond zijn over leden. Het ongeluk gebeurde vlak bij het huis van de ouders, met wie iedereen vol medelijden is om het verlies dat zij leden. Volgens bovenstaande lezing van een oog getuige treft den bestuurder van den melk- auto bij dit ongeval geen schuld. W1ERINGEH LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de op 1 Augustus j.I. gehouden aanbe steding van een kanaalvak Oudkarspel Kolhorn, etc., was voor perceel B, laagste in schrijver de heer J. J. Bosker te Wieringen met f 8120.Gunning is aangehouden. ALKMAAR, 5 Aug. Veemarkt. 104 Vette koeien f 180-320. 60 graskalveren f 45-78, 72 nuchtere kalve- rC47 1020, 40 vette schapen f 28 BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. Aanoer: 107.000 Kg. aardappelen: Schot- n mmzen 3.70—4.10, eigenheimers 2.70— dito 2.703.40, drielingen 2.10—2.70, eme 1.60, 800 Kg. uien: drielingen 4.60, n ui n?,P t'K#- spercieboonen 10.30— V K*- enijboonen 20.80, 9500 Kg. roo de kool 3—3.20, 1950 Kg. witte kool 2.—, 1000 Kg. gele kool 4.20-5.50. NOORDSCHARVVOUDE, 5 Aug. Aanvoer; 118.700 Kg. aardappelen: Schot- h^LmU!>Z<;n 3-703.90, grooten 3.70, eigen- li®™'®rs 2.40-3.20, bl .dito 2.40—2.80, drie ën 2.20-2.60. kleine 1.40, 775 Kg. uien drielingen 4.50. gele nep L-4.10, 1800 rifvJ erUlen 1-20, drielingen 1.30—150, innn^^^ 30' 3800 K*- spercieboonen ^-1.30, 2000 Kg. witte kool 2.-. 2700 ty.°«mkool 10.2Cbill.20.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4