Staatsraad WoMtat over Zuid-Oost Europa Vrijzinnig Democratische partij en Ned. Unie De Alkmaarsche Kaasmarkt in gevaar Het verlengde handelsaccoord Wie niet werkt, zal ook oiet eten Japan en Fransch Indo - China DE STRIJD IN LIBYE ENGELAND in spanning De Engelsche voorraden aan levensmiddelen Ernstig ongeluk in Italiaansche fabriek BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zuivelcentrale vordert 100°|0 van de weekproductie Marktberichten tusschen Amerika en Rusland SCHAGEN Verschillende woonhuizen in de Seilerstrasse te Hannover zijn door Engelsche bommen getroffen en beschadigd Staatsraad Wohltat, de door talrijke in ternationale onderhandelingen bekende Duitsehe économische deskundige, publi ceert in de „Berliner Zeitung" een belang wekkend artikel over den invloed van de nationaal-socialistische economische poli tiek op Zuidoost Europa. Hij constateert, dat door de ontwikkeling in de jaren 1938 en 1939 reeds een Groot-Duitsche economi sche ruimte in het leven is geroepen, waar in de nieuw toegetreden gebieden zich in betrekkelijk korten tijd op den hoogeren Duitsehe levensstandaard zullen instellen. De ontwikkeling der economie in het protectoraat Bohemen en Moravië en in het gouvernement van generaal Polen zal, naar Wohltat verder uiteenzet, geleid wor den in harmonie met de behoeften van Groot Duitschland. Samenvatting en ver sterking van de Duitsehe kernlanden van Europa zal ook tot een verderen opgang van het economische verkeer met Zuidoost- Europa leiden. In dit verband wijst Wohltat er op, dat de economische betrekkingen van Duitschland met Griekenland en Turkije, die aan den rand van de Donauruimte liggen, steeds een gelijke positie hadden als die der an dere zuidoostelijke landen en dat de tegen woordige politieke positie dier twee landen er geen illusies over kan wekken, dat zij in hun economische ontwikkeling vooral zijn aangewezen op den afzet naar Duitsch land. Ten aanzien van de toekomstige ontwik keling in de Zuidoost-Europeesche landen merkt de schrijver van het artikel op, dat zij in de eerste plaats door een voor een langen termijn ontworpen economische lei ding van staatswege beinvloed zal worden. Bijzonder interessant is, wat Wohltat zegt over de economische gevolgen van den oorlog. De oorlog zal de beslissing brengen in de vraag of Europa van een aan den westelijken rand van het vasteland gele gen Engelsch-Fransch economisch blok uit zal worden georganiseerd, dan wel op den natuurlijken grondslag der samenwerking van de Europeesche Groot-Duitsche econo mische ruimte. De Zuidoost-Europeesche landen zullen tot deze ontwikkeling moe ten bijdragen, door een wetgeving en een bestuur, die landbouw, mijnbouw, industrie en verkeerswezen leiden in overeenstem ming met de opgevoerde behoefte en het toenemende goederenverkeer. Waneer der gelijke voorwaarden in het leven worden geroepen, zouden ook gemeenschappelijke regelingen ter hand kunnen worden geno men voor de economische crisis, de schul den tusschen de staten en de deviezenvoor- zienlng in alle hier in aanmerking komen de landen. In een Groot-Europeesch econo misch gebied zullen ook de douanekwesties op doeltreffende wijze vereenvoudigd en tenslotte de valuta's geconsolideerd kun nen worden. Kog steeds veel goederen voor Tsjang-Kai-Sjek. Stafofficieren van het Japansche leger in Zuid China hebben volgens de Tokio Asahi Sjimboen rapport uitgebracht over het re sultaat van een inspectie van Fransch Indo- China. Nog steeds zijn groote hoeveelheden voor Tsjang-Kai-Sjek bestemde materialen in Indo-China aanwezig. Men veinst thans vriendschapsgevoelens voor Japan, maar Indo-China kan met een tijdelijk veinzen van vriendschap niet zijn voor Tsjoenking vriendschappelijke houding in het verleden nitwisschen. De inboorlingen zijn voor het meerendeel niet op de hoogte van de neder laag van Frankrijk. Hun antipathie tegen de Franschen schijnt diep te zijn geworteld. Een rede van president Tiso. In een rede voor het bestuur van de door Hlinka opgerichte Slowaaksche volkspartij, heeft staatspresident dr. Tiso, als partijvoor zitter, gewezen op de beteekenis van de volks partij van Hlinka in den strijd om de natio nale en sociale waarden van het Slowaak sche volk. De partij van Hlinka, zoo zeide Tiso, heeft het natipnalisme uit de sfeer van de romantiek tot de harde werkelijkheid van het leven gebracht en zoo na zwaren strijd in Tsjechoslowakije de dagen van October en Maart voorbereid. Zooals wij tot dusver nationalisten waren, zijn wij ook socialisten geweest. Wij zullen dit ook in de toekomst zijn, omdat wij een socialen Slowaakschen staat met wegneming van alle klasseverschillen willen opbouwen. Wij willen het woorden van de schrift vervul len: „Een arbeider is zijn loon waard" en ons houden aan het woord van dezelfde schrift: „Wie niet werkt, zal ook niet eten". In den zin van het voorbeeld der II. schrift zullen wij den afgod, liet gouden kalf, verbrijzelen. Niemand zal het daarom verrassen, dat wij in dezen geest met nieu we aansporingen komen, die volledig in overeenkomst zijn met onzen ouden christe- lijk-socialen geest. Zoo zal bij ons bijv. een gezonde verdeeling van de winst, van het in handel en industrie belegde kapitaal wor den ingevoerd. Voor den bezitter van het kapitaal zal de onderneming in de toekomst hoogstens tien procent winst opleve- Voorts zullen wij alle productieve krach ten aan het werk zetten en de noodige maat regelen nemen om de werkloosheid volledig uit den weg te ruimen en passende loonen te kunnen invoeren. Vooral echter staan wij voor de historische taak van de ariseering. Bereidwilligheid tot medewerking en offers, dat is de beteekenis van het Slowaaksche nationaal-socialisme, aldus besloot Dr. Tiso. Tusschen den Russischen volkscommis saris voor den Buitenlandschen handel Mikojan en den zaakgelastigden der Ver- eenigde Staten te Moskou, Walter Thorston zijn de stukken uitgewisseld over de ver lenging van het geldende handelsaccoord tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten met een jaar tot 6 Augustus 1941. Het handelsverdrag behelst, in tegenstel ling tot het afgeloopen accoord een voor waardelijke clausule, op grond waarvan de Sovjetregeering op het oogenblik weigert te garandeeren, dat Amerikaansche goederen ter waarde van veertig millioen dollar wer kelijk worden afgenomen. Zouden bv. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjet-Unie wil koopen, verbieden of bemoeilijken, dan behoudt zich de Sov jetregeering voor, haar behoeften aan Ame rikaansche goederen naar goeddunken te beperken. In het verleden heeft de Sovjet regeering herhaaldelijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van ma chinerieën, dat volgens de Amerikaansche uiteenzetting werd uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Staten deze machinerieën voor de eigen bewapening dringend noodig had den. AUTOBUS MET VOLKENBONDSAMBTE NAREN VERONGELUKT. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in de na bijheid van de stad Grenoble, een autobus verongelukt is, die ongeveer veertig ambte naren van den Volkenbond vervoerde. De in zittenden, leden van de economische en finan cieele afdeeling van den Volkenbond, die naar de Vereenigde Staten wilden vertrek ken, waren op weg naar Lissabon, vanwaar de inscheping naar Amerika zou plaats heb ben. Twintig personen werden licht en drie anderen ernstig gewond. Groot Engelsch vliegtuig neer geschoten. De bijzondere correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche bommenwerpers de havenwerken en vliegvelden van den vijand te Sollum aan de Egyptische Middelland- sclie Zeekust met bommen hebben aange vallen. Ook andere luchtbases werden met succes bestookt. Een Italiaansch jachtvlieg tuig had een gevecht met een viermotorig Engelsch Junterland toestel, dat na een hardnekkigen strijd kon worden neergescho ten en in zee viel. De uit acht personen be staande Engelsche bemanning werd door een Italiaansch oorlogsschip gered en gevan gen genomen. In een artikel over de stemming in En geland, schrijft de New York Times, dat in iedere uit Engeland komende brief in een of anderen vorm de zorg tot uiting komt over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Dit, zoo merkt het blad hierbij op, toont de vreeselijke spanning, waarin het Engelsche volk leeft. Reeds voor den afzonderlijken mensch bestaat er niets vreeselijkers dan on zekerheid. Wanneer echter deze onzekerheid een volk van 45 millioenen zielen betreft, dan kan men zich de stemming van een dergelijk volk voorstellen, dat iederen mor gen opstaat met de vraag, of deze dag de dag der verschrikking zal zijn. Met betrekking tot de Londensche berich ten over straffen op het verspillen van le vensmiddelen schrijft de New York Daily News: De verordening is het eerste resultaat van de „snuffelaars" van Duff Cooper, die on der de scherpste critiek van de pers met hun werk voortgaan. Berichten uit Londen heb ben onlangs aangetoond, dat de Engelsche voorraden aan levensmiddelen veel geringer zijn dan de regeering toegeeft. De vooruit zichten op een aanvulling zijn met het oog op de verscherpte blokkade van Engeland niet rooskleurig. De minister van scheep vaart Ronald Cross heeft bovendien toegege ven, dat al de tonnage gebruikt wordt voor munitie en vervanging van materiaal en dat er slechts weinig voor den invoer van levens middelen overblijft. Lieden, die braakliggen de gronden niet in cultuur brengen, worden gerechtelijk vervolgd en hotelvoorraden wor den gedistribueerd. Ook de Engelsche groen- tenoogst zal in geen opzicht den invoer van vredestijd nabijkomen. 5 Dooden bij een ontplofiing In een ijzergieterij. In een machinefabriek te Triest heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat 5 doo den en 1 zwaargewonde heeft geëischt. In de gieterij ontplofte het veiligheidsventiel van een smeltoven, zoodat het witgloeiende, vloeibare ruwe ijzer uit den oven spatte en vijf der in de nabijheid werkende arbeiders zoo zwaar verwondde, dat zij kort daarop overleden. De toestand van het zesde slacht offer is hopeloos. BEGRAFENIS VAN GESNEUVELDE ENGELSCHE MATROZEN IN GIBRALTAR. In Gibraltar zijn gisteren een hooge mi litaire marine-officier en twee matrozen van de Engelsche oorlogsmarine begraven. De oorlogsschepen losten eeresalvo's. De openbare gebouwen in Gibraltar hadden de vlag halfstok geheschen. De Engelsche autoriteiten deelen niet mede tot welke eenheden de dooden hebben be hoord. Aangenomen wordt, dat de slachtof fers hebben behoord tot de bemanning van het slagschip Resolution. De militaire commandant van Gibraltar heeft gelast, dat alle cafe's en hotels om 9.40 uur des avonds moeten sluiten. Lidmaatschap van beidt organi saties mogelijk. De Vrijzinnig-Democratische Partij heeft aan haar leden haar meening kenbaar gemaakt omtrent de toetre ding van Vijzinnig-Democraten tot de Nederlandsche Unie. Hierin wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Unie geen prijs stelt op het toetreden van politieke organisaties in hnn geheel, zoodat op grond hiervan alleen reeds geen sprake kan zijn van een toe- ding van den V.D.B. als zoodanig Weliswaar wordt het program van de Ne derlandsche Unie eenigszins vaag gevonden en is het niet geheel in vrijzinnig-democrati sche geest, wel zijn voorts de leiders der nieu we organisatie niet politiek geschoold, daar tegenover staat, dat het driemanschap be zield is door den wensch om in vaderland- schen geest het algemeen belang te dienen, dat het voornemens is bij de autoriteiten der bezettende macht het specifiek Nederland sche karakter van ons volk tot uitdrukking te brengen en te bevorderen, dat wetgeving en bestuur in Nederlandsche geest zullen worden geleid. Aangezien het hoofdbestuur van den V.D. B. van oordeel is, dat de vrijzinnig-demo cratie een hechte grondslag is, wil het, zonder invloed uit te oefenen tot een eventu eele toetreding der leden tot de Nationa le Unie, de eigen organisatie laten voort bestaan totdat de partij in vrijheid mede zal kunnen beslisen, hoe de toekomstige politieke organisatie zal moeten worden. Het standpunt is derhalve: 1. Ieder blijve lid van den V.D.B. 2, Het lidmaatschap van de Nederland sche Unie is vereenigbaar met dat van de Vrijzinnig-Democratische Partij. Gisteravond ongeveer 9 uur is aan het strand te Scheveningen ter hoogte van dien vuurtoren de 17-jarige M. K. tijdens 't zwemmen verdronken. De jongen was bij een golfbreker in zee gegaan en is vermoe delijk door den sterken stroom meege sleurd. Het lijk is nog niet aangespoeld. Een vriend van hem, de 17-jarige N. H.. die zich ook te water had begeven, kwam eveneens in levensgevaar te verkeeren doch kon gered worden door drie burgers. Hij bekwam geen letsel en kon óp eigen gelegenheid huiswaarts gaan. ASSA PAULOWSA. De Zuivelcentrale, die tot nu toe 35 pet. van de weekproductie van kaas opeischte, heelt dit percentage voor deze week gesteld op 100 pet., het geen er practisch op neerkomt, dat de aloude, beroemde kaasmarkt in groot gevaar komt te verkeeren. Indien immers ook in den toekomst de volle productie direct aan bepaalde pakhui zen zou moeten worden afgeleverd en dit is waarschijnlijk dan heeft de markt geen reden van bestaan meer. Komende Vrijdag zal er nog wel een ge ringe aanvoer zijn van onverkochte kaas der vorige weken, maar als de houding van het Zuivelbureau niet veranderd, komt hier aan natuurlijk spoedig een eind. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft zich met een telegram tot het Departement van Economische Zaken gewend met ver zoek zoo mogelijk maatregelen te nemen, welke het gevaar voor de Alkmaarsche kaas markt opheflen. Ook langs anderen weg zijn pogingen in dezen geest ondernomen, doch tot dusver mocht geen gunstig resultaat'worden ge boekt. Ook de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is in actie gekomen, eveneens echter zonder succes tot nu toe. Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur a.s. Vrijdag de markt met zijn dra gers, wegers etc., normaal voortgang te doen vinden. Een eventueel sterk verminderde aanvoer zal voor het Alkmaarsch gemeentebestuur het eerste merkbare teeken zijn, dat er iets is veranderd. Immers wel hebben thans de fabrieken bericht gekregen, hun kaas aan bepaalde pakhuizen af te leveren, de ge meente zelf is tot dusverre nergens officieel van op de hoogte gesteld. Naar aanleiding van wat men Vrijdag bemerkt en verder wel licht nog verneemt, zal het gemeentebestuur nader zijn houding bepalen. Vooralsnog is het ons moeilijk ons een Vrijdag voor te stellen zonder kaasmarkt. Het was een der instellingen, die de stad drukte en vertier brachten. Alkmaar zonder kaasmarkt, 't Is haast ondenkbaar. Laten we hopen, dat het tenslotte nog wat meevalt. Er is te veel, dat pleit voor het behoud van deze eeuwenoude traditie dan dat ze zonder meer plotseling zou worden opgegeven. BREEZAND „ER IS EEN GRAFJE GEDOLVEN ZE NEMEN DE PETJES AF". „Neen", besloten de juffrouwen en mees ters, „z'n eigen klassegenootjes zijn nog veel te klein om mee te gaan naar het kerkhof als Jantje naar z'n grafje gedragen werdt. En de grooten, uit de hoogste klas och, 't zijn ook nog maar zulke kleine menschjes en ze hebben toch al zooveel leed en onheil rónd om zich gezien en zooveel schokkends be leefd. Ook zij moeten deze droeve gebeurte nis maar niet van zoo dichtbij meemaken! Maar toen in de klassen Jantje, die door een ongeluk het leven verloor, herdacht werd, wilden ze toch wel heel graag allen met de juffrouwen en meesters hun offer tje brengen liefst uit eigen spaarpot, had meester gezegd, dan is 't echt van jullie om een mooien krans te koopen, en laatèten groet van de heele school. Zoo zouden dan alleen het hoofd der school en de juffrouw van z'n klas persoon lijk en uit aller naam Jantje een laaste vaarwel zeggen. En het schoolleven evenals het groote- menschenleven vol tegenstellingen gaat z'n gang. Werken, loeren, maar ook schoolzwemmen! Dertig vroolijke bengels stappen op de fiets om naar het zwembad te gaan. Twee aan twee rijden ze, een heele sliert. Meester achteraan, maar soms ook we) eens naar voren spurtend als de voorsten de jonge beenen te rap draaien, waardoor de rij dreigt uit te rekken. „Rechts houden richting aangeven op de hoeken groote bocht naar links en klei ne naar rechts", zegt meester. En dat doen ze. Voor de rest: leve de pret! Zingen, la chen, gekheid maken! Een paar hebben pech, maar dat bederft de stemming niet. Het kar retje even bij een huis gezet. Dat wordt op den terugweg wel weer opgepikt. Nu maar meerijden bij een ander, achterop. En met nog meer pret gaan ze verder. Tot... meester een begrafenisstoet ziet aar, komen. Dat zal Jantje zijn! En hoe onver wacht en plotseling ook alles gebeurt, ze be grijpen den meester dadelijk, als die vlug langs rijdt en een paar woorden zegt. Ook de onbevattenlijksten snappen 't nu direct. In een wip zijn ze van de fietsen, stellen zich langs den weg, staan doodstil en groeten hun kleine makker, die daar langs hen gaat in den zwarten wagen, die ook hun krans meevoert... Op een wenk van meester stappen ze weer op. Stil nog. „Het groote" heeft hen even gegrepen een moment uit hun schoolle ven dat ze misschien nooit meer vergeten. Als ze, rustig verder rijdend, soms een en kel woord tegen elkaar zeggen, doen ze het bijna fluisterend. Is dat hetzelfde jolige troep je van daar straks? Stilletjes blijven ze, ongewoon rustig. Tot dat ze in 't zwembad zijn en tusschen andere jeugdige en pretmakende badertjes. Dan her neemt het kinderleven z'n rechten! SCHAGENCOMB.—RAADHUISELFT AU Gisteravond ontving een combinatie van Schagen het Raadhuiselftal uit Den Helder. Onmiddellijk na den aftrap neemt het Raadhuiselftal het initiatief en uit den eer sten aanval volgt reeds een doelpunt (01). Het duurt nu lang voor de volgende goal komt. De partijen wegen vrij goed tegen el kaar op. Voor beide doelen komén gevaar lijke momenten. Eenige oogenblikken voor de rust weet Dekker uit een scrimmage voor het Raadhuisdoel den gelijkmaker te sco ren (11) en met dezen stand komt de rust Na de rust is Schagen geregeld in de meerderheid, hetgeen tot uitdrukking komt, als 15 minuten voor het einde De Vries het tweede doelpunt voor Schagen maakt uit een voorzet van v. d. Pijl. Eenige mooie aanvallen loopen op niets uit Eenige oogenblikken voor het einde maakt de Vries de derde goal voor Schagen. (3—1) en stelt hiermede de overwinning voor Schagen veilig. En met dezen stand kwam dan weer het einde van dezen aardigen, spannenden wed strijd. SCHAGEN, 8 Aug. 17 Paarden f 250—800, 45 geldekoeien, ma gere 150—210. 90 idem (vette) 220—350. 8 kalfkoeien f 280370, 51 nuchtere kalveren f 10—22. 80 schapen (magere 2026; 188 ideta vette 2446; 177 lammeren 1020; 7 bok ken en geiten 416; 29 biggen 1621; kip pen 0.70—1. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Aug. 900 Kg. uien 6.10, drielingen 4.30—4.90, 20000 Kg. zilveruien nep 4.zilveruien 1.20, drielingen 2.50, zilvernep 88.30, 150 Kg. peen 4.20—4.40, spercieboonen 11—12, 200 Kg. snijboonen 1320,é 200 Kg. kroten 2.50, roode okol 3—3.10. 200 Kg. Frankenthalera 32—34. NOORDSC1IARWOUDE, 8 Aug. Schotsche muizen 3.70—4.10. grooten 3.70, eigenheimers 3.70, bl. dito 2.50—3.10, da lingen 2.303.10. kleine 1.502.20. uien 5.10 dreilingen 0.9O—150, gele nep 4420, zilver uien 0.90—1.20. Drielingen 4.605.20; zilvernep 8.10—9.20 kroten 11.70 roode kool 23; witte kool 2—2.30; gele kool 3.10. Aanvoer nog niet bekend. AMSTERDAM 7 Juli. Veemarkt 249 Vette kalveren: le kw. 80 —88 ct., 2e kw. 70—78 ct.. 3e kw." 58—66 ct. per Kg. levend gewicht; 36 nuchtere kalve ren f 10—17 per stuk. Overzicht: Vette kal veren flinke aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel vlug. met onveranderde prijzen. ALKMAAR. 7 Aug. Aardappelen f 2—4. aalbessen 10—18. an dijvie 1—1.50. appelen 4—7, bloemkool I 10 —16. bloemkool II 4—10. bieten 2.70—3.50. druiven 27.50. gele kool 3.50—4. groene kool kr°ps,a I220. komkommers 2.10— 4.o0. meloenen 6—27. peterselie 1.— perzi ken 2—8. postelein 15—25 ct. per bakie ra- .i-?-50- radijs 2r~6' roode ko°' T,0 selderie 1.— spinazie 2-5. sniiboonen 'O dubbele spercieboonen 10—14 tuin- hoonen 2,50—7. tomaten 12—14, wortelen 4— 6 per 100 Kg., idem f 4—6 per 100 bos zwarte bessen f 35.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7