Vij f t i e n Britsche schepen vernietigd Actie tegen (den Denk om het Sietsplaatje Arnold Meyer vertilt vin Nationaal front DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 9.17 uur. - Fransch-Daifsche besprekingen te Parijs Tweekoppige lucifers KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 9 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 8998 Lloyds sluit niet meer af voor de Oostkust van Engeland Zeegevecht voor de Braziliaansche kust? Meer verschillen met de N.S«B. dan met de Nederlandsche Unie Vanavond gaat de verduistering in om De terugkeer der Luxemburgers „Spanje aan vooravond van den strijd" Korte broeken uit zuinigheid HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MlJ. Holland* Noorderkwartier N.V. te Den Helder GROOT AANTAL ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Duitsche motortorpedobooten In actie. Duitsche motortorpedobooten hebben in den nacht van 7 op 8 Augnstus een sterk beveiligd vijandelijk convooi aangevallen. In weerwil van het he vige afweervuur van de begeleiden de vijandelijke torpedobootjagers, van andere bewakingsvaartuigen en van de zwaargewapende stoomsche pen zelf werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken ge bracht. Een kleinere tankboot werd in brand geschoten. De Duitsche mo tortorpedobooten keerden onbescha digd terug. De luchtmacht heeft gisterochtend in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen. Daarbij zijn 12 schepen met een gezamenlij ke n inhoud van 55.000 ton tot zinken ge bracht en 7 schepen beschadigd. Tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkel den, werden vijf Britsche jagers neergescho ten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn gisteroch tend nog 29 vijandelijke jagers neergescho ten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij .verloren, aldus het D.N.B. LLOYDS HEEFT ER GENOEG VAN. Naar „Aftonbladet" meldt, heeft de En gelsche verzekeringsmaatschappij Lloyd's be sloten voor de scheepvaart op de Oostkust van Engeland geen verzekeringen meer af te sluiten. Deze maatregel en de verhooging van de premies voor de vaart op de westkust Van Engeland tot 15 hebben, naar verder uit Londen wordt gemeld, in de Londensche City pessimisme verwerkt, daar men hierin een aanduiding ziet, hoe de toestand en de oorlogskansen worden gewaardeerd. Op 1 Mei was de premie in de vaart op de Oost kust nog 3,5 op 1 Juni werden de verze keringen voor korten tijd gestaakt en op 1 Juli bedroeg de premie voor de geheele En- gelsche kunst nog 7 SLEUTELBEDRIJVEN ONTWRICHT. Bij het Duitsche legerbericht teekent het D.N.B. -aan: De industrieele bedrijven en motor- en vliegtuigfabrieken, die in het legerbericht worden genoemd als te zijn gebombardeerd, liggen in midden- en Zuid-Engeland. Zij kunnen beschouwd worden als sleutelbedrij- ven voor de Britsche regeering. De produc tie dezer bedrijven vormt een belangrijk aan deel in het Engelsche bewapenings-potentieel en indien deze productie in haar geheel of voor het grootste gedeelte wegvalt, komt ook de voorziening van het Britsche luchtwapen met materiaal in gevaar. De Duitsche vliegers zoeken hun tegen standers op, terwijl Churchill van de toestel len der R.A.F. nog onlangs heeft verklaard dat zij te waardevol zijn om hen bloot te stellen aan het goed gerichte vuur van het Duitsche luchtafweergeschut. De Engelsche vluchten naar Duitschland in den nacht van 7 op 8 Augustus zijn weer zonder militair resultaat gebleven. Daarentegen zijn op een woonwijk van Essen en in de nabijheid van het plaatsje Datteln brand- en explosieve bommen geworpen, die schade aanrichtten aan verschillende woonhuizen en boerenhof steden. De branden, die waren ontstaan kon den echter, door de goede organisatie van de burgerlijke luchtbescherming, onmiddellijk worden gebluscht. Zullen de 1.5 millioen Fransche krijgs gevang enen vrijgelaten worden Naar gemeld wordt, zouden er Woensdag of gisteren te Parijs belangrijke Fransch- Duitsche besprekingen hebben plaats gehad. Pierre Laval, vergezeld van zijn dochter, de comtesse Déschambrun, zou de Duitsche li nies gepasseerd zijn om onderhandelingen te voeren met den ambassadeur Abetz die uit Berlijn is aangekomen. Abetz heeft de volmacht van den rijksminister van buitcn- landsche zaken rechtstreeks uit naam van de Duitsche regeering te onderhandelen. Het belangrijkste punt van deze bespreking is de mogelijke vrijlating van 1.5 millioen Fransche krijgsgevangenen, die zich in het bezette Fransche gebied bevinden. Hun vrij lating is van groot belang met het oog op den komenden oogst. Wellicht is ook gesproken over den terugkeer van de Fransche regee ring naar Parijs. Tenslotte zou nog op het programma gestaan hebben het geheele vraagstuk der aanvoeren voor Frankrijk, in het bijzonder van grondstoffen. Treffers tusschen hulpkruisers. Te Victoria, aan de Braziliaansche kust,, heeft men naar het blad „A Noite" meldt, Dinsdagavond zwaar kanonvuur gehoord, waarschijnlijk afkomstig van een zeegevecht. Het Braziliaansche s.s. „Araraogua" heeft gerapporteerd, dat het nabij Espirito Santo gewapende schepen had waargenomen. Te Rio de Janeiro neemt men volgens U.P. aan, dat dit zeegevecht een nieuw treffen is geweest tusschen den Britschen hulpkruiser „Alcantara" en den Duitschen hulpkruiser, die het Britsche schip ongeveer een week geleden zoo zwaar beschadigde, dat het de haven van Rio moest binnenloopen om ge repareerd te worden. NOORSCHE VISSCHERS HEBBEN GELUI! Goed haring jaar. De Noorsche visscherij beleeft een buiten gewoon goed haringjaar. Uit vrijwel alle streken komen berichten over zeer goede vangsten binnen. Alleen al te Drontheim zijn tot dusverre 2500 vaten haring per dag gezouten. SLEUTEL VAN BRITSCHE VERDEDI GINGSSYSTEEM IN DE ROODE ZEE. Vereenigd Somallland hef eind doel van den strijd in Oost-Afri- ka. In de „Gioruale d'Italië schrijft Gayda, dat de Italianen na de bezetting van Zeila een actie tegen Aden op touw zullen zetten. „Bij de bezetting van Zeila gaat het niet alleen om deze havenstad," aldus Gayda, „doch de bezetting geeft den Italianen ook een steunpunt in de nabijheid van Aden, dat de sleutel is van het Engelsche verdedi gingssysteem in de Roode Zee en den In- dischen Oceaan." De „New York Times" schrijft in een hoofd artikel (naar United Press meldt), dat de Italianen vele moeilijkheden zullen moeten overwinnen en dat het „langgen tijd zal du ren voordat zich een slag om het Suezkanaal kan ontwikkelen. Italië zal waarschijnlijk grootere successen boeken dan de Engel- schen verwachten." De uiteindelijke beslis sing over de Afrikaansche aangelegenheden zal echter „in den grooten beslissenden slag aan de Theems vallen." Duizenden kameelen buitgemaakt. Over de bezetting van de havenstad Zeila in Britsch-Somaliland door Italiaanscehe troepen vernemen wij nog het volgende, alduis U. P. Zeila is op een na de grootste stad van deze Engelsche kolonie. Het is een belang rijke haven en een steunpunt voor het luchtwapen. Ook als centrum van het ka- ravaanverkeer is het van groote beteeke- nis. Volgens betrouwbare berichten rukte de Italiaansche voorhoede na het aanbre ken van den dag Zeila binnen. Vervolgens kwamen spoedig de inlandsche troepen. Dadelijk werd de Italiaansche vlag op het huis van den Britschen bestuursambtenaar geheschen. welk huis het eenige Europee- sche gebouw in de geheele stad is. Overi- Vanaf 20 Mei heeft de fiscus ons, wiel rijders wel heel erg soepel behandeld. Er was geen sprake meer van controle op het rijwielplaatje en geen wielrijdershart klopte sneller als een dienaar van de H. Hermandad naderde. Dat is, te beginnen met vandaag, over. 't Wordt weer ernst met de controle en hij of zij, die zich thans nog zonder het be kende en veel gesmade plaatje op z'n rij wiel durft werpen is een held en dom oor. Want met verdubbelde ijver zijn de belastingambtenaren aan het controleeren geslagen. Er moet weer orde in de zaak ko men en daartoe wordt de controle scherp aangehaald. Voorzichtigheid is dus geboden! gens bestaat deze slechts uit kleine inboor- lingenhutten. die uit hout, leem en benzine- blikken zijn opgetrokken. De bezetting van Zeila is een onderdeel van een Italiaansche omsingelingsactie in Britsch-Somaliland. De bezetting van Zeila maakt het den Italianen mogelijk over den straatweg langs de kust naar Berbera op te rukken en daardoor de taak te verlichten van de twee andere colonnes, die van de Abessinische grens oprukken. Voorts wer den duizenden kameelen buitgemaakt. Het einddoel. Te Rome constateert men, dat met de be zetting van deze belangrijke havenplaats het hoofdstuk van de inlijving van Britsch-So maliland bij het Italiaansche keizerrijk is ingeluid. De actie heeft ten doel de eenheid van het kunstmatig verdeelde Somaliland met de wapens te herstellen en zoodoende uit Fransch-, Engelsch- en Italiaansch-So- maliland een gesloten eenheid te vormen. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aange geven de aanvalsrichtingen der Italiaansche troepen, o.a. naar Anglo Egvpt Soedan, F.n- gelsche-Oost-Afrika en Engelsch-Somaliland. ALLE EERLIJK WILLENDEN MOETEN SAMENWERKEN. (Van onzen Haagschen correspondent) Dezer dagen waren wij in de gelegenheid, den leider van het Nationaal Front, Arnold Meyer, in kleinen kring te ontmoeten en hierbij heeft zich een vriendschappelijke ge- dachtenwisseling ontwikkeld, welke zeer ver helderend heeft gewerkt ten aanzien van de beginselen en bedoelingen van Nationaal Front, Althans wij meenen veel van en rond om deze corporatieve beweging thans betei te begrijpen en daarom is het wellicht goed, dat ook de lezer over ons gesprek iets meei verneemt. Wie is Arnold Meyer? Een lange, stille jon geman van midden dertig, w7at verlegen in zijn eerste optreden, zeker niet het type %an oen adspirant-alleenheerscher. Maar wan- 11 eer hij eenige minuten aan het spreken is, verandert zijn stem, en zijn houding. Hij zoekt niet meer naar zijn woorden en het so bere handgebaar is een krachtige ondersteu- hmg van zijn betoog. Nu merkt men het: m dzen man gloeit het vuur der rotsvaste over tuiging, dagelijks gevoed door een onblusch- baar idealisme. Zoo is het te begrijpen hoe deze, toen gefortuneerde boerenzoon uit de Haarlemmermeer, die naar Noord Frankrijk was getrokken om daar met andere onderne mende landgenooten pioniersarbeid te ver richten, zes jaar geleden alles wat hij daar had opgebouwd, achterliet omdat een sterke innerliike drang hem naar het vaderland te rugdreef. Hier werd hij zich pas goed be wust van zijn roeping, hier gaf hij zijn per soonlijkheid en zijn vermogen aan den zich zelf opgelegden arbeid: een poging te onder nemen, Nederland te bevrijden uit versplin tering en corruptie, te redden uit halfheid en laksheid, te bewaren voor verder afglijden naar defaitisme en onnationale politiek. Hier voor offerde hij vriendschappen, welke hem tot dusver dierbaar waren, trotseerde hij ver guizing, hoon en achterklap, hiervoor onder ging hij, op juridische nog al problematieke gronden, drie maanden celstraf. Dat was de eerste tijd van het Oisterwijk- sche Zwart Front, vastberaden, strijdvaardi ge groep met een kern van onvoorwaardelijk opofferingsbereide jonge mannen en vrou wen. Het werk breidde zich uit, de toeloop, ook uit andere groepeeringgen en organisa ties. nam toe en zoo groeide geleidelijk het denkbeeld van Nationaal Front, dat in April, dus kort voor onze oorlogsdagen, in Den Haag van wal stak om zich te wagen op de toen nog betrekkelijk kalme wateren van onze politieke binnenzee. Toen kwam de oorlogsstorm over ons land, kort maar he vig genoeg om veel weg te spoelen van wat men nog rotsvast waande. Er kwam de roep om hechte nationale een heid. de N.S.B.-begon zich te roeren, de eerste harensweeën werden merkbaar, van wat eerst als nationale concentratie werd aange duid en tenslotte, met drie peetvaders, als „Nederlandsche Unie" er wereld kwam, en ook Natie»aal Front aat niet stil; Arnold Meyer heeft reeds weer verschei dene malen in het openbaar gesproken, doch als gezegd, wanneer men in besloten gezelschap eenige uren met hem heeft kun nen praten in een wederzijds openhartige uitwisseling van gedachten, zijn vele din gen veel duidelijker geworden, óók al is men dan niet opeens bekeerd. Uitvoerig en langdurig hebben wij gesproken over de drie thans naast elkaar ageerende eenheids bewegingen: Nederlandsche Unie, Nationaal Front en N.S.B. Onomwonden erkent Ar nold Meyer, dat hij vrijwel alles wat in het program van de Unie staat, kan onder schrijven, al staat er voor hem dan nog niet genoeg in, en al zijn sommige punten te vaag omschreven. Principieel gaapt er zeker geen kloof, maar de Unie blijkt wel de Groot-Dietsche gedachte te verwerpen en haar staatkun dig streven te willen beperken tot de hui dige grenzen van het Koninkrijk der Ne- delanden, hier in Europa en overzee. Na tionaal Front wil hiertegenover streven naar het doen samenvallen van Volk en Staat, wenscht dus een samenvoeging van Nederland, Belgisch en Fransch Vlaande ren. Ook is het nog niet duidelijk of de Unie ook een corporatieven opbouw van den Staat als zoodanig wil dan wel alleen maar een samenbundeling wenscht van collectieve, particuliere bedrijfsorganisaties, met publiekrechtelijke bevoegdheid. Ook het éénhoofdig Leiderschap heeft de Unie niet consequent aanvaard; zij wil 't blijkbaar wel voor lagere organisatie, van de jeugd b.v. of van de vakbeweging, maar niet aan de top. voor de centrale leiding. Overigens heeft het Driemanschap zich ook niet principieel tégen het éénhoofdig lei derschap uitgesproken, meent alleen, dat er geen geschikte persoon als Leider in ons land reeds is aan te wijzen. Bij Nationaal Front wordt wel het conse quente Leiderschap in alle geledingen door gevoerd, waarbij alle leiders worden bij gestaan door een Raad. Zoo heeft de Alge- meene Leider b.v. een politieken, een cul- tureelen en een corporatie-raad om zich te doen adviseeren. Niet deskundig of niet betrouwbaar gebleken adviseurs kunnen na tuurlijk steeds worden verwijderd. Verder zijn er nog tusschen Nat. Front en Ned. Unie versschil punten b.v. t.a.v. het Jodenvraagstuk en de Vrijmetselarij". Als gezegd, is de kloof met de N.S.B. veel dieper en veel breeder. De N.S.B. voelt niet voor het corporatieve stelsel en wil een meer absoluut leiderschap. De N.S.B. voert boven dien geen streng principieele politiek, doch zocht telkens haar heil in opportunisme. Zij neemt allerlei zaken klakkeloos van bui- tenlandsche voorbeelden over, huldigt in feite een streng doorgevoerd staatsabsolu- tisme, zonder zelfsbeslissingsrecht voor de in de maatschappij bestaande corporatieve gemeenschappen, zou blijkbaar niet terug schrikken voor Jodenvervolging en zoo is er meer, waardoor de N.S.B. zich buiten de Nederlandsche mentaliteit heeft geplaatst en naar de overtuiging van Arnold Meijer nim mer het vertrouwen van het Nederlandsche volk meer zal kunnen veroveren. Tenslotte heeft Nationaal Front, zich niet, zooals de N.S.B.. opeens geheel van de Mo narchie afgewend. Er zal nog veel moeten gebeuren, er zullen nog vele en velerlei moei lijkheden moeten worden overwonnen, doch Arnold Meijer is er rotsvast van overtuigd, dat het Nederlandsche volk steeds het recht zal behouden op een eervol, zelfstandig be staan, in het kader van het Nieuw7e Europa. Doch dan is samenwerking van alle. werke lijke oprechtwillenden noodzakelijk. Nu, zon der langer verwijlt Steeds meer menschen komen terug. De terugkeer der onder dwang door de Franschen geëvacueerden Luxemburgers naar hun vaderland vordert. Ongeveer 80.000 van de 300.000 inwoners van Luxemburg waren geëvacueerd Daarvan waren 35.000 in het noorden des lands ondergebracht, terwijl 45.000 door de Franschen naar ver schillende departementen in Frankrijk werden gebracht. Reeds op 20 Juni kon den de in het noorden van Luxemburg ver toevende vluchtelingen naar hun geboorte plaatsen terugkeeren. Na het sluiten van den wapenstilstand begon langzaam de stroom terugkeerende geëvacueerde Luxem burgers en Belgen uit Frankrijk te komen. Half Juli waren alle Luxemburgsche vluch telingen uit het bezette Fransche gebied te ruggekeerd. Zeer moeilijk was het terug brengen van de door de Franschen weg gevoerde Luxemburgers uit het onbezette deel van Frankrijk. Men raamt het aantal vluchtelingen, dat zich nog daar bevindt, op 15.000 ten noorden van Lyon en in de omgeving van Montpellier. Om hun toe stand te verlichten worden regelmatig transporten levensmiddelen naar deze eva cuatiecentra gezonden. Uit het departe ment Herault in het zuiden van Frankrijk konden tot dusverre 2800 vluchtelingen te ruggehaald worden. GIBRALTAR ZAL SPAANSCH WORDEN Het radicale falangistische blad „Arriba" schrijft volgens U. P.: „Eerst was Spanje neutraal, vervolgens niet-oorlogvoerend en thans staat het aan den vooravond van den strijd". Het blad doet een aanval op Engeland en schrijft: „Trots de officieele Spaansche politiek heeft het Spaansche volk een hou ding aangenomen die men als „een moreele oorlogvoering tegen Engeland" zou kunnen bestempelen. „Gibraltar zal Spaansch worden" zoo schrijft het dagblad „Madrid" in een com mentaar op de boodschap van den „sym- bolischen" burgemeester van Gibraltar aan den generalissimus Franco. Het blad constateerd, dat in de Engelsche houding ten aanzien van Gibraltar vooral het Engelsche cynisme, waarmede de usur patie in stand is gehouden, voor Spanje kwetsend is. Juridische noch moreele be zwaren kunnen Engeland er toe brengen om met het oog op den kritieken toestand een door verraad geroofd bezit terug te ge ven aan de ware eigenaars. Ofschoon En geland er zich van bewust moet zijn, dat het door deze houding een verderen vijand op den hals kan halen, gebeurt niets in deze richting. Engeland toont berouw noch boete en denkt er in het geheel niet aan een gedaan onrecht weer goed te maken. Dat Gibraltar weer naar Spanje zal terug keeren, daarvan kan Albion zeker zijn. „Nagel in het vleesch". Het blad „Informaciones" schrijft, dat Gi braltar de nagel is, gedreven in het vleesch van Spanje en dat het uur thans eindelijk heeft geslagen om dien nagel te verwijde ren, die zulk een geestelijke smart veroor zaakt in het Spaansche volkslichaam. Zuinig moet Engeland zijnl In de „Daily Express" heeft een lezer, in verband met het tekort aan hout, het voor stel gedaan om met lucifers zuiniger te zijn. De lucifers zoo stelt hij voor moeten worden vervaardigd met een kop aan beide kanten, zoodat men hetzelfde stokje tw7ee maal kan gebruiken. Engelsch advies Een inzender in de „Daily Mir- ror" bepleit, dat, teneinde stoffen te besparen, nog niet volwassen jongemannen zal worden aange raden, korte broeken te dragen. Daardoor zullen belangrijke hoe veelheden kleedingstof worden bespaard.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1