Concentratie Engeland kan niets buiten de Dominions Geen devaluatie van den Belgischen franc Het Volk" wendt het roer in de zangerswereld Officieele valnta-koersen Millioen steun voor de bloemisterij Geen trams meer na elf uur Groententeelt in bloemenkassen Van Sociaal-Democratisch tot Socialistisch Dagblad Ned. Unie in de hoofdstad b ij e e n Voor Zeeuwsch Vlaanderen legitimatie noodig Geen O.W. op oude auto's Noodlottige aanrijding Huizen voor oorlogs invaliden Hooger politiepersoneel in één bond Al zijn tijd voor dc Ned. Unie Amsferdamsche effectenbeurs Geweldige ontploffing bij Marseille 99 AFWIJZEND ADVIES BETREFFENDE DE NED. UNIE. „Het Volk", tot dusverre het dagblad Vf>or de sociaal-democratische arbeiderspar tij. welke aanduiding in den kop van het blad stond vermeld, zal zich voortaan „soci alistisch dagblad" noemen. Het avondblad van gisteravond bevatte een hoofdartikel hieromtrent, waarin o.a. gezegd wordt: Om uitdrukking te geven aan het arbeids veld, dat ons hier wacht, hebben wij, zoo wel uit een oogpunt van politieke eerlijk heid als ter wille van een duidelijke aan duiding van ons streven, in den kop van ons blad. liet onderschrift: „Sociaal-Democratisch Dagblad", veranderd in „Socialistisch Dag blad". Deze nieuwe aanduiding sluit aan bij de gegeven wcrkmogelijkheid, zij getuigt van 'n onverzwakte hoop op socialistische verwezenlijkingen in ons maatschappelijk bestel, zij bevestigt het geheel eigen karak ter. dat ons blad ook in de nieuwe ontwik keling zal blijven vertoonen. V aar nu eigenlijk alle groote groepeerin gen in ons land hun stem hebben laten liooren bij liet allerwegen naar voren ko mend streven naar politieke wilsvorming, daar hebben wij, zooals gezegd, het woord van het socialistisch volksdeel, waarmede wij ons verbonden voelen, noode gemist. Ons blad heeft tot dusver gepoogd telkens weer peilingen te ondernemen naar de mogelijk heden, die de nieuwe ontwikkeling, ook aan ons, op socialistisch gebied, zal kunnen schenken. Het is echter duidelijk, dat daarnaast ook bezinning noodig is in de breede kringen van de werkers van stad en land, die een maal door de socialistische idéé gegrepen zijn Zulk eenb ezinnen zal voor menigeen een pijnlijke taak zijn. Sommigen zullen als vrucht van een eerlijk overleg met zichzelf, tot een negatief antwoord geraken. Anderen echter, meer daadkrachtig en beseffend, dat een tijd, die zoo zeer vervuld is van machtige stu wingen als de onze, geen werkeloos toezien gedoogt, zullen tot de slotsom komen, dat er juist voor hen als so cialisten een taak is weggelegd om deel te namen aan een vernieuwde en positieve arbeid. In het artikel wordt voorts gezegd, dat de Ned. Unie als „katholieke oogappel", wei nig aantrekkingskracht op de socialisten kan uitoefenen, omdat juist de R.K. Staats partij in den loop der jaren steeds het on dernemersbelang heeft gediend en daardoor de kracht der arbeiderspartij heeft gebro ken. Ook Nationaal Front heeft volgens „Het Volk" een te katholieke inslag 0111 de soci alistische arbeiders op te nemen. Tot welke thans bestaande partij de arbeiders zich thans moeten wenden, wordt in het artikel niet positief gezegd. Wij lezen hieromtrent: Wel is het duidelijk, dat in dit tijdsge wricht het democratisch socialisme heeft af gedaan Maar moet nu tegelijk ook 't socia listisch inzicht zwijgen van de velen in de sociaal-democratische gelederen, die bij de verbinding van socialisme en democratie, in hun hart toch altijd het zwaartepunt heb ben gezocht in de socialistische grondslag hunner beweging? Wij gelooven, dat, ook in de huidige om standigheden, deze vraag ontkennend kan en moet worden beantwoord. Het ware on oprecht indien wij, ook nu nog, bleven vast houden, aan de verbinding van socialisme en democratie. Deze laatste is immers uit geschakeld. Maar wat blijft, wat de storm der tijden heeft doorstaan en wat in de toekomstige ontwikkeling, zij het langs geheel andere wegen dan verwacht mocht worden, zich zal doorzetten, dat is de socialistische idee eener harmonische volksgemeenschap, waarin de uitbuiting van de eene groep door de ande re vervalt en allen gezamenlijk werken aan het groote doel van den opbouw eener ga ve en evenwichtige volksgemeenschap. DRUKBEZOCHTE VERGADERING Geen beweging om zich „gedekt" te houden. De Xcderlandsche Unie heeft gisterenavond in het concertgebouw te Amsterdam een openbare vergadering gehouden. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld en .velen konden geen plaats vinden. Ter opening zon? .>uis /an Tulder „O schitt-rende kleuren van Nederlands vlag" De eerste spreker, mr. J. Linthorst Homan, werd door de vergadering met een langdurig applaus begroet. Spr. herhaalde hetgeen hij in Den Haag heeft betoogd en voegde hieraan toe: De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet gesteld. Men zal, wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geestelijk reveil over de geheele linie in houdt, kan onderschrijven, met zijn eigen ge weten moeten uitmaken of men lid blijft \an een partij. Maar wie aileen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vacantie-gangers opgepastl Toeristen of vacantie-gangers, die naar Zeeuw sch-Vlaanderen willen reizen, die nen goede legitimatie-papieren bij zich te hebben. Zonder die komt men niet aan wal. Er moesten er reeds onverhoopt met de boot terug. Men neme er goede nota van, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een paspoort noodig is. Een bewijs van Nederlandschap of een stamkaart met pasfoto, door den burge meester der woonplaats gewaarmerkt, kun nen ook dienst doen Velen gaan weer op reis, men zij gewaarschuwd. Verbod, van prijsverhooging geldt ook hier voor. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er ten overvloede de aandacht van belanghebbenden op, dat naar aanleiding van klachten over prijsopdrijving in den handel in oude auto's, ook voor twee dehands motorrijtuigen het algemeen ver bod van prijsverhooging boven het peil van 9 Mei j.1. van toepassing is. Voorts dienen belanghebbenden er rekening mede te hou den, dat de „prijzenbeschikking 1940 no. 1", die het algemeen verbod tot prijsverhooging voor alle roerende goederen inhoudt, tevens een verbod inhoudt de huurprijzen voor roe rende goederen, derhalve ook voor motor rijtuigen, te verhoogen boven het peil van 9 Mei j.1. Het Volk. verneemt, dat de autoriteiten hebben besloten, een bedrag van één mil lioen gulden beschikbaar te stellen voor steun aan de bloemisterij, die door de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar fi nancieel zeer was verzwakt Tot dusverre werd slechts drie ton regelmatig beschik baar gesteld voor steun tot den minimum prijs, waarbij in het afgeloopen voorjaar 3 ton speciaal voor steun aan de seringen cultuur werd uitgetrokken. VADER VAN VIER KINDEREN HET SLACHTOFFER. Op de Prins Mauritslaan te Beek, een on derdeel van den rijksweg MaastrichtRoer mond is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat den 36 jarigen gehuwden mijnwer ker M. K. uit Meerssen het leven heeft ge kost Aan den kant van den weg stond een vracht wagen geparkeerd. In de file wielrijders, die van de staatsmijn Maurits kwam, op weg naar huis, fietste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Gedrieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in bot sing met een uit de richting Maastricht ko mende auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee geneesheeren waren spoedig aanwezig 0111 eerste hulp te verleenen. In zorgekkenden toestand werd K. naar het ziekenhuis te Siltard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is over leden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces verbaal opge maakt. Dg aanrijdende auto is in beslag ge nomen. Stichting van De Nederlandsche Werkgemeenschap". Naar wij vernemen gaat de Nederlandsche Werkgemeenschap", voorzitter Dr. E. G. H. Vervier», op haar landgoed „de Scheepstal" invalidenhuizen bouwen, die den vorm krij gen van gezinshoeven. De bedoeling is. dat oorlogsinvaliden zonder onderscheid van ge zindte of richting voor tijdelijk of blijvend een wezenlijk tehuis vinden. Hier kunnen zij door licht tuinbouwwerk of door am bachtsnijverheid, al naar hun lichamelijken toestand, hun herstel bevorderen en den overgang tot normaal maatschappelijk leven vergemakkelij ken. De gepensioneerd luitenant-generaal H. A. Seijffardt heeft zich bereid verklaard, toe zicht te houden op de stoffelijke en geeste lijke verzorging der oorlogsinvaliden. „De Nederlandsche Werkgemeenschap" vraagt financieele hulp aan hen, die met dit doel sjYnpathiseeren. Doel: alle politieambtenaren in één vereeniging Gisteren is een vergadering gehouden van de broederschap van commissarissen van politie, de R.K. vereeniging van hooger politiepersoneel en den bond lioogere-poli- tie-ambtenaren in Nederland. De bijeenkomst besloot deze drie vereeni- gingen op te heffen om vervolgens over te gaan tot het stichten van één bond, den naam dragende: „Bond van hooger Politie personeel". Besloten werd een actie te voeren om te komen tot een bond, waarin alle Politie ambtenaren in Nederland zullen zijn ver- eenigd. DOODSLAG OM EEN HONDJE. Anderhalf jaar geëischt. De Officier van justitie bij de rechtbank te Roermond eischte gistermiddag een gevan genisstraf voor den tijd van anderhalf jaar tegen den 32-jarigen verwarmingsnionteur A. de K. uit Haelen, die in den avond van Zondag, "28 April, in een café aan de Loos kade te Roermond na een ruzie over het be talen van een rondje, een 50-jarigen onge huwden Roermondschen arbeider Doren berg, zoodanig met een mes in de lies stak, dat de man cenige uren later overleed. De rechtbank zal 22 Augustus vonnis wij zen. Regeling voor het geheele land gaat Zaterdag in Naar het „Vad." van bevoegde zijde ver neemt, mogen met ingang van a.s. Zater dag in het geheele land des avonds na 11 uur en des ochtends voor zonsopgang (circa kwart over zes) geen trams meer rijden. Alle trams moeten dus des avonds om elf uur in de remise zijn gestald. Mr. Einthoven met verlof In het Alg. Politieblad wordt medege deeld, dat aan Mr. L. Einthoven. één van het leidende driemanschap der Ned. Unie, op zijn verzoek voor onbepaalden tijd ver lof is verleend uit zijn betrekking van hoofdcommissaris van politip te Rotterdam en van commissaris van Rijkspolitie. Voor georganiseerde bloemkwee kers. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat het aan de bloemkweekers georganiseerd bij de Nederlandsche Sierteeltccntrale, onder be paalde voorwaarden voorloopig kan worden toegestaan, in plaats van bloemisterij produc ten, groenten in hun kassen te telen. Alleen die georganiseerde bloemkweekers, die in het bezit van een kasvergunning voor het geheele jaar zijn, kunnen hiervoor in aanmerking komen. ALLE NEDERLANDSCHE ZANGVER- EENIGINGEN IN EEN GROOT VERBOND Een interessant onderhond met den heer J. G. van Burken, hoofdbestuurslid van de Ned. Ver voor den Volkszang. De geschiedenis der pogingen om te ko men tot eenheid in de zangerswereld datee ren van den 21sten Juni, toen door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst een schrijven werd ontvangen van den Secretaris-Gene raal, Waarnemend Hoofd van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin werd medegedeeld, dat het door de Regeering geboden werd ge acht een overkoepeling tot stand te doen komen van de verschillende vereenigingen van niet-vakmusici, die zich op het gebied der toonkunst bewegen. Een en ander zou moeten worden opgezet in den geest van de Algemeene Nederlandsche Kunstenaars organisatie, die practisch alle beroepskun stenaars omvat. Aan het slot van het be treffende schrijven werd medegedeeld, dat de Secretaris-Generaal gaarne zou zien, dat bij een en ander door de Mij. tofBe vordering der Toonkunst het ïni 1 g<Het gevolg van deze uitnoodiging wa». aldus deelde de heer I. G. va" Burk®; hoofdbestuurslid van de Ned. ^r'. den Volkszang ons mede, da' °P.3nA"^r. tus een vergadering werd gehouden, in vertegenwoordigd waren: Het Koninklijk Ned. Zangersverbond; De Bond van Gem. Zangvereenigingen, De Bond v. Arbeiderszangver. in Nedert., De Kon. Bond van Chr. Zang- en Orato- riumvereenigingen; De Bond van Geheelonthouderszangver- eenigingen in Nederland; De Ned. Vereeniging voor den \olkszang, De Ned. R.K. Volkszangvereeniging; De Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Medegedeeld werd daar, dat van den heer Glastra van Loon een verzoek was bin nengekomen tot samenwerking met boven reeds vermelde kunstenaarsverenigingen, het N.O.K., bij welke groep, naar we verder vernemen ook de dansonderwijzers zullen worden ondergebracht. Uit de ter vergadering gehouden discus sie bleek, dat voorop stond de wensch om aan het van hoogerhand ingekomen ver zoek te voldoen, terwijl men verder reke ning meende te moeten houden met de opvatting, dat de bonden als zelfstandige organisaties, met respecteering van ieders beginselen en van de bestaande groepeerui- gen, intact dienden te blijven. Op grond van een en ander w erd van de verschillende mogelijke oplossingen aan die de voorkeur gegeven, waarbij gebruik werd gemaakt van de door de Maatschappij van Toonkunst aangeboden overkoepeling. Daarbij stelde men zich voor aan de be staande organen van deze Maatschappij toe te voegen een Raad voor de Algemeene Muziekbelangcn (R.A.M.). Deze R.A.M. wordt zoodanig samengesteld, dat elk der deel nemende vereenigingen er twee leden in afvaardigt. De onkosten worden bestre den door bijdragen der aangeslotenen, bij voorbeeld 1 cent per lid. De taak van het R.A.M. zou zijn: 1. In overleg te treden met de Overheid ter zake van de algemeene muziekbelan gcn en daaromtrent contact te houden met de aangesloten leden. 2. Een tijdschrift uit te geven en de uit voering van Nederlandsche composities voor te staan. 3. De volkszang-, de volksmuziekschool- beweging, alsmede het streven naar mu ziekonderwijs op de scholen te steunen. 4. Een goede regeling van het wedstrijd- wezen in te voeren. 5. Een doeltreffende samenwerking van alle daarvoor in aanmerking komende or ganisaties op het gebied van de toonkunst te bevorderen. Teneinde een en ander tot uitvoering te brengen dienen de verschillende organisa ties zich dus in hun bestaande vorm bij de Maatschappij aan te sluiten ook an dere dan de uitgenoodigden kunnen daarvoor in aanmerking komen terwijl tevens re gelen 'dienen te worden ontworpen betref fende de toe- en uittreding, alsmede om trent de contributies. Aangezien men thuis de zaak nog eens ónder óogën wën'schte te zien én ook niet alle afgevaardigden in het bezit waren van een mandaat om te kunnen besluiten, werd volstaan met het vormen van een Com missie tot Overkoepeling van Vereenigin gen op het gebied der Toonkunst. Ieder der vereenigingen leverde daartoe een lid, zoo dat de commissie kwam te bestaan uit 9 leden, te weten de heeren: Jhr. Mr. Dr. van Beresteyn, J. G. van Burken, ür. P. Cronlieim, Jac. de Jong, K. G. Knupker, A. Koning, J. A. Ivrelage, J. Pietersen Moens en C. J. Stuiting. Morgen komt deze Commissie bijeen te Amersfoort, waarna de concentratie wel licht een feit zal zijn geworden. Evenwel, gelijk uit het bovenstaande blijkt, is men er daarmee nog niet. Want er blijft dan nog over de organisatie een plaats te geven in het geheel naast andere organisaties, waarvan het reeds genoemde N.O.K. er een ls. ANDERS BRANDT LONDEN ZICH DE VINGERS De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft: In het Engelsche Lagerhuis heeft de lord Grootzegelbewaarder de verzekering gegeven, dat de Engel sche regeering geenerlei permanen te verplichting op het Europee- sche continent zou aanvaarden, zon der de meest volledige raadpleging met de regeeringen van de Do minions. Deze korte verklaring, waarin de geheele problematiek van het wereldrijk aan den dag treedt, lijkt des te beteekenisvoller daar de politieke beslissing welke Enge land en zijn empire in den huidigen toe stand heeft gebracht, zooals men weet, zelfs niet alleen afhing van de besluiten der Londensche instanties. Integendeel was zij zooals Dnff Coo- per het in een helder oogenblik in Maart 1939 uitdrukte overgelaten" aan een handvol onbekende lieden in Polen", die toen mte zekere geestelijke hulp het noo- dige hebben gedaan voor het uitbreken van den oorlog. In Engeland had men zich door de ern stige reactie die deze politiek heeft opge leverd, in het eerst heelemaal niet van de zen koers van onzinnige lichtvaardigheid laten afbrengen. De eene garantie volgde op de andere en wanneer het naar den wensch van Engeland zou zijn gegaan, zou het geheele Europeesche vasteland en nog meer staan onder een Engelsche bescher ming over welker doeltreffendheid nu niet veel meer behoeft te worden gezegd. Na elkaar. Bij de starheid waarmede Enge land deze politiek voerde, zag het de gewaarborgden en de, niet in de laatste plaats door zijn eigen hou ding gecompromitteerden, na elkan der ten val komen, hetgeen Enge land echter afgezien van het daar mee gepaard gaande verlies aan prestige min of meer onverschillig liet. Te laat merkte het daarentegen, dat de slagen van dezen oorlog niet uitsluitend neerkwamen op zijn bondgenooten en sa tellieten, maar ook dat het empire als zoo danig op zijn grondvesten begint te wan kelen. De met de oude Britsche traditie in strijd zijnde samenkoppeling der neobritsche politiek met vergane Europeesche vraagstukken, waar bij deze politiek erin slaagde pre cies aan den verkeerden kant te komen, heeft dus ook de Britsche Dominions gebracht in de uiterst critieke situatie, waarin zij niet meer kunnen rekenen op de kracht van den' ruggesteun van het moe derland, waar zij van oudsher op gerekend hadden. De fatale overbelasting van de Britsche po litiek met vraagstukken, die het Britsche Rijk in het geheel niet aangingen, heeft zoodoende tenslotte den Dominions te laat aanleiding gegeven tot den open lijken eisch, dat Londen zich in het ver volg niet meer mag inlaten met continen tale speculaties zonder raadpleging van den „raad van toezicht". Het is thans zaak der verantwoordelijken overal in het Brit sche wereldrijk de schade te bekijken die onbekwaam epigonendom heeft aangericht aan de nalatenschap van een groot verle den. Tegelijk echter zou het tijd zijn voor die dwazen die nog steeds in het sluiten van „plechtige verdragenden eersten stap f'-tl herstel van hun verdwenen heer lijkheid, eindelijk in te zien, dat het em pire niet slechts de macht gemist, maar evenmin den wil heeft om zich om hunnen twille nogmaals „zonder de meest volle dige raadpleging, op het vasteland vast te leggen en zich daar de vinger te bran- VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—1.88 9,'KJ 75.28—75.43 30-1130.17 3-813.82 44.81—44.90 42.7242.81 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76—44.94 42.67—42.86 Verdeelde stemming. Staatslot sen vast. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 M10 100 100 bOO 500 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 (m.b.) 100 (31/2) 1938 3 500 (31/2) 1938 3 OOST-INDIë. 100 500 100 500 100 500 1935 3'A 1935 VA 1937 3 1937 3 1937 A 3 1937 A 3 V.K. 97 961/z 87% 97 89% 96% 88% 88% 74 73% 79 79% 89% 75% 75% 73% L.K. 97% 97 8813/1* 97% ^9 13/11 97 80% 80% 74% 73% 73 15/16 73% SUhINAME. Prod. Werk. 3 *-» lm. gr. fonds 3 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe- ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Kon. Petroleum Alg. Kunstzijde Unie 169%' 66% Pb. Philips Gloeilampen Gem. bezit Amsterdam Rubber Ned. Scheepvaart Unie Lever Bros en Unilever Handelsver. Amsterdam v. Gelder's Papier fab. gew ad. Senembah Tabak Mij. Anaconda Copper C.V.A. Bethlehem Steel C.V. gew. a.d. Reputolic Steel C.V. g. aand. 14%gb Curtiss Wright C.V.A. Shell Union C.V. gew. and. 127gb, 170% 103% 68% 318% lllgl 18 60% -14 7/8gl 6% 81/16 Driehonderd wagonladingen mu nitie in de lucht gevlogen. Enorme schade. In de zuid-Fransche stad Miramus bij Mar seille heeft zich, zooals wij Dinsdag reeds in het kort meldden, Maandag een explosie-on geluk voorgedaan. Thans zijn, naar de U. P. aan het Ildbld. meldt, eenige officieele bij zonderheden over dezen ramp medegedeeld. Volgens officieele mededeelingen stonden vijl minuten na de eerste ontploffing 300 wagonladingen muni tie in vlammen. Door de voortduren de nieuwe onplofiiugen werd de be volking van Miamas in paniek ge bracht en moest worden geëvacueerd. Eerst Dinsdagmiddag gelukte het den brand onder controle te krijgen. Het werd den bewoners van de stad weer toegestaan terug te keeren, doch dat deel van Miramas, dat het zwaar ste door de explosies heelt geleden, is nog steeds afgezet. Daar de spoorweg volkomen ver nield is, moeten alle treinen worden omgeleid. Het D.N.B. meldt, dat twintig personen, voor het meerendeel spoorwegbeambten, werden gedood. De brand ontstond in een leegen wagon, waaruit plotseling vlammen sloegen. Het spoorpersoneel trachtte zooveel mogelijk munitiewagens uit de nabijheid van het brandende rijtuig te halen, maar de 1^r?men 8rePen zoo snel om zich heen, dat het ongeluk niet kon worden voorkomen. De oene munitiewagen na de andere ontplof te. Gedurende den heelen ochtend en een deel van den middag klonken de explosies. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Geruchten van allen grond ontbloot. De Duitsche commissaris bij de Nationale Bank van België en de gouverneur dezer bank keeren zich volgens D.N.B. in een op- ïoep tegen de verspreiding van geruchten, \olgens welke een gedeeltelijke devaluatie 1 an den Belgischen franc in het voornemen zou liggen. Deze geruchten zijn van allen giond ontbloot en de verspreiders van der gelijke geruchten zullen strafrechtelijk wor den vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2