Krasse maatreqelen 31Au9ustus9e*n tegen Joden m Roe menie Spoorwegverkeer en de verduistering KN V B. overgenomen cl vpiranfio DE PAUS TEGEN DEN LEUGEN Nieuwe Japansche politieke structuur Kinderen maken oorlogstuig Een nieuwe bron van motorbrandstof Uit Alkmaar Marktberichten Grondbezit wordt onteigend Van vele beroepen uitgesloten Vreeslijk ongeluk in Italië John Buil houdt dc hanfl op den zak Reorgaoisatie in de Mexicaansche petroleumindustrie Rechtsfreeksche verkoop peulvruchten verboden De oorlogsleveringen aan China Fabrieksarbeiders frouw aan hun bond Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Vis sche rij. Eén categorie, die der oud-strij ders bevoorrecht. De Roemeensche koning heeft twee fun- damenteoie wetten tot regeling van het Jo denvraagstuk in Roemenië afgekondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië. De wet zelf verklaart tot Joden, diegenen, die een Joodschen godsdienst hebben, de kin deren van ouders, die den Joodschen gods dienst belijden, de buitenechtelijke kinderen van een Jodin, de echtelijke kinderen van een Christenmoeder en een ongedoopten Joodschen vader, alsmede tenslotte de Jood sche vrouwen, die weliswaar met een Chris ten zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst één jaar voor de oprichting van de „Partij der natië tot het christendom zijn overge- S\an. De tot geen confessie behoorende volbloed Joden worden in den geest van deze wet eveneens als Jood beschouwd. Verder zegt de wet. dat in de toekomst, wanneer een Jood tot het christendom overgaat, dit geen wijzi ging van de rechtspositie van den betrokkene met zich medebrengt. Drie categorieën. De wet verdeeld de Joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste categorie behooren de Joden, die na 30 December 1918 naar Roemenië zijn gekomen. Tot de tweede categorie behooren die joden, die voor de zen datum door afzonderlijke naturalisatie het Roemeensche staatsburgerschap hebben verkregen, verder diegenen, die in de oorlo gen van Roemenië in het Roemeensche le ger in de vuurlinie hebben gestreden, als mede de invaliden en diegenen, die zich bij zonder onderscheiden hebben en de nakome lingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde soldaten. Alle overige joden be hooren tot de derde categorie, dat zijn dus de van oudsher in Roemenië levende Joden, die zich echter niet door een of andere oor- logspraestatic hebben onderscheiden. Joden van de eerste en de derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uit oefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notarissen, ad vocaten, zaakwaarnemers en dergelijke. Koning Carol Ook is hun het lidmaatschap van raden van beheer, van particuliere ondernemin gen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht. Zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuitgeverij noch leiden, noch bezitten. Tenslotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roemeensche sportvereenigingen. Bijzondere belasting. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zij geen dienstplicht kennen, hiervoor in de plaats een bijzondere belasting moeten betalen of tot een arbeidsdienst kun nen worden opgeroepen. Geen enkele Jood mag onroerend eigendom in de gemeenten van het land bezitten. Het ministerie van landbouw wordt gemachtigd, voor hel onteigenen van dergelijk grond bezit maatregelen te nemen. De Jo den kunnen echter ook dergelijk grondbezit vóór de onteigening aan Roemenen van zuiver Roemeensch bloed verkoopen. Ook mogen de Jo den voortaan in de landsgemeenten geen industrieele ondernemingen verwerven. Verder wordt het hun verboden hun namen in Roemeen sche namen te veranderen. Het schoolonderwijs voor Joden zal spe ciaal geregeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van hu welijken tusschen Joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roe meensch bloed. Dergelijke huwelijken mo gen ook in het buitenland niet gesloten wor den. Haatzaaiende en leugenachtige berichten veroordeeld. In een toespraak heeft de Paus zich vooral bezig gehouden met de gevaren van slechte lectuur. Kaast de geschriften die goddeloos heid en zedenverval verspreiden, mag men echter niet vergeten, zeide de Paus, de ge schriften die leugens rondstrooien en haat zaaien. De haat, die in de oogen van God afschuwwekkend en voor eiken rechtvaardi gen mensch ontoelaatbaar is, is nog fschu- welijker, wanneer hij laster verspreidt en tweedracht tusschen broeders zaait. Een bepaalde pers schijnt het zich tot taak gesteld te hebben in de groote familie der volkeren de broe derlijke betrekkingen tusschen de zonen van denzelfden Goddelijken vader te verstoren. Dit werk van haat wordt door het boek, vaker ech ter door de courant volbracht. Geve God, zeide de Paus, dat de geschie denis geen oorlog kan aanwijzen, die door een handig verspreide leu- gen verwekt is. Een schrijver, die zich bewust is van zijn taak en zijn verantwoording, voelt zich ver plicht, wanneer hij een fout bedreven heeft, de waarheid te herstellen. Tegen zijn lezers is hij verplicht in hen niet het heilige erfdeel der waarheid en naastenliefde te verstoren, dat negentien eeuwen Christendom het men- schendom gebracht hebben. De tong heeft meer menschen gedood dan het zwaard, zoo staat er geschreven. Zoo ook kan een leugen achtig geschrift niet minder verderfelijk wel ken dan tanks en bombardementvliegtuigen. 39 fabrieksarbeiders gedood. Volgens Stefani heeft zich gisteren in het laboratorium van een munitiefabriek Dij Piacenza een zware ontploffing voorgedaan. Hierbij zijn 39 arbeiders om het leven geko men en verschillende'honderden gewond. De vertrekken van het laboratorium zijn bijna geheel vernield. Door den luchtdruk zijn van de omliggende huizen talrijke ruiten ge sprongen. De onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog is naar de plaats van de ramp vertrokken, teneinde een onderzoek naar de oorzaak der ontploffing in te stellen. Teleurstellende inschrijving op Engelsche oorlogsleening. „Daily Mail" meldt, dat Sir Robert Kin- derley zich erover beklaagt, omdat op de Engelsche oorlogsleening niet voldoende wordt ingeschreven. Het wekelijksche in- schrijfresultaat is gedaald tot 10.400.000 pond, na aanvankelijk 16 millioen pond bedragen te hebben. Het blad ziet daarin de bevesti ging, dat het land zich den ernst, van den toestand nog niet bewust is. Accoord tusschen ondernemin gen en arbeiders bereikt. In tegenwoordigheid van den Minister van Arbeid heeft Woensdagmiddag de on- derteekening plaats gehad van een overeen komst tusschen de Mexicaansche Staats- petroleumondernemingen en de Petroleum- arbeiders. De overeenkomst heeft tot doel de petroleum-industrie te reorganiseeren en bezuinigingen te verkrijgen wegens de moeilijke positie als gevolg van het' feit, dat de uitvoer van petroleum naar Europa is verdwenen. De overeenkomst bestaat uit elf punten, die reeds vroeger door Presi dent Cardcnas ter reorganisatie van de petroleumindustrie waren gesteld. Het te kort van de staatspetroleumindustrie is reeds dit jaar tot 68 millioen pesos geste gen, terwijl het tekort over het gelieele jaar 1939 80 millioen pesos bedroeg. Zij bereidt den totalen oorlog voor. 120 leden van alle vroegere partijen van den Japanschen rijksdag hebben zich giste ren aaneengesloten in een „Vereeniging voor een nieuwe politieke structuur". In een resolutie hebl-en zij verklaard, dat de regeering, ondersteund door een sterke po litieke corporatie, de leidende plaats in deze nieuwe structuur als uitdrukking van een onscheidbare eenheid tusschen de leiding en het volk moet innemen. Het gebod van het oogenblik is, dat de nieuwe structuur de natie tot een absolute macht van den staat leidt en den totalen oorlog voorbereidt. „Vanaf vandaag beginnen wij ons politieke leven opnieuw door de medewerking aan de groote historische taak voor een nieuwe staatsvorming", zoo wordt in de resolutie verder gezegd. Volwassenen den Engelschen on dernemers te duur. Volgens de „Daily Mirror" hebben de Engel sche wapenfabrieken kinderen in dienst ge nomen om de betaling van hoogere loonen te ontgaan. Het blad deelt mede, dat in een groote tankfabriek jongens van li jaar in dienst zijn genomen tegen een weekloon van vijf shilling. De secretaris-generaal van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de verschillende scholen medegedeeld, dat, ingevolge de be kendmaking van den Rijkscommissa ris tegen betoogingen en demonstra ties tegen de bezettende macht of voor de leden van het Huis van Oran je, de 31ste Augustus niet meer als vrije dag in aanmerking komt, tenzij deze dag binnen de vacantie valt Tegenwoordige toestand blijft ge handhaafd. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" deelt mede, dat een uitbreiding van de dienst regeling voor bet spoorwegverkeer in ons land onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk is. De onvoldoende verduisterings mogelijkheden bij het Nederlandsche spoor wegwezen laten het niet toe, tijdens de duis ternis late treinen te laten loopen. Echter ligt het niet in de bedoeling, bij een vroeger intreden der duisternis van de tegen woordige regeling af te wijken. De bezorgd heid, dat in de herfst of de winter de laatste treinen vroeger dan thans van het station zullen vertrekken, is dan ook ongegrond. P.V.C. neemt alles in. Dc gezamenlijke Land- en Tuinbouworga nisaties uit Noordholland hebben inzake de regeling der inlevering van peulvruchten soorten een bespreking gehad met de Neder landsche Akkerbouw-Centrale. Naar aanleiding dezer bespreking kan het volgende worden medegedeeld. Ilct is de bedoeling, dat alle soorten peul vruchten en ook het piksel door den P.V.C. worden ingenomen. De prijzen worden nader bekend gemaakt. De aandacht van de telers wordt er op ge vestigd, dat rechtstreeksch verkoop aan den handel is verboden. Voor het vervoer naar schooninrichtingen, alsmede voor het vervoer naar particulieren voor het lezen moet bij den Plaatselijken Bureauhouder een vervoerbewijs worden aan gevraagd. BELANGRIJKE BESLISSING VAN N.V.B.-BESTUUR Het bestuur van de N.V.B. heeft onder leiding van den voorzitter, dr. D. J. van Prooye, een vergadering gehouden, waar op eenige belangrijke beslissingen zijn ge nomen, die in de „Sportkroniek" vermeld slaan. Besloten werd om als reglement van de N.V.B. voorloopig te gebruiken het regle ment van de K.N.V.B. en dan na te gaan. welke veranderingen daarin zullen moeten worden aangebracht. Ten aanzien van de overschrijvingsbepalingen werd bepaald, dat ieder speler, die, lid zijnde van de N.V.B., voor een andere vereeniging wenscht te gaan spelen dan waarvoor hij tot vóór of op 1 Augustus gerechtigd was te spelen, daarvoor de toestemming van de N.V.B. be hoeft. De overschrijvingsbepalingen, zooals deze voor de K.N.V.B. golden, zullen van kracht blijven voor de nieuwe N.V.B. Alle persoonlijke straffen voor wed strijd-overtredingen, die vóór 1 Januari 1941 zouden zijn afgeloopcn, zullen met ingang van 1 September as. voorwaardelijk ge maakt worden. Echter royementen van ver- eenigingen wegens het niet nakomen van de financieele verplichtingen blijven ge handhaafd. Wat betreft het amateurisme werd be sloten. dat de amateursbepalingen, zooals die ook voor de K.N.V.B. golden, voor de nieuwe organisatie gehandhaafd blijven. Het materiaal wordt opgeslagen in Manilla tot een nieuwe weg gevonden is. In reederskringegn te New York verklaart men, naar de „New York Times" meldt, dat sinds het sluiten van den weg over Birma, de Amerikaansehe leveringen van oorlogs materiaal von Tsjoenking in Manilla wor den opgeslagen, totdat 'n nieuwe weg v. ver voer gevonden is. Een schip onder Panamee- sche vlag heeft onlangs in Manilla een la ding van 64 Amerikaansehe oorlogsvliegtui gen en 1000 ton munitie voor dc Chineeschc regeering gelost. ALCOHOL GESTOOKT UIT „SORGO" OF KATFERGIERST. Een gewas, dat ook een toekomst heeft voor de voedselvoorziening. (Van onzen V.P.B.-correspondent) In Italië koestert men groote verwachtin gen van een nieuw soort alcohol gestookt uit wat de Italianen „sorgo" noemen (kaf- fergierst oi doerra), waarin men een ernsti ge corcurrent ziet van de benzine. Deskundi gen verklaren, dat deze alcohol uitstekend té gebruiken is voor de moderne motoren met sterke compressie. Dit gewas behoort tot de baardgrassen. De zaadkorrels zijn veel kleiner dan van het gewone koren. Zij zijn rond en glanzend. Het gras kan een hoogte bereiken van ruim 4 meter. Het is inheemsch in Afrika, alsmede in China en Japan. Voor de bewoners van de droge zone in Afrika vormt het 't voor naamste voedsel van de massa. Ook in Europa werd het langen tijd als volksvoedsel gebruikt; doch in de laatste eeuwen is het langzamerhand in onbruik geraakt Toch is het uit dc korrels bereide meel even rijk aan eiwitstoffen als het graan en daarenboven zeer rijk aan vet. In Afrika en ook in Roemenië wordt er een soort bier uit gebrouwen. In Italië wordt de aanplant sterk beoefend. In Italië is men den laatsten tijd bijzon dere aandacht gaan besteden aan dit nutti ge gewas. Op aansporing van den Duce heeft men talrijke proeven genomen met den aan bouw, vooral in de Pontijnsche kolonie Litto ria, in Terracina aan het uiteinde van de Pontijnsche vlakte, alsmede in dc omstre ken van Rome. Hier bevinden zich de in grootschen stijl aangelegde model-boerderijen van „Macca- rese", tusschen Rome en de zee gelegen. De ze leggen zich speciaal op de teelt van „sor go" toe; zij verzenden ook het zaad naar alle deelen van Italië. In de Romagna vindt men rondom de stad Forli en ook bij Ravan- na dergeliike aanplantingen. Het heeft er dus allen schijn van, dat de „sorgo" niet alleen als motorbrandstof, doch ook in de voedselvoorziening van Italië ge roepen zal zijn, een belangrijke rol te spe len. Werkzaamheden worden voort gezet. De vereenigingsraad van de Nederland sche vereeniging van fabrieksarbeiders- (sters) is in „Krasnapolsky" te Amsterdam bijeengekomen. Door den voorzitter, den heer K. de Jonge werd de nieuwe toestand in de moderne vakbeweging uiteengezet. De heer De Jonge gaf daarbij een over zicht van de gang van zaken en verdedigde het gevoerde beleid. Hoewel de leiding van het N.V.V. is ver vangen, zijn de besturen der aangesloten organisaties nog volkomen intact en wor den de werkzaamheden op de gewone wij ze voortgezet. Vervolgens diende de voorzitter, namens het Hoofdbestuur, een re solutie in, waarbij het gevoerde be leid goed werd gekeurd en besloten werd de gevolgde gedragslijn, daar bij ten volle rekening houdende met de gewijzigde omstandigheden, ook in de toekomst verder te vol gen en onverzwakt de sociaal-eco nomische belangen der fabrieks arbeiders te blijven behartigen. De leden werden aangespoord, de ver eeniging. trouw te blijven en met alle kracht te ijveren aan haar uitbreding en inner lijke versterking. Over de inleiding en de resolutie werd een levendige gedachtenwisseling gevoerd, waarna de resolutie bijna eenstemmig werd aangenomen. HOE KOMT HET MET DE KAASMARKT? Zie daar de vraag, waarmee Alkmaar zich plotseling geheel bezig houdt. Het antwoord zal heden gegeven worden door de gang van zaken op de markt zelf. Te verwachten is, dat slechts de boeren- stapels aanwezig zullen zijn, zoodat men althans iets zal kunnen zien van het gewone bedrijf Veel echter zal het niet zijn. Voor zoover zich thans laat beoordeelen, kunnen door het geméentebestuur tweëerlei maatregelen worden genomen om te redden, wat te redden valt. Eenerzijds kan men zich in verbinding stel len met enkele fabrieken ten einde deze er toe te bewegen dit zou dan echter vermoe delijk slechts kunnen geschieden tegen eeni ge vergoeding hun kaas toch een oogen blik op de markt te etaleeren en deze over de Waag te laten loopen. We vernamen reeds stemmen, die het deze richting uit wilden sturen, al is het duidelijk, dat we hier te doen hebben met iets, wat nooit anders dan van voorbijgaanden aard zou kunnen zijn en wat nimmer de markt als zoodanig zal kun nen behoeden voor het dreigende gevaar. Een meer blijvende maatregel zou daaruit kunnen bestaan, dat de gemeentelijke over heid, eieren voor haar geld kiezend, de stoot geeft tot de oprichting van een beurs, waar voor zoover mogelijk het geheele landbouw- leven uit de omgeving kan worden gecon centreerd. Deze mogelijkheid dunkt ons vooralsnog het beste middel om althans iede- ren Vrijdag een stroom van bewoners uit de omgeving naar Alkmaar te doen trekken al kan de vroolijke, fleurige, aan de Middel eeuwen herinnerende kaasmarkt daardoor natuurlijk niet worden gered met alle voor Alkmaar zoo smartelijke gevolgen ten aan zien van het vreemdelingenverkeer. OPGAVE VOORRADEN CACAO BOONEN. EN PRODUCTEN. is Gravenhage, 8 Augustus. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van Landbouw en Vis- scherij. brengt ter kennis, dat allen die in het bezit zijn van cacaoboonen. al of niet ge brand, en cacaoproducten, waar onder o.a. te verstaan: cacao- perskoeken, -schilfers, -schroot, -poeder, -massa, couverture, -doppen, -gruis en alle soorten cacaoboter of deze producten onder hun berusting hebben (zooals veemen). verplicht zijn den voorraad van deze pro ducten per 10 Augustus na afloop tier werkzaamheden op te geven aan de Nederland sche Meelcentrale. Riouw- straat 1S6, 's-Gravenhage, voor zoover deze voorraad per pro duct de 100 Kg. te boven gaat. Voorts zullen al degenen, dia cacaoboonen en cacaoproduc ten, als hier bedoeld, bewerken of verwerken, opgaaf moeten doen van de hoeveelheden, welke zij in 1937, 1938 en 1939 verwerkt hebben. Formulieren ter invulling van deze gegevens zullen op aanvrage worden toegezonden door de Nederlandsche Meel centrale en moeten vóór 17 Au gustus a.s. ingevuld bij deze centrale weder worden ingele verd. Voorts is met ingang van 8 Augustus a.s. het verwerken, vervoeren en afleveren van cacaoboonen en cacaoproducten verboden zonder vergunning van de Meelcentrale. Een vervoer- en afleverings vergunning is niet vereischt voor: 1. Cacaoboter met dien ver stande, dat de bepalingen van de Nederlandsche Zuivelcen- tra'« t.a.v. geleidebiljetten en toewijzingen'onverminderd van kracht blijven. 2. Chocolademelk, chocola de al dan niet gevuld, met uitzondering van couverture. 3. Het afleveren van den winkelier aan den uiteindelij ken consument in normale hoeveelheden. VERBOD AFLEVERING TARWEGRINT-ZEMELEN. s Gravenhage, 8 Augustus. Hot Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend dat 't met ingang van 8 Augustus 1940 verboden is het product tarwegrint-zeme- len aan de veehouders af te leveren. Als gevolg hiervan verliezen op dien datum verder hun gel digheid: 1. Alle witte bestelbonnen, waarop het product tarwe- grintzemelen is vermeld. 2. Geleidebiljetten voor tar- wegrint-zemelen in bezit van handelaren en verkregen op vertoon van rose geleidebiljet ten. uitgegeven door de Ne derlandsche Meelcentrale. BLOEMBOLLENVEILING VEREENIGING „WEST-FRIESLAND" TE BOVENKARSPEL De catalogus van de eerste veiling be stond uit 440 partijen vroege en late tulpen en eenige partijen crocus. De belangstelling van kooperszijde liet nog veel te wenschen over. De exporteus hebben hun toewijzing voor uitvoer nog niet ontvangen, waardoor de kooplust nog gering was te noemen. Zoodra een en ander geregeld is, zal de kooplust ongetwijfeld komen, waardoor het stellig beter is dat de kweekers hun bollen, zoo mogelijk nog eenigen tijd thuis houden, tot dat het met de export voor elkaar is. Wat verkocht werd ging tegen minimum prijzen weg, doch dit kan over een maand immers ook nog. Besteed werd voor Couleur cardinal 11-12 160; Duc de ber- lin 11-12 160; Electra 12 op 190: 11-12 160; Gen de Wet 12 op 190; Ibis 11-12 160; Mr. van der Hoef 11-12 160: Mon tresor 12 op 190: 11-12 160; Marechal Niel 12 op 190; 11-12 160 Oranje Nassau 12 op 190; 11-12 160; Pros- perity 11-12 160; Progressieson 12 op 190; Vermillon Brillant 11-12 160; 10-11 120; Vuur haak 12 op 190; 11-12 160; Brillant star 12 op 190; 11-12 160; Late tulpen: Bartigon 12 op 160; Corni- foruOs 12 op 160; Crocus: Mont Blanc 8-9 9; 7-8 6; Paars 9 op 18; 8-9 10: 7-8 7. Alles in centen per 100 stuks. SCHAGEN, S Aug. Aangevoerd 35.000 kipeieren; 4.305. BROEK OP LANGEND1JK. 9 Aug. Schotsche muizen 3.704. eigenheimers 3 3.30, bl. dito 2.30 drielingen 2.102, uien 5—6.20, drielingen 3.60. zilvernep 8.—, sper- cieboonen 911.90. snijhoonen 12.10—19.16, Druiven: Frankenthalers 35.2035.30, au gurken: A 22.— B 14.—. C 7.50, D 5.80. NOOR DSCHARWOI IDE. 9 Aug. Schotsche muizen 3.704 20. grooten 3.70, eigenheimers 3 30. bl. dito 2.202.70, drie lingen 2.30- 2.80. kleine 1.60—1.90 uien 0.50 1.10. drielingen 4.705 10. gele nep 4. zilveruien 5.205.50. drielingen 11.40. zil vernep 8830. spercieboonen 9.50—10.50. kroten 22.10. roode kool 3.witte kool gele kool 3.20, bloemkool 11.60. k

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3