Is ontheffing van belasting mogelijk tijdelijk adres Ons Indisch hoekje Advertentieprijzen Vrijdag 9 Augustus 1940 Tweede Elad Correspondentie Zegelloket postkantoor Vandaag het nieuwe belastingplaatje Kruiswoordraadsel Visscherq futtertjes ln den Dajakschen kapsalon MadlnieuwJ Een maand geen bom Eert wenk voor gedupeerde stadgenooten Door de gebeurtenissen van de laatste maanden z(jn vele stadgenooten financieel zeer ernstig getroffen. Voor tal van middenstanders stond hun bron van in komen practisch geheel stil en vooral toen, na 24 Juni, de groote uittocht uit onze stad plaats vond, werd de toestand voor velen zeer penibel. „Hoe kom ik mijn verplichtingen na?", was een vraag, die door velen gemakke lijker gesteld dan beantwoord was. Niet alleen de zakenlieden, maar ook vele bur gers kwamen in financieele moeilijkheden tengevolge van het feit, dat ze niet lan ger in Den Helder durfden te wonen en vrij groote onkosten moesten maken om zich elders een onderdak te verschaffen. In verschillende gevallen bestaat nu voor gedupeerden de mogelijkheid om van hun ver plichtingen ten aanzien van de belastingen geheel of gedeeltelijk ontheven te worden, mits men daarvoor den juisten weg bewan delt. Wij hebben ons met eenige vragen dienaan gaande tot den Inspecteur der directe belas tingen gewend, die zoo bereidwillig was, ons over deze materie in te lichten. Deze inlich tingen kunnen wij het beste doorgeven door achtereenvolgens iets te zeggen aangaande de drie voornaamste directe belastingen. Inkomstenbelasting. Allereerst de inkomstenbelasting. De wet op de inkomstenbelasting kent in verschillende gevallen aan den belasting betaler het recht op ontheffing naar tijds- geiang toe. Wat voor ons thans van belang is, is de ontheffing wegens staken van beroep of bedrijf. Wat hieronder wordt verstaan is duidelijk: het opheffen van een zaak, het eindigen van een betrekking, enz. Geheele ontheffing wordt verleend, wanneer niet binnen drie maanden na de „staking" een nieuw bedrijf, of een nieuwe betrekking wordt begonnen; gebeurt dit wèl, dan is nog gedeeltelijke ontheffing mogelijk, indien de jaarinkomsten, uit de nieuwe bron, liggen beneden van het inkomen, dat op het aanslagbiljet ver meld staat, hetzij dat men dit biljet (be- lastingjaar 194041) reeds heeft ontvan gen, hetzij dat het nog komen moet. Dus de winkelier, die geen andere inkom sten heeft dan uit zijn zaak en in Juni zijn zaak heeft gesloten, zonder ergens anders op nieuw te beginnen, heeft recht op ontheffing over de maanden Juli 1940 t.m. April 1941, oftewel 10/12 van den aanslag inkomsten belasting 194041, Had iemand een betrekking, die hem 1.600.opleverde, zegt hij die op, en aan vaardt hij elders, terwille van zijn veiligheid, een andere betrekking, die slechts 1.000. geeft, dan heeft hij recht op ontheffing over het verschil in belasting tusschen 1.600. en 1000.Zou de nieuwe betrekking een salaris van 1.300.geven, dan is geen ont heffing mogelijk want 1.300.is niet méér dan 14 lager dan 1.600. De hier bedoelde ontheffingen moeten vóór 1 Aug. 1941 worden aangevraagd by den Inspecteur der directe belastingen te Den Helder. Men verzuime niet, daarbij zoowel het huidige, als het vroegere, Hel- dersche, adres te vermelden. De personeele belasting. Vervolgens beschouwen we de personeele belasting. Tal van stadgenooten, of het vorenstaande op hen van toepassing is of niet, zitten met de vraag, hoe het moet met hun persopeele be lasting, temeer, omdat voor deze belasting practisch alle aanslagbiljetten over het loopen- de belastingjaar reeds zijn uitgereikt, wat van de inkomstenbelasting uiteraard niet gezegd kan worden, zoodat men zich daarover vaak nog niet zooveel zorgen maakt. Men weet, dat een aanslag in de per soneele belasting vast zit aan het gebrui ken van een perceel. Nu wordt een per- Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit Dnderstaande adressen meteen uit of noteer het. C. LAMERÊE, Lederhandel, Zuidstraat 4. Tijdelijk: Benedenbuurt 6, Kleine Sluis, Anna Paulowna. ceel beschowud als in gebruik te zijn, wanneer er zich meubelen in bevinden. Wie overdag zijn woning in gebruik heeft en alleen 's avonds er op uit trekt om op een veilig plekje de nacht door te bren gen, heeft geen enkel recht op ontheffing. Wie zijn woning geheel ontruimt, de meu belen in een bergplaats op laat slaan en zelf ergens op kamers gaat wonen, kan over de resteerende maanden van het jaar 1940 ont heffing krijgen, maar dan moet deze toestand minstens zes weken duren. Wordt n.1. bij de inkomstenbelasting gelet op wat er binnen drie maanden na de „staking van beroep" ge beurt, voor de personeele belasting houdt men het oog op uw gedragingen binnen zes weken na het verlaten van uw woning. Wie binnen dien tijd weer een andere woning in gebruik neemt, kan slechts een gedeelte lijke ontheffing krijgen indien de huurwaarde van de nieuwe woning meer dan een vierde lager is dan die van de oude. Betrekt men een nieuwe woning nk het ver strijken van deze zes weken, dan gaat wel de ontheffing door, maar komt er een aanslag voor het nieuwe perceel voor de maanden van het jaar dat men er in woont. B.v. men ontruimt in Juni zijn woning te Den Helder, gaat op gemeubileerde kamers en slaagt er eerst in September in, in Heiloo een huis te krijgen en betrekt dat dan meteen. Den Helder geeft dan ontheffing over 6 maan den voor het verlaten perceel, en Alkmaar legt een aanslag op over 4 maanden voor de nieuwe woning. De ontheffing moet wederom aange vraagd worden by den Inspecteur te Den Helder, maar nu de personeele belas ting heeft meer haast binnen zes weken na het verlaten van het perceel. In de omstandigheid, dat iemands huis on bewoonbaar is geworden, doordat b.v. al zijn ruiten stuk zijn, zoodat hij elders zyn toe vlucht moet nemen, doch zijn meubelen in zijn huis liet staan, is nog niet voorzien. Wel zal deze kwestie ov-Vwogen worden, doch voor- loopig is daaromtrent nog niets mede te deelen. De grondbelasting. Tenslotte de grondbelasting. Twee bepalingen uit de wet op de grondbe lasting zullen de gedupeerde stadgenooten stellig interesseeren: le. Ontheffing of vermindering van be lasting is mogelijk als door onvoorziene rampen de opbrengst of het genot van een eigendom met meer dan 20 is verloren ge gaan. Of een bombardement zoo'n ramp is, valt wel niet te betwijfelen. 2e. Is een woning gedurende twaalf ach tereenvolgende maanden ongebruikt en on- verhuurd gebleven, dan wordt aan den eige naar de belasting over dat tijdvak terugge geven. De eerste bepaling is wel van veel belang voor onze huiseigenaren. De ontheffing moet onmiddellijk worden aangevraagd bij Gede puteerde Staten van de provincie Noord-Hol land te Haarlem. Aan het zelfde adres moet de teruggave ge vraagd worden die onder ten 2e. werd ge noemd, en wel binnen dertig dagen na het verstrijken van die twaalf maanden. Laten we echter hopen, dat de huiseigena ren in onze stad nimmer het recht op deze teruggaaf krijgen Tot nu toe spraken we steeds over rechten op ontheffing. Maar wat moeten nu degenen, die geen kans zien om hun belasting te betalen, maar die geen recht op ontheffing heb ben? We denken b.v. aan de tallooze middenstanders, die trachten hun bedryf gaande te houden, en die dus niet „hun bedrjjf hebben gestaakt" en daarom ook niet hun woning hebben ontruimd. Wat moeten zy, die thans de eindjes niet aan elkaar kunnen knoopen? Sommigen zullen er reeds mede gebaat zyn, wanneer hun eenig uitstel van betaling wordt verleend. Zij kunnen zich met een verzoek om uitstel wenden tot den Rijksontvanger, alhier, die op deze verzoeken naar bevind van zaken beslist. Wie niet met uitstel te helpen is, kan zich met een verzoek om afschrijving (kwijtschel ding) wenden tot den Directeur der directe- belastingen te Amsterdam. Deze is n.1. be voegd, afschrijving te verleenen aan de be lastingschuldigen, die niet in staat zijn an ders dan met buitengewoon bezwaar de belas ting, of de volle belasting te voldoen. Is „ontheffing" dus gegrond op een recht, uitstel en „afschrijving" zijn een gunst, en tegen een eventueel afwijzende beslissing kan men dan ook niet in beroep gaan. Er zy ten slotte op gewezen, dat in het vorenstaande slechts het voornaamste is gereleveerd en dat het geen aanspraak op volledigheid kan maken. De lezers weten nu echter iets van de mogehjk- heden om den druk van hun verplichtin gen op het punt der belastingen iets te verzachten en kunnen daarvan wellicht een nuttig gebruik maken. A. A. B. Uw pennevrucht is niet geschikt voor plaatsing. Red. Iield. Crt. Gisteren was het juist een maand geleden, dat de laatste bom in Den Helder viel. In een maand werd de rust van onze stad niet ver stoord, door neergeworpen projectielen, een maand lang was het in Den Helder rustiger dan in menige stad of dorp elders in ons land. Laat ons hopen dat het zoo rustig bhjft en als er nog bommen geworpen mochten worden, dat ze dan niet anders treffen dan militaire objecten, want de burgerbevolking van Nieuwediep is al zwaar genoeg getroffen. Over de mynontploffing van de vorige week 100pen in de provincie wat al te fantastische verhalen. Er zyn tengevolge van deze ont ploffing niet anders dan ruiten vernield en eenige daken beschadigd. Tot 5 uur 's middags open. Met ingang van Maandag 12 Augustus zal het zegelloket van het postkantoor Kanaalweg, van v.m. 9 uur tot n.m. 17 uur geopend zijn. Tot op heden was het tot 15 uur open. Opnieuw een teeken. dat men lang zamerhand terugkeert tot het normale leven in onze stad. We herinneren er nog even aan dat van daag de contróle begint op de rijwielbelasting. Zorg er dus voor, dat U geen boete oploopt, omdat U nog verzuimde uw rijwiel van een nieuw plaatje te voorzien. Waag u niet op uw vehikel zonder het be- lastingmerk Dank zij het zomerweer van deze week is de belangstelling voor de kruiswoordpuzzle zoodanig gedaald, dat we gemeend hebben de Augustusmaand voor onze puzzelaars verder als vacantiemaand te beschouwen. In September hopen we dus weer voort te gaan met puzzelen, een bezigheid, die voor honderden van onze abonné's aangenaam en nuttig den tyd verdrijft. De prijswinnaar van deze week is: Mevr. E. v. Esde Vries, Binnenhaven 152, Den Helder. Hier volgt de oplossing van het raadsel van de vorige week: Horizontaai. 1. Achterdocht; 8. Aanzien; 9. Hu; 11. N.T.; 12. Na; 13. Turk; 15. Dae- mon; 17. Erde; 18. Ros; 19. R.W.; 20. Neger; 22. R.L.; 23. Bel; 25. Edda; 27. Urbaan; 30. Giet; 31. Uk; 32. R.R.; 33. R.I.; 34. N.E. (En); 35. Gevlamd; 37. Tinnegieter. Verticaal. 1. Achterbuurt; 2. Ha; 3. Tan ken; 4. Ent; 5. Diva; 6. Oele; 7. Translateur; 10. Uurwerk; 12. Noorden; 14. R.D.; 15. Degen; 16. Mr.; 21. Regime; 24. L.B.; 26. D.I.; 28. Aren; 29. Arve; 33. Rai; 35. G.N.; 35a. L.G.; 36. Dt. Voor het examen voor de Hoogduitsche taal (lager onderwijs) slaagde onze stad genoot, de heer A. A. A. van Meer. Voor de acte N IV slaagde onze stadgenoot C. G. M. van Steenderen, teek. le klasse op de Rijkswerf alhier. ÏLieuuPi uil UsiJfc Urk, 7 Augustus. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gem. vischafslag aangevoerd: 10028 pond kuilpaling, van 30640 pond per vaartuig, prijs 21—23 ct. 1167 pond lijn- of beugaal, 2328 ct. en 90 pond snoekbaars, 2122 ct. alles per pond. EXTRA TOCHT. Zaterdag a.s. zal met de Urkerboot een extra tocht worden gemaakt naar Amster dam, waar door de deelgenooten van dezen tocht de vergadering zal bezocht worden, waar Dr. Colgn en Dr. Slotemaker de Bruine zullen spreken. Naar wij vernemen gaat een groot gezelschap naar Amsterdam. WEER OPGEVISCHT. De 2 stoqomketels, welke door het storm achtige weer van een zolderschuit waren ge raakt en waarop één der Urker booten ern stige schade opliep, zijn door een drijvende kraan weer gelicht en aan land gebracht. Voor de scheepvaart waren dit zeer gevaar- ïyke hindernissen. ONGELUKKIG GEVALLEN. By het spelen op de werf is de 10-jarige zoon van machinist Udink zoo ongelukkig gevallen, dat zyn linker bovenarm brak. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis ver voerd. Qndeado&ilentie- fcoCanunen mm lumdaay vindt U yüit dat adJJhel uwt U moet fiMen id feJUh. dan de. feite \riqiqeA Ttj, ivMÜ namelijk ncwJJL teMuffiAluu/id cJje,*jeJUcA nietuuó SCHAPENFOKDAG OP TEXEL. Niettegenstaande de tijdsomstandigheden, zal dit jaar op Texel toch de S'chapenfokdag worden gehouden. Als datum hiervoor is be paald Maandag 9 September. WOLLEVERING. De wollevering is hier thans in vollen gang. De veehouders ontvangen den prys van 1.80 per kg. ZWE MWEDSTRIJDEN. Aan het zwembad „De Schans" zullen by genoegzame deelname zwemwedstryden wor den gehouden op Zondag 25 Augustus a.s. des middags te 2 uur. DIE WAS HET WEER GAUW KWIJT. De heer M. wonende in de Gravenstraat te Den Burg, hing Donderdag een nieuw rywiel- plaatje aan zijn rijwiel. Toen hij, na zich eenige oogenblikken te hebben verwijderd weer terug kwam, was het plaatje reeds verdwenen. Men zij dus ook hier, voor het stelen van rijwiel plaatjes, op zijn hoede! 20 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Familieberichten 20 cent per regel. (kleins advertentie» voor In- en verkoop van particulieren) bij vooruitbetaling: 1-4 regels 40 cent elke regel meer 10 cent j indien niet vooruit betaald: 1-4 regels. 60 cent e'ke regel meer 15 cent j JCeAk en Zending. OPROEP TOT KERKELIJKE ACTIE. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: In de geweldige dagen van heden, waarin de oor deelen Gods zwaar gaan over de wereld, wordt óók zyn stem openbaar in onze Neder- landsche Hervormde kerk. Hij vraagt ons méér dan ooit, naar ons geloof: ,Maar gij, wie zegt gy, dat ik bent" En dan moet de Hervormde kerk spreken. Het éénige antwoord geven, dat afdoende is, in leven en in sterven: „Gij zyt de Christus, de Zoon des levenden Gods". Elk ander antwoord, hetwelk Christus den verlos ser niet erkent als koning, profeet en priester, is in wezen goddeloos. Maar dit ééne antwoord vraagt aan ome kerk dan ook één belijdenis. En deze ééne be lijdenis kan er komen door reorganisatie. Men moge dit uit zelfbehoud dan onnoodig, gevaar lijk of zelfs kerk-vermoordend noemen, het is de éénige aangewezen weg, om de kerk te brengen onder de tucht van en tot de zuivere verkondiging van het Woord Gods. Onlosmakelijk hiermede verbonden is de eisch van hereeniging met de Gereformeerde kerken. Nu óf nooit. De Heere spreekt: „Opdat zy allen één zijn." Niet een schijn-eenheid, waarbij allerlei wind van leer in den schoot der kerk wordt gekoesterd, doch een eenheid, vastelijk gegrond op één Gereformeerde be lijdenis, welke op haar beurt rust op het onfeil bare Woord Gods. Daarom mag die belijdenis ook alléén gehandhaafd of, zóó noodig herzien worden, met beroep op dat Woord van God. Moge God de Heere de harten bewegen, op dat wy en onze broeders elkander in Christus vinden mogen en samengevoegd worden tot de ééne heilige, algemeene, Christelijke kerk met Jezus Christus als hoofd en Heere. Allen, die instemmen met bovengenoemd streven, worden verzocht hun naam en adres met spoed uitsluitend schriftelijk) in te zen den bij M. Paans, Beet slaan 19 te Rijswijk (Den Haag). HET GEBED VOOR DE OVERHEID. Prof. dr. VV. Hepp schryft in „Credo" over het gebed voor de overheid onder meer het volgende: Men sluite zich zoo gauw mogelijk aan bij de formuliergebeden, die onze kerken hebben vastgesteld. Allereerst denk ik hier aan het schier niet te overtreffen en op onzen tijd in het bijzonder zoo toepasselijke gebed voor allen nood der christenheid. Hoe diep ootmoe dig en innig warm is de toon! In overeenstemming daarmee kan het gebed voor de Overheid luiden: „Wij bidden U ook voor de wereldlijke regeering: voor de over heid onzes lands, voor al degenen, die Gy over ons gesteld hebt. Geef dat hun regeering daar toe gericht zij, dat de Koning aller koningen over hen en hun onderdanen regeeren moge en het rijk des duivels, dat een rijk is van alle schandelijkheden en ongerechtigheden, door hen, als Uw dienaars, hoe langer hoe meer ver stoord en tenietgemaakt worde en dat wij onder hen een gerust en stil leven leiden mogen in alle godzaligheid en eerbaarheid". Ook kan worden verwezen naar het gebed na de handeling der kerkelijke bijeenkomsten. De passage, waarin aan de overheid wordt ge dacht, is grootendeels gelijkluidend met die uit het gebed voor allen nood der christenheid. Zoo houdt men zich aan wat de Schrift in deze gebiedt (1 Tim. 2:1-3). Daarin ligt alles be sloten wat van een publiek gebed wordt ge- eischt. Natuurlijk bedoel ik hiermee slechts een richtlijn aan te geven, een richtlijn om bij het gebed een vrije en goede consciëntie te be waren. •MSI Wij stellen prijs op ons uiterlijk, zien er gaarne netjes uit: de onbeschaafde, primitieve bewoners van Ned-Indië niet minder! De Dajak vormt op dien regel geen uitzondering. Mannen en vrouwen tooien zich bv. gaarne met fraaie kralen halssnoeren, armbanden. Vrouwen vinden kralen heupgordels met tan den van sterke dieren, als beren, panters, enz. versierd, heel mooi. Ze hechten heel groote waarde aan de oude kralen. Wat voor ons de oude porceleinen borden, kannen, enz. enz. zijn, zijn voor de Dajaks de verschillende vormen van eeuwenoude kralen. Evenals wij op kennis van oud porcelein bogen, zijn er onder ge noemde volksstammen deskundigen, vooral onder de vrouwen, op het gebied van kralen. De kralen hebben namen, er zijn geschiedenis sen aan verbonden en bovenal bezitten ze ma gische (toover) kracht. Is er een groot hoofd, een rijke gestorven, dan geven de nabestaanden van den overledene oude kralen mee in de lijkkist met de bedoeling de booze geesten gunstig te stemmen, zoodat ze zich niet van het lijk meester maken. In Apo-Kajan (Midden-Borneo) zag ik een heupgordel, die 1500 kostte. Dit is voor de menschen daar een enorme som, vergeiykbaar met een bedrag van 100.000 (of meer) by ons. Die gordel bevatte een tiental buiten gewoon oude kralen waaraan groote afweren de, beschermende krachten werden toegekend. Bovendien was hij versierd met veel dieren- tanden waaraan ook magische krachten wer den toegeschreven. (Die tanden waren afkom stig van sterke dieren. Dus ging er volgens de menschen groote kracht van uit). Om de polsen en kuiten dragen de menschen ringetjes van heel sterke taaie plantenvezels. Er schuilt „dus" groote kracht in die versier selen. Ze maken de armen en beenen krachtig, verhoogen hun uithoudingsvermogen. Wie heel mooi wil zgn, windt er reepjes „zilverblad" (stukjes van afgekeurde aluminium soldaten menageblikken) omheen. U ziet die versierin gen op de foto afgebeeld. Oogharen en wenkbrauwen vinden de menschen leelijk, baardharen ook. Daarom trekken ze die haartjes uit. Vaak ziet men by bezoek aan een huis een man op een mat op den vloer liggen, het hoofd in den schoot van een vrouw. Ze trekt hem met een tangetje wenkbrauwen en oogharen uit. Het behoort tot den goeden toon het niet te weigeren als een man er een goede kennis om vraagt. Zijn de overtollige haartjes verwyderd, dan laat de man zich -scheren. Hiertoe dient het vlijmscherpe mesje met lange steel, dat de mandou (kopmes, zwaard) vergezelt Zeep kent men niet. Toch schqnt het scheren geen pijn te doen, want de „patiënt" trekt er steeds een lachend gezicht bij. Op z'n mooist is de Dajak in zyn krijgs- kleeren. Hierin laat hy zich ook het liefst foto graf eeren. De vrouwen zyn dan ook gesteld op „Zondagsche" kleeren. Zijn die menschen innerlgk Einders dan wy? H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5