GOUD NIPPER EN PELLE Ontaarde neef voor de rechtbank Het lokkende RECHTSZAKEN Zware vrachtauto's in in de buurt blijven Radioprogramma Naar het Engelsch van: OTTWELL DA VIS Nachtvaart op het Buiten-U verboden Het drama te Rucphen. Vijf Jaar tegen den dader geëischt. „Dit is der walgelijkste en ergste misda den, die ik in mijn dertigjarigen carrière heb meegemaakt," aldus sprak gistermorgen de officier van justitie bij de Bredasche recht bank, mr. Kneepkens. Deze uitspraak gold de verdachte in de zaak van den moordaan- slaz te Rucphen op tweeden Paaschdag, toen een 16-jarig meisje door haar neef uit Roo sendaal met een bijl is aangevallen en levens gevaarlijk is gewond, zoodat zij zeven weken in het ziekenhuis verpleegd moest worden en thans nog niet geheel en al hersteld is. Nog meer op zijn geweten? De dader, de 19-jarige fabrieksar beider P. A. H. uit Roosendaal werd reeds kort na den aanslag gearres teerd. Tevoren was hij reeds betrok ken geweest In een duistere zaak, met zijn vriend zou hij zich namelijk aan verschillende inbraken hebben schuldig gemaakt en deze vriend K. is daarna te Roosendaal te water ge raakt, H. werd er evenwel van ver dacht, dat hij zijn vriend toen in het water zou hebben geduwd om zich van hem te ontdoen. Getuigenverhoor. Als eerste getuige werd in deze zaak ge hoord dr. D. van Hilten te Breda, die het meisje heeft behandeld. Hij verklaarde dat de bijl door den schedel heen tot het hersen weefsel was doorgedrongen, zoodat de sla gen doodelijk hadden kunnen zijn. De tweede getuige was dr. G, Janssens te Vught, die psychiatrisch rapport had uitge bracht, noemde de verstandelijke vermogens van den verdachte normaal, hoewel deze een afwijkende persoonlijkheid is, die lijdt aan zielstoringen en op de grens van krankzin nigheid staat. Nadat het slachtoffer en andere getuigen gelijke verklaringen hadden afgelegd, kreeg de verdachte het woord. „Ik heb niets tegen het meisje," zoo zei hij. „Als ik in normalen toestand was ge weest, dan zou ik het zeker niet gedaan heb ben". „Ik heb het gedaan, omdat de meisjes me uitlachten en ik toen driftig werd". Verdachte gaat dan weer zitten, doch hij staat even latdb weer op om, terwijl hij be gint te huilen, vergiffenis aan het meisje te vragen. Geen moord De officier van Justitie verklaarde geen moord ten laste te willen leggen, omdat ver dachte een ziekelijke brein heeft. De dood slag heeft verd. bekend, doch ook zonder dat zou die bewezen zijn. Uit de wijze, waar op de slagen ziin toegebracht, blijkt al vol doende, dat de bedoeling om het kind te doo den, heeft voorgezeten. Over de zaak zelf meende spr. dan ook verder te kunnen zwij gen. De houding van den verdachte noem de de officier beneden alle critiek. Het eenige excuus is zijn ziekelijk brein, dat den ernst van de misda den niet begrijpt. Misdaden, want ook K. heeft hij op sluwe manier wil len verdrinken. Toen dat niet gelukt was, heeft hij het meisje willen be wegen om een valsche verklaring af- te leggen. Toen dat niet hielp, heeft hij het meisje van kant willen ma ken. Er zijn geen woorden om den ernst van deze feiten te schetsen. Een dergelijk gevaarlijk mensch be hoort niet in de samenleving thuis. FEUILLETON 7 HOOFDSTUK VIII. De blauwe verschrikking. De vreemde, morbide geur verdween even snel en onbegrijpelijk als ze gekomen was. Waarschijnlijk waren van de tropische bloe men aan het einde van de gang eenige knop pen opengegaan, die deze vreemde geur uit wasemden. Beatrice hoopte maar dat het geen mooie bloem zou zijn. maar in elk geval zou zij die laten verwijderen, want dezen reuk vond ze hinderlijk. Ze liep snel de gang door en wilde het licht opdraaien, maar met de hand op den knop bleef ze opeens staan. Het was niet meer volslagen duister in de gang. Een meter of vijftien verder op het dikke, Perzische karpet, in het midden van den vloer zag ze een ronden, wazigen, trillen den bol van blauwachtig vuur. De stralen rezen en daalden, als vlammen in een haard en een oogenblik dacht Beatrice dat de grond in brand stond. Maar de azuurblauwe kleur van de vlam en de ronde vorm ervan, deden haar begrijpen dat dit niet het geval kon zijn. Ze kon niets ontdekken dat het vuur voedde en terwijl ze als gefascineerd toekeek, zag Beatrice den bal een paar meter voortrollen alsof hg door een tocht gegrepen was. Een vreemd dwaallicht in een bewoond huis! Beatrice huiverde. Ze was niet in staat om zich te bewegen of om hulp te roepen; ze kon alleen maar kijken. Een sterke gloed begon op eenigen afstand de vlam te omringen en uit het midden daarvan verscheen een lange dunne bruine hand, een arm met een kleinen koperen pot dien de hand boven de vlam hield. Bijna onmiddellijk steeg een rookkolom uit den pot en de corridor vulde zich weer met dien prikkelende-zoeten geur. D'e overweldigde Wat ia de toestand ernstig! 1. „Dit kleine beetje is al het drinkwater, dat we nog over hebben; we mogen daarom, jammer genoeg, onze tanden niet meer poetsen". 2. „Ja, busgroenten en zo heb ben we nog genoeg; die kunnen we wel te koop aan bieden aan de vele voor bijgangers." 3. Een overkomende golf maakt echter aan alle over leggingenen ook aan de voorraad, een einde... Het leven op zee. 1. „Dat was niet zo mooi, dat onze hele voorraad over boord ging." 2. „Nooit het hoofd laten han gen, ouwe jongen!" „Dat is gemakkelijk ge zegd! Jg bent niet zeeziek!" 3. „Je moet er gewoon niet aan denken, dat wg, kleine onschuldige schepsels, die nooit een kip kwaad ge daan hebben, hier buiten op zee op zo'n ellendige manier moeten omkomen!" Zware eisch. Spr. meende een zware straf te moeten vragen. Zijn eisch luidde vijf jaren gevange nisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger, mr. J. F. M. Molken- boer uit Roosendaal kwam met na druk op tegen de sensatie, die het weekblad „Het Leven" rond het ge val gemaakt heeft. Aan sensatie-ver halen moest een einde gemaakt kun nen worden. PI. kwam tot de conclusie, dat deze daad er een is van een krankzinnige. De vader van verdachte heeft na het gebeurde met K. zelf aan de Roosendaalsche politie verzocht om zijn zoon op te sluiten, doch dat is niet gebeurd. Positief staat vast, dat verdachte veel min der toerekeningsvatbaar is. PI. geloofde dat de rechtbank gezien het psychiatrisch rap port en het ontbreken van een motief, krank zinnigheid kan aannemen en de verdachte dus van rechtsvervolging zal worden ont slagen en ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Mocht de rechtbank geen krankzinnigheid aannemen, dan zal bij de straf rekening moeten worden gehouden met de mindere tocrekeningsvaatbaarheid. De uitspraak werd bepaald op 21 Augus tus. EIGEN RECHTERS VEROORDEELD. Orde voor alles! Voor den Utrechtschen kantonrechter Mr. D. J. Muller Massis hadden zich gisteren morgen van E. en H. K. te Baarn te verant woorden, die op 29 Juni in de Laanstraat te Baarn voorbijgangers hadden lastig ge vallen. Beide verdachten gaven het feit toe, doch zij verklaarden tevens dien avond door het publiek voortdurend te zijn gesard. De ambtenaar van het 0. M., Mr. Albarda, noemde het optreden der verdachten een hoogst ernstig feit. „Wij staan zoo zeide spr., „voor de taak van een nieuwe toekomst te bouwen en daarin moet allereerst orde heerschen". Hij zeide een voorbeeld te wil len stellen en eischte tegen beide verdach ten een geldboete van f 15.—, subs. 8 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hen over eenkomstig den eisch. Voor plezievaartuigen. De nachtvaart op het Buitcn-IJ blijft streng verboden. Het is gebleken, dat deze verbodsbepaling, vooral bij eigenaars van zeiljachten, niet voldoende bekend is. Ple ziervaartuigen mogen zich van zonsonder gang af tot zonsopgang niet op het Buiten- 1J bevinden. Deze jachten moeten dus voor zonsondergang naar binnen geschut zijn. Ontheffingen worden niet toegestaan, ter wijl overtreding van dit verbod inbeslag neming tengevolge kan hebben. De eige naars van jachten worden hieraan in hun eigen belang herinnerd. HET NATIONALE ARBEIDSFRONT. Kunstleiders benoemd. In een gisteravond gehouden vergadering van het nationale arbeidsfront is de heer van Peski door den heer A van Hees ge ïnstalleerd als leider der kamer voor beel dende kunsten, van het Nationale Arbeids front. Tot organisatieleider werd de kunstschil der Th. Riegstra benoemd, terwijl de leiding van de afdeeling Den Haag aan den kunst schilder Reyff werd opgedragen. HET AANTAL NEDERLANDERS IN BERLIJN. Voortdurende stijging. Het Nederlandsche perskantoor meldt: Het aantal Nederlanders in de Duitsche hoofdstad, dat 1 Januari j.1. tot 1180 ge daald was en per 1 Mei j.1. op ongeveer 1100 werd geschat, is door de aankomst van Ne derlandsche arbeiders gedurende de laatste weken belangrijk toegenomen en bedraagt thans omstreeks 1900. Men verwacht, dat het aantal Nederlandsche arbeiders in Berlijn de komende maanden nog belangrijk zal blij ven stijgen. Écn aantal Nederlanders, die in de eerste maanden van dit jaar naar het vaderland vertrokken, zijn inmiddels weer naar de boorden van de Spree terugge keerd. ZIEKTE VAN WEIL. In de gemeente Woudrichem is bij een 25-jarigen jongeman de ziekte van Weil geconstateerd. Zooals nxni weet. wordt door deze ziekte in het water overgebracht. Er mag geen gebrek aan ont staan. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat over het verblijf bui ten de plaats van hun werkzaamheid van vrachtauto's met een laadvermogen van groo ter dan 1 ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vrachtauto's met een laadvermogen van grooter dan een ton, die zich in het bezit van Nederlandsche staatsburgers bevinden, zonder toestemming van de bevoegde rijks- verkeersinspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behoorende plaats van werkzaamheid te laten verblijven. De toestemming wordt door den rijksver- keersinspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel in zijn disrict !e weinig vrachtauto's zouden overblijven. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld 414,4 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met orgelbegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Cymbaai- sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelc» ncert. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Zangklase van de Christelijke Vereniging „Zanggenot" met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: „Ontzag en afhankelijkheid", toe spraak. I Beatrice; ze had alleen nog het besef dat zij achterover viel. Een paar armen vingen haar op; ze werd opgetild en in haar kamer ge dragen. Het was alsof zg uit een droom ontwaakte, toen ze veilig en wel in haar slaapkamer bij kwam en de deur gesloten zag. Ze schudde de vrees, die haar als in een ijzeren greep om vangen hield, van zich af en onderzocht den deurknop. Het slot was aan de buitenzijde gesloten. Wat beteekende dit alles? Wat ge beurde er aan die andere zijde van de geslo ten deur? Om hulp te roepen zou niets geven, de muren waren te dik en aan deze zijde van de gang was haar kamer de eenige. Het per soneel was allang naar bed, bellen zou dus ook niets geven. Het eenige wat zij doen kon was wachten of er hulp zou komen opdagen en maar hopen dat de blauwe vlam niet het huis scheen te bedreigen, niet tot een catastrophe zou leiden. Wellicht was het een nieuwe methode van inbrekers, om ongestoord hun werk te kunnen verrichten. Dat leek haar niet onmogelijk, vooral omdat haar hond niet het minste alarm had gemaakt. Ze hoopte maar dat er niets met haar terrier gebeurd was. Inmiddels was hulp meer nabij dan zij ver moedde. In de billardkamer was Wilfrid er in geslaagd het venster open te werpen. Hij be greep dat er een of andere tragedie op han den was en twijfelde er geen oogenblik aan dat dit het werk was der beide vreemdelingen die hij in het bosch gezien had. Van allerlei flitste hem op dat moment door het hoofd: Borneo, de Engelschman dien hij dood vond met dien strik om zijn hoofd; het tot tweemaal toe opduiken van dien strik dien middag, dien strik met vijf knoopen, zooals het slachtoffer van toen ook om het hoofd had gehad. Het zwaarste woog hem de vraag of Beatrice in veiligheid zou zijn. Inmiddels drong de buitenlucht de kamer binnen; hg kon weer vrg ademen en was ge reed om verder in te grijpen. Hij ging den kant van de hall uit en Cotter kwam hem wanke lend tegemoet Zijn gezicht was krijtwit en hij beefde als een riet. Na zooveel jaren, mompelde hg... na zoo veel jaren! Ik ben een slecht mensch, sir, een oude ellendeling, die niet verdient te leven. Ik wist dat het zou komen. Ik was overtuigd, ofschoon mr. Flower altijd zei, dat wij van ze af waren. Maar ik "heb het nooit geloofd. En nu dat ik getobd en gezwoegd heb om wat aan mijn ouden dag te hebben, moet ik zoo ster ven. Maar het is mijn schuld niet, sir, ik heb het niet gedaan, Flower was het. Als ik maar even had kunnen vermoeden wat er gebeuren ging, dan had ik liever mijn hand afgekapt dan naar Borneo te gaan, nu tien jaar ge leden. Maar mjjn hemel wat sta je daar nu te wauwelen, beet Wilfrid hem ongeduldig toe. Maar Cotter hoorde hem niet. Hij was heele- maal van streek en had er niet het minste be grip van tegen wien hg stond te praten. Hg was blijkbaar ten prooi Mn onduldbare ang sten. Kunt u niet wat duidelijker zgn? vroeg Wilfrid. U beiden bent dus op Borneo ge weest. Ilat verklaart een heeleboel. Maar on- dertusschen waar is Mr. Flower? Het duurde even voor de vraag tot Cotter doordrong. Hij is daar, zei hjj onduidelijk... in de bibliotheek met hem. O, waarom ben ik toch ooit hier gekomen? Het leek vruchteloos te trachten nog meer uit den brabbelenden, doodsbangen ouden man te krijgen en voor het oogenblik was dat met Flower gebeurde niet het belangrijkste. On getwijfeld was hijzelf de oorzaak van dit alles en als hij zijn daden met zijn leven moest boeten zou de wereld over hem geen rouw dragen! Er was iemand anders wier leven heel wat meer waard was. Wiïfrid pakte den sidderenden Cotter bij de schouders en schudde hem door elkaar. En nu luister je naar mij, lafbek! Waar is miss Calloway en hoe kan ik haar vinden Tracht je verstand bij elkaar te krjjgen. Laat dat! kreunde Cotter. Vermoord mij niet! Miss Galloway zal wel in haar slaap kamer zijn. Dat begrijp ik zelf ook wel, antwoordde Wilfrid schamper, maar jij moet me den weg naar haar kamer wijzen. Ik zal het u zeggen, kermde Cotter. Maar eisch niet van me dat ik hier vandaan moet gaan, dat zou al te wreed zijn, sir. Dat is goed voor een jongen man, die niet weet... Als je niet meegaat, pak ik je in den nek en sleep je naar boven, zei Wilfrid grimmig. Hij greep Cotter bij zijn arm en dreef hem de trappen op. De atmosfeer was al wat zuiver der; de giftige nevel was aan het optrekken. Cotter, die slap aan Wilfrid's arm hing, wees naar een deur. Daarop draaide hg zich haastig om en nam de vlucht. Er was geen tijd te verliezen en daarom klopte Wilfrid luid op de deur. Trillend van ongeduld wachtte hij op een geluid uit de kamer. Was hg te laat gekomen? Een kreet van verlichting ontsnapte hem, toen hg Beatrice's stem hoorde vragen wie er was. Ik ben het, Mercer, zei hij. Er is geen tijd te verliezen, u moet uw deur opendoen. HOOFDSTUK IX. Achter gesloten deuren. Ik kan niet, antwoordde Beatrice. Haar stem klonk zwak, maar was kalm, zooals 6.45 Concert (opn.). 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „De Postillons" en solist. 9.15 Causerie „Evangelisatie-ervaringen in het nieuwe land". 9.35 NCRV-orkest, NCRV-Klein koor en so listen. Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.15 Esmeralda en solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engels). 3.30 Esmeralda. 4.00 Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Dubbelmannenkwartet „Preciosa" en gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engels), 6.30 VARA-orkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP 7.15 Rotterdams Pianokwartet. 8.00 Berichten (Duits). 8 15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engels). 9.."0 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10 45: 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engels). Wilfrid tot zijn blijdschap opmerkte. De deur is aan den buitenkant gesloten. Wat ben ik blij dat u er bent. Wilfrid draaide de sleutel om en opende de deur. Toen tastte hij met de hand naar den lichtschakelaar en draaide het licht op. Ik begrijp er niets van, Dr. Mercer, be gon het meisje. Wat moet dit alle betee- kenen Het is het beste dat u mij eerst vertelt wat u overkomen is, zei Mercer, als ik zelf licht kan ontdekken in al deze duisternis, zal ik u dankbaar zijn. Ik zal het u zoo goed mogelijk probeeren te vertellen, antwoordde Beatrice. Ik zat zoo'n beetje in gedachten voor het vuur en her innerde mij toen opeens dat ik nog niet bjj Annette geweest was. Ik vond haar wakker liggen, doodsbang en zenuwachtig. Ze beweer de dat ze door de open deur een schaduw op den muur had gezien. Eenzelfde gedaante als in het bosch. Om haar te kalmeeren gaf ik iiaar wat van den drank. Maar toch moet ik bekennen dat wat ze zei een angstigen indruk op mij maakte. Wat er allemaal is voorgeval len vandaag is zoo vreemd, zoo luguber, dat het lijkt alsof een ontzettende mysterie het huis bedreigt. Toen ik merkte dat Annette was ingeslapen, ging ik naar mgn kamer terug. Daar merkte ik opeens een vreemde, doordringende, prikkelend-zoete geur, die ik niet kende. Ik dacht dat er een of andere exotische bloem was opengegaan en dat die dien geur verspreidde en liep de gang weer in om dat te onderzoeken. Voordat ik het licht kon opdraaien, werd ik opeens getroffen door een onbegrijpelijk en angstig schouwspel. Ik zag een bol van glinsterend blauw vuur, zoo groot als een voetbal en doordat de bol zich op een eigenaardige manier voortbewoog, dacht ik eerst dat de vloer brandde. Maar ik merkte al gauw mgn vergissing. Ik zag in de nabij heid van den bal een bruine hand verschijnen en die hield een kleinen koperen pot boven het vuur. Daaruit steeg een blauwe nevel op, die de zwoelbedwelmende geur verspreidde. Door die giftige jiamp verloor ik het bewustzijn en toen ik bijkwam lag ik in mijn eigen kamer en ontdekte dat de deur aan de buitenzijde ge sloten was. U kunt nu zeker wel begrijpen hoe dankbaar ik was toen ik eindelijk uw stem hoorde. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7