LT„pxuLt,r,™dte^.;o.T,er.M.!rr^Ly°" deJdr°9e 'i"""? M™».! b« Dc groole slag wordt verder voorbereid Duitsche critiek op de Zweedsche pers Arme menschen bestolen Vacantieverlof voor den opbouwdienst Het offer van Amsterdam Duitsch legerbericht Italiaansch leqcrbcricht ASPECT VAN GIBRALTAR GEHEEL VERANDERD Correspondentie voor de kinderen in de Ostmark Restant oogst 1939 inleveren Hef kleedhokje blijft aantrekkelijk Het operbevel van de weermacht maakt bekend: Een van onze duikbooten heeft drie ge wapende vijandelijke koopvaardijschepen met ruim 16.000 bruto registerton tot zinken gebracht. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 7 op 8 Augustus voor verscheidene En- gelsche haven mijnen gelegd en aanvallen ondernomen op verschillende wapenfabrie ken alsmede op luchtdoel- en schijnwer- persstellingen. Zoo werden in Leyland mo- torenfabrieken. bij Chester de motoren fa brieken van Vickers- Armstong en bij Yeo- vffl vliegtuigfabieken. bij Plymouth indu strie-complexer. alsmede luchtdoel- en schijnwerpersstellingen bij Manchester, Cardiff, Dorchesfer en Plymouth met bommen bestookt. De vijand vloog in den nacht van 7 op 8 Augustus met eenige toestellen Noord- en West-Duitsehland binnen en wierp bommen uit zonder schade van beteekenis aan te richten. In een voorstad van Essen alsme de bij Datteln werden woonhuizen bescha digd. De ontstane branden konden door de luchtbescherming snel gebluscht worden. Een schuur brandde af. Twee vijandelijke .vliegtuigen werden neergeschoten. r VLIEGVELDEN BESTOOKT. Het Ttaliaansche legerbericht no. 60 luidt als volgt: Een onzer colonnes, die drie dagen gele den de grens van Britsch Somaliland had overschreden, is aan zee aangekomen en heeft Zeila bezet, In Oost-Afrika hebben onze bombarde mentsformaties het vliegveld van Waijr aan gevallen en drie vliegtuigen op den grond vernield, terwijl ernstige schade werd aan gericht en branden gesticht in de installa ties der basis. Tijdens een gevecht werd een vijandelijk jachttoestel neergehaald. Vijandelijke luchtaanvallen op Diredaoea en Massaoea hebben geen belangrijke scha de aangericht, In het Oosten van de Middellandsche Zee Is een vijandelijk convooi van vijf vracht schepen, geëscorteerd door oorlogsbodems, gebombardeerd door ons luchtwapen. Twee vrachtschepen werden geraakt en ernstig beschadigd. Voetbalvelden werden vliegvelden. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, ls het aspect van de Engelsche stad door de bom bardementen en de versterkingswerken vol komen veranderd. Vooral de bomaanval van 25 Juli heeft groote verwoestingen aange richt. Verscheidene fabrieken aan den wes telijken oever, vooral de gieterijen van Hay- nes en Bland, zijn door bommen zwaar be schadigd en voor 'n deel volkomen vernield. Ook alle industrieinstallaties, die in de na bijheid van deze gieterijen liggen, werden zwaar beschadigd. Op het midden van de rots Gibraltar en achter de z.g. punt van Europa, zijn bijzonder zware vernielingen te zien. Talrijke villa's van rijke Engëlschen werden het slachtoffer van het houweel, aangezien ter plaatse luchtafweergeschut is opgericht. Onder het luchtbombardement hebben talrijke kazernes ook zeer zwaar te lijden gehad, evenals de benzine-opslagplaat- sen. De voetbalvelden en een deel der ren baan van Gibraltar zijn in vliegvelden ver anderd. AMERIKAANSCHE FISCUS BOERT SLECHT. 2% milliard dollar minder. Volgens het jaarlijksch rapport van het ministerie van financiën hebben in het be lastingjaar 1938 50 Amerikanen ruim een millioen dollar verdiend. Drie Amerikanen verdienden ruim 5 millioen doHar. De gehee- le opbrengst der belastingen "Taalde tegen over 1987 met 2\/2 milliard dollar. Te veel voorliefde voor Engel sche berichten. Dat een groot deel van de Zweedsche pers het teeken des tijds nog steeds niet verstaan heeft en den invloed van Frankrijk en En geland in Europa met leedwezen ziet ver dwijnen is, zoo schrijft de Berliner Boersen Zeitung, een feit dat het Zweedsche volk zelf aangaat Zeer veel ernstiger is het, zoo ver volgt het vooraanstaande Berlijnsche blad, dat officieuse Zweedsche nieuwsinstanties, als het semi-offiei- eele persbureau en de Zweedsche ra dio deze neiging bevorderen door dui delijk de voorkeur te geven aan het vijandelijk nieuwsmateriaal. Vooral de radio heeft tijdens de Duitsche militaire verrichtingen in Noorwegen een eigenaardige rol gespeeld, toen zij door het verspreiden van bombastuitroepen over de gevluchte „regeering" Nygaardsvold en door het weergeven van valsche berichten over den militairen toestand, de Noren tot een zin- loozen tegenstand ophitste, welke het Noor- sche broedervolk van Zweden slechts nutte- looze offers aan bloed gekost heeft. Ook thans brengt de Zweedsche radio in de eerste plaats Reuterberichten. Met bijzon dere voorliefde worden bovendien „neutra- Ie" Amcrikaansche persstemmen aangehaald, die echter steeds in een voor Engeland vrien delijken toon gesteld zijn. Op 30 Juli 1910 echter bracht de Zweed sche radio in het rapport van de BBritsche admiraliteit zelfs een „communiqué" uit het hoofdkwartier van generaal de Gaulle, den Franschen emigrant die van Londen uit, met Engelsch judasgeld betaald, Fransche soldaten in het belang van den Engelschen oorlog den dood instuurt. Het zou ons niet verwonderen, schrijft de Boersen-Zeitung ironisch, wannéér de Zweedsche radio bin nenkort „communiqué's" uit het hoofdkwar tier van Haile Selassie, Achmed Zogoe of dergelijke figuren brengt, die Londen in zijn politiek marrionetten-theater laat optreden. Dit zou ons des te minder verwonderen, om dat de verantwoordelijke leider van de Zweedsche radio thans nog Dymling is, die Zweedschen luisteraars, die om uitzending van een der wereldhistorische redevoerin gen van den Führer door de Zweedsche radio verzocht hadden het in de Zweedsche pers gepubliceerde onbeschaamde antwoord gaf, dat men in Duitschland genoteerd heeft. T IS STAMPVOL IN MAROKKO. Men overnacht in de plantsoe nen. Espana meldt uit Casablanca, dat de moei lijke economische toestand in Fransch Ma rokko vooral ook is veroorzaakt door de vluchtelingen uit Frankrijk, die ten getale van ongeveer 15.000 Cacablanca en andere steden bevolken. Het is onmogelijk kamers te krijgen in hotels. Daarbij komen ongeveer 25.000 Fransche soldaten, die uit Duinker ken zijn geëvacueerd. De toeloop is zoo groot, dat talrijke vluchtelingen in parken en plantsoenen overnachten. GEEN DRUPPEL BRITSCHE BENZINE VOOR JAPAN. De Britsche minister voor de blokkade, Dalton, heeft in een schriftelijk antwoord aan het parlement verklaard, dat de Britsche regeering geen enkele overeenkomst heeft getroffen betreffende het leveren van benzine aan Japan en dat zulk een overeenkomst ook niet op het program staat. ZWEEDSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Een lid der bemanning omge komen. Het Zweedsche s.s. Athos, groot 1500 ton, is volgens berichten in de bladen op weg van Glasgow naar een Scandinavische haven op 3 Augustus gezonken. Het stoomschip had 22 man aan boord benevens zes passagiers. Een lid der bemanning is om het leven ge komen. Drie Amsterdammers gearres teerd. Op het politiebureau aan de Kattenbur gergracht te Amsterdam zitten drie jonge mannen, betrapt bij een diefstal van goe deren, die opgeslagen zijn in een leeg staande school in de 3e Wittenburgerdwars- straat. In deze school zijn goederen onder gebracht van menschen, die hun huis voor een langdurige verpleging hebben verla ten en geen familie hebben, die in staat zijn den opslag te bekostigen. Het gebouw is tamelijk gunstig gelegen voor het uit oefenen van duistere practijken, in een nau we straat, aan de achterzijde grenzend aan het water. Drie personen hadden zich toegang ver schaft in den afgeloopen nacht. Zij hadden daarbij waarschijnlijk geen rekening gehouden met den nachtwaker, die door de gemeente was aangesteld naar aanleiding van het feit. dat reeds herhaal de malen goederen uit het schoolgebouw ontvreemd waren. Deze nachtwaker heeft een der indringers, een 20-jarigen Amster dammer, een oude bekende van de politie betrapt. De jongeman heeft reeds eenigen tijd in voorarrest gezeten wegens verduis tering van gelden, en stond bekend als een zwerver, die de kost verdiende met het venten in café's en langs de huizen in en om Amsterdam met briefkaarten en an dere artikelen. In zijn gezelschap bevonden zich twee jongens van 17 jaar, die het hem mee erop uitgetrokken waren. Op den hoofddader werden door de po litie aangetroffen een doosje met halssnoe ren, een armband en een pennedoosje, af komstig uit het schoolgebouw. De lieden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Met behoud van tractement. Voor het personeel van den opbouwdienst is thans een regeling ontworpen voor vacan- tie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve-offi cieren, vaandrigs en kornets, wordt vacan- tie verlof verleend niet behoud van bezoldi ging, welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werkdagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalender jaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden genoten onafgebroken of bij gedeelten, in het tijdvak of de tijdvakken, welke door de belangheb benden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek ver lof zouden zijn genoten, komen in het al gemeen niet in mindering van het vacantie verlof. Dienstplichtige gehuwden en kostwinners die buiten hun woonplaats zijn gelegerd, krij gen eenmaal per twee maanden drie dagen vacantie verlof (Zondag—Maandag—Dins dag) Ongehuwden, die op meer dan plus minus 30 k.m. van hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zon dag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitengewoon verlof worden verleend. Voorhands kan geen verlof naar het buiten land worden toegestaan. HET VERKEER MET DUITSCHLAND. Telegrafische postwissels weer toegestaan. Het verzenden van telegrafische postwis sels tusschen Nederland en Duitschland zal in beide richtingen van 12 Augustus af we der mogelijk zijn. NIEUWE LEDEN VAN DE NED. UNIE Het bestuur van den R.K. Bond van hotel, resrtaurant en café-geëmployeerden, afd. Amsterdam, adviseerde zijn leden tijdens de gisternacht gehouden vergadering, zich persoonlijk aan te sluiten bij de Nederland- sche Unie. Een historisch monument behouden. De restauratie van den toren der Oude Kerk in de hoofdstad is voltooid Per specialen koerier. Het comité voor de kinderuitzending naar de Ostmark deelt mede, dat brieven voor de in de Ostmark verblijvende kinderen als volgt moeten worden geadresseerd: An die Kinderaktion NIEDERLANDE-OSTMARK. Kneuterdijk 20, Den Haag. Verder moeten in den linkerbenedenhoek worden vermeld: de naam van het kind, de naam van dengene of het tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. Deze brieven zullen door speciale koeriers naar Oostenrijk worden gebracht. Akkerbouwproducten voor Augustus, dus kort dagl 10 Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat telers voor den 10qn Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akkerbouwproducten van den oogst 1939 op de gebruikelijke wijze pioeten inleveren. Ingeval het om technische redenen on mogelijk is aan dezen inleveringsplicht voor genoemde datum te voldoen, kunnen de provinciale voedselcommissarissen toe stemming verleenen, dit tijdstip te over schrijden. Een opgave van de producten, welke on der deze regeling vallen, wordt in alle dagbladen gepubliceerd. Daarbij wordt te vens bekend gemaakt in hoeverre vrijstel ling van inleveringsplicht bestaat. 325.00S voor de geteisterde ge bieden. Tijdens de slotvergadering van het Am* sterdamsch hulpcomité 1940 is medegedeeld, dat de collecte en inzameling te Amster dam ten behoeve van de getroffen landge- nooten in de geteisterde gebieden van ons vaderland 323.581.23 hebben opgebracht zooals werd bevestigd door het rapport van den accountant, den heer J. C. Spangen berg, die zijn omvangrijke controle geheel belangeloos heeft verricht. Aangezien verwacht mag worden, dat nog enkele giften zullen binnenkomen, zul len de girorekeningen nog eenigen tijd worden aangehouden en werd besloten reeds een bedrag van 325.000.over te schrijven op de rekening van den penning meester van de nationale inzameling 1940 te 's Gravenhage. Twee Amsterdammertjes op het boevenpad. De diefstallen ln de badinrichtingen Hou den aan. Er blijken steeds personen te zijn, die gebruik maken van de afwezigheid van zwemlustigen om het kleedhokje bin nen te dringen en een onderzoek naar den inhoud van de zakken der bezoekers in te stellen. Regelmatig worden ontvreemdingen ge meld in een bad in Amsterdam-Zuid. Gis teren werden, thans in Noord, twee kinde ren, 13 en 14 jaar oud, aangehouden, die twee- zilveren kettinkjes uit een cabine wegnamen. Nadat proces-verbaal was op gemaakt, en na een stevigen uitbrander gekregen te hebben, konden zij naar huit gaan. het bewiis te leveren, dat Hamburg vrijwel onoescnau.gu werao„ IJK. r—- <U~ ...I :-Xv. x.; A .v o noo tge yocht uit de sneistroomende rivier zeii -t

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8