Wie? Ons Grepen uit de geschiedenis van het „Stedelijk Muziekcorps" (1890-1940) tijdelijk adres Een goede Gazelle-Rijwielen Gazelle-Driewielers GAZELLE-HUIS JUTTERT1ES Officieele mededeeling steeds geopend Geen bommen op Den Helder Luc* van Dam wint van Sanders Advertentiën Betrekkingen Te koo Te huur Maandag 12 Augustus 1940 Tweede Blad &aditüeuwJ Een gouden jubilaris BoJUen Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Het Wangener wielercriterium feilen £matdennió Het tournoci te Noordwijk YlieuujLó uit tOik Visscherij advertentie Gemeentelijke ZEEVAARTSCHOOL met INTERNAAT VERZEKERING BIERSTEKERS f M -Admtwt in de 3Uldeu>cfa "Coulant! De vereeniging was jarenlang zonder een 1 Vaandel, maar in de vergadering van 5 Nov. 1909 kon voorzitter Luijt mededeelen, dat het corps in het bezit van zoo'n banier was ge komen. De vereeniging bestond reeds 19 jaar! De Beschermheer deed zich hierin van zijn goede zijde kennen. Een andere gebeurtenis was de naamsver andering van de Kapel, n.1. de toekenning van het praedicaat „Stedelijk Muziekkorps", welke door het gemeentebestuur met ingang van 20 November 1917 verleend werd. 2 December d.a.v. debuteerde men onder dezen naam met een concert in „Casino", waar het voorzitter J>e la Fonteyne was die dit feit onder veel applaus releveerde. Een hartewensch van directeur en leden was hiermede in vervulling gegaan. Het laatste concours onder den heer van den Bogaerde vond plaats in Haarlem en ging uit van den N.-H. Bond (29 Juni 1919). De gang naar de Bloemenstad werd een deceptie, want men kwam onbekroond terug! Dit echec had dit betreurenswaardige gevolg dat het binnenskamers begon te rommelen, men gaf elkaar de schuld. De vergadering, gehouden op 25 September 1919, bracht uitkomst, want na een zeer be wogen zitting werd per 1 October tot directeur ibenoemd de heer Jac. ter Hall, tot dien direc teur van „Winnubst", van welk corps hij 19 jaar lang de leider was geweest en tot den hoogsten sport van de muzikale ladder had gebracht. Het was een beslissing die op tijd genomen werd, want onmiddelijk na diens optreden keerde het vertrouwen in de gelede ren terug en werd de positie steviger en hechter dan deze ooit te voren geweest was. „De Gouden Eeuw" van het corps. De heer Ter Hall heeft bijna 10 jaar de leiding gehad; 10 jaren die een climax vormen in het zeer bewogen bestaan der vereeniging. Door zijn entree in het „Stedelijk" verdween alle apathie, schenen allen begeesterd. De deserteurs kwamen terug in de gelederen, ver gezeld van een stroom nieuwe leden, spoedig was de bezetting verdubbeld; in Mei 1921 ca. 50 orkestleden, in 1925 in totaal 87, en in 1927 -1928 telde alleen de orkestbezetting 62 executanten. Er werd reeds spoedig een tam- iboercorps opgericht, wat een aantal jaren een groote afdeeling vormde. Onder Ter Hall leerde men het corps met recht respecteeren, was het voorgoed afgeloopen met het negeeren van de vereeniging. Ook bij de gemeentelijke autori teiten kwam het corps in aanzien; o.m. werd de subsidie reeds aanstonds belangrijk ver hoogd (in een Gemeenteraadsvergadering ge houden in Januari 1921, werd de subsidie ver hoogd tot 900.wat een aantal jaren zoo gebleven is. In Burgemeester Houwing, die in 1921 Beschermheer werd, trof men een man, die met het corps zeer veel op had, er zich daadwerkelijk voor interesseerde, wat hij reeds deed onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding (in 1915). Ook muzikaal ging het crescendo; waren er onder den heer Van den Bogaerde ook reeds momenten van fraai muzikaal succes geweest, de periode 1922'27 stond onbetwist hooger, toen men door de veel grootere bezetting werken van hoogere muzikale waarde, die hoogere eischen aan de techniek stelde, kon vertolken. Men had mer kleuren op zijn palet en was nu in staat ook symphonische muziek op de juiste wijze te interpreteeren, wat vroe ger niet kon. Er werd in die jaren werkelijk uitstekend gemusiceerd. Door de grootere inkomsten onderging de muziekbilbiotheek een aanmerkelijke uitbreiding. Het corps werd talrijke mooie werken rijker en de Directeur zelf vervaardigde naast een groot aantal mar- echen w.o. bekend werden de Festival- marsch, 't Juttertje en de Liederen-marsch verscheidene Potpourris en instrumenteerde diverse kleinere werkjes. Het korps beschikte toen over een keur van uitstekende solisten en de verhouding „hout" tot „koper" was haast ideaal. Het was in die dagen werkelijk een pracht ensemble. In de Concert-program ma's was nu verscheidenheid genoeg en ze stonden dikwijls op hoog peil. Ook het aantal donateurs steeg op bedui dende wijze, zóó zelfs dat er 2 donateurscon certen noodig waren, daar voor één avond de groote „Casino"-zaal te klein was geworden! Wij vragen, zou dat alles mogelijk zijn ge weest, zonder een persoonlijkheid als Ter Hall Voor ons is het wel zeker dat vóór hem die groote interesse en offervaardigheid van per sonen. niet bij het corps betrokken, niet moge lijk zou zijn geweest. De heer Pala en zyn werk 1 Mei 19291 Aug. 1939. In een der dagen van April 1929 berichtte de heer Ter Hall, dat hij door vertrek naar Rijswijk per 1 Mei bedankte als Directeur van het „Stedelijk Muziekcorps". Deze mededeeling was feitelijk geen verrassing, daar ze reeds veel eerder verwacht was. 30 April, op den verjaardag van Prinses Juliana, leidde hij zijn Afscheidsconcert, waarbjj hem na afloop nog een huldiging wachtte, daar het corps hem in optocht en per auto naar zijn woning geleidde. Uit de talrijke sollicitanten werd tenslotte de heer Joh. F. Pala gekozen. Van een heel cfcidero mentaliteit dan zijn voorganger, voelde hij zirh in deze functie weldra geheel thuis en wierp zich vol enthousiasme op zijn nieuwe taak en niets was hem teveel. Kortom, hj; sloofde zich als het ware voor het corps uit; een ijver, die jammer genoeg niet altijd de noodige waardeering vond. Directeur Pala was niet alleen een voortref felijk paedagoog, maar ook als componist mag hem een zekere begaafdheid niet ontzegd wor den. Voor het StedeUjk heeft hij eenige com posities geschreven en doen uitvoeren, waarin hij heeft laten zien met zijn tijd mee te gaan, terwijl zijn instrumentatie een geroutineerd vakmanschap verried. Tijdens zijn ruim 10-jarige directie werd aan 6 concoursen deelgenomen, welke een afwis selend succes zijn deelachtig geworden. De vrjj fantastische verhalen over bommen, die gisteren op Den Helder ge vallen zouden zijn, kunnen w(j ten stelligste tegenspreken. Noch op de stad, noch op militaire objecten zijn bommen terecht gekomen. Wel is gisterenmorgen om 12 uur het afweergeschut in werking gesteld, omdat een Engelsch vliegtuig boven de stelling was. Dit vliegtuig heeft eenige bommen in het Marsdiep laten vallen, en dat is de vermoedelijke aanlei ding tot het rondstrooien van allerlei ver halen. Directeur Joh. F. Pala. Op de repetitie was Pala lang geen gemak kelijk heer. Hij vergde veel en kon soms ge ducht uitvallen. Voor alles moet echter bedacht worden dat hij het niet deed voor eigen glorie, maar om van het corps een first class-ensem- ■ble te maken, wat zich met de besten in den lande zou kunnen meten. Daarop is altijd zijn streven gericht geweest en gaf hij zijn geheele petSoon. Tijdens de repetitie van 18 Juni 1939 maakte de Voorzitter bekend dat de dirigent spoedig -de gemeente zou verlaten daar hij, uit ruim 100 sollicitanten, was benoemd tot leider van vijf corpsen in en om Rotterdam. De aanbie ding was zóó mooi, dat Pala meende te moeten accepteeren. 1 Augustus ging de benoeming j in en 27 Juli, bij zeer mooi weder en zeer groote belangstelling, zagen wij hem in het Plantsoen voor het laatst voor zijn schare staan. Op dezelfde wijze als eertijds zijn voorganger werd hij thuis gebracht. Honderden er achteraan en vroolijke marschmuziek voor zijn woning. Het corps had wederom een tijdvak afgesloten. Zoolang er nog geen nieuwe dirigent was, zou den heer Oost zich met de leiding, belasten. Tijdens zijn leiding is het corps betrokken geweest bij een aantal evenementen van his torische beteekenis, zoomede nog tal van andere feestelijkheden. Nationale hoogtijdagen, die niet licht vergeten zullen worden en waarin Pala en zijn mannen zich kranig geweerd heb ben. Het waren dikwijls zware en vermoeiende dagen, maar de wetenschap dat alles zoo'n mooi en vlot verloop had, het mooie figuur wat het corps op zulke dagen sloeg, deed dat alles spoedig vergeten. Toen Burgemeester Houwing in het najaar van 1928 de gemeente verliet, zat het orkest zonder Beschermheer. Maar zijn opvolger, de heer Driessen, bleek bij zijn entrée onmiddel lijk bereid de opengevallen plaats te bezet ten. 27 Juni 1929 werd hij als zoodanig ge ïnstalleerd. Toen deze echter 6 jaar later vrij plotseling overleed (20 Dec. 1935) en het corps in pleno bij zijn begrafenis vertegen woordigd was kwam men weer voor hetzelfde feit te staan. Gelukkig bleek even eens Burgemeester Ritmeester bereid als Beschermheer op te treden; 7 Nov. 1936 werd hij tijdens een concert in „Casino" door Eere-Voorzitter Van Loo als zoodanig be vestigd. Een Beschermheer, die zich terdege voor het wel en wee van het corps interes seert! BESLUIT. Een nieuwe leider. Na het vertrek van den heer Pala was er het Bestuur alles aan gelegen een geschikt opvolger te vinden. In de ledenvergadering van 27 Aug. 1939, waar dit punt besproken werd, werd uit de diverse candidaten ten slotte de heer Jac. Bos gekozen, de directeur der Zang- en Reciteervereen. „Harmonie", in wien het corps een alleszins waardige leider heeft gekregen. We hoorden van hem twee winterconcerten, waarvan er één in het wa ter viel door de bekende militaire order maar het is nog te kort om een definitief oordeel te vellen, omtrent zijn werkelijke kwa liteiten als dirigent. De heer Bos trof het niet, dat reeds eenige dagen na zijn benoeming de mobilisatie afgekondigd werd, waardoor ook het corps getroffen werd en nogal veel met een incompleet ensemble moest gerepeteerd worden. Maar dat hij zijn taak serieus opvat en het corps op peil tracht te houden, staat onbetwistbaar vast. Er is nog één lid dat den heer Wernecke als directeur heeft gehad, n.1. de heer Mar- tinus Grooff. In zjjn gansche geschiedenis heeft het corps altijd klaar gestaan om andere ver- eenigingen door haar muziek financieel te heipen of hunne uitvoeringen op te luisteren. Nooit klopte men te vergeefs aan, steeds was men bereid te helpen, ook al waren er soms wel eens bezwaren aan verbonden. We noemen de vereenigingen „Moed, Volharding, Zelfopoffering" en het „Dorus Rijkersfonds", waar hei corps zich in den loop der tijden altijd veel aan heeft laten gelegen liggen. Onze Wandelsportvereenigingenkwamen zij van een Vierdaagsche of andere afstands- marsch terug, het was het Stedelijk, dat hen met jubelende fanfares binnenhaalde en naar hun home begeleidde. Het Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies; ook voor deze nuttige instelling heeft het corps gewerkt. Het Kinder St. Nicolaasfeest heeft de laatste jaren steeds in de vereeniging een trouwe metgezel gehad, wanneer de goede Sint afgehaald moest worden en men met heih door de stad trok. Gymnastiekdemon- straties werden door haar opgeluisterd, ter wijl men ook voor wedstrijden van andere sportvereenlgingen (bij bijzondere gelegen heden) van de partij was. Met sommige van onze zangvereenigingen is meer dan eens samengewerkt. En zoo is er nog meer, maar uit deze korte samenvatting blijkt wel, hoe do gouden jubilaris een haast onmisbaar element is geworden ln onze samenleving. De bokswedstrijden, welke door promotor Huizenaar op de Kreekbaan te R'dam georga niseerd waren, mochten zich. gezien het nogal ongunstige weer, in een vrij druk bezoek ver heugen. De hoofdpartij was het gevecht om den titel in het middengewicht. Leen Sanders moest dezen voor de tweede maal verdedigen tegen den jeugdigen Luc van Dam. Van Dam liet in de eerste zeven ronden het initiatief aan Sanders, die daar gaandeweg een nuttig gebruik van maakte en dan ook weldra een duidelijken voorsprong had. Vanaf de negende ronde kwam Van Dam meer en meer in actie, doch de kam pioen verdedigde zich uitstekend en was zeker niet de mindere van zijn jeugdigen tegenstander. Deze laatste bleek, vooral in de veertiende en vijftiende ronde, over meer kracht te beschikken, doch de groote routine en vooral de zeer goede dekking van Sanders wogen daar zeer zeker tegen op. Algemeen meende men dan ook, dat hij als winnaar zou worden aangewezen, doch de jury dacht er anders over en wees Van Dam als winnaar aan. Door deze op zijn minst genomen vreemde beslissing moest Sanders dus zijn titel afstaan aan Luc van Dam. Aantrekkelijk was het gevecht tusschen Robert Disch, lichtgewicht kampioen en Am. Lagrand, vedergewicht kampioen. Het werd gevoerd in een zeer hoog tempo, waarbij vooral de snelle aanvallen van Lagrand op vielen. Disch verweerde zich echter uitstekend en zoo eindigde dit gevecht ten slotte onbe slist. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schiefter's Stofwisselingzoot- Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid. men gevoelt zich vrijer en beter flacon t t.as. Dubbele tiacon I 17S bij apotheken •n vakdrogisten. van 10 Augustus 1940. GETROUWD: P. A. Smits en J. W. Scheur kogel. GEEN GOEDE ROL. De fiets van iemand, die in een café aan het Koningspein een opfrisschertje gebruikte bleek verwisseld te zijn voor een rijwiel, dst in kwalitatief opzicht ver in de minderheid was. De resultaten van het Wangener wieler criterium, een wegwedstrijd over 98.1 km, lul den als volgt: 1. Fondi (Italië); 2. Schoepflin (Zwitser land); 3. Ortelli (Italië); 4. Preiskeit (D.); 5. Kessler (D.); 7. Rosenie (Joegoslavië). Regen en stormwind verstoorden Zondag de eindstrijden van het Noordwijksche tennistour- nooi. Alleen die in het heerenenkelspel, te twee uur begonnen, kon zonder onderbreking wor den afgewerkt. Borren, die v. Olst ln de halve finale geslagen had, kwam daarin tegen De Brauw en dat werd voor wie op een span- nenden kamp had gehoopt een teleurstelling. De Brauw was slecht op dreef, had geen ant woord op het tactische en zeer vaste spel van Borren en verloor de eerste set met 62. Bij 30 in de tweede set kwam er een opleving. De Brauw kreeg meer scherpte in zijn forehand, vond goede passings en haalde op tot 32. Kwam vervolgens op 400 op zijn service... en had toen in eens ook al zijn kruit verschoten. Borren kreeg meer de overhand, speelde hem weer uit positie, haalde nog de game en won ook de tweede set (en daarmede de partij) met 62. Met voortdurende onderbrekingen werden daarna de wedstrijden voortgezet, doch alle be langstelling en ook alle spanning, was verdwe nen. Het heeren dubbelspel was voor Wilton en Akkersdijk, het damesenkelspel, na lang- durigen strijd, voor mej. Mechel, die mej. A. Kerckhoff in drie sets wist te slaan. Urk, 9 Augustus. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd: 2520 pond kuilpaling, van 40 tot 350 pond per vaartuig, prijs 21% tot 23 ct.; 630 pond lijn- of beugaal, 24 tot 28 ct.; 170 pond snoekbaars, 23 tot 24 ct„ alles per pond. WETEN SCHAPPELIJKE OPGRAVINGEN OP SCHOKLAND. Op het eenzame eiland Schokland is een ten tenkamp opgericht voor wetenschappelijk on derzoek, het welk eenige wéken zal duren. Het onderzoek wordt verricht door 10 studenten, welke staan onder leiding van Dr. A. de Froe. Het doel is in de eerste plaats te zoeken naar resten van schatten, welke in vroegere eeuwen hebben geleefd. Het voorloopig resultaat is reeds bevredigend, want men heeft al resten van een kerk gevonden. Midden in deze fundeeringen is later de vuur toren gebouwd, zoodat de graven, die in de kerkruimte voorhanden waren, verstoord zijn. De stoffelijke resten uit die graven, welke bij elkaar waren, zijn door de onderzoekers ge vonden. Intusschen ondergaat het eiland Schokland door de droogmaking der Zuiderzee al een heele verandering. De kranen van de firma Blankevoort grijpen de basaltblokken weg en het personeel ruimt de oude zeepalen op en verwerkt deze tot brandhout. Weldra zal misschien het eenzame eiland Schokland, dat door 2 gezinnen wordt bewoond, tot het verleden behooren. Het is ongeveer 1 uur varen van Urk gelegen. TELEURSTELLING VOOR VOETB ALVEREENIGIN GEN. De voetbal vereenigingen te Urk hebben Za terdag veel schade ondervonden. Hun mooie voetbaltent en keet zijn geheel afgebrand. Het ongeval is aan kinderen te wijten, welke met brandbare stof in de keet aan het spelen waren. Voor de vereenigingen is de schade aanzienlijk. BOB MAAS SLAAT BUSSEMAKER. Nadat Bussemaker van de Marine Jacht club Zaterdag een fraaie overwinning op Bob Maas behaald had, nam laatstgenoemde gisteren, op den laatsten dag van de Hol- landweek 1940, revanche en won verdiend met zijn „BEM". Maas won hiermede den hoofdprijs van de Hollandweek 1940. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit inderstaande adressen meteen uit of noteer het. J. HUIGEN, v/h De la Reestraat No. 11. T(jd.: Spoorstraat No. A 57. Oudkarspel(N.-H.) is beter dan de beste reiziger I Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd DEN HELDER. Wij leveren weer uit voorraad en Directeur Bosdie thans de scepter zwaait. Voor de navolgende opleidin gen, welke 3 September a.s. aan vangen, is de aanmelding open gesteld TWEEJARIGE CURSUS STUURMANSLEERLING A.S. Minimum eisch van toelating: Mulo-diploma A of overgang van 2e naar 3e klasse van een H.B.S., met goede cijfers voor wiskunde en natuurkunde. Voor anderen is toelatingsexamen mogelijk op 3 en 4 September 1940. Voor bezitters van het eind diploma H.B.S. B bestaat ge legenheid voor een éénjarige op leiding. RADIOCURSUS voor de SCHEEPVAART en voor de LUCHTVAART. Geëischt wordt MULO-diploma of 3 jaar H.B.S. Aan de school zijn eveneens verbonden opleidingen voor 3en, 2en en len Stuurman Groote Handelsvaart en een Voorberei dende cursus voor den twee jarigen cursus voor stuurmans leerling A.S. Prospectus op aanvraag. Inlichtingen worden verstrekt door de afd. Onderwijs, Raad huis. Keizerstraat 118 lel. 234 Vraagt prospectus Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 KONIJN ELKEN DAG GEOPEND TE KOOP: Ameublementen vanaf 10. I en 2-p. Ledikanten met spiraal, Waschtafels, Nachtkastje. Spie gel, Schilderijen, 2-p. Bedsteden, Linnenkast, Dienstbodenkastje, Haardfauteuil. Vloerkleeden, 16- els,' Handnaaimachine, Hand- waschmaoiiine met wr., Heeren en Da mes rijwiel, wit en zwart emallle Fornuis, enz. enz. Langestraat 67. aangeboden Gevraagd een nette Werkster, voor Dinsdags. Adres; Mevr. K. Koning Klein, Bassingracht 1. Gevraagd een aankomende MONTEUR. Held. Radio Centrale, Gravenstraat 24. Aanmelden Dinsdag tusschen 12 uur en half twee. gevraag TE KOOP: Nieuwe schoenen zonder bon. Spotkoopje. Dames- en Kinderschoenen, leer. Langestraat 67. SCHOENMAKERIJ van P. VAN HORIK, Gravenstraat 79. Werkzaamheden hervat. EENIGE HUIZEN te koop gevraagd, ter waarde van 2000, Adres: Bureau van dit blad. Hand- of Trapnaaimachine te koop gevraagd. Iets defect, geeu bezwaar, tegen billijken prijs. Brieven onder No. 117, aan het Bureau van dit blad. SCHRIJFMACHINE te koop gevraagd. Brieven onder No. 132, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Te huur gevraagd een Huls met 4 slaapkamers. Volledige opgaven onder No. 129, Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5