De aanval op Engeland De wervelstorm in Zuid-Carolina Hongarije en Roemenië Arrestaties in Mandsjoekwo Alkmaarsche Kaasmarkt HET HERSTEL VAN FRANKRIJK Fraosche oud strijders sluiten zich aaneen Gedroogd gras op sandwiches Italianen in Frankrijk uitgejouwd Gedenkdag in Argentinië Japan en Fransch Indo-China Marktberichten De stijging van het Britsche werkloosheidscijfer Amerikaansche bloedgevers en het Engelsche Roode Krois Nieuwe wetten in Littauen Officieele publicatie van het Departemenf van Landbouw en Visscherij Wat de Berlijruche vers zegt. De Duitsche bladen leveren waardeerende Beschouwingen 0ver den aanval on de En- ^etecne oorlogshaven Portsmouth en over de andere successen van het Duitsche lucht- wapen. De moreele uitwerking van de Duitsche actie tegen Portsmouth zoo schrijft de Ber- liner Boersenzeitung, zal ongetwijfeld niet geringer zijn dan haar militaire gevolgen, want de naam Portsmouth heeft voor de Engelsche ooren een bijzondere klank. Hij be*eek»nt de heerschappij der zee en foovert cien Engelschen het beeld van pom peuze vlootparades op de reede van Spit- head voor oogen. Doch het is thans met de Britsche heerschappij ter zee gedaan en wanneer de Engelschen nog weigeren hier- aan. 'S Relooven en al de Duitsche superio riteit, in de lucht en de beteekenis hiervan uÜLne* ^oofd te Pra,«n. toch zal de dag kernen, waarop geen leugens meer helpen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Engeland's zuidkust ligt onder vuur. Wie enkele maanden geleden aan de Engel sclien gezegd zou hebben, dat hun oorlogs havens van Portland tot aan Portsmouth en dat Dover, de sleutel van Groot-Britfannië, oorlogsgebied en het voorste front van de ei landverdediging zouden worden, zou niets anders dan een ongeloovige verbazing heb ben gezien. De bommenregen van ons lucht wapen op de genoemde havens vormt echter slechts het eerste deel van de aanvalsacties der laatste twee dagen. Het tweede en in zijn strategische beteekenis niet minder be langrijke deel vormt het duel tusschen ons Juchtwapen en het Britsche. Indien men zich de publicaties uit de geheime documenten van den Franschen generalen staf en het vergeefsche verzoek van Frankrijk om tien Engels.che jachteskaders voor rlen slag in Frankriik nog herinnert, dan ziet men on middellijk de analogie met het oude recept der Engelsehen hun vloot te willen snaren door gebruik te maken van de Roval Air Force. De verliescijfers in de luchtgevechten der laatste twee dagen hebben deze mvthe vernietigd, nog voordat zif nog wortel heeft kunnen schieten. Het Britsche luchtwapen ■moet, nu het in Noorwegen, Nederland en Frankrijk, met uitzondering van Duinker ken, niet wilde toeslaan, thans boven Enge land s kusten tot den strijd overgaan. En in dezen strijd wordt het verslagen en gereci meerd. Een verheslijst van 9.1 neergeschoten Britsche vliegtuigen op 11 Augustus en 71 vliegtuigen op 12 Augustus, is vooral in ver houding tot de niet teruggekeerde Duitsche Vliegtuigen geweldig. Verschillende theaters te Parijs zullen naar de Fransche radio aankondigt binnenkort hun deuren weer openen. O. a. wordt de Co- medie Franraise genoemd. Uit denzelfden bron stamt het bericht, dat aan het conser vatorium en aan de staatskunstschool het onderwijs zal worden hervat. Naar de „Matin" meldt, worden binnenkort alle Fransche oudstrijdersbonden in een groot algemeen verbond vereenigd. Reeds is een comité gevormd, dat in een boodschap aan maarschalk Pétain mededeeling heeft gedaan van het voornemen tot aaneenslui ting van alle Fransche oudstrijdersvereeni- gingen. Aan een uit negen leden bestaande commissie is opdracht gegeven, plannen voor de fusie uit te werken. In het groote verbond zullen alle oudstrijders vereenigd woden. Volgens de „Matin" zal 't nieuwe verbond den naam „Legion nationale des Combattants" dragen. Een recept van Lord Woolton. De „Glasgow Herald" publiceert een inter view met den Britschen minister voor de voedselvoorziening Woolton waarin hij ver telt over een door hem ontvangen brief. Hierin wordt de aandacht gevestigd on de waarde van gedroogd gras op sandwiches. „Ik heb een heele verzameling recepten, voor gedroogd gras. die ik aan mijn vrouw gege ven heb," zoo zeide Lord Woolton. Tenslotte verklaarde de minister nog: „Amerikaansche onderzoekers beweren, dat gedroogd gras al le vitaminen bevat, die een mensch noodig heeft. ARRESTATIES IN BOEKAREST. Wegens het verspreiden van verontrus tende berichten zijn in Boekarest 48 per sonen gearresteerd en naar een concentra tiekamp gebracht. De Xew-York Times schrijft, dat het toe nemen van het Britsche werkloosheidscij fer met 60.000 in een maand weinig past bij het beeld van een volk, dat alle krachten tegen een dreigenden aanval verzamelt. Het feit, dat gedurende 11 maanden het Engel sche werkloosheidscijfer geen enkele maal beneden de 767 000 gedaald is, wekt twij fel aan de doelmatigheid der economische mobilisatie in Engeland. Dat de werkloos heid in Duitschland verdwenen is, wil niet zeggen, dat de Duitschers vroeger met de mobiliseering begonnen zijn, maar toont aan, hoezeer de pogingen van Engeland, een volkomen economische mobilisatie tot stand te brengen, mislukt zijn. Dat een op langen termijn berekend economisch ar- heidsplan ontbreekt, kost Engeland dage lijks enorm veel. Na het bijwonen van een gods dienstplechtigheid voor de over winning der Italiaansche wa penen. Vorige week Vrijdag zijn uit het Fransche concentratiekamp van St. Cyprién Italiaan sche staatsburgers ontslagen Zij hebben Zondag in het vorstendom Monaco een godsdienstplechtigheid voor de overwinning der Italiaansche wapenen en vooi^hun vrij lating bijgewoond. Ook de ItaliaarTSche con sul in Monaco en eemge leden van de wa penstilstandscommissie namen hieraan deel. Na de godsdienstoefening werden de Ita lianen door een groep Franschen uitge jouwd De politie kwam niet tusschenheide. Eerst nadat de beide leden van de wapen- stilstandcommissie met behulp van den Italiaanschen consul aan de demonstran ten hun standpunt had uiteengezet, wer den zij niet meer lastig gevallen. Aan de voorzichtige houding der Italianen is het te danken geweest, dat het niet tot ern stige vechtpartijen is gekomen. De wervelstorm, die, zooals elders gemeld, gisteren de staten Gegorgia en Zuid-Carolina heeft geteisterd, heeft 42 slachtoffers ge- eischt. Alleen al op het in de nabijheid van de kust van Zuid-Carolina gelegen eiland St. Helena werden 25 personen gedood. ïforman Davis, de voorzitter van het Ame rikaansche Roode Kruis, heeft een organisa tie aangekondigd van Amerikaansche bur gers, die bereid zijn hun bloed voor trans fusie ter beschikking te stellen van het Brit sche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis neemt ook het vervoer van het bloerl- plasma naar Engeland per vliegpost op zich Men zal zich herinneren, dat het Engelsche Roode Kruis onlangs een oproep tot bloed gevers gericht en verklaard heeft, dat het driehonderd liter bloed per week gebruiken kan. Zooals elk jaar is ook thans weer te Buenos-Aires de nederlaag van een En- gelsch invalsleger met demonstraties en herdenkingsplechtigheden gevierd. In 1806 werd door de nederlaag van dit invallend leger Buenos-Aires als hoofdstad des lands heroverd. Aan een Te Dpum werd deelge nomen door de leden der regeering. door deputaties van leper en marine en door het diplomatieke corps. In verschillende rpdevoe ringen, die ter gelegenheid van dezen dag zijn gehouden werd door de sprekers her innerd aan de pogingen tot invasies, door Engeland overal in do wereld ondernomen. Waar men door de stickt de caddies niet zag De jongens wachten op hun werk bij de cross country van de Hilversumsche golfweek (Foto Pax-Holland) Op een heerlijken zomerdag aan den wandel in de prachtige omgeving van Mattighorn. De Nederlandsche jeugd in de Ostmark amuseert zich uitstekend. Foto Pax Holland. Op hun reis naar de Ostmark bezochten de leiders en leidsters der Nederland sche jeugd een der oude kasteelen aan de lnn, waar zij de onvergelijkelijke ver gezichten bewonderden. Foto Pax Holland. De poging van een Amerikaansche ambas sadeur Grew om van den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken nadere inlich tingen te verkrijgen over de Japansch-Fran- sche onderhandelingen over Fransch Indo- China noemt het Japansche blad Hotsji Sjim boen een inmenging in Japansche aangele genheden en een inbreuk op de Monroeleer. Het blad merkt od. dat Japan zich door de inmenging van Amerika bij het tenuitvoer- leggen van de vastgestelde doelen niet zal laten intimideeren. Er bestaat voor Japan geen reden om zijn aangelegenheden met de Vereenigde Staten te bespreken. Naar in toonaangevende politieke krin gen te Boedapest verluidt is op Maandag te Boedapest een memorandum der Roemeen- sche regeering ontvangen, dat door de Hon- gaarsche regeering onmiddellijk is beant woord. Dezelfde kringen spreken de hoop uit. dat de Hongaarsch-Roemeensehe onderhan delingen binnen enkele dagen zullen begin nen. Te Dairen zijn volgens een bericht van Domei, 19 vreemdelingen gearresteerd. Hun wordt de verspreiding van boosaardige pro paganda tegen Japan en Mantsjoekwo en het gebruikmaken van verboden radiotoestellen voor de korte-golf-ontvangst ten laste gelegd. Het onderzoek duurt nog voort. In de woon wijken der vreemdelingen zijn de installaties voor het luisteren naar korte-golf-stations in beslag genomen. De Littausche ministerraad heeft een wet inzake de instelling van eén burgerlijken stand en een wet betreffende het huwelijk aangenomen. Beide treden 15 dezer in wer king. De registraie der bevolking geschiedde tot dusver door de kerkelijke autoriteiten der verschillende religies en de scheidingen wer den voltrokken door de kerkelijke rechtban ken. M i den wagen er op uit tn Uttendsri Jong Holland in Ostmarksche omgeving. (Foto Pax Holland) KROONPRINSES MARTHA VAN NOOR WEGEN NAAR AMERIKA. Kroonprinses Martha van Noorwegen en haar kinderen, die bij familieleden in Zwe den verblijf hebben gehouden, hebben een uitnoodiging van president Roosevelt ont vangen en zullen binnenkort vanuit Petsa mo. aan boord van een Amerikaansch schip naar de Vereenigde Staten reizen. VOOR DEN KOMENDEN VRIJDAG IS WEER AANVOER TE VERWACHTEN. Gisteren werd hekend, dat door de Zuivel centrale voor deze week niet 100 pet., ge lijk de vorige week. doch slechts 50 pet is opgevorderd. Dit beteekent, dat een deel van de kaas weer vrij is. zoodat mag worden verwacht, dat Vrijdag a.s. op de kaasmarkt weer een eenigszins normaal bedrijf zal plaats hebben. Ook gedurende den vorigen oorlog werd door de regeering een deel van de produc tie opgevorderd. Hierbij werd echter, in te genstelling van thans, de kaasmarkt juist ingeschakeld. Het deel van de productie dat moest worden afgeleverd, werd door de handelaren afgeleverd aan de verschillende regeoringsnakhuizen, waarvan er zich ook een in Alkmaar bevond. Deze kaas liep gewoon over de markt en het officieele weeghriefje diende ook ter bepaling van t gewicht, dat van overheidswege werd be taald. Voor zoover ons bekend, beeft deze rege ling steeds uitstekend gefunetionneerd en men zou zich mogen afvragen of ook nu niet een soortgpliikp weg kan worden ince -lagen. We begrijpen, dat niet alles gelijk kan zijn aan voorheen, we hebben echter alle vertrouwen, dat. mits de goede wil voorzit en waarom zouden we daaraan twijfelen? een regeling kan worden ge vonden, waarbij de Alkmaarsche kaasmarkt in stand wordt gehouden. Hoe een en anedr ook zij, voor Vrijdag a.s. zal er zeker weer kaas zijn. Dit op zichzelf zal velen reeds een troost zijn. TEXEL MARKTOVERZICHT. De wolveehandel verliep gister aan de markt zeer vlot, de prijzen zijn hoog, en daar nog verschillende veehouders tijdens de lammerenmarkten niet alles hebben ver kocht wegens lage prijzen, was de aanvoer groot. Voor kleine lammeren werden prij zen betaald van f 10 f 12.—. beste golden oneeveer f 15.hoogste prijs f 16. Ook de schapen deden flinke prijzen voor lichte werd f 27.a f 28.betaald, voor zwaardere f 30.— tot f 31.Prima vette werden niet aangevoerd. De kalverónaanvoer was gering, graskal veren werden niet verhandeld; nuchtere kalveren deden per stuk pl.m. f 11. Koeion werd een zevpnta! verhandeld, hier in was nogal variatie, prijzen f 180.— tot f 225.—. De aangevoerde veulens werden voor hes te prijzen verkocht, hoogste prijs f 170. De vette varkens, die nog in den vrijen handel rijn gelden op de boerderij onge veer 32 cent per pond. De aanvoer van kippen was vrij groot hoogste prijs f 1.— per stuk. De prijs der kipeieren was aan de veiling pl.m. 20 ct per 100 stuks hooger dan vorige week. A N.Y.4 PAULOWNA VOOR HET GOEDE DOEL. Zooals reeds elders is gpsehied. geven Don derdagavond ook hier de Vereenigde Helder- sche en Schaeer zangers een uitvoering ter bate van de Heldersche vluchtelingen. INLEVERING AKKERBOUW PRODUCTEN OOGST 1940. 's Gravenhage, 12 Aug. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de akker bouwproducten van den oogst 1940 door de telers dier produc ten op de volgende wijze zullen moeten worden ingeleverd: in Friesland. Groningen, Gelder land, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg bij de gewestelijke tarwe-organisa- tie, in Drenthe, Overijsel, Utrecht en Noord-Holland voor loopig bij den Provincialen Voedselcommissaris, zoolang de in deze provincies in oprich ting zijnde gewestelijke aan kooporganisaties nog niet in werking zijn getreden. Voor de ze inlevering komen in aan merking alle granen en peul vruchten, alsmede de volgende zaden: koolzaad, lijnzaad, kar- wijzaad, kanariezaad. geel- en bruin mosterdzaad en biauw- maanzaad. De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat het ver voeren en afleveren van deze producten is verboden, van welk verbod de Provinciale Voedselcommissaris ontheffing kan verleenen. Aan telers wordt deze onthef fing echter alleen gegeven voor het vervoeren en afleveren naar en aan de plaats, waar de inlevering der producten moet geschieden. Mevr. Kooij-Wilms en mei. P. Rezelman zegden vocale medewerking toe, terwijl laatstgenoemde, mej. B. Oosterdijk, en de heer P. Schuts van Breezand met voor drachten den zang zullen afwisselen. Voor bal- en entré-actemuziek zorgt een amateursband van vluchtelingen. Een aantrekkelijk programma dus. dat, mede om het goede doel. zeker velen Don derdagavond naar Veerburg zal doen gaan. AANSTELLING. Onze plaatsgenoot, W. C. Oostdijk Is te Den Haag aangesteld als agent van politie. OVERPLAATSING. A. Braaf, eerder in dienst bij de politic- troepen, is overgeplaatst naar het korps Rijksveldwachters. W1EBINGEN POLITIE. Gevonden een doosje me't distributiebon nen. Inl. gem.-bode. TEXEL, 12 Augustus. Veemarkt, 7 koeien f 180—225, 4 veu lens f 80—170. 8 nuchtere kalveren f 7—16, 10 biggen f 16—18. 70 schapen f 23—31, 189 lammeren f 10—16, 230 kippen 0.700.90, 1 geit f 10. TEXEL, 12 Aug. Eierveiling. Aangevoerd: 46.000 eieren: groote eieren f 4.40—5.10, kleine eieren f 44.35. per 100 stuks. ALKMAAR. 12 Augustus. Aardappelen f 2—4.20 per 100 Kg., aal hessen f 10—18 per 100 Kg., andijvie f 1— 1.10 per 100 stuks, appelen f 3.50—12 per 10 Kg., bloemkool T f 10—16. idem II f 410 Per 100 stuks, bieten f 2105 per 100 Kg., druiven f 40—55 per- 10fp Kg., gele kool f 3 —4 per 100 Kg., groene kool f 34 per 100 stuks, kropsla f 12.10 per 100 stuks, kom- kommres f 2.405.40 per 100 stuks, meloenen f 527 per 100 stuks, peren f 416 per 100 stuks, peterselie f 1per 100 bos. perziken f 28. postelein 1535 et. per bakje, ra- harber f 1—2.50 oer 100 bos, roode kool f 2104.50 per 100 Kg., selderie f 1 oer 100 hos sninazie f 210 per 100 Kg., snijboonen f 10—16 per 100 Kg., dubbele sperciehonnen f 9.5012.50 oer 100 Kg., tuin- honnen f 2 50—5 per 100 Kg., tomaten f 10 —14 ner 100 Kg., wortelen f 48 per 100 Kg„ idem f 412 per 100 bos. AMSTERDAM 12 Aug. Veemarkt. 600 Vette Icoeïen. '1e kw. 0.90 —1. 2e kw. 7888 ct.. 3e kw. 60—74 ct. per Kg slacbtgewicbt; 70 melk- en kalfkoeien f 220300 p. stuk. 51 vette kalveren: 2e kw. 7280 ct.. Ie kw. 6066 ct. per Kg. levend gewicht 62 nuchtere kalveren f 1118 per stuk. 76 scbanen f 1845 per stuk. Over zicht: Runderen groote aanvoer, handel stug met iets stijvere prijzen. Vette kalve ren korte aanvoer, handel vlug. prijzen hoo ger. Schanen weinig aanvoer. handel traag, prijzen schapen onveranderd. Lamme ren hooger. RROF.K OP LANGFVDT.TK. 13 Aug. Schotsch» r«-m7Pn 3 704.20 eigenheimers 3.20. bl. dito 2 80 drielingen 1.702 80, sper ciehonnen 9.5010 90. snijboonen 9.90. au gurken R 183500 Kg. tomaten: A 11.Ro 20. R 12.30—12.40 C 11— CC 8.—. 2S0 Kg. druiven: Frankenthalers 28.60—30.80. NOORDSCHARWOimE. 13 Aug. Schofsche mnDen 3.704.30. gj-ooten 370, eigenheimers 3 10— 3 «0. bl dito 2.70—3 20. drielingen 1 SA—3 kleine 1 60 uien 5.10—5 60. 'ielingen 44 £p]e nen 44ip zilveruien 1-901 50. drielingen 11.70. zilvernep 8.10 -9.60 kmten 230 roode kool 3—3.30. witte kool 22.30. gele kool 3.10. bloemkool 10.40. PltRMEREND. 13 Aug. Koeien, totaal 930 stuks: 450 vette koeien 90 ct. per Kg., geldekoeien f 140210, melkkoeien f 200—325. stieren 60-75 ct. r>. "g„ vette kalveren 60—95 ct. per Kg., 320 -""-htpre kalveren f1024. .55 magere varkens 26—46; 180 biggen 14— 04: 700 scbanen 22—38; 75 bokken 4—16; 650 lammeren 9—15.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3