NIPPER EN PELLE Bestrijding der werkloosheid in Oenemarken Wervelstorm Het lokkende Jouhaux in zijn kraag gepakt Rusland op de Duitsche Ostmesse Groote hoeveelheid thee verbrand in Carilona Radioprogramma Zweden blijft democratisch FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAV1S De stemming in Singapore Contact met de Engelsche hoofdmacht Radiopa'eis io Kopenhagen De uitvoer van Duitsche landbouwmachines Omtrent het aftreden van Léon Jouhaux als secretaris-generaal van de C.G.T. wordt pader vernomen, dat dit geenszins zoo vlot in zijn werk is gegaan als uit de tot dusver ontvangen berichten bleek. In de jongste bijeenkomst van den uit voerenden raad van het Fransche vakver bond te Toulouse is het volgens de verkla ringen van welingelichte kringen tot storm achtige tooneelen gekomen toen Jouhaux trachtte in den loop der besprekingen de tot dusver gevoerde vakvereenigingspolitiek. welke door den klassenstrijd werd be- heerscht. verdedigen. Eenigen der vakver- eenigingh ictionarissen pakten Jouhaux daarop eenvoudig in zijn kraag en wierpen hem de vergaderzaal uit. waarmede zijn ont slagaanvrage op drastische wijze werd aan vaard. Nadat Johaux uit de vergaderzaal verwij derd was, besloten de vakbonden voortaan hun politiek te richten op de door Maar schalk Pétain gestelde taken Daar de fi- nancieele zijde van de activiteit v. Jouhaux. in de vereenigingen nog niet' opgehelder I zou zijn, zullen, naar vernomen wordt, rechtsche vakvereenigingskringen bij h"! opperste gerechtshof te Riom een aanklacht tegen Jouhaux indienen. Johaux zou niet in staat geweest zijn, rekenschap af te leggen over het gebruik van groote sommen der vereenigingscontributies. Toespraak van ambassadeur Schwarzew. Voor de op de 28ste Ostmesse aanwezige buitenladnsche diplomaten alsmede voor de buitenlandsche vertegenwoordigers heeft oberpraesident Koch een receptie gehouden, waarop behalve de rijksminister van econo mische zaken, Dr. Funk, de rijksminister voor financiën, Schwerin von Krosigk en gouverneur-generaal Frank, ook alle eere- gasten van de Ostmesse verschenen. Namens de diplomatieke vertegenwoordigers heeft de Sovjet-Russische ambassadeur Schwarzew het woord gevoerd. Deze verklaarde onder levendigen bijval dat na een langdurige onderbreking, thans de Sovjet-Upie opnieuw óp de Deutsche Ostmesse haar producten tentoonstelde, hetgeen hij een teeken noem de van de nauwe economische en politieke samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland. Deze samenwerking is njet ge grondvest op coniunctuurhelangen van voor- bijgaanden aard. Ik hoop. aldus de ambassa deur, dat deze betrekkingen in de toekomst met succes zullen worden uitgebreid en ver sterkt. Hierna sprak de rijksminister voor econo mische zaken, Dr. Funk. nog enkele woor den. Rede van Hansson. minister-president Naar aanleiding van de opening van het congres der sociaal-democratische partij- jeugd in Stockholm, heeft de Zweedsche mi nister-president Hansson een korte rede ge houden. Hierin keerde hij zich tegen geruch ten over een nieuwe oriénteering en aanpas sing. Hij verklaarde o.a.' Zweden heeft een democratie opgebouwd, die vele droomen heeft verwezenlijkt en de zekerheid heeft ver strekt, dat Zweden door middel van de de mocratie een nieuwe gemeenschap kan op bouwen. 10 Wilfrid zette zijn weg naar huis voort, hij was langzaamerhand te vermoeid om nog aan iets anders te denken dan aan zijn bed. Het was reeds laat in den middag, toen hij eindelijk tijd vond om naai Maldon Grange te gaan. Daar hoorde hjj dat Mr. Flower naar Londen was afgereisd voor een heel belangrijke zaak, die hem vermoedelijk tot het eind van de week daar wel in beslag zou nemen en dat miss Galloway haar oom ver gezelde. De buttler had niet het minste idee wanneer zij terug zouden komen. Een gevoel van teleurstelling maakte zich van Wilfrid meester. Na de opwindende ge beurtenissen van de laatste vier en twintig uur, viel het her,- moeilijk weer terug te keeren in de sleur van het leven in Oldbo rough en het berouwde hem opnieuw dat hij zrjr avontuurlijk bestaan van vroeger had prijsgegeven. Toen had hij geen drukkende verplichtingen of ergernissen gehad. Nu kwamen zij met elke post. Verschillende van zijn leveranciers begonnen pressie op hem uit te oefenen en zijnerzijds wilde hij zijn weinige patiënten niet lastig vallen. Er was weer een heel stapeltje van die brieven toen hij vermoeid en ontstemd thuiskwam. Hij schoof ze wrevelig opzij. Ik zal er maar mee wachten tot in ge geten heb, moeder, ik weet toch wel wat er in staat. Hij at haastig en toen hij klaar was met zijn dinei begon hij zenuwachtig de brieven te openen. Ze waren zonder uitzondering zooals hij verwacht had. Beleefde maanbrie ven, dreigbrieven met uitzicht op een proces. Maar dit was niets in vergelijking met dien De jongens brengen hun schaapjes op het droge. ..Mijn. naam is kapitein Knark. Vertel mij eens, hoe komen jullie zo midden op de open zee terecht in dat miserab^e bootje? Nu zul je er van langs krijgen, geloof dat maar." .,Zeg Nipper, wat aardig van den kapitein, dat hij onze boot meeneemt." „Vind je! Ik geloof, dat hij er maar mee spelen wil!" De reis om de wereld begint. 1. „Zeg eens, kapitein Knark, wanneer denkt u, dat we weer thuis kunneji zijn? „We zullen wel eens kijken, Nipper! De eerste aanleg plaats is Kaapstad, van daar varen we over naar Sidney, dan naar Sjanghai, en dan kunnen we daar wel eens verder kijken, waar heen we gaan zullen. De eerste paar jaar zullen we in elk geval niet in 't va derland komen. 2. „Heb je 't gehoord, Pelle? De eerste paar jaar zullen we wel niet thuis komen! 3. „Hoor eens, kapitein, al3 U klaar bent met Uw baard te vlechten, zou ik graag willen, dat dit telegram verzonden werd!" Het Nederlandsche perskantoor meldt: Denemarken is door den oorlog gedwon gen zijn sociale économie te wijzigen. Daav; men een toeneming der werkloosheid wilde verhinderen, heeft men in Juni een wet in zake arbcidsverdeeling afgekondigd. De tot nu toe verkregen resultaten zijn een succes. Door verkorting van den arbeidstijd zullen 50.000 man werk krijgen. Dat wil zeggen, dat 150.000 arbeiders een derde van hun arbeidstijd en loon hebben afgestaan om 50.000 arbeidskameraden werk te geven. De ze nieuwe ordening werd tot nu toe toege past in de Ijzer-, textiel-, confectie-, steen- en houtnijverheid, alsook in- het boekdrukkers- bedrijf en een gedeelte van de metaalnijver heid. Weldra zal zij ook in werking treden voor de kantoorbedienden. Bij een geweldigen brand aan de Theems zijn, naar uit Londen gemeld wordt, een mil- lioen pond thee, alsmede andere belangrijke voedingsmiddelen in vlammen opgegaan. Dit verlies wordt met het oog op de moei lijke Britsche levensmiddelenpositie als zeer belangrijk beschouwd. Van officieele zijde wordt thans aangenomen, dat de oorzaak van den brand sabotage is. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" meldt valt er in Singapore een stijgen van de ze nuwachtige stemming waar te nemen. Het blad bericht verder, dat langs de kust ver dedigingsstellingen worden aangelegd en dat talrijke huizen worden opgeblazen, teneinde het schootsveld van de kustbatterijen vrij te maken. Tevens hebben de Engelschen tal rijke Joodsche emigranten gearresteerd. Het 6istc legcrbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Britsch Somaliland zijn onze troepen bij het verder oprukken in contact gekomen met de hoofdmacht van de vijandelijke strijdkrachten. Gevaar voor besmettelijke ziek ten in Louisiana. De kust van de provincie Carolina (V.S.) is plotseling geteisterd door een wervel storm, waardoor een springvloed van tot dusver ongekende hoogte werd veroorzaakt. Hierdoor overstroomde de zakenwijk van de grootste sad van Zuid-Carolina, Clia-leston. waardoor deze plaats vele uren van de bui tenwereld werd afgesneden. De storm sleurde een geweldige duintop mede, waardoor ook in andere kuststeden aanzienlijke materieele schade werd aange richt. Daar het telegraafverkeer in vele plaatsen geheel verbroken is, zijn er nog geen bijzonderheden bekend. Met het oog op het dreigende gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten in 't overstroomde gebied van Louisiana. heeft gouverneur Joncs de evacuatie gelast van drieduizend personen uit Corwlev, het cen trum van de Amerikaansche rijstindustrie. 30.000 personën, die in de afgeloopen we cken door de tropische stormen en wolkbreu ken dakloos zijn geworden, worden met ty- phus en diphterie bedreigd. HET AMERIKAANSCHE EMBARGO OP VLIEGTUIGBENZINE. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft gisteren het officieele Ame rikaansche antwoord ontvangen op het door den ambassadeur te Washington, Hori- noutsji. overhandigde protest naar aanlei ding van het Amerikaansche verbod tot uit voer van vliegtuigbenzine. In de antwoord nota wordt uiteen gezet dat het uitvoerem- bargo uit militaire overwegingen noodzake lijk werd geacht. De Amerikaansche maat regel is niet tegen eenig land in het bijzon der gericht en Washington kan derhalve aan een eventueel protest geen aandacht schenken. In de nota wordt er tenslotte op gewezen, dat de Amerikaansche autriteiten niet van plan zijn. Japan anders te behan delen dan andere naties. Het Nederlandsche perskantoor meldt: Te Kopenhagen is men bezig met den bouw van een radiopaleis, waarvan de bouwkos ten bijna vijf millioen kronen bedragen. In 1941 zal het paleis zijn voltooid. Het Nederlandsche perskantoor meldt: De Duitsche industrie van landbouwma chines heeft haar productie die in 1932 100 millioen R.M. bedroeg, in '38 kunnen ver- hoogen tot 305 millioen R.M. De uitvoer van landbouwmachines ging in 1938 voorname lijk naar Nederland. Roemenië, Zuid-Afrika. Brazilië en andere Zuid-Amerikaansche landen. De uitvoer van maaimachines nam zeer sterk toe en ging voornamelijk naar Denemarken, Letland, Joegoslavië, België, Irak en Uruguay. De uitvoer van dorschma- chines ging voornamelijk naar Nederland, Roemenië en Griekenland. Voor zoover ge durende den oorlog geen uitvoer naar over- zcesche landen mogelijk is, zal de uitvoer naar de Noorsche staten en naar het ooste lijk en zuidoostelijk deel van Europa geleid worden. HET AANTAL RADIOZENDERS IN GROOT-DUITSCHLAND. Het Nederlandsche perskantoor meldt: Groot-Duitschland bezit thans, met inbe grip van het protectoraat en het gouverne ment-generaal 73 radiostations. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 KRO-orkest (opn). 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. eenen brief, afkomstig uit Londen, die aldus luidde Mijnheer! Dezer dagen zijn door ons overgenomen van de firma Darton en Co. de diverse vorderingen en accepten, waarbij eenige ten uwen name. Een daarvan, tot een be drag van 175 ven^lt Zaterdag. Daar wij gedwongen zijn deze overgenomen vor deringen af te wikkelen, rekenen wij erop, .dat uw chèque voor dit bedrag a s. Zater dag zal woren uitbetaald, anders zien wij ons tot ons leedwezen genoodzaakt deze ter inning in andere handen te stellen. Voor vernieuwing van het accept hebben wr op het oogenblik tot onze spijt geen middelen beschikbaar. Inmiddels Hoogachtend, Uw dw„ FLOWER EN CO. Ik ben nieuwsgierig, mompelde Wilfrid bitter, waar dat op zal uitdraa.cn en wat zjj voor hebben. Er was mij uitdrukkelijk be loofd dat het accept geprolongeerd kon worden als het noodig mocht zijn; feitelijk was het een van Je condities van ie leening! En met een moedeloozei, tr°k op zijn ge zicht zuchtte hjj: k ben bang dat het dezen keer mis zal gaan! Het zal er in ieder geval om spannen! HOOFDSTUK XII. In het circus. Peinzend zat Wilfrid te rooken. Langza merhand begon het tot hem door te dringen, dat hij was overgeleverd aan een stel schurken. Hij moest maar oeginnen met een advocaat in den arm te nemen. Van de wei nige rechtsgeleerden in Oldborough, kende Wilfrid alleen Mr. Ernest Vardon, een jong advocaat, die begon naam te maken en zijn kantoor in Castlebrige had Ze hadden elkaar verscheidene malen ontmoet en er was iets van vriendschap tuschen hen ontstaan. In elk geval kon het geen kwaad Vardon te raadplegen, want tot op zekere hoogte w as Vardon al bekend met Wilfrid's omstandig heden. Het vooruitzicht althans iets te kunnen doen. hielp Wilfrid even over zijn depressie heen. Toen hij bjj Vardon kwam, had deze juist zijn diner geëindigd. Hjj had niet langer tijd om naar zijn bezoeker te luisteren, daar hjj al een afspraak had in Castlebridge voor dien avond. Ik heb een zaak, die ik morgen voor de rechtbank moet behandelen, zei hij, met zijn hand op een telegram dat voor hem op de tafel lag. Ik heb juist telegrafisch een opdracht gekregen en moet mjjn cliënt vanavond nog spreken. Het schijnt dat het iets te maken heeft met een herrietje in Godron's circus. Maar een half uurtje heb ik wel voor je. Wat is er aan de hand, Mercer? Wilfrid gaf hem den trief. Wel, dat J3 duideljjk genoeg, zei Var don, dadelijk nadat hjj hem gelezen had. Toevallig weet ik een en ander van deze lui en ook over de manieren van Darton en Co. Meer dan een van mijn cliënten heeft het ongeluk gehad in hun netten gevangen te rt Ken. Beste kerel, hoe kan een ontwik keld man als jij, in handen van deze woe keraars komen? Wilfrid trok zijn schouders op. Gedane zaken nemen geen keer, zei hjj, het is gebeurd en dit zjjn nu de gevolgen. Ik heb je al eens vroeger verteld, dat ik mjjn baantje als scheespdokter er aan gaf voor mjjn moeder. Ik wist. dat het riskant was. aar foen ik deze praktjjk kocht dacht ik dat ik het accept wel op tijd zou kunnen betalen Maar ik zou er .looit toe zjjn over gegaan, als ze me niet verteld hadden, dat ik het accept zoo nocdig kon prolongeeren. Ze zjjn allemaal hetzelfde, die smerige woekeraars, zei Vardon. - Nu hebben ze jouw vordering overgedaan aan een firma, die het geld noodig schijnt te hebben. Ze zullen geen uur wachten en daar moet je \kel rekening mee houden. Ze zullen alles ge rechtelijk laten verkoopen en wat er over blijft gaat aan gerechtskosten weg of wordt door die bedriegers op een andere manier in de wacht gesleept! Zoo'n excecutie is een voordeelig zaakje voor ze. Maar waarom doen ze dit juist met mijn (.ordering? Dat zou ik zoc niet kunnen eggen, zei Vardon. Heb je misschien een vijand ge maakt onder die edele heeren? Een vijand, waarom?... Wilfrid bleef plotseling in zijn woorden steken Eer gedachte flitste hem door 't hoofd. Wacht eens... in houd er een vijand op na: Mr. Samuel 'riower den reeder, dien ik gisteren als dokter hulp heb moeten verlee- nen. Herinner je je nog. Vardon, die sensa- tioneele geschiedenis op een van Flower's schepen, de „Guelder Rose"? Een muiterij? Ik was dokter op die boot, dus je begrijpt da' ik er in betrokken was. 'Het was een misseljjke geschiedenis en als Flower zjjn verdiende loon gekregen had. zou hij nu in de gevangenis zitten, en in plaats daarvan 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Residentie-orkest en solist. (8.459.15 Domkoor Aken - gr.pl.). 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Causerie: „Met Dirksen in de stad". 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwjjk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Renova-septet (opn.). 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Concertgebouworkest (opn.). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoon muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onderwijst. Scheepv.: Causerie „Stoom ketels en stoommachines aan boord van binnenvaartuigen". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.25 AVRO-Amusementsorkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 9.30 AVRO-Amusementsorkest, gemengd koor solisten (opn.). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). ben ik erbjj terechtgek «men. Ik verdween en als ik Flower nooit ontmoet had, was er niets gebeurd. Maar toevallig werd ik juist eergisteren bij hem geroepen. Hij liet door niets bljjken, dat hij mjj herkende, en ik ge loof ook niet, dat dat het geval was. Maar ik was zoo dom mij te laten ontvallen dat ik gevaren heb en ik ben er zeker van dat dat Flower op een idee heeft gebracht. Zoo'n streek zou net iets voor hem zjjn. Ongetwjjfeld, stemde Vardon toe. Het zou mij absoluut niet verbazen, als je het bjj het rechti eind had. Wilfrid zat een oogenblik in gedachten; toen sprong hjj op en zei: - Er is geen twijfel aan; ik had dat wel eerder kunnen bedenken. In Flower's biblio theek heb ik een brief op tafel zien liggen, waar hjj juist aan begonnen was. Die was geadresseerd aan Darton en Co., maar ik dacht absoluut niet aan iets dergeljjks. De brief begon met: Inzake Mr. Wil... en ver der stond er nog niets. Je kunt er vast van op aan dat dit Mr. Wil... het begin was van Mr. Wilfri„ Mercer. Zijn secretaris Cotter had natuurljjk inlichtingen per telefoon ge kregen! Flower vertelde dat Cotter met Londen gesproken had. En daar komt nog wat bjj. Vardon. Korten tjjd voordat ik hier kwam, ontmoette ik Beatrice Galloway, en fin, je weet er alles van. Ik had niet' het flauwste evrmoeden ervan dat zjj in eenige betrekking tot Samuel Flower stond en nu blijkt het zjjn nichtje te zjjn, die bjj'hem in huis woont. Zij weet wat ik voor haar voel en ik heb -edenen om te gelooven dat zjj mjj ook niet ongenegen is. En toen ik haar eergisteren goedennacht zei, kwam Flower binne en... en... Je hoeft me verder niets te vertellen, zei Vardon glimlachend. Als verloofd man kan ik mjj de rest wel voorstellen. Flower heeft nu een middel gevonden om je uit Oldborough weg te krijgen. De meeste men- schen zouden je in zoo'n geval het huis ont zegd hebben, en het meisje allen omgang met jou verbieden, maar Flower doet zoo iets niet. Het eenige wat je doen kunt is met hem vechten. Als je geld zoudt hebben zou je het dan kunnen? Ik bedoel is dit de eenige groote schuld die je hebt? (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7