B.&W. nemen leiding voor herstel- en opbouw van particuliere perceelen Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Je/xe&lcft tiieuuM langer meegaan! Vrijdag 16 Augustus 1940 Prijzenswaardig initiatief van het gemeentebestuur Ook de schaderegeling wordt door het college ter hand genomen Dichtgetimmerde woningen worden onbewoonbaar verklaard Per dag 70 km op de fiets Distributie en tijdelijke adressen Alle onderwijs begint 3 September Tweede Blad Groote animo voor het zeevaartonder wijs 25-jarig priester-jubileum Pastoor Brinkman I V Verduister De Petroleum - distributie Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Bommen bij Den Burg Het belang van de gemeente Den Helder «n van haar inwoners is, dat het onooglijk aanzien van de stad zoo spoedig mogelijk worde veranderd. We hebben dezer dagen gewezen op het feit, dat de gemeente haar taak niet verwaarloosd, doch dat parken en plantsoenen keurig worden onderhouden, maar dat dit lang niet van alle bewoners van onze stad gezegd kan worden, want dat velen, helaas, niet meer naar hun bezittingen omzien, tot schade van zichzelf, omdat straks zal blijken, dat herstelkosten, door deze ver- waarloozing veel hooger zijn geworden. Het gemeentebestuur, dat een open oog heeft voor de belangen van zijn ingezetenen, heeft zich voor de vraag gesteld, zoo zeide wethouder v. d. Vaart, gisterenmiddag in een bijeenkomst ten Raadhuize, met een aantal gedupeerde stadgenooten gehouden: Hoe moe ten we tegenover de materieele schade staan? Het college heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat hoe eerder de zaak hersteld is, hoe beter het voor de ge meente is. Het college heeft het vaste vertrouwen in de toekomst van Den Hel der en meent dat de zaken zich hier straks weer op normale wijze zullen ont wikkelen, maar daaraan moet dan ook ieder meewerken. Spr. zeide te hopen, dat de inwoners hetzelfde vertrouwen hebben, ook al bestaat er dan de moge lijkheid, dat er nog wel eens iets gebeuren kan, waarop we niet gerekend hebben. Met dit vertrouwen in de toekomst is er de wenschelijkheid, de schade zoo spoedig moge lijk te herstellen. Nu zijn er twee groepen van gedupeerden. De eerste groep, die niet in staat kan worden geach't, zelf de aan gerichte schade te herstellen, de andere groep, die dat wel zal kunnen. Toen het gemeentebestuur bleek, dat de overheid niet onverschillig stond tegenover een spoedig herstel, meende het college, dat het op zijn weg lag, zich met dit herstel te bemoeien. Men weet, dat er van overheidswege geen schade vergoed wordt voor vernielde ruiten en dat ook voor de schade, beneden de hon derd gulden, nog geen regeling getroffen is, terwijl eveneens de schade voor meer dan 10.000 gulden aan perceelen aangericht, nog geregeld moet worden. Een en ander wil nog geenszins zeg gen, dat er b.v. geen weg gevonden zal worden om de ruitenschade vergoed te krijgen of dat ook de gedupeerden, die een schade van minder dan 100 gulden hebben, deze schade vergoed zullen krij gen. Op het oogenblik is deze zaak echter nog niet in kannen en kruiken, De kans echter, dat deze zaken nog in orde zullen komen is natuurlijk veel grooter wanneer het gemeentebestuur dit gemeenschappe lijk ter hand neemt, dan wanneer men stuk voor stuk tracht een regeling te krijgen. Een commissie voor wederopbouw benoemd. Door het gemeentebestuur is kort geleden een commissie voor wederopbouw benoemd, waarvan tot voorzitter is benoemd wethouder Om de Ambachtsschool te bezoeken. Het aantal leerlingen van de Am bachtsschool blijft op peil, is zelfs even stijgende en wjj verwachten, dat het tegen het einde van de maand belang rijk zal toenemen. De school wordt door de cuders en door de leerlingen gewaar deerd, dat blijkt uit de vrij groote animo, die direct bestond, bjj het her epenen van de school. Leerlingen van alle dorpen uit de omgeving meldden zich den eersten den besten dag alweer aan en onder die leerlingen zijn er twee, die voor het genot van de lessen aan de school aan de Laan, per dag. 35 km heen en 35 km terug fietsten, van en naar hun tijdelijke woonplaats, ergens ver in N.-Holland. Die twee zijn doorzetters, jongens van Jan de it, jengens die wat bereiken in de toe komst, die niet terugschrikken voor eenige moeilijkheden. Een goed voorbeeld in dezen tijd van lusteloosheid. Wethouder P. 8. van der Vaart, voorzitter van de commissie voor wederopbouw P. S. v. d. Vaart, als secretaris, de heer J. Wessel en als lid adviseur, de adj.-directeur van Gem. Werken, de heer J. Visser, terwijl drie plaatselijke architecten, de heeren J. J. v. d. Leek, Joh. A. Peters en L. Sok, daarin als technische leden en uitvoerders zitting hebben. Deze commissie heeft als eerste taak het opnemen van alle schade ,aan dé per ceelen in onze stad, door de bombarde menten veroorzaakt, om daardoor een algemeen overzicht van deze schade te krijgen en tevens achter de namen en adressen van de eigenaars te komen. De bedoeling van het gemeentebestuur is voorts deze commissie de algemeene leiding te geven tot herstel en opbouw van de ver schillende perceelen, terwijl het gemeente bestuur er zich achter spant om voor de stadgenooten, waarvoor zij de schade herstelt, bij de bevoegde instanties de vergoeding te krijgen. De commissie voor wederopbouw belast zich met de uitvoering van die herstelwerken waarvan vaststaat, dat de schade zal wor den vergoed, maar ook met die waarvan dat nog niet officieel vaststaat. Men zal echter, uit den aard der zaak zich alleen bezig hou den met het herstellen van de woningen en niet b.v. met het meubilair. Het gemeentebestuur heeft den Indruk gekregen, dat de regeeringsinstantie naar algemeene regelen zoekt om ook ruiten- schade en schade beneden de 100 gulden te vergoeden. Het spreekt vanzelf, dat hoe eerder de zaken worden hersteld, hoe grooter de kans is, dat men vergoeding krjjgt. Daar komt bovendien bjj, dat de regeering het systeem van het gemeentebestuur van Den Helder, om zelf het initiatief tot herstel te nemen, ten zeerste geprezen heeft en men dus zeker op volle mede werking van de betreffende instanties kan rekenen. Het ligt in de bedoeling om bij het her stellen de plaatselijke aannemers en schil ders in te schakelen en wie het gemeente bestuur machtigt om de schade te herstel len, kan daarbij opgeven, dat hij er prijs op stelt, dat door een bepaalde aannemer of schilder het werk wordt uitgevoerd. Met de wenschen van de getroffenen zal zooveel mógelijk rekening worden gehouden. Perceelen die b.v. voor vernield zijn en dus voor herbouw in aanmerking komen, behoeven niet precies herbouwd te worden al ze voor de ramp waren. Men kan zijn wenschen te dien aanzien aan de technische leden bekend maken en wanneer de herstel- kosten niet afwijken van het geschatte be drag aan schade, zal de herbouw uitgevoerd worden naar de wenschen van den eigenaar. Worden die kosten wel hooger, doordat men b v. een grootere keuken wil hebben dan men had. dan zal men die extra kosten moe ten betalen. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Men begrijpt, dat waar straks tientallen gemeenten een soort wedloop zullen begin nen om hun stad te herbouwen,, het van het grootste belang is, dat de zaak zoo snel mogelijk in kannen en kruiken is. Straks zal er waarschijnlijk gebrek komen aan bouw materialen. aan glas enz. De prijzen zullen sta gen, de uitvoering zal stagneeren. Als het gemeentebestuur dus nü koopt dan kan het nog het noodige krijgen en kan men voor- deelig koopen, doordat men groote hoeveel heden noodig heeft. Men heeft dus, bjj uitvoering door het gemeentebestuur, de grootst mogeljjke zekerheid van snelle uitvoering en den laagst mogeljjken prjjs. Financieel is het de meest economische manier van zaken doen. Reeds nam het gemeentebestuur maatregelen tot aankoop van glas. Vragen van gedupeerden. Een van de aanwezigen stelde de vraag of reeds herstelde schade ook overgedragen kon worden aan de commissie voor den we deropbouw, terwjjl hjj ook graag wilde weten of rekening werd gehouden met de nood zakelijkheid van een spoedig herstel, b.v. bij verhuur. Ook. wenschte hjj te weten of een eige naar, die aan een blokje van meerdere huizen een schade had van meer dan 100 gulen, ter wjjl de schade aan iedere woning apart daar beneden bleef, ook voor vergoeding in aan merking zou komen. De heer v. d. Vaart antwoordde hierop, dat reeds herstelde schade niet overgedragen kon worden aan de commissie, doch dat de com missie wel moeite wilde doen deze schade voor den eigenaar vergoed te krjjgen, zoodat men er opgave van kan doen. Het ligt in de be doeling de woningen zoo snel mogelijk te her stellen, daarbij zal zeker rekening gehouden worden met woningen, die verhuurd kunnen worden. Om voor vergoeding in aanmerking te komen wordt op het oogenblik geëischt een schade van 100 gulden per perceel, dus niet per blokje woningen. Een ander aanwezige vraagt of de gemeente het voorschot, dat ze aan de eigenaars ver leent, renteloos verleend, terwjjl hij ook vraagt of bjj een schade van meer dan 100 gulden aan een woning, de glasschade afgetrokken moet worden. De heer v. d. Vaart zegt dat het inderdaad de bedoeling is, wanneer de betrokken instan ties lang laten wachten op de uitbetaling van eventueele schadevergoeding, de rente die het rijk vraagt, ook aan de betrokkenen wien het geld tjjdeljjk voorgeschoten is, te verrekenen. Glasschade behoeft men niet af te trek ken, doch kan men bjj het totale bedrag opgeven. Iemand vraagt of het herstel van de wonin gen voor het einde van den oorlog plaats heeft of dat daarmee gewacht zal worden tot de oorlog is afgeloopen, omdat men .anders het risico loopt, dat men opnieuw schade krijgt. De heer v. d. Vaart antwoordt hierop, dat de schade oogenblikkeljjk hersteld zal worden. Wie vergoeding wil hebben moet nu zjjn schade laten herstellen, later kan hjj er geen aanspraak meer opmaken. Het risico moet men dan maar dragen, hoewel dat risico, naar sprekers inzicht, niet zoo groot is, en wjj z.i. geen herhaling hebben te verwachten van den nacht van 24 op 25 Juni. Een ander aanwezige meende, dat het ver standiger was, zijn ruiten maar dicht te tim meren, doch hjj werd ontnuchterd met de mededeeling, dat het gemeentebestuur straks zal controleeren of de woningen in de ge meente voldoen aan de eischen van de woning wet en zoo niet, dan zal men binnen een week de zaak moeten herstellen. Weigert men dit dan zal de woning onbe woonbaar worden verklaard. Het gemeentebe stuur zal niet toestaan, dat de planken voor de ramen bljjven. Risico is er overal, zoolang de oorlog duurt, maar een stad onbewoonbaar maken, dat kan en mag een gemeentebestuur niet ljjdelijk aanzien. Bij mogeljjkheid van her stel zal hersteld moeten worden. Binnen eenige dagen zullen ook de an dere slachtoffers van de bombardemen ten ten Raadhuize worden geroepen. Men begrjjpe dus goed, dat wanneer men het gemeentebestuur machtigt, de aangerichte schade te herstellen, men daarmee nog geen aanspraak maakt op vergoeding van de herstelkosten. Het gemeentebestuur schiet tjjdelijk de gelden voor herstel voor en tracht die gelden van de betrokken in stanties terug te krjjgen. Gelukt dit en die kans is niet gering, dan is men van alles af, gelukt het niet, dan presenteert het gemeentebestuur de rekening en heeft men te betalen. Het komt nog al eens voor, dat per sonen, bjj het invullen of aanvragen van distributiebescheiden, uitgaan van de veronderstelling dat daarvoor behalve hun woning in Den Heder ook het tijde- ljjke adres buiten Den Helder opgegeven dient te worden. Dit berust op een mis verstand. Met de tjjdeljjjte adressen bui ten Den Helder heeft de Distributie- dienst niets te maken. Men geve dus uit sluitend zjjn officieel adres op. Het ligt In de bedoeling van het Ge meentebestuur om alle onderwjjs. dus ook het onderwjjs aan het Gemeenteljjk Lyceum, op S September te doen aan vangen. Naar wjj vernemen zal ook de R.H.B.S. zjjn schooldeuren op den eer sten Dinsdag in September openen. Wjj vertrouwen, dat de ouders hiermede rekening zullen houden. Het is in het be lang van het kind, dat het zjjn onder wjjs ontvangt ln eigen omgeving en van de leeraren, waaraan het gewend was en die het karakter van uw kinderen kennen. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep ln de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons 75 ct., f. 1 50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. 23 leerlingen voor de eerste klas van de Zeevaartschool. Dat de jeugd het vertrouwen in de toe komst van ons land als zeevarende mogend heid niet verloren heeft, bewijst o.m. de groote belangstelling, die er voor het Zee- vaartonderwjjs bestaat. Niet minder dan 23 leerlingen gaven zich op voor de eerste klas van de Zeevaartschool. Het vereischte aan tal leerlingen voor deze klas is 15, zoodat dit met meer dan 50 procent overschreden is. De goede naam van onze Zeevaartschool zal aan deze animo ook wel debet zjjn. De Hel- dersche Zeevaartschool is door heel het land bekend en menige jongen droomt op de lagere schoolbanken al over den tijd, dat hjj aan de school in Den Helder zjjn opleiding zal genieten voor de groote vaart op de wereldzeeën, waar de Nederlandsche vlag altijd met eere vertoond is. Reeds eenigen tijd hebben de Katholieken van de Parochie „St. Joannes den Dooper" te Den Burg zich voorbereid, onder leiding van den Wel.Eerw. heer Kap. Kroon, om op waar dige wijze het 25-jarig priesterjubileum van den Z.Eerw. heer Pastoor Brinkman te vie ren. Reeds in het vorige nummer maakten wjj melding van dit jubileum, waarvan de vie ring nog niet beëindigd was, toen dit blad moest verschijnen. Het programma is geheel verloopen zooals wij in het kort aan gaven. Gistermorgen nam vrijwel geheel de Paro chie deel aan de algemeene H. Communie, die tijdens de beide stille H. Missen om 7 uur en half 9, voor intentie van den jubilaris, werd gehouden. De plechtige hoogmis, die door Pastoor Brinkman zelf werd opgedragen, was overvol. Bjj de intrede van de kerk zongen alle aanwezigen een Eeestlied. Pastoor Brink- Wederom vernemen wjj, dat tegen ver schillende stadgenooten door de politie proces-verbaal is opgemaakt terzake het onvoldoende of in het geheel niet ver duisteren. Reeds vele malen hiervoor wezen wjj er op, dat deze overtredingen streng ge straft worden. Het is het verstandigste, indien men thans z'n woning zoo doel treffend mogelijk verduistert. De kleine kosten daaraan verbonden wegen niet op tegen de zware boeten, die voor ondoel matige verduistering gegeven worden. De leider van den Distributiedienst ver zoekt ons mede te deelen, dat het ten eenen- male overbodig is zich tot dezen dienst te richten met het verzoek om toewijzing van petroleum-bonnen, indien men zijn woning kan verlichten door middel van gas, electri- citeit of anderszins. Alleen diegenen worden petroleum-bonnen toegewezen, die uitsluitend op petroleum voor verlichting zjjn aange wezen. Op dezen regel worden geen uitzonderin gen gemaakt. van 12 Augustus 1940. BEVALLEN: C. EelmanJacobs, z.; C. C. J. BakkerBlom, d. van 13 Augustus 1940. ONDERTROUWD: J. C. Egberts en D. M. Bijl; J. van Brederode en R. K. Zeeman; P. L. van der Waal van Dijk en C. Snijders. BEVALLENA. KlootwijkVan Dalen, z. van 14 Augustus 1940. 'ONDERTROUWD: A. Wiersma en M. Blokker. Pas op Uw houtvoorraad. Een bewoner van de Goudsbloemstraat deed bjj de politie aangifte dat bif hem een voor raad planken is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ontuchtige handelingen. Een persoon werd dezer dagen door de politie gearresteerd en naar Alkmaar over gebracht. De persoon wordt ervan verdacht ontuchtige handelingen gepleegd te hebben met minderjarige kinderen. ter opwekking en verkivikking FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van ICING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen KING-VRIENDEN1 Zendt 35 cent per^iro of postwissel aan Tonnema 6 Cie Sneek (gironummer 16 115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King-Altas franco toegezonden «""AA"-" man werd bij het opdragen der H. Mis ge assisteerd door Kap. Grent en Kap. Kroon. Het koor zong, onder leiding van den heer Riteco, de 4-stemmige Mis (twee Kinderstem men) van Steelen. De feestpredikatie werd gehouden door den Wel.Eerw. heer Kap. Grent, die in zjjn rede perst de beteekenis van den huidigen feestdag, de Maria Hemel vaartsdag, in het licht stelde en Maria door haar offer met haar Zoon als priesteres schetste. In verband hiermede werd de waar digheid van het Priesterschap besproken. Ten slotte besprak de eerw. redenaar de zorg en den ijver, die Pastoor Brinkman voor zijn parochie bezielt, die hij persoonlijk heeft kun nen constateeren tijdens zijn verblijf alhier als kapelaan bij den jubilaris. Ook besprak Kap. Grent de groote liefde voor de glorie van Godshuis, waaraan de jubileerende her der vanaf het begin van zijrr loopbaan als Pastoor bijzonder'veel ijver heeft besteed. De feestcantate, „Priesterglorie", van L. A. Dob belsteen, die na de Hoogmis, onder leiding van den heer Riteco werd gezongen, werd uitstekend uitgevoerd. De receptie in het St. Janshuis, die om 12.15 aanving, verliep als volgt: Bij 't binnentreden van den jubilaris zong een koortje gevormd uit leden van de beide Maria-congregaties, onder leiding van den heer Kievits, op zeer verdienstelijke wijze de 4- stemmige feestcantate ,,Tu es sacerdos in aeternum". Daarna volgde overhandiging van het cadeau der parochie door den heer C. A. Witte en felicitatie van Kerk- en Armmees- ters. Een kindergroepje voerde een Kabouterspel letje op. Daarna volgde felicitaties door depu taties van de verschillende organisaties. Pastoor Brinkman sprak vervolgens een kort dankwoord. Van de gelegenheid tot felicitecren door parochianen en particulieren werd door honderden gebruik gemaakt. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op 't hoofd dezer gemeente, burgem. Kamp, den gem. secr. den heer Jonker, den gem. ontvanger, den heer Broekman en verschillende raadsleden. Naar wjj vernemen ontving pastoor Brinkman, bui ten 't cadeau der parochie nog van de beide Maria-congregaties een zilveren directeurs keten met medaille; van verpleegden uit het R. R. Armgesticht en van het Gesticht van Weldadigheid een Leesstoel, van de Zusters van 't St. Angneshuis een Altaatslu'er. 't Feest werd besloten met een plechtig danklof met ,Te Deum". Vannacht zijn eenige bommen gevallen in de omgeving van Den Burg, n.1. bij de buurt schap Driehuizen, op het land van den heer J. Keizer Pzn. De projectielen veroorzaakten schade in de omgeving. Ruiten braken en in een woning werd een gat in een dak geslagen. Voor de examens voor het Praktjjk- diploma boekhouden van de Ver. van Lee raren, alsmede van „Mercurius", gehouden in Juni 1940, slaagde onze stadgenoot K. de Jong. Bij het op 25 en 26 April, alsmede op 8 Augustus j.L te 's Gravenhage gehouden Staats-examen voor de akte Handelskennis L.O. slaagde onze plaatsgenoot, de heer W. Th. Wildenberg. Genoemde heer was leerling van den heer J. Boon, leeraar M.O., alhier. Geslaagd voor het examen „boekhouden" van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen de heer J. Baarda en mejuffrouw E. van Duin, leerlingen van den Zeer H. R. Kousbroek.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5