Hernieuwde luchtaanvallen op Engeland De vergeefsche Britsche aanval op Aalhorg De Balkan moet verstandiger zijn Engelands positie in Afrika Wat wil het Ned. Middenstandsfront Door een hond gebeten De Nederlandsche kinderen in Oostmark Geen Amerikaansche Paitsch weermachtbericht Italiaansch weermacbfbericht Verwoede gevechten in Somalilaod Dc Gele Rivier losgebroken De spionnagezaak in Japan Bloedige verkiezingen in Mexico Modder-vulkaan nabij Bakoe in werking torpedojagers naar Engeland Het Duitsche weermachtsbericht luidt: Een Duitsche onderzeeboot heeft op den 'Atlantischen Oceaan den Britschen hulp kruiser Transsylvania van 17.000 b.r.t tot zinken gebracht. Ondanks het ongunstige weer hebben af- ideelingen Duitsche vliegers den I4en Augus tus de aanvallen op havenwerken, industrie- bedrijven, vliegvelden, luchtversperringen en rtoepenkampen in Zuid- en Midden-Enge- land voortgezet. Te Cardiff, Weston en Port land werden havenwerken tusschen Brigh- ton en Leves, een transformatorenhuis. bij Worcester en de Salisbury wapenfabrieken doeltreffend met bommen bestookt. In Zuid en Zuidoost Engeland waren de bomaanval len in hoofdzaak gericht op vliegvelden en op het troepenkamp Aldershot. Bij deze aan ballen kwam het tot felle, voor ons succes- bolle luchtgevechten. Door de in aantal geringe Britsche nachte lijke aanvallen van 14 op 15 Augustus is bij Derichsweiler een kerk verwoest, doch ove rigens geen bijzondere schade aangericht. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 28 vliegtuigfh. Daarvan werden er 22 in luchtgevechten en zes op den be- ganen grond vernield. Twaalf Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Het 67e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: De operaties in Britsch Somaliland zijn met verwoede gevechten, waarin de lucht macht een werkzaam aandeel heeft, in vol le ontwikkeling. Den Italiaanschen troepen yielen gevangenen en wapens in handen. Duizenden slachtoffers. De Gele Rivier, waarvan het peil de laat ste dagen op ontstellende wijze was gestegen is buiten haar nieuwe bedding getreden, ten gevolge waarvan duizenden personen zijn verdronken. Een groot aantal boerderijen Is door de aanstormende watenmassa's weg gevaagd. Op verscheidene plaatsen aan den westelij ken oever van de nieuwe Gele Rivier- is de dijk bezweken. Het geheele gebied tusschen de Loenghai-spoorweg en de oude Gele Ri- ,vier staat onder water. Het feit bewezen. Vanwege liet Japansche ministerie van justitie is een verklaring gepubliceerd waar in gezegd wordt, dat de door James Cox, den Reuter correspondent te Tokio, nagelaten documenten, onbetwistbaar de juistheid heb ben aangetoond van de tegen hem ingebrach te beschuldigingen van spionnage. Naar men weet, werd Cox op 27 Juli gearresteerd en pleegde hij op 29 Juli zelfmoord door uit de derde verdieping van het hoofdbureau van politie te Tokio te springen. In de verkla ring worden de feiten opgesomd, waaraan Cox zich heeft schuldig gemaakt Verhouding tof de volken van Afri ka en het nabije Oosten niet rooe- kleurig. Het Russische blad „Izwestija", wijdt een artikel aan de positie van Engeland in Afri ka. Het blad stelt vast, dat de nederlaag van Frankrijk geleid heeft tot een verslechtering van de positie van Engeland in Arika en in het Nabije Oosten, zoodat de vroegere strate gische plannen, die Engeland in dit gebied heeft trachten te verwezenlijken, volledig op een mislukking zijn uitgeloopen. In het Ita liaansche offensief tegen Britsch Somaliland ziet het blad een actie, die een der schakels uit den keten van Engelsche steunpunten moet breken. De moeilijkheden, die Engeland bij de verdediging van zijn koloniaal bezit en zijn zeeverbindingen moet overwinnen, hou den overigens niet alleen verband met de strategische positie in dezen of genen sector van het front, doch in uitgebreide mate met dc betrekkinggen van Engeland tot de vol ken van Afrika en 't Nabije Oosten. Juist in dit opzicht zoo betoogt de „Izw-estija," zijn nieuwe gevaren opgedoken, en wel in het bij zonder in Egypte, dat niet den minsten lust toont, voor de belangen van Engeland te vechten. Het communiqué van het Duitsche opper bevel van de weermacht van 14 Augustus meldde o.a. dat Duitsche jagers en luchtdoel artillerie op 13 Augustus vijandelijke afdee- lingen vliegers, die Aalborg probeerden aan te vallen gedwongen hadden terug te kee- ren en van 23 aanvallende vliegtuigen er zestien neergeschoten. Hierover wordt thans nog het volgende be kend. De Duitsche afdeeling jagers die uit acht Messerschmitt-toestellen bestond en door den eersten luitenant Friedrich geleid werd, noopte vijftien van de aanvallende Britol-Blenheim vliegtuigen tot een luchtge vecht en §choot ze alle boven Deensch ge bied neer. De Oberfeldwebel Menige schoot alleen vier Britsche machines neer. Aan het snelle en kordate ingrijpen van deze Duit sche jagers is het in de eerste plaats te danken, dat in de Deensche stad geen per sonen gedeerd werden en er geen materieele schade werd aangericht. Schietpartij eischt acht zwaarge wonden. In de hoofdstad van Mexico is het Woens dag tot de eerste bloedige vechtpartij in den verkiezingsstrijd gekomen toen agraristen, partijgangers van den regeeringscandidaat Avila Camacho, vrienden van den tegencan- didaat Andreu Almazan ontmoetten. Bij die daarop volgende schietpartij vielen acht zwaargewonden. Het heet, dat de Almazanisten in het ge heim een eigen parlement hebben gevormd, dat door de politie nog niet ontdekt is. In het Huis van Afgevaardigden hebben aanhan gers der regeering zich in scherpe bewoor dingen tegen Almazan gekeerd en zijn ge rechtelijke vervolging als landsverrader ge- ëischt. Hel Brabantsche dorp Zevenbergsche Hoek zal voor het grootste deel onteigend worden, Indien de Commissaris voor dan Wederopbouw hieraan zijn goedkeuring verleent De bochtige weg in het tijdens den oorlog zwaar beschadigde dorp zal dan verdwijnen (Foto Het Zuiden) Huisvlijt in den Langendijk, waar jong en oud meeneipt dij den inmaak van boonen (Foto Pax-Holland) Berlijn waarschuwt De „Dienst aus Deutschland" meldt: Te Berlijn bestaat de indruk, dat de op vatting der asmogendheden ten aanzien van de te Salzburg en Rome besproken Z.O.- Europeesche problemen door de betrokken landen niet op de juiste waarde wordt ge schat. Zoowel het feit, dat de rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen de betrok ken regeeringen, waartoe de asmogendhe den hebben aangespoord, slechts traag vor deren, alsook bepaalde stemmings- en mee- ningsuitingen in de pers der betreffende landen, geven derhalve welingelichte po litieke kringen te Berlijn aanleiding, het Duitsche standpunt ten aanzien van het complex der actueele Z.O. Europeesche vraagstukken nogmaals te preciseeren op een wijze, waarvan het waarschuwende ac cent niet over het hoofd mag worden ge zien. Men wijst er op, dat het meer op daden dan op woorden aankomt en daarom het alleen met de lippen belijden van de be ginselen van de Duitsche buitenlandsche politiek van geen invloed op de houding en het oordeel van het Duitsche Rijk kan zijn. Opnieuw wordt er aan herinnerd, dat Duitschland, en evenzoo Italië, niet het voornemen hebben, de door hen Voor gestane beginselen eener nieuwe orde in Z.O. Europa met de ongetwijfeld aanwezige macht aan wien ook op te dringen. De bei de asmogendheden hebben veeleer een be roep gedaan op het gezonde verstand, den zin voor gerechtigheid en het verantwoor delijkheidsgevoel, om uit deze moreele hou ding in vrije overeenkomst een regeling dei- geschilpunten te doen geboren worden. In deze houding mag men echter niet een tee- ken van zwakte zien, dat het mogelijk maakt, den ernstigen raad der asmogend heden in binnenlandsche-politieke conflic ten in den wind te slaan. Men heeft, naar men van Duitsche zijde verklaart, welbegrip voor bepaalde begeleidende verschijnselen van de nieuwe orde in Z.O. Europa, voor zoover het gevoelsreacttes zijn van niet- beslissende beteekenis. Anders en veel scherper zouden deze gebeurtenissen echter te Berlijn beoordeeld worden, wanneer hier sprake mocht zijn van acties in dienst van vreemde belangen, die dan alleen be- heerscht kunnen worden door het doel, de duurzame pacificatie in het Z.O. Europee sche gebied tegen te werken. Tegenover zul ke belemmeringspogingen van binnen en van buiten uit stelt men te Berlijn nogmaals het groote doel, dat de landen, die in Z.O. Europa hun gemeenschappelijke levens ruimte hebben, in een geest van rechtvaar digheid en billijkheid den weg vinden naar regeling der uit het verleden dateerende ge schillen en dus gemeenschappelijk offers moeten brengen om de thans nog bestaan de wrokgevoelens definitief te overwinnen. Daarom moeten ook de betrokkenen in het Zuidoosten begrijpen, dat het niet om par tijen, niet om revanche en niet om een kwarteeuw gaat, doch om een nationale pa cificatie voor de komende eeuwen. Duitschland en Italië zullen evenwel dat staat vast de houding der landen in Z.O. Europa in de kwestie van vrede en een dnurzame nieuwe orde met scherp toezien- Naar de „Prawda" meldt, is de modder vulkaan op het kleine voor de Russische pe" troleumistad Bakoe gelegen eiland Roella gaan werken. De eruptieve werking van den vulkaan was zoo krachtig, dat vis- schers, die tot 2 zeemijlen van het eiland verwijderd waren, plotseling een heeten luchtstroom bemerkten. Volgens weten schappelijke waarnemingen hebben zich op het eiland Boella talrijke gapende aard- spleten gevormd. De vulkaan heeft een millio-en kubieke meter modder uitgewor pen. Uit de spleten stroomen met luid gesis koolstofgassen, terwijl een sterke petroleum lucht waar te nemen is. De laatste erupties van den vulkaan op het eiland Boella wer den in 1857 en 1863 waargenomen. Doel en werkwijze uiteengezet De persdienst van de N.S.B. deelt mede: Het doel van het Nederlandsche Midden standersfront is niet: naast de bestaande organisaties nieuwe te stichten tenzij daar aan behoefte zou bestaan of bestaande or ganisaties ondoelmatig zouden zijn. Het* doel is wel: te kristalliseeren rond den raad voor volkshuishouding der N.S.B. opdat zij daadwerkelijk zullen kunnen medearbeiden aan den opbouw van het nieuwe sociale en economische leven in ons Vaderland. Het Nederlandsche middenstandersfront is op gericht tot propaganda voor dit doel en tot strijd ter verwezenlijking ervan. Het lid maatschap van de N.S.B. is niet vereischt om tot liet Ned. Middenstandersfront te kunnen toetreden. Het Nederlandsche Middenstandersfront groeit, naar de persdienst der N.S.B. nader mededeelt, zichtbaar in omvang doordat er belangstelling blijkt te bestaan voor het streven dezer organisatie. Uit de kringen der vakorganisaties traden reeds toe: organisaties van kruideniers, si garenwinkeliers (tabakshandelaren), han delsagenten, kappers, dinerbezorgers (koke rijen), verzekeringsagenten, begrafenison dernemers, slagers en handelaren in textiel- goederen. Met tal van andere organisaties worden nog besprekingen gevoerd, terwijl vele per soonlijke aanmeldingen binnenkomen, die in de bij het Nederl. Middenstandersfront aangesloten vakgroepen worden ingedeeld. Ook van de periodieke vakpers zijn toe zeggingen ontvangen tot samenwerking. Eenige weken geleden, Kreeg de familie K. te Loenen a. d. Vecht een driejarige her. dershond cadeau van een familie, wonende onder de gemeente Nigtevecht, Reeds aan stonds bleek er kwaad bloed in het beest te zitten, doch men hoopte dat 't dier spoedig aan zijn nieuwe omgeving gewend zou ge raken. Dit is echter niet gebeurd. Toen een vijfjarig zoontje van de familie K. met den hond speelde, waarschuwde de moeder hem, om dit niet te doen. Het kind staakte het spel en blijkbaar zag de hond wie er de schuld van was, dat hij, zijn speelgenootje kwijt raakte. Óp een gegeven moment sprong hij de vrouw naar de keel, waardoor zij kwam te vallen. Als een dol geworden dier begon het beest de op den grond liggende vrouw te bijten. Gelukkig wist men na eenigen tijd den hond van de vrouw af te "halen. Zij had echter al een tiental ernstige beten bekomen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Om verder onheil te voorkomen heeft men het dier afgemaakt. Gedrag in het algemeen goed, De ervaring, met de Nederlandsche kinde ren in de Óostmark opgedaan, zijn bijna over de geheele lijn goed. De kinderen ma ken het uitstekend en de pleegouders zijn in het algemeen ook over hun gedrag tevre den. Het is natuurlijk, dat onder de onge veer 7000 uitgezonden kinderen eenige ge vallen van heimwee zijn voorgekomen. Ie dereen, die zich zijn kinderjaren voor den geest kan halen, zal dit begrijpen. Ouders van dergelijke kinderen doen dan ook goed daar heel rustig op te reageeren en hun kroost aan te moedigen zich bij de nieuwe omgeving aan te passen. Het is te betreu ren, dat 37 kinderen uit de Oostmark moes ten worden teruggestuurd, omdat zij zich slecht gedroegen. Zij waren ofwel onzinde lijk, ofwel ongezeggelijk, ruw of oneerlijk. Dit aantal is echter klein vergeleken bij de vele andere kinderen, die ook hun gasthee- ren tot genoegen strekken. Het is onnoodig levensmiddelenpakketten te zenden. De kinderen hebben heusch ge noeg. Dergelijke pakketten worden niet meer verzonden: Eens in de veertien dagen kunnen de ouders bij wijze van hartelijk heid een pakje van ten hoogste een pond sturen. dam blik gadeslaan. Welles spreekt geruchten tegen. Sumner Welles heeft de in omloop zijnde geruchten tegengesproken volgens welke er onderhandelingen gevoerd zouden worden tusschen Engeland en de ereenigde Staten over het afstaan van honderd Amerikaan sche torpedojagers tegen het inrichten van ■vleet- en luehtbases op Britsche bezittingen. atan vol ingamaakta boonan rijn garaad, om naar 4a r-it mn ü*- stammmg verzondaa ta worden vanuit hot groantancantrun. in dan Langen- (Foto Pax-H*!land)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8