PachtopdrijvenlSabotage wordt verboden Be kaas gerantsoeneerd streng gestraft Luchtaanval op Brussel Geen „Herrenvolk'' Posffarieven hooger Voor den wederopbouw Demonstratie tegen Herriot Frankrijk naar een geleide economie Spanje en de Philippijnen Opmarsch in Somaliland duurt voort Engclsch toestel neergestort Mijnen bij Katwijk Twaalf Engelschen gedaald Loozc visschers betrapt Visschersboot door mijn vernield Moeder liet haar tien kinderen in den steek Het Zweedsche bedrijfsleven in moeilijkbeden Engelsche bommen op historisch gebouw Betoogingen tegen Joden en vrijmetselaars Liever getrouwd dan in dienst Dc Bulgaarsch-Rocmcenschc besprekingen Duitsch weermachtbericht Ifaliaansch weermachthericlit Pachten op basis van 1 Septem ber 1939. GEEN OPENBARE VERPACHTINGEN MEER. Kot ingang van Zaterdag j.1. is een rnim besluit in werking getreden, waarbij het is verboden een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wijziging ot aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold op 1 September 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-generaat van liet departement van landbouw en vissche- rij, in overeenstemming met liet bevoegde pachtbureau, een verklaring heeft afgege ven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde is gesloten, is de pachter niet ge houden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden, is. Het vorig lid is niet van toepassing, in dien partijen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeelde wijzigingen. Indien het verpachten in oppervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte over eenslemt, berekent de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te heb ben gegolden. Wijziging van de pachtvoorwaarden inge volge artikel 32, lid 1, van de pachtwet kan slechts geschieden, indien de pachtprijs daar door niet hboger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bijzonder geval de secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij een verklaring heeft afgege ven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Geen openbare verpachtingen. Het is verboden openbare verpachtingen te houden. Indien ingevolge dit besluit geen pacht prijs is verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoegden rechter of het pachtbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter ver schuldigd. De vaststelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans behoor lijk is opgeroepen.. Een pachtovereenkomst of een overeen komst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan het pachtbu reau de goedkeuring heeft geweigerd is van rechtswege nietig. Indien claarloe aanleiding bestaat, regelt het pachtbureau bij de weigering de gevol gen voor beide partijen. Straffen op overtreding. Hij die ter zake van of in verband met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voor deel bedingt of aanneemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar ol geldboete van ten hoogste vijfduizend gul den. Onder ongeoorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen Onder voordcel wordt niet begrepen een re delijke vergoeding voor verrichte diensten. Dit besluit, het pachtprijsopdrijvingshe- sluit 1940, is onmiddellijk in werking getre den. VOORLOOPIG BIJ EEN POND TEGELIJK Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend. In het algemeen heeft men kunnen con- stateeren, dat in den laatsten tijd de prij zen in den kaashandel voortdurend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hiervan is, dat het publiek in abnormale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen nood zakelijk is. Als voorloopige maatregel is met ingang van Zondag 18 Augustus het verkoopen, zoomede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, be halve ingeval van verkoop en af levering door winkeliers, melkin richtingen en melkslijters reclits- streeks aan verbruikers. Deze mo gen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste V2 kg per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 t/m 17 Augustus 1940 geldende prij zen. Deze afleveringen mogen slechts plaats vinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. Naam en woonplaats van de leverancier, 2. Naam en woonplaats van den afnemer. 3. Geleverde hoeveelheid en prijs. 4. Datum. Een exemplaar moet door den leveran cier worden bewaard en op aanvrage aan de N'ederlandsche Zuivelcentrale ter be schikking worden gesteld. Binnenkort zullen nadere maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaaspr.'jzen worden afgekondigd. BEKENDMAKING VAN DEN WEERMACHT BEVELHEBBER IN NEDERLAND De weemiachtbevelhebber in* Nederland, generaal der luchtmacht Fr. Christiansen, maakt bekend: a) In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde be kendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd: 1) Den met Duitschland in oorlog zijnde mogendheden eenigerlei de oorlogsvoering betreffende mededeelingen te doen toeko men of daarbij behulpzaam te zijn. 2) sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht en haar instellingen of tegen ver- keers-, handels, en industrieinstallaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen, volgens de Duitsche, met het oog op den oorlog verscherpte, lands verraadwetten worden gestraft, en dat dege ne, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid voordeelen verschaft, mededee lingen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigen dom van zijn eigen volksgenooten benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te versmne bekend making is nog onlangs een sabotagedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraf fing van daders, medeplichtigen en medewe tenden: al Zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b) Ais ook aan de woonplaats van de schul digen een gevoelige geldboete worden opge legd. b) Bovendien maak ik bekend: 1) Iedere waarneming van een landing, van hat naar beneden snringen ob van het oponthoud van vijandelijke, militairen, zoo mede van ieder geval, waarin uit vijandelij ke vliegtuigen op Nederlandsch srehied een voorwerp wordt nedergeworpen, moet ter stond aan de naastbijzijnde Duitsche mili taire of politioneeie instantie worden gemeld 2) Degene die vijandelijke militairen ver borgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleend, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkom stig is reeds een \onnis van een Duitschen krijgsraad geveld, waarin zware tuchthuis straffen zijn opgelegd. cl Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden over gegaan tot inhechtenisstelling van gepast aantal gijzelaars. Op brieven nu 744 ct. plakken. Met ingang van 20 Aug. a.s. worden de posttarieven als volgt verhoogd: BRIEVEN. a. locaal t.m. 20 gram 5 ets.; 20—100 gram 7K ets.: b. interlocaal t.m. 20 gram 744 ets. Boven deze gewiclitsgrenzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. BRIEFKAARTEN, a. Locaal 4 ets.: b. interlocaal 5 ets. Op zich nog in handen van het publiek bevindende postbladen, briefkaarten, enz. met zegelopdruk van lagere waarden, dient bij gebruik na 19 Augustus a.s. het ontbre kende bedrag te worden bijgeplakt. TELEFOON. a. locale gesprekken 3 ets. b. interlocale gespreken per 3 minuten of gedeelte daarvan: le zone 0—10 K.M.) 6 ets. 2e zone (10—15 K.M.) 15 ets. 3e zone (15—25 K.M.) 30 ets. 4e zone (25—35 K.M.) 45 ets. 5e zone (boven 35 K.M.) 60 ets. De datum waarop de nieuwe gespreksta rieven aan iederen telefoon-abonnée worden berekend, za! den abonné's schriftelijk wor den medegedeeld. Alle hierboven niet genoemde binnenland- sche trieven blijven ongewijzigd. REEDS 100.009 VERKOCHT, LEPELTJES De nationale inzameling 1910 stelt er prijs op mede te doelen, dat tot heden door den verkoop der wcder-opbouw-lepelties prijs f 0.50, waarvan voor steunfonds 10.30, door de groote medewerking van gemeenten, scho len, ziekenhuizen, fabrieken, enz., enz. reeds f 30.000 is ontvangen voor de steunverleening aan de door de oorlogsramp getroffen land- genooten. Hierdoor blijkt, dat thans reeds 100.000 van die lepeltjes in den lande geplaatst zijn. Intusschen meent de nationale inzame ling 1940, dat deze lepeltjes nog voor ver scheidene honderdduizenden een welkom be zit zullen zijn en voor den verkoop ieders medewerking noodig is. Het bureau der nationale inzameling 1940, Koningskade 17, 's-Gravenhage, is gaarne be reid aanvragen voor den verkoop van de wederopbouw-lepeltjes te behandelen. Bemanning gevangen genomen. Gisternacht is een Engeisch bombarde mentsvliegtuig van het type Bristol Blen- heim 1939 in bet Chaamsche bosch bij Gilze Rijen in Noordbrabant, neergestort. De be manning, bestaande uit vier personen werd gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. 25 tegelijk. Gistermorgen zijn op liet zuiderstrand twee mijnen aangespoeld. Nabij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fransche vliegtuigbommen en een reddinggordel aan. Gistermiddag kort na vier uur is op het Zuiderstrand een derde mijn aangespoeld. De Katwijksche politieheeft de honderden bezoekers van strand en boulevard doen vertrekken. Belooning voor inlichtingen. Zaterdagmorgen om half Vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg bij Rijsbergen in Noord- Brabant, een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De twaalf inzittenden van het toestel hebben, nadat zij hun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. Vermoed wordt, dat deze bemanning een zoogenaamde vernielingsgroep („sprengkom- mando") vormt. Personen, die aanwijzingen of berichten daarover kunnen geven, wor den verzocht ten spoedigste daarvan me- dedeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Norierlandsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze inlichtingen tot eeni 1 resultaat leiden, wordt een belooning van f 500.in uitzicht gesteld. Bunschoters verkochten onder- maatsche paling. Door rijks- en gemeentepolitie is bij een aantal Spakenburgsche en Bunschoter visch- venters een groote partij ondermaatsche pa ling, waarmede in deze gemeente werd ge vent, in beslag genomen. Tegen de venters is procesverbaal opgemaakt. De paling is ter beschikking gesteld van een liefdadige in stelling te Amersfoort. IN HET NET OPGEHAALD Een doode, twee gewonden. Vrijdagmiddag is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haven van Sche- veningen binnengekomen met twee gewon den van de Scli. 49, welk visschersvaartuig des middags omstreeks 12 uur op drie a vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen ten gevolge van een mijnontploffing was vergaan en waarbij de zestienjarige scheepsjongen van de Sch. 49, Wittebol ge naamd was verdronken. Wij vernamen omtrent dit droevig on geval de volgende bijzonderheden: De schokker was bezig met de visch- vangst toen hij het ophalen 'van het net een van de drie opvarenden daarin een mijn ontdekte. De man waarschuwde on middellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explosie. Het vaartuig werd zoodanig uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag den mast als een pijl de lucht inschieten. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut, wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ras en de matroos Tinus Bruin hun leven te redden. De 10-jarige scheepsjongen, een stiefzoon van schipper Ras, was in de gol ven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. 82, die in de omgeving visschen- de was, stevende met achterlating van zijn vischtuig dadelijk naar de plaats van het ongeval, waar de beide gewonden aan boord werden genomen. De matroos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Met een vriend er vandoor Een ernstig geval van achterlating van hulpbehoevende kinderen door hun moeder is Zaterdag ter kennis van de Haagsche politie gekomen. Een ongeveer 40-jarige vrouw, wonende in de Jan Steenstraat te Den Haag, die eenige maanden geleden weduwe worden geworden en met tien kin deren, waarvan de oudste een meisje 15 jaar en de jongste thans nog slechts 6 maanden is, was achtergebleven, bleek haar inboedel van de hand te hebben ge daan en met een man er vandoor te zijn getrokken, na gisterochtend de kinderen de straat op te hebben gestuurd, zonder eeni- gen maatregel voor hun verzorging te ne men. Zoo zwierf de oudste met de baby op den arm, terwijl de rest in enkele groepjes door de stad rondzwalkte, om al bedelend te trachten wat te eten te krijgen Door de zorgen der politie is het geheele kroost van de nalatige moeder nog den zelfden avond bijeengegaard en voorloopig ter verzorging toegewezen aan de St. An- na-stichting. De opsporing van de moeder is gevraagd. Naar het Fransche blad „Nouvelliste" meldt, zijn er in Lyon betoogingen tegen een „hoog staande persoonlijkheid'' ontstaan, waarbij het zou gaan om den burgemeester der stad Herriot. Volgens het blad zijn er luchtballon netjes losgelaten,waarop geschreven stond dat Herriot moest aftreden. De politie heeft jacht op de ballonnetjes gemaakt. Inmiddels was er in het centrum der stad een groote menschenmenigte samengestroomd, die on verholen uiting gaf aan haar vijandige hou ding jegens de „hoogstaande persoonlijkheid" Er ontstonden botsingen met de politie en talrijke personen werden gearresteerd. Landelijke organisaties van werk gevers en werknemers moeten er- d wijnen. Volgens de „Petit Dauphinois" heeft de Fransche minister van arbeid, Belin, naar aanleiding van de wet op de voorloopige or ganisatie der industrieele productie onder meer verklaard, dat de regeering niet alle bestaande organisaties van werknemers en werkgevers wil ontbinden, zoolang deze zich niet verzetten tegen de maatregelen der re geering. De groote landelijke orgaiiisaties echter moeten verdwijnen. De regeering zal zich niet mengen in het leven der onder nemingen. Zij zal slechts richtsnoeren voor productie en arbeid vaststellen erf zorgen voor een bepaalde moraal op industrieel en financieel gebied. De regeeringscommissaris- sen, die benoemd zullen worden, hebben slechts controleerende en toeziende bevoegd heid. Voor de nieuwe wet hebben uitsluitend óverwegingen van nationale welvaart ge golden. Het economische liberalisme, welks tij.d voorbij is, wordt vervangen door een geleide economie. De Zweedsche minister-president Hansson heeft te Karlskoga en Degersfors redevoerin gen gehouden, waarin hij betoogde, dat Zwe den met alle andere landen in goede ver standhouding wil leven. Over zijn binnen- landsche aangelegenheden wil Zweden zelf beslissen, aldus Hansson. Daaruit volgt dus, dat Zweden zich ook niet in de binnenland- sche aangelegenheden van andere landen mengt. De premier wees er voorts op, dat het defensievraagstuk niet verwaarloosd wordt en dat het bij de komende verkiezingen niet tot een partijkwestie mag worden gemaakt. Tenslotte verklaarde Hansson, dat de tegen woordige positie van Zweden groote moeilijk heden voor 't bedrijfsleven des lands mede brengt en dat de groote uitgaven voor de landsverdediging de grootste spaarzaamheid noodig maken. In den vorigen nacht hebben Engelsche vliegers, behalve vele andere plaatsen in Thueringen ook een aanval gedaan op Wei- mar, de hoofdstad van den Gouw. Hier pro beerden zij niet alleen bommen te werpen op de duidelijk kenbare afdeeling van het Roode Kruis, doch bombardeerden ook het wereldberoemde tuinhuis van Goethe in het park.. De hommen sloegen in een kring van twintig tot dertig meter rondom het huis in. Ook tijdbommen werden in groot aantal gevonden. Als door een wonder is het ge bouw voor groote schade behoed gebleven. Daar het terrein in het helle maanlicht dui delijk te onderscheiden viel en het tuinhuis duidelijk herkend kon worden is het niet twijfelachtig, zoo wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat het hier een bewuste po ging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurgedenkteeken te vernielen. De bui- tenlandsche pers heeft steeds weer erop ge wezen hoe de Duitsche troepen bij hun op- marsch in 't westen zich vaak strategische moeilijkheden getroost hebben om bouwwer ken die van artistieke en cultureele waarde zijn te sparen. De Britsche vliegers schrikken er blijkbaar uit zuivere vernielzucht niet voor terug een Duitsch nationaal heiligdom aan te vallen. Engeland heeft daarmede, naar van Duitsche zijde tenslotte verklaard wordt, den „oorlog voor de beschaving" op nieuw in het ware licht geplaatst. FRANKRIJK. Zaterdagmiddag zijn te Vichy demonstra ties ontstaan van aanhangers der Doriot- bewegingen tegen Joden en vrijmetselaars. De betoogers trokken naar het op dit tijd stip van den dag zeer drukke plantsoen tus schen het Casino en het groote café. Een door hen meegenomen buste van den op richter der vrijmetselaarsloge te Vichy werd onder kreten „Weg met de Joden en vrijmetselaars, weg met Engeland" aan een boom opgehangen. Ook in Toulouse zijn dergelijke betoogingen gehouden, welke vooral gericht waren tegen den vroegeren president van binnenlandsche zaken Sar- raut en diens broer, eigenaar van het groote provinciale dagblad „Dépêche de Toulouse". Het officieele Spaansche persbureau deelt mede: De pers van Manilla heeft een onjuist be richt gepubliceerd, volgens hetwelk Spanje voornemens zou zijn, de Philippijnen, die eeuwenlang deel van het Spaansche kolo niale rijk hebben uitgemaakt, te heroveren. De dwaasheid van dit bericht maakt een her roeping overbodig. De stroom van Amerikaansche jongeman nen, die zich door snel te huwen aan den dienstplicht hopen te onttrekken, nam gis teren in de stadsdeelen Brooklyn en Queeiis zulk een omvang aan, dat politieverster- king moest aanrukken om bij de bureaux van den burgerlijken stand de orde te handhaven. Naar het Roemeensche blad „Curentul" meldt, zullen de delagaties van Bulgarije en Roemenie heden voor de eerste maal in Rrajovva bijeenkomen. De agenda voor de besprekingen is reeds opgesteld. „Een duikboot meldt het tot zinken hi> gen van 32.300 ton aan vijandelijke. k^ vaardijscheepsruimte. De luchtmacht heet. gisteren en vooral in den nacht van 17 18^ Augustus haar verkennings- en aanval vluchten tegen Engeland voortgezet. In uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden-F^ geland zijn met succes vliegvelden. i„ch, doel- en zoeklichtstellingen, de motoren?., brieken te Filton, vliegtuigfabrieken bij Bit mingham, fabrieksinstallaties in Rearlin? en de havenwerken van Swansea, Avon mouth en Boriiemouth gebombardeerd. Het leggen van mijnon in Engelsche havens 13 voortgezet. I11 denzelfden nacht zijn Engelsche vliee tuigen West- en Muiden-Duitschland en België binnengevlogen. In verschillend,, plaatsen, zooals Dortmund, zijn woonwijkfn getroffen en een aantal burgers gedood o( gewond. Ook een luchtaanval op de binnen» stad van Brussel heeft slachtoffers onder dj burgerbevolking gemaakt. Hier zijn vier ner. sonen gedood en twee-en-twintig gewond onder wie vrouwen en kinderen. Een Britsch vliegtuig is door Duitsche nachtjagers neer geschoten, vier toestellen zijn in den nacht van 17 op 18 Augustus door Duitsch afweer- geschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het aantal vijandelijke vlieg, tuigen, dat op 16 Augustus verloren is ge, gaan, is van 89 tot 92 gestegen". Het 71ste communiqué van het hoofd kwartier der Italiaansche weermacht luidt als volgt: „Bij de voortzetting van den opmarsch in Somaiiiand heeft een onzer colonnes, die van Zeila was opgetrokken, Bulhar bezet, Êen andere colonne is bij den pas van La- faroek aangekomen. Te Mandera nam een groot Hindoesch detachement in allerijl de vlucht, zoodra het onze patrouilles zag. Een onzer vliegtuigen, dat aan een actie tegen Berbera had deelgenomen, is niet terugge keerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlootstrijdkrachten niet minder dan 300 granaten van zwaar en middelbaar kaliber afgeschoten op Bardia en het binnenland, waarbij onder de troepen één doode te be treuren is, terwijl elf man gewond zijn. 0n< ze bombardementsvliegtuigen gingen onver* wijld tot den aanval over en bonden boven- dien den strijd aan met vijandelijke lucht* afdeelingen, die den schepen van den vij and te hulp snelden. Het resultaat was, dat zeven vijandelijke Glostex-vliegtuigea werden neergeschoten en waarschijnlijk^ nog twee. Drie onzer toestellen worden ver mist. Een onzer duikbooten heeft op den Atlantischen Oceaan een Britsch tankschip van, ongeveer 9000 ton tot zinken gebracht" De Nationaal-Socialistische Landpost, het orgaan van den landbouwenden stand ia Duitschland, bestrijdt de opvatting, in Duitschland niet zelden verkondigd, dat op grond van het in den oorlog bereikte resul taat de Duitschers in de toekomst als „Her renvolk" na den oorlog het zware werk, bij voorbeeld in den landbouw en in den mijn bouw, door mienschen van andere nationali teit zouden kunnen laten verrichten. Tot die tot zwaar werk bestemde andere volken zouden bijvoorbeeld ook de Polen moeten behooren. De Landpost betoogt: Indien wij het bewerken van den Duit schen bodem in toenemende mate zouden overlaten aan de Polen, dan zou, na ver loop van lijd, de Duitsche bodem ook 'iet eigendom zijn geworden van de Polen. Het bloed, in verbondenheid met den grond, is het echter, wat beslist over de toekomd van een volk. Zouden wij in Duitschlairi in de toekomst uit beginsel den landarbeid overlaten aan de Polen, dan zou het gevolg daarvan zijn een geleidelijke „onderverhui zing, ontworteling en doordringing van ons volk met Poolsch bloed'. Dan zou vroeg ofl aat de ineenstorting van het rijk niet kunnen uitblijven. Het feit, dat thans land- bouwarbeiders van Poolsche of andere niet Duitsche nationaliteit in Duitschland vvor den tewerkgesteld, is slechts een g* volg van tijdelijken noodtoestand en mag nooit als iets anders worden opgevat. Er moet integendeel om redenen van bloed f" om volksredenen alles op worden gericht, zoo spoedig als maar mogelijk is ook de laatste Poolsche landbouwarbeiders 'n Duitschland overbodig t» maken. Juist die taak wijst aan, hoe dringend noodzakelijk voor en na. een nog aanzienlijker stijging geboorten, moet worden bereikt. Wi» a-at feit voor oogen houdt zal begrijpen, dat e vlucht van het platteland naar de stad en eersterangs vraagstuk voor het volk is- zogenaamde „Herrenvolk-theorie" 1= v„ v.U een S1'001 gevaar voor het behoud het ,Dnitsche bloed in ons volk, doch zij 01°°k in mindere of meerdere mate on- de ontwikkeling van nieuwe te- ger,stekingen in ons volk. Reeds de vaststel ing van het feit, dat één of ander werk ver nederend voor een Duitscher zou zijn zou noeten leiden tot gekibbel en geschillen tus* schen verschillende beroepen. Zelf niets uit* oeren, veel geld verdienen en anderen voor zich laten werken zou 't algemeene indraai M?1"1. dat zou het volk verscheuren- nkrijk is er aan ten gronde gegaan en rogeerende klasse in Engeland zal er .erf verderve worden gevoerd. Wij ,n,?j 'n?r,-ni®. vergeten, dat het nationaal-socia*'5 eerste plaats er in is geslaagd, va et uitsche volk een volkseenheid te nia." ken door het besef te vestigen, dat alle werk d V'OOI* het volk noodzakelijk is, waarde t en waardeering verdient.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2