Roosevelts concurrent op het oorlogspad De slag in Somaüland gewonnen Marktberichten Vaart op Engeland is vaart naar den dood In een Duitsch gevangenkamp Nieuwe volkshoogeschool komt Jongetje verdronken llUetïeruien Bommen in het veld Met jeugdig enthousiasme heeft Neerlands |eugd zich bereid verklaard, om bij den landbouw te helpen. In den Bathpolder in Zeeland, waar de eerste groep is ondergebracht, werken de jongens mede bij den bouw van de eigen badgelegenheid, waar zij zich na het dagelijksch werk kunnen verfrisschen (Foto Pax-Holland) DE PERS OVER DE TOTALE BLOKKADE. De afkondiging der algeheele blok kade over de Engelsche eilanden, zooals zij door de Duitsche regeering is medegedeeld in een nota aan een aantal neutrale staten, wordt door de pers uitvoerig besproken en geken merkt als gevolg van de Engelsche oorlogvoering, die in strijd met het volkenrecht is. De bladen wijden vooral aandacht aan de waarschu wing, welke de nota tot de neutrale scheepvaart richt. De „Lokal Anzeiger" stelt vast, dat Enge land de ontwikkeling van den oorlog ter zee, vooral die van den handelsoorlog, bepaald heeft. Als Duitschland nu de zeeèn om Enge land tot oorlogsgebied verklaart, is dat het gevolg van het Britsche optreden. De Duit sche nota aan de neutrale landen is een waarschuwing, die niet over het hoofd moet worden gezien, zij brengt officieel ter ken nis van de regeeringen, hoe de zaken met Engeland staan. Zij wijst er op, dat het practisch niet meer mogelijk is den handel met de Britsche eilanden te handhaven, zon der tegelijkertijd leven en eigendom lichtvaar dig op het spel te zetten,. De vaart op Enge land is een vaart naar den dood geworden. Een brandend huis. Het „Hamburger Fremdenblatt, vergelijkt de Britsche eilanden met een brandend huis Niemand zal zich er over verwonderen, dat op hem zelf vonken neervallen, als hij bin nen het bereik van den brand komt. Staten, die blijven dulden, dat hun schepen zich binnen het oorlogsgebied wagen, zetten eigen dom en burgers op onverantwoordelijke wij ze op het spel. Italiaansche en Spaansche com mentaren. De afkondiging van de algeheele en onvoor waardelijke blokkade wordt in Italië warm toegejuicht als een energieke Duische reac tie op de Engelsche zeeroovers methode en als eenig mogelijk antwoord op de Engelsche gewelddaden, dia met ieder recht e- alle menschelijkheid spotten. Duitschland, aldus zegt men heeft voor de verdediging van zijn goed recht thans maatregelen toegepast, wel ker rechtvaardiging door niemand, die waar lijk onpartijdig is, kan worden bestreden. De Spaansche bladen constateeren, dat de loyale houding van Duitschland tegenover de neutrale scheepvaart, die nogmaals op merkzaam wordt gemaakt op het risico van het verkeer met Engeland, gunstig afsteekt bij de meedoogenlooze wijze, waarmede En geland de belangen der neutralen negeert. De „Pueblo" wijst er op, dat Engeland door de invoering der Navvcerts de Tuitsche te genmaatregelen heeft uitgelokt. Duitschland heeft meer dan genoeg argumenten om zijn maatregelen te rechtvaardigen. Het blokkadegebied. In afwachting van een officieele mede- deeling over de afbakennig der blokkade zone heeft men van bevoegde Duitsche zij de op een vraag van persvertegenwoordi gers geantwoord, dat de zóne slechts ge deeltelijk overeenkomt met de oorlogszone, die indertijd door Roosevelt voor de Ame- rikaansche schepen is bepaald. Overigens Is de blokkadezone veel kleiner dan de door Roosevelt vastgestelde, omdat de Duitsche maatregelen slechts betrekking hebben od het gebied om Engeland zelf. Ierland valt binnen de blokkadezone, doch met de Ier- sche regeering zijn reeds onderhandelingen geopend over speciale overeenkomsten, die ten doel hebben, den toevoer naar Ierland te waarborgen. Er werd op gewezen, dat Duitschland zich bij de uitoefening der blokkade zal houden aan de algemeene be ginselen van het volkenrecht, waarbij men er aan moet denken, dat dit volkenrecht zich voortdruend verder ontwikkelt. Willkie ontvouwt zijn programma. De Republikeinsche candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten Willkie heeft gisteren in zijn vaderstad Elwood zijn in de Ver. Staten met spanning verbeide rede gehouden, waain hij zijn arbeidspro- gramma ontwikkelde voor liet geval hij tot president zal worden gekozen. Willkie sprak zich uit voor materieele hulpverleening aan de „tegenstanders van het gebruik van ge weld", alsmede voor de invoering van den militairen dienstplicht volgens een uitlo- tingssysteem. Ilij zeide echter tegen een mi litaire verwikkeling van de Ver. Staten in den huidigen oorlog te zijn. yervolgens betoogde Willkie, dat hij de buitenlandsehe politiek van Roosevelt in deze critieke dagen niet kón volgen. Bij ver scheidene gelegenheden hebben vele Ameri kanen zich afgevraagd, of de president het land niet met voorbedachten rade tot den oorlog wil aansporen. Willkie noemde het den hoogsten plicht van een president te pro- beeren den vrede te bewaren. Roosevelt heeft dit niet gedaan. Hij heeft ophitsende verkla ringen afgelegd en paniek gezaaid. Roose velts aanvallen op vreemde mogendheden zijn nutteloos en gevaarlijk geweest. Hij knip oogt met den oorlog, waarvoor het land ho peloos voorbereid is en welken men in Ame rika vastberaden afwijst. Heimelijk heeft hij zich gemengd in Kuropeesche aangelegen heden en gewetenloos andere landen tot hoop op meer hulp aangemoedigd dan Ame rika kan geven. Het bewind van Roosevelt heeft Amerika in de pijnlijke positie ge bracht beleedigingen in te bazuinen, maar onvoorbereid te zijn voor eventueele gevol gen. Willkie sprak zich vervolgens uit voor den vrijen ondernemingsgeest, voor het behoud van de vrije vakvereenigingen, van de mini mum-loonwetten en de ouderdomspensioe nen. Hij beloofde het misbruikte steunstel sel, dat milliocnen net voor verhongeren had behoed, weg te nemen. Het beginsel van de New Deal nl. reusachtige regeeringsuit- gaven zou hij vervangen door strenge spaar- maatregelen. Tenslotte wees hij er op, dat Roosevelt en de New Deal de Ver. Staten naar het lot van Frankrijk toestuurden en dat alleen arbeid en inspanning Amerika op den rechten weg kunnen terugbrengen. BEZIT VAN AMERIKAANSCHE PETRO LEUM MAATSCHAPPIJ ONTEIGEND. De Columbiaansche staatsraad heeft een opzienbarend vonnis geveld tegen de Ame rikaansche „Tropical Oil Company". Het ge- lieele bezit van deze onderneming, waarin millioenenbedragen belegd zijn, zal ontei gend worden. Aan de maatschappij is mis drijf tegen het staatsbezit ten laste gelegd. De slag in Somaliland is gewonnen, schrijft de Giornale d'Italia, en het is te voorzien, dat binnen enkele dagen Somaliland zal op houden deel uit te maken van het Britsche rijk. De Italiaansche troepen kwamen bij hun offensief te staan voor de door de En- gelschen gereed gemaakte defensieve mid delen, voor de beste rijkstroepen en voor de zeer versche versterkingen, waaronder pas aangekomen Fransche vliegtuigen en be stuurders. Hulde aan het opperbevel en aan de Ita liaansche soldaten, die een overwinning be- haaldhebben op den vijand, op zijn wapenen, op de moeilijkheden van het klimaat en het terrein! Met dit offensief heeft Italië de En gelsche strijdkrachten aldaar uitgeput. De verovering van Britsch Somaliland zal aan Italië de mogelijkheid geven een breed front vrij te krijgen, neemt de mogelijkheid weg van een eventueele Britsche actie in dien sector verhoogt de Italiaansche bedreiging voor de vitale basis van Aden, versterkt Ita- lie's nieuwe economische middelen, waaron der zes millioen stuks vee, maakt een enor- men indruk op de bevolkingen aan de Roo- de Zee, die gevoelig zijn voor de aftakeling van het Engelsche prestige en moedigt de anti-Engelsche beweging der Arabieren aan. De Britsche propaganda poogt tevergeefs de beteekenis van Somaliland en van de Itali aansche overwinning te verkleinen. Deze overwinning, tezamen met het optreden van de Duitsche luchtmacht tegen de militaire centra van Engeland, vormt een essentieel bestanddeel voor den opmarsch van de twee asmogendlieden naar de zegepraal. Sprookjes over slechte behande ling weerlegd. BERLIJN, 18 Aug. (D.X.B.) Een groep buitenlandsehe journalisten, voor het mee- rendeel Amerikanen, heeft een bezoek ge bracht aan een krijgsgevangenenkamp in Niederlausitz, om bet getuigenis van vier Amerikaansche vrijwilligers, die zich in het kamp voor Fransche officieren bevinden, over hun gevangenneming en behandeling door de Duitsche militairen te hooren. Deze vier Amerikaansche vrijwilligers hadden ge hoord van buitenlandsehe berichten, die spra ken van een zoogenaamde ruwe behandeling van geallieerde en Amerikaansche krijgsge vangenen. Zij hebben toen den wensch geuit tegenover journalisten van hun land de on zinnigheid dezer sensatie-berichten uiteen te zetten. Zij leven in goede houten barakken, betrekkelijk comfortabel en gelukkig, in weerwil van het prikkeldraad en de patrouil leerende Duitsche wacht. Het kamp is op de modernste hygiënische wijze ingericht. De gevangenen krijgen een ontbijt, bestaande u t koffie, brood en jam, des middags een kracn tigen maaltijd uit de veldkeuken en s avonds brood, margarine en kaas, worst 01 fruit. De gevangenen kunnen den dag indeelen zooals zij willen. De Amerikanen spelen met de Fransche officieren bridge, schaak, voetbal of rugby. Zij hebben "lfseen to neeltje opgesteld om voor de 6000 mede gevangenen voorstellingen te geven. De Amerikanen zeiden, dat eij een gezond le ven leidden. Van een Duitschen aanval op wagons, of gebouwen, die het Roode Kruis droegen, hadden zij niets gehoord of ge zien en in Duitsche gevangenschap hebben zij tot dusverre geen enkel onvriendelijk of beleedigend woord gehoord. Van een ruwe behandeling kan niet in het minst gespro ken worden. Het is een waanzinnig denk beeld van Frankrijk geweest, aan dezen oorlog te beginnen. De toestand van Enge land is hopeloos en de Amerikanen spra ken den wensch uit, dat althans de er- eenigde Staten zich buiten het Europeesche conflict zouden houden. De stemming on der de voor het meerendeel Fransche ge vangenen van het kamp is volgens de me- dedeelingen der Amerikanen uiterst anti- Engelsch. WALTER CHRYSLER OVERLEDEN. New York: De oprichter van de be kende Chrysler automobielfabriek, Walter Chrysler, is gisteren in den leeftijd van 65 jaar overleden. In Noord- of Zuid-Holland. In verband met reeds eer verschenen be richten omtrent plannen tot oprichting van een volkshoogeschool in Nederland kan thans worden medegedeeld, dat inderdaad het plan bestaat om nog dit jaar een aan vang te maken met het volkshoogeschool- werk in Noord- of Zuid-Holland. Om dezen opzet te verwezenlijken is een voorloopig bestuur gevormd, dat bestaat uit den heer Dr. H. G. W. van der Wielen, mej. C. C. Wil-brenninck, de heeren A. Visser, Ber gen en Ir. Lienesch, Schagen, een vertegen woordiger der Nederlandsche studenten fe deratie en Mr. M. M. van Poll, secretaris. Voorts is een voorloopige raad van toezicht en advies samengesteld, waarin vooraan staande personen uit verschillende kringen zitting hebben genomen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de gemeenteraad Reeuwijk aan genoemd be stuur een terrein van 0,75 H.A. heeft aange boden. Omtrent de keuze van het terrein is nog geen besluit genomen. Puinruimers in Rotterdam hebben het bestaan een tijger te .dresseeren en het dier in een miniatuur hok onder te brengee (Foto Pax-Holland) Spelende te water geraakt. Gistermiddag omstreeks half een is het 5-jarige jongetje W. A. B., wiens ouders aan den Adelaarsweg te Amsterdam wonen, in 'n onbewaakt oogenblik bij het spelen langs het Noordhollandsch Kanaal te water ge raakt. Dit gebeurde aan de kant van het Volewijckspark in de onmiddellijke nabij heid van politiebureau. Een vrouw, die het jongetje in het water zag liggen, waarschuw de het bureau en reeds vrij spoedig nadat het kind te water moet zijn geraakt, had een agent van politie het met een dreg op het droge gebracht. Pogingen van een te hulp gesnelden dokter en van den G.G. en G.D. om de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken, bleven echter vruchteloos. KLINK WINT OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN Zaterdagavond werden op de Zaansche wielerbaan interessante wedstrijden gehou den, waarvan de uitslagen luiden als volgt: 10 km wedstrijd voor profs: 1. Van Am sterdam 16 min. 12.4 sec.; 2. Bakker; 3. Evers. Sprintwedstrijd over 3 baanronden voor professionals: le rit: 1. Kremers (12 sec.); 2. Pronk. 2e rit: 1. Pronk (11 sec.); 2. Kremers. 3e rit tevens beslissing: 1. Kremers (11.6 aec.); 2. Pronk. Achtervolging over 5 km voor professio nals: 1 Klink in 6 min. 8.4 sec.; 2. v. d. Voort op 20 meter. Afvalwedstrijd voor professionals: 1. Wals; 2. Braspenninx. Koppelwedstriid over 60 km: 1. Bakker—v. d. Voort, 3 pnt in 1 uur 23.4 sec.; op 1 ronde 2. Wals— Pellenaars 0 pnt; op 2 ronden 3. KremersVan Rooij 8 pnt.; 4 .Pronk—Evers 5 pnt.; op 3 ronden 5. Klink —Van Gent. ANNA PAULOWNA BOMMEN! Kwamen er van de. week bommen terecht in een aardappelveld aan den Grasweg, zon der verder schade aan te richten, ook gis ternacht zijn er weer eenige boven onze ge meente losgelaten. Te Van Ewijcksluis kwam er een even buitendijks terecht. Door de explosie sprongen de ruiten van ver scheidene huizen en werden dakpannen af gerukt Ook in den Oostpolder kwamen bommen neer. Hier werden eenige trechters in een korenveld geslagen en bleven de gevolgen voorts beperkt tot de beschadiging van een enkelen boom en het stukraken van een paar telefoondraden, terwij] een paard door een scherf aan een der pooten gewond werd. BENOEMING. De heer A. J. van Duuren, thans alhier werkzaam bij den distributiedienst, is met ingang van 19 Augustus benoemd tot schrij ver bij de politie te Alkmaar. COLLECTE. B. en W. verleenden vergunning tot het houden van een collecte in het begin van September voor de reclasseering. Bij het politiecorps van Peking is vrouwelijke afdeeling opgericht, welk* voor verschillende speciale doeleinden dienst zal moeten doen, zooals voor de bewaking van stations en openbare gebouwen (Foto Weltbild) WIERINGEH SPORTSUCCESSEN De bekende draversportman en HeerrlJ. der G. Poppen te Hippolytushoef had Za- terdag op de draverijen te Groningen een zeer succesvolle dag. Met zijn paard Casindra won hij de Heer- rijderscourse. Zijn andere draver Ama zone G. gereden door zijn pikeur trainer A. R. Nottelman van St. Maartensbrug ze gevierde in de haet. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE. Liever thuis blijven! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit een Engelsch vliegtuig, dat zeer waar schijnlijk achtervolgd werd. een zevental bommen uitgeworpen, welke terechtkwamen op een paar akkers aan de Molensloot, even beoosten den Winterweg. In een paar ak kers, een met kool en een met boonen, zijn verschillende gaten geslagen, boonen en kool werden van den grond weggevaagd:, terwijl ook uit de kanten van de akker» stukken zijn weggeslagen. Het zullen niet zulke zware bom men zijn geweest, want de gaten waren niet heel groot. Een der bommen is nog niet ontploft. Men heeft daar een roode vlag bij geplaatst, terwijl door. de luchtbescher mingsdienst dezer gemeente een wacht ge plaatst is, om de nieuwsgierigen en dat zijn er heel wat op een veiligen afstand te houden. NIEUWE NIEDOïït INTREDE DOMINEE SMIT. Tot de Heldersche vluchtelingen welke zich in deze gemeente hebben gevestigd, be hoort de Doopsgezinde Predikant Domine Smit. Deze heeft zijn intrek met twee andere gezinnen in de Pastorie der Doopsgezinde gemeente genomen en zal hier zoolang zijn verblijf duurt de dienst waarnemen, aan gezien de predikantsplaats in de Doopsge zinde gemeente vacant is. In de Doopsgezinde Kerk zijn echter, zoo als bekend, kunstschatten van het Rijk ge borgen, dientengevolge wordt er nu om de veertien dagen door de Doopsgezinden dienst gehouden in de Hervormde Kerk. Zondagmorgen heeft Ds. Smit zijn intre de gepredikt, waar behalve de leden der gemeente verschillende geëvacueerden uit Den Helder aanwezig waren. Aan het einde van zijn rede, welke met groote aandacht werd gevolgd, wendde de nieuwe predikant zich met enkele woor den tot het Hoofd der gemeente, alsmede tot het Doopsgezinde Kerkbestuur. Wij twijfelen niet of Ds. Smit zal zich hier spoedig aller achting verwerven en de belangstelling krijgen welke hij zeker ver dient. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Aug. Eigenheimers 3.10—4.60, bl. dito 3.50—4.20, drielingen 2.40—2.60, 5300 Kg. uien 3.30—4.40, drielingen 3.30—3.40. gele nep 4.—. 1900 kg. spcrcieboonen 9.3010.60: 100 snijboonen 14.50; 6800 kg. roode kool 3—3.201 2200 kg. witte kool 2 600 st. bloemkool 13 40 dito 2e soort 4.90; 64 kg. druiven: Franken- thalers 29.50. NOORDSCHARWOUDE, 19 Aug. Schotsche muizen 3.30. grooten 2.80, B- ken 3.30. bintjes 2.703, eigenheimers 4.20. bl. dite 3.3(1-3.80, bl. aaradppelen 4 20, drielingen 2.30—2.60. kleine 180; uien 4; drielingen 4; gele nep 4430: spercieboonen 930—10.90; witte kool 1.50—2.50 ALKMAAR, 19 Aug. Veemarkt. Aanvoer: 143 vette koeien f 20(4—340, 90 graskalveren f 40—100. 52 nuch tere kalveren (slacht) f 10—24, 60 vet,e schapen f 28—50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4