VERDUISTEREN!!! JUTTERTIES Ons Indisch hoekje tijdelijk adres steeds geopend DRUKKERIJ DE BOER Te huur 1 Fe koop e koo EITElNi ^iC!LiilNIE Advertentiën 1 P Wat U ook te verkoopen hebt, doet het werk! Maandag 19 Augustus 1940 Tweede Blad Distributie formulieren voor brandstoffen N* Parlevliet overleden !D,ammen Bartali wint het Italiaansche wegkampioenschap Nat» record-athletiek- wedstrijden te „Werve" Gebruikt daarvoor ons materiaal! Veel voordeeliger dan triplex 0 Gemakkelijker aan te brengen en weg te nemen £5 Veel beter dan zwart papier Geef ons de maten op en wij leveren U het materiaal op maat gesneden KONINGSTRAAT Nederl. Aannemersbond en de Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland De markt vanuit Uw stoel ^tadirueuuM Zooals de burgemeester van Den Helder in een officieele mededeeling in ons blad van Donderdag j.1. bekend gemaakt heeft, kunnen dagelijks van het Distributie- Kantoor in de Spoorstraat formulieren afgehaald worden betreffende de distri butie van vaste brandstoffen. Daar deze formulieren reeds deze week weder in gevuld moeten worden ingediend, raden wij betrokkenen aan, zich ten spoedigste naar het Distributiekantoor te begeven. Voor de verschillende groepen enz. ver wijzen wij naar de betreffende off. mede deeling in de Held. Crt. van j.1. Donder dag. Ook aanvraagformulieren voor petro leum ten behoeve van gezinnen die voor verlichting van hun woning uitsluitend op petroleum aangewezen zijn, moeten ten spoedigste gehaald worden, daar deze uiterlijk heden en morgen weder moeten worden ingediend. Te Katwijk aan Zee is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer N. Parlevliet. Hij was een groot en vooraanstaand reeder, die Katwijk als visschersplaats zeer vooruit heeft geholpen. Hij had ook een groote haringhan- del met veel export naar het buitenland. Hij heeft den stoot gegeven tot de oprichting van de reedersvereeniging van de Ned. haringvis- scherij, waarvan hij vele jaren bestuurslid was. Hij was ook tal van jaren lid van den Katwijk- schen gemeenteraad. De begrafenis zal plaats hebben heden middag te half drie op de Alg. Begraafplaats te Katwijk aan Zee. ïlieuuM uit Uïk Urk, 16 Augustus. Door 50 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischaf- slag alhier aangevoerd: 2848 pond kuilpaling, van 40350 pond per vaartuig, prijs 21%—24 ct., 122 pond lijn- of beugaal, 2527% ct., 200 pond snoekbaars, 17—20 ct., 300 pond baars, 7 —8 ct. en 280 pond blei, 5—6 ct., alles per pond Uoet&at Blauw wit-Juliana 2-2 Deze wedstrijd in het Olympisch Stadion is niet alleen interessant, doch ook spannend tot het bittere einde geweest. Toen enkele minu ten voor het einde Blauw Wit de leiding had weten te veroveren, zag het er voor Juliana vrij hopeloos uit. Toch lieten de Zuid-Limbur gers zich hierdoor niet ontmoedigen en op taaie wijze zagen zij nog kans in het korte tijdsbe stek, dat nog resteerde den stand opnieuw op gelijke hoogte brengen. Beide elftallen heb ben zich volledig gegeven, waarbij met afwis selende kansen werd gestreden, doch de kracht der elftallen lag hoofdzakelijk in de verdedi ging. Vooral de Julianan-verdediging heeft het hard te verantwoorden gehad, doch hier was het doelverdediger Poettgens, die door ener- giek ingrijpen herhaaldelijk gevaarlijke door- braken van de Blauw Wit aanval in laatste instantie wist te onderscheppen. In het veld gaven de elftallen elkander in kracht niet veel toe. Twee goede homogene ploegen stonden tegenover elkaar, die zich ten volle gaven, waarbij het spel zoo nu en dan zelfs een forsch karakter verkreeg. In den aanval van Juliana was de vleugel met de gebroeders Vondenhoff verrassend snel en vormde voor de Amsterdamsche verde 1- ging een voortdurend gevaar. Het spel van Vroomen viel op dezen avond tegen, hoewel het aan zijn doorzetten wel te danken was, dat men in de laatste oogenblikken nog de gelijkmaker kon scoren. Bij Blauw Wit viel het spel van beide vleu gelspelers in afwijking van de vonge wedstrij den tegen Vooral Bergman kon er maar niet in komen en miste verschillende opgelegde kansen. Pas tegen het einde raakte hij beter op dreef. Doelman Ferwerda heeft zrjn heilig dom goed verdedigd, doch heel wat minder te doen gehad dan Poettgens. JOZEPH BLANKEN"AAK KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Door een gelijk spel tegen Het Noorden is de Amsterdamsche Damclub ..Jozeph Blan kenaar" kampioen van Nederland gewoicien. 'JtadqcnecUn en aUe (tekenden wn jiïma "6MU5/ Door de U bekende omstandigheden moest ik mijn zaak verplaatsen van Keizerstraat 111 naar 115, naar onze toonkamer, de portiek- winkel. an 9 uur tot 1 uur is mijn bediende (Wols) daar aanwezig. Indien hij voor elec- trische of radiowerkzaamheden weggeroepen is, wordt door een kaartje deze afwezigheid en het adres kenbaar gemaakt, zodat hij dus steeds te bereiken is. Elke Maandag ben ik ook daar aanwezig van 11—13.30 en van 14—17.30 in het filiaal te Breezand. Zandvaart 35a. Steeds zijn wij ruim gesorteerd in verduisteringsartikelen electr. ketels, kookplaten (makkelijk en voor delig) en melkkokers. Ook in radio hebben wij een grote keus en de reparatieafdeeling te Breezand is prima in orde. Stadgenooten helpt ons om de zaak in stand te houden. Hoogachtend, (Adv L. SCHELTIS. WidAentien In de Italiaansche kampioenschappen op den weg wist Bartali beslag te leggen op de titel door in de zes van de zeven wedstrijden vier eerste plaatsen en een tweede plaats te bezetten, waardoor hij een zoo groot aantal punten wist te verwerven, dat de titel hem nu reeds toekomt, ondanks het feit, dat de zevende wedstrijd, de ronde van Lombardije, nog plaats moet vinden. Aihielitk Begunstigd door het mooiste zomerweer dat men voor athletiekbeoefening zou kunnen wenschen, zijn de door ,,De Trekvogels" ge organiseerde nationale athletiekwed3trijden op het terrein van „Te Werve" te Rijswijk ge houden. Er was wederom groote belangstelling voor dit athletiek-festijn en de spanning vond in den oqhtend haar hoogtepunt bij de 10 maal 100 meter estafette voor dames, om het kam pioenschap van Nederland. Vier clubs, n.1. S'agitta (Amsterdam), Athleta (Utrecht), Hol- landia (Rotterdam) en A.D.A. (Amsterdam), namen aan dezen kampioensstrijd deel. Het was Fanny Koen, die In de ploeg van de eerste honderd meter erin slaagde, met een grooten voorsprong de leiding aan haar club (Sagitta) te geven, die deze tot 900 meter voor haar opvolgsters wist te behouden. Doch toen kwam de groote verrassing: Ali de Vries (van A.D.A.) haalde met topsnelheid den achter stand in en wist met een verschil van 0.8 se conde het eerste de finish te bereiken. De uitslag van dit nummer was als volgt: 1. A.D.A. (Amsterdam), 2 min. 15.4 sec. 2. Sagitta (Amsterdam), 2 min. 16.4 sec. 3. Hollandia (Rotterdam), 2 min. 18.9 sec. Van de overige uitslagen der ochtendwed strijden vermelden wij: 100 meter dames. 1. Fanny Koen (Sagitta), 12.4 sec. Hoogspringen dames. 1. F. Koen (Sagitta), 1.60 m. 2. N. van Balen Blanken (Sagitta), 1.55 m. 3. J. Schrij ver (Athleta), 1.45 m. Verspringen dames. 1. F. Koen (Sagitta), 5.87 m. 2. G. Koudijs (Hollandia), 5.28 m. In den namiddag kwamen de mannelijke deelnemers aan de beurt. Nu waren het vooral de 4 maal 200 m estafette, de 5000 meter en de Olympische estafette, die de aandacht ge spannen hielden. Op de 100 meter was Osendarp (De Trek vogels) no. 1 in 11 seconden. G. Houtman (A.V. '23) no. 2 in 11.2 sec. en A. Spree (Vlug en Leni) no. 3 in 11.3 sec. 400 m heeren. 1. H. Baumgarten (Trekvogels), 49.6 sec. Verspringen heeren. 1. J. Houtman (A.V. '23), 7.26 m. Olympische estafette. 1. Trekvogels 1 (Haag), 3 min. 40.1 sec. 2. Haarlem 1 (Haarlem), 3 min. 42.8 sec. Speerwerpen. 1. N. B. Lutkeveld (A.P.G.S.), 63.49 meter. 2. H. Steen (Vlug en Lenig), 51.01 meter. Hoogspringen heeren. 1. J. Houtman (A.V. '23), 1.85 meter. Discuswerpen heeren. 1. A. de Bruyn (Vlug en Lenig), 43.18 m. 2. Eijsker (Haarlem), 36.99 m. Kogelstooten heeren. 1. A. de Bruyn (Vlug en Lenig), 14.05. 2. H. Houtzager (V. en L.), 13.94. De Te Werve wisselbeker kwam in handen van Vlug en Lenig (dank zij een vriendelijke geste van de Trekvogels, die eenzelfde aantal punten hadden behaald) en de Enthoven wis- selberker werd door de Trekvogels behaald, die in de hiervoor gehouden Olympische esta fette een voorsprong van zeven seconden op Vlug en Lenig hadden gemaakt. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit mderstaande adressen meteen uit of noteer het. TH. J. VERBEIJ p.a. R. Schoen, Xesdijk H 34, Schagen. Met blijdschap geven wjj ken nis van de geboorte van ons Dochtertje JACOBA J. OOST en M. J. OOST—MOERLAND Uandbouwstr. 16. Julianadorp. '16 Augustus 1940. Heden overleed zacht en Kalm, mijn innig geliefde Vrouw 'Elisabeth Maria Deelder van der Wedden iin den ouderdom van 76 jaar. H. B DEELDER. Den Helder, 17 Aug. 1940. Weezenstraat 25. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Dinsdag 20 Aug. a.s. des namiddags half 2. vanuit het sterfhuis. KONIJN •.•«'•■■■■iiii aangeboden Te huur, tijdelijk voor halven prijs, de perceelen Jan Blanken- str. 1, 7, 9, 28 en Koningsweg 15A Adres: Hoep B 192, Schagen, of Djjkstr. 49 (tusschen 12.30 en 1.30), alhier aangeboden Te koop Studieboeken RHBS Den Helder, alle klassen. Adres: M. K. WIERSTRA. „Magersfontein", Dirkshorn. gevraagd Hand- of Trapnaaimachine te koop gevraagd, iets defect geen bezwaar tegen billijken prijs. Brieven onder no. 150, aan het Bureau van dit blad. Afdeeling DEN KELDER Het bestuur van bovengenoemde afdeeling roept haar leden op voor een Huishoudelijke Vergadering in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, op Vrijdag 23 Aug. des n.m. 2.30 uur. Namens het Bestuur, A. KERSBERGEN, secretaris. JuicUcAïLjlieri U 4»t zicht. Onafhankelijk maandblad voor geestelijke stroomingen. Juli-nummer. Uitg. Reynier Vinkeleskade 41, Amster dam Z. Prof. Dr. C. H. van Os opent dit nummer met een lezenswaardige bijdrage getiteld „Over Swedenborg". Carolus Verhulst schrijft over „Oude Wijsheid en moderne wetenschap", terwijl G. van Rijnberg een artikel levert over „Een esoterische vertolking van het Onze Vader". De Natuur. Juli-nummer. Uitgave „De Hofstad", Den Haag. W. E. van Wijk schrijft over „Een instru ment van Antonie Sneewins", terwijl W. F. H. M. Mommaerts het heeft over „Het kwee ken van weefsels buiten het lichaam". Bij zonder wetenswaardig en interessant be schreven is het artikel „Over landmeten en wijnroden in Leeuwenhoeks tijd". De Tooneelspiegel. Juli-Augustus- nummer. Uitgave A. J. G. Strengholt te Am sterdam. In het kader der opbouw opent dit num mer van de Spiegel met „Het appèl der Ta lenten" van de hand van Hans van den Aardweg. Voorts treffen wij lezenswaardige artikelen over „Het standpunt van Cor v. d. Lugt-Melsert" over „Een Nederlandsche danst de wereld door" (in casu Atty v. d. Berg) en over „Kunst en vermaak in de Residentie". De markt waar U niet heen be hoeft te wandelen, is de rubriek: fyuJtteAtjeA Dat is de plaats waar koopers en verkoopers elkaar ontmoeten en daar komen transacties tot volle tevredenheid van de beide partijen tot stand. Daar moet U zijn wanneer U wat aardige koopjes op den kop wilt tikken. Daar moet U zeker zijn, wan neer U wat te verkoopen hebt Als de rijstoogst afgeloopen is, is het feest in Dajakland, dagenlang. Vooral wanneer de opbrengst der velden ruim is geweest. Dan zetten de men- schen hun vele dagelijksche zorgen op zij en genieten ze, want de oogst was voor hen het tastbare bewijs, dat goden en geesten het goed met ze meenden, hun wel gezind waren. Dan wordt er gegeten, gedanst, gezongen en gedron ken. In veel streken van Borneo wordt dan bovenmatig veel aan Bacchus geofferd. Alleen in Apo Kajan niet. Waaraan is dit laatste te danken? Opmerke lijk is het, dat in het genoemde gebied de uitputtende, geest en lichaam verslappende malaria lang niet in die mate heerscht als elders. Is dit misbruik ma ken van alcohol een degenera- tieverschijnsel Kan 't strikte verbod het voor de menschen zoo uiterst belangrijke koppen snellen zonder hun iets anders van gelijke of hoogore geeste lijke beteekenis voor in de plaats te geven of niet in vol doende mate (ik denk aan de zwakke krachten der Zending) er van invloed op zrjn? Het koppensnellen hield den geest der menschen bezig, beteeken- de nog meer voor hun dan voetballen, zwemmen, kaatsen schaatsenrijden, tennis, radio en bioscoop bij ons. Bovendien had een „kop" groote beteeke nis voor het lichamelijk welzijn van individu en maatschappij. Op één plaats op Borneo te Longnaung, de hoofdplaats van Apo Kajan, wordt het in het dorp brengen van een kop (ge deelte van een echte oude kop) jaarlijks gedurende den oogst met groote opgewektheid ge vierd. Het centrum der feesten is de groote galerij van het al- gemeene hoofd (te vergelijken met onzen comm'ssaris der Koningin) waar zich dan vele honderden menschen verzamelen. Die voorgalerij is op buitengewoon merkwaar dige wijze versierd. Van het dak hangen reus achtige nabootsingen van den mythischen neushoornvogel, kleurig versierd met 't fraaie kralenwerk. Er prijken bloemen van gekleurde blaren (bloemen met een magische beteekenis) in „vazen" (oude conserven blikjes en bierfles- schen, afkomstig van het garnizoentje). Guir landes van vlechtwerk, talrijke cigaretten- houders hangen zacht te wuiven in den lucht stroom, die door de galerij strijkt. Nijvere meisjeshanden hebben ze gerold, de cigaretten. Hun vorm is conisch. Ze zijn met de punt door gaatjes gestoken, in een gedroogde kalabas aangebracht. Die kalabas is bevestigd aan een houder, waaraan de vrouwen al haar fantasie hebben besteed om hem heel mooi te maken. Geen twee gelijken op elkaar. Maar allen zijn ze versierd met de staartveeren van een neus hoornvogel en het mooiste kralenwerk. Die verschillende versieringen met de honderden Dajaks er onder leverden een betooverenden aanblik. Ik had er zoo heel gaarne een foto van genomen, maar ik durfde geen magnesium licht te ontsteken met het oog op het groote gevaar van brand (de bekende ballons, die electrisch worden aangestoken had ik om verschillende redenen niet mede genomen). Het kostbare kralenwerk bergen de vrouwen 's ochtends weer op. Dan hangt er steeds een dikke mist, zoodat ik buitenshuis niet kan fotografeeren. Op mijn verzoek liet men de versieringen tot 10 u. hangen. Op dat uur is de mist meestal opgetrokken. Een der cigarettenhouders ziet u op bijgaande foto als voorbeeld van de merk waardige fantasie en den kunstzin der Dajaks. U dient te bedenken, dat een beeld in zwart en wit een heel zwakke afspiegeling is van de kleurenrijke werkelijkheid! (Afmetingen plm. 1 bij 13^ meter. Het ge heel hangt aan een smallen gelen doek, plm. 2 meter lang). H. F. TILLEMA. KeAtc en Zending, CRITIEK OP DE KERK. De Hervormde Zondagsbode van Oud-Beyer- land en IJsselmonde schrijft in het nummer van deze week over de eritiek op de kerk. Wij ontleenen aan het artikel het volgende: Men moet de kerk niet afmeten naar wat de leden ervan te zien geven. Bij de kerk gaat het om haar boodschap. Zij is er niet om haar zelfswille. Op het moment, waarop ze haar boodschap kwijt zou zijn, hield ze zelf op te bestaan. In dien er nu helaas! is dit maar al te vaak het geval aanmerkingen zijn op de kerk- menschen. dan wijte men dit niet aan de kerk. Wordt daar de menschen geleerd, dat ze moe- t enliegen, lasteren, den naaste oplichten? Juist het tegendeel! Is het dan de schuld van de kerk, wanneer er onder haar leden zijn, die dat toch doen? Het is daarom verregaand on billijk. wanneer men van alles de schuld geeft aan de kerk. En het is laf en on aardig, wan neer de kerk zich die schuld laat aanleunen. Wanneer in laatste instantie de teleurgestelde in machteloorheid zijn aanklachten slingert tegen de kerk, dan openbaart zich daarin niet ar.ders dan een sterk minderwaardigheidsge voel. 7 doen e~-IL.gen. zoo doen ook groe pen. Wanneer het communisme, dochter van het x-cialisne, godsdienst „opium" voor het volk" noemt, i_ dit niets anders dan machte- loo3heidsopenb?ring tegenover een weerstand, welke men vreest. Wanneer het socialisme de kerk karakte riseert als bolwerk van het kapitalisme, dan verlegt rpen het punt van den strijd, om op die wijze zelf langer stand te kunnen houden. Alles wat zelf onvoldoende constructieve kracht bezit, zoekt heil in het negatieve. Wie de kerk beoordeelen wil, onderzoeke haar boodschap. I 1 h

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5