dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Duitschlands taak na den oorlog Twee kinderen vermoord Vrede in Europa Stedelingen in de Wieringermeer Verduisteren i „Niet alles, wat een menschelijk aan schijn draagt, is gelijk" DWAZE GERUCHTEN TEGENGESPROKEN Washington spreekt gerucht tegen over bondgenootschap BRUTALE DIEFSTAL IN AMSTERDAM V R IJ D A G Luguber drama te Geldrop Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.37 uur Samenscholingen te Naaldwijk verboden HE LDERSCHE COURANT A 71 T nro t>pvt re>. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 23 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 9010 Amsterdam: Gisteravond heeft de afdeeling Ne derland van de buitenlandsche orga nisatie van de N.S.D.A.P. in de groo- te zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een bijeenkomst gehou den, waar het woord werd gevoerd door Reichsleiter Dr. Robert Ley, Reichsorganisationsleiter der N.S.D. A.P. Op het podium had een muziekcorps van de Gruene Polizei plaats genomen, dat zorgde voor de muzikale omlijsting. Het po dium was rijk versierd met Duitsche vanen en groen, terwijl ook de lijst van het balcon met groen was versierd. Het geheel maakte een feestelijken indruk. De zaal was eivol. Onder de' aanwezigen bevonden zich talrijke officieren en man schappen der Duitsche weermacht. De eere- wacht was betrokken door een afdeeling S.S. Klokslag half acht schreed Dr. Ley, teza men met den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, met gevolg de zaal binnen. De leider van de afdeeling Amsterdam van de N.S.D.A.P., de heer W. Paustian, open de de bijeenkomst. Hij heette de aanwezigen van harte welkom en bracht hulde aan den spreker van den avond, die heden voor den eersten keer in Amsterdam het woord zal voeren en die zooveel heeft bijgedragen aan de schepping van het binnenlandsche front in Duitschland. De vorige oorlog is verlo ren, omdat dit binnenlandsche front ontbrak. Thans is het' in volle kracht aanwezig. Vervolgens gaf de heer Paustian het woord aan Dr. Ley. Rede van Dr. Ley. Reichsleiter Dr. Ley begon zijn rede met de verklaring: „Wij nationaal-socialisten zien De rijksorganisatieleider, Dr. Ley. de bedoeling van dit leven in de noodzake lijkheid, te worstelen om den vooruitgang en den opbouw van liet leven in al zijn vol heid te beveiligen. Wij zijn er trotsch op, dat wij door onzen leider, Adolf Hitier, geholpen hebben de rede te doen gelden. De rede is het product van verstand en instinct en de ordening der dingen, welke wij nastreven, is de uitdrukking van deze rede". Na een diepgaande uiteenzetting van de rassenleer gaf de rijksorganisatieleider van de N.S.D.A.P. een duidelijk beeld van de ont wikkeling van de cultuur, waarbij hij aan de hand van talrijke bijzonderheden, niet alleen schilderde wat de voorouders tot stand heb ben gebracht, doch ook de resultaten schet ste van het cultureelc werk, dat tot stand is gebracht na het overnemen van de macht door Adolf Hitier. „Hoe hooger de cultureele presta ties, des te hooger is ook het ras!" Dr. Ley hekelde hier het gecstlooze en gedachtenlooze woord: „Alles wat een menschelijk aanschijn draagt, is gelijk". Indien men deze goedkoo- pe stelling aanvaardt, dan moet men ook erkennen, dat bijvoorbeeld de boschnegers aan ons gelijk zijn. „Wij kunnen ons besparen een gevolg trekking te maken uit een dergelijke gelijk makerij, aangezien deze stelling juist door de Joden is uitgevonden en verspreid. Wij Duitschers zullen met kracht er voor waken, dat deze Joodsche valsche leerstelling nooit meer een plaats zal vinden in het Duit sche volk". Vervolgens stelde Dr. Ley de vraag, wat recht en wat onrecht is en hij riep uit: „Recht is datgene, wat de goddelijke orde ning bevestigt, onrecht is dat, wat deze or dening ontkent! Wanneer deze duidelijke ge- dachtengang vervaagt, ontstaan oorlogen, welker doel het is liet gezonde rechtsgevoel wederom te doen gelden en ten slotte het recht te herstellen." In het verder verloop van zijn rede be sprak Dr. Ley de historische oorzaken, wel ke geleid hebben tot den liuidigen toestand. „Het is eigenaardig", zoo zeide hij, „om te constateeren dat sedert 1648, sedert het tijd stip, waarop het Duitsche rijk uiteen werd geslagen, sedert het oogenblik, waarop En geland zich de leiding aanmatigde, de eene oorlog op den andere volgde. De orde zal niet eerder in Europa weerkeeren, dan na dat de rustverstoorder Engeland zijn door niets gerechtvaardigde aanspraken op lei ding in Europa heeft laten vallen. Engeland heeft bewezen, dat het niet in staat is in Europa die orde te handhaven, waarop het recht heeft. Adolf Hitier heeft ons ziende gemaakt en de wereld bewezen, dat Engeland slechts dan de wereld kan be heerschen, wanneer het hem gelukt een voortdurende wanorde in Europa te handha ven. Engeland heeft geenszins de kracht de leiding te hebben in Europa en derhalve moeten wij, tezamen met onze trouwe bond genoot, het fascistische Italië, niet alleen de orde in Europa herstéllen, doch ook deze waarborgen voor de toekomst. Duitschland heeft deze orde neodig. opdat 84 millioen Duitsche menschen kunnen leven. Hetzelfde geldt ook voor het fascistische Italië." Op meeslepende wijze betoogde Dr. Ley verder, dat het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië met recht aanspraak kunnen maken op deze taak een nieuwe ordening in Euiopa tot stand te brengen, krachtens hun prestaties van het kunnen en van de vlijt van beide verbonden volken en hun leiders. „Er is slechts een bewijs voor de juist heid van deze idee", aldus verklaarde dr. Ley, „dat is het resultaat! Dit bewijs heb ben Duitschland en Italië geleverd: de overwinning van Duitschland en de over winning van Italië spreken voor zich zelf, commentaar is hier overbodig." Vervolgens richtte dr. Lev de blik zijner toehoorders op de toekomst en zeide: „Wij hebben thans alle kansen om de uiteinde lijke overwinning te behalen! De Duitsche troepen liehhen onder leiding van den veld heer Adolf Hitier een zegetocht van onge dachte grootte gemaakt. Duitschland be- heerscht de kusten van Narvik tot Bor deaux. Wanneer in de geschiedenis waren wij zoo dicht bij Engeland als op dit oogenblik? Wanneer heeft Engeland ooit zulk een tegenstander gehad als Adolf Ilitler en het eensgezind achter hem staan de Duitsche volk? Er is geen ras ter we reld. dat 84 millioen menschen van het zelfde bloed op een aaneengesloten gebied in een aaneengesloten blok vereenigt. Dit Duitsche volk munt uit door gelijken moed, gelijke dapperheid, gelijk kunnen en gelij ke prestaties. Wie kan ons en het fascis tische Italië bet recht ontzeggen de nieuwe ordening in Europa tot stand te brengen?" Ten slotte schetste Reichsleider Dr. Ley, voortdurend door daverende betuigingen van bijval van de, door de overtuigende kracht van zijn rede getroffen Duitsche man nen en vrouwen in de zaal, onderbroken, een beeld van Adolf Hitier als leider van het volk, als staatsman en als veldheer. Spr. toonde zijn hoorders den weg, welke de Fuehrer van den beginne af is gegaan. „In zeven jaar tijd. sedert het overnemen van de macht, heeft Adolf Hitier uit het meest verachte volk, waarvan iedere kleine staat een speelbal van zijn luimen meende te kun nen maken, de meest geachte natie van Europa gemaakt. Hij heeft deze natie een weermacht gegeven, welke, uitgerust met de beste wapens, overal nationaalsocialistische soldaten, sterk in hun geloof, liet optreden. De resultaten, welke Adolf Hitier heeft be haald, zijn niet toevallig, zij zijn het gevolg van zijn weten, zijn kunnen en zijn vlijt, zij zijn de resultaten van een genie. „Adolf Hitier is zijn idee trouw gebleven", riep dr. Ley uit. „Wat het Duitsche volk in hem als mensch bezit, weten de millioenen Duitschers. die in gloeiende liefde en onwan kelbare trouw met dezen man in leven en dood verbonden zijn!" Dr. Lev besloot zijn rede met te wijzen op de sociale maatregelen, welke in het Duitsch land van Adolf Hitier tot nu toe tot stand zijn gebracht en met de belofte, dat deze sociale maatregelen na de uiteindelijke over- vvinnig van Duitschland, welke door het ge- heele Duitsche volk vanzelf spreekt, hun bekroning zullen vinden op een wijze, wel ke in de wereld nog nooit is beleefd. Na deze rede dankte de heer Paustian voor de gloedvolle woorden en werd de bij eenkomst gesloten met het gemeenschappe lijk zingen van het Duitsche volkslied. Het werk in de keuken is het stadsche meisje niet vreemd, el is die keuken er dan ook een van een der groote boerderijen in de Wieringermeer, waar Qe jeugd thans de helpende hand biedt (Foto Pax-Holland) LIJKJES IN DE BOSSCHEN GEVON DEN BROERTJE EN ZUSJE WER DEN SINDS 11 AUGUSTUS UIT DE WONING VERMIST. Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van hout te Gel drop (N.B.j waren Zondag 11 Augus tus j 1. des namiddags om drie unr per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zevenjari ge Johanna. Samen op een rijwiel gezeten waren zij het laatst gezien na bij het Eindhovensch kanaal. Sedert dien werden zij vermist. Reeds langer dan een week was de GpI- dropsche politie in actie geweest en in alle richtingen strekte zich daarbij het onderzoek uit. Daar verondersteld werd, dat de kinde ren in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afgedregd, doch zonder resultaat. Ten slotte werd onder persoonlijke leiding van burgemeester van der Putt overgegaan tot afspeuren van de geheole omgeving met een politiehond en een groote schare zoekers, want individueel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Een hond vindt de lijkjes. Gistermiddag om twee uur bevond zich de rijksveldwachter van de Vijver uit Heesch met zijn bekende rijkspolitiehond op de 8.49 uur plaats, waar de kinderen het laatst gezien waren. Na tien minnten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den band genomen om het ge- heele terrein „af te rivieren". Tien minuten daarna stiet hij op de lijk jes der vermiste kinderen. Zij la gen enkele honderden meters voorbij de Heikrekelsche brug aan de Nue- nensche zijde van het kanaal, vijftig meter over de Geldropsche grens, on der de gemeente Mierlo. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Omstreeks half zes was het parket uit Roermond, de officier van justitie uit 's Hertogenbosch, de districtscommandant der marechaussee uit Eindhoven en de bur gemeesters van Geldrop en Mierlo ter plaat se. De lijkjes werden in beslag genomen en naar het Sint Anna Ziekenhuis te Geldrop vervoerd, aangezien er teekenen van een gewelddadigen dood aanwezig zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal Vrijdag de sectie ver richten. De deernis met de getroffen familie is algemeen. Een vernielingswerktuig onschadelijk gemaakt. Een daverende slag deed Woensdag avond Amsterdam opschrikken, toen de bom op het Paramariboplein, na er ruim een week gelegen te hebben, op deskundige wijze tot ontploffing werd gebracht Tal van ruiten der omliggende huizen werden vernield (Foto Pax-Holland) Washington, 22 Aug. (Reuter). Op een vraag in verband met de ge- ruchten over een Engelsch-Ameri- kaanscli bondgenootschap heeft het departement van Buitenlandsche Za ken der Yereenigde Staten verklaard, dat dienomtrent niets bekend is. TROTSKI TER AARDE BESTELD. Trotski is gistermiddag op het kerkhof „Pantson Moderno" ter aarde besteld. HET POND TE BOEKAREST NIET MEER GENOTEERD. In verband met het door de Engelsche re geering getroffen invoerverbod van ponden in bankbiljetten heeft de Hongaarsche natio nale bank de officiëele noteering van pon den vanaf heden stopgezet. behandeling van het paard behoort tot de stadsjeugd, die 'm de Wieringermeer bij eerste onderrichtingen van het landbouwwerk helpt (Foto Psx-Hoiland) De Amsterdamsche beurs reageer de er opl In Amsterdamsche beurskringen liepen gisteren, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige speculatieve tendenzen, geruchten als zou een hooge Duitsche per soonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelfmoord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementi volkomen overbodig geacht werd. N.S.B.-ers en slaags. anderen raakten In verband met de dezer dagen herhaalde ernstige ongeregeldheden te Naaldwijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tusschen een tachtigtal leden der N.S.B., het publiek, en de politie, terwijl tevens eenige malen het politiebureau werd bestormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der gemeente Naald wijk, de heer Th. P. J. Eisen, thans alle samenscholingen in deze gemeente verbo den. F 9400.— GESTOLEN. In den vorigen nacht heeft een dief kans gezien zich in een café op den hoek van de Xassaukade en de Bosboom Toussaintstraat een gelbedrag van ongeveer f9400 toe te eigenen. De eigenaars, die reeds te bed lagen( hadden dit geld in een geldkistje geborgen, dat in hun slaapkamer geborgen was. De dader heeft zich in het holst van den nacht door een tuimelraam toegang tot het per ceel verschaft, is de slaapkamer binnenge drongen en heeft zich in het bezit van het geldkistje gesteld. Op weg naar de voordeur heeft de man den inhoud geinspecteerd en het geld eruit genomen. Het kistje werd leeg bij do voordeur teruggevonden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1