QuoVadis economie leeft nog Opneming in ondersteuning van P.T.T.-personeel Het ia Joego-Slavië verdwenen vliegtuig Brooddistributie BOTER- EN VETDISTRIBUTIE Ongelukken door granaatscherven Nederlandsche arbeiders naar Duitschland De prijs onzer zuivelproducten Officieele valuta-koersen Extra brood- cn boterranfsoen voor landarbeiders SCHANDELIJKE PRIJSOPDRIJVING DIENSTBODEN cn de steunregeling Diaken van Westwoud veroordeeld Botsing tusschen trein en vrachtauto Naar Planwirtschaft Dn Borms in ons land Amsterdamsche effectenbeurs Gedurende het tijdvak van 26 Augustus tot en met 1 September a.s. zullen de met „3" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2506 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 5 September a.s. geldig. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, mar garine en spijsvet acht weken duren name lijk van 24 Aug. a.s. tot en met 18 October a.s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05" tot en niet „12" genummerde bonnen der boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor het boven genoemd tijdvak eveneens acht bonnen aan gewezen en wel de volgende: De met „05", „06" en „07" genummerde bon nen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De met „08" genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter. De met „09", „10", „11" en „12" genummer de bonnen geven recht op het koopen van een half pond boter, waarop een reductie van 10 cent per bon wordt verleend, Deze reduc tie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven ge noemde bonnen. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat het bericht, dat landarbeiders tot 1 September a.s. aanspraak zouden kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200%. onjuist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders die zware oogstwerk- werkzaarnheden verrichten, kun nen tot 1 September a s. uitsluitend in aanmerking komen voor een ex tra broodrantsoen van 100 KOFFIE DIE GEEN 50 CENT WAARD WAS, WERD VOOR f 1.55 PER POND VERKOCHT. Dezer dagen heeft de Baarnsche po litie in samenwerking met de Hilver sumsche politie een partij koffie van 125 pond, in beslag genomen wegens prijsopdrijving. Deze koffie, die door deskundigen niet meer dan 50 cent per pond waard was bevonden, werd in den omtrek o.m. te Hilversum via tusschenpersonen verkocht tegen den exorbitanten prijs van f 1.55 per pond. Tegen den eigenaar van de partij koffie is proces verbaal opge maakt. W. C. Sickesz houdt een volks, stemming. De schrijver van de Quo-Vadis plannen, de heer W. C. Siskesz zit, volgens het Vad.. ook nog niet stil. Hij heeft thans een blaadje verspreid in een oplaag van twee millioen exemplaren, „huis aan huis door geheel Nederland", aldus staat in den kop. Nederland heeft geen behoefte aan „zoe kers" betoogt de heer Sickesz. dit met het oog op het driemanschap van de Neder- landsche Unie, waartegen schr. enkele be zwaren aanvoert. De drie Heeren willen absoluut en dus volkomen dictatoriaal re- geeren, slechts bijgestaan door een Raad van Advies, echter geen controleerende macht boven zich. Dit is on-Nederlandsch en dus fout. (Dit staat niet in doch behoort wel tot het programma). Aldus de heer Sickesz. Vervolgens wordt een opbouwplan voor Europa ontvouwd volgens de „Quo-\ adis- economie. Daarin is sprake van een Fede ratie van Europeesche Staten met een Fe deraal Europeesch Economisch Bestuurs apparaat. Het is de bedoeling, dat het Ne derlandsche bestuursapapraat op dat Euro peesche zal worden afgestemd. Er zal een minister-president ziin met zeer groote be voegdheden en een Raad van Toezicht met leden uit de Europeesche staten. Na een uitvoerige toelichting op zijn ont werp wekt de heer Sickesz op tot een volks stemming. Hiertoe staat op de achterzijde van het blaadje een formulier afgedrukt. Men kan dit insturen en beeft daarbij de keuze tusschen: 1. de Ouo-Vadis welvaarts economie! 2. de Nederlandsche L nie en 3. een andere concentratiebeweging. Gistermorgen is een Engelsch vliegtuig boven de hoofdstad ver schenen. Het luchtafweergeschut kwam in werking. Enkele granaat scherven kwamen in verschillende deelen van Amsterdam terecht Op het Stationsplein werden 15 perso nen licht gewond. Elf konden ter plaatse verbonden worden, vier zijn ter nadere observatie in het Binnen gasthuis opgenomen. In het beton dorp werd een winkelruit vernield. Een gewonde opgenomen In Binnengasthuis. Nader vernemen wij, dat slechts één per soon in het Binnengasthuis moest worden opgenomen., terwijl de overige 14 lichtge wonden allen naar huis vervoerd zijn. MET HUN VERDIENSTEN ZAL THANS WEER REKENING MOE TEN WORDEN GEHOUDEN IN VERBAND MET AFTREK VAN STEUN. Ter bevordering van het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard door Nederlandsche meisjes had de vroegere Minister van Sociale zaken per circulaire van 31 December 1938 aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat hij er zijn goed keuring aan hechtte, dat alle verdiensten door gezinsleden van ondersteunden en te- werkgestelden, verkregen met het verrich ten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard, bij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaffing ge heel buiten rekening werd gelaten, zoodat voor deze verdiensten geenerlei aftrek meer behoefde plaats te hebben. Thans heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken deze circulaire ingetrokken in verband met het feit, dat er de laatste maanden een toene mend aanbod is gekomen van vrouwelijk huishoudelijk personeel. In den vervolge zal met de verdiensten van dienstboden dus op volkomen gelijke wijze moeten worden gehandeld als met verdiensten van andere inwonende kinderen. GENERAAL F. CHRISTIANSEN BRENGT EEN BEZOEK AAN IERSEKE. De generaal der vliegers F. Christiansen heeft gistermiddag omstreeks half twee een bezoek gebracht aan lerseke. Zijn be langstelling ging uit naar de oester- mossel en kreeftencultuur. Eerst bezocht hij eenige oesterputten, later begaf hij zich naar een kreeftenpark. Het weer was te ruw om per vaartuig nog oesterperceelen op de Oosterschelde te be zichtigen, doch de generaal sprak het voor nemen uit om later zijn bezoek te herhalen en een en ander nader in oogenschouw te nemen. DE BOMBARDEMENTEN OP TSJOENGKING Van officieele Chineesche zijde te Tsjoeng- king wordt er in verband met de verklaring van het Japansche hoofdkwartier, volgens welke 3300 Japansche bommenwerpers in het tijdval van 18 Mei tot 14 Augustus boven Tsjoengking 2500 ton bommen hebben neer geworpen, op gewezen, dat 64 Japansche vliegtuigen zijn neergehaald. Tot 15 Augus tus zijn 2051 personen gedood en 3479 ge wond. DUITSCHLAND HEEFT ENGELAND GEBLOKKEERD. In een officieele uiteenzetting heeft de Duit- sche regeering de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk afgekondigd. De kaart geeft in een zwart gedeelte deze blokkade- zóne weer; neutrale schepen, die zich binnen deze gevaarlijke zónes begeven, stellen zich bloot aan het gevaar, te worden vernietigd. Dultschland is er van overtuigd met deze afkondiging, een verdere beslissende stap te doen tot beëindiging van den oorlog. Vanwege het departement van sociale za ken is het volgende schrijven aan de gemeen tebesturen gezonden. Aangezien het kan voorkomen, dat trans porten van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland, niet op den vastgestelden da tum kunnen vertrekken, kunnen de bij de werkverschaffing tewerkgestelde z.g. zelf standigen, die met een uitgesteld transport zullen worden uitgezonden, in moeilijkhe den komen. Bedoelde personen kunnen na den datum waarop de uitzending zou plaats hebben, over het algemeen niet meer worden tewerk gesteld, daar de werkverschaffingsobjecten vaak op eenigen afstand van de woonplaat sen zijn gelegen en meergenoemde arbeiders onmiddellijk beschikbaar moeten blijven. In verband hiermede is goedgekeurd, dat de z.g. zelfstandigen, die in het hierboven-' genoemde geval verkèeren, gedurende de da gen, dat zij gedwongen wachten -op een -uit* gesteld transport, in de steunregeling voor werklooze arbeider^ kunnen worden opgeno men. Een beheerend diaken van de Herv. Kerk te VVestwoud is gister door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boe te van f60. wegens gebruik maken van een vervalscht geschrift. De man had een rekening vervalscht om zijn boekhouding kloppende te krijgen. De rechtbank te Alkmaar had den man inder tijd tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Te laat bemerkt, dat de boomen van den overweg waren neer gelaten. Donderdagavond is op den spoorwegover gang bij het station Maarsbergen een goe derentrein in botsing geweest met een vrachtauto met aanhangwagen. De met fruit beladen wagen van de firma Krijger uit Haarlem kwam van de Betuwe en was op weg naar de Amsterdamsche veiling. Door het slechte zicht en den regen bemerk te de bestuurder te laat dat de boomen van den overgang waren neergelaten. Door de gladheid van den weg kon hij zijn wagen niet op tiid tot stilstand brengen, zoodat deze door de boomen reed, die beiden afknapten. Midden op den over- weu kwam de vrachtauto tot staan, terwijl de goederentrein met groote snelheid naderde. Pogingen om den wagen van de rails te verwijderen, mislukten en de bestuurder kon dan ook nog juist de cabine verlaten voor de wagen door den trein werd gegrepen. De auto werd tegen het perron gesmakt en totaal vernield. Een der goederenwagens liep uit de rails, waardoor beide lijnen werden versperd, zoodat de passagiers van later komende treinen moesten overstappen. Tegen den ochtend was men erin ge slaagd de lijnen vrij te maken, zoodat het verkeer doorgang kon vinden. Hoewel de bestuurder van den wagen zich in veiligheid kon stellen, is bij dit ongeluk het zoontje van den stationchef gewond. Het kind brak een arm. De heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N.Z., heeft, volgens het Vad., op de al- gemeene vergadering van den Zuid-Neder- landschen Zuivelbond gesproken over onze zuivelpositie. De heer Geluk zeide o.m.: Op 10 Mei j.1. was de toestand dermate veranderd, dat van onzen, voorheen sterk op het Westen georiënteerden export van boter 78 pet., van kaas 27 pet., van melk poeder 46 pet. en van gecondenseerde melk zelfs 90 pet. verviel. Vooral de laatste factor verwekte onrust omdat het artikel condens in Duitschland niet bekend was. Geruststel lend was het, toen Duitschland loyaal verklaarde, de boter te zullen afnemen. Leek het eerst, dat de condénsfabrie«ken ernstig gedupeerd zouden worden. later toen er meer vraag naar boter en kaas k^vam, nam ook de vraag naar condens toe, zoodat ook de productie ervan ver meerderde. De vraag naar en de productie van de (vet-)kwaliteitsproducten kaas en condens en ook van boter was van dien aard. dat de boter-e x p o r t niet toenam. En daar Duitschland zich niet alleen bereid verklaard had om onze boter af te nemen, maar ook op meer aanvoer gere kend had, kwam de Nederl. Zuivel- verkoop Centrale te staan voor het feit. dat ze niet leverde wat afge sproken was. Daarom moet de boter- productie worden uitgebreid. Dit laatste werd tegengehouden doordat voor de kwaliteits-producten geen richt prijs was bepaald evenals voor de boter en daardoor de productie ervan toenam, even als de prijs hooger werd. Dit laatste was eerst zeer welkom, omdat hierdoor de steun op deze producten kon vervallen. Maar de prijs bleef stijgen, zoodat het voor- deeliger was deze producten te maken dan boter. De prijzen per producten zullen dus geëgaliseerd moeten worden, waarna de te produceeren kwanta der verschillende producten kunnen worden vastgesteld. We gaan hier mee naar de Planwirtschaft. De prijs van f 1.55 voor boter en van 15 ets. voor magere melkpoeder is vervangen door een richtpijs van 6 ets. per kg. melk met 3.3 pet. vet. De producten moeten dus alle worden overgenomen tegen een prijs die hiermede overeenstemt. De noodige va riatie zal den besten bedrijven ten goede komen. Deze prijs van 6 ets. zal tegen den winter wel niet voldoende zijn. In dit verband zal er ook een regeling voor de consumptiemelk moeten komen. De oude Vlaamsche leider zal hier spreekbeurten komen ver vullen. Na zijn terugkeer uit Fransche gevangen schap is dr. August Borms in Vlaanderen alom gehuldigd. Thans komt de oude Vlaam sche leider naar wij vernemen, naar ons land en zal hij spreekbeurten vervullen te 's-Gravenhage, Amsterdam, Leiden, Haarlem en Rotterdam. Het is niet de eerste keer, dat Dr. Borms na terugkeer uit gevangenschap gehuldigd wordt. Hij werd in 1919 te Brussel gearres teerd en na een opzienbarend proces, waar in hij fel en hartstochtelijk de geliikgerech- tigheid der Nederlandsche taal in België en den Nederlandschen volksaard der Vlamin gen verdedigde, ter dood veroordeeld, welke straf ongevraagd werd veranderd in levens lange gevangenisstraf. Toen hij tien iaar la ter door de Antwernenaren ondanks zijn "erlies van burgererhten in het parlement werd gekozen, werd hii, om grootere beroe ring onder de Vlamingen te voorkomen, uit vangen is te Leuven ontslagen. In den ochtend van den lOden Met van dit iaar werd de „martelaar voor Vlaanderen" ,vprl„„om trrl att Tiaar Frsnkrii1 over<"ehracht. Na de Fransobe capitulatie werd hij weer in vrijheid gesteld. Vanwege het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen het vol gende schrijven gezonden: Bij den post-, telegraaf- en telefoondienst zijn vele hulpbestellers op arbeidsovereen komst werkzaam tegen uurloon. Deze ver richten dienst bij behoefte. Voor zoover zij niet op den dienstrooster van de P.T.T. voorkomen het voorkomen daarop is alleen het geval met de langst- in-dienst-zijnden moeten zij dagelijks ko men informeeren. of er al dan niet werk voor hen is. of wel zij ontvangen een kaart, waaruit blijkt, welk werk zij te doen heb ben. Het laatste jaar hebben sommigen veelal een behoorlijk weekloon bij het P.T.T.-bedrijf kunnen verdienen, daar er mede tengevol ge van de mobilisatie veel werk voor hen was. Ofschoon het werk voor die personen thans belangrijk is verminderd en hierin, naar het zich laat aanzien, geuimen tj^i geen wijziging zal komen, zou toch ontslag voor deze menschen zeer nadeelige gevol gen hebben. Immers thans hebben zij in volgorde van den datum van hun dienst verband uitzicht om. als daartoe gelegen heid zou komen te bestaan, voor meer dienst en uiteindelijk voor vaster dienstver band in aanmerking te komen. Deze voor uitzichten zouden bij ontslag geheel komen te vervallen. Hetzelfde geldt voor reserve locale krach ten. die op kantoren en bureelen dienst doen bij behoefte. In verband met het bovenstaande is goedgekeurd, dat aan bedoelde personen steun of aanvullende steun wordt uitge keerd, tegen overlegging van een bewijs van het bestuur der P.T.T.. dat zij op ar beidsovereenkomst in los dienstverband bii het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie werkzaam zijn. 5 ertooning van een ontslagbewijs behoeft dus voor opneming in de steunregeling van betrokkenen niet te worden geëischt. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 POO 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 4 (m.b.) 4 1940 II 1940 II 1940 II 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3V2) 1939 3 V.K. 98 98 89% 98 89 15/16 OOST-INDIë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 77% 78% 81% 81% 74% 75% 74 74% 90 <013/ig 77% 817/? 73% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 85% A'dam '37 I 3% 79% Arnhem '37 I 3% 84 's Grav. '37 I 3% 84% N.-Holl. '38 3 N.-Holi. '38 II (3%) 3 79% R'da.m '37 I, III 3% 76% Z.-Holland 1937 3 77 HYPOTHEEKBANKEN. Fr.-Gr. Hyp.b. 4 - 94 Haarl. Hyp.b. A.C. 4 79% Ned. Hyp.b. Veendam 3% 78 AANDEELEN. 79% 36 79% 91*« 90gb 84% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. Calvé Delft c. v. A, Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en Unilever Ned. Ford Philips G.B.v.A. Philipsp ref. A. Heemaf N.V. A. Lever Br. en Un. A. Lev. Br. 6% p.A. N.I. Porti. Cem. A. Ned. Kabelfabr. A. Ned. Scheepsb. A. Nijma. Kunstz. A. Philips afgest. g.A. Stork en Co. A. Ver. Blikfabr. A. Papierfabr. v. Gelder A Papierfabr. v. Gelder p Werksproor v. A. - A. 77%-76% 59 144 198 C.v.A. 76 325 145%-147 119% 59% 75% 85% 102 364 73 119 104 90 166% 84 107 100 74%. •A. ■77% 57% 143% 193 77 326 146-147 118% 77%k1 78% 101 370 100% 148 180gl 124% gb 129%eh 117 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 180% 184 Kon. Petr. 199-201 204-201 RUBBER ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 183%-185 184%-185% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 344-346 Javasche Cultuur 207% N.I.S.U. 197% Ver. Vorstenl. Cult. 88% t TABAKSONDERNEMINGEN. 345-343 207% 197% 88 -■ Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 133-131 130-131 192-194 187-194 148 146-144% „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe- ment van financiën is toegestaan", AANDF.ELF.N: Ned. Scheepvaart Unie 124gl-6% Anaconda Copper C.V.A. 201/16 Rethlehem Steel C.V. gew. a.d. 63% Rep. Steel C.V. g. aand. 15%gb-16 3/16gl Curtiss Wright C.V.A. 611/16 Shell Union C.V. gew. and. 8%gb VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84-42.92 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76-44.94 42.80—42.96 Tóch niet gevonden. - D.N B. melde gisteren uit Boekarest dat het vliegtuigongeluk, waarbij een R°e" meensch toestel van de lijn BoekarestWee- nen is verongelukt, veertien dooderi zou heb* ben geëischt. De plaats waar het toestel zoil zijn neergekomen ligt hoog in het gebergte. Op een afstand van vier uur gaans wonen pas de eerste menschen, zoodat de berging cn het verdere onderzoek geruimen tijd zul-, len duren. Nader wordt echter uit Belgrado bericht 'lat de mededeeling over het vinden van het sedert Donderdagochtend vermiste vliegtuig van den dienst Agram-Split door de feiten met wordt bevestigd. De directeur-genera»' van de luchtvaartmaatschappij „Eeroput Sondermeyer, die zich in een extra vliegtuig naar de plaats des onheils had gespoeo> moest vaststellen, dat het bericht berustte op het verhaal van een boer en in feite nie kon worden bevestigd. Daarop werd de speuj tocht onmiddellijk met acht land- en vl' watervliegtuigen van de Joegoslavische wee macht voortgezet, zonder dat men echter' tiet ontoegankelijke Kartsgebergte een spo® van de machine heeft „evonden. Het weer in dit gebied zeer slecht. De speurtocht woro .voortgezet.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2