Eenzaam Huisduinen in den storm prebihheurten De Nieuwediepers in Julianadorp Zaterdag 24 Augustus 1940 Tweede Blad MaxtinUuwj tomeniusschool De vreemdeling bleef wpo Maar en de 7 Badpaviljoen staat er gérant bleef! lederen dag vertrekken er naar Den Helder Begint ook 3 September R.H.B.S. begint toch 3 September Storm over Nieuwediep Het noodziekenhuis te Julianadorp De storm en de beschadigde huizen 2Xe w-ejeJlc Ui 'fjtitexi en ^xintcuiLejèn Van plannen, haringen en koffers T oeslagkaarten textieldistributie De brandstof-distributie Gistermorgen op Huisduinen. De zee was één golvend-deinende mas sa van wit-omschuimende koppen. Ber gen en dalen van groen-grijs- water. Laag er boven de luchten, grauwe wolk flarden die er bovenjagen, wilde con touren van stukken grijzen hemel Het orkaant over de zee en het or- kaant over het Marsdiep. Donderend vaart de storm over de wateren, mee voerend het rulle schuim in zijn greep, meevoerend miriaden fijne deeltjes wa ter, die weer verdwijnen in de zee. De zee ligt te deinen en te steigeren onder den ontzaglijken druk van den storm. Zoover het oog reikt ziet men witte kuiven en grauwe koppen. Bergen en dalen water en schuim. Loeiend zingt de storm zijn lied. Bul derend komt de storm van overzee aan zetten en bereikt het land. Het land bij Huisduinen. Hier beukt hij op de lage roodgedakte huisjes, rammelt aan de pannen en rukt aan de schoorsteenen. Gierend en flui tend, joelend en gillend belaagt hij het dorp. En hij belaagt vooral dat groote huis, dat daar staat hoog boven op den dijk. Het huis, dat de eerste stooten opvangt kraakt en kreunt onder den hevigen druk. Dat huis is het Badhuis In 't paviljoen. Binnenstappen kan men dat niet meer noemen; als het ware op den wind „zittend" worden we naar binnen geworpen, héést in de armen van twee menschen, die ietwat ont daan achter de deur staan, niet begrijpend welke speling van het lot hen met d 11 weer bezoekers op 't dak stuurt... Het is de familie van den Berg, de gérant en zijn vrouw, die zich nog steeds op Huis duinen in het badhuis bevinden. Als wjj vragen hoe het met het vreemdelingen-bezoek op Huisduinen ge steld is, worden we van terzijde opge nomen als wordt aan onze geestvermo gens getwijfeld En dan vernemen wjj: sedert maanden bleef de vreemdeling weg. Sedert maanden is er niet één meer geweest en men ontveinst zich de realiteit niet, dat er in het na-seizoen ook wel niet meer zullen komen. Behalve dat de vreemdelingen wegbleven, kwamen ook de dagjesmenschen niet, terwijl tenslotte ook de Heldersche bevolking niet in het minst animo toonde om eens een uurtje op het terras zitting te nemen en te genieten van de schoone vergezichten, die men van hieraf heeft op de zee en op het wijdsche Marsdiep. „Huisduinen is dood voor dit seizoen", al dus de heer v. d. Berg en de intonatie van Zijn woorden duidt er op, dat dit hem meer spijt dan hij wel laat blijken. Op post! Huisduinen dood... maar de heer v. d. Berg is op zijn post gebleven. Velen vertrokken naar andere oorden, maar als een goed kapi tein bleef hij op zijn schip en is niet van plan dit te verlaten, tenzij het huis voor de wintermaanden gesloten moet worden. Het is daar niet leuk op het badhuis, zoo als wij daar gisteren waren. Zoo intiem, zoo gezellig en huiselijk het daar kon zijn in het paviljoen, zoo naargeestig was het nu, zon der zon, zonder de normale Augustus-warmte zonder eenig vertier van passeerende wande laars. Eenzaam was het daar op Huisduinen, eenzaam op het strand, eenzaam op den dijk. Alleen de storm was er, die donderend over het badhuis heenjoeg, en aan de ramen rukte en rammelde. Eenzaam... alleen een tegen den wind op tornend Huisduinsch vrouwtje, een bakker en een paar magere honden Verder niets. Nee, het is niet leuk daar met zulk weer te Sijn. Men mist er iedere sfeer en men kan alleen mistroostig over de bewogen zee sta- *en en aan de dagen denken, dat het hier goed was, dat de jonkheid en de ouderen hier aanwezig waren en dat de zee vol was van Vroolijke menschen, die in zee en zon en Vrtjheid hun vertier zochten. Wat nog komt Maar Augustus is nog niet teneinde. Augustus heeft nog iets anders voor ons 1)1 petto dan alleen grauwe stormluchten en orkanen en Novembersche kilheid Het heeft hog voor ons bewaard: stovende warmte, koestering van zonnestralen, liters transpi- fatievocht en... de mogelijkheid om zich te foataureeren op dat riante terrein van Zee- bad Huisduinen. Niet iedereen bleef weg: een enkeling loopt zoo af en toe aan en geniet van z'n kop koffie of biertje. En als het zo mert op Huisduinen, dan is er bjjna Keen schooner plekje te vinden dan juist hier En daarom: zoodra het weer anders geworden zal zjjn, zoodra de zon weer d°or de dikke wolkenbergen aan den hemel zal zjjn doorgebroken, zoodra Huisduinen weer Huisduinen is zooals we ket kennen, dan moet men daarheen gaan. Het is te dwaas 24 uur per dag aan vliegtuigen te denken die waarschyn- schynljjk niet komen en aan bommen die waarschjjnljjk niet zullen vallen. Breek er uit, wandel of fiets eens Huisduinen- waarts en zet u er neer in een der uit spanningen! Men kan daar dan genieten van een stuk zee-natuur, dat zijn gelijke niet heeft. Men kan er zonsondergangen beleven, die u da genlang niet meer zult vergeten en ge kunt er u afzonderen met de eenzaamheid van het water, en uw gedachten den vrijen loop la ten, zoover ze wollen! Na de stormdagen komen de zonne- dagen weer. Bij de vele dingen die in deze dagen onzeker zijn, is dit althans zeker. En na deze zonne- dagen komt dan de winter. De lange, lange winter, met zijn vele duisternis en weinige licht. Zorg ervoor lezer, dat ge een reserve kweekt van zon en licht en warmte, op dat ge daar straks op zult kunnen teeren Doe dat. Thans, nu er nog de gelegenhekl voor bestaan... En doe het op Huisduinen, daar aan de zee en het Marsdiep! Julianadorp was, van het eerste bombar dement van Den Helder af, reeds direct een toevluchtsoord voor de bewoners van Den Helder en het is dat, tot vandaag toe, ook gebleven En dat is eigenlijk geen wonder, als men weet dat menige Jutter hier, hetzij familie, hetzij goede kennissen heeft, zulks in onder scheid met vele andere dorpen in den noord- kop, waar men zich nog steeds min of meer „wildvreemd" gevoelt. Dezer dagen Julianadorp bezoekende, bleek, ons echter ,dat voor deze plaats thans de zelfde bezwaren gelden als voor de andere dorpen. Zooals men zich nog zal herinneren wezen wij er de vorige week Zaterdag op, dat men in Heerhugowaard met het groote probleem zit de tijdelijke gasten in de ko mende maanden te bergen, zulks in verband met gebrek aan ruimte, nu de schuren en boeten in gebruik moeten worden genomen voor de oogst. Ditzelfde probleem bestaat op Julianadorp waar nog menig gezin onderdak vindt in een ruimte, die men straks in gebruik zal moeten nemen voor landbouw-producten. Wij staken bij verschillende personen ons licht op en het bleek daarbij, dat men hoopt, dat de uittocht van de Nieu wediepers zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden. Niet omdat men niet bereid is nog langer gastvrijheid te betoonen, maar wél omdat dit in het belang van beide partgen te achten is. In dit verband is het bemoedigend, dat er thans iederen dag meer uitgewekenen in Julianadorp voorgoed naar Den Helder terugkeeren. Het is nog wel geen stróóm van terugkeerenden, maar langzaam aan wordt het verlangen om weer in de eigen stad te wonen zoo sterk, dat men, on danks het nu eenmaal bestaande gevaar (dat echter elders in Nederland even eens aanwezig is) weer z'n home opzoekt. Over de verhouding tusschen Julianadorpers en Helderschen hooren wy niets dan goeds. Men leeft er als één groote familie en zoo óóit, dan is thans wel bewezen, dat de een heid Den Helder-Julianadorp meer is dan een administratieve, een papieren eenheid. Men heeft de gevluchte Helderschen gehol pen waar dat kon. Men heeft klaar gestaan met alles, waar zulks noodzakelijk was en men heeft, op een zeer sporadische uitzonde ring na, nimmer getracht er beter van te worden en zich ten koste van de vluchtelin gen te verrijken Iets dat niet van iedere plaats in den polder gezegd kan worden. Als wy ons niet sterk vergissen, zal gedurende de komende weken de terug tocht uit Julianadorp en naar Den Hel der uitgebreidere vormen aannemen. Vooral nu het weer zoo ongunstig is, en men wel beseft, dat dit slechts een voor proefje is van de komende maanden, be sluit men terug te keeren naar de stad. Dat zijn vooral diegenen, die nog steeds per fiets heen én weer rijden Menig in Julianadorp verblijvend Nieuwedieper hoorden we toch deze week de verzuch ting slaken dat hij doodmoe aan zijn werk moest gaan... En dat is geen won der als men het aantal kilometers en den storm in aanmerking neemt... Dan zal dus de stilte op Julianadorp wêer- keeren- dan zal het weer gedaan zijn met de wandelingen door het Loopuitpark en met de langdurige thee- en koffievisite s van de Heldersche en Julianadorpsche huismoeders- Maar het zal, voor beide, beter zj)n. Ook de Comeniusschool begint haar lessen normaal en wel op Dinsdag S September a.s„ des morgens 8.S0 u. Voor aangifte van leerlingen zie men de advertentie In dit nummer. In afwijking met het gisteren meege deelde, zal de R.H.B.S. haar lessen niet op Dinsdag 27 Augustus, maar evenals de andere onderwijsinrichtingen ter plaatse op Dinsdag S September aanvangen. In een advertentie in dit nummer ver zoekt de directeur den leerlingen dien morgen om 10 uur bjj de school in de Schoolstraat (O. Helder) present te zjjn. We zitten nu al verschedene dagen in den eersten zomer-storm. En een storm, die er mag zijn. Pla uit het Zuid-Westen komend (sedert vanmorgen draait hij nu meer naar den Noord) werd daardoor het water weer hoog tegen den zeedijk opgeperst en gistermorgen en -avond kon men weer het ouderwetache schouwspel zien dat het water over den dijk heen- vloog, zoodat op verschillende plaatsen de planken te voorschijn gehaald moes ten worden Hier en daar heeft men uiteraard de eer ste stormschade in dit seizoen moeten boeken. Op verschillende plaatsen moes ten niet al te solied geplaatste dakpannen het ontgelden, in de parken en tuinen werd een stormaanval op de boomen ge daan. terwijl tenslotte op de Keizers gracht, tegenover de Vischmarkt, een der zware boomen geveld werd. Ook diverse ruiten moesten het loodje leggen. Gisteren, ongeveer tegen 5 uur in den na middag, nam de storm, die gedurende den dag de kracht van 8 behouden had, in hevig heid toe, en bereikte windkracht 9. Het was toen zeer zwaar weer, zoo zwaar, dat dit in den zomer als zeldzaam beschouwd kan wor den. De barometer toont op het oogenblik (8 uur hedenmorgen) een stijgende ten dens, zoodat het niet uitgesloten Is, dat het weer gedurende het week-end een wijziging ten gunste ondergaat Mogen wij er nog onze voldoenning over uitspreken, dat we sedert de beide laatste dagen voor mijn-explosies bewaard gebleven zijn. De beide mijnen, die gisterenmorgen ge signaleerd werden, zijn onze kust zonder ex plosie voorbijgegaan. Het zal niet lang meer duren of het nood ziekenhuis, te Julianadorp. kan officieel in ge bruik genomen worden. Officieus doet het al eenige maanden dienst en hebben verschillende patiënten er een rustig onderdak en goede verzorging gevonden, maar officieel kon het nog niet in dienst gesteld worden, omdat alles nog niet gereed is. De operatiezaal is b.v. nog niet volledig geïnstalleerd, doch overigens kan men er de patiënten wel ontvangen en toen we gisterenmorgen eens even binnenliepen, was er in de school een volledige ziekenhuis sfeer. De zusters in hun witte jassen en witte kappen, de blank opgemaakte bedden in de lokalen, de stilte van het ziekenhuis, de geur van de ziekenzaal, de bloemen op de gang. Alles heeft volkomen de stemming van het gebouw daar aan den Schoolweg veranderd. Weg het rumoer van spelende kinderen, de klompen in de lange gang. de petten aan de kapstokken, en alles wat de plattelandsschool kenmerkt. In het noodziekenhuis zijn al verschil lende Heldersche burgertjes geboren en juffrouw Charmes, die juist bij een patiënte was. was vol enthousiasme over de prachtige kraamkamer. Het is een goede oplossing daar in Juliana dorp. Alleen is er nog de puzzle waar men straks de kinderen zal moeten onderbrengen. Want de combinatie zooals die er voor de vacantie was. school en ziekenhuis, kan men na Augustus niet meer voortzetten en dus zal voor de leerlingen een ander onderdak gezocht moeten worden. Nu de storm een paar dagen heeft huisge houden in onze gemeente bl(jkt, dat de tijdelijk aangebrachte schotten en planken, niet allen even solide waren, zoodat verschillende onder den druk van den wind bezweken zijn. We zagen gisteren woningen waar de wind vrij spel had en de regen naar binnen stroomde. Tuindeuren waren opengewaaid en hier en daar was een venster bezweken. Het is wen- schelyk, dat men zijn panden naziet en con troleert of de tijdelijke voorzieningen wel solide genoeg waren om den storm te door staan. APOTHEKEN. Op Zondag 25 Augustus is van 's morgens 9 uur en n.m. 5 geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Wij zijn trots op ons ambtenaren korps. Wij zijn trots op deze schare, die van de week, als de eerste groep dappere pioniers géén weekkaartje naar Bree- zand, evnt. Anna Paulowna, Oudesluis. Schagen, Noordscharwoude, Heerhugo waard, Sint Pancras of Alkmaar) ge nomen heeft. Trots, omdat zij het waren, die het goede voorbeeld gegeven hebben, omdat zij het waren, die temidden van veel kleinhartigen en benauwdzieligen den juisten toon aangaven. Zij zijn het, die metterdaad bewezen de oude en goede spreuk: „we wonen in Den Helder, we verdienen ons brood in Den Helder en d u s slapen we ook in Den Helder!" Nu bleek echter dat er onder deze pioniers ook enkelingen schuilen, die nog steeds met de verleiding te kampen hebben om zoo af en toe eens polder- waarts te tijgen. Niet uit bangheid of bom-angst, maar uit kracht der ge woonte. Rijst de vraag: hoe wordt gecontro leerd of inderdaad het geheele corps iederen nacht geheel present is? Ziedaar, een vraag die gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden is. Naar wij echter juist gisteren van een der hoogere gemeente-ambtenaren vernemen zijn er thans diverse plannen in den maak bij de Commissie Ambtenaren Controle", die nog dezer dagen ter goedkeuring aan de bevoegde instantie voorgelegd zullen worden. De beide gemeentebode's De Ruyter en Bels zouden daarbij op de nominatie staan bevorderd te worden tot Nacht- Rechercheur en adjunct-nacht-recher cheur. Zij hebben uitsluitend nachtdienst en hebben de aanwezigheid der ambte naren in hunnen huizen te onderzoeken: op iedere gevonden niet-aanwezige ambtenaar staat, buiten het salaris, een bonus van 50 cent. Noteert een van hen 5 niet-aanwezige ambtenaren, dan wordt een extra premie van 1.in uitzicht gesteld. Bij het niet-aanwezig zijn van 10 stuks wordt genoemde premie auto- m^isch verhoogd tot f 2.50 en bij het niet aanwezig zijn van 50 stuks tot 10. Een ander voorstel is iederen morgen 5 uur voor het stadhuis appél te laten houden. De gemeente-secretaris zou aangesteld worden als parade-comman dant, waarna dan door den burge meester de parade om half 6 geïnspec teerd wordt. Ook in dit idee zit wel iets. Een derde en laatste voorstel betreft de instelling van het werken gedurende de nachtelijke uren inplaats van overdag Als uren worden genoemd van 's avonds 9 tot 's morgens 5. Gezien de totale ver duistering en het feit dat een deel der ambtenaren principieele bezwaren schijnt te hebben ten opzichte van ditlaatste voorstel, kan worden aangenomen dat dit geen praktische uitvoering zal er langen. Hoe dan ook: het zijn wel belangrijke dagen voor ons wakker korps ambte naren, dat bewezen heeft terdege voor zijn. voorwaar niet lichte, taak berekend te zijn. Huidel Dat de vermaarde negotie-geest in de Jutterij ondanks alles onbluschbaar is. blijkt uit het feit. dat de vent er ij, onder meer aan de treinen, steeds grootscher vormen begint aan te nemen. Behalve de man die met tijdschriften leurt en daar mede een aardig centje binnenhaalt, is daar thans ook onze vriend Pieterse. blauwe - zeeridder-annex-zoute-haring- leverancier bij uitnemendheid. Menig forens, uitgeflauwd door de vele uren, dat hij op brood geteerd heeft, pikt „een vette van Pieterse. en betaalt er gaarne het (niet hooge) honorarium voor. Zoo zorgt Pieterse voor het lichamelijk wel zijn onzer reizende medeburgers. Ook hem: hulde! Er is nóg een tak van negotie-sport bij den trein, hetgeen wij signaleeren willen. Hierbij is evenwel de sympathie verre te zoeken. Het betreft een element, dat in de stad met koffers zeulende lieden aanhoudt en onderdaniglijk vraagt of hij dat koffertje voor U even naar den trein mag brengen. Hij vraagt zulks zoo vriendelijk en onderworpen, dat men er doorgaans intrapt. Op het station volgt dan echter prompt de ont goocheling van dit liefdadig optreden, als men verneemt dat het 30. 40 of 50 cent kost. Derhalve: geef geen koffer af, alvorens ge offerte hebt laten maken. Dit geldt uiteraard niet voor de oude garde, met vooraan onzen vriend Latjes. Deze houden zich natuurlijk niet met dergelijke overvraag-praktijken op. Dat is hun eer tena! ZONDAG 25 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Voormiddag 10.45 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. Den Helder, Julianapark 10 uur Ds. Veenhuizen. 17 uur Ds. van Nieuwkoop. Julianadorp: 17 uur Ds. Tollenaar. Ewijcksluis (bij v. d. Heuvel): 10 uur Ds. Tollenaar. 17 uur: Leendienst. Anna Paulowna Polder: 10 uur Ds. van Nieuw koop. 14.30 uur Ds. Veenhuizen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. Zondag v.m. 9.30 uur. Zondag nam. 3.30 uur. Donderdag nam. 7.30 uur. Svangelisatiegebouw (Vijzelstraat) t Zondagmorgen 10.30 uur Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Leger dea Heils. Zondagmorgen 10 uur, Heiligingsdienst. Zaal Spoorgracht 35. Zondagavond: Openluchtmeting bij smederij Korevaar, te Julianadorp. Zaterdag: Openluchtmeting Den Oever. Oud-Katholieke Kerk cLangestraat Voormiddag 1114 uur: Pastoor H. J. Verhey H. Dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen. voorm. 10 uur (niet 's av. 7 u.) Da P. H. Kapteyn. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Eenigenburg, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 u„ Ds. v. Wichen. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. van Beek. Westerland, 's av. 7.30 uur, Ds. van Beek. Zuidscharwoude, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Barsingerhorn, geen dienst. Noordscharwoude, vm. 10.30 uur, Ds. Nell. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. Nell. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Kreb. Groet, voorm. 10.30 uur, Ds, Boeke. Schoorl, voorm. 9 uur, Ds'. Boeke. Vroeg dienst met de jeugd. f Obdam, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. P. J, Smidts, van Den Helder. Broek op Langendijk, voorm. 10 uur, Ds. Oos- terbaan. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Oosterbaan. Nw. Niedorp, geen dienst. Geref. kerk. Schagen, voorm. 10 uu:, Cand. Streefkerk, hulpprediker te Lobith. Nam. 6 uur, Cand. Streefkerk. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Visch. Nam. 3 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, vm. 10.15 uur. Ds. F. D. Emous van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. 's Av. 7 uur, de heer Boon. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 u., Dr. W. Lodder, van Bussum. Formulieren zjjn van HEDEN- middag af reeds verkrijgbaar. De Distributiedienst verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen, dat van HEDEN af de formulieren voor de toeslagkaarten op de tex tieldistributie aan het kantoor verkrijgbaar z(jn. Toeslagkaarten worden uitgereikt aan die nenen, wier inkomen beneden de 350.is. Dit bedrag geldt per lid van het gezin, (voor 2 personen geldt dus een bedrag van 700. Overigens wordt met nadruk verwezen naar de advertentie, die hierover zal verschijnen in ono nummer van a.s. Maandag. LICHT OP DE KEIZERSGRACHT. Surveilleerende politie ontdekte des nachts niet-afgeschermd licht in een perceel aan de Keizersgracht. Op de gebruikelijke wijze ver dween dit licht In een bericht, opgenomen in ons nummer van gisteren, betreffende de brandstof-distri butie werd als eind-datum van de eerste periode voor 't steenkolenverbruik genoemd September. Bedoeld was 30 September! P. v. DALEN MET PENSIOEN. Naar wij vernemen heeft de heer P. van Dalen, gemeente-ontvanger, alhier, die reeds eenige weken met ziekenverlof is, tegen 15 October pensioen aangevraagd. Onze stadgenoot, de heer F. J. Kerstiens, commies ter secretarie, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Gemeente- financien.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5