Steeds feller bestookt Feeststemming in Breda DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vluchtelingen terug uit Frankrijk Verduisteren 8.40 uur 70000 kilo bommen op Birmingham Grammens niet Nederland naar Algemeen vervroegde winkelsluiting in overweging Nog geen a'gemeene landbouworganisatie LONDEN gebombardeerd Luchtslag boven Kent Dc rijkscommissaris bezoekt Zeeuwsch Vlaanderen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.43 uur Vruchtelooze Engelsche luchtaanval op Berlijn DE NIEUWE TEXT1ELKAART IN DUITSCHLAND heldersche courant DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 Uitgave der Uitg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder JAARG. N O. 9013 ENGELAND Na een korte pauze, mede veroorzaakt door het slechte weer van de vorige week, heeft de Duitsche luchtmacht haar verwoe de aanvallen op Engeland met nog grooter kracht herhaald. Gisteren heeft boven Kent en lelie strijd gewoed tusschen Duitsche en Britsche ja gers, terwijl de Duitsche gevechtsvliegtui gen tegelijkertijd de vliegvelden bombardeer den. Volgens D.N.B. verhouden de verliezen der Engelschen tot die der Duitschers als 10 2, waarmede de verhouding nog meer ten gun ste van de Duitschers zou zijn gewijzigd. Tot dusverre had zij 8 2 bedragen. Giste ren stonden tegenover een verloren Duitsch toestel vijf verloren Engelsche machines. Het Britsche ministerie van luchtvaart geeft volgens Reuter de hevigheid der Duit sche aanvallen toe. Reuter erkent, dat de Duitsche machines duizenden bommen heb ben laten vallen op NooM-Engeland. Spe ciaal Birmingham had het zwaar te ver antwoorden. Daar werden, naar D.N.B. meldt .circa 70.000 kilo bommen, op de wa penfabrieken uitgewonnen. Een Duitsche verkenner meldt, daarover het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 bereikt. Dikke nevellaag, wolken. Zag in de omgeving van het goederenstation Oost even als tuschen Astor en Castle Bromwich, tal rijke brandhaarden met sterke rookontwik keling. Afzonderlijke effecten door slecht zicht nog niet volstrekt vast te stellen. Heb infraroode foto's genomen". Volgens Unite'd Press hoorde men tot Maandagmorgen toe uit de Londensche bin nenstad het gieren van omlaagsuizende bommen en zag men het schijnsel van para- Chutelichten, die in de lucht zweefden. Een stadsdeel van de Britsche hoofdstad werd door drie vliegtuigen gebombardeerd, terwijl uit een ander gedeelte van Londen werd gerapporteerd, dat één vliegtuig bom men omlaag wierp. Ooggetuigen van den nachtelijken Duit- schen aanval op Londen melden, dat door de neergeworpen bommen verscheidene ge bouwen in vlammen zijn opgegaan. De aan vallende vliegtuigen naderden de stad op groote hoogte en plotseling zag men een vliegtuig parachute-lichten uitwerpen, on danks het hevige vuur der luchtdoelartille rie en de talrijke zoeklichten, die den hemel afzochten. Spoedig daarop hoorde men de eerste bomexplosies. In het stadsdeel, waar branden waren uitgebroken, werden terstond soldaten met de afzetting belast. Politieagenten en leden ,van de luchtbescherming dreven het nieuws gierige publiek terug naar de schuilplaat sen. De brandweer wist het vuur na drie uur meester te worden. Door de groote hitte \va- ren in omliggende gebouwen tal van kleine branden ontstaan, die echter alle, spoedig konden worden gebluscht. Naar bericht wordt zijn verscheidene gebouwen door brandbommen en door explosieve bommen getroffen. Daaronder zijn een ziekenhuis, een fa briek en een aantal woonhuizen. Naar tot öus\er bekend is geworden, is op zijn minst een persoon gedood. Vele theaterbezoekers en late cafébezoe kers misten de laatste verbindingen en moes ten in het West End overnachten, waar de hotels een record aantal gasten boekten. Bloedroode schijn boven Londen. Aandachtig maken de Duitsche bladen mel ding van de verslagen van neutrale corres pondenten over „het verschrikkelijke week einde, dat Londen heeft beleefd. Belangstel ling wordt vooral gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste^ zijn geweest van den oorlog. De „Angriff citeert het verslag van een Ame- iikaansch correspondent, voor zoover het ïoode potlood van den Engelschen censor dit heelt doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten liooren dat de nachtelijke hemel boven Lon den door de branden, die waren uitgebro ken aan den oostelijken rand der stad, bloed rood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroomleidingen vernield waren. Voorbereiding voor den grooten stoot? De Londensche corr. van het Spaanse blad A.B.C schrijft, dat de jongste aan vallen als een^ tweede periode v-an het of fensief tegen Engeland gekenmerkt moeten Worden en slechts verkenning en voorberei ding is voor den eigen lijken grooten aan val. Boven Dover heeft een wolk van Duit sche vliegtuigen gevlogen, zegt de correspon dent. Men gelooft, dat de nieuwe periode in den slag om Engeland zal samenvallen met een krachtige actie tegen de Britsche-vloot in de Middellandsche Zee en tegen de Engel- sche strijdkrachten in het naburige Oosten. Engelands lijdensweg. De „Times" waarschuwt -voor de onderstel ling, dat de stérkte van de D^'tsche lucht macht zóu Zijn afgciKwien. Me», mag-ook niet gelooven, aldus het blad; dat de vijand niet in staat is aanvallen op grootere schaal dan tot dusverre te ondernemen. Engeland heeft nog een langen weg af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. Zijn be-zichtigingstocliten door de Neder landen voortzettende bezocht Rijkscom missaris Rijksminister Scyss-Inquart op den 25sten Augustus Zeeuwsch-Vlaanderen, dat over Antwerpen en Gent bereikt werd. In Sluis werd de Rijkscommissaris in het raadhuis der stad door burgemeester A. F. J. Aernoudts ontvangen, die hem in een kor te voordracht de ontwikkeling en den hui- digen toestand van de stad schilderde. In het vervolg van de bezichtigingsreis bezocht de Rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het Raadhuis door burgemees ter F. Blok ontvangen, die den Rijkscom missaris in een korte toespraak begroette. Als laatste stad werd Hulst bezichtigd. Ook daar had een ontvangst plaats dooi den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino, met wien de rijkscommissaris -ir. een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nohden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de terugreis aanvaard. I Z«l»f waar door Engelsche vliegtuigen Engelsche bommen op Zei»t - Voor een wa#r5chu'wingsbord aangebracht dat op het cnontplofte bommen werden "geworpen, i» projectielen wijst (Foto Pax-Holland) gevaar dtr aanwez g j BOERENDE TAFEREELEN IN DE BARONIESTAD. EEN BLIJ WEERZIEN NA DRIE MAAN DEN. Gebukt onder de zware last van het overigens toch al zoo'n kleine beet je, dat meegenomen kon worden, omzwermd door huilende en jam merende kinderen, velen een hond, een geit of een schaap aan de hand, vluchtten ze van huis en haard. Het was tweede Pinkster dag: Duitsche troepen naderden Breda en de Franschen wilden de onweerstaanbaar doorstormende Duitschers aan de Mark een halt toeroepen. Breda, de open, niet verdedigde Baroniestad, werd plotseling een vesting. Haar bewo ners moesten vluchten. Drie en een halve maand zijn sindsdien voorbij gegaan. Velen keerden te rug, Het stadsbeeld heeft lang zijn gewone aanzien herkregen, maar nog steeds zijn verscheidene inwo ners niet weergekomen. Nog altijd verkeeren velen in onzekerheid om trent het lot van de familieleden, vrienden en bekenden 't behoeft geen nader betoog, dat telkens, wanneer een convooi met terug- keerende landgenooten de Baronie- stad binnenrijdt, honderden in ge spannen verwachting en in de hoop eindelijk van een pijnlijke onzeker heid te worden bevrijd, de inzitten den verwelkomen. Zoo was het ook gisteravond. Men was tijdig gewaaschuwd: tien autobussen, waar in in totaal 251 terugkeerende Nederlan ders. waren 's ochtends uit Parijs gestart en konden des avonds in Breda aanko men. In 1 dag van Parijs naar Breda: tot voor enkele maanden de' gewoonste zaak van de wereld sinds Mei een droombeeld, vooral voor hen. die om welken reden dan ook, landsgrenzen willen passeeren. Hoe het ook zij: Breda was gewaarschuwd, Breda mist hog enkele honderden inwoners. Bre da was gereed, om hun, die nu terugkee- ren, een hartelijk welkom toe te roepen. Het stond zwart van de menschen in de omgeving van het gebouw van den gemeen telijken geneeskundigen dienst, waar» de terugkeerende Bredanaars eenige formali teiten moesten vervullen, alvorens naar huis en haard terug te keeren. Naarmate het uur van de aankomst naderde, steeg de spanning. Ook burgemeester van Slobbe was ter verwelkoming aanwezig, alsmede enkele leden van de Duitsch-Nederlandsche commisie, die op zoo voortreffelijk" wijze de revacuatie van gevluchte en in Frank rijk vertoevende Nederlanders op zich heeft genomen. De „dag ging over in den nacht, toen het convooi Breda binnen reed: zeven groote autobussen, twee verhuiswagens en een tractor. De inzittenden totaal circa. 160. de meesten uit Breda en naaste omge ving werden luide toegejuicht, de wach tenden drongen op. zwermden hij tientallen om de bussen en veroorzaakten opstoppin gen, die niemand had kunnen voorzien. Tactisch optreden van vriendelijke, even eens blij gestemde politieagenten, voor kwam ongelukken. Jantje zocht Pietje, An- tje zocht Grietje. In vijf van de tien geval len werd het zoeken beloond en was aan een afgrijselijke onzekerheid een einde ge komen Dan volgde een onvergetelijk weer zien. Men kan zich dat voorstellen. Tot hen, die terugkeerden en die aan een zeer kort onderzoek van den directeur van den gemeentelijke geneeskundigen dienst werden onderworpen, behoorde ook de wet houder van Sociale Zaken te Breda, de heer Kroone. Met een particuliere wagen ging hij den tweeden Pinksterdag naar België. Eerst naar Lier, later naar Mechelen om de evacuatie van zijn stadgenooten voor te bereiden. Maar elke organisatie ontbrak, allen die konden vluchten, vluchten. Ook deze wethouder. Zeven stadgenooten wist hij te vinden. Met ziin achten zakten zij af naar het zuiden, naar Frankrijk. Maar ach. wat een teleurstelling. Het Fransche volk zoo vertelde ons de heer Kroone is mij ontzettend tegengevallen. In alles'werkten zij ons tegen. Wij waren „les borhes du nord en hij die naar Frankrijk vluchtte, dankte den hemel, dat hij in NederKmd te rug is. Dat vertelde ons niet alleen deze Benoemd tot commissaris voor de uitvoering der taalwetten. wethoudei;, dat vertelden er meer. Zoo ook de burgemeester van het plaats je Putte, die met 150 van zijn dorpsgenoo- ten naar het zuiden afzakte, velen tijdens de vlucht verloor, maar tenslotte met 31 gemeentenaren in Toulouse terecht kwam, waar de behandeling weliswaar niet goed was, maar niettemin te dragen. De Fran schen zoo vertelde hij ons zorgden eerst voor zichzelven en dan voor ons. Te klagen heb ik niet. maar ik had het me toch anders voorgesteld. Het zou onmogelijk zijn de indrukken van allen, die op dezen zomeravond terug keerden, weer te geven. Wij volstaan daar om met de indrukken van deze twee auto riteiten. De anderen hadden gelijke erva ringen. Allen waren overgelukkig terug te zijn. Woensdagmiddag waren de meesten uit Toulouse en Montauban vertrokken. Dit waren de twee verzamelpunten. De Neder- landsche consuls verleenden goede mede werking en dank zij een Duitsche geleide had het convooi bij het overschrijden der demarcatielijn geen noemenswaardige moei lijkheden. Niettemin werden drie nachten in de autobussen doorgebracht. Woensdag uit Toulouse en Montauban vertrokken, arri veerden men Zaterdag in Parijs. Het plaat selijke vluchtelingenhuis, speciaal voor Ne derlanders, bereidde een allerhartelijkste ontvangst, 's Ochtends vroeg, om zeven uur, vertrok men voor de laatste maal, thans huis toe. In verscheidene Bredasche gezinnen is thans weer vreugde. Moge de onzekerheid, die nu nog in een aantal gezinnen heerscht, spoedig verdwijnen en plaats maken voor dezelfde vreugde, die dezen avond in de harten van zoovelen tot een uitbarsting kwam. In een tweede, gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de stichting Noord- Nederland-Vlaanderen, waarin Dr. Borms nogmaals een uitvoerige schildering bood van de zware ontberingen, waaraan hij en zijn lotgenooten hebben moeten blootstaan, deelde Dr. J. Smit, voorzitter der afdeeling Amsterdam, mede. dat Florimond Gram mens niet naar Nederland heeft kunnen ko men, omdat hij benoemd is tot commissaris voor de uitvoering der taalwetten in België. MEDEDEELING VAN SECRETARIS GENERAAL VAN DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft aan het Leidsche gemeentebestuur mee gedeeld, dat de aangelegenheid van vervroegde sluiting der winkels in het algemeen in verband met van verschillende zijden daartoe kenbaar gemaakte wenschen in overweging is genomen. Deze mededeeling aan het dagelijksch be stuur der gemeente Leiden, aldus de Leid sche corr. van het „Alg. Hdbld.", vindt haar aanleiding in een vraag door B. en W. van deze gemeente aan dezen secretaris-generaal gedaan, zulks in verband met een verzoek van diverse schoenwinkeliers te Leiden om den sluitingstijd der schoenwinkels te bepa len op 6.30 n.m. en voor den Zaterdag op 8 uur n.m. bouworganisaties bestaande samenwerking in het belang van een vlotte afdoening van zaken voorhands te handhaven. De confessioneele bonden afwijzend. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, Nieuw-Midhuizen te Ulrum, werd de maandolijksche vergadering der eerste afdeeling van liet Nederlandsche Landbouw- comité te Utrecht gehouden. Ingevolge het besluit van de vorige verga dering is met de confessioneele centrale landbouworganisaties van gedachten gewis seld omtrent de tot standkoming van een al- gemeene landbouworganisatie in Nederland. Het resultaat was teleurstellend. Het bleek niet mogelijk op dit gebied tot overeenstem ming te komen. Als resultaat van de gevoerde besprekin gen werd aan de vergadering een schema overgelegd, op grond waarvan in de toe komst een nauwere samenwerking tusschen de drie centrale landbouworganisaties en -verschillende specifieke organisaties op landbouwgebied zou kunnen worden ver wezenlijkt. De vergadering. ten volle over tuigd van de noodzakelijkheid eener organi satorische eenheid op landbouwgebied, kon zich echter met dat schema niet vereenigen. Besloten werd de in den vorm van een noodverband tusschen de drie centrale land- Het V. P. B. meldt uit Berlijn: Het bezoek dat gisternacht een aantal Brit sche vliegtuigen aan de rijkshoofdstad ge bracht heeft, beschouwt men hier als een poging van de Royal Airforce om op de verscherpte Duitsche aanvallen te antwoor den. De luchtafweer was krachtig in actie en af en toe werd de ontploffing van een neer geworpen bom vernomen. Ordelijk en vol komen rustig heeft de bevolking van Berlijn eenige uren in de schuilkelders doorgebracht en den volgenden ochtend kon zij vaststellen, dat de Britsche aanvallen zonder eenige mi litaire beteekenis waren geweest. Later wer den in eenige stadswijken strooibiljeteen ge vonden, die de Britsche vliegers hadden uit geworpen. De tekst van deze biljetten heeft op de bevolking nog minder indruk ge maakt dan die van de papieren bombarde menten in de eerste weken na de oorlogs verklaring. Een kaart die tot Augustus van het volgende jaar geldt. BERLIJN, 26 Aug. 1940 (V.P.B.) Op 1 September a.s. wordt in Duitsch- land een nieuwe kleedingkaart inge voerd, die tot Augustus 1941 geldt. De kaart 1939-1940, die tot 31 Octo- ber loopt, blijft intusshcen ook nog, voor zoover zij nog niet opgebruikt is, geldig, zoodat men thans geduren de September en October een dubbel aandeel krijgt. De nieuwe kaart be vat intusschen 150 punten, inplaats van 100, zooals bij de oude. Een aantal artikelen, met name wollen stoffen, is in puntenwaarde verhoogd. An dere, in de eerste plaats kunstzijde stoffen, zullen voortaan echter een kleiner aantal punten kosten. Hieruit blijkt, dat de wol- schaarschte is toegenomen, terwijl de kunst zijdeproductie belangrijk grooter dan het vorig jaar blijkt te zijn. Men komt tot de slotsom, dat men niet alleen vijftig punten meer krijgt dan het vorige jaar, maar dat men ook voor zijn punten meer stoffen kan koopen, terwijl de extra puntenverdeeiing gedurende September en Octóber nog een dubbel aangename verrassing is. De uitgave van de nieuwe kleedingkaart wordt bier dan ook met vreugde begroet.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1