Bommen op burgers Stuitende proefneming op het Amsterdamsche abbattoir Ernstig verkeersongeluk Te Slagharen Op Helmond Bommen op een meelfabriek GRIESMEEL uit fabrieksaardappelen Officieele valuta-koersen De zware tol der Nederlandsche burgerbevolking BOMMEN OP NEDERLAND Engelsch vliegtuig omlaag geschoten RITUEEL SLACHTEN Amsterdamsche effectenbeurs Onrust in Britsch Indië Onder bovenstaand opschrift schrijft het »AIg. Hsbl." het volgende: De Engelsche luchtaanvallen boven Ne- derlandsch gebied hebben de laatste dagen weer talrijke Nederlandsche slachtoffers geëischt en wederom aanzienlijke schade toegebracht aan Nederlandsche eigendom men. In drie dagen steeg de mcnschelijke tol welke van onze burgerbevolking ge- eischt werd tot 20 doodcn en 35 gewonden ten gevolge van bombardementen op Wie- ringen, Rotterdam. Texel, Hengelo. Zeist, Rijnsaterwoude, Boxtel, Assendelft en Sou burg. Sedert Nederland op li Mei zelf de wapens moest neerleggen en bezet gebied werd, heeft de luchtoorlog gewoed boven een Ne derlandsche bevolking die uit don aard der zaak zelf volkomen weerloos was gewor den en, na de overgave, geheel uit den Strijd der groote mogendheden was uitge schakeld. Men zou mogen verwachten dat onder die omstandigheden de Engelsche aanvallen op Nedërlandsch gebied met d£> grootst mogelijke omzichtigheid voor de be volking van een land wiens uitgeweken regeering thans nog wel in Londen zetelt! zouden geschieden. Maar de groeiende lijst van Nederlandsche burgerslachtoffers en van vernielde burger-eigendommen spreekt een duidelijke taal, waartegen een woord van ernstig protest geboden is. De bijzondere positie van een klein bezet land, gelegen tusschon twee oorlogvoerende groote mogendheden, schept natuurlijk bij zondere moeilijkheden. Voor Engeland zijn wij niet politiek-fórmeel, maar wel militair- technisch vijandelijk gebied. De Britsche oorlogsmaatregelen die bedoelen den Duit- schen tegenstander te treffen worden ook op dien tegenstander toegepast, wanneer hij zich op andersmans gebied bevindt. De scherpte van den oorlog gaat op die ma nier ook aan een land dat zelf als bëllige- rent is uitgeschakeld, niet voorbij maar men moest toch in zulk een geval onder scheid maken tusschen het gebied en zijn bevolking. Er bestaat toch zoo iets als oorlogsrecht. Er zijn normen van recht voor non-combat tanten van vriend en vijand, welke in de meeste beschaafde landen erkend worden, al zijn zij dan ook niet alle in verdragen of conventies formeel neergelegd. Er zijn regels die bij de geleidelijke ontwikkeling van het internationale recht, ook het oor logsrecht, zijn ontworpen, juist om de bur- gerbevolkingen zooveel mogelijk te bescher men tegen het oorlogsgeweld van strijden de weermachten. En al is het. onderscheid tusschen combattanten en non combattan ten gaandeweg .moeilijker geworden naar gelang de moderne oorlog een steeds groo- ter deel der bevolking direct en indirect mobiliseert (in oorlogsindustrie, transport wezen, enz.), zoo heeft men internationaal tocli ingezien dat juist daarom perken moesten worden gesteld aan het geweld, teneinde over en weer vernietigingen zon der onderscheid van burger of militair te voorkomen. In het bijzonder tegenover do burgerbe volking van een bezet, maar zelf niet meer oorlogvoerend land, zou men mogen ver wachten, dat aan die regels en perken streng de hand zou worden gehouden. Art. 25 van het Landoorlogreglement bepaalt, dat liet verboden is aan te vallen of te bombardeeren, op welke wijze ook, steden dorpen, woningen of gebouwen, die niet verdédigd worden; in andere gevallen zijn nog verschillendebeschermingsmaatregelen voorzien voor kerken, musea, monumenten, hospitalen, enz. Steeds blijkt, dat men de burgerbevolking en haar bezittingen en in stellingen zooveel mogelijk wil sparen. Inziende, dat bombardementen uit de lucht van grootehoogte en in pijlsnelle vaart de onderscheiding tusschen burger lijke en militaire doelen nog moeilijker maken dan bombardementen uit zee of door gewone grond-artillerie, werd op de tweede Haagsche vredesconferentie een a 1- geheele verbodsbepaling voor luchtbombardementen vastgesteld. Maar de ze werd door een zóó klein aantal staten aanvaard, dat zij niet als algemeen geldend volkenrecht kon worden beschouwd. Na den wereldoorlog heeft in 1022/23 een inter nationale juristencommissie het verboden terrein dan ook weer beperkt, niaar tocli opnieuw getracht om de burgerbevolking zooveel mogelijk te beschermen. De lijst van Nederlandsche burgerslacht offers toont, helaas, aan, dat de volkenrech telijke nonnen van billijkheid en „fair play" door de aanvallende vliegers, die thans Nederlandsch gebied als hun operatie terrein uitkiezen, telkenmale worden ver loochend met alle tragische gevolgen daar van voor onze burgerij. In hoeverre hier doelbewuste terrorisatie in het spel is, dan wel onvoldoende geographische kennis of slechte of roekelooze en onverantwoordelij ke vuurleiding, kunnen wij niet beoordee- len. Zeker is dat de Nederlandsche burger bevolking met smartelijke offers het bewijs levert dat zij ook ver van „feitelijke gevechtszones" of militaire objecten is blootgesteld aan moorddadig gevaar dat -haar, volgons volkenrechtelijke opvattingen zoo veel mogelijk zon .moeten worden be spaard. Hiertegen komt hetzelfde rechtsge voel dat ten grondslag lag aan de inter nationale rechtsregels van het ontwerp- luchtoorlog-reglement scherp in opstand Wie dit cevocl miskent, laadt een zware nienschelijke, zakelijke en moicele verant woordelijkheid op zich. Bewoners uit hun slaap opge schrikt door het vallen van zwa re bommen. SLAGHAREN. In dc gemeente anvbt- Hardenberg zijn de bewoners Zondag morgen tegen drie uur uit hun slaap opgeschrikt door het vallen van zwa re bommen, gevolgd door een groot aantal brandbommen. Een der bonimen viel in de nabijheid v,an de woning van den landbouwer Oelen neer en richtte belangrijke schade aan.'Alle be woners kwamen mot den schrik vrij en von den bij omwonenden gastvrij onderkomen. Nog twee andere bommen vielen in de omgeving neer. Men neemt aan, dat een vierde bom tusschen de landbouwgewassen is gevallen. Met het oog hierop zijn de noo dige voorzorgsmaatregelen genomen. Tengevolge van de explosieve kracht der bommen sprongen de ruiten bij tal van in gezetenen. Verder werd geen materieele schade aangericht. Een groot aantal brandbommen, dat werd uitgeworpen, doofde tusschen de landbouw gewassen. Do Duitsche autoriteiten zijn gewaar schuwd voor het instellen van een onder zoek. In de omgeving bevinden zich geen militaire objecten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Engelsche vliegtui gen vier brisantbommen en tien kleine brandbommen uitgeworpen aan den rand der gemeente Hel mond. Ze kwamen terecht in het open veld, doch vrij dicht bij een woonwijk trecht. Door scherven werd aan enkele particuliere wo ningen eenige schade aangericht. De brandbommen veroorzaakten geen brand. Er werd tien minuten luchtalarm gegeven. Zondagmiddag om twee uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen geworpen op de fabriek van de N.V. Noury en Van der Lande's meelfabrieken te Deventer. Twee van de drie bommen sloegen in de fabriek en veroorzaakten hier zeer ernstige be drijfsschade. Doordat juist cle machine, waar het eerste stadium van het maalpro- ces geschiedt, werd vernietigd. Het kan maanden duren voordat deze molen is her steld. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De directie deelt mede, dat zij maat regelen getroffen heeft om de bloemvoor- ziening normaal voortgang te doen vinden. Dame ernstig gewond. Gistermiddag heeft aap den Vlietweg te Leidschendam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de Rotterdamsche vluchtelinge mevrouw Ravesteijn, tijdelijk woonachtig aan de Tedingerstraat 46 al daar, het slachtoffer is geworden. Mevr. R. reed op haar rijwiel daar ter plaatse, toen een vrachtauto geladen met zand, van .den expediteur Z. te Voorscho ten, naderde. Blijkbaar is mevrouw R. daardoor zenuwachtig geworden en zig-zag gaan rijden. De bestuurder van de auto probeerde op verschillende manieren haar te ontwijken, doch helaas zonder gevolg. Een botsing volgde, waardoor zij kwam te vallen en de wielen der zwaar geladen wag-sn over de borst kreeg. Dr. Reyers, die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer, dat zwaar inwend's gekneusd -was, naar. St. Antonius Hove te Voorburg vervoerd. Het feit is des te tra gischer als men in aanmerking neemt, dat de echtgenoot dezer dame verpleegd wordt in een. inrichting voor zenuwlijders. De talrijke kinderen, die nu beide ouders moéten ontberen, zijn bij omwonenden on dergebracht. - - In den nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks drie uur aan den weg onder Vijf huizen een Engelsche vliegtuig door liet Duitsche afweergeschut in brand geschoten. Het toestel stortte neer op het land van den landbouwer II. de Rijk. Het toestel brandde uit. De inzittenden kwamen allen om het loven. Een bom, die vlak bij het vliegtuig las, is later tot ontploffing ge bracht, in verband waarmee de gezinnen in de omgeving hun woningen eonigen tijd hadden verlaten. Materieele schade werd niet aangericht. JONGEN ONDER DE TRAM GELOOPEN. Dc vijfjarige Joh. Meycr, wonende in de Loofdakstraat te Rotterdam, stak omstreeks zes' uur bij den Zaagmolendrift plotseling den rijweg over, zonder op het verkeer te letten Hij werd door een juist passeerenden motorwagen van lijn 10 gegrepen, tegen dc straat geslingerd en zoo ernstig gewond, dat. hij in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. iualE VAN N.S.N.A.P.-GROEPEN. Naar men ons meldt, hebben een aantal tot de N.S.N.A.P. groep -Kruyt behoord heb bende functionarissen besloten tot fusie met det groep-van Rappard. 30 mill. kilo veenkoloniale aard appelen van deze oogst wordt bewerkt tot 7.5 mill. kilo gries. Aantal grasdrogerijen wordt verdubbeld. Het Hsbl. verneemt, dat na een onder zoek door het Centraal Instituut voor In dustrialisatie en de Aardappelcommissie door de autoriteiten toestemming is ver leend tot het verwerken van dertig millioen kilo fabrieksaardappelen van den oogst 1940 tot aardappelgries, het product, waarover wij verleden week schreven. De bemoeiingen van de overheid beperkt zich uitsluitend tot het geven van toestem ming, om de aardappelen tot dit doel te verwerken, terwijl zij tevens eischcn stelt; tiet kapitaal is gefourneerd door particu lieren. Men hoopt over twee maanden met de productie te beginnen. Per dag zal 120 ton aardappelen worden verwerkt; gedu rende de geheele campagne van negen maanden zal rond 30 millioen kilo worden verwerkt tot 7% millioen kilo gries. De samenstelling van 't product id: 9.2 o eiwit, 0.2 "/n vet, 2.9 minerale zouten, 10.7%) vocht en 77% koolhydraten. Bij ver werking tot gries wordt 22%% droge stof verkregen Aangezien in de laatste jaren 700 a 800 millioen kilo aardappelen werd verwerkt tot aardappelnieel, komt het er op neer, dat thans rond 4% tot gries zal worden ver werkt, overeenkomende met ecu areaal van ruim duizend hectaren. Per hectare ver krijgt men dus ongeveer 700 kilo gries, d. w.z. bij een oogst van 425 mud. Tenslotte verneemt het blad, dat de autoriteiten tevens hebben besloten, om het aantal grasdroog-installaties te verdubbe len. Vorig najaar zijn 44 inrichtingen ge bouwd, welke dit jaar voor het eerst in wer king zijn. Thans zullen er 50 worden ge maakt, die dan volgend jaar in bedrijf kunnen komen. Aangezien bij liet kunstmatig drogen van gras veel meer voedende bestanddeelen worden behouden, speciaal eiwitten, ver dient ook dit besluit alle waardeering. KLACHT OVER DE ENGELSCHE ACTEURS IN HOLLYWOOD. De bekende Engelsche filmproducent Michael Halcon klaagt in de „London Sun- dav Dispatch" over het gebrek aan belang stelling van de Engelsche filmmenschen te Hollywood om hun vaderland, door hun te rugkeer, in zijn oorlogsstreven te helpen, terwijl Engeland niet voldoende spelers, re- giseurs en andere krachten heeft, spekken deze „deserteurs" hun zakken in Amerika. DE BRITSCHE VLOOT UIT GIBRALTAR VERTROKKEN. Uit Algcciras wordtg emcld, dat cle Engel sclie vloot. Zondagnacht, biet onbekende bestemming uit Gibraltar is vertrokken. BULGARIJE ROEPT R.ECRUTEN OP. Tegen 5 en 15 September zijn uit geheel Bulgarije dienstplichtigen van verschillende lichtingen, die nog niet waren geoefend, op geroepen om een militaire opleiding te ont- vangon. Die oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. Amsterdam. Korten tijd geleden is het Amsterdamsche abattoir het tooneel geweest van een hoogst, stuitende proefneming, die ten doel had de bepalingen, die door den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, getroffen waren ton aanzien van het slachten van vee, op slinksche wijze te ondergraven. De Joodsche slagers immers zien door deze bepaling een eind gemaakt aan liet ritueel slachten tengevolge waar van in den loop der ecuwen ontelbare mil- lioenen dieren een pijnlijken en harden dood zijn gestorven. Volgens den joodschen ritus immers moet om koscher vlecsch te verkrijgen, het dier bij liet volle bewustzijn de halssnede worden toegebracht. Een hais- snede, die niet doodelijk is, doch slechts een groot bloedverlies ten gevolge s heeft en waarna bij het te slachten dier nog vele handelingen moeten worden toegepast, die wij niet zullen beschrijven, doch ten gevolge waarvan het beest geruimen tijd onduld bare pijnen krijgt te doorstaan. Reeds van vele zijden is vroeger, zij het clan niet krachtig genoeg, aangedrongen op een verbod van ri tueel slachten. De vcreenigingen tot bescherming van dieren hebben herhaaldelijk een poging gedaan óm aan dit bedrijf een einde te maken. Echter zonder resultaat, tot de be paling van den rijksminister werd afgekondigd. De Joodsche slagers hebben echter ge tracht onder deze bepaling uit te komen door de electrische bedwelming toe te pas sen. Kort geleden zijn op dit gebied proeven genomen die tot een stuitende vertooning leidden en die na heftige protesten van wel denkende toeschouwers eindelijk werden stopgezet. Op een Maandagmiddag verscheen op het terrein van het abattoir een wagen met elec trische instrumenten en kabels, Joodsche slagers, het rabinaat, de directeur van liet abattoir, de heer Reeser, en de directeur van het marktwezen, de heer van der Laan. verschenen tot verbazing van de vele sla gers, die er nog geen idéé van hadden, wel ke tooncclen hen te wachten stonden, in een van de slachthallen. Nadat cle slachthal volkomen was schoongemaakt, zoodat geen druppel niet-koscher bloed de tegels bevuil de, werde twee koeien, twee vette kalveren en twee schapen „voorgeleid". Het was, of cle dieren begrepen, wat hen van de zijde van cle plechtig in het zwart uitgedoste hoeren te wachten stond. Zij wa ren onrustig, doch weldra stond de eerste koe met den kop aan den ring gebonden. Do slapen van liet beest werden natgemaakt, de electrische polen werden om den kop bevestigd en eenigen tijd later werd de stroom ingeschakeld. De bedoeling van de proefneming was om het dier, onmiddellijk volkomen bewusteloos te maken. Dit geluk te echter in geenen opzichte. Wij spraken den heer Kappelhoff, een slager, die reeds jarenlang liet abattoir bezoekt en die zich aan het ritueel slachten herhaaldelijk heeft geërgerd. Hij heeft de proefneming van liet begin tot het einde bijgewoond en met liet horloge in de hand controleerde hij, hoelang het duurde, voor het dier in een toestand was, die niet bewusteloosheid is te verge lijken. Precies zeven minuten later viel hel beest neer, doch van bewusteloosheid was geen sprake, want nog geen minuut latei- sloeg het gemartelde dier naar alle kanten de pooten uit. Het bloed stroomde uit den neus en ten slotte wist liet beest zich in zijn doodsangst weer op te richten. Het rabbinaat had nauw keurig toegezien, hoe lang het beest „be dwelmd" was geweest. Het resultaat was slechts een bloedende en gemartelde koe ge weest. Teneinde raad besloten de heeren het dier maar met het schietmasker, dus op de ge wone normale wijze, af te maken. Bij dc tweede koe ging het al evenmin voor den wind. Dc installatie haperde aanvankelijk, het dier sloeg en trapte om zich heen, toen het den stroom voelde, doch van bedwel ming was geen sprake. Doch ook dit heest kwam er bij deze stuitende proefneming niet zonder verwondingen af door een hevigen val op het achterdeel. De mannen, die reeds jaren lang ge wend zijn op de goede wijze snel een dier af te maken, zoodat iedere marteling wordt voorkomen, begon nen rumoerig te worden en op te dringen. Dc heer Kappelhof, aldus vertelde hij ons, ging naar den directeur den heer Reeser, met de vraag, onmiddellijk verdere proefnemin gen te verbieden. „Anders komt er moord en doodslag van", waarschuwde hij hem. De directeur verzocht hem op het kantoor te komen en voegde erbij, dat het „slechts" een proefneming betrof, op verzoek van het rab binaat. Ook de menschen, die de electrische toe stellen bedienden, werden door den heer Kappelhof gewaarschuwd om zich zoo gauw mogelijk van het abattoir te verwijderen, te meer daar er al kreten opgingen: „Slaat dien wagen in elkaar". Ook de leden van het rabbinaat waren korten tijd later spoorloos verdwenen. De lieer Kappelhof, in gezelschap van de slagers van Boven en Rodin, gingen naai den directeur, om te vragen, of dit „ritueel gebeul", zooals zij het uitdruken,' nog eens zou wórden herhaald, waarop de heer Ree ser volmondig toegaf, dat de proefneming mislukt was cn dat hij nooit meer hoopte te zien, wat dien middag op het hoofdstede lijke abattoir den volke was getoond. Zoolang, zcide hij, geen absoluut doeltreffend apparaat is geconstru eerd, dat onmiddellijk volmaakte be wusteloosheid tengevolge heeft, zal de proefneming zeker niet worden herhaald. Naar wij echter vernemen van den heer Kappelhof, wordt in Assen nog wel degelijk op deze wijze „koscher" geslacht. Het vleesch wordt zelfs per auto, waarvoor benzine be schikbaar schijnt te zijn, vervoerd naar Am sterdam, waar jongstleden Vrijdag nog een zending aankwam. Ook in Dordrecht heeft men dergelijke tegen de borst stuitende proe ven willen nemen, doch daar is men ver standig geweest en zij zijn niet doorgegaan. Naar wij nog vernemen, heeft ook de Sophia- vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam zich op deze materie" geworpen en verbaal van het gebeurde op het abattoir opgemaakt. Dat er van sommige zijden niet tegenop wordt gezien brutaalweg de voorschriften van den rijkscommissaris, gegeven inzake slachtingen, te overtreden, wordt zelfs ge adverteerd in de Vee- en Vleeschhandel, al gemeen weekblad voor het slagersbedrijf en den handel in vee en vleesch. In het num mer van Vrijdag 23 Augustus immers op bladzijde 12 komt een opvallend gezette ad vertentie voor, die als volgt luidt: „Verkrijg baar: Koscher geslachte schapen of lamme ren. Men wende zich daartoe tot S. van Hasselt, grossier, Oosterhaven, Groningen,t, telefoon 2297". Ook schijnt het voorgekomen te zijn, dat Joodsche slagers in kleine gemeenten buiten Amsterdam koscher hebben laten slachten op de oude, voor de dieren zoo pijnlijke wij ze. Een bevestiging hiervan konden wij ech ter niet krijgen. De politie in de hoofdstad ziet zeer streng toe op de slachtverordening. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 M10 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3%) 1939 3 V.K. 98% 981/a 89% 98% - 90 89% 76 13/16 77% 81% 81% L.K. 98% 981/2 89% 98i/a 90 98% 89% 77% 773/; 81% 81% OOST-INDIë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 7334' 79% 84% 85 79% 76% 74%' 74 733% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 86% A'dam '37 I 3% 79% Arnhem '37 I 31/2 86 's Grav. '37 I 3% 86 N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 79% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Ilyp.b. Veendam 3% 84% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A-K.U. 74%-77% 76%-81% Calvé Delft c. v. A. 57% 61V Centr. Suiker Mij. 143% Fokker g. A. 193 Z Lever Bros en Uniiever c.v.A 77 80% Ned. Ford 326 328% Philips G.B.v.A. 146-147 147-154 Philipsp ref. A. 118% 120 Heemaf N.V. A. 77%gl 81 Lever Br. en Un. A. Lev. Br. 6% p.A. 78% 81 Ned. Kabelfabr. A. 370 375 Ned. Scheepsb. A. 109% 112 Ver. Blikfabr. A. 180gi 180 Papierfahr. v. Gelder A 124%gb 127 Werksproor v. A. - A. 117 120 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 184 198 Kon. Petr. 204-201 203%-219 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 184%-185% 188-199% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 345-343 352 Javasche Cultuur 207% 210 N.I.S.U. 197% 203 Ver. Vorstenl. Cult. S8 89 TABAKSONDERNEMINGEN. Deii Batavia Mij. 130-131 128 Deli Mij. c. v. A. 187494 "184-185 -Senembah 146-144% 143-146 „Koersen van nog niet tot de officieels noieering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta* ris-generaal, wnd. hoofd van bet departe ment van financiën is toegestaan". AANDF.ELEN: Ned. Scheepvaart Unie 126%-129%gï, Anaconda Copper C.V.A. 20gb.-20%gl. Bethlehem Steel C.V. gew. a.d. 64% Rep. Steel C.V. g. a. 15-15/16gb,-163/16gl. Shell Union C.V. gew. and. 8%gb.-9gl:, VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.88 9/16 75.28—75.43 30.11-30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 4-2.84—42.92 1.86%1.90% 30.08-30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 HANDSCHRIFT VAN JOSé ANTONIO PRIMO DE RIVERA GEVONDEN. Door een toeval zijn aanteekeningen in handschrift van den grondvester der Fa- lange govohden. Daaronder bevinden zich het ontwerp van het partijstatuut der Fa- lange door Primo de Rivera, zijn eerste re devoering op de partijvergaderingen en zijn aanteekeningen over een syndicalistische hervorming van Spanje. De vondst is on middellijk ter kennis gebracht van het hoofd van den Spaanschen staat, generaal Franco, van den minister van binnenland- sche zaken, Serrano Suner, van de zuster van de grondvester der Falange, de vrou wenleidster Pilar Primo de Rivera en van den partijsecretaris. Volgens berichten uit Indië wordt het ver zet van de nationalistische beweging in Britsch-Indië tegen het nieuwe Engelsche project van wetgeving sterker. Ook de meest gematigde kringen in Indië eischcn van u® Engelschen, dat onmiddellijk een termijj1 wordt vastgesteld, waarna Indië tot Domi nion zal worden verklaard. Voorts eischen zij, dat het Indische leger onder Indisch op perbevel wordt geplaatst, opdat worde ver meden, dat Indische troepen, buiten hun va derland, worden opgeofferd voor doeleinden, die uitsluitend het Engelsche irnperialism® dienen. De Engelschen beantwoorden de In dische reserves ten opzichte van het vraag stuk, van wetgeving niet nieuwe maatregelen van onderdrukking. In de afgn'oopcn dag® zijn 200 Indische nationalistische vereenig'11 gen ontbonden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2