De Volkshoogeschoo Bouwboer en Veeboer Egypte en Italië Strijd om een gedenkteeken op een soldatengraf heeft een Sinterklaas noodig Marktberichten Voor het stichten van een school te Bergen Officieele Publicatie van het Département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart AMelizfc Voetbal Het Volkshoogeschoolwerk heeft thans de wind in de zeilen. WAT DE VOORZITTER VAN DE NOORDHOLLANDSCHE COMMIS SIE ER VAN DENKT. (Van onzen eigen verslaggever). De Volkshoogeschool, of liever ge zegd de commissie tot oprichting van een Volkshoogeschool in Noord holland heeft een Sinterklaas noo dig! Twee, drie of tien Sinterklazen mag óók. Het zal dezen keer geen illusie bederven, als de goed-heilig- mannen elkaar tegenkomen. Als ze zorgen, dat er een bedrag vari vijf- en-twintigduizend gulden in het schoentje van den penningmeester komt, opdat men een school in Noordholland kan vestigen. Liefst te Bergen! A. VISSER, voorzitter van de commissie tot oprichting yan een Volkshoogeschool in Noord-Holland. Als men zoo eens met den heer A. Visser, voorzitter van de Noordhollandsche Com missie, die daar midden in de Berger bos- Schen zomer en winter de HoogeschooT der Natuur om zich heen heeft, gaat keuvelen, krijgt men wel den indruk, dat de Volks hoogeschool de primeur heeft gehad van de concentratie, de samenwerking, de aaneen sluiting en alle verdere schoone zaken dezer dagen meer. Want reeds iarenl ang heeft de Volks hoogeschool richtlijnen voor deze aaneenslui ting gegeven, de oursussen te Bakkeveen en Markelo stonden open voor uiterst-links en uiterst-rechts. Er was slechts één doel: de samenwerking van alle groepen van de be volking daadwerkelijk in haar cursussen tot stand te brengen. De tiende Mei, èn daarvoor reeds de mo bilisatie. heeft stagnatie gebracht in de groote plannen, waarmee de commissie be zig was, maar nu is weer de leus: Jong Nederland, pak aan. de handen in- fcen voor de toekomst van ons land, wij doen Üaaraan mee, help ons! - Van de bezettingsautoriteiten heeft het IVolkshoogeschoolwerk alle medewerking en 111 het raam van de thans bestaande moge lijkheden carte blanche gekregen. Geen der concentreerende groepen in ons land, zal de bindende .kracht van de Volkshoogeschool principieel iets in den weg kunnen leggen, en zoo hebben de heeren Dr. van der Wie len, Visser c.s. den wind weer in^ de zeilen. „Maar nu nog een Sinterklaas", zegt de Keer Visser. Er kómt een volkshoogeschool bij, in Noordholland of in Zuidholland, maar beter is het in Noordholland èn in Zuidholland. De situatie is thans zoo: In Zuidholland Kunnen wij te Reeuwijk een terrein van de gemeente krijgen U heeft dat al in de krant gehad er is geld in Zuidholland beschikbaar om te bouwen èn er is een goede leider daar. De studenten hebben in Zuidholland het pionierswerk verricht, de belangstelling is in Zuidholland echter met fcoo groot als in Noordholland. In Noordholland is de belangstel-1 ling veel grooter, Ve kunnen hier in Bergen een prachtig ter- rein op aannemelijke voorwaarden krijgen, in de nabijheid een huis huren, maar de belangstelling heeft, zich hier nog niet Voldoende in klinkende munt omgezet. Nu was het verleden week nog zóó, dat naar aanleiding van een gecom bineerde vergadering van de j-01?" missies Noord- en Zuidholland, de school voor beide provincies toch te Bergen zou worden gevestigd. Ber gen is nu eenmaal Bergen en ook vele Zuidhollanders wilden hier wel heen. On 't oogenblik echter is er weer eenige aarzeling, 't Aanbod van Reeuwijk is héél mooi. de ver bindingen met de groote steden v'an Zuir"l0llS"d züu gned, is tU—?r- daad ook véél, dat voor een school in Zuidholland pleit. Daarom geloof ik. dat wij het beste doen het op een eigen school voor Noordholland aan te sturen. In Bergen, mijnheer Visser? hinV-S 1 ecniSfszins kan, ja. We hebben aan- s er tnenuUV'e ,R'jp en uit Midden-Beem- vin' w n Jp kunnen we het gebouw van het Doopsgezinde Weeshuis krijgen maar het noódiee terrein is nogal veraf en bovendien zou er heel wat aan dat gebouw moeten gebeuren Er zijn dus ook gemeentebesturen, die 't belang yan 't Volkshoogeschoolwerk inzien? Gelukkig wel, heel wat gemeenten in Noordholland zijn lid of donateur. Maar we kunnen er nog méér, véél meer gebruiken, zet L dat even in de krant? We hopen nu door giften en de plaatsing yan rentelooze obligaties, waarvan er elk jaar een gedeelte uitloot, in staat te zijn nier „voor ons zelf" te beginnen. En liefst gauw! Hebben de gewijzigde omstandigheden nog invloed op het leerplan of het pro gramma van de scholen? Niet het minste! Waarom zouden ze dat hebben? Wij kunnen ons zelf zijn en blij ven. Wat tóen als nuttig voor ons volk werd onderwezen, is nü nog niet verkeerd. Alleen besprekingen over de doelstellingen der verschillende politieke partijen, die al tijd zeer objectief werden gehouden, ver vallen. omdat er geen partijen meer zijn of althans zullen zijn. i Ik vind dat heelemaal niet erg. zegt de heer Visser, ons arbeidsterein: de cultureele verheffing van ons volk, is geen meter kleiner geworden. 't Zou goed zijn, wanneer er een volks hoogeschool in Noordholland was. De ken nis van het eigen gewest is soms nog zoo héél erg pover. Wat is hier in Noordholland geen mooie helaas vaak later bedorven architectuur van oude boerderijen wat is hier een schat aan folklore, wat is het niet goed al9 de leerlingen ook hier iets wordt bijgebracht van sociale geografie, van econo mie, van de rijke historie van onze pro vincie. Eerst dus een Sinterklaas, meneer Visser? Eerst een Sinterklaas, en als die z'n goe de gaven gestrooid heeft, een leider. Dat is ook nog een probleem, een leider van een volkshoogeschool moet iemand zijn, met een zéér ruime algemeene ontwikkeling, liefst met universitaire opleiding, met veel idealisme, een man die zich geheel aan ons werk geeft, en hij moet geen groote fi- nantiëele eischen hebben. Wij hebben geen hand en kunnen dus ook geen vuist maken. Het rijk of de provincie een beetje helpen, meneer Visser 't is toch een landsbe lang? Ja. als dat kon, besluit onze vriendelijke gastheer ons praatje, maar voorloopig zélf de hand maar aan den ploeg-.-J Het enthousiasme van den heer Visser werkt aanstekelijk! Het is enthousiasme voor een groot doel, dat wij van heeler harle willen helpen verwezenlijken. Gaarne wek ken wij onze lezers op. het Volkshooge schoolwerk te steunen. Zij kunnen dit voor loopig doen. door een bijdrage te storten op de girorekening van den penningmeester van de commissie tot oprichting van een Volkshoogeschool in Noordholland, postreke ning 353693 de Rijp. Het geld, dat in die bedding stroomt, is wél besteed. Het versterkt de geestelijke weerkracht van ons volk. gelijk - gesteld. Hem is verboden verder te doen bouwen aan dit gedenkteeken, in' af wachting van de beslissing des gewonen rechters. Het vonnis is uitvoerbaar bij voor raad. Rechtstreeks had het bouwbedrijf met het veebedrijf tot heden zelden veel te maken. Beiden leverden hun producten aan de markt en betrokken hun benodigdheden voor gezin en bedrijf ook van de markt. Het is dus geen wonder, dat een nieuwe verhouding, waarbij tussen bouw- en vee bedrijf vermoedelijk een direct contact zal tot stand komen, moeilijkheden schept. Ik dpel hier op het verbouwen van stoppel gewassen door de landbouwers, die ze in ei gen bedrijf niet nodig hebben. En welke producten dus zullen moeten worden gecon sumeerd door de uitsluitend-veebedrijven. Als we onderstellen, dat bedoelde gewassen (wikken, haver-wikken, boterzaad, mergkool, stoppelknollen) niet als groenbemesting gebruikt zullen worden, dan dient bekeken, hoe ze tot hun recht zullen komen bij dc vce- voedervoorziening. De genoemde voeders zijn elk cp zichzelf goed, al is er verschil in eigenschap. Hot gebruik er van zal dus verschillend zijn (verschil in eiwitgehalte en in gevaar voor de melksmaak), maar hierover bedoel ik niet te schrijven. Evenmin als over de voeder- waarde, die de prijs tenslotte zal beïnvloe den. Welke mogelijkheden doen zich voor, om de stoppelgewassen van het uitsluitend-bouw bedrijf tot waarde te brengen in het veebe drijf? In de eerste plaats kan liet voeder vers per schip, per benzinevoertuig of per paard en wagen worden vervoerd van de bouw naar het vee. Daartoe zal het óf dagelijks gemaaid en gegeten moeten worden, óf het zal op 't veebedrijff moeten worden inge kuild en dus in één keer gemaaid, voorzover het geen mergkool of knollen betreft. En dat vóór 't invallen van de vorst. Mergkool dient vóór half December, liefst vroeger geoogst. Knollen kunnen wat langer staan. Het dagelijks benodigde kwantum vers vervoeren is practisch alleen mogelijk als de bedrijven zeer dicht bij elkaar liggen, wat in 't, algemeen niet het geval is. Ook is het vaartuig als vervoermiddel dan dikwijls uit geschakeld. Of er nog benzine zal zijn tegen de winter is een grote vraag. Blijft over paard en wagen, die beide kans hebben, als de afstanden groot zijn, uit elkaar te vallen. Maar dan rest nog het bezwaar dat de bouwboer op zijn land meestal geen herfst- bewerking kan toepassen op dc tijd, die het best geschikt is. Het kuilen bij de veeboer kan in vele ge vallen met minder moeilijkheden, doordat alles vlugger kan verlopen en het schip goe de diensten kan bewijzen. Echter zal het de vraag zijn, of 't ver werken van de massa naar schip of voer tuig en vandaar naar de kuil of silo niet fünest zal zijn voor de kwaliteit van het pro duct. Daar komt bij, dat de mogelijkheid yan rotting in de tijd tussen maaien en kuilen met het uur kan toenemen, evenals de broei. Practisch lijken me al deze mogelijkheden over eenige afstand niet uitvoerbaar op een aanvaardbare wijze. In de tweede plaats is er de mogelijkheid van inkuilen o p het bouwbe drijf, voorzover het bladgewassen betreft. Hier vervallen de grootste bezwaren bo vengenoemd. De voedermassa kan op tijd en goed tot voeder worden verwerkt. Ze kan bij het vervoer gemakkelijk wor den gehanteerd doordat ze compac ter is en minder ruimte inneemt. De Ook d« zweefvliegsport k In J»pan populair geworden. Onderricht op een der vliegvelden bij Tokio. (Foto Weltbild) kwaliteit kan door 't vervoer niet worden geschaad. Mergkool en knollen kunnen ook ineens worden geoogst en „in het groot"- worden overgebracht, bij voor keur per vaartuig. De kwestie, of het eventueele inkuil-werk gedaan moet worden door den verbouwer of door de afnemer valt onderling te regelen. Practisch uit te voeren lijkt deze manier van doen in elk geval wel. En dat met be houd van de voedingswaarde; dus aanvaard baar is deze wijze ook. Een derde mogelijkheid is, dat de bouw boer een aantal koeien opzet voorde mesterij en alzo zijn stoppelgewassen tot waarde brengt. Dit heeft als voordeel, dat niet het voe der naar 't vee gebracht wordt, maar omge keerd. Het is makkelijker een paar ton koeien te verplaatsen, dan enige tientallen tonnen veevoeder. Het laatste met bovendien waarschijnlijk meer risico voor verliezen. Dan is er nog een vierde geval. Dat n.1. de veeboer en de bouwboer tot een overéén komst komen voor een soort in de kost g a a ii van melkkoeien, b.v. voor de melk. Ik weet wel, dat voor „opzetten" en voor „in de kost nemen" de bouwboer in 't alge meen niet is ingericht, maar waar een wil is, is ook een weg. En zo wordt het wederzijdse hulp en voor deel. Van de omstandigheden hangt af, wat het beste is. Eén van die omstandigheden is de goede wil der bedrijfsleiders en hun gezin nen. Een tweede, misschien de belangrijkste, hoe de voordelen voor de bouwboer zullen uitvallen. Een garantie, uit te drukken in geld, lijkt mij op zichzelf een maatregel, die toe te passen ware voor 't geval de bouwboer zelf kuilt (haver, snijrogge, wikken, .haver-wik ken, boterzaad) of de oogst in haar geheel aflevert (mergkool, knollen). Ten slotte. Dit zijn enkele beschouwingen. Misschien ben ik onvolledig geweest. Het is er om te doen, de kwestie tijdig aan de orde te stellen. Instanties, die als tusachenschakel fungeren, diénen bij voorkeur de organisaties te zijn. Voor de eigenlijke handel lijkt liet me niet een geschikt object. Het meest lijkt me in aanmerking te ko men de coöperatie, de zuivelfabriek of een afdelingsbestuur. Mogelijk kan ook' provin ciaal goed werk worden gedaan door de gezamenlijke bonden. Als er maar wordt aangepakt, om een goede oplossing te krijgen, vóór de bouwboer zijn stoppelgewas verbruikt als groenbemes ting, want dat kan onze voedselvoorziening toch niet lijden. H. PILON. Leraar R.L.W.Scliool. Schagen, 26 Augustus 1910. Het Italiaansrhe blad „Giornale d'Italia" wijdt een beschouwing aan het probleem Egypte, rondom hetwelk de Britsche ma noeuvres en intriges worden geconcen treerd. Het officieuze Engeische agentschap heeft gemeld, dat de Egyptische minister van oorlog hekend zou hebben gemaakt, dat een Egyptische mobiele divisie zich op gesteld heeft in strategische posities, ge reed om tusscherrb'éide te komen aan de zijde van de Engeische strijdkrachten, wan neer Egypte zou worden aangevallen door Italië. Hetzelfde Britsche agentschap meldt, dat de woordvoerder van de regeering te Cairo tijdens een geheime zitting van de Kamer zou hebben verklaard, dat Egypte ten oor log zou trekken, wanneer Italië binnen drong in zijn gebied. Wij weten niet, aldus de „Giornale d'Italia" wat er waar is in de Engeische berichten en of zijn de gedach te weergeven van de Egyptische natie. Het is mogelijk, dat er in Egypte politici zijn, die, gebonden aan de Britsche belangen, optreden in tegenstelling met de nationale gedachte. Italië heeft geen aggressieve be doelingen jegens Egypte, en evenmin een vijandige houding jegens de Arabieren en het Islamisme. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is duidelijk gedefi nieerd door de redevoering, die de Duce op 10 Juni heeft uitgesproken, toen hij he kend maakte, dat Italië ging deelnemen aan den oorlog. De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdragen, Engeland van Egypte een basis heeft ge maakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de willekeurige of onwillekeu rige medeplichtigheid van Egypte aan deze operaties niet ontkennen. Kr bestaat een be dreiging van een Engelsch gezind Egypte tegen Italië. De Egyptische neutraliteit kan geen loopgraaf worden, in welks dekking in alle veiligheid aanvallen worden voorbe reid op Italiaansch Afrika en op Italië. Het is noodig de gevaarlijke dubbelzinnigheid op te heffen zoo besluit de „Giornale d'Ita- 1 ia". De standpunten en de verantwoorde lijkheid moet worden vastgesteld. ASBEST. 's-Gravenhage, 26 Aug. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat een Ieder, die onverwerkte as best importeert, verhandelt, verwerkt, doet bewerken of in voorraad heeft, binnen twee maal vier en twintig uur aan den directeur van het rijksbu reau voor bouwmaterialen. Kei zersgracht 11—13, Amsterdam C, hiervan opgave moet doen. Deze opgave moet tevens de volgende gegevens bevatten: 1: de soort en hoeveelheid, welke men ten tijde van.de op gave nog in voorraad heeft: 2. de soort en hoeveelheid, welke in 1939 werd geïmpor teerd, verhandelt, verwerkt of bewerkt; 3. zij. die asbest verwerken", bewerken of verwerken, doen bewerken of doen verwerken moeten tevens opgeven, voor welke artikelen de asbest wordt aangewend. Voor hen, die een dergelijke opgave reeds hebben ingediend, geldt deze bekendmaking niet. Aangeboden te Schermer- horn ruime Woonk., al of niet gem„ met een of twee slaapk., str. water, desgew. met gebr. van keuken. Brieven onder letter S aan Bur. Heldersche Cour. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van de uitspraak van den president der Haagsche rechtbank in het kort geding, waarin de lieer B. te Sassenheim de gemeen te Sassenheim gedagvaard had omdat de burgemeester een gedenkteeken had doen plaatsen op B.'s terrein, waar een aantal Nederlandsche soldaten, die in den oorlog gesneuveld zijn, ligt begraven. De heer B. had namelijk bezwaar tegen het gedenktee ken, dat een stcenen kruis van 2.75 M. hoog zou worden. De president heeft toen deze vordering afgewezen, omdal de burgemeester niet had gehandeld in opdracht van de gemeente. De burgemeester had namelijk betoogd, dat hij op last der toenmalige militaire autoriteiten had gehandeld. Daarop heeft de heer B. den burgemeester persoonlijk gedagvaard en gisteren heeft de president uitspraak gedaan. Thans heeft dc president overwogen, dat uit de Begrafenis wet niet is af te leiden, dat iemand bevoegd zou zijn, zonder toestemming van den eisrher een gedenkteeken te plaatsen op het onder havige graf, dat zich ingevolge artikel 2 dei wet op zijn grond bevindt. Ook de oorlogswet geeft omtrent het oprichten van gedenktt- kenen geen richtsnoer. De burgemeester werd mitsdien in het on- WEDSTRIJDEN TE HOORN Door de Athletiekvereeniging „Olympia" te Wieringerwaard werden de volgende prijzen gewonnen op de propagandaw ed strijden te Hoorn. 100 M. hardloopen: 1. A. Blok, 11.2 sec. Hoogspringen dames: 1. N. v. Balen Blan ken 1 meter 45; 3. A. Koster, 1 meter 25. Men bedenke dat mej. v. Balen Blanken wegens de slechte springbak van liooger spr-ingen afzag uit vrees voor verzwikking. Hoogspringen meisjes: 1. A. Kaan, 1 me ter 15. Verspringen jongens: 1. P. Blaauboer 5 meter 60; 3. G. C. van Balen Blanken 5 meter 48. Verspringen dames: 2. Mej. N. van Balen Blanken 4 meter 97. 100 M. hardloopen jongens: 2. P. Blaau boer 12.6 sec. 400 M. hardloopen heeren: 1. A. Blok 55.4 sec. 100 M. hardloopen meisjes: 3. K. Korstanjë, 14.6 sec. 100 M hardloopen dames. 3. N. van Balen Blanken 13.2 sec. Hoogspringen jongens: 1. G. C. van Ba len Blanken 1 meter 72.5, de allerbeste prestatie van den dag; 2. P. Blaauboer 1 meter 50. 1500 M. hardloopen heeren: 1. Jb. v. Ham, 4 min. 37.7 sec. Verspringen meisjes: 3. K. Korstanjë 3 meter 83. 3000 M. hardloopen heeren: 2. P. Huur man 10 min. 5.3 sec. Hinkstapsprong Heeren: 3. K. Schenk 12 meter 54. Hinkstapsprong jongens: 1. G. C. van Ba len Blanken 12 meter 10. 4X100 M. estafette dames: 2. Olympia 57.4 sec. Olympiade etafette (800. 400, 200 en 200 meter): 1. Olympia 4 min. 13.5 sec. RONDGANG. Zondagavond hield onze plaatselijke Har- nionievereeniging een rondgang waarbij ge collecteerd werd voor de versteviging der kas. Een en ander trok veel bekijks. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden een bakkersmandje en een por- temonnaic, inhoudende eenige centen en brondbonnen. Inlichtingen bij den gemeentebode. LOTERIJ De geitenfokvereeniging „Door Eendracht Sterk" hield alhier een verloting. De hoofd prijs, een eetservies, viel op lot no. 88. TEXEL B.K.C.—SUCCES. 2—2. Nadat B.K.C. 2 in een aardigen wedtrijd met 3—0 van Wieringerwaard 2 gewonnen had, trad B.K.C. 1 tegen Succes 1 in liet veld. 't Begon met een gelijkopgaanden strijd, waarbij B.K.C. over het geheel iets in de meerderheid was. Na 35 min. nam Succes de leiding. Een voorzet van links werd door Prins vallende gestopt. Hij had den bal ech ter niet klemvast, zoodat de S. midvoor voor het intrappen bad. B.K.C. brengt het voor loopig niet verder dan schoten tegen lat en paal. De rust komt met 01 in het voordeel van Succes. Na rust is B.K.C. steeds in den aanval. Bij een der sporadische aanvallen van Suc ces doelpunt de midvoor opnieuw uit een voorzet van links (02). B.K.C. komt dan verwoed opzetten. Schoten van Van Wees belanden tegen dc paal. Dan eindelijk 5 min. voor tijd scoort B.K.C. het eerste doelpunt. Een goed aangegeven hal van Paardekooper zet Jaap van Wees in een schitterend doel punt om (12). Even later probeert Jan van Wees het alleen en knalt de gelijkmaker in het net (2—2), zoodat B.K.C. ter elfder ure de nederlaag ontgaat, welke zij trouwens ook niet verdiend had. W1ERINGEN EEN MIJN ONSCHADELIJK GEMAAKT. Zaterdag werd onze gemeente opgeschrikt door het gerucht, dat er een mijn lag aan den Noorddijk bij Noordburen. Bij nadere in formatie bleek dit gerucht maar al te waar te zijn. Zondag echter was het gevaar ge weken. De mijn lag gedemonteerd op de dijk- kruin en velen gingen nu het monster van nabij bezien. "TARKTOVERZICHT. Door de zeer hooge prijzen, die thans voor het wolvee worden betaald, is in de afgeloopen week de handel op de boerde rijen zeer belangrijk geweest, verschillende veehouders zijn er blijkbaar toe overge gaan, nu veel meer te verkoopen, dan ge woonlijk in den nazomer geschiedt. Aan de markt was Maandag de wolveeaanvoer ook belangrijk, er werden beste prijzen geboden. Voor een middelmatig lam be taalde men f 14.f 15.per stuk, hoogste prijs f 17.—. De schapen deden vooral zeer goede prij zen, gemiddeld werd f 30.tot f 32.— per stuk betaald; voor prima vette schapen werd zelfs f 45.— geboden. Rundvee was er weinig, alleen enkele nuchtere kalveren, die pl.rn. f 12.per stuk golden. Biggen werden 13 verhandeld, de prijs is ongeveer f 20.per stuk. Er werd een viertal veulens aangevoerd, de prijzen hiervan waren ook hoog, en de handel zeer vlug. De hoogste prijs bedroeg f 175. De aanvoer van kippen was ook nu weer buitengewoon groot, de prijzen zijn bevredigend. De beste deden f 1.per stuk. De eierenprijs aan de veiling was weer belangrijk hooger dan vorige week. (Zie notoeringj. NOORDSCHARWOUÜE. 27 Aug. Schotsche muizen f 3.60—3.80, Bintje 3.30 3.40, grooten 2.703.30, Bevel. 3.30—3.50, eigenheimers 3.50—3.90. bl. dito 3.503.90, Koopm. bi. 4.204.60. drielingen 1.902.70, kleine 1.60, uien 4.304.80. drielingen 4 4.10. grove 4.705. gele nep 4.204 70. peen 2.70. kroten t.50. roode kool 2.604, witte kool 2.50—2.80. Pootaardappelcn: Eerstel. A 28-35 6.40. idem B 5.30. BROEK OP LANGEND1JK 27 Aug. Schotsche muizen 3.90, eigenheimers 4 4.30. bl. dito 3.604.40. drielingen 2.70. 925 Kg. spercieboonen 9.30—10.40. 10 Kg. snij- boonen 17.80. roode kool 3—3.60. gele kool 4.305.30. 1900 Kg. tomaten: A 12.3012.50, B 11.80. C 11—11.10. 750 Kg. druiven: Alicant 23.20—27.20. Franken'halers 20.0027.50. AMSTERDAM. 26 Aug. Veemarkt. 659 Vette koeien, le kw. 92 —100 ct„ 2e kw. 78—90 ct.. 3e kw. 01—71 et. per Kg. slachtgewicht; 80 melk- en kalf- koeien f 220300 per stuk. 39 vette kalve ren: 2e kw. 8094 ct.. 3e kw. 6878 ct. per Kg. levend gewicht; 59 nuchtere kalveren f 11—18 per stuk. 127 schapen en lammeren f 2045 per stuk. Overzicht: Slarhtrunde- ren. aanvoer ruim. handel stug. prijzen on veranderd. Melkkoeien, geringe aanvoer, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer kort, handel vlug, prijzen onver anderd. Vette kalveren, aanvoer matig, han del stug. prijzen hooeer. Scharen, aanvoer kort. hnndpl stug. prijzen hooger. TEXEL; 26 Aug. Veemarkt 124 lammeren f 817. 170 schanen f 2645. 4 veulens f 8(1—17", 5 nuchtere kalveren f 814. 13 biggen f 18 22. 700 kinnen f 0.751. TEXEL. 26 Aug. Eierveiling. Aangevoerd; 3.^00 eieren: prijzen van f 66 60 per 100 stuks. PURMFRF.ND '7 Aug. Veemarkt. Koeien, totaal 1030 stuks: 500 vette koeien 8096 ct. per Kg., eeldc- npipn f 140—230. melkkoeien f 240350. «Heren 6580 ct. ner Kg 14 paarden-f 160 250. 40 vette kalveren 60—95 ct. ner Kg.. 180 nuchtere kalveren v. d slacht f 1024. 20 magere varkens f 203° biggen f 8 •16, 400 schapen f 2232. 75 bokken f 4 16. 150 lammeren f 7—14.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3