Een goede Nederl. Roode Kruis Café MINNEB00 is steeds geopend steeds geopend Een Jeugdherberg wordt politie-tehuis Boodschappen v. Musis Sacrum IBYHTEEIEROOETYEIKNFEI Een wakker TESO- man ging heen Vandaag Dinsdag 27 Augustus 1940 ^acUnieuujLó Kok Zwagermanen diens avonturen met den pollepel advertentie is beter dan de beste reiziger Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd Tweede Blad Drukte op Huisduinen Vandaag voor het laatst Aan alle Heldersche Tippelaars Textiel-toeslagkaarten voor Koegras en Julianadorp Afd. Den Helder ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER'' 'Coïtic Dioóhcn, van 's morgens 8 uur tot sluitingsuur. INMAAK-GROENTEN K. BREGMAN, Zoojuist ontvangen hcuticp collectie *ViXta$eb en *Vloeïbedekkin$ Boter- en Vetleveranciers opgepast Uit het politie-rapporf tiveuunó Veel stormschade YlLeuuM uit IUH voor 50 /'aar J UoncUten uit hel Vliedend 13£aadj& Nog een raadsvergadering Visscherij Hoe goed het er is en... wat nog noodig is. In de Breedwarsstraat stond eens een Jeugdherberg... Dat was in de dagen, dat moede trekkers Uit de elf provinciën hier neerstreken, uit rustten en zich lieten verwennen en koesteren onder de vleugelen van vader en moeder Geer- ling, de te goeder naam en faam bekend staande herberg-ouders. Eens... Maar de tijden veranderen; de Geerlingen trokken naar elders, en de „Noordkaap" in de Breedwarsstraat sloot haar deuren. Geen trekkers streken hier meer neer geen gezang en gelach klonk meer onder de be roemde „walvischkaak" daar in dat nauwe Oudeheldersche straatje. Het werd stil in die Breedwarsstraat, en stil ook in de „Noordkaap". Wie er kwamen. Sedert enkele dagen is er thans weer leven en vertier in de „Noordkaap". Wéér zitten er jonge kaerels brieven te schrijven aan hun hartsvriendin, weer trekken de aromen van kostelijk voedsel door de kamers van de jeugd herberg en wéér kijken geïnteresseerde oogen naar de antieke walvischkaak, die er nog steeds als roemrucht trophee is blijven hangen. En weer worden de bedden in de bovenver dieping beslapen. Het zijn echter thans geen trekkers meer, al „trekken" de huidige bewoners wel... Dit maal zijn het een 35-tal maréchaussée's, rijks veldwachters en gemeentelijke politie-agenten, die hier onderdak verkregen hebben, hier sla pen en gespijzigd worden. „Drooggelegde" herberg. Het was wachtmeester Baars, die als ge- üniformd herbergvader" ons opving en het een en ander mededeelde van de wijze waarop de organisatie van dit politioneele tehuis ge schiedt. Meen niet, dat het hier alles militairement verloopt. Dat men er „taptoe's" blaast, dat er appèl's gehouden worden en dat een der ka mers van de Noordkaap tot „provoost" is in gericht. Niets ervan... Want merkwaardiger wijze heeft de „Noord kaap" zijn oude,, genoeglijke, intieme sfeür behouden, en kan men dit Breedwarsstraat- sche home het best den naam geven van „Po- litie-herberg". Onder dien verstande, dat het dan een „drooggelegde" herberg is... Bij de „pollepels". Hartje Augustus... maar het kon niets anders zijn dan haché, die onze reuk organen op de meest aangename wijze prikkelde (temeer waar het tegen twaal ven op den morgen liep). En van den drempel der deur tot het heiligdom van kok Zwagerman... dat zijn slechts enkele stappen. Zwagerman, officieel kok van „Park zicht", eerst „uitgeleend" als tijdelijk gas tronoom in het oude raadhuis op het Dijkje (waar de gemeentelijke ambtenaren gevoederd werden) en laatstelijk kok in de „Noordkaap". Zoo vindt men hem: temidden van pol lepels, schuimspanen, vorken, vergieten en terrienen. Met het witte overschort en met de witte koksmuts. Wij troffen hem in de scha duw van een immense ketel haché, waarin de kost zat voor de 35 gasten. En dan hooren we ook meteen, dat deze politie-mannen over een schier onverza digbare eetlust beschikken. Zwagerman (en hij kan het weten) vertelt, dat het zelfde kwantum voedsel, dat hjj normaal voor 55 Parkzicht-eters kookte, maar nèt voldoende bljjkt voor de 35 ordebewaar ders, die aan zijn hoede zjjn toevertrouwd. Dat zégt wat...! Zwagerman heeft er plezier in. Als oud chef kok van de groote vaart (hij kokte op schepen als de „Haarlem" en de „Ganimedes") weet hjj wat er in de eterij-in-'t-groot te koop is en iederen dag bewijst hij weer de stelling, dat men alleen dhn maar iets goeds op tafel brengt, als men met hart en ziel het edele vak der gastronomie beoefent. En... dat doet hij. Hoor de verhalen. Van zijn plannen en ideeën. Van zijn toetjes en experimenten, die op komst zijn. Dat is de ware kok... en wij kunnen alleen deze 35 Noordkapers maar be nijden, die iederen dag door zulk een keuken prins „bemoederd" worden. Ze eten er, en ze slapen er, en ze brengen er hun, weinige, vrije uren door. Weinig, om dat er voor de maréchaussée en rijksveldwacht een 12-uurs dienst is ingevoerd. Veel tijd voor ontspanning blijft er, zooals te begrijpen, dan waarljjk niet over. Toch zou het voor de bewakers en be schermers van onze have een verrassing zijn, indien men hen wilde bedenken, bijv. met een gramofoon, met een sjoel- Benam het stormweer van de vorige week alle lust om naar Huisduinen te gaan, toen Zaterdag het weer op knapte, de storm afnam en de lucht brak, toen kwam daarmee ook het ver langen van veel stadgenooten om er eens uit te z\jn en zoo trokken ver schillenden naar Huisduinen, dat er direct zooveel fleuriger uitzag, dan tijdens de grauwe dagen van de voor bije week. En ook Zondag was er veel meer drukte dan men het op de bad plaats de laatste weken en maanden gewend was. Uit alles bleek, dat Den Helder weer bevolkt wordt en dat de liefde voor de badplaats nog niet weg is. Daarbjj kwam, dat heel veel mili tairen, die vrjj hadden, ook een kijkje kwamen nemen aan het Noordzeestrand en een zitje zochten op het terras van het Zeebad of dat van Dennenheuvel. Huisduinen gaf voor het eerst, na zooveel weken van verlatenheid, een beeld van opgewektheid. bak en met wat spellen. Heeft men iets dergelijks over... schenk het de Noordkaap zoolang in burikleen. De wachtmeester garandeert U, dat de boel in orde gehouden wordt. En ook de Leestafel ziet er nog veel te maagdelijk uit. Heeft U wat tijdschriften en kranten, en eventueel wat boeken over...? Een paar maréchaussée's en een paar rijks veldwachters zorgen voor de corvéediensten en ook dat gaat gesmeerd. Zij dekken de tafels voor de 35, zij ruimen ze op, ze snijden de brooden, ze beredderen de slaapplaatsen (die nacht en dag beslapen worden)... kortom, zij houden de „Noordkaap" in orde, tot den tijd dat deze herberg weer Jeugd -herberg kan worden. Tot zoolang is zij politie-tehuis. En zal Zwa german zijn kook-bak-braad-sudder-snerk- stoom- en andere hartstochten uitvieren, en zullen deze 35 man hier hun weinige vrije uren doorbrengen. Onder en bij de walvischkaak, waaraan vele verhalen verbonden zijn. Maar hoe dan ook: de „Noordkaap" heeft zijn reputatie van „goed tehuis" niet verloren. Integendeel! Inlevering formulieren brandstof distributie. Wij vestigen er de aandacht op, dat de aanvraagformulieren voor de textiel- toeslagkaarten gedurende deze week in Julianadorp en Koegras verkrijgbaar zijn en wel aan de politiepost te Julianadorp. Van vandaag (Dinsdag) af kan men deze formulieren aldaar afhalen. De uitreiking der desbetreffende distri butie-kaarten geschiedt op Donderdag, 29 Augustus a.s. Eenige belangrijke besluiten. Zondag 18 Augustus j.1. is te Alkmaar, onder leiding van den heer H. Lastdrager een gecombineerde vergadering gehouden waar aan werd deelgenomen door afgevaardigden van de vier Heldersche vereenigingen en den heer Lubbers als vertegenwoordiger van het N.H.W.B. bestuur. De navolgende besluiten werden genomen: le. De aan de vereenigingsbesturen, vol gens ledenlijsten op 1 Mei 1940 bekend zijnde leden, blijven tot nadere aankondiging lid, zonder betaling der contributie. 2e. De vereenigingsbesturen zullen tot nadere aankondiging geen leden aannemen, waarvan bekend is dat zij op of na 1 Mei 1940 lid waren van één der plaatselijke, bij den N.H.W.B. aangesloten vereenigingen. 3e. Gevormd werd een contact commissie bestaande uit de heeren: H. J. A. Lucker, Wieringen; C. Kelder, Anna Paulowna; Chr. Heeres, Heer Hugowaard; J. Eelman, Juliana dorp; H. Charmes, Alkmaar; A. v. d. Berg, Schagen; A. Wiersma Jr., Alkmaar: Th. v. Steenis, Den Helder; J. W. Leder, Enkhuizen; G. Griek, Den Helder. 4e. Besloten werd tot uitgifte van een ge combineerd clubblad, hetwelk 2 jnaal per maand zal verschijnen. 5e. Zoo mogelijk zal de oorspronkelijke op 22 September a.s. te Den Helder vastgestelde wandeltocht thans te Alkmaar worden ge houden. Uit bovenstaande besluiten zal den tippe laars blijken dat van de zijde van den N.H. W.B, en ook door de eigen besturen al het mogelijke wordt gedaan om dezen zoo moei lijken tijd door te komen. Slechts één verzoek is er nog, nml. geeft p. o. Uw adres (al of niet gewijzigd) even op, zoo u dit nog niet gedaan hebt. Van heden af zjjn de formulieren aan de politiepost te Julianadorp verkrijgbaar. De leider van den Distributiedienst ver zoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat vandaag de termijn gesloten wordt tot inlevering van de formulieren ten dienste van de brandstof-enquête. In het eigen belang der Ingezetenen z(j er dus voor de laatste maal op gewezen, dat men dit formulier op het Distributie kantoor bezorgt, aangezien er geen andere gelegenheid meer zal worden geboden. Helpers en helpsters van de transportcolonne van de afd. Den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis KUNNEN HUN VERGOEDING AFHALEN aan de Nederlandsche middenstandsbank, Koningstr. 7, Den Helder, des morgens tusschen 9-11 uur tegen overlegging van diploma E.H.B.O. Zonder dit bewijs heeft geen betaling plaats Inlichtingen ISENDOORN, Narcisstraat 22, Den Helder HET BESTUUR Uitvoerder: JOH. 0ARPH0RN MIDDENWEG 189-191, Tel 533 (geen brieven) aan het adres: Breestraat 65, alhier. 3»m« -*-<«« Weet U dat Wol haast j niet geleverd wordt, maar dat ik nu nog ruime keuze heb. - Zorg voor warme kleeding voor den winter. 100 gram 5 punten. Tel. 800 - Laan 60 JULIANAPARK 17 hoekSCHAGENSTRAAT Aanbevelend, Chr. A. MINNEBOO. KONIJN Voor prima is HET adres: S VIID STRAAT 28. Telef. 776. De vitrages worden keurig genaaid en de vloerbedekking wordt gelegd Meubelmagazijn Keizerstraat Deze week de bonnen bij den Distributiedienst inleveren. Leveranciers van boter en vet zij er aan herinnerd, dat, nu de looptijd der bonnen nummers 01, 02, 03 en 04 van de boter- en vetdistributie verstreken is, deze bonnen uiterlijk deze week op de bekende inleverings- dagen moeten worden bezorgd op het Distri butiebureau. Ter voorkoming van moeilijkheden, zoowel voor den Distributiedienst als voor zichzelf, diene de betrokken leveranciers zich strikt aan dezen datum te houden. Lantaarnpaal gesneuveld. Sedert verscheidene weken zijn er geen lantaarnpalen geveld. Dit had echter blijk baar lang genoeg geduurd, zoodat een auto rijder de lantaarnpaal, staande op den hoek OostslootstraatKuiperstraat voor zijn reke ning nam. De gevolgen waren, dat het appa raat bij den grond afknapte en dat de paal vernield werd. De politie tracht thans den palen-veller te ontdekken. Diefstal van huisraad. Sommige lieden schijnen momenteel gebrek aan alles te hebben. Als remedie daarvoor breekt men dan maar in. Zoo gaf dezer dagen een bewoner van den Kanaalweg bij de politie aan, dat er ongewenscht bezoek in zijn woning was geweest. Vermist werden eenige hoofdkussens, een paar gestikte dekens, een kachelpijp, en eenig huisraad. Ook hiernaar wordt een onderzoek inge steld. Oorlog Een caféhouder uit de Spoorstraat wenschte enkele rumoerige klanten niet meer te tap pen. Dat stond de „heeren" zoo slecht aan, dat zij herrie gingen schoppen en daarna den waard te lijf wilden. Deze alarmeerde even wel de politie, die erger voorkwam en het edele drietal met den sterken arm kalmeerde. Klaas Dogger: een varensman van het goeden slag. Klaas Dogger is heengegaan Klaas Dogger, de populaire kapitein-stuur man van TESO, de man die gedurende ge- ruimen tijd, langer dan tien jaren, een figuur was op de „Texelsche boot", die men daarop zal missen. Klaas Dogger, de man onder wiens hoede de „Marsdiep" of de „Dokter Wagemaker" zoo vele malen heen-en-weer trok; heen-en- weer onder de schoonst denkbare weersom standigheden en onder deslechts-denk- bare. Hij was een voortreffelijk zeeman. Dat be wees hij al die malen, dat hij zijn schip, na een zware reis in veilige Heldersche of Texel sche haven thuisbracht. Dat bewezen die ontelbare keeren dat hij, tegen aller verwach ting in, meerde zonder „stukken gemaakt" te hebben. Ja, Klaas Dogger was een goed zee man, die men op de TÉSO-booten noode zal missen. Het was de heer A. Luyckx uit „Texels- veerhuis" die ons gisteren het noodige van Dogger verteld heeft. Van Dogger, die, als alle TESO-employée's, hier in- en uitloopen, hier bij de familie LuyCkx hun tweede „huis" hebben. Hier legde Dogger vaak aan, na moeilijke reizen, hier dronk hij zijn koffie, heet en pikant, als hij na een zware reis met een dei- schepen eindelijk binnen was. Als de passa giers, onder zijn hoede toevertrouwd, veilig den overtocht hadden volbracht, en de loop plank afgemarcheerd waren. Dogger was een man van weinig woorden, en dat kenmerkte in hem den echten Texe laar, den geboren eilander. Want dét was hij: geboren en getogen op het eiland. Gezien stuurman. Van gewoon dekknecht promoveerde Dogger al spoedig tot den rang, in welken hij ook heengegaan is. Hij had zijn tijd nuttig ge bruikt: de binnen vaartdiploma's had hij be haald, zoodat niets in den weg stond voor een goede TESO-promotie. Hij was een gezien stuurman. En dat niet alleen bij zijn directie, die hem zeer hoog achtte, maar in niet mindere mate bij zijn ondergeschikten, die voor hun belangen in hem een goed pleitbezorger hadden. Hoe kon dat ook haast anders, daar Dogger zelf het lang niet zoo gemakkelijke dekknecht-werk aan den lijve had meegemaakt. Gelukkig gevaren. Velen herinneren zich nog den dag, nu een jaar of twee geleden, dat het TESO- schip in een hevigen storm bijna aan lager wal dreigde te loopen. Met een tros in den schroef werd echter vastgemaakt en uit de geheele manoeuvre bleek, welk een goed zeeman Dogger was, die bij der mate ongunstige omstandigheden toch zijn schip zonder noemenswaardige averij kon laten meeren. Over het algemeen heeft hij gelukkig ge varen. Incidenten van beteekenis kwamen door zijn toedoen niet voor, zoodat het te begrijpen is dat TESO dezen man op waarde wist te schatten. Van zijn kant had Dogger zijn leven aan TESO verpand. Alleen het belang van TESO gold. Ter illustratie hiervan gelde het volgende: toen den vorigen winter een broer van Dog ger in het huwelijk trad, was Klaas Dogger op dezen feestdag niet aanwezig. Juist in die dagen zat men met lret probleem der zeer zwaren ijsgang in het Marsdiep en de havens, zoodat „alle hens" noodzakelijk waren. Dat begreep Dogger en duswas hij op zijn schip. Overigens iets, wat hij zelf volkomen normaal vond en waarover niet gepraat werd Lang is deze TESO-man ziek geweest. Reeds van den winter, bjj de strenge kou, was hij niet in orde. Was hij bij de Luyckx'en thuis (hier logeerde hij als hij niet meer naar zijn eiland kon) en was er telefoon voor hem, dan kon hij meestentijds al niet meer duide lijk spreken en nam de heer Luyckx dit van hem over. En nu is hij h engegaan: men zal hem niet meer zien op de TESO-vloot: Hij 'zal de „Dokter Wagemaker" niet meer veilig over en weer varen, hij zal niet meer klaar staan voor de belangen van de maatschappij waar aan hij zijn hart verpand had. Dat is te betreuren. Zooals ieder heengaan van flinke kerels te betreuren is. Want niet allen zijn uit fit hout gesneden. De ter-aarde-hestefling zal plaats vin den Woensdag a.s. te 12 uur op Oude- schild. Aanvankelijk was de t(jd vast gesteld op 2 uur, maar aangezien het 't verlangen was van zijn vrienden en collega's cm hem zelf naar de laatste rustplaats te brengen, werd dit uur ge wijzigd. Dank zij d< sympathieke medewerking van den directeur van TESO, die hier voor terstond zyn volle medewerking verleende. De storm en de aanhoudende slagregens der vorige week, hebben op Texel zeer veel schade veroorzaakt, vooral aan de nog te veld staande gewassen. Het meest heeft wel de haver geleden, alles is bijna neergeslagen en er is veel zaad uit de aren gewaaid. Ook aan de vruchtboomen in onze ge meente, die zoo rijk beloofden, is de schade groot. Het meeste fruit is onrijp van de hoo rnen gerukt. Aan de dijken aan de Oostzijde van Texel werd geen onheil aangericht, omdat de storm wind voornamelijk uit Noordwestelijke rich ting kwam. De duinen hebben het evenwel zwaar te verantwoorden gehad: bijna langs het geheele Westerstrand is alles steil afge slagen. DE AANGEKONDIGDE ZWEMWEDSTRIJD AAN DE SCHANS KON ZONDAG NIET DOORGAAN. Naar men ons mededeelt is de aangekon digde uitvoering, die de Gymnastiekvereni ging „Texel" in samenwerking met Tex. Fan farecorps zou geven op 1 Sept. uitgesteld tot 8 September. BEKEURD. Een Urker is bekeurd, omdat h(j ruim 30 ondermaatsche snoekbaars had meegenomen naar huis. Dat hiertegen krachtig wordt opge treden is zeer juist, daar dit de visschervj ten goede komt. Over tonnen, brugwachters en urinoirs. Door den heer Korver wordt gewezen op de gebrekkige wijze, waarop het weghalen van faecaliën in de Keizer- en Koningstraat geschiedt. Spreker zou de invoering van het tonnenstelsel wel willen aanbevelen. Daartegen zou, zoo verzekert de Voorzitter, van de zijde van het gemeentebestuur geen bezwaar bestaan wanneer de bewoners dier straten den wensch daarnaar openbaarden en gezind waren om de kosten van aanschaffing van materieel te dragen. De heer Franken vestigt nog eenmaal de aandacht op de vuile slooten nabij het Plantsoen, in de onmiddellijke nabijheid van het Spoorwegstation. Na discussie wordt goed gevonden, de pogingen af te wachten, die door belanghebbenden eigenaren van belendende perceelen, worden aangewend, om van den Minister van Waterstaat toestemming te ver krijgen om over de bedoelde slooten te be schikken. Door den Heer Van Twisk wordt geklaagd over de minder goede inrichting der urinoirs nabij het Nieuwe Kerkplein en dringt op ver betering aan. De Voorzitter verzekert, dat tot de begrooting voor 1891 voorstellen zullen be- hooren uitbreiding van 't aantal en tot ver betering der bestaande urinoirs. Met deze ver zekering stelt zich de heer Van Twisk tevreden. Verder dringt hij achter aan op invoering van Zondagrust voor de brugwachters in deze ge meente, althans des Zondags, des middags na 2 uren. 't Voorstel, daartoe door den heer Van Twisk gedaan, wordt gesteund door de heeren Korver en van Wijngaarden en met 10 tegen 5 stemmen .aangenomen. Tegen stemden de heeren Maalsteed, Van Neck, Verjaille, Hor dijk en de Voorzitter. URK, 26 Augustus. Door 30 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag aangevoerd: 2959 pond Kuilpaling, van 30 tot 281 pond per vaartuig, prijs 26%31 et.; 380 pond Lijn- of beugaal, 2933 ct.; 295 pond Snoek baars, 2022 ct. per pond en 90 manden Nest, prijs 3540 ct. per mand. Verleden week hebben op kuilpaling ge- vischt de motorlooze zeilvaartuigen en de kleine motorvaartuigen. De groote motorvaar tuigen, welke anders de Noordzeevisscherij uitoefenen, mogen op de voormalige Zuiderzee niet meer visschen. In het begin der vorige week maakten de motorlooze zeilvaartuigen gemiddelde vangsten per etmaal tot 60 pond; het laatst tot 40 pond per zeilvaartuig. Hier van was de gemiddelde prijs 27 ct. per pond. De weekresultaten varieerden van 50 tot 80 gulden per zeilvaartuig. Het laatste etmaal kon wegens het ruwe weder zeer weinig wor den gevischt. De kleine motorvaartuigen had den eerst vangsten tot 400 pond, later tot 340 pond per motorvaartuig. Van deze soort kuil paling was de gemiddelde prijs 29 ct. per pond. De nestvangsten waren tot ten hoogste 14 manden per vaartuig. De gemiddelde week resultaten varieerden van 110 tot 160 gulden per motorvaartuig. De kustlijnaalvisschers hadden per etmaal vangsten tot 38 pond lijn- of beugaal. De gemiddelde prijs was 28 ct. per pond. De weekbesommingen waren over het globaal van 42 tot 65 gulden per kust- lijnaalvisscher. De stoombeugers brachten per morgen vangsten aan de markt tot 90 pond per beuger. Met een gemiddelden prijs van 30 ct. per pond werden weekbesommingen ge boekt tot 120 gulden per beuger. Het laatste etmaal kon de beug maar gedeeltelijk in zee worden gebracht. De snoekbaarsvisschers maakten vangsten tot 34 pond snoekbaars. De weekresultaten waren van 20 tot 35 gulden per vaartuig. De vorige week (19 tot en met 24 Augus tus) werd door 1650 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 18218 pond Kuilpaling, prijs 23— 31 ct.; 2739 pond Lijn- of Beugaal, 2533 ct.; 1245 pond Snoekbaars, 1922 ct. per pond en 264 manden Nest, prijs 3040 ct. per mand. SCHADE BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Tengevolge het stormachtige weer hebben de werken bij de Zuiderzeewerken schade ondervonden. Zoo geraakte Kraan 6, welke teelaarde op het dijkvak van UrkLemmer werpt, op dezen dijk. De kraan geraakte van de ankers af, waardoor deze op drift geraakte. De kraan zit geheel onder water. Van de be manning ging de huisboedel verloren. De schepen zijn wegens het stormachtige weder nog niet gelicht. LIJK TE SCHOKLAND AANGESPOELD. Op de Zuidwestpunt van Schokland is heden het lijk aangespoeld van een persoon hetwelk in verren staat van ontbinding verkeerde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5