Beslissende strijd aan de Lybisch=Egyptische grens De bommen in de Kinkerstraat te Amsterdam Inzameling en handel in materialen en afvalstoffen De Nederlandsche kinderen in Oostmarkt Een gestolen portemonoaie MOORDAANSLAG TE SWARTBROEK Vorderingen wegens geleden schade Lijkroover staat terecht Duitsche reddingsdienst Motorkracht vervangt muildier en kameel Engelsche vliegtuigen boven Berlijn Ifaliaansch weermaehtbericht Vlootbasïs van Alexandrië gebombardeerd In één nacht 1500 bommen boven Engeland uitgeworpen Vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn Dc weg over land van Britsch Indië naar Egypte Dc Amerikaansche steunpunten Tnrken leveren Enqelscbe bankbiljetten in pikt drie Britsche vliegers op Daifsch weermaehtbericht Voor Duitscbe kolonisten Nadat Vrijdag- een begin met de voorberei dende werkzaamheden tot verwijdering der beide bommen, welke sedert twee weken in de Kinkerstraat te A'dam liggen, gemaakt was en zij voor 't weekeind waren onderbro ken. is 't werk gisteren voortgezet. Een der projectielen is met groote kracht onder de tramrails tusschen Da Costastraat en Da Costakade geschoten, het ligt op dezelfde hoogte in het perceel Kinkerstraat -43. Het is door het dak heengedrongen en heeft zijn weg voortgezet tot onder den vloer van den behangerswinkel, waar de bom bekneld zit in den tusschenmuur van het belendende per ceel 41. Tot Vrijdagmiddag omstreeks drie uur zijn mannen van den Stut- en Sloopdicnst onder 't toezicht van den Oberfeuerwerker Blum berg, die in Amsterdam reeds eenige bekend heid heeft verworven door zijn werk op het Paramariboplein en aan den Baarsjesweg, bezig geweest met het openbreken van het wegdek. Zij waren tegen eerder genoemd uur tot anderhalven meter diepte gevorderd, ter wijl de bom waarschijnlijk aanzienlijk dieper is doorgeschoten. Zooals gezegd is gisterenochtend het werk voortgezet. Toen men tot ongeveer twee me ter onder den grond gekomen was, leverden peilingen tot een diepte van vier meter nog geen resultaat op. Thans zijn mannen van den Stut- en Sloop dicnst bezig het wegdek tot op 3 meter van het oorspronkelijk geslagen gat weg te gra ven. Het projectiel zal „ingevroren" worden. Hiertoe zullen Publieke Werken in het gat een betonlaag storten, zoodat het onmogelijk zal zijn, dat de bom door stooten tot ontplof fing komt. Heden, Dinsdag, zal dan een begin ge maakt worden met de verwijdering van de bom uit het perceel Kinkerstraat 43. Eerst zullen de inwoners van de belendende percee- len in de gelegenheid worden gesteld hun woningen, voorzoover zij dat noodzakelijk achten, te ontruimen. Ook met deze werkzaamheden zal, gezien de groote voorzichtigheid, waarmede men te werk gaat om onnoodig ongelukken te voor komen, wel eenigen tijd gemoeid zijn. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, onder verwijzing naar zijn bekendmaking van 7 Augustus j.1., dat de medewerking van hen, die betrokken zijn bij de inzameling en den handel in oude materialen en afvalstoffen, aan de enquête, welke daarnaar is ingesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek over het algemeen zeer onbevredigend is geweest. In verband hiermede is in de Nederland- sche Staatscourant een beschikking afgekon digd, waarin aan bovenbedoelde inzamelaars en handelaren (zoowel klein- en tusschen- als groot-handelaren) de verplichting wordt opgelegd de betreffende formulieren naar waarheid, volledig en zonder voorbe houd ingevuld, gedagteekend en ondertee kend voor of op uiterlijk 31 Augustus 1940 in te dienen, resp. bij het centraal bureau voor ed statistiek, indien 't formulier recht streeks van dit bureau werd ontvangen en bij het gemeentebestuur, indien het formulier aldaar verkrijgbaar werd gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet voldoen aan bovenbedoelde verplichting kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. De regeling, welke is getroffen ten aan zien van het zenden van liefdegavenpakket- ten aan Nederlandsche kinderen in de Ost- niark, alsmede ten aanzien van correspon dentie met deze kinderen zeer onlangs werd deze regeling nog uitvoerig gepubli ceerd wordt nog niet in alle opzichten na geleefd. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met nadruk er op gewezen, dat hoewel het zeilden van bedoelde pakketten feitelijk overbodig is het is toegestaan een maal in de veertien dagen een pakket te sturen. Het gewicht van dit pakket mag maximaal een pond zijn. In de toekomst zal aan de getroffen rege ling streng de hand worden gehouden. Mochten de moeilijkheden die zich thans nog in grooten getale voordoen, voortduren, dan zal moeten worden besloten de zending van dergelijke pakketten heelemaal stop te zetten. Ten aanzien van het briefverkeer tusschen ouders en kinderen wordt er op gewezen, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, indien een kind geruimen tijd niets van zich heeft laten hooren. Eerst wanneer de ouders gedurende een periode van drie weken geen bericht hebben ontvangen, kunnen zij zich met de betreffende instanties in verbinding stellen. Practisch zal een bericht nimmer zoo lang uitblijven. Zou een kind ziek worden, dan ontvangen de ouders onmiddellijk be richt. VERDRONKEN. Zaterdag is de dertigjarige gehuwde ma troos Ten Katen, van het Rijnschip „Asa- ma", dat in de Vulcaanhaven te Vlaardingen ligt, bij het overbrengen van een rijwiel, van het achterschip naar het voorschip, vermoe delijk gestruikeld en over boord geslagen. Eerst later, toen men het rijwiel buiten boord aan eèii staaldraad zag hangen, kwam men tot deze ontdekking. Zondagavond is het lijk opgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag, even na twaalf uur werd in een café te Den Haag ten nadeel van een bezoekster, die zich even had verwijderd, doch haar tasch- je op de stoel had laten liggen, een i>orte- monnaie, inhoudende f 14.5)0 en een rijwiel plaatje, gestolen. Een bezoekster bleek te hebben gezien, dat een vrouw het taschje in handen had genomen en er iets uit had gehaald, waarna deze vrouw het café had verlaten. De eigenares van het taschje, op het ge val attent gemaakt, was in staat een vaag signalement van de vrouw aan de politie op te geven, met het resultaat, dat laatst bedoelde vrouw spoedig was gevonden in het politiebureau Rijswijkscheweg, waar zij in beschonken toestand was binnenge bracht. Het was een 46-jarige bewoonster van een perceel aan de Lange Beesten markt, die bekende, de portemonnaie te hebben gestolen, doch eraan toevoegde, dat men op straat haar weder die portemonnaie afhandig had gemaakt. In afwachting van het verdere resultaat van het onderzoek is de vrouw in politiebe waking gehouden. Zondagavond is nabij een café te Swart- broek bij Weert een moord gepleegd, waar van de landbouwer T. van der Kruys, wo nende te Leuken, het slachtoffer is geworden. Er was van te voren oneenigheid ontstaan over een ontvreemd rijwiel. Deze twist ging over in een handgemeen, waarbij de 26-jarige Van Veldhoven" uit Weert van der Kruys in het duister een slag toebracht. Het bleek later dat van der Kruys de halsslagader was doorgesneden. Hij wist het café, dat in de buurt lag, nog te bereiken. Hier is hij dood gebloed. Op aanwijzing van een getuige, die bij de twist tegenwoordig was, werd van Veldhoven als verdacht van dezen moord ge arresteerd. Van Veldhoven bekende wel te hebben geslagen, doch geen mes te hebben gebruikt. Het parket uit Roermond zal een nader onderzoek instellen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van ze ven kinderen. door Nederlandsche autoriteiten gevorderde doch nadien als krijgsbuit aan den bezet- tenden staat vervallen goederen; 6. terzake van burgers, van wie persoonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd, (chauffeurs als anderszins) en die tijdens de bevolen diensten zijn ge sneuveld of gewond; 7. terzake van scha de, geleden tengevolge van de toepassing van de wet op den Staat van Oorlog en van Beleg, anders dan door wegruimingen en ingebruiknemingen; 8. terzake van weg ruimingen of vernielingen door bondge nootschappelijke legers. b. De aandac ht wordt er met nadruk op gevestigd, dat in het bovenstaande geoner- lei positieve toezegging kan worden gezien tot vergoeding van de geleden schade. Voor de onder a. genoemde aangelegen heden wende men zich uitsluitend schrif telijk tot het Afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie le afdeeling; slechts voor spoedgevallen van personen huiten 's-Gravenhage woonachtig, monde ling Maandags, Woensdags en Vrijdags van 24 uur tot de le afdeeling van voornoemd Departement, gebouw Petrolea, Benoorden- houtsclieweg 7, 's-Gravenhage. MICHELIN OVERLEDEN. Zondag j.1. is te Clermont-Terrand, op 84- jarigen leeftijd overleden, Edouard Michelin, de oprichter van de grootste Fransche rub ber-industrie. Naar het D.N.B. verneemt, hebben in den nacht van 25 op 26 Augustus verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven het stadsge bied van Groot-Berlijn gevlogen en op twee voorsteden brandbommen uitgeworpen. Be halve een brand in een boschje, werd geen schade aangericht. Een der vliegtuigen die boven Berlijn gevlogen hadden, werd op den terugweg door luchtdoelartillerie neerge schoten. IN WELKE GEVALLEN MEN ZICH TOT HET AFWIKKELINGSBUREAU KAN WENDEN. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie deelt in aan sluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubliceerd door de advies-commissie vorderingen en dooi' de commissie oorlogs schade (commissie Van Leeuwen), liet vol gende mede: a, Rechtstreeks tot het Afwikkelings bureau van het Departement van Defensie wende men zich: 1. terzake van vorderin gen door Nederlandsche autoriteiten, ge grond op de inkwartieringswet en op de zeeschepenvorderingswet (voor zoover van het Departement van Defensie uitgegaan), zoomede ter zake van vorderingen door Fransche, Engelsche of Belgische troepen; 2. terzake van het naar het buitenland doen vertrekken of doen zinken van zee schepen op last van militaire autoriteiten; 3. terzake van schade veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goederen door Nederlandsche militairen; 4. terzake van schade, onrechtmatig toegebracht aan personen, huizen en goederen bij huis zoeking, etc. (evenwel met uitzondering van de "schade, toegebracht aan de goede ren van tijdens den oorlog geïnterneerd ge weest zijnde personen); 5. terzake van Het Turksche persbureau meldt uit Smyrna de aankomst van Lord Glencommer, voor zitter van het centrale bureau der British Commercial Corporation. Glencommer wil de jaarbeurs te Ankara bezichtigen en onder handelingen voeren met den Turkschen mi nister van handel. Volgens politieke kringen te Ankara zou het verblijf van Lord Glencommer verband houden met de inrichting van Smyrna tot kopstation voor den weg over land uit In dië via Klein-Azië naar Egypte. De Enge- sche belangen zouden bij dit plan ten zeerste betrokken zijn. Het gcregclitshof te Den Bosch heeft gis teren in hooger beroep behandeld de straf zaak tegen den thans gedetineerden land bouwer J. v. d. L., woonachtig te Veghel. die zich aldaar op 12 Mei van dit jaar aan lijkroof heeft schuldig gemaakt. Op dien be- wusten dag heelt hij van een soldaat, die dood langs den weg lag, een horloge weg genomen, daarbij zeggende: „Ik zal het maar nemen, anders doet een ander het toch maar". De Bossche rechtbank heeft v. d. L. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen dit vonnis heeft v. d. L. hooger beroep aangeteekend. De advocaat-generaal, Mr. H. W. Mossnink, heeft opnieuw tegen v. d. L. twee jaar ge vangenisstraf geëischt. Het Hof zal over veer tien dagen arrest wijzen. De democratische fractieleider, Senator Barkley, die nauwe betrekkingen met Roo- sevelt onderhoudt, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten gebruik moeten maken van het Engelsche aanbod en „een geheelen keten van steunpunten" op eilanden moeten aanleggen, die het Panamakanaal aan de Atlantische zijde afsluiten. Naar aanleiding van de Zaterdag door den gouverneur der Bermuda-eilanden afgelegde verklaring zeide Barkley, dat het aanbod, de groote straat van Bermuda beschikbaar te stellen als vliegtuigsteunput voor de Ver eenigde Staten, toe te juichen is, temeer daar Bermuda als bewakingspost voor de Atlan tische kust der Vereenigde Staten bijna on misbaar is. PRIESTLY VOOR DE ENGELSCHE RADIO. De bekende Engelsche schrijver J. Priestley verklaarde gisteravond voor de Engelsche ra dio, dat de Engelschen die zich op het oogen- blik in hun huis niet erg op hun gemak voe len, zich liever een tijdlang heelemaal niet met politiek moeten bezig houden. Priestley zeide het zich te kunnen voorstellen, indien de Engelschen op het oogenblik beneden zich niets anders zien dan mist en afdalende mod derpaden. DE KATHEDRAAL VAN METZ. Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: Op last der Duitsche overheid worden de kostbare ramen der kathedraal te Metz, die in September 1939 naar Poitiers waren over gebracht, weer naar die kerk teruggebracht. Van deze ramen zijn vooral beroemd het. kerkraam van den Westfaalsche meester Hermann van Münster (1835) en van de Vlaamsche school, o.a. Theobald van Lyxheif (1504) en Valentijn Bosch (1520'41). Duizenden menschen hebben Vrijdag en Zaterdag aan de loketten van de Turksche Central? Bank Engelsche bankbiljetten inge leverd. Het blad „Beyoglu" wijst er op, dat niet alleen kooplieden doch menschen ui't alle lagen der bevolking zich voor de loket ten verdrongen. Men stond verbaasd, schrijft het blad, hoeveel menschen Engelsche bank biljetten bezaten, o.a. de bekende afgevaar digde Yaltsjin, eigenaar van het blad „Yeni Sabah". Gistermorgen in de vroegte heeft de Duit sche reddingsdienst in het zeegebied voor de Nederlandsche kust drie Britsche vlie gers opgepikt. De vliegers behoorden tot twee vliegtuigen, welke 's nachts over Noord- Duitschland hadden gevlogen en, volgens medcdeeling van de bemanning boven Stet- tin geweest zouden zijn. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeval deelden de Engel schen beschaamd mede dat zij spoedig, na dat zij over Nederlandsch rechtsgebied ge vlogen hadden, twijfel bij hen ontstaan was of de voorraad benzine wel voldoende zou zijn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkelijk afgeloo- pen, waarop zij S.O.S.-teekens gaven en op open zee neerstreken. Zij dreven ongeveer twee uur op het water rond en werden toen door de Duitschers, die op hun noodseinen waren opgestegen, gered. MERSA MATRUH, HET ENGELSCHE OORLOGSCENTRUM IN NOORD- AFRIKA. (Van een bijzonderen V.P.B.-correspondent). Het succesvolle optreden van de Italianen in Somaliland heeft voor een oogenblik de aandacht afgeleid van het hoofdfront in Cyrenaica. Toch moet men geen oogenblik uit het oog verliezen, dat aan de Noord- Afrikaansche kust van de Middellandsche Zee, waar de laatste groote slag zal worden gestreden, welke zal beslissen over de heerschappij over de Middellandsche Zee, waarmede samenhangt de heerschappij in het geheele Nabije Oosten tot aan de Perzi sche Golf en de Zwarte Zee, aan beide zij den van de Libysch-Egyptische grens gewel dige troepenmassa's zijn opgehoopt. Ieder oogenblik kan de beslissende strijd ont branden. Thans is het niet. meer een bescheiden expeditiecorps van Manken, dat optrekt te gen vQlken van gekleurd ras, die in tech nisch opzicht van geen waarde zijn, maar hier staan legers van twee blanke rassen tegenover elkaar, uitgerust met de beste wapens der moderne oorlogstechniek, ge reed om elkaar een beslissende nederlaag toe te brengen. Nog nimmer heeft de oorlog in Afrika een zoodanig beeld te zien gegeven. Zoowel van Italiaansche als van Engelsche zijde maakt men thans uitsluitend gebruik van gemoto riseerde troepen. Voor het eerst heeft men afgezien van het gebruik van muildieren en kameelen, welke hier eeuwen lang een groo te rol hebben gespeeld hij krijgsverrichtingen Zij zijn vervangen door zware pantsërauto's en vrachtauto's Nog nooit, zoo meldt een Ifa- iiaansch legerbericht, heeft Afrika dergelij ke massa's gemotoriseerde pantsertroepen bijeen gezien. In dezen oorlog wordt gebruik gemaakt van duizenden tanks en pantserau to's, de zwaarste artillerie, mijnen en vlam menwerpers. En in de eerste plaats dienen wel genoemd te worden de tallooze, onmisba re vrachtauto's, die water en ammunitie ver voeren. Een front van 1100 kilometer zon der een druppel water. Het front in Cyrenaica strekt zich uit over een lengte van 1100 kilometer. Het loopt in rechte lijn van Noord naar Zuid door trooste looze, van water en plantengroei verstoken woestijngebieden zonder een enkele mensche iijke nederzetting. De Engelschen hebben aan het Britsch-I.i- bysche front hun beste, in den kolonialen oorlog geharde groepen verzameld. Het En gelsche opperbevel is er zich ten volle van bewust, dat aan het Libische front zal wor den beslist over het lot der Engelsche heer schappij in de Middellandsche Zee. Italiaan sche waarnemers hebben geconstateerd dat de Engelschen de laatsten tijd uit het in den omtrek gelegen koloniale gebied alle beschikbare troepen naar het front in Ly- bië hebben gedirigeerd. Naast dc „Anzacs", dc Australische en IS'icuw Zeelandsche troe pen en het Engelsche expoditieleger bezigen de Engelschen hoofdzakelijk Indische troe pen, die, ten gevolge van de klimaatsomstan digheden, bijzonder geschikt schijnen. Bij de tot nog toe geleverde gevechten hebben de Engelschen zich voornamelijk bediend van buitengewoon gemakkelijk manoeuvreerbare pantserwagens, die in de vlakke woestijn een snelheid kunnen bereiken van 70 kilome ter en voorzien zijn van een aantal machine geweren, alsmede van radio. De infanterie ls van het tooneel verdwenen. Bij den modernen oorlog in Afrika is dc infanterie uitgeschakeld De Engelschen zijn den laatsten tijd herhaaldelijk tot den aan val overgegaan en hebben met gemotoriseer de troepen op drie plaatsen getracht, door het Italiaansche front te breken, namelijk bij Scegga, 200 km. ten zuiden van de kust, verder bij Sidi Omar, 175 kin. ten zuiden van de kust en tenslotte bij Es Sollum, dat onmiddellijk aan de kust is gelegen. De En gelsche aanvallen waren voornamelijk ge munt op de haven Barbia, waar verschillen de verkeerswegen uit het oosten en het zui den samenkomen. De hoofdbasis van de Engelschen is Mersa Matruh, op 200 km. afstand van het Liby- sche front. Dit is het centrum van de En gelsche commando's in Noord-Afrika. Mer sa Matruh is door een spoorweg en een ge- asphalteerden straatweg verbonden met Alexandrië. Voor het uitbreken van den we reldoorlog hebben de Engelschen een water leiding aangebracht van Alexandrië naar Mcrsa Matruh, welke al naar gelang van de wijziging van het front kan worden verlegd. Voorloopig is dus de watervoorziening der Britsche troepen bij Mersa Matruh verze kerd. Van onbeteekenend kustplaatsje tot oorlogscentrum. Deze kleine kustplaats is dus eensklaps liet middelpunt van den oorlog geworden. Be halve het eenvoudige Witte Huis van den gouverneur vindt men te Mersa Matruh slechts enkele andere Europcesche woningen, een moskee, een Grieksehe kapel, een be scheiden hotel, enkele kazernes voor de troepen, een vliegveld en verder niets dan armoedige hutten. Thans echter wemelt het er van soldaten, zijn er groote munitie-de pots ongericht en snorren de vliegtuigen door de lucht. De omgeving is bedekt me leger tenten en onophoudelijk komen transporten van munitie en levensmiddelen aan. Kortom, Mersa Matruh is het centrum van alle Britsche militaire operaties in Noord- Afiika en vormt dan ook een voorwerp van de bijzondere belangstelling van de Italiaan sche vliegers, die er iederen nacht met meer of minder succes hun bommen op laten neer vallen. De Engelschen zetten er alles op, om Mcrsa Matruh te behouden Zij weten wat deze plaats beteekent voor de verdediging van Egypte. Moeten zij zich van hier terug- trekken.dan kunnen zij ook Alexandrië en Kai'ro niet langer behouden, want ten oosfen van Mersa matruh bestaat voor hen geen enkele mogelijkheid, om een nieuwe verdedi gingslinie aan te leggen. Weinig schade. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van den kapi- tein-luitenant ter zee Koesing heeft 46.170 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De duikboot heeft daarmede op twee reizen 88.856 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot heeft vier koopvaardijschepen van in to taal ongeveer 30.000 b.r.t. uit een sterk be veiligd convooi weggeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden giste ren een aanval op het vliegveld Warniwell ten N.W. van Portland. De aanval had goe de uitwerking en er ontstonden hevige ge- vechten. Op 360 km. ten Wvan Lands End heeft een Duitsch vliegtuig een koopvaardij schip van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht. Voor de Britsche havens werden weer mij nen gelegd. In den nacht van 25 op 26 Aug. hebben talrijke vliegtuigen in Birmingham alsmede in Kingstown en Coverntry fabrie ken van de vliegtuig- en wapenindustrie met bommen bestookt. Men kon hevige ont ploffingen en zware branden waarnemen, ln denzelfden nacht vlogen voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog eenige vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn en wierpen verscheidene brandbommen uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het Rijksgebied vielen op verscheidene plaatsen lukraak uitgeworpen bommen op niet militaire doelen. Nóch hier, nóch in Berlijn, werd schade aangericht. Een der vliegtuigen welke boven Berlijn had gevlogen, werd op den terugweg door afweergeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 72 vliegtuigen, daarvan wetv den er 51 in luchtgevechten neergeschoten, 21 door het afweergeschut of op den bega- nen grond vernield. Veertien eigen toestel- len worden vermist. Het jachteskader Richthofen heeft in de luchtgevechten van gisteren het aantal van 250 neergehaalde vliegtuigen overschreden. De eerste luitenant Wieck behaalde zijn 19e en 20e overwinning in de lucht. In legerbericht no. 80 deelt het Italiaan sche hoofdkwartier het volgende mede. De ylootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze luchtformaties gebombardeerd. Een Engelsche bommenwerper moest een noodlanding verrichten op zee bij Lampe- clusa en is gezonken. De bemanning, be staande uit een officier en twee onderoffi cieren is gered en krijgsgevangen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft in den At- lantischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar bescha digd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen o# Mogadiscio vier personen gewond, te Galla- bat werden acht inlanders gedood en een veertigtal gewond, te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Askaris ge wond. De materieele schade is onbelang rijk. Leergang in Kisuahelti. Het Nederlandsche Perskantoor meldt: Na Berlijn heeft nu ook de stad Leipzig een leergang in Kisuahelti, de meest verbrei de taal in Afrika ingericht, die overtalrijk gevolgd wordt door toekomstige Duitsche ko lonisten en koloniale ambtenaren. De Duit sche overheid hoopt, dat deze taal eens de algemeene omgangstaal voor alle Afrikaan- sche naturellen zal worden. Naar het D.N.B. van het opperbevel der weermacht verneemt, zijn volgens aanvullen de berichten in den nacht van 24 op 25 Augustus behalve de reeds gemelde doelen nog negen andere vliegvelden, alsmede ha venwerken, industrieele bedrijven en wa penfabrieken, spoonvegwerken en luchtaf- weerbatterijen op 38 plaatsen aangevallen. In het bijzonder in dc havens van CardifL Wcymouth. op de werven van New Castle en in de fabrieken in Billingham cn Middles- borough zijn branden en hevige ontploffin gen waargenomen. Het totale aantal der in dezen nacht uitgeworpen bommen Bedraagt ongeveer 1.500 niet een totaal gewicht van rond 150.000 kg. Volgens de mededeëlingen van het Brit sche ministerie van luchtvaart heeft de Duitsche luchtmacht sedert Zondagochtend vroeg herhaaldelijk het zuiden en zuidoos ten van Engeland aangevallen. Wanneer de eene aanvalsgolf terugvloeide, kwam reeds weer een nieuwe aangerold. In den namiddag hadden de aanvallen zich tot de vliegvelden in het oostelijk graafschap Kent uitgestrekt. Later werden ook de vliegvelden rond Londen weder aangevallen. Bovendien was ook Portsmouth weder het doelwit van de aanvallen dor Duitsche luchtmacht ge- weest. De Londensche berichtendienst deelt mede, dat in Londen na het luchtalarm van Zondag ook in den vorigen nacht twee maal luchtalarm gemaakt is. Bovendien is een belangrijk gehied in Noord-Engeland het doelwit geweest van een uitgobreiden luchtaanval, die tot gisterochtend vroeg voortduurde. Reuter verklaart, dat de Duit sche vliegtuigen duizenden bommen hebben uitgeworpen. In het officiecle communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke industrieele bedrijven zeer groote schade heeft .veroorzaakt

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6