Vervanging van verbrande obligaties Beschieting van reddingsvliegtuigen door Engelschen Talrijke gevallen opgesomd DE NIEUWE ORDE IN EUROPA Wat Rotterdam geleerd heeft Weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland Reddingswerk op zee. Een Duitsch zeenoodvliegtuig, duidelijk kenbaar aan het geheel witte oppervlak en het roode kruis, neemt de bemanning van een verongelukt vliegtuig, die zich in een rubberboot wist te redden, aan boord (Foto Weltbild) In het plan tot het opvoeren van de intensiviteit van de bodemproductie nemen de demonstratiebedriiv^n k.i« »l plaats in. De pruimenpluk in het Provinciaal Demonstratiebedrijf te Schellinkhout in Noord Holland is in vollen nj gang (Foto Pax-Holland) DUITSCH PROTEST DOOR BE MIDDELING VAN ZWITSER- SCHE REGEERING AAN ENGEL. SCHE REGEERING OVERHAN DIGD, BERLIJN, 26 Au*. (D.N.B.) Het Duitsche ministerie van touitern- landsche zaken heeft de Zwitser- sche regeering verzocht de vol gende nota der rijksregeering aan de Britsche regeering te doen toe komen: Den laatsten tijd zijn in een aantal ge- yallen Duitsche reddingsvliegtuigen bloot gesteld geweest aan aanvallen van Brit sche strijdkrachten, die een grove schen ding van het volkenrecht ibeteekenen en door uitzonderingsbepalingen of voorbehou den geenszins kunnen worden gerechtvaar digd. Het betreft hier de volgende geval len: 1. Op 6 Juli 1940 is een reddingsvlieg tuig ten noordwesten van Stavanger door ©en Britsche vliegboot beschoten; het vlieg tuig kon landen, hoewel het acht treffers had gekregen. 2. Op 11 Juli. 1940 is op een reddings- vlucht op 30 zeemijlen ten zuidoosten van Portland een reddingsvliegtuig door een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol- Blonheim neergeschoten. Het vijandelijke vliegtuig viel het op het water liggende reddingsvliegtuig nog herhaaldelijk aan. In totaal werden vijf aanvallen gedaan. De bemanning kon zich slechts met de grootste moeite in de rubberboot in veilig heid brengen. 3. Op 20 Juli 1940 is een Duitscli red- 'dingsvliegtuig bij het zoeken naar ee/ Duitschen jager, die op het Kanaal was gedaald, ongeveer 30 kilometer ten noord oosten van Cherbourg beschoten door een Britschen jager van het type Hurricane. Het Britsche vliegtuig vloog eenmaal links langs het reddingsvliegtuig en vidl 'daarna van achteren aan, ofschoon het roode kruis den Britschen vlieger die meer malen om het vliegtuig heen had gevlogen, niet kon zijn ontgaan, evenmin als het 'feit, dat het reddingsvliegtuig niet gewa pend was1. Na dezen aanval, die gelukkig geen resultaat had, verdween het Brit sche toestel. Eenige uren later werd het reddingsvliegtuig opnieuw van achteren beschoten door een Britsch vliegtuig, dit maal van het type Bristol-Blenheim. Twee Duitsche jagers, die na den eersten aanval zich ter bescherming van Set red dingsvliegtuig naar de plaats hadden be geven, verdreven den aanvaller. 4. Op 27 Juli 1940 is een Duitsch red dingsvliegtuig hij zijn pogingen tot het redden van een gevallen jager op 51 gra den 12 minuten N.B. en 1 graad 40 min. O.L. boven het Kanaal door twee Britsche jagers neergeschoten. Een lid der beman ning kon later worden gered, de vier ove rige inzittenden worden vermist. 5. Op 28 Juli 1940 is een Duitsch red dingsvliegtuig op ongeveer 10 km van Boulogne door twee Britsche jagers neer geschoten. Drie man werden gered; zi.i hadden schotwonden; twee inzittenden worden vermist. 6. Op 28 Juli is een ander Duitsch red dingsvliegtuig, dat poogde redding te bren gen in het onder 5 genoemde geval, eveneens hevig door Britsche jagers beschoten; het moest zijn pogingen opgeven met beschadi gingen en twee gewonde leden der beman ning. In twee andere gevallen getuigen ernstige omstandigheden voor het neerschieten van reddingsvliegtuigen door Britsche strijd krachten. Zoo is op 1 Juli een Duitsch red dingsvliegtuig op een reddingsvlucht verlo ren gegaan op 20 zeemijlen van de Engelsche kust en een ander reddingsvliegtuig is op 20 Juli niet teruggekeerd van een vlucht bo ven het Kanaal, die het brengen van redding ten doel had. De rechtspositie der Duitsche reddings vliegtuigen is gebaseerd op een natuurlijke analoge toepassing van de overeenkomst over de beginselen van de Geneefsche con ventie voor den zee-oorlog van 8 October 1907. Krachtens artikel 3 daarvan wordt hospi taalschepen een principieele onschendbaar heid toegekend. De Duitsche reddingsvlieg tuigen zijn ongewapende speciale vliegtui gen, die niet voor eenig militair doel wor den gebruikt. Zij doen uitsluitend dienst voor het redden van mensehenlevens zonder on derscheid van nationaliteit. Ook de beman ningen van Britsche vliegtuigen zijn her haaldelijk door Duitsche reddingsvliegtuigen gered, in overeenstemming met artikel 18 van de Geneefsche conventie tot verbetering van het lot van gewonden en zieken van het te velde staande leger (confentie van 27 Juli 1929 zijn de Duitsche reddingsvliegtui gen wit geverfd en aan alle zijden voorzien van het Roode-Kruis-teeken. Aan het staartvlak voeren zij de rijks- dienstvlag. Zij hebben een kenteeken, be staande uit vier letters en een D. De be manning bestaat uit leden van de weer macht, in uniform met een Roode-Kruis- band om den arm. Deze mannen hebben slechts een pistool ter zelfverdediging. Uit dit alles blijkt, dat de Duitsche reddings vliegtuigen, zoowel wat hun uitrusting als wat hun gebruik betreft, in ieder opzicht voldoen aan de voorschriften van de Ge neefsche conventie. De Duitsche regeering constateert der halve, dat het optreden van Britsche strijd krachten tegen Duitsche reddingsvliegtui gen, dat door geen enkele militaire nood zaak kan worden gerechtvaardigd, niet al leen in strijd is met alle beginselen van menschelijkheid, maar ook een grove schen ding van het volkenrecht vormt. Dit op treden kan natuurlijk niet worden veront schuldigd met het feit, dat de Britsche re geering in een nota van 11 Juli 1940, die zij door bemiddeling van de ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn aan de Duitsche regeering deed toekomen, ten aan zien van de toepassing der beginselen, ver vat in de genoemde overeenkomsten van 1907 en 1929, op gevallen van deze aard eenzijdige en ongerechtvaardigde beperkin gen iieeft gemaakt. De uiteenzetting in de Britsche nota fen het feitelijk optreden der Britsche strijd krachten dwingen veeleer tot de conclusie, dat het de Britsche regeering bij de ruwe behandeling van reddingsvliegtuigen cn hun bemanning er om te doen is den red dingsvliegtuigen iedere reddingsactie ten behoeve van vliegtuigbemanningen, die in nood verkeeren, te verhinderen. De Duitsche regeering zal daarop met de maatregelen, die haar gepast voorkomen, antwoorden. TROTZKL De secretaris van Trotzki, Gold man, heeft een telegram gericht aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, waarin hij protesteert tegen de weigering van het ministerie om toestemming te verleenen tot vervoer van het stoffe lijk overschot van Trotzki naar de Vereenigde Staten. Goldman ver klaarde, dat wanneer opnieuw een weigerend antwoord zou worden ont vangen, de crematie van Trotzki in Mexico zou geschieden. De Victoria Regia in den Amsterdamschen hortus is, hoewel later dan normaal, weer in bloei gekomen en de fraaie waterbloem met haar reusachtige bladen biedt een interessanten aanblik (Foto Pax-Holland) ook deze stukken toch nog voor vervangin» in aanmerking. Tenslotte zijn er dan nog da totaal verloren stukken, ten aanzien van welke, naar wij vernamen, een regeling breeder en vlotter dan die der wet van I847 met haar vele formaliteiten en lage termii' nen. in overweging, waardoor de bewijsvoe ring ook heel gemakkelijker zal zijn. Een belangrijke les valt voor effectenbe zitters ook nog ie putten uit het Rotter, damsche branddrama: bewaar uw waarde volle papieren niet zoo maar ergens thuis -! de huur van een safeloket is waarlijk een redelijke risico-premie! en hebt gij meR" op te bergen, doe dan niet alles in één brand kast en geef b.v. fotocopieën elders in bewa- ring. Men mag zelfs van de beste brandkast niet liet onmdgelijke vergen en verwachten dat die bestand is tegen 10 dagen roosteren onder de gloeiende puinhoopen van een in gestort gebouw! In Rotterdam is men op het stuk van door brand vernietigde documenten ook nog voor velerlei andere problemen komen te staan Men denke slechts aan verkoolde notarieel» minuten, aan archieven van allerlei instel lingen, maar ook andere waardepapieren dan Staatsobligaties, welke, in particulier bezit door den vuurgloed geteisterd en meer 0f minder onherkenbaar geworden zijn. Doch' dit is geen zaak van het departement van Financiën, hier moeten particuliere brand- deskundigen aan te pas komen, zooals d» Amsterdamsche speurder dr. van Ledden Hulsebosch. Het schijnt echter dat meer dan één N.V. minder coulant is ten aanzien van de vervim" ging van verloren gegane aandeelen en w|j meenen te weten, dat ook deze aangelegen, heid ter bevoegder plaatse de aandacht heeft NOORD-KENYA WORDT GEËVACUEERD, De oorlogscorrespondent van de „Exchan ge Telegraph" meldt, dat dé Engelschen in afwachting van een ltaliaansch offensief de geheele bevolking van Noord-Kenya, 50.000 S'omalis, heeft geëvacueerd. Geheel Noord-Kenya is thans militaire zone. Men legt te Berlijn veel belangstelling aan den dag voor een artikel over de nieu we orde in Europa, dat in het Milaneesche tijdschrift „Relazioni Internazionali" ver schenen is, aldus onze V.P.B.-correspondent uit Berlijn. Door hun overwinning, maar ook door hun succesvollen opbouwarbeid, zoo zegt het blad, hebben Duitschland en Italië het recht verworven om op het gebied van de economische herordening een historische taak te vervullen. Het vasteland van Euro pa moet een dergelijke graad van zelfvoor ziening kunnen hereiken, dat het tegen ge varen van buitenaf beveiligd is. De land bouwproductie zal in bepaalde. Europeesctri gebieden aan de hand van de in Duitsch land en Italië opgedane ervaringen uitge bouwd moeten worden. Reeds nu teekenen zich twee in ruime mate met elkaar in ver binding staande groepen af, die uit Berlijn en Rome worden geleid. De ontwikkeling, die Italii» zal inleiden, zoo verklaart het blad tenslotte, zal in volkomen overeen stemming met het verbonden Duitschland voltrokken worden. Het onderzoek bt] departement van Financiën. (Van onzen Haagschen correspondent). Bij den brand, welke een deel van Rotter dam geteisterd heeft, is zooals men weet de inhoud van menige brandkast deerlijk ge havend. Verkoolde boeken en papieren wa ren schering en inslag; wanneer de meest solide brandkasten geopend werden, die da- g enlang onder de smeulende massa van wat eens een kantoorgebouw, pakhuis of ander zakenpand was, hadden gelegen. Zoodoende is er ook aan waardepapieren heel wat ver loren gegaan; voor velen, die toch al bijna alles verloren hadden, een dubbele strop. Maar gelukkig valt er aan verkoolde pa pieren vaak nog heel wat ie lezen en te her kennen en hiervan hebben reeds velen kun nen profiteeren, die b.v. Staatsobligaties heb ben verloren. Het moge dan zijn, dat zij menig spaar duitje in rook zagen opgaan, wanneer er nog maar iets op te herkennen valt aan let ters en nummers en waardegetal, zorgt het Departement van Financiën prompt voor vervanging van wat eens een Staatsobliga tie was. Dat onderzoek is natuurlijk een secuur werkje, omdat het eenerzijds om groote par ticuliere belangen gaat, anderzijds onom- stooteli.jk moet komen vast te staan, dat het werkelijk een bonafide rechthebbende is, die zich om vervanging aanmeldt en niet bv. 'n weinig scrupuleuze iisteling, die voor twee halve verbrande stukken, twee nieuwe Obli gaties probeert terug te krijgen. Daarom mag er geen twijfel blijven bestaan, omtrent nummer en waardegetal. Maar is zoo'n on derzoek eenmaal bevredigend verloopen, dan is het Departement in samenwerking mst de Algemeene Rekenkamer, ook vlot met de verdere afwikkeling. In totaal is totdusver en groote stroom is langzamerhand wel voor bij van bij elkaar ongeveer zeven tig Rotterdammers voor een bedrag van ruim 'n hall millioen gulden aan verkoolde Staatsobligaties herkend en de aanspraken op vervanging overeenkomstig de wet van 1847, be treffende verliezen, door het teloor gaan van schuldbrieven ten laste van het Rijk, tot dit niet onbelangrijke bedrag erkend. Vrij spoedig na de ramp is in Roterdam zitdag gehouden en toen hebben reeds tien branctslachtoffers te zamen 140 obligaties met coupons, tot een gezamenlijke waarde van f 80.000 voor vervanging aangeboden. Dat wil zeggen, de meestén kwamen met sigarenkistjes of andere dozen en vertelden, dat de zwarte meer of minder verpulverde inhoud tot voor kort Staatsobligaties waren geweest. Na onderzoek zijn deze eerste ge vallen reeds volledig afgewerkt. Hoe geschiedt nu zulk een onderzoek en welke hulpmiddelen worden er bij gebruikt? Door kijken en nog eens kijken, door het licht, véél licht, uit verschillende hoeken er op en er langs te laten vallen, waarbij watersprenkelen soms in verrassende mate de duidelijkheid blijkt te bevorderen. De verdere hulpmiddelen zijn heel eenvoudig: vergrootglas, pincet, zakmes en penseeltje, voor het bestrijken met water. Het is een ge duldwerkje, maar herhaaldelijk blijkt de moeite volledig beloond te worden, zooals het hiervoor genoemde bedrag wel aan toont. Het is eigenlijk onnoodig om nog te zeggen, dat er in die sigarenkistjes ten departemente ook heel wat verkoolde resten en snippers zaten, waarvan niets meer viel te maken, waarmede althans niet voldoende de aan spraken op vervanging konden worden aan getoond. Hier was het nummer niet terug te vinden, gindsch bleek het bedrag niet meer te ontcijferen. Vaak kan dan een verklaring van bankier of fkassier alsnog voor het ont brekend bewijs zorgen en zoodoende komen Luchtalarm te Bern. Hedennacht 0111 25 minuten over twaalf ia te Bern luchtalarm gemaakt, in verband met verschijnen boven de stad van talrijke En gelsche vliegtuigen. Het luchtafweergeschut kwam onmiddellijk in actie. Dezelfde vlieg tuigen hebben later boven Genève gevlogen en bewogen zich in zuidelijke richting.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8