prebihheurten &tacUriieuw-ó Inbraak in woning van Dr* Loesberg Zoekt dekking! W*A*C*C)*~dienst op Den Helder stopgezet doei schoenen langer meegaan! Zaterdag 31 Augustus 1940 Tweede Blad Agent Veldman daarbij zwaar mishandeld Vernieling in leegstaande woningen Waar licht brandde Middenstandsver eeniging op de bres Als 't vrede wordt Doodelijk verkeersongeval te Julianadorp Zuidweg breidt uit Burgerlijke Stand van Den Helder Hervatting godsdienstoefeningen a Donderdagavond is een der agenten van het Heldersche politie-korps bijna het slachtoffer geworden van een aanslag, die gepleegd werd toen de agent, de heer S. Veldman, met enkele collega's, bezig was een onderzoek in te stellen naar een of meerdere personen, die ingebroken had den in het woonhuis van dokter Loes berg aan de Westgracht. Naar wij vernemen heeft zich een en ander daarbij als volgt toegedragen. Licht ontdekt. De agent Veldman bevond zich Donderdag avond op surveillance, in gezelschap van agent Klaasse, een der kortelings aangeno men korpsleden, en een hulp-agent, de heer Lamers. Men liep door de Spoorstraat, toen een der agenten plotseling licht ontwaarde in een huis aan de Westgracht. Men begreep dat dit het perceel moest zijn, bewoond door dokter Loes berg. Het licht scheen uit een der dakvensters. Aanvankelijk veronderstelde men dat het hier een der gevallen betrof, waarbij de be woner abusievelijk vergeten had zijn lichten te dooven. Vandaar dat men de Westgracht opliep, en agent Veldman aanschelde. Het bleek toen echter, dat zich niemand in de woning bevond, hetgeen de meening sterker maakte dat er inderdaad vergeten was het licht uit te doen. Waar de woning aan den voorkant echter gesloten was, zond de heer Veldman beide andere agenten naar de Mo lenstraat, waaraan het huis aan de achter zijde grenst. Licht gedoofd. Wie schetst echter de verbazing van Klaasse en Lamers, toen zij, in de Molen straat gekomen, bemerkten dat het licht niet meer uitstraalde. Dit kon uiteraard alleen zijn geschied door iemand, die zich binnen in het huis bevond. Daar men thans begreep dat het niet pluis was in het huis, begaven beide agenten zich weder naar de Westgracht, om de aldaar aan wezige agent Veldman van hun ontdekking mededeeling te doen. Agent neergeslagen. Voor het huis aan de Westgracht wachtte echter een nieuwe sensatie, want het was op enkele meters daar vandaan, dat zjj Veldman languit op de straat von den liggen, met het gezicht naar beneden gekeerd. Een groote plas bloed lag op straat. Het hoofd was op verschillende, plaatsen ernstig verwond en uit alles bleek dat hier een gewelddadige aanran ding had plaatsgevonden. Dader (s) ontsnapt. Terwijl de eene agent zoo goed en zoo kwaad als dit ging eerste hulp toepaste, en een dokter alarmeerde, vergewiste inmiddels de andere zich wat er in het huis nog aan wezig was. Hij zag namelijk dat een der rui ten aan de voorzijde, die even tevoren nog alle gesloten geweest waren, thans open stond. Het lag voor de hand dat de inbrekers zich van hieruit begeven hebben naar de straat zijde. Spoedig was een brancard van den genees kundigen dienst ter plaatse, waarop het deer lijk bloedende slachtoffer gelegd werd. Zoo snel mogelijk werd de gewonde naar het zie kenhuis in Julianadorp vervoerd. Naar men ons mededeelde was gisteren zijn toestand nog vrij ernstig, hoewel er geen gevaar Voor 't leve- bestond. Bij eeh oppervlakkig reconstructie der feiten zou men vermoeden, dat toen agent Veldman zich alleen voor het perceel be vond, deze besprongen is door iemand die wellicht op den uitkjjk achter de boomen aan den waterkant heeft gestaan. Uit de woning wordt niets vermist, het geen, bij het tijdig ontdekken van het be zoek der inbrekers, geen wonder is. De recherche heeft het onderzoek in gesteld. Spreken wjj de hoop uit dat het haar moge gelukken spoedig de hand op de misdadige elementen te leggen. Het is ergerlijk dat steeds weer blijkt dat onbevoegden zich toegang verschaf fen in perceelen, die door de bewoners tijdelijk verlaten zijn. Hoewel ons politie korps thans niet onbelangrijk is uitge breid, is het begrijpelijk, dat niet in iedere straat een wachtloopend agent of marechaussée geplaatst kan worden. In dit verband zouden wij dan ook onze stadgenooten willen adviseeren ook zelf, indien zij daartoe in de gelegenheid zijn een oogje in het zeil te houden, opdat de kansen op inbraak e.d. zoo klein moge lijk gemaakt worden. Gisteren deed een bewoner van den Brak- keveldweg aangifte bij de politie, dat een zijner eigendommen aan de Cornelis Ditostraat een dergelijk bezoek hadden gehad. Diverse zaken bleken vernietigd te zijn. Hopen wij dat het de politie gelukt de hand op de bedrijvers van deze euveldaden te leg gen. Het lijkt nog- altijd noodzakelijk om te waarschuwen tegen het gevaar van springende granaten. Het is waar, dat de mensch aan alle dingen went, ook aan het gevaar, dat hem telkens bedreigt, maar men moet toch niet ver geten, dat een granaatscherf een onding is, dat men beter kan ontwijken, dan opvangen. Het is ons dezer dagen weer gebleken, dat velen meenen rustig te kunnen doorfietsen of wandelen, als het afweergeschut in werking is. Zelfs Donderdagmiddag en -avond, toen het van alle kanten donderde, gingen stad genooten rustig huns weegs. Dit is uiterst gevaarlijk en wij waarschuwen daartegen bjj vernieuwing. Zoek dek king als het afweergeschut werkt. Als men zorgt te schuilen voor neervallende granaatscherven, is het gevaar van het afweergeschut practisch tot nihil ge reduceerd en is het alleen de spanning van de zware knallen en het knetteren van de mitrailleurs, dat men heeft te doorstaan. Gisteren was het, op een kort inter mezzo om 1 uur na, rustig in onze stad, maar ook toen zagen we weer de onver schilligheid van enkele volwassen men- schen, die rustig hun gang gingen, niet begrijpend, dat ze daarmee hun eigen leven en dat van anderen, die bjj onge lukken moeten helpen, in gevaar bren gen. Onverstoorbaar gaan sommige stadge nooten maar steeds door met het niet goed verduisteren van hun woningen. Dit is onbegrijpelijk, aangezien er, ook van deze zijde, reeds tot in den treure op ge wezen is dat zulks streng, zelfs zeer streng, gestraft wordt. Gisteren waren het twee bewoners, een van de Emmastraat en een van den Kanaalweg, die vergeten hadden hun lichten te dooven. De politie verschafte zich toegang tot beide per ceelen en zorgde hiervoor. Op de gebruikelijke wijze werd een en ander geregeld. Het is een betreurenswaardig feit, dat de betrokken overheidsinstanties niet al tijd voldoende rekening houden met de belangen van onze gedupeerde stad. We hebben daarvan de bewijzen ten opzichte van een bepaalde tak van onderwijs, die dank zij het krachtig optreden van den burgemeester, voor onze gemeente be houden bleef, we vinden dat nu weer bij de houding van de commissie van ver gunningen personenvervoer, ten opzichte van de autobusverbinding van Medem- blik naar Den Helder, die met ingang van 1 September niet verder zou mogen rijden dan Slootdorp, waardoor de be woners van den Wieringermeerpolder van hun verbinding met Den Helder ver stoken zullen zijn. Deze 'maatregel beteekent voor den Mid denstand hier ter plaatse het verlies van verschillende klanten en voor de onderwijs instellingen het gemis van ettelijke leer lingen. Den Helder is voor de bewoners van het nieuwe land, zoowel wat het zakenleven als wat het middelbaar en M.U.L.O.-onderwijs aangaat, de aangewezen stad. In een adres, dat het Gemeentebestuur van Den Helder, zoowel als „de Wieringermeer" aan het hoofd van de rijksverkeersinspectie te 's-Gravenhage hebben gericht, wordt op dit belang, met kracht van argumenten ge wezen. B. en W. van Den Helder schrijven o.m.: „Voor deze gemeente is het voortbestaan van deze verbinding evenzeer van groote beteekenis. De bewoners van Wieringer meer zijn geheel ingesteld op Den Helder; dit blijkt reeds uit het feit, dat dagelijks alieen 50 abonné's worden vervoerd. Vele kinderen uit Wieringermeer bezoeken in richtingen van voortgezet onderwijs in deze gemeente En dat ligt ook voor de hand, omdat Den Helder de grootste stad in de nabijheid van Wieringermeer is, welke in verschillend opzicht veel meer kan bieden dan de kleinere plaatsen in de omgeving, als Schagen en Medemblik. Het is dus voor de steeds toenemende bevolking te Wierin- Als 't vrede wordt Lezer, in gemoede gevraagd, heeft U er wel eens over nagedacht wat ge zult gaan doen als 't weer vrede is? Hoe ge U zult gedragen als al die spanningen, die den tegenwoordigen tijd kenmerken, weer tot het verleden behooren en we rustiglijk, naast en met eikanderen, gaan leven. Wat zal het heerlijk zijn, mijne vrien den, als wij niet meer naar 't buitenveld behoeven te fietsen, niet meer de con- fortabelheden van onze eigen woning hoeven te missen, niet meer kapitalen behoeven uit te geven aan treinen en bussen, niet onze mond meer behoeven te houden bij hen, bij wie wij onderge bracht zijn, niet meer behoeven te vree zen voor bommen die w l en niet vallen, niet meer datgene te moeten eten wat we niet lekker vinden, niet weer die verschrikkelijke week-enden behoeven mee te maken met onze kinderen, die zich versjaggerijnen in den polder, niet meeroch lezer, laat ik dit droef relaas staken. Deed ik 't niet, ik vulde er een pagina mede! Maar als 't vrede wordt Dan wordt alles anders. Dan mogen we ons vrijelijk weer bewegen en vrije lijk beschikken over onze luimen, lusten en pleziertjes. En waar we meenen deze lusten en pleziertjes nu al zoo lang te hebben moeten ontberen, kan men er zich van verzekerd houden dat vooral den eersten tijd zich zal kenmerken door een feestelijk karakter. Want nietwaar.... als het vrede is gaan we dansen om den vredesboom, dan omhelzen we malkanderen als ware broeders en zusters, dan drinken we een glaasje (sommigen misschien wel méér daaromtrent doen merkwaardige ge ruchten de ronde.,.), om dan vervol gens ons oude leventje weer te ver volgen. Het is merkwaardig hoezeer men blijkt te hangen aan dat ,,oude leventje". Hetwelk veelal voor een deel bestond uit gepaste buren-ruzie. uit kleine lief- de's en kleine vijandschappen. Uit vele beuzelingen en veel onwaarachtigs. We zullen dan weer uitgaan in bal- japons en „gekleede" pakken. Zondags zal de voetbal weer rollen en Maandags zullen de leden van het verliezende elf tal de leden van het winnende scheef aanzien. We zullen weer gaan vergaderen. Wij de leden, en onze hooggeachte be- stuurderen. We zullen weer leiden en geleid worden. En jaarvergaderingen houden, waar haast niemand komt... We zullen weer wandelen langs rustige wegen, en de jeugd zal haar blijkbaar onontbeerlijke Spoorstraat je" weer hopen te mogen maken. In Casino zullen weer bónte guirlande s hangen, zal juffrouw De Wijn haar nectar schenken voor den gaanden en komen den man en zal Roos de feestende menschheid weer ontvangen op de hem eigen gentlemanlike wijze. We zullen weer plannen maken over snoepreisjes des zomers en over de vie ring van alle belangrijke en onbelang rijke jubilea die een menschenleven bezit. We zullen weer ons-zelf worden en zullen misschien, opperste van alle vreugden, weer onze politieke vergade ringen gaan plegen. We zullen daarnevens ons leven lang een ontzaglijke ballast aan oorlogserva ring mee te torsen hebben. Een last, zóó zwaar, dat we iedere mogelijke en onmogelijke gelegenheid zullen aangrij pen om iets van die ballast te loozen. Dat zal zijn te pas en te onpas en we zullen er de opkomende generatie mee vervelen en lastig-vallen tot op onzen laatsten dag toe. We zullen ]a, wat zullen we eigenlijk niét. Als ja als de wereld en 't wereldgebeuren gelijk bleef. Maar wij weten dat we temidden van revolutionneerende machten zitten, in de razende draaikolken die zich wer velen tusschen twee tijds-gewrichten. Draaikolken, die veel, wellicht zeer veel, met zich mee zullen wervelen naar de diepte. Ook veel beuzelarij. Voor eeuwig en altijd. Vandaar: niet al te veel illusies over dat, wat we misschien hopen dat komen gaat germeer evenals voer Den Helder van groote beteekenis, dat een goede verbin ding tusschen beide gemeenten blrjft be staan. Voor Den Helder klemt dit thans meer dan ooit, omdat door het vertrek van de Marine en door de opvolgende bombarde menten, deze gemeente gevoelige slagen heeft geleden Alle zeilen moeten worden bijgezet om het economische leven hier zoo goed mogelijk gaande te houden. Het zou ook daarom zeer te betreuren zijn, indien door een centrale instantie maatregelen zouden worden getroffen i.c. opheffing van het traject SlootdorpDen Helder waardoor de Heldersche samenleving wederom nadeel zou ondervinden." Aan het adres van het gemeentebestuur van de Wieringermeer ontleenen wij het volgende: Na er op gewezen te hebben, dat reeds eer der door het gemeentebestuur van de Wierin germeer krachtig gepleit was voor het behoud van de verbinding met Den Helder, zegt het College van B. en W.: „Ook thans willen wij niet nalaten onder Uwe aandacht te brengen, dat de Wierin germeer zijn autobusverbinding met Den Helder niet missen kan, te minder, nu het normale stads- en schoolleven te Den Hel der op 1 September 1940 weder een aan vang nemen zal. De Wieringermèer bezit nog geen spoor lijn. Al het verkeer naar en van het oude land dient dus, aangezien particuliere auto's niet meer rijden, per autobus te ge schieden. De dichtstbijzijnde grootere centra zijn Den Helder en Alkmaar. Den Helder iigt op 27 km afstand van de dorpen in de Wieringermeer, terwjjl de afstand van deze dorpen tot Alkmaar 88 km bedraagt. De bus naar Den Helder rijdt langs den kortste, de bus naar Alkmaar neemt een be- teekenenden omweg. Gevolgen hiervan zijn: a. een rit van de Wieringermeer naar Alkmaar vordert anderhalf uur, een rit naar Den Helder slechts vijf en dertig minuten; b.de kosten van een retourrit naar Alk maar bedragen 1.30, die van een retourrit naar Den Helder 0.75. In verband daarmede behoeft het geen ver wondering te wekken dat een groot deel van de Wieringermeerbevolking, weik in eigen ge meente slechts hare dagelijksche levensbe hoeften kan betrekken, voor hare inkoopen op Den Helder georiënteerd is. Voorts bezoe ken 40 kinderen uit de Wieringermeer in richtingen van onderwijs te Den Helder. Te Alkmaar gevestigde scholen kunnen deze kin deren niet bezoeken, omdat zij aldaar onmo gelijk tijdig aanwezig kunnen zijn. Het be zoek aan de onderwijs-inrichtingen te Den Helder wordt onmogelijk, als de Waco-dienst op deze stad wordt opgeheven, omdat, als de kinderen per bus naar Schagen en vandaar pef trein moeten reizen, daarmede te veel tijd gemoeid is. Voor de gestadige ontwikkeling van de Wie ringermeer, waaraan met het ooB op het tien jarig bestaan de pers in de afgeloopen week zooveel aandacht schonk, is het behoud van een autobusdienst op Den Helder, naast een dienst op Alkmaar, onontbeerlijk. Wij meenen daarom bij U met klem op het behoud van de autobusdienst op Den Helder te mogen aan dringen." Commentaar hierop is overbodig. Alleen begrijpe de Middenstandsvereenigingen haar groote belang en stelle zich achter de acties van de beide gemeentebesturen tot behoud van dezen busdienst. Het is een belang voor n u, maar vooral ook voor de toekomst, als de Wieringermeer een grooter bevolkings aantal zal hebben, dat voor zijn inkoopen en voor zijn onderwijs is aangewezen op onze stad. Tot nog toe waren de adressen zonder resultaat en zal de busdienst dus met ingang van morgen stopgezet worden. Men beruste daarin niet, doch geve spoedig zijn ontstem ming daarover te kennen en dringe krach tig aan op herstel van den dienst. Texelaar hing achter auto en ver ongelukte. Een tragisch ongeluk heeft zich eergisteren voorgedaan op de Langevliet te Julianadorp, en hetwelk aan den inwoner van Texel, den heer W. van Sijp, het leven gekost heeft. Te ongeveer half zeven in den avond reed Van S. op den Langevliet; hij hield zich, al fietsende, vast aan een auto, die met vrij groote vaart reed. Tengevolge van een on effenheid in den weg is de man op een nood lottig oogenblik over den kop geslagen en dat wel dusdanig, dat hij zwaar gewond naar het noodziekenhuis te Julianadorp vervoerd moest worden. Aldaar is hij gisteren overleden aan de be komen kwetsuren. Een waarschuwing voor allen, die zich door auto's op den weg laten voorttrekken, iets, dat nogal eens een enkele maal voorkomt. Mogen verschillende middenstanders den moed hebben laten zakken, tengevolge van den huidigen toestand, tot die groep behoort niet onze stadgenoot Zuidweg. De heer Zuid- weg behoudt zijn optimisme in het heden en voor de toekomst. Hij verwacht wat van Den Helder en van zijn zaak. En zoo besloot hij zijn winkel in de Sluisdijkstraat nr. 4648, uit te breiden met een* deel van zijn woning. De voorraad meubelen en stoffeering kan daardoor beter tot zijn recht komen. Wij gelooven, dat het optimisme van den heer Zuidweg niet beschaamd zal worden, vooral nu zoo velen besloten hebben den weg terug te gaan. van 30 Augustus 1940. OVERDEDEN; R* van Sijp (m.), 21 j^ar. ZONDAG 1 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der-Zeeplein) Voormiddag 10.45 uur: Ds. H. A. Enklaan Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). 10 uur, Ds. F. Tollenaar. 17 uur, Ds. J. van Nieuwkoop. Anna Paulowna Polder, 10 uur, Ds. J. van Nieuwkoop. 17 uur, Is. F. Tollenaar. Ewijksluis, 10 uur, Leesdienst. 17 uur, Ds. F. Tollenaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 9.30 uur. N.m. 15.30 uur. Woensdag 19. Evangelisatiegebcuw (Vijzelstraat Zondagmorgen 10.30 uur Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat), 's Morgens 10 uur, Leesdienst. Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Heiligingsmeeting. Zaal Spoorgracht 35. 's Avonds 7 uur Openluchtmeeting terr. Smed. Korevaar, te Julianadorp. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat Geen opgave ontvangen. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn, St. Maarten, voorm. 10.30 uur, Ds. Enklaar. W'.eringerwaard, voorm. 10 uur, de heer A, Ilalis, Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Zuid-Zijpe, geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. van der Heide. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, geen samenkomst. Opmeer, voorm. 10.30 uur, Ds. Baudet. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, vm. 10.15 ur, Ds. Vorstman. Barsingerhorn, nam. 2.30 uur, Ds. v. Bienen. Obdam, 's av. 8 uur, Ds. Kreb, Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp Tin de Ned. Herv. Kerk), voorm. 10.30 uur, Ds. P. J. Smidts. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. Mye, van Zandvoort. Nam. 6 uur, CJand. Mye. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. v. Hoogen- hiiijze, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. JAAP BAKKER Uw kapper. Geopend van 95 uur. Onderscheidene kerkgenootschappen bleven na het bombardement op onze gemeente in den nacht van 24 op 25 Juni alhier des Zon dags regelmatig hun goedsdienstoeféningen houden. Door andere werden deze diensten tijdelijk gestaakt. Van bevoegde zijde verne men wij thans, dat alhier van 8 September a.s. af alle godsdienstoefeningen des Zondags wederom regelmatig zullen worden gehouden. Eenige predikanten hebben dien dag een preekbeurt elders te vervullen; zij vangen hier hun wekelijkschen dienst aan op Zondag 15 September a.s. APOTHEKEN. Op Zondag 1 September is van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. alleen geopend de apotheek van V/. H. Kingma, Kanaalweg 65. DIEFSTAL IN VERLATEN HUIS. B(j de politie werd aangifte gedaan, dat een bewoner van de Hoofdgracht, die enkele perceelen in eigendom heeft aan de Achter straat, beioek had gehad van onbekende ele menten, die de woningen doorsnuffeld had den. Een onderzoek wordt ingesteld. BEGIN VAN BRAND. Gistermiddag ontstond in de Tuinstraat in een der woningen een begin van brand. Terstond begaf zich de brandspuit der politie op weg. doch aangekomen in de Tuinstraat b'eek dat van haar diensten geen gebruik meer gemaakt behoefde te worden. Reeds was door de bewoners het vuur gedoofd. BALDADIGHEID. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat een 17-jarige jongen moedwillig een ruit van het Zeevaartschool-internaat stukgegooid had. Proces-verbaal is opgemaakt. Onze stadgenoot, de heer H. J. Swager- man, onderwijzer aan de Rehobothschool al hier, werd benoemd tot eersten onderwijzer aan de Chr. School te Heerde, met ingang van 1 September a.s. Op verzoek van den heer Swagerman heeft het Bestuur der Rehobothschool vervroegd ontslag verleend.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5