De Britsche propaganda in de V.S. Wasscherij JET OUDE VEER" Openbaar Onderwijs Ruwvoer voor het Rundvee P. J. BALTUS De Alkmaarsche kaasmarkt De Fransche koloniën Uaet&at Marktberichten te DEN HELDER. Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart De Kinkerstraat te Amsterdam heeft na de bom-emoties haar gewoon aspect herkregen. Op de plaats, waar een projectiel in het plaveisel sloeg en .ingevroren" werd, rijdt weer de tram (Foto Pax-Holland) Britsche pogingen tot het ver wekken van opstand. Naar uit Vichy wordt gemeld, verklaart men in bevoegde Fransche kringen, dat de afzetting van den gouverneur generaal van Kameroen, Brunot, den gouverneur van Nieuw Caledonië, Pelicier, en den gouver neur van het Tsjaadgebied. in Equatoriaal Afrika,' Eboue, wellicht in verband staat met de Engelsche pogingen, deelen der Fransche overzeesche bezittingen onder Engelschen invloed te brengen en daar bewegingen te gen de Fransche regeering uit te lokken. Het schijnt dat de afgezette gouverneurs niet krachtig genoeg zijn opgetreden tegen deze Engelsche agitatiepogingen. Opmerkelijk is, dat de gouverneur van het Tsjaadgebied niet alleen zijn post, maar ook zijn titel heeft .verloren. In dit gebied heeft de Fransche re geering zelfs maatregelen tegen een opstan dige beweging moeten treffen. Deze bewe ging wordt geleid door een zekeren kolonel Larminat, die zich in verbinding heeft ge steld met „generaal" de Gaulle. Faish moet terug naar Engeland. De Britsche ambassadeur te New York heeft zijn landgenoot Paish aangezegd, de Vereenigde Staten zoo snel mogelijk te ver laten. De ambassadeur verklaarde, dat dit, in het belang is van de Engelsch-Amerikaan- sche betrekkingen. Op de jaarlijksche vergadering van het (Amerikaansche verbond van oudstrijders hebben talrijke deelnemers de uitwijzing ge- ëischt van den Engelschen propagandist, Paish, in verband met diens pogingen Ame rika te bewegen tot deelnemen aan den oor log. Overste Stromer beschuldigde Paish er van de Amerikaansche gastvrijheid te schenden en kenmerkte diens uitlatingen als een beleediging voor het verstand van het Amerikaansche volk. Paish, die intusschcn uit Washington te Larchmont, in den staat New York is aangekomen, verklaarde daar tegenover Amerikaansche verslaggevers, dat hij naar de Vereenigde Staten was gekomen om „Amerika te helpen". Hij zou alles doen om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Daartegenover heeft senator Wheeler in een gisteren afge legde verklaring er aan herinnerd, dat Paish onlangs met een duidelijkheid, die geen ruimte tot misverstand laat, heeft beweerd, dat hij de man is, dip Amerika in den oor log heeft betrokken en dat hij Amerika ook in dezen oorlog zal halen. In dit verband heeft Wheeler opgemerkt, dat Engeland on getelde bedragen uitgeeft voor propaganda in de Vereenigde Staten en dat honderden dergelijke figuren als Paish op het oogen- blik pogen Amerika te bewegen aan den oor log deel te nemen. INDEELING N.V.B. Nadat wij vorige week reeds de ihdeeling gaven van de eerste en tweede klasse af- dèelingen in afd. I, zijn thans de definitieve groepeeringen bekend gemaakt van de der de en vierde klasse, alsmede van de reserve klassen. 3e klasse A: Alwavs Forward (R.K. ver. te Hoorn). Hollandia. K.V.V., Purmersteijn, Q.S.C.. Succes, Zaandijk, Z.V.V., H e I d e r en G. V.O. (R.K. ver. uit Krommenie, een eerste klasser van den Kath. Bond. die naar veler meening te laag is ingedeeld). 4e klasse A: Uitgeest. C.S.V., Bergen, D.T.S., Water vogels, Schagen, A.D.O. (R.K. ver. te Heemskerk) en Vitesse (R.K. ver. te Castri- cum) beide ex 2e -kl. I.V.C.B.) 4e klasse B: Sporters, M.F.C.. Andijk, B.K.C., Wierin- gerwaard, Oudesluis. N. Niedorp en St. George (R.K. ver. te Spierdijk). Reserve 2e klasse A: H. R. C. 2. Ajax 2, Blauw Wit 3, DVV.S 3. Kennemers 3, K.F.C. 2. O.S.V. 2, Spartaan 3, W.F.C. 2, Zeeburgia 2. Reserve 2e klasse B: Helder 2, A.F.C. 3. D.W.V. 2. E.D.O. 2, H.F.C. 2, Meteoor 2, O.V.V.O. 2. T.OU. 2. Volendam 2 (R.K. ver.), Volewijckers 2. VSV, 2. Reserve 3e klasse A: H. R. C. 3, Alcmaria 2, Alkm. Bovs 2. Hol landia .2, K.V.V. 2, O-S.C. 2, West-Frisia 2, W.F.C. 3, Z.F.C. 3. ZONDAG 8 SEPT.: DE COMPETITIE! De N.V.B. begint Zondag 8 September aan de competitie. Binnen enkele weken kan een/belangrijk deel van ons volk bok eens over wat anders spreken dan puntcn- kaarten. bonnummers en bommen. Hoe staan onze clubs er voor? Er zijn een aan tal vereenigingen. als Schagen, B.K.C., Ou desluis, W.waard en Succes, die zich vrij regelmatig hebben geoefend in vriend schappelijke ontmoetingen. Maar H.R.C.. Helder en Watervogels? Opdat men zich alvast wat kan inwerken en voorbereiden op de komende competitie, geven we hier het programma voor onze clubs: 2e klasse A: H.R.C.—Zeeburgia. 3e klasse A: HollandiaHelder: Succes G.V.0 (Krommenie ex-eerste klasser I.V. C.B.j 4e klasse A: UitgeestWatervogels; Ber genSchagen; C.S.V.D.T.S. en Vitesse (Castricum)—A.D.O. (Heemskerk). 4e klasse B: M.F.C.—N. Niedorp; Andijk Wieringerwaard; OudesluisSt. George (R.K. 2e kl. I.V.C.B. uit Spierdijk); B.K.C.— Sporters. Reserve 2e klasse A: H.RC. 2W.F.C. (11 uur). Reserve 2e klasse B: Helder 2--DW.V. 2. Reserve 3e klasse A: H.R C. 3 vrij. JULIANADORP. DOOR EEN GRANAATSCHERF GERTOFFEN. Vrijdagmorgen in de vroegte, is een gra naat van het afweergeschut door het dak geslagen van de woning Landbouwstraat 13. bewoond door de familie A. O. Een geluk mag het genoemd worden, dat men van wege het herhaalde schieten was opgestaan Toch werd de zoon Harm nog door een scherf aan het hoofd gewond. Was hij op zijn bed gebleven, dan was hij er waar schijnlijk nog slechter afgekomen, want zijn hoofdkussen zat vol scherven. Dr. Swa- ters verbond den patiënt. Het dak werd door de inslaande granaat beschadigd. BOMMEN IN HET LAND GEGOOID. Vrijdagmorgen ongeveer hal^zes, zijn door een Engelsch vliegtuig, eenige bommen af geworpen, die terechtkwamen op het land van den .heer J. N. S. Aan de te velde staande gewassen werd schade aangericht. Het explodeeren van deze monsters bracht grooten schrik onder de omwonenden. HET VERKEER WEER VRIJ. Het verkeer langs den Rijksweg vanaf de Pontonbrug tot Den Helder was vanaf Zondag 18 Aug. gestremd en werd dit bij de Blauwe Keet langs den Schoolweg over •Tulianadorp. langs de Langevliet, Nieuwe- wee\ Brakkeveldwcg nwir Den Helder ge leid en andersom. Dit verbód is nu opge heven en kan men weer langs den Rijks weg. OBDAM. HELDERSCHE VLUCHTELINGEN TE OBDAM MOETEN VERTREKKEN Naar we vernemen zullen de Heldersche vluchtelingen die te Obdam verblijf houden (ongeveer een honderdtal) zich voor 8 Sep- vestigen. tember a.s. weer in Den Helder diénen te LAN GEN DIJK WEER NAAR HUIS! Ingezetenen van Den Helder, die met steun van de Overheid in deze gemeente zijn ondergebracht, zullen, blijkens een door hen ontvangen mededeeling, vóór 5 Septem ber a.s. hun woonplaats weer moeten op zoeken. ANNA PAULOWNA VERBOUWING VAN POMONA. Het landhuisje Pomona aan de Molen vaart, eerder eigendom van den heer G. Smit. wordt voor rekening van den nieuwen eigenaar, den heer P. J. Waiboer, verbouwd. De heer N. de Graaf verzorgt het timmer werk, de heer P. Schouten het metselwerk en de heer P. J. Kaandorp hot loodgieters- en electriciteitswerk. De algemeene leiding berust bij den heer W. Hoep. OPBRENGST VLUCHTELINGENAVOND. De netto-opbengsf van den avond, gegeven door de vereenigde Schager- en Heldersche zangers, ten bate van de vluchtelingen, be draagt f75.90. HOEVEEL KILO HOOI HEBBEN DE DIEREN NOODIG? Het is mij bekend, dat in zeer veel N.-H. gemeenten de veehouders over onvoldoende ruwvoer beschikken om hun normale of zelfs iets kleinere veestapel gedurende de komen de stalperiode behoorlijk te voeren. Dit is vooral het geval in het consumptiemelkge- bied in het zuiden van N.-H., maar ook in eenige gebieden in het Noorddeel is mede door te weinig regenval de hooi-oogst min der dan normaal. Tot de streken, waar dit het geval is, behooren do gemeenten Scha gen, Barsingerhorn, Abbekerk, Opperdoes, Twisk, Hem, Westwoud. Vele gemeenten waaruit ik mededeeling mocht ontvangen over te weinig ruwvoer, zijn niet Zoover ver wijderd van akkerbouw-centra, zoodat de mogelijkheid voor aanvulling van de ruw- voedermiddelenvoorraad zeker aanwezig is, indien de akkerbouwer en veehouder elkaar op een of andere wijze weten te vinden. Hierover heeft dc heer Pilon, leeraar R.L. W.S. te Schagen, onlangs en een ander ge schreven en daarbij verschillendewegen ge noemd. Ook vermoed ik, dat vele veehou ders nog onvoldoende doordrongen zijn van de moeilijkheden tengevolge van de afwezig heid van krachtvoer. Het komt mij voor. dat het zijn nut kan hebben, eens uit te rekenen over hoeveel hooi en eventueel ingekuild gras men per koe dient te beschikken om be hoorlijk den winter door te komen. In de meeste bedrijven is het aantal melkvaarzen gering in verhouding tot het aantal tweede kalf- en andere koeien. Het gemiddeld le vend gewicht mogen wij dan ook wel stellen op 600 kg.'De hoeveelheied hooi, resp. kuil- gras welke een koe per dag kan opnemen, is afhankelijk van het tijdstip der laxatie- periode, of het een oudmelksche koe, een droge of een versche koe is. Ook hangt het De bekende rijksveeteelt-consulent- Ir. L. de Vries geeft in nevenstaand keltje eenige cijfers van de hoe veelheid hooi welke het rundvee gedurende de komende stalperiode zal noodig hebben. De deskundige schrijver zal deze aan de practijk ontleende gegevens in enkele volgende beschouwingen nog bezien vanuit de gezichtshoek van hen, die hooi te kort komen en dus zullen hebben uit te maken hoeveel en welk soort ruwvoer zij moeten bijkoopen. af van het type koe. Een diepe, ruime koe zal meer ruwvoer kunnen verwerken dan een ranke, ondiepe, smalle. Onze beste die pe ruime melkkoeien kunnen heel wat ruw voer verwerken. Hoe beter de kwaliteit van het hooi, hoe meer er van wordt opgenomen. Voorheen werd veelal gewerkt met 10 12 kg. hooi per koe per dag, naast krachtvoer. Bij de afwezigheid van krachtvoer zal er meer hooi opgenomen worden. Zelf hebben wij wel eens daggiften van 18 tot 20 kg. ge noteerd voor zware oudere koeien. Wij mee- nen dan ook, 15 kg. wel als een gemidd. noodzakelijk benoodigd kwantum hooi per koe voor de a.s. stalperiode van 160 a 180 da gen op totaal 2400 a 2700 kg. Hier komt dan nog bij de hoeveelheid noodig voor het jong vee (kalveren, pinken). Dit aantal is zeer verschillend, in het consumptiemelkgebied is dit gering, in de noordelijke fokdistricten hoogcr. Het gemiddelde voor N.-II. is onge veer 1 kalf en 1 pink per 5 koeien. Wanneer wij de hoeveelheid benoodigd hooi voor een kalf en een pink schatten op de hoeveelheid noodig voor een koe, dan moet de hoeveel heid van 2400 a 2700 kg. nog vermeerderd worden met 1/5 van deze hoeveelheid. In to taal is dan het. benoodigde kwantum hooi per koe inclusieff het jongvee pl.m. 3000 kg. Bij een grooter aantal stuks jongvee dan is aangenomen, is deze hoeveelheid nog te kort. Het aldus berekende benoodigde kwantum hooi kan o.i. toch als oriëntatie gebruikt worden om na te gaan of men voldoende hoeft of te kort. Het spreekt vanzelf, dat het niet alleen ruwvoer in den vorm van hooi behoeft te zijn, het kan ook gedeeltelijk kuil- gras zijn. Heeft men nu hooi en kuilgras. dan moet er per 1000 kg. hooi welke men min der heeft dan 3000 kg. per koe, in het be zit zijn van 3 a 4000 kg. kuilgras. Andere vóe- dermiddelen welke, wat de verhoudingen in de drogestof eenigermate vergeleken kan worden, zijn de navolgende: 1. 6 kg. voerbiet bevat evenveel droge stof als 1 kg. best hooi, ongeveer evenveel vert. ruw eiwit, minder vert. werk. ei wit en meer zetmeelwaarde; 2. 4 kg. ingekuild bietehblad en -kop be vat evenveel dr. stof als 1 kg. best hooi, ongeveer evenveel vert. ruw eiwit en zet meelwaarde: 3. 4 a 5 kg. ingekuilde stoppelknollen (knol en loof) bevatten evenveel dr. stof als 1 kg. best hooi, evenveel vert. ruw ei wit, evenveel zetmeelwaarde. Ook deze enkele cijfers kunnen ter oriën tatie omtrent dc benoodigde aanvulling van ruwvoer gebezigd worden. Andere ruw- voermiddelen als stroosoorten en kafsoorten bevatten in vergelijking van de dr. st. aan merkelijk minder voedingswaarde dan hooi en zijn daardoor voor de vergelijking minder bruikbaar. Toch komt het mij wenschelijk voor, reeds thans den veehouders het een en ander mede te deelen over de voedigs waarde van de verschillende over eenigen tijd van den akkerbouwer verkrijgbare ruw- voedermiddelen. Velen zijn hier onvoldoende van op de hoogte. Hierover evenwel in een volgend artikel. Alkmaar, Landbomvhuis, Aug. 1940. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. DE VRIES. Zacht helder waschgoed Met zuiver regenwater gewasschen. Daar door minimum slijtage, In dezen tijd een be langrijke lactor. LAGEDIJK 16—18 - ANNA PAULOWNA. Beleefd aanbevelend. Er was weer kaas! En in behoorlijke hoe veelheid ook. De aanvoer bedroeg ongeveer 80.000 Kg., waarmee dus vermoedelijk de kaas uit twee productieweken aanwezig was. Het duurde even voordat partijen elkaar hadden gevonden, alles was onder het maxi mum-prijzenstelsel nog vreemd en men diende te weten, waar men ongeveer aan toe was. Voordat het tot verkopen kwam, waren een tweetal berichten aangeplakt, waaruit bleek, dat de maximumprijs f64.50 per 100 kg. was, doch dat voor de allerfijnste kwaliteit f3.— per 100 kg. meer mocht wor den gegeven. Eventueele pogingen om, gelijk in de af- geloopen weken wel eens is geschied, toch weer boven de maximumprijzen uit te gaan. bleven dit keer vruchteloos. Het werd even geprobeerd hier en daar. doch de handel was verstandig genoeg er niet op in te gaan. terwijl ook de marleters inzagen dat 't be ter was zich te onthouden van gevaarlijke exnerimenten. Het loven en bieden draaide ten slotte in hoofdzaak om de extra f3.— voor fijne kwa liteit. Voor verschillende stapels werd deze toeslag betaald, het meerendeel van de aan gevoerde kaas bracht de maximumprijs op zonder meer dus f 64.50 per 100 kg., waarbij dan over het algemeen alles dooreen werd geleverd, brossig,' lossig, enz. Uitgesproken bijstapels bleven er beneden. We hoorden reeds hezwaren op peren tegen de wik- en weegloonen, die thans, waar bij aanlevering van producent aan pakhuis, niet via de kaasmarkt, deze lonen niet drukken, inderdaad een onbillijkheid schijnen. In het belang van een goeden gang van zaken is het te hopen, dat de Alkmaarsche gemeentelijke over heid spoedig een oplossing vindt, waarbij an deze onbillijkheid wordt tegemoet gekomen. Vreemdelingen, waren er weinig meer. Het,seizoen is blijkbaar ten einde. Wat niet wegnam, 'dat in de stad weer in grootere getale de kaaswimpeltjes waren uitgesto ken. Daarmee zag het er fleurig uit in Alk maar. Geen wonder! Het was weer een ech te kaasmarkt-Vrijdag. En het is een pret tige gedachte, dat de thans bestaande rege ling zoodanig is, dat men kan zeggen, dat de kaasmarkt voorloopig volkomen veilig is. Kaasmarkt. Aangevoerd 39 stapels, zijnde 80.000 Kg.: Fabriekskaas. kleine f 33.75, .Boerenkaas kleine f 33.75 per 50 Kg. Handel goed. LEEUWARDEN. 30 Aug. Veemarkt. 104 Enterstieren f 85—200, 128 Twenterstieren f 200—440 per stuk, 418 vette koeien f 135—375 per stuk. 4486 et per Kg., 885 melk- en kalfkoeien f 130295 108 pinken f 63175, 6 vette kalveren. 788 graskalveren f 40—110, 283 nuchtere kalve ren f 7—15. 373 vette schapen f 2038, 310 weideschap'en f 12—20. 270 lammeren f 7— 20. 20 vette varkens, 40 magere varkens 40 —50 ct. per Kg.. 106 kleine biggen f 712, 30 bokken en geiten, 26 paarden. Totaal aanvoer 3806 stuks. Overzicht: Stieren aan voer redelijk, handel iets kalmer, prijs houdend Vette koeien aanvoer ruim, h'an- del redelijk prijshoudend. Melk- en kalf koeien. aanvoer ruim. handel redelijk, prijs houdend. Pinken aanvoer behoorlijk, han del iets vlugger, prijshoudend. Vette kal veren aanvoer zeer kort. handel vlug, prij zen duur. Nuchtere kalveren aanvoer iets ruimer, handel stug. prijshoudend. Varkens geen noteering. Biggen aanvoer kort, handel stug, pijzen lager. Wolvee aanvoer iets rui mer. handel góede soort willig, prijzen goe de soort duur. Lammeren aanvoer ruimer, handel goede soort willig, overigens flauw, prijzen goede soort duur. De N.V.C. nam 140 varkens over. Zuivel. Veilingboter 1.461.39 per Kg., aanvoer: 0/3. 2/6, 0/12 vaten. Eierhanedel. Kipeieren: aangevoerd 5000 Kg., prijs 5%—7 ct. per stuk, eendeie ren: aangevoerd 50 Kg., prijs 5—5% ct. per stuk. Pluimvee. 10 slachthanen f 0.40—0.90. 100 slacht kippen f 0.45—1. 100 jonge hanen f 0.501.25 per stuk. BROEK OP LANGENDI.TK. 31 Aug. Bevel. 3.303.90. eigenheimers 4.4(L-5, bl. dito 4.40—510, drielingen 2.40—3. uien 4— 4.40. zilveruien 4.90, drielingen 4—, zilver, nep 4—4.40. 1400 Kg. peen 2.60—2.80. 3300 Kg spercieboonen 10.3013.70. 75 Kg. snijboonen 9.20—17. 1400 Kg. kroten 3 10—3.20. NOORDSCHARWOUDE. 31 Aug. Koopmans blauwe 4.50—4.60. Schotsche ^^ncA'81-^°0teo "O-320- Bevelanders J?. n Eigenheimers 'i co 1 -in 4.70. drielingen 2- 2.90, kleine 1.00—1.70, uien 4?1(4—4.40. drie lingen 4.— grove 4.90—5, gele nep 4.60—5.30 zilvernep 16.10. peen 2.SO-3.10. Het onderwijs aan de open bare scholen te Den Helder zal weder aanvangen op DINS DAG 3 SEPTEMBER a.s., des voormiddags 9 uur en wel voor school: 2 te Huisduinen (hoofd de heer J. Adolfs), in de school te Huisduinen; 4 aan de Schoolstraat (hoofd de heer W. C. J. Veth) in school 8 aan de Herzog- straat; 5 aan den Parallelweg (hoofd de heer A. Kramer) in school 5 aan den Parallelweg; 6 aan de le Goversdw.straat (hoofd de heer R. Windsma), in school 6 aan de le Go versdw.straat; 7 aan de Weststraat (hoofd de heer J. Sinjewel) in school 5 aan den Parellelweg; 8 aan de Herzogstraat (hoofd de heer A. Treffers) in de school aan de Herzogstraat: Javastraat (hoofd de heer H. N. Muts) in school 8 aan de Her zogstraat; 10 aan dq Vischmarkt (hoofd de heer M. van der Horst) in school 10 aan de Visch markt; Tuindorp (hoofd de heer R. Gravemaker) in school Tuin dorp; 14 aan de Oostslootstraat (hoofd de heer L. J. van der Kuyl) in school 14 aan de Oostsloot straat; centraal 7e leerjaar (hoofd de heer H. J. Marinus) in de fröbelschool aan de Laan; u.l.o. aan de Molenstraat (hoofd de heer R. Datema) in de Tuindorpschool; b.l.o. aan de Hector Treub- straat (hoofd de, heer C. lest) in de b.l.o. school aan de Hector Treubstraat. Schooltijden van 912 en van 1—3 uur. De leerlingen voor het eerste leerjaar moeten zich melden aan de school waar ze zijn aan gegeven. Voor de hervatting van het onderwijs aan school 1 te Julia- nadorp zal nog een nadere be kendmaking volgen, VERF EN VERFGROND- STOFFEN. 1 's-Gravenhage, 30 Aug. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor ingeschreven ondernemin gen bij de sectie verf en verf- grondstoffen van het rijksbu reau voor chemische producten de tot 2 September a.s. gelden de dispensatie van het verbod tot het koopen,.verkoopen en af leveren van verf en verfgrond- stoffen, alsmede van het ver bod tot het verwerken van verf- grondstoffen. tot 1 October 1940 is verlengd. Voor genoemde ondernemin-- gen is het derhalve gedurende bovenbedoeld tijdvak zonder vergunning van den directeur der sectie toegestaan, verf of verfgrondstoffen te koopen, te verkoopen, af te leveren of te verwerken, voor zoover het daarbij gaat om hoeveelheden van ten hoogste 70 van die, welke in de overeenkomstige periode van 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd of ver werkt. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat de bo vengenoemde verboden wel in hun geheel van kracht blijven voor zoover het betreft lood- me?1? merigsels van droge verfstoffen, welke meer dan enie bevatten en veif, welke uit loodmenie en mengsels van droge verfstoffen bevattende meer dan 50 lood menie, is vervaardigd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8