50 Amerikaansche torpedoboot jagers naar Engeland De economische itie ijn en de Ned. Unie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren Vannacht weer Britsche vliegtuigen boven Berlijn KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 68e JAARG. No. 9020 In ruil voor steunpunten op Britsche Bezittingen De Engelsche vloot blijft waakhond voor Amerika Practische regeling Duitsch-Russische grens Frankrijks overzeesche bezittingen Een Europeesche autarkie Vanavond gaat de verduistering in om 8.21 uur en duurt tot morgenochtend 6.57 uur Vergoeding voor door miltvuur gestorven dieren Heel Nederland aan „Rotterdam" betalen Times kan de waarheid niet verbloemen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Hen Helder Naar officieel uit Washington verluidt, is tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten een overeenkomst gesloten, waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en lucht- bases en Britsche bezittingen in den At- lantischen Oceaan voor 99 jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke be schikking over 50 verouderde torpedoboot- jagers geven. Engeland heeft de regeering der Vereenig de Staten de definitieve verzekering gegeven dat het de Britsche vloot nooit zal overge ven of tot zinken brengen, wanneer de wa teren om de Britsche eilanden voor de En gelsche oorlogsschepen onhoudbaar zouden worden. De vloot zal als laatste redmiddel (in the last resort) naar de Overzeesche ge westen worden gezonden ter verdediging van andere deelen van het Britsche Rijk. De Berlijnsohe correspondent van de Tel. meldt daarover aan zijn blad: zVan het bericht, dat de Amerikaansche re geering aan Groot-Brittannië vijftig torpe- dobootjagers heeft afgestaan als tegenpres tatie voor het aanleggen en onderhouden van vloot- en luclitbases o.a. op de Bermu da's, is te Berlijn met de grootst mogelijke reserve kennis genomen. Men was reeds se dert eenige dagen op een dergelijke trans actie voorbereid, zoodat deze geenerlei ver rassing beteekende. In militaire kringen is men de meening toegedaan, dat dit Amerikaansche aanbod .voor Engeland te laat komt. Men wijst er op, dat vele der in uitzicht gestelde torpedo- bootjagers nog omgebouwd en gemoderni seerd moeten worden, terwijl zij tevens de reis over den Oceaan nog moeten onderne men. Zoo lang deze. vlootéenheden niet be mand en wel in de Britsche home-fleet zijn opgenomen, ziet men hier géenerlei aanlei ding daar thans reeds rekening mede ta houden. Wat de politieke zijde van de aangelegen heid betreft, wijst men er op, dat er volken rechtelijk weinig of niets tegen in te bren gen is. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat men in de Wilhelmstrasse van het besluit der Amerikaansche regeering met alle mo gelijke voorbehoud kennis heeft genomen. De houding van Washington en ook die der openbare meening in de V.S. heeft den laat- sten tijd, onder invloed van een heftige pers campagne en zeker ook onder invloed van zeker vooraanstaande politici, een wending genomen, welke men verre van pro-Duitsch zou kunnen noemen. Zooals gezegd: Men is er stellig van over tuigd, dat de Amerikaansche actie geener lei invloed op den afloop van den eindstrijd tegen Engeland zal kunnen hebben. De eer ste twee dagen van deze week hebben reeds aangetoond, dat het Duitsche luchtwapen den strijd met vernieuwde hevigheid tegen Engeland heeft ingezet. Men beschouwt dit algemeen als de tweede étappe in den oor log tegen Grbot-Brittannië, welke voor het einde van den winter beëindigd zal moeten worden. DUITSCH-RUSSJSCHE OVER EENKOMST KROON OP MOEI LIJK WERK. Omtrent het verdrag, dat op 31 Augustus in Berlijn is onderteekend, door Duitschland en de Sovjet Unie. betreffende de regeling van de rechtstoestanden aan de grens, vex-- neemt het D.N.B. nog nadere bijzonderhe den. Het verdrag vormt het slot van eeix reeks moeilijke werkzaamheden die afge handeld moesten worden bij de practische regeling van de Duitsch-Sovjet Russische grens. Het betreft daarbij vooral de opmeting en afbakening welke met de onderteekening van het .grensoorkondenwerk" van 17 Au gustus 1940 eindigden en de „Duitsch-Rus sische overeenkomst over de regeling van conflicten en incidenten aan de grens" van 10 Juni 1940. In verband met de genoemde verdragen werd in. een tijdsbestek van slechts tien maanden een grens van 1389 km. vastgesteld en geplaatst op dé noodzakelijke staats rechtelijke basis. Dit resultaat werd vooi-al mogelijk gemaakt door de samenwerking vol begrip van de Duitsche en de Sovjet Russi sche grenscommissie en door de wederzijd- sche technische prestaties bij de opmeting en afbakening, die ondanks den ongunsti- gen weei'stoestand van den afgeloopen win ter zonder onderbreking zijn uitgevoei-d. Pétain eischt absolute gehoor zaamheid. Maarschalk Pétain heeft volgens berichten uit Vichy een boodschap gericht tot de be volking der Fi-ajjsche overzeesche bezittin gen. In die boodschap wordt gezegd: Frank rijk heeft den ooidog verloren Groote beproe vingen staan het land nog te wachten. Toch blijft zijn eenheid onwrikbaar en kan zij van geen enkele zijde worden verstoord, welke idealen ook worden voorgespiegeld. Pétain eischt in zijn boodschap voorts on- vooi*waai*delijke gelioofzaamheid. Eerste plicht van de burgers is de regeering bij haar arbeid te steunen, zonder tegenspraak en zonder bijgedachten. In verband met de door miniser Funk te Weenen gehouden rede verneemt het D. N.B. van economische zijde: De rede van Funk heeft verdere ophel dering gebracht in de vraag, hoe Duitsch land zich de economische reorganisatie van Europa voorstelt. Behalve over verbetering der clearing methoden, die dringend her ziening behoeven, heeft de minister gespro ken over de „economische demobilisatie". Daaronder moet vooral worden verstaan het doen verdwijnen der handelsbelemme ringen en de gezonde arbeidsverdeeling tusschen het bedrijfsleven van het eene en dat van het andere land. De tegenwoordige toestand maakt het mogelijk, dat men voor het begrip autarkie van een anderen maat staf gebruik maakte. In plaats van aan een Duitsche, denkt men nu aan een Europeesche autarkie. In de toekomst zullen de capaciteiten en de tradities van elk land tot haar recht komen in het kader der arbeidsverdeeling. Dit sluit geenszins de concurrentie uit. Het Duitsche bedrijfsleven is ook thans niet bang voor de mededin ging van de bedrijven uit andere landen, daar die mededinging ge zond is en het bedrijf verheft. Door de arbitrale uitspraak van Weenen is de economische arbeidsgemeenschap tus schen Duitschland en het Zuid-Oosten, die reeds lang bestond, ook tot een politieke lotsgemeenschap geworden. De legers in Roemenie en Hongarije zijn al gedemobili seerd. wat vooral den landbouw ten goede komt, die hier den laatsten tijd iet of wat veronachtzaamd was. De nieuwe politieke lotsgemeenschap wordt ,door Duitschland zeer ernstig opgevat De samenwerking tus schen Duitschland en het Zuidoosten is voor beide- partijen uiterst nuttig en vol komen natuurlijk. Zij is de beste waarborg voor de toekomst. Het is Duitschlands wenscli,- dat de volken van Zuidoost Euro pa welvarender worden, want daardoor krijgt men betere leveranciers en betere koopers. Dat kan deels bereikt worden door een intensieveren landbouw. De gemiddel de opbrengst van de akkers in het Zuid oosten bedraagt de helft van die in Duitsch land. Verder moet ook de productie van grondstoffen worden vergroot. Het Zuid oosten is rijk aan delfstoffen. De Balkan was vroeger de onweershoek in het Britsche stelsel van machtseven wicht. De spil wil den Balkan doen acclimati- seeren. Zij zal probeeren onder de mach tige bescherming van haar constructieve politiek van den Balkan een vreedzaam gebied met een bloeienden arbeid en een gezond bedrijfsleven te maken. HET PROT. CHR. VOLKSDEEL VINDT ER NOG GEEN PLAATS. In enkele artikelen heeft „De Standaard" uiteengezet, dat de Nederlandsche Unie, zooals zij zich aandient, geen plaats biedt voor het Protestantsch-Christelijke volks deel. Indien het echter eenmaal mogelijk is met deze Unie samen te werken wat nu nog niet het geval is dan zal de be reidheid bij het Protestantsch-Christelijke volksdeel aanwezig zijn. Het slot van het laatste „Standaard"-artikel luidt: Van die afzijdigheid is het Protestantsch Christelijke volksdeel onlangs een verwijt gemaakt in een onzer groote bladen. Met een verwijzing naar Groen en zijn geestver wanten in den tijd omtrent 1848, werden de orthodox-protestanten van 1940 in het on gelijk gesteld Waarom niet nu evenals toen meegewerkt in critisch opbouwenden zin? Het antwoord is eenvoudig. De gelegen heid voor critisch opbouwenden ai'beid bin nen de N. U. ontbreekt. Om de woorden uit het advies van het dagelijksch bestuur der liberale staatspartij hier aan halen, zeggen ook wij. „de ledexx (der Unie) mo gen contribueeren eti applaudisseei'en, ver der niet". Elke vergelijking met den parlementairen arbeid van Groen en de zijnen gaat dan ook hopeloos mank. En dat niet alleen om de ge noemde reden. Ook hierom, wijl er groot verschil is tusschen lid zijn eener Staatsge- meenschap, waartoe men behoort cn het lid worden eener stichting, welker publiekelijk verkondigde plannen men moet afwijzen. Toch is hiermee 't laatste woord over dit onderwerp nog niet gezegd. Want al begint het in den aanvang zoo deerlijk geschokte zelfvertrouwen des volks wel weer terug te keeren, er blijft toch altijd nog iets in de lucht zweven van: moet er nu toch nog niet wat gedaan worden? Wat er gedaan zou moeten worden, weet men dan eigenlijk niet goed, maar iets zou er toch wel gedaan moe ten worden! Mits dat. iets niet hierin bestaat, dat wij een verleden van 100 jaar gaan verlooche- nen, mits men van ons niet vraagt onze diepste levensovertuiging te offeren op het altaar van een schijneenheid, dan blijven we bereid tot cordiale samenwerking met andere volksgroepen. Niet slechts om deze moeilijke tijden door te komen, maar ook om, als we naar we hopen en vertrou wen weer vrij zullen zijn, den toekomsti- gen Nederlandschen Staat, zoomede de huis houding der volksgemeenschap, in revisie te nemen. Veel is daaraan thans niet te doen. Hoe de wei-eld, na de beëindiging van dezen oor log, er zal uitzien, wie kan het zeggen? En zoolang daaiover niet meer bekend is, dan nu nog het geval is, zijn alle bouwplannen voor de toekomst misschien nuttig voor den zichzelf oefenenden architect met zijn teekenaars, maar hoogere waarde mag men er niet aan toekennen. Slechts dit kan men aannemen, dat onze economische oriënteering, meer dan voor heen, naar het Oosten zal zijn gericht en dat de zuigkracht, die daarvan op andei'e zijden van het volksleven uitgaat, niet onbelangrijk zal zijn. Maar dat is eigenlijk een afdwaling, want daarop oefent de N. U. geen invloed uit. Om met haar te eindigen: zooals ze nu gericht is en zooals ze nu geleid wordt, kun nen we haar niet steunen. Tot coöperatie op aanvaardbaren grond slag zijn we te allen tijde bereid, óók met de Unie, ais we oordeelen, dat het mogelijk is. En voor het ovei'ige behooren we tot die onzichtbare Unie, waartoe allen behooren, die voor het welzijn van het Vaderland in het heden en in de toekomst al hun krach ten willen inzetten. ENGELSCHE OFFICIEREN GEDECO REERD. Koning George van Engeland heeft gis termiddag in het Buckingham Palace tij dens het luchtalarm drie officieren met het Victoriakruis onderscheiden. De plechtig heid geschiedde niet, zooals gebi-uikelijk, op het binnenplein," maar in het paleis. Deskundige belangstelling voor de landbouwwerktuigen op de Najaarsbeurs te Utrecht, welke van 3 tot en met 12 September gehouden wordt (Foto Pax Holland) UIT HET LANDBOUWCRISISFONDS De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij heeft besloten. 1. uit het landbouw-ciüsisfonds, aan vee houders, als tegemoetkoming in de schade, verooi-zaakt door het sterven van nmderen, paarden, vax-kens dan wel schapen, tengevol ge van miltvuur in het tijdvak van 1 Decem ber 1939 tot 1 April 1940, te vergoeden per dier voor: Volwassen stamboek rundvee f 225.vol wassen rundvee f 200.—, vaarzen f 150. pinken f 100.—, kalveren f 25.—, volwassen paarden f 300.enters f 100.varkens f 50.schapen f 20.met dien verstande, dat indien de betreffende veehouder te gen het inti-eden van bovengenoemde schade was verzekerd, aan hem slechts wordt uit betaald hetb edrag, waarmede de evenge- noemde tegeemoetkoming de door den ver zekeraar gedane uitkeering overtreft en dat aan den verzekeraar de tegemoetkoming wordt uitbetaald tot ten hoogste de door hem gedane uitkeering. 2. De gelden, benoodigd voor de uitbetaling van de onder 1 bedoelde vergoedingen, te stellen ter beschikking van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en voor de uitvoering van de landbouw-crisis- wet 1933. Lid van Rotterdamsche Kamer van Koophandel noemt schade vergoeding rijkszaak. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Rotterdamsche Kamer van Koophan del, heeft mi-. R. Mees een opmerking ge maakt over dat deel van het Rottex-damsche bedi'ijfsleven, dat gevestigd was in de bin nenstad. Aanmoediging is nietvoldoende. Een punt van groot belang is, hoe de regeling van Rijkswege van de geloden schade zijn zal. Deze zaak is door de betrokken commis sie met energie op touw gezet en ook de stichting 1940 doet in dit verband voortref felijk werk. Het blijft een groot bezwaar, de oprichting van een comité uit het bedrijfs leven getuigt daarvan, dat van Rijkswege over de vergoeding van de schade nog nooit eenige zekerheid, zelfs niet eenige uitspraak gegeven is. Mr. Mees noemde schadevergoeding een rijkszaak, door particulier initiatief is de geleden schade niet te vergoeden. De gewel dige bedragen, welke noodig zijn, illustree- ren den nood, het is te begrijpen, dat het rijk huiverig is, stappen te doen, maar die zal toch noodig zijn, aldus spr. De voorzitter van de Kamer van Koophan del heeft daarop medegedeeld, dat er weldra verschillende zaken openbaar gemaakt zul len worden, hetgeen een geruststelling voor Rotterdams burgerij zal blijken te zijn. Engelsche bommen op Berlijn. Tijdens een luchtaanval op de Duitsche hoofd stad hebben Engelsche vliegers eenige bommen op een woonwijk laten vallen. Een der vernielde woonhuizen (Foto Weltbild) „Heel wat tegenslagen". De Times, het blad dat doorgaans de mee ning der Engelsche regeering weergeeft, moet in een beschouwing over de eerste twaalf oorlogsmaanden toegeven, dat het veidoop van de militaire operaties ieder ver rast heeft, aangezien men niet had verwacht, dat de Duitsche plannen met zulk een nauw keurigheid en zoo'n vooruitzienden blik wa ren opgesteld. Vrijmoedig wordt vervolgens toegegeven, dat Engeland heel wat tegenslagen heeft moeten beleven. Wij hebben, zoo schrijft de Times, een reeks strategische catastrophen moeten verduren, dan de meest pessimisti sche yooi'stelling nog voor een jaar zich had kunnen indenken. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben na middernacht op groote hoogte boven de rijkshoofdstad gevlogen. Er werd luchtalai-m gemaakt. Luchtdoelartillerie en nachtjagers kwamen in actie. De vijandelijke toestellen kwamen afzonderlijk op bepaalde afstanden en wierpen op verscheidene plaatsen licht- kogels uit. Er zijn geen bommen gevallen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1