Bom in de Zijpe gevallen De aan Amerika verpachte steunpunten Waar is Adriaan Witkamp Marktberichten Engelsche intriges Het eersfe oorlogsjaar Wolkbreuken in Turkije Advocaat van oud-minister Jaspar gearresteerd Op slag gedood Laatste telexbericht Nog even te klein voor de planken Wederom vreemde vliegtuigen boven Zwitserland Hevig luchtgevecht boven Londen Militair bestuur in Zevenburgen Een koe verduisterd Hoe goede brouwgerst te verkrijgen? Hoe sparen wij onze vetleerlaarzen Provinc. Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Landbouwer gedood Boerderij totaal verwoest Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Beloften en dreigementen. Uit de Yemeitische havenstad Hedeida komt, volgens het D.N.B., het bericht, dat de Engelschen sedert eenigen tijd hebben ge tracht om met beloften en dreigementen de Sultanaten van Hadramaut tegen Yemen en Saoedisch Arabië op te hitsen. Sedert het be gin van den oorlog trachten de Engelschen den Iman Jehia van Yemen met beloften uit zijn neutraliteit te lokken. De belangrijkste diplomatieke stap, dien de Engelschen in de Yemenitische hoofdstad Sanaa hebben on dernomen, zoo wordt verder gemeld, was het staatsbezoek van kolonel Lyall in zijn ei genschap yan militair chef van Aden aan den Iman in Februari. Lyall had echter even weinig succes als zijn voorgangers en zijn opvolger. Verder hebben de Engelschen ge poogd door provocaties in Hadramaut de aandacht van Ibn Saoed van Aakaba af te leiden. Het kwam tot overvallen op Yemeni tische karavanen op den weg naar Aden, maar ondanks de Engelsche ponden, ont stonden nooit ernstige incidenten. Na den Engelschen tegenslag in Somaliland keerde het getij ten ongunste.van Engeland, naar blijkt uit verdere berichten. Het kwam her haaldelijk tot overvallen op Engelsche for ten door de bevolking van Hadramaut, die de bombardementen van haar dorpen door de Engelschen bij het begin van den oorlog nog niet heeft vergeten. Rampjaar voor Engeland, zegt Engelsch blad. NIEUWE MANNEN NOODIGI In een overzicht van de Daily Mail over het eerste oorlogsjaar staan de volgende op merkelijke zinnen: Te land was het een rampjaar, ter zee hebben wij ons best ge daan. Wij willen ons echter geen illusies maken over den algemeenen toestand. Hij is verre van bevredigend. De vijand kan een inval bi.i_ ons doen of niet. in ieder geval maakt hij gebruik van deze campagne om ons te verhinderen onze legers in het nabiie Oosten en in Afrika te versterken. Niemand in ons land mag zich er over verwonderen wanneer de vijand binnenkort zich keert te gen de landen in het Oosten der JMiddelland- sche Zee, om zich den toevoer van olie uit Iran en Irak te verzekeren. Wij zullen groo- te problemen op te lossen hebben. Wij hebben nieuwe methodes en nieuwe mannen noodig. De operaties van het eger in den loop van het vorige jaar hebben ons getoond, dat onze leiding precies zoo gefaald heeft als de Fransche en den oorlog, waarin zij gewikkeld was, niet begreep. Thans eerst beginnen zij iuist te denken. Leiders met ge dachten, die nog afkomstig zijn uit de jaren 1914—1918, moeten volkomen uit de leidende posities verdwijnen. Aanzienlijke schade aangericht. In Istanboel, Thracie en langs de kust van Klein Azië is aanzienlijke schade aangericht door wolkbreuken en zware zuiderstormen. Eenige wijken van Istanboel hebben ge durende eenigen tijd onder water gestaan, eenige verbindingen waren verbroken. Bij Ismit. is een ponton van een badinrichting losgeslagen en afgedreven, terwijl zich er vijftig personen op bevonden. Zij konden al len worden gered. De advocaat van den vroegeren Belgi schen minister van gezondheid Jaspar, ge naamd Houtman, is te Brussel gearresteerd. Hij had meegeholpen aan de vlucht van Jaspar naar Engeland. Onlangs keerde hij naar Brussel terug, waar hij weldra door verdachte handelingen de aandacht van de politie op zich vestigde. Ook na afloop van de vijandelijkheden in België was hij in op dracht van zijn vroegeren werkgever werk zaam. Houtman, die jood is, speelde vroe ger een vooraanstaande rol in de Joodsch- maconnieke kringen van het paleis van justitie. Op het Buitenhof is gistermiddag om half vier den 12-jarigen M. H., wonende op het Hofwijckplein, aangereden door een auto. Tengevolge waarvan de schedel van den jongen verbrijzeld werd. Hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De opperbevelhebber van de Amerikaan- sche vloot, admiraal Stark, heeft verklaard, dat de voorgenomen ruil van vijftig oude Amerikaansche torpedojagers tegen steun punten voor de vloot en de luchtmacht in den Atlantischen Oceaan geen schadelijken invloed zal hebben op de totale verdediging der Vereenigde Staten en dat dientengevolge deze torpedojagers van het zgn. 1200 ton type niet van essentieel belang zijn voor de ver dediging van de Vereenigde Staten. 18-jarige knaap reeds een week zoek. In het gezin Witkamp wordt sedert veer tien dagen de jongste zoon, Adriaan, ver mist. Hij is in den vroegen morgen van den 19en Augustus per trein naar Den Haag vertrokken en in deze stad aangekomen, maar heeft zich niet op zijn werk gemeld. Daarna heeft hij, zooals achteraf is geble ken, enkele dagen bij kennissen in Kat wijk en Rotterdam geiogeerd. Na Maandag 26 Augustus is hij niet meer gezien. Volgens zeggen van de familie in Rotter dam zou hij het, plan gehad hebben, naar Noord-Brabant en Limburg te reizen. De vader heeft zich persoonlijk vorige week naar Maastricht en andere Limburgsche plaatsen begeven, doch zonder resultaat. Zijn signalement is als volgt: Oud 18 jaar, lang 1.88 meter, slank postuur, bleeke gelaatskleur, donker haar, zwarte, zware wenkbrouwen. Hij is gekleed in donker grijs of bruin colbert costuum, blauw gestreept wit overhemd, bruine schoenen. Vermoede lijk lichte regenjas. Hij heeft geen legiti matiebewijzen of levensmiddelenkaarten in zijn' bezit. „Hollandsch jongste tenor hield zijn directeur voor het layjc. In „Rosé Marie", de bekende operette van Robert. Friml, hetwelk op het oogenblik in Carré gaat trad tot Vrijdag Hollandsch jong ste tenor, Willy Alberti op. Hij zong in deze operette het liedje van een kleinen zwerver „ik ben zoo alleen" van Chris Reumer. De knaap, die volgens zijn zeggen 15 jaar oud was, had met dit liedje veel succes en meer malen kreeg hij geschenken uit de zaal. Wie schetst echter de ontsteltenis van den directeur, Alex Wunnink, toen de poli tie kwam vertellen, dat Willy nog geen veertien iaar was en dus niet mocht optre den. Hij liet den knaap bij zich komen en deze viel weldra door de mand. „Nou, dan zit ik er in", was het eenige antwoord, dat de 13-jarige den verbaasden directeur gaf, alvorens hij zijn spullen pak te en verdween. Voor den jongen, die aan het begin van zijn loopbaan staat, was het allesbehalve prettig. Hij verdiende goed en had tevens uitzicht op eenige aardige contracten. Op 13 October a.s. wordt hij echter veer tien iaar. Wellicht zal vanaf dien datum zijn ster opnieuw willen gaan rijzen. Tot dien dag houdt de politie een oogje in het zeil. Ergerlijke schending van dc Zwitsersche neutraliteit. De staf van het Zwitsersche leger meldt: Bij wolkenloozen hemel hebben ook in den nacht van Maandag op Dinsdag vreem de vlietuigen boven Zwitsersch gebied ge vlogen. Waargenomen werden: Heenreizen op de lijn Bonfol-Gonéve en te rugreizen op de lijn Genève-Chiasso en heenreizen op de lijn Simplon-Hermenance en terug. Algemeene vlieghoogte was 4000 tot 5000 meter en het aantal der vliegtuigen ongeveer twintig. Verscheidene batterijen luchtdoelgeschut traden in werking. Ook aan onze noordelijke grens heeft een enkel groot vliegtuig veelvuldig ons rechtsgebied geschonden. Het schijnt op Duitsch gebied door afweergeschut beschoten te zijn. Uit den aard en de richting der vluchten viel wederom een onze neutraliteit schendende bedrijvigheid van Engelsche vliegtuigen op te maken. In het kamphui» op den Scheeleberg te Lunteren is een herschoiingskamp voor werklooze handel»- en kantoorbedienden begonnen. - T.jden»^ eer» jj«»en Het grootste sinds den oorlog. Gisternacht is in Londen luchtalarm ge maakt, terwijl boven de stad een buitenge woon hevig luchtgevecht woedde. Aangeno men wordt, zegt het D.N.B., dat minstens twee Duitsche machines daarbij zijn neer geschoten. Dit was het grootste luchtge vecht, waarvan tot dusverre melding is ge maakt, in dit district. Groote formaties bommenwerpers vlogen, begeleid door jacht vliegtuigen over. de zuidoostkust Britsch gebied binnen. Hongaarsche universiteit weer geopend. Na de voltooiing van de Hongaarsche be zetting van Zevenburgen op 13 September zal daar voorloopig een militair bestuur inge steld worden. De Hongaarsche minister van onderwijs en eeredienst, Homan, heeft medegedeeld, dat de Hongaarsche unversitent te Klausenburg, die in 1919 dor de Boemenen is gesloten, waarschijnlijk nog dezen herfst heropend zal wórden. In de verwarring der eerste oorlogsdagen. Zes maanden gevangenisstraf eischte de officier van justitie voor de rechtbank he den tegen een veehouder uit Jaarsveld, die ervan werd beschuldigd een koe te hebben verduisterd ten nadeele van het rijksbureau voor de voedselvoorziening. Dit feit zou gepleegd zijn in de eerste da gen van den oorlog, toen alom verwarde toestanden heerschten. Verdachte ontkende. Hij vertelde, dat er twee koeien bij hem waren komen aanloo- pen, die evénwel later weer waren wegge haald. Getuigen verklaarden echter het tegen deel. Uitspraak over veertien dagen. Functie van den pakhuishouder een zéér voorname! Ir. J. H. Huyskcs van het Nationaal Co mité voor Brouwgerst te Wageningen geeft, aan de hand van de keuringen van oogst 1939, aan boeren en pakhuishouders eenige wenken, om goede brouwgerst te verkrijgen, zegt het Hsb. Dorseheri van het land af ver dient aanbeveling indien bij het binnenha len de korrels aanzienlijk droger zijn dan het stro. Is dit niet het geval, dan is het beter de gerst eerst 6 weken in een goed ge ventileerde schuur in 'het stroo te laten zit ten, alvorens tot dorschen over te gaan. Bij het dorschen zelf. is de groote kunst hét vermijden van korrelbeschadigingen: doormidden geslagen korrels: korrels, waar van de kapjes en een gedeelte van de kiem afgeslagen zijn, z.g. gepelde korrels: korrels met fijne barstjes, pas met de loupe goed zichtbaar z.g. beschadigd kaf. Al deze afwijkingen geven moeilijkheden bij het moutproces. Korrelbeschadiging kan men voorkomen door juiste afstelling der dorsch machine. Het insteken moet natuurlijk regelmatig gebeuren. Als de machine eenmaal draait, moet men af en toe den uittredenden stroom van gerstekorrels bemonsteren. De juiste af stelling van de machine zal 's middags meest al ruimer zijn, dan 's ochtends, in verband met het lagere vochtgehalte van het graan. De bewaring van de van het land ge- dorschte gerst moet gestort of in ruim gesta pelde zakken geschieden op een zolder, dien men lucht bij zonnig en winderig weer. Sterk aan te bevelen is kunstmatig dro gen: hoe eerder hoe beter zelfs. Dit drogen mag niet zoo hard gebeuren, dat de kiein- kracht van de gerst er door lijdt; 40 graden Celcius is de maximum-temperatuur. De sorteering op de meeste boerenbedrij ven (dorschmachine. kleine reinigingsmachi- ne) is voor brouwgerst te eenenmale onvol doende. De afstelling van de sorteer-installa- ties (wind. schuiven, capaciteit) dient zoo te zijn, dat er werkelijk een brouwgerstsortee- ring tot stand komt. Deze afstelling is voor iedere partij anders: voortdurende controle is ook hier noodzakelijk. Hieraan kan nog meer aandacht besteed worden dan tot dus verre geschiedde. In de pakhuizen worden de telerspartijen tevens gemengd en samen gevoegd tot giootc partijen, die aan de brou werijen aangeboden kunnen worden. Als men bedenkt, dat een dergelijke partij in het vervolg ten minste 30.000 kg. groot moet zijn, dan is duidelijk, welke een belangrijke functie de pakhuishoudei bi] de aflevering vervult. Geen „rommel" gebruiken om te smeren. In dezen tijd, waarin we, aldus „De Ned. Hengelsport", met alles zuinig moeten om gaan, zijn voorschriften voor het onderhoud van onze vischlaarzen zeker niet overbodig. Met het onderhoud van vetleeren laarzen wordt het meest gezondigd. Er zijn er, die meenen, dat zulk schoeisel geen onderhoud behoeft, anderen weer smeeren de laarzen in met daarvoor geheel ongschikte stoffen, zooals slaolie. In het eerste geval worden de laarzen hard en stug. terwijl in het tweede geval schimmel optreedt. Men doet het beste met de laarzen dade lijk na het gebruik flink met borstel en wa ter schoon te maken. Daarna laat men ze winddroog (dus niet bij de warme kachel! worden, dat wil zeggen totdat ze nog een weinig vochtig aanvoelen. Vervolgens smeert men ze met een goed ledervet (een traan- product) in. Goed inwrijven is een eerste vereischte en dit kan niet heter geschieden dan met de hand. De watertong vooral niet vergeten! Ook geheel vloeibare ledcrolie is te gebruiken. AARDAPPELEN ALS VEE VOEDER. De Voedsel-Commissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat slechts aardappelen, welke voor menschelijke consumptie geheel ongeschikt zijn, voor veevoeder mogen worden ge bruikt. Het stoomen of ensileeren e.d. zooals vorig jaar wel geschied de, is dus niet toegestaan, aan gezien hierdoor aardappelen aan de menschelijke consump tie worden onttrokken. De vergunningen tot het ver werken tot veevoeder moeten worden aangevraagd bij den Bureauhouder. In den afgeloopen nacht is een En gelsche bom gevallen op de boerderij bewoond door den heer G. A. Waiboer aan de Grootsloot onder St. Maar tensbrug. De heer Waiboer is hier bij om het léven gekomen. Zijn vrouw liep lichte verwondingen op. Als een kaartenhuis is het voorhuis van de boerderij in elkaar gezakt. De muren zijn naar binnen gevallen en het dak dat intact is gebleven, stulpte zich over de ruïne hem. Een wonder is het, dat de vrouw des hui zes zich met haar kindje met behulp van toegeschoten buren heeft kunnen redden. De heer Waiboer zelf echter lag zoodanig bekneld.dat aanvankelijk geen hulp kon wor den geboden. Ruim een uur na den inslag heeft de brandweer van Zijpe het slachtoffer kunnen bevrijden. Helaas moest Dr. Van Slooten den dood conslateeren. De lu chtbeschermingsdienst arriveerde te laat om nog hulp te kunnen bieden. Een on duidelijke berichtgeving is volgens onze zegslieden hiervan de oorzaak. De burgemeester van Zijpe nam terstond de noodige maatregelen voor afzetting, daar de mogelijkheid niet scheen uitgesloten, dat zich nóg meer bommen op het terrein van den ramp bevonden. De gemeentepolitie be lastte zich met het bewaken van huis en erf. Het stoffelijk overschot van den heer Wai boer werd op last van den burgemeester naar de begraafplaats te St. Maartensbrug vervoerd. Er zijn hier geheel geen militaire objecten in de buurt van de getroffen boer derij, zoodat de verontwaardiging onder de bevolking groot is. Men vraagt zich met verbittering af, wat toch het doel is van dergelijke aanslagen op rustige landlieden. ANNA PAULOWNA BREEZAND BLOEMBOLLENVEILING Dinsdag 3 September hield de N.V. Bloem bollenveiling „Breezand" weer een bloem- bollenvciling. De prijzen waren als volgt: Enkele vroege tulpen: Brillant Star 12 op 2._; Artr.s 10—11 1.20; Prins v. Oostenrijk 11—12 1.60; Gele Prins 11—12 1.60; Attrac- tion 11 1.60; id. 10 1.20; Duc de Berlin 11 1-00; id. 10 1.30; Ibis 11 1.70; id. 10 1.30. Dubbele vroege tulpen: Mr. v. d. Hoeff 12 op 1.90; id. 11—12 1.60; id. 10 1.20; Electro 10—11 1.35 Darwin tulpen: Allard Pierson 12 op 1.60; id. 11—12 1.35; Blauwe Druifjes 7—8 0.10. Hvacinten: La Victoire 19 op 7.50; id. IS 19 6.25; id. 17—18 5.—; id. 16—17 4.25; More- no 19 op 7.50; id. 18—19 6.25; Prinses Astrid 19 op 7.50; id. 18—19 6.25; 17—18 5.—; id. 16— 17 4.25; id. 15—16 3.50. Narcissen: Spring Glory I 1.90; id. II 1.30; Glorv of 'S heim II 1.30. PURMEREND, 3 Sept. 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 10 par tijen, wegende 51000 kg. Handel matig. Hoog ste prijs f 33.75. Kaasmarkt Handel vlug: 10 stapels kleine hoeren f 32.25; 1 stapel Volvet te I 39; •oter 1040 kg. f 1.501-54 per kilo. Runderen, totaal 1042 st.; 500 vette koeien f 0.80—f 0.96; 260 gelde koeien f 140—f 230; 1S7 melkkoeien f '240310; 95 stieren f 63— f 80; 5 paarden f 160f 250; 37 vette kalve ren f 0.60f 0.95; 55 gras kalveren f 40f 85 236 nuchtere kalveren voor de slacht f 10 f 18; idem voor de fokkerij f 16f 20: 30 ma gere varkens f 25f 45; 64 biggen f 8f 16; 1157 schapen voor de slacht f 38f 55; idem voor den handel f 22f 32; 77 bokken f 4 f 18; 1219 lammeren f 7—f 14; kipeieren f 6.50 f 7; eendeneieren f 4.25; Noord Holland- sche Blauwen (Kuikens) (500) f 0.75f 0.S0 8700 oude kippen en hanen (wit en rood) f 0.50f 0.55; idem (blauw) f 0.60f 0.65: konijnen f 0.50f 2.25; 3500 eenden oudere f 0.35—f 0.40; jonge f 0.55—f 0.60; duiven f 0.40 900 jonge hanen (wit en rood) f 0.65f 0.80. 50000 kippereieren f 6.25f 7. BROEK OP LANGEND!JK, 4 Sept. 15500 kg. aardappelen Bevel. 360380: Schot sche muizen drielingen 260270; eigenhei mers 390—480; hl. dito 470—530; 18000 kg. uien 4r—470; drielingen 4; grove 430—550; DISTRIBUTIE VAN TERPEN TIJN EN LIJNOLIE VOOR DE SCHILDERSBEDRIJVEN 's-Gravenhage, 3 Sept. De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt het volgen de bekend. Zoowel voor de distributie van natuur- en kunsttei-pentijn onder de schildersbedrijven, als lijnolie, al dan niet bewerkt, onder de schildersbedrijven, geldt vanaf 9 September a.s. de volgende regeling. De producten lijnolie, al dan niet bewerkt, en natuur- en kunstterpentijn kunnen vanaf 9 September 1940 door den handel (hierond<$ niet alleen begrepen de groothandel, doch ook de detaillisten, zooals dro gisten) slechts aan inge schreven schilderspatroons worden verstrekt. Met schilders patroons wofden gelijkgesteld ondernemers, welke niet het schildersbedrijf uitoefenen, maar wel schilders in dienst hebben, die als zoodanig in hun bedrijf werkzaam zijn. Met ingang van heden is het noodzakelijk, dat ondernemers, welke het schildersbedrijf uit oefenen en ondernemers met eigen schilders, als in de voren staande alinea bedoeld, zich la ten inschrijven bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage. Voor zoover schilderspatroons en bedoelde ondernemers 3 dagen na heden nog niet in het bezit zijn yan een aanvraag tot inschrijving, moeten zij zich aanstonds wen den tot de sectie verf en verf grondstoffen van het Rijksbu reau voor Chemische Produc ten, met het verzoek alsnog zulk een aanvraag te mogen ont vangen. Na inschrijving ontvangen de schilderspatroons van de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten een inschrij- vingskaart. Op vertoon van de ze inschrijvingskaart zullen zij bij de plaatselijke distributie diensten bonnen in ontvangst kunnen nemen, tegen afgifte waarvan de leveranciers de daarop rechtgevende voor elke distributieperiode door den di recteur van de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijks bureau voor Chemische Pro ducten nader vast te stellen hoeveelheden terpentijn en lijn olie kunnen verstrekken. Het aantal bonnen, dat aan iederen schilderspatroon wordt uitge reikt, is afhankelijk van het aantal schildersknechts, dat hij in dienst heeft, ln verband hier mede moeten bij iedere aanvra ge om bonnen de loonlijsten worden overgelegd aan de plaatselijke distributiediensten. De ondernemers, die niet het schildersbedrijf uitoefenen, doch schilders als zoodanig in dienst hebben, leggen aan de plaatselijke distributiediensten, behalve de inschrijvingskaart, in plaats van loonlijsten, een door hun directie onderteekende schriftelijke verklaring over, vermeldende het aantal schil ders, dat als zoodanig in het be drijf werkzaam is. De leveranciers verzamelen de door de schilderspatroons ingeleverde bonnen op opplak- vellen en wenden zich vervol gens voor aanvulling van hun voorraad terpentijn tot het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, en voor aanvul ling van hun voorraad lijnolie tot de afdeeling margarine, vet-* ten en oliën van de Nederland- sche Zuivelcentrale, Nassau- laan 6 te 's-Gravenhage. Deze instanties verstrekken toewij zingen, naar verhouding van het aantal ingeleverde bonnen. De opplakvellen zijn verkrijg baar bij, de plaatselijke distri butiediensten. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat betrek ken en afleveren van terpen tijn en lijnolie op andere dan de hierboven aangegeven wijze is verljoden. Volledigheidshalve wordt er nog op gewezen, dat de kunst schilders niet onder bovenge noemde regeling vallen. Voor deze categorie zal een speciale regeling getroffen worden, waarover nadere bijzonderhe den in de pers zullen worden bekend gemaakt. stekuien 150160; gele nep 410420; 2500 kg. spercieboonen 980—17.10 peen 240—250; kro ten 120—370; 22000 kg. roode kool 3—870; witte kool 170270; gele kool 570—590; bloemkool 11.9013.S0; dito 2e soort 3.90 5.50 NOORDSCHARWOUDE, 4 SF.PT. 1940. 38600 kg. aardappelen; Koopmans bl. f4.70. Bevelanders f3.50—3.70. bintjes f3.40—3.60, erooten f33.40. eigenheimers f4.204.30, bl. dito 3.30—4 70. drielingen f2.202.80, kleine fl.70, 28900 kg. uien: Uien f4—4.70, drielingen f 4, grove f 4.805. gele nep f 4 4.30. 2500 kg. peen 220260 8000 kg. spercieboo nen 940—16.60; 6300 kg. roode kool 26.70; 7400 kg. witte kool 210280; 1400 kg. gele kool 360oi 0.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3