Scholieren present! Jeugd en burgerij De eerste schooldag n EXT/'R E CLAMEl Ons Indisch hoekje Onderwijs in Den Helder op hoog peil VERHOOGT uv t OMZET. Vandaag Woensdag 4 September 1940 Tweede Blad MadbnieuwJ Gepensionneerden keerden terug terwille van het onderwijs hunner kinderen De OX* school te Huisduinen De avondlessen aan de Vakschool voor Meisjes Des nachts op straat geloopen Ouders stuur leermiddelen terug! Practische cursussen voor huisvrouwen Schoolflitsen Overgangsexamens der Zeevaartschool voor 50 jaar Uondiien uit Pi&t Vliedend Blaadje Lessen Heilgymnastiek en massage hervat Burgerlijke Stand van Den Helder Een advertentie in de Heldersche Courant De Tanimbar-eilanden en hun bewoners Gisterenmorgen hebben vele Heldersche on derwijzers en onderwijzeressen met looden tred de gang naar school ondernomen. Ze hebben elkaar daar bij de schooldeur eens aangeke ken met de vraag in de oogen „hoeveel zullen er komen?" en het is moeilijk te zeggen of de opkomst teleurstellend was of dat het aantal meeviel. Wanneer we, naeen rondgang door de stad, het aantal leerlingen bij elkaar tellen, dat de openbare en bijzondere scholen gisteren bevolkt hebben en wij voegen daar de leerlin gen van HBS en Lyceum aan toe, dan be draagt het ongeveer 1250. Dat is een flink aantal om mee te beginnen en geeft moed voor de komende weken. Het is een algemeen verschijnsel, dat de hoogere klassen het best bezet zijn. Klas sen van 15 en meer leerlingen zijn daar geen zeldzaamheid. Veel ouders hebben het nog niet aangedurfd met hun kleinste kinderen naar Nieuwediep te komen. Toch waren er ook eerste klassen, die veertien leerlingen telden. Het meer uitgebreid lager onderwijs en het middelbaar onderwijs boekten op den eersten morgen reeds vijftig procent van het normale aantal leerlingen. Dat was een bevredigend resultaat, want het is te voorzien, dat dit aan tal in de komende weken nog belangrijk zal toenemen. Nu reeds waren er verschillende toezeggingen van ouders, die het deze week nog eens aan wilden zien. School 10 aan de Vischmarkt verwachtte aan het einde van deze week nog een veertig tal leerlingen terug en verschillende andere lagere scholen hadden brieven van ouders, dat men binnenkort met zijn kinderen hoopte te arriveeren. Niet alleen het feit, dat Den Helder, niet onveiliger is dan zooveel andere steden in ons land, maar ook de practische over weging, dat het onderwijs hier ter stede prima is, zal veel ouders tot terugkeer bewegen. Het is de afgeloopen maanden gebleken, toen heel veel Heldersche kinderen in andere plaat sen naar school gingen, dat men met de leer stof in onze stad ver vooruit was. Dat pleit voor het Heldersche onderwijs. Practisch alle kinderen werden elders een klasse hooger ge plaatst en dan bleek nog dikwijls, dat men met een bepaalde leerstof achter was bij de Heldersche scholen. Deze omstandigheid zal voor veei ouders van beteekenis zijn voor hun besluit om den winter weg te blijven, want moeilijker wordt het terugk'eeren naar Den Helder Nu een deel van jong Den Helder weer de stoute schoenen aangetrokken heeft en dagelijks de scholen bezoekt, zouden wij het volgende verzoek onder de aandacht der volwassenen willen brengen, een verzoek, aan de inwilli ging waarvan wjj niet twijfelen. Buiten ons land woedt de oorlog nog voort en ook i n ons land krijgen we bjj tijd en wijle nog behoorlijk onze portie. Is echter de kans op een bom bardement van de stad Den Helder al zéér gering (om niet te zeggen uit gesloten) te achten, iets anders is het, dat er gedurende den tjjd dat deze oorlog nog niet beëindigd is, nog vele malen Engelsche vliegtuigen boven de stelling zullen kunnen verschenen, zoo- dat de Iuchtafweef^mtterjjen in actie komen. Kinderen, de school uitkomende, of op straat spelende, moeten in dat geval voor het scherf-gevaar zoo snel moge lijk het eerste het beste huis binnen- loopen. Dit moet hen vooral goed bij gebracht worden. En tot ieder Heldersch burger zou den wjj, in verband daarmede, derhalve willen verzoeken: plaatst voor Uw raam, indien ge in Uw woning bent, een bordje of briefje, met „Thuis" erop geschreven en open uw voordeur als er overdag geschoten wordt en u kinderen of volwassenen op straat ziet. De kin deren bellen dan niet voor niets bjj U aan de deur. Gezien de bijzondere tijdsomstandig heden lijkt het ons, dat deze moeite niet ta veel gevraagd is. als de scholen weken aan de gang zijn. Voor de kinderen wordt het dan bezwaar lijk om bij te komen, voor de onderwijzers is het verre van prettig om opnieuw te moeten beginnen. Een bemoedigend teeken is ook, dat ver schillende gepensionneerden teruggekeerd zijn. Menschen die dus practisch niet meer met Den Helder hebben te maken, doch die het voor hun kinderen beter vonden om hier de school te volgen en die elders in het land heb ben ervaren, dat het nergens rustig is. Uit dezen terugkeer blijkt, dat velen Den Helder toch een warm hart toedragen. Maandag kwam een gepensionneerde uit Heerlen, om zijn kinderen hier op school te brengen. Ze kwamen uit N.-Brabant, uit Rotterdam en Amsterdam, uit Haarlem. Van tal van plaat sen uit ons land keerden menschen terug, die we voor de stad verloren hadden gewaand. Zoo wordt Den Helder weer bevolkt. Moge het zoo rustig blijven als de laatste dagen, waarin men hier nauwelijks vliegtuigen heeft gehoord, dan zal het vertrouwen spoedig terug komen. 80 procent der leerlingen present. Het beste hebben zich de ouders en leerlingen van de school te Huisduinen gehouden. Niet minder dan 80 procent der leerlingen was hier gisteren present. Deze kinderen komen uit het dorp, maar ook van de plattelandsomgeving, tot de J. Verfailleweg toe. Het hoofd van de school, de heer Adolfs, was dan ook best te spreken over de trouw van zijn leerlingen. Hij had zelfs de opti mistische verwachtingen, dat zich dezer dagen nog wel eenige leerlingen zouden aanmelden. Het feit, dat de school, ook na het bom bardement normaal doorgegaan is, tot de va- cantiemaand Augustus, zal wel mede oorzaak zijn, dat zoo weinig ouders naar elders vertrok ken zijn. Zullen 's middags worden gehouden. Aan de Vakschool voor Meisjes worden in den winter, tweemaal per week, avondlessen gegeven aan meisjes, die niet in de gelegen heid zijn den dagcursus te volgen. Deze avond cursussen duren 3 jaar en worden gehouden van» begin October tot eind April. Veel Hel dersche meisjes hebben van dit practisch on derwijs altijd een dankbaar gebruik gemaakt en het is te voorzien, dat er ook dezen winter belangstelling voor zal zijn. In verband echter met de verduistering, is besloten de lessen niet 's avonds, doch 's middags te geven. De cursus omvat de vakken: Linnennaaien, ver stellen, costuumnaaien, w.o. het vermaken van kleedingstukkeh en voor de laatste twee jaar ook koken, huishoudkunde en waschbe- handeling. Men ziet dus, zuiver practische dingen voor het leven van alle dag, zaken, die iedere huisvrouw moet kennen. Voor aanmelding zie men de advertentie in dit nummer. En deswege bekeurd? Het schijnt dat sommige bewoners van Den Helder in de meening verkeeren, dat het verbod, hetwelk bepaalt, dat men zich des nachts niet op de openbare straat mag begeven niet lang'er van kracht is. Niets is minder waar. Ook nu nog gel den onvoorwaardelijk de bepalingen, welke eerder uitgevaardigd zijn en worden die genen, die zich niet aan het verbod houden gestraft. Dit overkwam gisterennacht een twee tal ingezetenen; de politie maakte pro cesverbaal op. Men mag na 11 uur tot zonsopgang niet op de openbare straat, tenzij bij dringende noodzaak. GEEN LICHT GEDOOFD. Ondanks de dagelijksche waarschuwingen werd dezer dagen wederom een stadgenoot (in de Keizerstraat) op de bon gezet, terzake het niet voldoende verduisteren van zijn wo ning. DE PAARDEN NAMEN DE BEENEN. Een bewoner van de Begoniastraat deed bij de politie aangifte, dat zijn twee paarden, die als gewoonlijk waren weggebracht naar het land, spoorloos verdwenen bleken, toen de eigenaar 's-morgens verscheen. Men vermoedt dat de dieren zich zelf de vrijheid verschaft en de beenen genomen heb ben. Een onderzoek wordt ingesteld, Er z(jn veel leerlingen van de lagere j scholen, dat geldt zoowel voor het j openbaar- als bizonder onderwijs i: die hun leermiddelen mee naar huls j hebben genomen enniet terugge- j stuurd. ij Men zit nu in verschillende klassen voor de moeilijkheid, dat men leerlingen |j heeft en een tekort aan leermiddelen, j Het aanschaffen van nieuwe leermid-:: j delen kost geld en daarmee moet menïï op het oogenblik zuinig zijn, vooral b(j het onderwijs. De hoofden van scholen doen daarom jj een dringend beroep op alle ouders, die;; i hun kinderen nog niet naar de scholen in Den Helder sturen, er in ieder geval j voor te zorgen, dat de boeken, die hun kinderc nog in bezit hebben, omgaand:! terug worden gestuurd geadresseerdj aan het hoofd van de betrokken school. Doelmatige verdeeling van inkomen en waschbehandeling. het Door den gezondheidsraad is een com missie ingesteld, een z.g. voedingsraad, die beoogt leiding te geven op het ge bied van voeding. Waar de voeding een zoo belangrijke rol speelt in de volks gezondheid is het van het grootste be lang, dat iedere huisvrouw zich hiermede op de hoogte stelt, omdat de distributie straks tal van moeilijke problemen met zich brengt. Dezen winter zullen aan de Vakschool voor Meisjes, des middags, vier lessen worden gegeven die betrekking hebben op doelmatige voeding en vier lessen voor doelmatige verdeeling van het inkomen en voor waschbehandeling. Het lesgeld zal voor geen enkele huis vrouw een bezwaar zijn en zal van 5 ct. af per les bedragen Voor aanmelding zie men de advertentie in dit nummer. Ze zijn weer begonnen, de scholen. De lagere en de hoogere en de bijzondere. Op de zieke broeders en zusters néi, is het onderwijzend personeel vrijwel voltallig te ruggekomen naar Den Helder. Praktisch geen enkele liet verstek gaan, zoodat er in dit opzicht niets in den weg stond voor een normale hervatting van het onderwijs in onze stad. Helaas... waren alle onderwijzers en onder wijzeressen paraat, dit bleek niet het geval te zijn met verreweg het meerendeel der jon gens en meisjes, van wie er een groot aan tal nog van een vacantie-staartje blijkt te profiteeren... Zoo gezien mag men aannemen, dat me nige jongen en menig meisje, die bombarde menten als niet heelemaal onwelkom be schouwt ,doch integendeel als de gelukkige oorzaak van een vacantie, die abnormaal lang duurt. Het waren vele onderwijzers, die wij gis teren spraken. Vele heeren spraken wij „op den gang" (op school is men altijd „op" en niet „in" de gang...). De één had rimpels in het hoofd van het tellen, de ander zag er monter uit en een derüe had maar ternauwer nood gelegenheid de pers te woord te staan, dit in verband met de menigvuldige vragen, die zoo'n eerste schooldag nu eenmaal aan ieder hoofd stelt. In de klassen heerschte, zooals het in goede klassen behoort, orde en rust Menig meester zat al weer kalm op de voorste bank, met de jonge schare, luisterend en in volle aandacht, aan zijn voeten (letter- lijk!). Ergens anders knierpten de eerste krijt-krassen de eerste verschrikkingen van gewone en ongewone „breuken" op het zwar te bord en keken wijd-open oogen naar de bezweerende gesticulaties van energieke jon ge onderwijzers. Het nieuwe begin had zijn aanvang ge nomen. De jeugd was weer onderdak en verrijkte zich aan de kennis. In verband met de bijzondere tijdsomstan digheden hadden de bevorderingen aan de Zeevaartschool, waarvan de normale tijd eind Juli is, eerst heden plaats. Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd: A. H. van Abbe, H. F. van Bergen, C. A. Brandt, A. Dols, G. L. Ensink, F. C. A. Heitmeier, J. Hopman, F. W. J. Koorn, H. F. J. van het Lam, G J. Lange, P. Leeflang, J. C. van der Linden, A. M. A. van den Looveren, K. J. de Muynck, H. J. Oosterwaal, W. J. Par- levliet, J. A. Potjer, W. P. Reynhoudt, E. L. Roos van Raadshoven, N. F. Roozen, H. Schip per, J. C. Schootemeyer, B. Tadema, A. F. Tollenaar. Bovendien werden nog toegelaten tot de tweede klas: J. A. Hallegraaff, C. Koorn, A. T. K. M. Limpens, R. C. H. J. M. Tettero, J. Wagenaar. Wij vroegen den hoofdonderwijzers het aantal leerlingen en die aantallen noteerden wij nauwkeurig op een blocnote-blaadje Het geheel had iets van een competitie. Dat wil zeggen: meneer Vet was nieuwsgie rig naar het aantal jongens van meneer Van der Kuijl, meneer Muts naar dat van meneer Kramer, en meneer Gravemaker naar dat van meneer Sinjewel. En zoo vroeg bijna ieder hoofd naar 't aantal van den ander. Niet altijd werd dat met ronde woorden gezegd, maar het was tóch wel zoo. En 't was begrijpelijk ook, omdat dit een gezonde nieuwsgierigheid was en ieder onderwijsman gisteren belang stelde in het aantal leerlingen van zijn collega. Zoo trokken wij van school tot school, stonden „op" vele gangen en snoven de school„lucht" in, die nog precies zoo is als 16 jaar geleden... Ja, er is niets veranderd, ook niet in de Heldersche scholen. De banken zijn nog even geel en bruin als altijd. Bovenaan gapen de uithollingen, waar in de penhouders en potlooden een plaatsje gekregen hebben, en af en toe gaat er een deur van een lokaal open om een der jeug digen gelegenheid te geven tot zekere zaken, die men in de krant nu eenmaal niet nader aanduidt. Dan gaat er heel zachtjes een deur open en verschijnt er een blauw-gebroekt jong- mensch of een lief meiske met een heel groo- te rose strik in 't haar om den hoek. Zóó voltrekt zich de eerste schooldag in Den Helder. In het middaguur blijven er verscheidene onderwijzers en onderwijzeressen „over" En dat om jongens en meisjes, die n i e t in Den INGEZONDEN. HET PARK VAN 'T MOLENPLEIN. Veranderingen en verbeteringen moeten eerst in het openbaar worden besproken, zul len ze door hen, die daarover de macht hebben, tot stanC gebracht en uitgevoerd worden, 't Is daarom, dat steller dezes wijst op een zeer wenschelijke verbetering van 't park op het Molenplein. Onderscheidene personen hebben reeds hunnen kleederen beschadigd door eene aanraking met het van scherpe punten voor ziene hek, dat dit park van den publieken weg scheidt. Mocht dit hek blijven bestaan, dan is de verwijdering dier kleerenbeschadigers wel zeer aan te bevelen. Doch, zou dit hek niet kunnen weggebroken wordenIs het waarlijk te vreezen, dat groote en kleinere kinderen zoo baldadig zullen zijn, dat zij het plantsoen be schadigen? In ieder geval is het, nu Helder'» Belang" er eenige rustbanken in geplaatst heeft, wenschelijk, dat er nog een ingang worde gemaakt en dat er aan het publiek ge legenheid worde gegeve om door het park te loopen, zonder verplicht te zijn, aan de zijde waar men is binnengekomen, het park ook te verlaten. Wellicht is er niet meer noodig om de bedoelde verbetering tot stand gebracht te zien. Door de vervulling van dezen wensch zou zeker aan menigeen genoegen worden ver schaft en zou het thans meestal verlaten park een plek worden, waardoor men met genoegen wandelt, of waar men eenigen tijd uitrust om de wandeling naar eene andere zijde voort te zetten. Helder slapen (veel zijn het er niet) gelegen heid te geven tot het gebruiken van het twaalfuurtje in de school. Ook de schooluren zijn veranderd, eveneens als „aanpassing" aan de omstandigheden. Dien eersten dag is er veel zon in Den Helder en dót geeft den burger moed Ook den jongen Helderling, die voor het eerst gis teren naar school ging na een heel lange vacantie. Hopen en vertrouwen we dat het zóó rus tig en zóó zonnig moge blijven gedurende dit geheele schooljaar en gedurende vele, vele jaren nog daarna! Zooals men in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, heeft mej. A. C. Honders, de directrice van het instituut voor heilgym nastiek en massage en alwaar tevens onder wijs gegeven wordt in rhythmische gymnastiek en Zweedsche gymnastiek, weder haar lessen in de Soembastraat hervat. De spreekuren voor dit instituut zijn dage lijks. van 3 September 1940. ONDERTROUWD: F. Jongebloed en J. M. van der Pol. R. Koster en J. Wesdijk. A. N. de Wit en N. de Vries. Th. H. Pompert en A. Slikker. J. A. Kramer en A. Hormüth. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie Wildheid en beschaving. In het om zijn kunstschatten bekende In dische museum te Leeuwarden bevindt zich een kostelijk stuk Chineesch porcelein, af komstig van den Tanimbar-archipel (Moluk- kc ten Westen van Nieuw Guinea). Hoe kwam dit jaar? Bij menschen, die een zestig tal jaren geleden nog „wild" werden ge noemd? Zouden ze de schoonheid er van heb ben aangevoeld?... Want ze zijn kunstzinnig die „wilden"! „De Tanimbarees", zegt het echtpaar For- bes, dat zestig jaar geleden studie van land en volk maakte, „bezit een zeer hoog ont wikkeld gevoel voor schoonheid. Hij is een buitengewoon bekwaam ivoor- en houtsnijder. De steven van zijn prauw is een schitterend voorbeeld van kunstvaardigheid." Het bovengenoemde museum bezit er een. Op bijgaande foto (opname pater Drabbe) ziet men er een. Hij is nog versierd met schelpen. De hoofdpilaar van zijn huis is over de ge heele lengte besneden met ingewikkelde figu ren van dieren. (Aan die figuren schrijft hij magische krachten toe, die b.v. den oogst ten goede beïnvloeden, T.). Bijna alle gebruiks voorwerpen zijn smaakvol met snijwerk ver sierd. Loopen de mannen door het bosch, dan plukken ze mooie bloemen, die ze met veel smaak in hun haarkam rangschikken. Wij, mijn vrouw en ik, vroegen ons af: Kan zulk artistiek aangelegd en ontwikkeld volk „wild" zijn? En dan dringt zich de vraag op: „Wat is wild?" De onderzoekers waren verrukt over de athletische gestalten der mannen. Ziet ze hun speer werpen! zie foto Drabbe. Het komt hierop minder goed uit, omdat er voor gepo seerd moest worden. T.). Het is een heerlijk gezicht den Tanimbarees den hoogen palm te zien bestijgen om zijn morgendrank te halen. (Die drank druipt uit den afgesneden bloem steel in een er onder gehangen bamboe. T.). Vroolijk zingend met nooit weifelenden tred klimt hij van de eene kleine inkeping in den stam naar de er boven gelegene. Het golvende, goudgele haar, het volmaakte bruine lichaam teekent zich in schitterend contrast suf tegen het grijs van den boom in het zachte rose licht der opkomende zon. Tot hij verdwijnt in de schaduwen der reusachtige gevederde blaren. Dat is een voorbeeld van volmaakt menschelvjk schoon. Wat zijn de schoonste marmeren Grieksche beelden vergeleken bij dezen levenden mensch! Ook de vrouwen zijn gracieus, als ze jong zijn. Énkelen zijn schoon heden. Nooit zijn ze leelijk. Maar op zeer jeugdigen leeftijd moeten ze moeder helpen, de moeder, die in tegenstelling tot de man nen altijd zwoegt. Zij dragen lasten, waar onder wij zouden bezwijken. Ze verouderen en verwelken snel. Voor parapluie gebruiken ze een mat. Nu moet men uit het bovenstaande niet op maken, dat die eilandengroep een „hof van Eden" was! Er heerscht veel malaria, getuige de vele dikke en vervormde buikjes der kin deren (op Java en elders onjuist „rijstbuikjes" genoemd). Een vreeselijke ziekte, framboesia geheeten, teisterde de menschen al in hun prille jeugd. Dokters brengen daarvan tegen woordig genezing door de patiënten in te spuiten met 't wondermiddel neosalvarsan. Ja, de injectienaald is éen kostelijk bescha vingsmiddel. De dorpjes waren kleine vestingen, omdat er voortdurend oorlog was. Gevangenen wer den met de uiterste wreedheid behandeld. De menschen waren sensueel, zelfzuchtig, vol komen gespeend van dankbaarheid en mede lijden. Ruwe, ontoelaatbare zeden heerschten er. Evenwel de drie-eenheid: bestuursambte naar, geneesheer-hygiënist, zendeling brengt er al geruimen tijd beschaving. Veel van het ruwe is reeds verdwenen. Maar de debet zijde h'ervan is, dat ook het mooie, eigen aardige, merkwaardige verloren is gegaan. Tot groote spijt van zeer velen, ook van d« brengers der beschaving! H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5