Heropening Hollfelder's Het onderwijsvraagstuk voor de Heldersche kinderen De Rialto-deuren gaan open! Veilig op school! Vandaag Donderdag 5 September 1940 X^cuUttieuiu^ De opkomst niet teleurstellend zegt de inspecteur van het L.O. De opheffing van scholen en het op wachtgeld gaan van onderwijskrachten Welke ouders komen terug? Nog deze maand zullen de eerste films vertoond worden Inbraak in de Nieuwebrugstraat Zij, die het nooit leeren! voor 50 jaar Koopt iedere maand tenminste één boek! Zeevaartschool te Den Helder Tweede Blad Xe^cetich rueuwA Ylieuw-ó uil lOiJk advertentie De „Noord-Brabant" naar den slooper Uit het politie-rapport Burger en Militair Kleermakerij SPOORSTRAAT 67. 3» i^— Naar aanleiding van den aanvang der lessen aan de openbare- en bizondere lagere scholen, hebben we gisterenmiddag een onderhoud gehad met den inspecteur van het 1. o, den heer J. J. Feringa te Alkmaar. Bij dit onderhoud hebben wij den indruk gekregen, dat de auto riteiten hun volle medewerking zullen ver- leenen om de wet zoo soepel mogelijk toe te passen en geen slachtoffers te maken van den zoo bizonderen toestand, waarin Den Helder verkeert. Natuurlijk zal men met de realiteit rekening moeten houden en is het dus te voorzien, dat met Januari 1941 verschillende onderwijskrachten op wachtgeld zullen komen. Daaraan werken in de eerste plaats de ouders mee, die zon der ernstige reden uit de stad wegblijven en het is onbegrijpelijk en inconsequent, dat bij die ouders, verscheidene onder wijskrachten zijn, die daarmee hun eigen graf graven Van hen was in de eerste plaats het goede voorbeeld verwacht, om dat het hier hun persoonlijk belang geldt. Het is echter wel waarschijnlijk, dat zij in den loop van deze maand hun gezin weer naar Den Helder zullen halen, zooals dat door honderden ouders is gedaan. „Den Helder is in ons land een unicum", zegt de heer Feringa. „We hebben daar tengevolge van de vlucht van de bevolking een teveel aan schoolruimte gekregen, terwijl Rotterdam als gevolg van het bombardement een tekort heeft gekregen. In R'dam vluchtten de menschen niet weg, evenmin als dat in verschillende andere plaatsen van ons land niet het geval was. Ik verwacht trouwens, dat eind Septem ber een belangrijk grooter aantal menschen in de stad zal zijn en als gevolg daarvan een grooter aantal "leerlingen op de scholen." krachten, die over zyn, tijdelijk naar die plaatsen zouden ga- 1, waar veel Helder sche kinderen zgn." Men kan daar dan z.g. schippersklassen of een één mans schooltje inrichten. Het levert ook dit voordeel, dat de kinderen dezelfde leerstof krijgen als in Den Helder. Vóór de vacantie werd een dergelijke oplossing reeds in Schagen, aan de Chr. school toegepast. Daar werd ook een Heldersche leerkracht aange steld om te assisteeren, daar een belangrijk aantal Heldersche kinderen zich op school had opgegeven. Welke scholen worden opgeheven en welke onderwijskrachten gaan heen? Een probleem zal straks ook het vraagstuk vormen, welke scholen zullen moeten worden opgeheven en welke leerkrachten moeten op wachtgeld. Het ontslag van het personeel zal natuurlijk los van de opheffing van het ge bouw moeten worden gezien. Het is dus niet zoo, dat wanneer b.v. de school in de oude Schoolstraat wordt opgeheven of die op de Weststraat zal worden gesloten, dat daarmede *het hoofd en personeel ook op straat zou komen te staan. Bij de scholen zal men in de eerste plaats rekening houden met de plaats en met de bruikbaarheid van de lokaliteiten, bij de on derwijskrachten, die op wachtgeld gaan zal als regel «gelden, dat de laatst aangestelde het eerst weg zal gaan. Een vaste lijn is daarvoor echter niet. Het is b.v. heel goed mogelijk, dat er oudere leerkrachten zijn, die er de voorkeur aan geven om op wachtgeld te gaan of dat er onderwijzeressen zullen zijn, die deze gelegenheid aangrijpen om het on derwijs vaarwel te zeggen. Dit alles zal men rustig moeten bezien en met verstand rege len en het is niet aan te nemen, dat daarbij onoverkomelijke moeilijkheden zullen voor komen. Hoe gaat het met de telling van de leerlingen „Hoe zal het op 16 September gaan met de telling van de leerlingen?" zoo vragen we. Men moet n.1. weten, dat driemaal per jaar, 16 Januari, 16 Mei en 16 September, op alle scholen een telling van leerlignen plaats heeft. Het gemiddelde van deze drie bepaalt de rijks- en gemeentevergoeding voor het aantal onder wijskrachten en leermiddelen, voor het vol gende kalenderjaar in dit geval voor 1941. Wanneer dus de telling van 16 September gunstig is, is men voor het volgende jaar safe. Nu begrijpt men, dat onder de huidige omstandigheden, die telling van 16 Sep- tember voor onze stad ongunstig uit zou vallen, als men alleen het aantal leer lingen zou mogen tellen, dat op dien datum de scholen bezoekt. „Men mag echter ook de leerlingen mee tellen", zoo zegt de inspecteur, „waarvan men kan verwachten, dat ze binnen afzienbaren tijd weer in Den Helder zullen terugkeeren. Dus alle geëvacueerde kinderen van ouders, die niet in het bevolkingsregister van Den Helder zijn afgeschreven. Op deze wijze zal men niet en zoo ongunstig beèld krijgen. „De toepassing van deze telling bepaalt ook, dat de leerlingen, die tijdelijk geëva cueerd zijn, niet meetellen op de scholen waar zij tijdelijk onderwijs zullen genie ten. Eerst wanneer ze ook bij den twee den teldatum, dus op 16 Januari as., nog in hun evacuatieoord zijn, mogen ze daar worden meegeteld. Op 16 Januari zullen, de geëvacueerde kinderen in hun tijdelijk oord, beschouwd wor den als „werkelijk schoolgaand bekend staande leerlingen", zooals het heet. Tijdelijke Heldersche leerkrachten in evacuatieplaatsen. Maar hoe zullen de scholen in de omgeving worden geholpen, die een grooten toevloed hebben van Heldersche leerlingen? „Door een soepele toepassing van art. 56, 2e lid, kan de mogelijkheid van een tijdelijke leerkracht in dergelijke gevallen geschapen wórden", zoo zegt de heer Feringa. „Het zou juist en economisch verantwoord zijn, als de Heldersche leer- Opgave aan het schoolhoofd. Het is met het oog op de telling van de kinderen, op 16 September a.s., van be lang voor de schoolhoofden om te weten, welke ouders en kinderen er binnen af zienbaren tijd naar Den Helder zullen terugkeeren. Men wordt dus vriendelijk, doch drin gend verzocht, even te willen melden aan het hoofd van de school, of men in Den Helder terugkeert of dat men Den Helder voorgoed verlaten heeft. Als het moge lijk is den datum van terugkeer bij bena dering op te geven, zal men het betrok ken schoolhoofd daarmee een groot ge noegen doen. Viel het aantal leerlingen mee? Wij vragen den inspecteur tenslotte nog of het aantal leerlingen, dat zich Dinsdag aan gemeld had, mee viel. „Ja, in sommige opzichten wel, b.v. op het Tuindorp, waar toch practisch veel marine kinderen op school gingen, viel het erg mee en op de Oostslootstraat ook. Andere scholen vielen weer tegen. Over het geheel genomen was het echter geen teleurstelling en, zooals ik zei, deze maand zullen er ongetwijfeld nog veel ouders toe besluiten, met hun kinderen naar Den Helder terug te keeren. Er is trou wens m.i. geen enkele ernstige reden om dit langer uit te stellen, als we zien naar al die andere plaatsen, Rotterdam, Middelburg, Vlissingen, enz. 1 Nee, reden tot pessimisme is er voor Den Helder niet. Nu zoovele ingezetenen van Den Helder dagelijks naar hun stad terugkeeren en dus het normale leven al meer en meer vastere vormen begint aan te nemen, is het te begrijpen, dat de altijd actieve directie der plaatselijke bioscoop-theaters reeds sedert verscheidene dagen met plan nen rondloopt een der theaters, in dit geval het Rialto-theater, weer te openen en Den Helder in de gelegenheid te stellen zich eens door middel van de film te ver- poozen. Bij navraag aan den heer P. van Twisk deel de deze ons mede, dat er inderdaad plannen zijn en dat die plannen reeds vasten vorm aangenomen hebben. Nog deze maand zal, blij ven de omstandigheden zooals ze thans zijn, het Rialto-theater zijn deuren openen en zullen de eerste films vertoond worden. Uiteraard moet men een en ander zien in het licht van een experiment, een proef neming. Hoewel verondersteld wordt, dat velen zich weer gaarne eens een „bios coop je" zullen gunnen, moet toch afge wacht worden of het rendeerend is, dat het theater 7 dagen van de week geopend wordt. Om dit te constateeren werd beslo ten den eersten tijd slechts enkele voorstel lingen per week te geven. Het is prettig, dat ook het amusement weer zijn intrede gaat doen in Den Helder, dat al te lang; van iederen vorm van amu sement gespeend moest blijven. Met waar deering mogen wij dan ook zeker gewagen van dit initiatief van de directie der bioscopen. INSPECTEUR WETHMAR NAAR AMSTERDAM. De inspecteur der directe belastingen, enz. F. I. Wethmar, hoofd van de inspectie der directe belastingen te Den Helder, is ver plaatst naar Amsterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen aldaar. !Bij afweergeschut in de gangen. Het is ongetwijfeld voor de ouders f van schoolgaande kinderen een gerust- stelling te weten, hoe men op school zal handelen, als het afweergeschut in 7 werking wordt gesteld, want ook al S hebben we de laatste dagen geen mi- trailleur gehoord en al verstoorde prac- l tisch geen enkel vliegtuiggeronk de stilte, het Is niet aan te nemen, dat f het zoo zal blijven. J Besloten is, dat wanneer er geschoten wordt op vreemde vliegtuigen, dat de J kindéren de school niet zullen verlaten, C doch'zich met de onderwijskrachten r zullen opstellen in de gangen, in de v nabijheid van een uitgang f De kinderen zijn dus practisch veilig voor scherven of granaatsplinters. J Ook zullen geen schoolbljjvertjes C S worden gehouden, zoodat de kinderen f direct na schooltijd naar huis kunnen en dus weer zoo spoedig mogelijk onder f het wakend oog van vader of moeder f zijn. 7 Kapper voor een waarde van 125.bestolen. De vorige week, toen een deel der huizen aan Binnenhaven, Zuidstraat en nabijgelegen straten getroffen werd door een bom, die in de nabijheid neergekomen was, behoorde daar toe ook de heeren-scheersalon van den heer B. van Amsterdam, Nieuwebrugstraat no. 5. De ruiten braken, zoodat de eigenaar verplicht was de ramen te voorzien van een zeildoek- sche bespanning. Deze bedekking geschiedde op de juiste wijze, zoodat mocht worden aangenomen, dat geen onbevoegden zich toegang tot het huis zouden kunnen verschaffen. Evenwel, de heer van Amsterdam heeft moeten constateeren dat de afsluiting voor sommige elementen toch niet solide genoeg was. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft hij namelijk ongewenscht bezoek gehad, en welk bezoek hém een leelijke schadepost heeft bezorgd. Toen de eigenaar, die slaapt in de achter kamer, des morgens opstond en de voorka mer binnenging, waarin de salon gevestigd is, bemerkte hij terstond dat er personen vóór hem geweest waren. Het zeildoek was ge opend, er lagen afgebrande lucifers op de ta fel, een stoel was omgevallen en een aschbak lag op den grond. Het was daarbij evenwel niet gebleven. De bezoekers bleken zich voorts namelijk ontfermd te hebben over eenige der be langrijkste deelen van de outillage, te weten over 12 scheermessen, verscheidene haarborstels, eenige kniptangen, een aan- zethout, een kostbare electrische haar ton deuse met de daarbij behoorenden messen, enkele scharen, en voorts een flesch bril lantine en een flesch cypre. In totaal ver tegenwoordigt dit alles volgens den heer van Amsterdam een waarde van onge veer 125.— De eigenaar heeft de diefstal bij de politie aangegeven, zoodat de recherche de zaak in handen heeft Tot nu ontbreekt ieder spoor van de daders Mocht men er eenige hoop op hebben, dat er practisch geen bekeuringen meer voor het slechte verduisteren gegeven behoefden te worden. Het blijkt dat dit niet het geval is. Eiken dag weer is de politie genoodzaakt tot maatregelen te gen deze onverschilligen over te gaan. Ditmaal trof het een winkelier in de Keizerstraat, die niet afgeschermd had en een particulier in de Lombokstraat, die zich aan hetzelfde euvel schuldig ge maakt had. In beide gevallen werd het huis met geweld geopend en doofde de politie het licht Daarna volgde dan de (niet malsche!) bekeuring. LEELIJK SCHADEPOST JE. Nu er op verschillende plaatsen in, en in de directe omgeving van Den Helder door een groot aantal werklieden gearbeid wordt, is het blijkbaar noodzakelijk dat een waarschu wing gegeven wordt inzake het ergens neer leggen van kleedingstukken waarin zich geld bevindt. - Een arbeider ondervond dezer dagen het onaangename feit dat uit zijn colbertjasje 'n niet onbelangrijk geldsbedrag verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde, die thans een onderzoek instelt UoncUien uit Piet Vliedend Rtaadja. MUZIEK, KINDEREN EN DIENST MAAGDEN. Ingezonden. Niettegenstaande het min of meer gure we der had zich toch j.l. Zondag eene belangstel lende schare vereenigd in Tivoli, tot het bijwo nen van het lSe Zomer-concert der Marine- Stafmuziek. Het schijnt, dat men de gegronde klacht heeft begrepen, die werd ingebracht bij de commissie voor het beheer dier kapel, want zoowel Zondag als een week tevoren, heerschte eene voorbeel dige ordegelijk dan ook behoort tot een plan door beschaafde lieden opgevat, om eenmaal in de week het meest bereikbare kunstgenot, waarvan deze gemeente voor het overige niet overloopt, te genieten. Eenigen hoorden we klagen over het feit, dat de kinderen en dienstboden met of zonder kin derwagens niet anders dan onder HUN geleide mogen binnenkomenhetgeen door een eigen aardige organisatie van het huishouden wel eens bezwaren oplevert. Wij weten evenwel uit een vrij zekere bron, dat dit BINNEN KOMEN meer slaat op het terrein waar de muziek wordt gemaakt, dan op het daarach- tergelegene. Als egn dienstbode met kinderen b.v. vóór of onder de muziek komt en de ouders zijn er nog nietj dan gaat het niet aan, dat zij met de spruiten alvast plaats neemt of rondwandelt; iets anders is het, dat zij zich op het speelterrein ophoudt totdat die ouders aanwezig zijn. Dit is feitelijk de bedoeling der advertentie, die mis schien aldus ter opheldering zou kunnen ge wijzigd worden. „Ook verzoekt zij hun beleefd hunne kin deren en dienstboden met kinderwagens, niet dan onder HUN geleide te doen binnenkomen op het terrein waar het Concert gegeven wordt, maar bij hun afwezigheid te doen zenden naar het terrein daarachter" Dan zal alle bezwaar vervallen en Tivlio een oord des vredes zijn. C. K. Aldus luidt de slagzin waarmee de Boe kenweek-Commissie, die telken jare in de lente een propaganda-week voor het boek organiseert, zich dit najaar richt tot den Ne- derlandschen lezer in het algemeen en tot hem, die weinig of niet leest in het bijzonder. De taak dezer commissie, ingesteld door de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, die dit jaar 125 jaar be staat, is immers de belangstelling van het geheele Nederlandsche volk te wekken voor het boek, dat zoo'n belangrijke plaats in neemt en een zoo'n groote invloed oefent op het geestelijk leven van een volk. De gebeurtenissen der laatste maanden hebben de gemoederen van alle Nederlanders ten diépste geroerd en de gedachten lang in heftige beweging gehouden. Wij moeten ech ter, juist nu, voor wat is en voor wat komen gaat zoo frisch mogelijk van geest blijven. Te veel wij geven toe: het is haast onver mijdelijk praten wij over de „toekomst", maar daarnaast is het noodzakelijk eens ge heel buiten de dagelijksche sfeer te verblij ven. Is men het hiermee eens, dan volgt daaruit dat men uitziet naar een middel tot ontspanning, een tegenwicht tegen de pro blemen van eiken dag. Het is ons bekend, dat het bezig zijn met litteratuur door velen als een bijkomstige veraangenaming des le vens, als een weelde wordt beschouwd. Hoe nu? zullen zij ons vragen, hebt gij niets an ders voor te stellen dan dat wij boeken gaan zitten lezen? Inderdaad, dat stellen wij U voor, dat de schrijvers zullen schrijven en dat wij ons zullen verdiepen in hun werken. En dat voorstel zal U niet afschrikken als wij met literatuur niet alleen bedoelen die van de grooten van geest, maar wel degelijk ook het werk van hen die met eenvoudige middelen tot de meer eenvoudigen van geest spreken. Een goed geschreven roman heeft voor deze categorie van lezers dezelfde waar de als een wérk over wijsbegeerte voor den philosoof en een diepgaand boek over kunst voor den ernstigen kunstminnaar. Een boek kan U enkele uren 'volkomen öntspanning geven. Zóó, dat U bij het omslaan van de laatste bladzijde met een zucht betreurt dat het uit is. Dan hebt ge Uw gedachten dus enkele uren verfrischt met anderer denkbeel den, met anderer zienswijze en ge zijt beter bestand tegen wat de dag van morgen U mogelijk brengt. Daarom: Koopt iedere maand tenminste één boek, het geeft U nieuwe geestkracht! Bij het heden gehouden tweede toelatings examen voor de eerste afdeeling van den 2- jarigen cursus voor Stuurmansleerling wer den nog toegelaten: De Beurs, Julianadorp. Kikkert te Purme- rend. Moerkerk te Rotterdam. Molenaars te Princenhage. Een candidaat werd afgewezen. Het eerste toelatingsexamen is, zooals reeds vroeger bericht werd, in het begin van de vacantie te Slootdorp gehouden FIETS GENEPT. Een bewoner van de Brouwerstraat deed bij de politie aangifte dat zijn fiets, die eeni gen tijd onbeheerd voor zijn woning had ge staan, medegenomen was. Aangifte bij de politie werd gedaan. GYMNASTIEK UITVOERING. Behoudens goedkeuring van den Dir. Gen. zal aanstaande Zondag op het Sportterrein te Den Burg door de Gymnastiekvereeniging „Texel" een uitvoering worden gegeven, waaraan „Texels Fanfarecorps medewerking zal verleenen. De uitvoering zal aanvangen te 2.30 uur; aan het openingsnummer zullen alle dames- en heerenleden (ook de adspiranten) mede werking verleenen. Voor de dames-afdeeling staat brugturnen en knotsoefeningen op het programma. Voor de heeren, turnen op paard, brug en rek en grondturnen. Dit laatste r.ummer is voor Texel geheel nieuw. Een en ander zal worden afgewisseld door nummers van aspiranten en junioren en de muziek van „Texels Fanfare". Einde ongeveer 5.30 uur. DE TEXELSCHE SCHAPENFOKDAG. Naar wij vernemen is de aangifte van deel name aan den Schapenfokdag op Maandag a.s. vrijwel gelijk aan vorig jaar. Ook thans weder moet om 9 uur het vee op het Marktplein aanwezig zijn. U.L.O.-onderwijs. Als tijdelijke leerkracht aan de U.L.O.-schooI te Den Burg, is aangesteld (vermoedelijk tot Januari) den heer Vellenga uit Amsterdam. Urk, 3 September. Door 60 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischaf- slag alhier aangevoerd: 959 pond kuilpaling, van 50 tot 60 pond per vaartuig, prijs 27 tot 29 ct„ 1155 pond lijn- of beugaal, 31 tot 33 ct., 120 pond snoekbaars, 22 tot 23 ct., alles per pond. COMITÉ GEVORMD. Nu het steeds meer donker gaat worden, en er weinig petroleum kan worden gebruikt heeft zich uit de burgers een comité gevormd, om het vraagstuk van het aansluiten aan het electrisch licht te bezien. Momenteel zijn er velen, die zich gaarne willen laten aanslui ten de kosten zijn echter te hoog. Daarom heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt met alle stroomverbruikers overleg te plegen. Verder allen op te roepen, die zich alsnog willen laten aansluiten. VERANDERING GEWENSCHT De Middenstandsver. te Urk zal zich tot de Dir. der Zuiderzeewerken wenden met het verzoek om het pad langs den dijk Urk Lemmer dusdanig te verbeteren, dat dit van den winter begaanbaar is. Dit met het oog op de komende winter-isolatie. UITBREIDING. De heer A. Hakvoort heeft voor de melk- voorziening aan zijn kudde schapen nog eeni ge melkgeiten toegevoegd. Het klein vee graast nu langs de hellingen van den dijk UrkKampen. Hakvoort heeft deze schapen en geiten genomen, om, bij eventueele isolatie door vorst, Urk uitkomst te brengen voor de melkvoorziening, die in zulke dagen zeer groot is. is beter dan de beste reiziger Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd Wij lezen in de „Prov. Zeeuwsche Courant": Het wachtschip „Noord-Brabant", dat zoo vele jaren het beeld in de binnenhavens heeft beheerscht en tijdens de oorlogsdagen verloren is gegaan, heeft gistermiddag de reis naar den slooper aangevangen. Nadat enkele weken ge werkt was om het schip, dat gedeeltelijk ge zonken was, weer boven water te krijgen, was men hiermede op het eind van de vorige weke gereed gekomen. Nog onverwacht verscheneq daarop gistermiddag enkele sleepbooten, tros sen werden vastgemaakt en nagestaard door vele Vlissingers verdween het wrak van de „Brabant" 'door het kanaal op weg naar Hol land, waar het schip gesloopt wordt. DE WEG TERUG In ons nummer van gisteren vermeldden wij het bericht der beide paarden, die vsfil een land spoorloos verdwenen waren. Het bleek, dat de dieren inderdaad op eigen initi atief de beenen genomen hadden. Zij zijn weergekeerd. FIETS VERDWENEN. Een bewoonster van de Beukenkampstraat deed bij de politie aangifte dat haar fiets, die zij eenigen tijd onbeheerd voor haar wo ning in genoemde straat neergezet had, spoorloos verdwenen bleek. SCHUUR-MISERE. Een bewoner van de Piet Heinstraat huur de eenigen tijd geleden van iemand een schuur in de Molenstraat. Toen hij dezer da gen het pakhuisje in gebruik wilde nemen, merkte hij tot zijn niet geringe verbazing dat een ander hem reeds voor geweest was. De schuur lag tenminste hoog opgestapeld met hout. Bij de politie volgde aangifte Men on derzoekt thans wie degene is die hier onrecht matig zijn houtvoorradeo opslaat. van vjh. Polderweg 18. thans gevestigd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5