33 Brandhaarden in Londen De Jaarbeurs was een groot succes Vleeschdistributie Bij luchtgevaar beslist in huis Oüitsche voltreffers op Londensche krantenwijk DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER -ƒiSÉfiÉlii 25 Verduisteren 8.00 uur Het stadsbeeld hier en daar onherkenbaar I! WÊÈÊÈÊm Eén klacht x Meer sigaren en sigaretten Nieuwe zachte zeepsoort nog deze maand? Districten voor de rijkspolitie KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G Een droeve balans voor de Engelscbe regeering Het houden van markten te Amsterdam verboden Te veel koopers Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.12 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mij. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder 13 SEPTEMBER 1940 68e JAARG. No. 9028 --v. fi p jjfl ^v. - r N... WÊÊw^ Het Fransche slagschip .Dunkerque", zooals het thans op zes kilometer van Oran op het strand is gezet na den aanval door de Engelsche oorlogsbodems (Foto Weltbild) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben gistermorgen vroeg geconsta teerd, dat het beeld van enkele bui tenwijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit niet meer te herken nen is In totaal zijn 33 branden waar genomen, waaronder een brandhaard met een doorsnee van ongeveer 500 meter. De door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen bommen hebben, met een tot dusver voor onmogelijk ge houden vernielende kracht, in de olie opslagplaatsen van Port Victoria, In de fabrieken, pak- en koelhuizen aan beide zijden van de Theems vreeselijke verwoestingen aange richt. Van de Silver-town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteeringskaarten worden nagegaan. Terugkeerenden verkenningsvliegtuigen melden, dat nieuwe aanvallen van Duitsche ge vechtsformaties plaats vinden. Duitsche gevechtsformaties hebben laat in den. namiddag opnieuw de Zuid-Engel- sche afweerversperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk, over de versperringsballons heen te vliegen. Het Engelsche afweervuur trof geen doel. De Duitsche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwerpen. Andere formaties hadden tot taak, de verwoestingen in de Londensche stadsdeelen fotografisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhinderden nog steeds dik ke rookwolken het zicht. De Duitsche vlieg tuigen ondernamen hun bewapende verken ning niet alleen tegen Londen. Ook andere plaatsen, die de laatste dagen hevig ge bombardeerd zijn, werden weer opgezocht. Reizigersverkeer beperkt. Stockholms Tidningen meldt uit. Londen, dat de autoriteiten thans een verbod hebben uitgevaardigd om naar of uit Londen te gaan. Alleen in de dringendste gevallen mag men op reis gaan, teneinde de be schadigde verkeersmiddelen niet bovenma tig te belasten. Vele Londensche schouw burgen hebben hun deuren gesloten. Bios copen sluiten des avonds om 9 uur. De Lon densche correspondent van Goeteborgs Han dels- en Scheepvaartblad meldt, dat lange rijen bewoners van Oostelijk Londen (het havengebied) naar het Westen trekken.. Ook worden velen naar plaatsen buiten Lon den gebracht. Steeds nieuwe brandhaarden. Van Engeland terugkeerende Duitsche vliegers, melden nieuwe brandhaarden, die gisteren in de vroege avonduren in Zuidoost- Éngeland moeten zijn ontstaan. De vliegtuigen, die van Londen kwamen •n böven het wolkendek vlogen, bemerkten Oude prenten zullen de tentoonstelling sieren, welke Zaterdag geopend wordt ie verband met het dertigjarig bestaan van het Koloniaal Instituut te Amsterdam (Foto Pax-Holland) een door de wolkenlaag heen schijnenden rooden gloed. Eenige Duitsche machines lie ten zich zakken en konden duidelijk ver scheidende brandende hallen, blijkbaar vlieg- tuigloodsen, zien. Voor het Engelsche afweer geschut het vuur opende, bemerkten zij nog een in de nabijheid woedenden brand op een spoorwegemplacement. Een pijnlijke verklaring. Svenska Pressen bericht uit Londen, dat een officieele vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van luchtvaart Woens dagmiddag verklaard heeft, dat hij niet ge loofde, dat de Duitsche vliegers iets anders dan militaire doelen bombardeerden. Deze verklaring was des te pijnlijker, daar het ministerie van luchtvaart vier uur eer der in een officieel communiqué het tegen deel had beweerd. Dover beschoten. Woensdag heeft een Britsch convooi, naar het D.N.B. thans verneemt, getracht de ha ven van Dover te verlaten. De Duitsche kust- artillerie nam den havenuitgang onder vuur. Treffers op de schepen konden wegens het slechte weer en 't slechte zich niet wor den waargenomen. Gevechtsvliegtuigen hebben voorts de ha venwijk en de kadewerken van Dover ge bombardeerd, zoodat branden ontstonden. Ook de luchtdoelbatterijen van Dover werden met succes aangevallen. PERSSTEMMEN. De militaire medewerker van de ,-,New York Post" bespreekt in een artikel de uit werking van de Duitsche luchtaanvallen op Londen. Hij gelooft dat die bombardemen ten zoo effectief zijn, dat ontruiming van de Britsche hoofdstad binnen afzienbaren tijd moet. worden overwogen en constateert, dat de Duitsche vliegers in staat zijn hun aanvallen naar believen voort te zetten, daar geen doortastende afweer mogelijk is. Indien het mocht gelukken, de „docks" en fabrieken te verwoesten, waarvan een buitengewoon groot gedeelte in Londen is geconcentreerd, dan heeft men de verlamming van de hoofd stad al voor het grootste deel verwezenlijkt. De organisatie van de Britsche industrie wordt getorpedeerd, zoodra haar Londen sche centrales bezwijken, de boeken vernie tigd, de kantoren ontruimd, het leidende personeel verstrooid en de arbeiders op de vlucht zijn. In fel contrast met de nietszeggende be richten van het Engelsche ministerie voor de voorlichting over de toestanden in Lon den, staat aldus het D. N. B„ een bericht van den correspondent van het Spaansche dagblad „A.B.C.", dat een beeld geeft van den reeds achterhaalden toestand op Dins dag jl. Uit dit bericht blijkt, dat de bevolking van de Engelsche hoofdstad, ondanks het reis verbod reeds in groote massa's probeert uit de gevarenzone te komen. De correspondent schrijft, dat de bevolking uit de rookende en verwoeste stad vluchtte met van ontzetting verstarde gezichten. Het was eenvoudig een wegrennen uit woningen en uit de werkplaatsen. Deze menschen had den, opgejaagd door schrik nog slechts één wensch en wel „ver uit de buurt van deze hel" te komen De correspondent geeft vervolgens een relaas, hoe hij met levensgevaar een taxi heeft genomen, ten einde een reportage te kunnen maken in de buurt van de Theems, waar de Londensche politie geen voertuig en geen voetgangers meer doorlaat. Het havengebied en de industriewijk zijn hermetisch afgesloten, ten einde een juist overzicht van de werkelijke verwoestingen te verhinderen. Het geheele verkeer staat volledig stil. De straten zijn zoowel overdag als des nachts absoluut uitgestorven. De Lon- denaars zijn oververmoeid en geheel terneer geslagen. De menschen kunnen slechts nog enkele minuten slapen. De arbeidskracht van de bevolking is verlamd. De burgemeester van Amsterdam, gelet op artikel 219 der Gemeentewet, verbiedt, in ver band met de handhaving der openbare orde, met ingang van Zaterdag 14 September 1940 tot nadere aankondiging, het houden van markten te Amsterdam, met uitzondering van de Centrale markt, dé brandstoffenmark- ten, de vischmarkt en de veemarkt. DE AGRARISCHE AFDEELING TROK ZEER VEEL BELANG STELLING. Het Jaarbeursbezoek is twee tot drie maal grooter geweest dan verleden jaar en wat het zaken doen ter beur ze betreft, er is in vergelijking tot andere beurzen beslist een groote ver betering te bespeuren geweest. Men mag aannemen, dat de beurs, welke ten einde is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend. Mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, leidde zoo een gesprek in, dat een A.N.P.- verslaggever met hem had naar aanleiding van de 43ste Jaarbeurs. Er is onder den druk der tijden zeer veel verkocht, men kan dan ook zeggen, dat een opgewekt zakenleven viel waar te nemen in vrijwel alle branches. Zijn er nog klachten geweest, Mr. Mi lius? vragen wij. Ik heb geen enkele klacht gehoord, zegt hij. In het algemeen is men op de Jaanbeurs karig met lof, wij zijn er dan ook maar aan gaan wennen de tevredenheid te meten naar de mate van het ontbreken van klachten. En als u nu weet, dat er géén klachten zijn ge weest of het zou moeten zijn: „kwamen er maar wat minder koopers", dan kunt u zelf beoordeelen in hoeverre de Beurs geslaagd mag heeten. De agrarische beurs. De agrarische beurs heeft dit keer wel de bijzondere belangstelling ge noten. Gebleken is, dat als de agrari sche beurs met goede artikelen komt, deze onmiddellijk tot den boer spre ken. Dat geldt ook voor de voorlich tingsdiensten. Niet te verwonderen is dan ook het drukke bezoek van agra- rischen kant.. Voor zoover het ter ad ministratie bekend was, zijn er niet minder dan 153 excursies naar de Beurs gemaakt. En elke excursie om vatte toch zeker een 30 personen. Er zijn er bij geweest, die 60 a 80 km. per fiets kwamen, dan de Beurs bezoch ten en weer rustig naar huis peddel den Een ander merkwaardig feit is, dat door deze Jaarbeurs ook de kleinere smid 'n kans heeft gekregen, speciaal voor het agrarisch bedrijf, dat behoefte aan kleinere landbouw werktuigen nu speciaal in ons land moet dekken. De Duitsche stands op agrarisch ge bied hebben zeer veel belangstelling onder vonden. Zij bleken goed georganiseerd (dat is den Duitschers wel toevertrouwd!) en de beoogde doelstellingen zijn helder en duide lijk naar voren gebracht. Hotelbedrijf profiteerde. De stad Utrecht zoo vertelt de heer Mi lius verder heeft ditmaal weer meer voor deel van de Beurs gehad dan in vroeger ja ren het geval was. Er bleven in verband niet de reismoeilijkheden ditmaal meer men schen in de stad dan in normale tijden. Het logies van de Beurs, dat in handen is van de V.V.V., heeft ten deze nuttig werk verricht Door de bemiddeling van dit bureau zijn vele honderden pensionkamers bezet kunnen worden. Verder mag genoemd worden de medewerking van de spoorwegen voor het doen loopen van de bekende extra-treinen en de verkeersinspectie voor de gelegenheid een aantal speciale bussen te doen rijden, niet alleen naar de Beurs zelve, maar ook naar de spoorwegstations. In vakkringen verluidt, dat de door ons geruimen tijd geleden aangekon digde vleeschdistributie nog deze maand zal ingaan. Voorraden nog ruim voldoende. Naar wij vernemen zullen waar schijnlijk binnenkort de sigarenprij- zen worden verhoogd met 20 en meer procent. Zoo zullen, volgens de hier omtrent ontworpen regeling, de vroe gere 3 cents sigaartjes, welke thans V-fa cent kosten, iV2 cent worden, de 6 cents sigaar wordt 8, de 8 cents 10, de sigaar van een dubbeltje wordt 12 cent, de 12 cents 15 en de 15 cents 18 cent. De goedkoopste sigaret zal dan 1 cent moeten kosten. In bevoegde kringen heeft men den indruk, dat de tabaksvoorraden hier te lande nog voor geruimen tijd toereikend zijn. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart in zake de distributie van tabak en tabaks producten. Hierbij wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, dat te 's Gravenhage is gevestigd. Bij dit bureau moeten alle ondernemingen, betrokken bij de bewerking of handel in tabak, doch met uitzondering van den detailhandel, zich aanmelden door middel van een door de directie vast te stellen formulier. Na in schrijving ontvangt de aanvrager een in- schrijvlngsbewijs, aangevende de bedrijfs tak, welke de aanvrager mag uitoefenen. Hieraan zijn verschillende voorwaarden en beperkingen verbonden. Deze beschikking treedt 12 September in werking. Groot reinigingsvermogen. In verband met de zeep-distributie, deelt de Vereeniging van Fabrikanten van Zachte Zeep in Nederland ons mede, dat haar le den zijn begonnen met het afleveren van een nieuwe zachte zeep. Deze zeep is geelachtig van kleur en ondoorschijnend en verschilt uiterlijk dus van de zachte zeep van de oude samenstelling. Zij kan echter worden ge bruikt op precies dezelfde wijze en voor de zelfde doeleinden. De nieuwe zachte zeep kenmerkt zich verder door een zeer groot reinigingsvermogen, terwijl zij opgelost in warm water een overvloedig en dik schuim geeft, zoodat deze zeep ongetwijfeld in de zelfde mate zal voldoen als de vroegere zeep POLITIE ZAL STRENG TOEZIEN. Men meldt ons van officieele zijde: Den laatsten tiid is het herhaaldelijk voor gekomen, dat in plaats waar „luchtalarm" werd gemaakt, het meerendeel der bevolking zich daarvan niets aantrok en het verkeer zonder onderbreking voortgang had. Tevens kwam het nog herhaaldelijk voor, dat nieuws gierigen op straat of op balkons naar lucht gevechten of het vuren der luchtdoelartil- lerie bleven kijken. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Verscheidene burgers wer den daarbij door scherven gewond. Aan dezen ongewenschten toestand moet ten spoe digste een einde kómen. Aangezien uitslui tend luchtalarm wordt gemaakt, wanneer werkelijk gevaar bestaat, moeten de straten zoodra dit alarm wordt peneven, onmiddel lijk geheel worden ontruimd. Alle aan het verkeer deelnemende voertuigen moeten rechts van den weg halthouden, paarden moeten worden vastgebonden, terwijl be stuurders en passagiers dekking zoeken, evenals de andere weggebruikers wielrij ders en voetgangers. Men begeve zich dus zoo spoedig moge lijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dekking zoe ken in de openbare schuilplaatsen. Zijn deze ook niet te bereiken, dan schuile men in portieken, garages, onder viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voort gang hebben dan nadat het signaal „lucht alarm geëindigd" is gegeven. Tndien het luchtdoelgeschut vuurt, terwijl overigens géén signaal „luchtalarm" is gegeven, moe ten degenen, die zich op straat bevinden, er onbedacht zijn. dat de tallooze neerko mende scherven ernstig letsel kunnen ver oorzaken. Ook dan moet een ieder zich zelf veilig stellen door dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis en zoover mogelijk van de vensters af. Wie op straat is. dekt zich op soortgelijke wijze als bij lucht alarm op een zoodanige nlaats, dat men tegen de scherven beveiligd is. Het is de uitdrukkelijke wensch der Ne- derlandsche autoriteiten, welk gevoel wordt ondersteund door de opvattingen dienaan gaande van de Duitsche overheid, dat de be volking in beide hierboven genoemde geval len de strengste luchtbeschermingsdiscipli ne in acht zal nemen. De Nederlandsche po litie heeft opdracht op de naleving van een en ander streng toe te zien. NIET MEER OP ELKAARS TERREIN. Bij de reorganisatie van de rijkspolitie zal eveneens de werkzaamheid van de rijksveld- wacht en de marechaussee worden geregeld. Het ligt in de bedoeling zegt de Tel. om de manschappen van het eene korps afzonder lijk te houden van het andere, in dien zin, dat zij niet op eikaars terrein zullen komen. Ieder korps zal zijn eigen district toegewe zen krijgen, waaedan de ander niet zal ko men. Omtrent de leiding is nog niets beslist. Nieuw gebouw van persbureau Reuter beschadigd. Men vraagt zich te Stockholm af, of rede voeringen als Churchill voor de radio heeft gehouden, het Engelsche volk en vooral de Londenaars nog kunnen troosten. Voorts vraagt men zich af, aldus het D.N.B.of de breede massa in Engeland nog altijd ge looft, dat zooals Churchill beweert het Britsche Iuchtwapen zich met succes tegen de Duitsche aanvallers kan verzetten, en of Churchill werkelijk van meening is, dat het Britsche volk nog verder wil en kan vechten. De Londensche bladen hebben Don derdagochtend, voor zoover hun dit mogelijk was, de radiorede van Churchill gepubli ceerd. Voor zoover hun dit mogelijk was, want volgens de jongste berichten zijn er voltreffers in Fleetstreet ingeslagen, zoodat de meeste gebouwen der groote Engelsche bladen zwaar getroffen zijn. Bijzonderheden zijn tot dusver nog niet verkrijgbaar, maar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verleden jaar gereed is gekomen, beschadigd is. De correspondent van het Finsche blad Uusi Suomi maakt melding van de vlucht der Londensche bevolking uit de stad. Alle wegen naar het noorden en het noordwesten zijn vol menschen. De regeering heeft vele kastèelen en landgoederen in beslag geno men om ,de vluchtelingen te herbergen, Daar echter de andere Engelsche steden niet veiliger zijn dan Londen, berokkent het onderdak voor de massa's vluchtelingen ge weldige moeilijkheden. De gulle kinderlach, die aanstekelijk werkt, is een verkwikking in ernstige 'aa«n (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1