Nederlandsche journalisten te L i n z Bekendmaking. Aflevering brandstoffen Vergoeding oorlogsgeweldschade Vijandelijke steunpunten gebombardeerd Chincezea vernielen spoor brug bij Indochina Meisje ernstig verbrand Arsenaal van Woolwich getroffen Italiaaosch weermachtbericht Duitsch oordeel over rede Churchill van Koningin-moeder Helena Vrijdag naar Roemenië Betreffende, wapendienst en Rijksarbeidsdienst. In overeenstemming met den bevelhebber ,van de ordeningpolitie bij den Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebie- den, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke Rijksduitschers in de bezette Nederlandsche gebieden, die zich hier blij vende hebben gevestigd of reeds langer dan een jaar hier verblijf hpuen. en wel a. alle Duitsehe staatsburgers die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrij willigen dienst staan; b. de aan de dienstplichtige geboortejaren 19141920 toebehoorenden, die tot heden van den wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn geweest; c. de oudgedienden wapenplichtigen van alle geboortejaren, moeten zich onmiddellijk uiterlijk echter tot en met 20 September a.s. schriftelijk aanmelden volgens hieronder aangegeven model-lijst, bij den voor hun woonplaats bevoegden stafofficier van de ordeningpolitie bij den afgevaardigde van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden. Deze hebben hun zetel in de volgende plaatsen; Voor de provincie: Zuid-Holland: major Krüger, Den Haag, Sophialaan 4. Noord-Holland: Major Pfeiffer, Haarlem, Kenaupark 19. Friesland: Major Kuhn, Leeuwarden, Zui derstraat 13. Groningen; Major Wcrner, Groningen, Groo- te Markt 27. Overijsel: Major Görhadt. Burgemeester van Royensingel 13. Drenthe: Major Zütz, Assen, Beilerstr. 11. Utrecht: Major Leissner, Utrecht, Mali- baan 10. Gelderland: Major Hanisch, Arnhem, Huis Angerenstein aan den Velperweg. Noord-Brabant: Major Lueg, 's-Hertogen- bosch. Paleis van Justitie. Limburg: Major Burkart, Maastricht. Graaf van Waldeckstraat 8. Zeeland: Hauptmann Wiese, Middelburg, Dam 6. Bij niet-nakoming, worden dwangmaatre gelen genomen. MODEL. Naam en Familienaam: Dag van geboorte: Plaats van geboorte: Woonplaats: Straat: Den Haag, 10 September 1940. De Bevelhebber v. d. Weermacht in Nederland. De Chef v. d. Generalen Staf, Get. SCHWABEDISSEN. 'De Bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen schrijft ons: Bij een groot deel van de bevolking be staat nog steeds groote vrees, dat men het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met allen nadruk moge er daarom ter geruststelling de aandacht op worden gevestigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wan neer men op 1 October a.s. zijn 20 procent niet in huis zou hebben. Er is wel in de bla den door het Rijkskoienbureau medegedeeld, dat degenen, die hun 20 procent vóór 1 Oc tober niet hebben ontvangen, na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedeelte daar van, doch het schijnt de aandacht van velen te zijn ontgaan, dat in dezelfde publicatie vermeld werd, dat zij daarvan geen schade zullen ondervinden, omdat „rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad bij de verbruikers." Besluiten van den gemeenteraad van Middelburg. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg heeft de burge meester mededeeling gedaan, dat aan B. en W. is gebleken, dat bij de voorbereiding van regelen voor het vaststellen der tegemoetkoming we gens oorlogsgeweldschade ernstig is overwogen een zeker percentage van de op 9 Mei j.1. geldende verkoop waarde van de verwoeste panden te vergoeden. Aangezien te Middelburg de verkoopwaar de van woningen en winkelpanden slechts een gedeelte van de herbouwwaarde uit maakt, hebben B. en W. een commissie in het leven geroepen, ten einde op zeer kor ten termijn een rapport op te stellen be treffende de verkoopwaarde van panden in deze gemeente in verband met de her bouwwaarde. De commissie is onmiddellijk met haar arbeid begonnen, heeft reeds eenige malen vergaderd en hoopt binnen eenige weken haar rapport gereed te heb ben. De gemeenteraad besloot verder in ver band met de gebeurtenissen tot instelling van een gemeentelijk grondbedrijf. Hii ver- eenigde zich met hetgeen B. en W. hebben gedaan met betrekking tot 't stichten en ex- ploiteeren van noodwinkels. De Raad stel de een crediet van 45000 guldon beschik baar voor aanschaffing van nieuw brand weermateriaal en aanvaardde een voorstel van B. en W. tot het veleenen van een gratificatie aan door oorlogsgeweld getrof fen gemeentepersoneel, welke voor gehuw den op een maand en voor ongehuwden op een halve maand salaris neerkomt. Het dochtertje van den heer Donders te Gilzë is in 'n kerk met 'n brandende kaars in aanraking gekomen, waardoor haar kle'e- ren vlam vatten. Het meisje holde ver schrikt naar buiten, waar haar vader tracht te de vlammen te aooven, hetgeen echter niet direct gelukte. Een voorbijkomend Duitsch militair trok zijn jas uit en wik kelde de kleine hierin. In zorgwekkenden toestand is het meis je vervolgens naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Woensdagmiddag zijn, naar het D.N.B. verneemt, bijzonder effectieve aanvallen op industrieinstallaties en „docks" aan de mon ding van de Theems gedaan. Drie Duitsehe gevechtvliegtuigen, die zich ondanks het krachtige luchtafweergeschut en den afweer der jagers, strijdend, snel een weg baanden tot hun doelen, wierpen welgemikte bom men op een groote electrische centrale, de Beckton-gasfabriekcn en het Arsenaal van Woolwich. Ondubbelzinnig konden de treffers door een reusachtigen vuurgloed en geweldige ontploffingen vastgesteld worden. Een vol treffer, gekenmerkt door een steekvlam van honderden meters, kwam terecht op een gieterij van het Arsenaal van Woolwich, een der grootste wapenfabrieken van Lon den. Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat een zwaren treffer in den motor kreeg, moest op den terugweg in het Kanaal dalen. De bemanning werd door den reddingsdienst in veiligheid gebracht. In het weermachtsbericht nr. 97 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: De spoorwegwerken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Sollinn en Sidi-Barrani werden opnieuw onderworpen aan luchtbombardementen des nachts en overdag, welke branden, ontplof fingen en vernielingen teweegbrachten. Vijandelijke pantserwagens werden ge bombardeerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een luchtaanval te ondernemen op Derna, maar werd door onze jagers en ons luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim werd neergehaald. Een ander toestel is waarschijnlijk neerge haald. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tijdens het bombardement van Aden op 1 en 2 Sep tember twee vijandelijke torpedojagers tot zinken zijn gebracht. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Khartoen gebom bardeerd, waar een hangar getroffen werd. Ook werd een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hayia waar de rails, wa gons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden drie han gars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aanval te ondernemen met pantserwagens en artille rie van klein kaliber op het bruggehoofd, van Kassala. Onze artillerie heeft den vij and op de vlucht gejaagd na een gevecht dat een uur duurde. Wij leden geen verlie zen. Een andere aanval op onze Dubat- afdeelingen te Gherilli werd eveneens zon der verliezen aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engeisch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij burger woningen beschadigd werden. Een inlander werd gedood en twee gewond. Een andere vijandelijke aanval op de kampen van Cha- chaman ten zuiden van Addis Abeba ver oorzaakte lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge-1 Voor de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het Koloniaal Instituut te Amsterdam worden de inzendingen in gereedheid gebracht Een schip uit den tijd van de Oost Indische Compagnie wordt opgetuigd (Foto Pax Holland) schoten. De uit drie personen bestaande be manning werd krijgsgevangen gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen trachtten een aan val te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het afweergeschut terstond in werking trad. zoodat de toestellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 95, werden twee vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Een duikboot is in haar basis teruggekeerd, na in de Atlantischen Oceaan 27.000 ton vij andelijke scheepsruimte tot zinken te heb ben gebracht. De Chineesche militaire woordvoerder te Tsjoenking heeft tegenover buitenlandsche journalisten de vernieling van de spoorbrug bij Hokau in de nabijheid van Yoennan aan de grens van Indochina door Chineesche troepen toegegeven. Als reden voor dit optreden vermeldde de woordvoerder, dat de Chineesche troepen als verdedigers van hot Chineesche rechtsgebied niet konden afwachten en toezien hoe de vijand van' de spoorbrug gebruik maakt om het rechtsgebied binnen te vallen. Op een vraag betreffende de verdere ont wikkelingen met name wanneer de Japan- sche troepen ondanks de bovenvermelde ac tie der Chineezen Indochina zouden binnen dringen, verklaarde de woordvoerder: „De Chineesche troepen zullen dan in het belang van hun zelfverdediging met de Japansche troepen in Indochina den strijd aanbinden. Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld: De gisteren gehouden rede van Churchill wordt in politieke kringen alhier in zooverre als een echt product der mentaliteit van don Engelschen premier beschouwd, dat haar in houd bestond in troost voor het Engelsche volk met leugens, d.w.z. met vervalsching van de cijfers der verliezen. Men acht het hier interessant, dat Chur chill thans het gevaar voor een invasie er kent, Als hij daarbij, naar men hier verder opmerkt, den oorlog der franctireurs procla meert, dan zou dus naar de meening van Churchill alles aan en in Engeland miliair object zijn. Overigens wijst men er hier op, dat Chur chill alle gelegenheid gehad heeft om Lon den het noodlot te besparen, dat zich op het oogenblik voltrekt, doch dat hij al deze gelegenheden bewust en cynisch van de hand gewezen heeft. Voorts acht men hier typeerend voor de plutocratenclique, die in Engeland heerscht, dat Duff Cooper in zijn rede van gisteren het Engelsche volk aanspoorde den oorlog tot de uitputting voort te zetten, nadat hij zelf, zooals men weet, zijn zoon in veiligheid ge bracht heeft. Tenslotte heeft men in politieke kringen alhier ook kennis genomen van een Reuter- bericht uit Boekarest, dat op een verslag van een reiziger g'ebaséerd is en zegevie rend meldde, dat door de Engelsche bom aanvallen op Berlijnsche woonwijken vijf honderd Berlijners gedood zijn. Men ziet in de hoonende vreugde, die in dit valsche En gelsche bericht tot uitdrukking komt, een be kentenis wien de Britsche luchtaanvallen op Duitsehe steden gelden. Koningin-moeder Helena van Roemenië zal volgens berichten in de Italiaansche pers Italië heden verlaten en naar Roeme nië terugkeeren. De Koningin-moeder zal te Venetië prins Nicolaas van Roemenië ontmoeten, die voorloopig nog niet naar Boekarest terugkeert. Op uitnoodiging van gouwleider Eigruber is een gezelschap Nederlandsche journalis ten te Linz aangekomen. Tijdens een recep tie stelde de gouwleider in een toespraak deb elachelijke sprookjes van de plutocra tische propaganda over de Ostmark tegen de onwankelbare trouw der hier wonende menschen jegens Führer en Rijk. De heer Hotke van de Nieuwe Rotterdam- sche Crt. sprak namens de Nederlandsche journalisten een woord van dank. Op de receptie volgde een bezichtiging der stad en van de Führevgedenkstaette te Leonding nabij Linz. BRITSCH SLAGSCHIP VOOR DEN SLOOP VERKOCHT. Londen had op 9 September gemeld, dat het Britsche slagschip „Warspite" voor den sloop is verkocht. Van Duitsehe zijde wijst men er op, dat de Warspite (20.600 ton), voor Narvik door een Duitsehe vliegtuigbom van zwaar kaliber werd getroffen. Het schip kon nog onder bescherming van andere schepen naar zijn thuishaven worden gebracht. Daar echter de voor het groote schip geschikte dokken op de Britsche staatswerven alle be zet waren, werd de „Warspite" nog voor de oorlogsverklaring van Italië naar Alexandrië gebracht. Ondanks maandenlangen arbeid, kon de door den bominslag veroorzaakte schade niet hersteld worden. Het Britsche ministerie van marine laat den oorlogsbodem thans sloopen, om tenminste nog den in En geland zoo schaarsch geworden grondstof ijzer te winnen. HENRY FORD STEUNT WILLKIE. In een schriftelijke verklaring aan de pers heeft Henry Ford zich formeel voor Wendell Willkie, den republikeinschen candidaat voor het Presidentschap, uitgesproken. Deze, aldus Ford, is een „zakenman, die weet, wat de Véreenigde Staten op de eerste plaats en het meest dringend noodig hebben". BEBOUWING VAN BRAAK LIGGENDE GRONDEN TE BERLIJN. Het stelselmatige streven van de Duitsehe autoriteiten, grasland en plantsoenen zon der speciale waarde uit een oogpunt van kunst of volksgezondheid voor het kweeken van groente geschikt te maken, geldt ook voor de hoofdstad Berlijn. Naar thans medegedeeld wordt, is een vier kante kilometer bouwland gewonnen. De opbrengst van deze oppervlakte wordt op ongeveer 30.000 centenaars aardappelen en. zeer aanzienlijke hoeveelheden groente ge schat. Op de Engelsche Kanaal-eilanden. De Duitsehe wacht post op 'tfort aan den ingang van de haven op Guernsey (Foto WehblW) De oorlog ter zee. Een Duitsehe onderzeeër verlaat een Fransche haven voor een inspectietocht op den Atlantischen Oceaan (Foto WeltbileD

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3