DE FINANCIEELE POSITIE van onze gemeente Ben goede Nog geen retlen tot ernstige bezorgdheid V andaag Grossiers*** attentie! Vrijdag 13 September 1940 Tweede Blad McuiómeuiM Onze belasting niet hooger dan in de meeste andere gemeenten in ons land Distributienieuws voor hakkers Voorschotten scheerzeep en toiletzeep HJR^QCX-aansluitingen De brandstof-distributie Schoenendistributie voor 50 jaar Uandiien. uit het VJtuqeruL fëtaadjt Een stafmuzikant in de misère De heer Schoeffelenberger ernstig gewond Burgerlijke Stand van Den Helder Reveil op kerkelijk gebied advertentie is beter dan de beste reiziger I en Zending* fatteAtfeó.... 100 procent verkoopswaarde ïlieuuM uit lOik Visscherij In zjjn vergadering van Dinsdag besloot de gemeenteraad tot verhooging van de opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting van 55 tot 75. Menig stad genoot heeft bij het lezen van dit voor stel en de vlotte behandeling ervan in de raadsvergadering, met bezorgdheid het voorhoofd gefronst en op zjjn belastingbil jet cijfers zien schemeren, die hem de ha ren ten berge deden rijzen. Is er gegronde reden voor die bezorgd heid? Zal de belasting in onze gemeente straks zoodanig stijgen, dat het wonen hier maar een matig genoegen genoemd kan worden? Wij gelooven het niet. Wij hebben ons in verband met de jongste besluiten van den gemeenteraad in verbinding gesteld met onzen wethouder van financiën, den heer P. S. v. d. Vaart, die nu reeds acht jaar lang de portemonnaie van onze gemeente beheert. De heer v. d. Vaart is wat voorzichtig. Je kan eigenlijk nog zoo weinig zeggen, je weet niet hoe de toestand zich verder ontwikkelt. Je kan niet overzien, hoe lang de huidige situatie duurt. Hoe zal het van den winter gaan met gasgebruik, hoeveel stroom zal er worden afgenomen? Hoeveel menschen keeren er deze en de volgende maand nog terug? Hoe groot zal het inwonertal van onze gemeente worden? Het zijn allemaal open vragen, die den wethouder aanmanen voorzichtig te zijn in het poneeren van een meening, die er wel eens falikant naast kon zijn. We zijn echter niet van plan ons met een kluitje in het riet te laten sturen en als de deur van de wethouderskamer eenmaal achter ons is dichtgevallen en we zitten tegenover het grijze hoofd van onzen jongen wethouder, wiens energie nog niet gebroken is door de vele en velerlei gebeurtenissen van de laatste maanden, dan steken we van wal. „Wordt onze belastingpositie nu ten opzichte van andere gemeenten in ons land veel ongunstiger zoo vragen we. „Ik houd er niet van," zegt de heer v. d. Vaart om vergelijkingen te maken met andere gemeenten, want die gaan altijd mank. Het is vaak een groepeering van de cijfers. Maar zeker is, dat onze gemeente met haar belas tingen aan den lagen kant was. Met uitzon dering dan van de wegenbelasting, daarvan was het percentage 9 en dat is inderdaad hooger dan in vele andere gemeenten. Toch kan ook die wegenbelasting, waarover vroe ger nogal eens wat gevochten is, niet als on gunstig beschouwd worden en is zij billijk, omdat zij een evenredige verdeeling geeft over allen die er aan betalen." „Ten opzichte van de gemeentefondsbe lasting en van de personeele belasting be hoorde onze gemeente inderdaad tot de weinige uitzonderingen, die niet het maxi mum aantal opcenten vroegen. Dat we daar nu toe overgegaan zijn, is in de eerste plaats te beschouwen als een voor zichtigheidsmaatregel. We zullen dit jaar verschillende inkomsten missen, die op de begrooting voorkomen en dus zal, ook bij de meest optimistische beschouwing, de begrooting, dit jaar wel met een nadeelig saldo sluiten." Neem bijv. de bedrijven. Het gasverbruik was over Augustus 60 procent minder dan het jaar daarvoor. Dat komt natuurlijk niet alleen door het vertrek van de menschen, het komt ook door het buiten dienst stellen van de straatverlichting en dat is nu wel niet direct als een verlies te beschouwen, omdat het hier een kwestie is van de levering van een gemeentebedrijf aan de gemeente, doch de productie wordt toch minder. Hoofdzaak van de vermindering is natuurlijk, dat er niet ge kookt is, dat eenige duizenden gezinnen tijde lijk elders waren. Dat heeft op de bedrijven een grooten terugslag gegeven. Misschien zal er in de wintermaanden nog veel hersteld wor den." Zooals het met het gas is, zoo is het ook met de afname van electriciteit. En om nog eenige andere brmnen te noemen. De ver makelijkheidsbelasting is de laatste maanden nihil geweest. Door het wegblijven van de kermis derft de gemeentekas een bedrag van 10.000. Hoeveel minder het bedrag van de straatbelasting straks zal worden is nog niet te schatten, omdat de ontheffingen eerst aan het eind van dit jaar bekend zullen zijn. Voor ontheffing van deze belasting moet een woning immers een half jaar leeg staan. En hoe zal het met de personeele belasting zgn? Ook Onze wethouder van financiën, de heer P. 8. v. d. Vaart. daarvan krijgt de gemeente van het rijk een belangrijk percentage. De ontheffingen hier voor zullen ook eerst aan het einde van 1940 bekend zijn." „Er zijn dus wel zorgen?" Ja, er is alle reden om met voorzichtig heid onzen weg te gaan, maar van pes simisme behoeft nog geen sprake te zjjn. Zooals ik reeds zei, onze gemeente heeft nog geen hoogere belasting dan verreweg de meeste gemeenten in ons land en wel licht behoeven we nog niet bij het rijk aan te kloppen om hulp, want we hebben nog een extra potje, daar kunnen we nog even uit teren." Waarom bent u toch zoo bang om bij het rijk aan te kloppen?" „Bij het rijk aankloppen, dus noodlijdende gemeente worden, beteekent verlies van ons zelfbeschikkingsrecht. We hebben onze be grooting dan voor te leggen aan het rijk en dat zet het mes in tal van posten, waarvan het meent, dat ze niet dringend noodig zijn. Subsidies worden geschrapt, het fröbelonder wijs, om een voorbeeld te noemen, zal waar schijnlijk verdwijnen, omdat het geen wettelijk verplicht onderwijs is. Aan de fleur van het leven wordt veel ontnomen en het is dan ook een algemeen verschijnsel, dat men o zoo blij is, als men onder de rijkssteun vandaan is en als men weer vrij kan ademhalen. Zoo was het met de gemeente Anna Paulowna en zoo ook met Alkmaar en met tal van andere ge meenten, zoodra men zich weer zelf kon be druipen, hernam men zijn zelfstandigheid." We hopen dus voorloopig nog van het rijk te kunnen vrij blijven en nogmaals, alles zal er van afhangen, hoe de toestand zich in de komende maanden ontwikkelt. Ik geloof niet overdreven optimistisch te zijn, als ik zeg, dat er geen ernstige reden is om zich over de toekomst van Den Hel der bezorgd te maken, hoe de oorlog ook zal eindigen. Inlevering van broodbonnen. Voortaan zullen de aangewezen bonnen van het Broodbonboekje geldig zijn van Maandag tot en met Dinsdag van de daar opvolgende week. Dus niet meer tot en met Donderdag, zooals tot nu toe gebrui kelijk was. Deze regeling gaat in voor de bonnen, die voor de thans loopende periode aangewezen zijn. De bonnen no. 5 zijn dus geldig van 9 tot en met 17 September 1C40. De bakkers kunnen de bonnen nog twee dagen na dien Dinsdag bij den Distributie- dienst inleveren. In het vervolg moeten deze bonnen dus uiterlijk Donderdag bij den dlstribu- tiedlenst zijn ingeleverd. De Leider van den Distributiedienst vestigt er de aandacht op, dat voor zoover zulks strikt noodzakelijk is, aan detaillisten een voorschot kan worden verstrekt voor scheerzeep of toi letzeep. Zjj kunnen zich daartoe wenden tot zijn bureau VOOR 21 SEPTEMBER A.S. Na 20 September a.s. kunnen geen voor schotten meer worden verstrekt. De detaillist moet kunnen aantoonen, dat hij een voorschot inderdaad DRIN GEND noodig heeft. Ook de grossiers kunnen, voor zoover dringend noodzakelijk, bij het plaatselijk distributiebureau voorschotten voor deze artikelen bekomen. Materiéele schade aan het net ca. ƒ1. 7000.—. Bij de vele bedrijven in Den Helder, die tengevolge van den oorlog een harden klap kregen, behoort ongetwijfeld het bedrijf van de HRCO, de „Heldersche Radio Cen trale Onderneming' Hier toch moest men in slechts luttele dagen een catastrophale teruggang van abonné's aanschouwen. Van 3800 per half Mei liep dat aantal in slechts enkele dagen terug tot... praktisch 0! Zooals men weet zwegen toen de luidsprekers van het be drijf. Den Helder bezat geen „Centrale" meer. Al spoedig echter werd het werk weer ter hand genomen: zoowel de technische dienst als de administratie togen weder aan den arbeid en ieder voorheen aange sloten HRCO-luisteraar kreeg een kaart in zijn brievenbus, vermeldende dat hij zich gratis opnieuw kon laten aansluiten. Het resultaat, hetwelk men tot nu toe mocht boeken, is hoopgevend, zij het dat an een massale aanmelding nog niet ge sproken kan worden, nl. 750 aansluitingen. Dat is dus 20% van het vroegere maxi mum. Op onze vraag, gesteld aan een der direc teuren der HRCO, hoe groot de schade aan het kabelnet, tengevolge van de bombardementen, te schatten was, deelde men ons mede dat dit een som van ongeveer 7000,— betreft. Dat is dus alleen de schade aan kabels en verbin dingen, niet de indirecte schade, die uiter aard vele tientallen malen hooger is. Aan de herstelling van het kabelnet wordt hard gewerkt door de technici. Men stuit daarbij echter herhaaldelijk op onverwachte moeilijkheden. Problemen o.m. in verband staande met den wëfteropbouw der verwoeste gebouwen en woningen. Om een voorbeeld te geven: een der grondleidingen, die op den hoek WeezenstraatSpoorstraat naar den overkant liep (bij de winkel van Prins) werd vernield. Waar er geruchten circuleeren over het aanleggen van een groot park op deze plaats (gecombineerd met het Julianapark) stuit het op bezwaren hier een nieuwe grond- leiding te leggen. Dit als voorbeeld van de moeilijkheden, waarvoor men thans geplaatst wordt. Overigens hoopt men zoo spoedig mogelijk weer over een geheel intact zijnd net te beschikken met een aantal abonné's, dat de exploratie der onderneming mogelijk maakt. Laatst van deze maand worden de identiteitspapieren verstrekt. Naar wij vernemen is door de brandstof - commissie, in samenwerking met den plaat selijken distributiedienst besloten tegen het einde van deze maand, en zeker den lsten October, de identiteitskaarten voor het ver krijgen van brandstoffen aan het Distributie bureau beschikbaar te stellen. Na 1 October zal worden bekendgemaakt wanneer men op deze kaarten de bonnen zal kunnen afhalen. Men lette op de desbetreffen de aankondigingen in de Heldersche Courant. Voor het verstrekken van schoenenbonnen moest tot nog toe zeer strenge maatstaven worden aangehouden. In de omstandigheden is thans een eenigs- zins gunstiger wending gekomen, waardoor het mogelijk is geworden de verstrekking van schoenenbonnen in eenigszins ruimere mate te doen plaatsvinden. Tijdens het stafmuziekcorps op zijne kunst reis in den maand Aug. te Amsterdam, ver toefde, trof een der leden een groot ongeluk. De stafmuzikant C. Valkenburg, een braaf, op passend man en huisvaderviel in het ruim, aan boord van Zr. Ms. Wachtschip aldaar. De val had noodlottige gevolgen. De hevige kneu zingen, daarbij opgedaan, kunnen eerst na ver loop van langen tijd genezen worden, terwijl 't de vraag blijft of hier nog hoop op genezing bestaat. De toestand van Valkenburg's gezin is door de genoemde noodlottige omstandigheid van dien aard, dat een ondersteuning hoogst wen- schelijk is, waarom de Muzickcommissie van 't korps besloten heeft een Harmonieconcert te doen geven in den tuin van Tivoli. Dat de executanten ter wille van hun ongelukkigen kameraad 't er met eere af zullen brengen, durven we bij voorbaat verzekeren. Gaarne doen we hierbij een beroep op de algemeene samenwerking. De stafmuzikant Valkenburg toch is bij 't grootste deel onzer plaatsgenooten bekend als een braaf man en fatsoenlijk bur ger. Wanneer de lijst dan wordt aangeboden, verwachten we een legio namen, en dat de ontvangst eene beduidende som zal bedragen, 't Geld is hier welbesteed en voor 't gebrachte offer mogen we een paar uren van degelijk kunstgenot verwachten. Voor bovengenoemde inwisseling was tot op heden geen termijn vastgesteld. De belanghebbende grossiers worden er op attent gemaakt, dat in het vervolg toewij zingen slechts binnen veertien dagen na af loop van den geldigheidsduur daarvan inge wisseld mogen worden tegen verzameltoewij- zingen. Toewijzingen, waarvan op het tijdstip van aanbieding ter inwisseling tegen een verzameltoewijzing de geldigheidsduur reeds ,meer dan veertien kalenderdagen is verstreken, zullen door den plaatselij ken distributiedienst niet meer worden aangenomen. Ejj val van de trap in Amsterdam. Naar ons eerst thans ter oore komt is de heer Schoeffelenberger enkele dagen geleden het slachtoffer geworden van een val in zijn tijdelijke woning te Amsterdam. De heer Schoeffelenberger viel van boven aan de trap naar beneden en moest met een ernstige hersenschudding worden opgenomen. Naar wij gisteren vernamen zou zijn toe stand naar omstandigheden redelijk wel zijn. van 12 September 1940. GETROUWD: T. Rotgans en A. Tijdeman. W. K. Baljé en A. Tes3elaar. I. de Wit en G. Roosendaal. BEVALLEN: A. J. de VriesGomes, z. FIETS VERDWENEN. Nog herhaaldelijk worden die wielrijders be straft, die' verzuimen hun fiets op slot te zetten, indien zij het rijwiel onbeheerd ergens laten staan. Ook een bewoner van de Dijkstraat moest deze bittere ervaring opdoen. Zijn fiets was verdwenen toen hij namelijk terugkwam. ONGEWENSCHT BEZOEK AAN EEN WONING. Ook een perceel aan de 2e Goversdwarsstr. kreeg ongewenscht bezoek. Na controle van de bewoners bleek dat diverse goederen voor goeden prijs verklaard waren. Predikanten te Rotterdam pree- ken tweemaal achtereen. Wij lezen in het Rott. Nwbh: In deze moeilijke tijden blijkt de troost van den godsdienst een groote stimulans voor het kerkbezoek. Zóó druk is de toeloop in de drie overgebleven kerken van de kerkelijke ge meente Rotterdam der Ned. Herv. kerk vaak, dat de dienstdoende predikant zijn preek van 10 tot 11 uur houdt en dan een kwartier later de preek herhaalt voor honderden die om 10 uur geen plaats meer konden krijgen. Ook voor catechisaties blijft de oude toeloop terwijl een aantal gelegenheden zijn verloren gegaan. Dit en de verduistering vormen het groote probleem voor de hervormde predikan ten. Immers men catechiseerde tot 10 uur des avonds. Men hoopt de uitvallende uren nu ech ter op Zaterdag- en Zondagmiddag te vinden. Er blijkt bij de gemeenteleden een sterk meeleven oolf met den materieelen toestand, waarin de gemeente is geraakt. Gaarne wordt geofferd om den kerkelijken arbeid ook op diaconaal terrein op gang te houden. Zelfs voor de zending vinden de predikanten nog belangstelling. De zendingsschool wordt weer heropend. Niet echter het internaat. En boven dien moet er gespaard worden, want in Indië zijn de zendelingen niet bereikbaar en moeten daar geld opnemen om hun arbeid te blijven verrichten, welke schulden straks uit Neder land moeten worden aangezuiverd. Zooals gezegd, ondervinden de predi kanten dat er een sterke opleving is in de godsdienstige overtuiging der Rotter- damsche bevolking. Men zoekt in het ge loof weer rust en vertrouwen, soms ook een antwoord op de vraag naar het waar om van het wereldgebeuren, zooais we dat thans meemaken. Over de toekomst is nog niets te zeggen. Behalve de Groote Kerk, de Zuiderkerk en de Westerkerk gingen verscheidene catechisatie- en wijklokalen verloren met het kerkeraads- gebouw en het kerkkantoor, dat nu tijdelijk in een bijgebouw der Prinsekerk werd onderge bracht, terwijl de diaconie voorloopig een on derdak vond in het Hervormd Tehuis voor ouden van dagen. Als de kerkelijke gemeente vergoeding krijgt voor hetgeen verloren ging, kan er pas sprake zijn van den herbouw van kerken en gebouwen. Voorloopig zal men zich in het materieele moeten blijven behelpen tot de tijden opklaren. Maar, gelijk eep predikant ons zeide, de man die alles had verloren en die bij hem kwam om „alleen maar een bijbel", was voor hem het symbool van de nieuwe beteekenis die kerk en godsdienst hebben gekregen voor duizenden juist in deze dagen. Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd DE SOCIËTEIT VAN JEZÜ8. Op 27 September 191,0 zal het vierhonderd jaar geleden zijn dat paus Paulus de derde de sociëteit van Jezus, of de orde der Jezuieten, die door Ignatius van Loyola was gesticht goedkeurde. Door een bijzondere belofte aan den paus verplichtte de orde zich, haar arbeid „aan den vooruitgang van het Christelijke leven en de verbreiding van het geloof te wij den hetzy onder de Turken of in de landen, die men de Indien noemt, of onder de ketters en scheurmrtcers en andere ongeloovigen". Het totaal aaktal Jezuieten bedroeg begin van dit jaar 26000. De tegenwordige generaal der orde is Wlodomir graaf Ledóchowski. BERICHT VAN DR. KAGAWA. De Allgemeine Missions-Nachrichten ontvin gen van den bekenden Japanschen evangelist dr. Kagawa de mede,deelingdat het ledenaan tal van de Japansche Christelijke jongeman nen- en meisjesbonden verdubbeld is. Ondanks de moeilijkheden, die in bepaalde gebieden aan de beweging in den weg werden gelegd ver heugen de vergaderingen zich in een goed be zoek. PREDIKING OP GRAMOFOONPLATEN. Uit Borneo wordt aan de Allgemeine Mis sions-Nachrichten gemeld, dat de jong-Moliam- medaansche beweging bij haar zendingsarbeid gebruik maakt van gramofoonplaten, waarop goed gesproken redevoeringen met islamie- tische propaganda en koranteksten zijn opge nomen. De Mohammedaansche handelaars heb ben bijna allen een gramofoon waarmede zij koopers pogen te trekken. Zoo worden de com- mercieele en de ideëele belangen in de zwarte schijf van eboniet gecombineerd. VIJFENZEVENTIG JAREN ZENDING OP NIAS. Vijfenzeventig jaar geleden begon de Rijn- landsche zending haar arbeid op het eiland Nias, zuidwestelijk van Sumatra. Na een moei zaam pionierswerk van negen jaren konden de eerstelingen gedoopt worden. Na 25 jaren telde men nog slechts achthonderd Niasser Christenen. Een grootere beweging ving aan in de eerste jaren dezer eeuw, maar de eigen lijke groote „ontwaking" vond plaats in de jaren van den wereldoorlog. En thans viert een jonge kerk van 11,0.000 lidmaten, vier-vijfde der bevolking van Nias omvattend, het 75- jarig jubileum van de komst der eerste zende lingen, helaas zonder de aanwezigheid van de tegenwoordige zendingskrachten, die tenge volge van de oorlogsomstandigheden geïnter neerd zijn. De lange Lente, door Sally Salminen, geaut. vertaling 'uit het Zweedsch van Ch. Gl. Behrens. Prijs ingen. 3.90, geb. 4.90. Uit gave Andries Blitz, Amsterdam. Voor wie „Katrina" van Sally Salminen gelezen heeft is deze lijvige roman een lichte teleurstelling, vooral in de eerste helft van het boek is weinig handeling. Het is alles te breed uitgesponnen. De hoofdfiguur, Mariana, boeit niet, een vrij onbeteekenende, droome- rige figuur, die wel buiten het kader van de menschen van haar omgeving valt, doch ons aanvankelijk weinig te zeggen heeft. Wel teekent de schrijfster meesterlijk het harde leven van deze kleine menschen in het Zweed- sche plattelands dorp. Leven van hard wer ken en weinig vreugden. Eerst als Sten Söderberg, de jongen boer in het leven van Mariana komt, begint het leven van de jonge vrouw ons te pakken. Het wordt een strijd van een te zwakke vrouw, een meisje nog, tegen de hardheid van het boerenleven. Zij gaat er physiek en psychisch bijna aan ten onder en het einde is een vlucht van haar man en haar huis, naar een vriendin in de groote stad. De liefde van Sten, die zijn leven op de boerderij vaarwel wil zeggen om een chauf feursbaantje in de stad aan te nemen en daardoor zijn vrouw weer te bezitten, opent haar oog voor hetgeen zij verliet. Een terug keer tot de boerderij, die zij gezamenlijk mo- derniseeren en waar voor Mariana het harde leven niet terugkeert, is het einde van het boek, dat naast het bezwaar van langdradig te zijn, toch ook veel mooie momenten geeft. SPORTNIEUWS. De deze week gespeelde voetbalwedstrijd tusschen de voetbalvereeniging V.V.U. te Urk en de Sportclub te Gencmuiden eindigde thans met een gelijken stand van 11. De wedstrijd welke ongeveer 4 weken geleden te Genemui- den werd gehouden, eindigde met 81 voor Genemuiden. OMZETTING VAN HET BEDRIJF. Naar wij vernemen wordt de mogelijkheid onderzocht om de opvarenden der noodgedwon gen stilliggende visschersvaartuigen, op een bak te plaatsen bij de Zuiderzeewerken. Hier door zou er dan 3 man op een bal: komen, welke het loon van 2 opvarenden zouden moe ten deelen. In h rverre dit plan thans kans van slagen zal hebben valt niet voor uit te zeggen. Heden zijn de eerste motor- schippars reeds op een bak bij de Zu'derzee- werken geplaatst. Urk, 11 September. Door 65 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 5243 pond kuilpaling, van 84 382 pond per vaartuig, prijs 2124 ct., 1080 pond lijn- of beuaal, 262è. 170 pond schier aal, 4042 ct. en 90 pond snoekbaars, 2123 ct., alles per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5