Stal in stampt steden oit den grond GOUD NIPPER EN PELLE Alle voetbalwedstrijden afgelast Ongevallen Dc nood'ottigc aanrijding te De Bilt Het lokkende Radioprogramma FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAV1S Plunderingen te Rotterdam ZIJ VERRIJZEN IN DE INDUSTRIE GEBIEDEN VAN DE SOVJET-UNIE ALS PADDESTOELEN. \óór de revolutie bedroef? in Rus^ land 't aantal stadsbewoners slechts 11.5 pet. van de totale bevolking. In de Sovjetunie neemt de stads bevolking jaarlijks friet ongeveer 2.500.000 personen toe. Onder de Sowjet-macht zijn 354 nieuwe steden gesticht, vooral in de nieuwe in dustriegebieden en die van de vind plaatsen der belangrijkste grond stoffen. Aldus een artikel in de N. R. Ct„ waar aan wij het volgende ontleenen: De streken in het Oosten zijn naar men weet buitengewoon rijk aan natuurschat- ten. De bodem bergt er kolen, goud, olie, enz. Ook aan visch, pelsdieren en hout is dat gebied rijk. In verband hiermee zijn er groote bedrijven en steden aangelegd. Daartoe behoort aan de Amoer Stad Kom- somolsk. Acht jaar geleden werd het ge grondvest, nu bevinden zich daar al tal rijke groote bedrijven betreffende het ver duurzamen van visch, hoogovens, raffina derijen van olie enz. Als middelpunt van de goudindustrie van het Kolymagebied is Madgadan ontstaan. Op het eiland Sacha- lin verrees de stad Oclia, een belangrijk centrum van olienijverheid, en in 't verre oosten zes jaar geleden het joodsche auto nome gebied aan de Bira en de Bidsjan. Waar eens oerwoud was Waar ondoordringbaar oerwoud was zijn economische centra gebouwd, er wordt goud gevonden en de onmetelijke collectief be heerde velden zijn rationeel bebouwd. Op de plek, waar zich het spoorwegstation Ti- chonkaja in volslagen eenzaamheid aan de lijn MoskouWladiwostok bevond, ligt nu de stad Birobisjan. Oceaanbooten varen uit den Atlantischen Oceaan over de Barentszee langs den noordelijken koers naar Igarka, de nieu we Siberische haven. Tien jaar geleden werd op het schiereiland Kola de eerste Sowjetstad aan gene zijde van d,en Pool cirkel, Chibinogarsk, aangelegd, die in 1936 ter herinnering aan haar stichter in Ki- rofsk herdoopt is. Deze stad in de Toendra is met fabelachtige snelheid uitgegroeid, thans telt ze meer dan 40.000 inwoners. De stad hezit groote proefstations en soortge lijke instellingen en in de afgeloopen ja ren werden er 28 scholen, twee schouwbur gen, clubs, bioscopen, bibliotheken, en een mineralogisch museum geopend. Nieuwe steden. Nieuwe steden verrezen ook in West-Siberië gelijk Prokopjefsk (107.000) en Kemerowo (133.000 in woners); daar bevindt zich 71 pet. van den kolenvoorraad van de Sov jetunie. In de nabijheid zijn de hoogovens „Stalin" gebouwd, een, der grootste bedrijven ter wereld. Hiermee ging de nieuwe stad Sta- linsk gelijk op; er zijn bedrijven van textiel en aluminium in aan bouw. Stalinsk telt 169.538 inwo- nes met 54 scholen, zeven techni sche instituten, twee hoogescholen, enz. 37. HOOFDSTUK XLV. Aladdln'g grot. Inderdaad, veel werk, zei Uzali met een glimlach. Ik ben pas sedert kort op het goede spoor, al heb ik jarenlang onver moeid gezocht. Toen Flower op Borneo was, droeg hij een anderen naam, dus in het eerst bracht ik den reeder niet in verband met de tragedie van mijn land. Den eersten argwaan kreeg ik op den avond van het feest in den schouwburg. Miss Galloway droeg een ju weel. De diamanten vlinder, zei Russell. Juist, of beter gezegd, een gedeelte er van. Het juweel trok direct mijn aandacht, want ik wist dat er maar een plek op de we reld was, waar het vandaan kon komen en dat was het paleis waar ik en mijn voor vaderen geboren zijn. Het sieraad had aan mijn reeds lang overleden zuster behoord; het was gebroken kort voor haar dood en mijn broer en ik besloten het niet te laten herstel len, maar elk een gedeelte als aandenken te bewaren. U begrijpt dus dat ik, toen ik het stuk dat mijn broer gehouden had, dien avond om den hals van miss Galloway zag, ver moedde dat hier een weg was om de schur ken te vinden, die mijn geboortestad hebben verwoest en geplunderd. En terwijl ik bij vrienden informaties nam naar Samuel Flo wer, verschenen u en Mercer op het tooneel, alsof de hemel u gezonden had, om mij heele- maal op het goede spoor te brengenUit hetgeen u vertelde, leidde ik af, dat hg zijn helpers, voor zoover ze niet uit den weg wa ren geruimd, had weten te misleiden omtrent de plaats waar hjj de schatten verborgen Gebraden of gekookt? 1. „Hoor eens, Zwarte Piet, je moest nog een paar jaar wachten; ik ben er van overtuigd, dat wjj dan nog dikker en vetter zullen zijn!" 2. „Och, vrouw, zet de radio even aan, er komen nu tien minuten voor de huisvrouw, en ik wou graag weten, hoe we die kleine schooier tjes het beste kunnen klaar maken!" 3. Een stem in de radio: „Denk er brj het braden van gan zen aan, ze goed te be sprenkelen; ze worden dan mooi goudbruin, mals en smakelijk; men diene ze op, gevuld met pruimen en appelen." 4. Nipper's Moeder (die ook naar de radio luistert)„Ja, gebraden gans! Dat krijgen de jonerens ook, wanneer ze weer thuis zijn!" Waw Hoo maakt schoon schip. 1. „Wanneer ik dit overleef, word ik vegetariër; die vleeseterij is toch maar iets dierlijks!" 2. Plotseling weerklinkt uit het oerwoud een hees ge brul en voor lat men tot be zinning komt, heeft Waw Hoo de hele zaak op stelten gezet! De oude nijverheidsbekkens zijn grondig gewijzigd. Het oude Donetsbekken was vóór de Octoberrevolutie maar zes steden rijk. nu vindt men er 52 en 174 op steden gelij kende arbeidersnederzettingen. Daar ligt o.a. Stalino met 462.000 inwoners; allerlei moderne bouwwerken zijn er uit den grond geschoten. In den Oeral, waar vroeger met primitie ve middelen ijzer gewonnen werd, doemen nu geweldige hoogovens op«.J)e stad Mag- nitogorsk telt al bijna 150.000 inwoners, ook de nieuwe stad Beresniaki is vermel denswaard. In de steppen van Kasakstan zijn de stelen Balchasj (koper) en K. "a- ganda (kolen) machtig omhooggegroeid. Spoedig zal dat bekken jaarlijks 15.000.000 ton kolen leveren. De vorig jaar ondernomen volkstelling wees uit, dat het aantal stadsbewoners in ronde cijfers 56 millioen, 32.8 pet. van de gezamenlijke bevolking bedraagt. Woensdagmiddag omstreeks vier uur zijn er in het noordelijk stadsdeel van Amster dam twee ongelukken gebeurd, die gelukkig beiden betrekkelijk goed afgeloopen zijn Een 5-jarig meisje is bij het spelen in het Van Hasselt kanaal gevallen. De juist passee- rende slager H. J. Boon zag het meisje val len en sprong haar meteen gekleed na. Met behulp van den wachtsman Kuiper gelukte het hem haar veilig op den wal te bren gen. Hij was zelf echter gewond geraakt, doordat hij onder water zijn knie togen een (taal stootte. In het gebouw van den GvG. en GD. aan den Wingerdweg is hij verbonden. Het meisje is naar de ouderlijke woning overgebracht. Zij is onder geneeskundige be handeling gesteld, doch maakt het goed. Het tweede ongeluk gebeurde een uur la ter op het terrein van de N.V. Electro aan den Distelweg. Een der arbeiders was op een grijper van een hijschkraan gaan zitten. Door tot nog toe onbekende oorzaak schoot plotseling de bak onderuit, zoodat de man er in viel, waar na de bak dichtklapte. De man geraakte met 't hoofd tusschbn de beide deelen. Hij kreeg verschillende hoofdwonden en vermoedelijk een hersenschudding. Hij. is overgebracht naar het Binnen Gasthuis. OOK VRIENDSCHAPPELIJKE ONT MOETINGEN NIET TOEGESTAAN. Naai het A.N.P. van het Bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verneemt, heeft het bestuur opnieuw tot nader bericht alle competitie- en seriewedstrijden, zoowel van den N.V.B. als van de verschillende onderaf- deelingen, vastgesteld op Zaterdag 14 en Zondag 15 September, afgelast. Overigens kan het bestuur voor het spe len van vriendschappelijke wedstrijden geen toestemming verleenen. Drie jongemannen uit Rijswijk waren op 14 Mei met een personenauto naar Rotter dam gereden om er een familielid te bezoe ken en na afloop hadden zij een rondrit door de stad gemaakt. Zij waren bij hotel Central op de Kruiskade tereèht gekomen, dat aan de achterzijde brandde. Zij waren naar binnen gegaan en hadden er wat meu belstukken weggehaald en in den auto gela den. Gisteren hadden zij zich voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden. De Officier van Justitie, mr. Meischke. noemde het optreden der jongelieden zeer ergerlijk. Rekening houdende met het feit, dat 2 der mannen reeds met de Justitie in aanraking zijn geweest, eischteliij tegen eik- der mannen een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. De verdedigers bepleitten clementie. In de gemeente De Bilt werd op 6 Juni een fietsende dame aangereden door een gespan paarden van de Biltsche soldaten. Het gespan werd bestuurd door den 29-jari gen korporaal J. B., die nog wel gepro beerd had uit te wijken doch een aanrijding niét meer kon voorkomen. Tengevolge van de aanrijding was de dame met haar fiets gevallen en zoo ongelukkig terecht geko men, dat. zij nog dienzelfden dag aan haar verwondingen was bezweken. Woensdag had de korporaal zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens dood door schuld. Pres.: Toen u zag, dat de dame begon te slingeren, omdat zij kennelijk schrok van de paarden, heeft u toen niet geprobeerd naar links uit te halen. Bekl.: Dat heb ik gedaan, maar ze was zoo raar aan het slingeren, dat ik eigenlijk den geheelen weg vrij moest laten. En ik kon op het laatste moment niet meer in houden. Pres.: Reed u niet in een tamelijk wilde vaart? Bekl.: Neen, ik zweer, dat ik in sukkeldraf reec), trouwens, dat hebben al de getuigen ook verklaard. De auditeurmilitair uitte in zijn requisi toir allereerst deernis met de familie van het slachtoffer en met name ten aanzien van den echtgenoot, die zijn vrouw voor zijn oogen zag overrijden. Deze korporaal staat hier terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Het is de vraag, of beklaagde inderdaad te wei nig-ruimte heeft gelaten. Er is sprake van een breedte, van 8090 cm., maar het kan ook meer zijn geweest. De man van het slachtoffer verklaarde, dat er voldoende ruimte was geweest, maar dat zijn vrouw, die niet goed kon fietsen geschrokken was door de paarden en bijzonder hevig was gaan slingeren. Ook andere getuigen heb ben medegedeeld, dat als de 'vrouw rustig was afgestapt of zelfs gewoon was blijven doorfietsen er niets was gebeurd. In ver band hiermede achtte de auditeur vrij spraak op haar plaats. De krijgsraad wees conform den eisch vonnis. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m A V RO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. .Hierna: AVRO-Aeolianork. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 The Twilight Serenaders en solist. 1.50 Orgelspel. 2.10 Gramofoonmuziek. 3.IET Pianovoordracht en declamatie. 4.00 Omroeporkest en solist. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegel. had en de verschijning van mijn beide lands lieden deed mij veronderstellen dat zij mis schien aannamen dat hij er in geslaagd was ze stilleyes naar Engeland te smokkelen Toen ik merkte dat deze schurk Jansen van Maldon Grange was verdwenen en getracht had om zich mijn ongelukkige landslieden van den hals te schuiven, wat beteekende dat het hem niet om het leven van Flower. maar om wat anders te doen was, beschouw de ik dat als een bevestiging van mijn theo rie. Uit de verhalen van dien Goatley had ik opgemaakt dat Jansen de eenige was, die op een andere sluwe manier door zich schuil te houden en te spionneeren, iets wist van de plaats van deze verborgen schat. En het blijkt, dat mijn deducties juist zijn geweest... de bevestiging ligt hier voor ons! Maar het komt mij voor dat het nu tijd is onzen vriend Mercer van het een en ander op de hoogte te gaan brengen. Laten we iritusschen eerst die kisten hier weer zooveel mogelijk in hun ouden toestand brengen. We moeten de po litie niet te wijs maken. Terwijl hij de geopende kist weer dicht maakte, zei Uzali langs den neus weg: Ik ben bang, dat het drama een andere ont knooping heeft gekregen dan dat u ver wachtte Omdat de schat in handen komt van den rechtmatigen eigenaar? lachte Russell. Mijn beste man, dat is het geluk van den oorlog. Ik vind het alleen jammer voor Mer cer, want die had ik een flinke portie willen meegeven. Ik ben er nog niet zoo heel zeker van, dat hij dat niet zal krijgen, zei Uzali. Als Mercer en u er niet waren geweest, zou ik mijn erfdeel nooit teruggevonden hebben. En daar wel niemand mijn eigendomsrecht op deze goederen betwisten zal, zal ik zoo vrij z(jn den sleutel in mijn zak te steken tot ik er officieel bezit van kan nemen. Uzali narn den kandelaar op en Russell volgde hem uit den kelder. De Indiër sloot de deur en ze gingen weer terug naar de eet kamer. Het was doodstil in huis Toen Mercer het raam van de eetkamer hoorde sluiten, kwam hij haastig naar bene den. Wat is er toch in 's hemelsnaam ge beurd? vroeg hij. Ik begon mij af te vra gen of u wel ooit weer zoudt terugkomen Hoe gaat het met Flower? antwoordde Russell met een wedervraag. Hij is er slecht aan toe, vertelde Wil- frid. Hij heeft een raZende pols en zijn temperatuur is buitengewoon hoog. Dat vreemde, griezelige geschreeuw heeft hem buitengewoon opgewonden. Het scheen hem eerst weer tot het leven te wekken en daar na weer te doen terugvallen in zijn bewuste loosheid. Hij is nu in een kritieken toestand en het zou mij niet verbazen als hij den mor gen niet haalt. En nu zou ik op mijn beurt wel een wat van u willen hooren. Als ik naar Russell kijk, zou ik zeggen dat hij van aan gezicht tot aangezicht heeft gestaan met een treurspel. Russell mompelde dat het er zelfs drie wa ren geweest. Hij vertelde z(jn gruwelijke ge schiedenis. hier en daar gesecondeerd door Uzali. Wilfrid was zoo verbaasd, dat het een tijdje duurde eer hij iets zeggen kon. Wat gaat u nu doen? vroeg hij. Allereerst, zoodra het dag is, de politie waarschuwen, dat wij Jansen, dat wil zeggen een dooden inbreker, gevonden hebben, zei Uzali kalm. Zij moeten zelf maar hun conclusies trekken. Ze zullen het zeker be schouwen als een pogirig tot inbraak. Die kisten in den kelder zullen hen wel niet bij zonder interesseeren: ze zullen niet veron derstellen dat in zoo'n kelder iets van belang of waarde is opgeborgen. Vóór alles wensch ik ruchtbaarheid te vermijden. En met behulp van de Londensche regeeringsautoriteiten, zal dat wel lukken. Ondertusschen zou ik nu nog wel graag een paar uur willen slapen. Het verwekte niet geringe ontsteltenis in de omgeving toen men vernam dat inbrekers gepoogd hadden hun slag te slaan op Maldon Grange en dat het lijk van een dezer man nen gevonden was in een kelder onder het h iis door t.jee heeren, die voor zeer drin gende zaken mr. Flower waren komen op zoeken en hem heel ernstig ziek aangetrof fen hadden. Ze waren heel vroeg in den morgen met een auto uit Londen aangeko men en dit onverwachte bezoek had de die ven vermoedelijk gestoord. Een van de hee ren was een Indische prins! Bij de gerechtelijke lijkschouwing gaf Uzali alle gewenschte inlichtingen zonder eenige aarzeling en met de grootste helder heid. Hij vertelde hoe hij het lichaam gevon den "i'd en sprak als zijn vermoeden uit dat de dieven onderling twist hadden gekregen kort voor het moment dat ze gestoord wa ren. Hjj veronderstelde verder, dat ze door den kelder in het huis hadden willen binnen dringen. Toen hem gevraagd werd of hij iets van waarde in den kc:der zelf opgemerkt had. vertelde h(j dat er niets anders dan pakkisten stonden. En het was toch ook niet waarschijnlijk dat mi. Flower waardevolle vo< rwerpen of papieren in een kelder zou bewaren Uzali stapte uit het getuigenbankje en I ussell volgde. Hjj vertelde van de vervol ging van twee manneD en hoe de dieven onder den trein gekomen waren. De twee mannen waren onhe-kenbaar verminkt en de politie zou wel niet veel kans hebben om hun identiteit vast te stellen. Zij schenen Maleiers; zeelieden of koelies. Zoo was in he* kort het verloop van het „inquest" en Uzali was niet hang dat de politie veel wijzer zou worden. Ook infor maties omtrent de identiteit van Jansen, die de voorzorg had genomen geen papieren 6.00 Ensemble „De jonge acht" en soliste. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.00 Nieuws' erichten ANP. 8.15 AVRO-amusementsorkest, de „Melody Sisters" en een klein mannenkoor. 9.00 Radio-tooneel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Avondwijding. 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 KRO-orkes* en solist. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duisch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Musiquette. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Reportage. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 „In de schijnwerpers" (opn.). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-groot amusementsorkest en solist. 9.15—9.30 Berichten (Engelsch). 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), sluiting. II.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). mee naar üeze streek te brengen, zouden wel^geen succes hebben. Zijn hospes was er de m? niet naar om de verdwijning van zijn huurder in verband te brengen met het ge- fa urde op Maldon Grange, gesteld al dat deze eenzelvige natuurbewonderaar iets van hei. drama in de courant zou lezen, wat verre van zeker was. Toen Uzali en Russell terugkwamen van he onderzoek, ontmoetten zij dr. Shelton, die zoo juist Van Maldon Grange terugkwam. Hoe gaat h.t met mr. Flower? vroeg Russell. Ik ben wel een vreemde voor u, maar... Het is nog maar een kwestie van uren, zei Shelton kortaf. Meer valt er niet van te zeggen. HOOFDSTUK XLVI. Uzali's goede gaven. In de eetkamer van Maldon Grange wachtte Mercer hen op. Hoe is het gegaan? vroeg hij. O zoo goed als het maar kon, ant woordde Uzali. Ik slaagde erin de juist heid van mijn theorie aan de politie te sug- gereeren. Zij zijn overtuigd dat de drie per sonen naar Maldon Grange waren gekomen met 't plan in te breken en toen in den kel der twist hebben gekregen. Het eenige waar voor ik een beetje bang was, was het genees kundig onderzoek op het lichaam van Jan sen. De afwezigheid van elk spoor van ge weld, bevreemdde den politiedokter In hooge mate en hij wist niets anders te concludee- ren dan dat de dood een gevolg moest zijn van een plotselingen schrik. De jury was tevreden met die verklaring en dat is het voornaamste. Ik ben overtuigd dat u het met me eens zult zijn dat er 'bjj het bekend worden van de werkelijke toedracht niets gewonnen was en het eenige resultaat zou zijn geweest, dat binnen een maand een half dozijn andere moordenaars probeeren zou om het experiment te volgen, omdat ze over tuigd zullen zijn, niet ontdekt te kunnen word6"' .DV'Vi-|f kno°Pen" zouden mode worden in Engeland. U kunt het gerust aan drieè°n -aten:slk bJIOOf U dat buiten ons drieen niemand anders van dit alles iets te r 5Ü k"n?en' .beha,ve dan het ministerie van Indie. dat mij toestemming zal moeten geven om mijn rechtmatig eigendom terug te nemen. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7