Portland hevig aangevallen Feest in Zevenborgen Qe Britsche luchtaanvallen op de Fransche kost De gearresteerde Fransche ministers De strijd om Je baby De reactie in Frankrijk Het nieuwe luchtafweer systeem in Engeland Bioscopen te Londen s'uiten Cocaïne-psychose te Londen Diiifsch weermachtbericht De Koningin-moeder te Boekarest Intocht van Horthy te Ko?ozsvar Hun verblijf op Kasteel Chazeron Benoemingen bij de N*S.B. Legitimatieplicht voor vreemdelingen Jongeman over boord geslagen Tc kort aan de bonnen? Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Afdeclingen van het luchtwapen hebben, ondanks de minder gunstige weersomstan digheden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de vergel- dingsaanvallen op door den oorlog belang rijke doelwitten in Midden- en Zuid-Enge- land, met het zwaartepunt op Londen, voort gezet. In het gebied van de Britsche hoofd stad werden dok- en haveninstalaties ge troffen. De haven van Liverpool en de pletterij van Warrington. alsmede verscheidene vliegvelden, verkeersinstallaties en haven plaatsen in het zuiden van Engeland, wer den doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op convooien gelukte het ten Noorden van Ierland een koopvaardij schip van 8.000 brt. tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succesvolle luchtgevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Ne derland, alsmede in het Westduitsche grensgebied bommen op kleine plaatsjes en een troepenkamp. als eenig militair doel. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijk vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, vijfentwintig andere door jagers neergeschoten. Vijf eigen vlieg tuigen keerden niet terug. Eerste-luitenant Müncheberg behaalde zijn twintigste over winning in de lucht. Aanvallen op Portland. Duitsche bommenwerpers hebben gister- midadg de haven van Portland en de olie- opslagplaatsen van Portland Haibour met süces aangevallen. Enorme branden met hooge steekvlammen en een sterke rookont wikkeling konden door de terugvliegende machines nog lang worden waargenomen. De Engelsche verliezen. Bij de luchtgevechten, welke .gister boven Londen zijn gehouden, zijn volgens de laat ste door het D.N.B. ontvangen inlichtingen 60 Engelsche vliegtuigen neergeschoten, ter wijl 20 Duitsche machines worden vermist. De Londensche radio en de Engelsche bla den maken, aldus D.N.B.. sedert eenige da gen melding van een nieuw Londensch af weersysteem, klaarblijkelijk met het doel de afgematte wil tot verdediging onder de bevolking weer een hart onder de riem te steken, In het kader van lange beschou wingen over het nieuwe systeem wordt ook Xiitvoerig melding gemaakt van een appa raat, dat in staat zou zijn de nauwkeurige vlicgpositie van een naderend vliegtuig vast te stellen, dit resultaat als op 'n boekhoud machine te registreeren en zoodoende aan de luchtdoelartillerie de mogelijkheid biedt, haar hagel van granaten precies voor het vliegtuig te plaatsen, in het geval het nade rende vliegtuig het niet verkieslijker zou vinden uit te wijken. Van Duitsche zi.ide Wordt naar aanleiding hiervan opgemerkt: De practi.jk heeft intusschen gesproken. In den nacht van 13 op 14 September heb ben de Duitsche gevechtseskaders, zooals lederen dag en iederen nacht, hun bommen öp de Londensche doelwitten geworpen en hiermede het nieuwe systeem met zijn on feilbaar luisteraparaat grondig aan de kaak gesteld. Hetzelfde beeld viel op 14 Septem ber waar te nemen, toen de Duifschers we derom hun superioriteit in de lucht boven het Londensche stadsgebied bewezen. Dit negatieve resultaat komt niet als een ver- rassinf. Na de overhaaste vlucht der Engel schcn uit Noord-Frankijk, vielen den Duit- echen troepen o.a. ook plannen voor dit luis terapparaat in handen. Bij het bestudeer.cn hiervan lachte men in Duitschland over de hinderlijkheid, waarmede dit apparaat is ontworpen. Het vraagstuk der luistertech- jiiok is, zooals bekd in Duitschland tot in de modernstce phase ontwikkeld en op de '.proef gesteld. Het luisterapparaat, dat thans den Engelschen als reddende stroo- halm wordt aangeboden, werd reeds langen tijd geleden in Duitschland beproefd en als totaal onbruikbaar en onbetrouwbaar ver worpen. De practijk stelt dit oordeel in het gelijk. Van Duitsche zijde is men het met den bekenden Engelschen schrijver over luchtvaart kwesties, Li tt le Hart, die het Britsche luchtwapen en zijn grondorgani- satie voor verouderd houdt, volkomen eens. De Engelsche luchtvloot zou eenige jaren van haar ontwikkeling moeten kunnen over slaan, wil zij den stootkrahtigon Duitschen tegenstander doeltreffend het hoofd kunnen bicden. Sedert eenige dagen teckencn zich, naar uit Vichy verluidt, pogingen af, die wijzen op een samengaan van reactionnaiic Fian- sche kringen. Hierbij zijn clericale kringen, de Koningsgezinden, die zich rondom de Action Francaise" hebben gegroepeerd, be paalde militaire groepen en verte,genweo: di- gers van de zware industrie betrokken In welingelichte kringen heeft men den indruk, dat dit streven vooral is gericht op een ver wijdering van vire-president T.aval en op een uitschakeling van de door hem gevolgde po litiek. De teruggekeerde Koningin Moeder Helena, is gisteren door de bevolking van Boekarest plechtig ontvangen. Zij werd aan den trein begroet door Koning Michael, die haar ook aan de landsgrens ontvangen had, voorts door staatsleider generaal Antonescu en de leden van het kabinet, den patriarch van Roemenië en andere hoogwaardigheidsbeklee ders. De burgemeester der hoofdstad over handigde de Koningin-Moeder het tradionee- le brood en zout. De Koningin-Moeder reed aan de zijde van Koning Michael in een door zes schimmels getrokken staatsiecalehe, met voor en achter twee bereden eskadrons. Voor op reed, eveneens luide toegejuicht, staande in een open wagen, staatsleider generaal An tonescu. De stoet trok naar de patriarchie, waar de patriarch van Roemenië den kerk dienst leidde, die door middel van luidspre kers in alle straten van Boekarest gevolgd kon worden Toen het gebed voor de Konin gin werd uitgesproken en de gelofte van ge neraal Antonescu werd voorgelezen, knielde de menigte in alle straten neer. Vervolgens reden de Koningin-Moeder en de Koning naar het paleis, om de gelukwenschen in ontvangst te nemen. Later verschenen zij te zamen met generaal Antonescu en Horia Si- ma op het balcon, waar zij door de gewel dige menigte stormachtig werden toege juicht. Voorbij het balcon marcheerden daar op lange colonnes legionnaires, oudstrijders en militairen. De feestelijkheden ter gelegenheid van den terugkeer van Zevenburgen bij Honga rije vonden gisteren haar hoogtepunt inden plechtigen intocht van rijksbestuurder Hor thy in Kolozsvar Alle leden der regeering waren hierbij tegenwoordig, voorts de leden van het parlement, kerkelijke en militaire autoriteiten alsmede een menigte van meer dan honderdduizend menschen. Op 't voor naamste plein in het centrum der stad stond een eerctribune, rijkelijk versierd met vlag gen van Hongarije, Duitschland en Italië en met portretten van den rijksbestuurder, den Fuchrer en den Duce, omrand met bloemen. Admiraal en Mevrouw Horthy werden door de menigte jubelend verwei- komd. Na het zingen van het volkslied dankte eerst ministerpresident Teleki den rijksbe stuurder uit naam van de geheele Hongaar- sche natie voor het feit, dat hij reeds meer dan twee decennia de natie met kracht en vertrouwen heeft geleid. Tevens gaf hij je gens de Hongaren in de teruggekeerde ge bieden uiting aan den dank der natie voor hun volharding. Tegenover de minderheden zal Hongarije zijn beloften nakomen, aldus Teleki. In zijn antwoord verklaarde daarop de Rijksbestuurder, dat thans over de treurige herinneringen des lands het doek der ver getelheid is gevallen. Dat thans de terug keer der Zevenburgers temidden van het in vlammen staande Europa op onbloedige wijze kon geschieden, daarvoor dankte hij opniuw de beide machtige vrienden Duitsch land en Italië. Op de feestelijkheden, aldus Horthy, volgen thans de werkdagen. Aan den arbeid moet ieder deelnemen, ook wan neer zijn moedertaal niet Hongaarsch is. De Britsche mededeelingen over Britsche luchtaanvallen, die op havens en plaatsen aan de Fransche kust ondernomen zouden zijn, hebben te Berlijn niet de minste ver wondering gewekt. In militaire kringen al daar beschouwd men ze als weinig geslaag de propagandapogingen der Engelschen om in het tegenwoordige stadium van den oor log, dat alleen gekenmerkt wordt door de activiteit van de Duitsche luchtmacht, de buitenwereld tenminste nog een zekere be wegelijkheid van de Royal Air Force te sug- gereeren. In Berlijnsche politieke kringen gelooft men, dat deze Engelsche „succes- meldingen" waarschijnlijk eveneens ten doel hebben, de eigen bevolking bij de doorloo- loopende Duitsche luchtaanvallen moreel eenigszins op de been te helpen en haar te troosten. Van bevoegde militaire zijde te Berlijn verklaarde men, dat deze propagandistische activiteit van Engeland wellicht in staat is, het buitenland een rad voor de oogen te draaien, doch dat zij op de militaire ont wikkeling geen invloed kan hebben. Nu de Engelschen op het oogenblik niet in staat zijn, hun vluchten naar Duitschland in de door hen beoogde mate uit te voeren, verleggen zij het zwaartepunt van hun pro paganda voor het oogenblik, niet verdoeze ling van de feilen naar de Fransche kust, waar zij immers reeds, in het bijzonder in het gebied van Duinkerken, rijke ervarin gen in deze taktiek hebben opgedaan. Stockholm, 15 September (D N.B.): Het Engelsche ministerie van binnenland- sche zaken heeft, naar uit Londen wordt ge meld, besloten, dat alle films bij de politie moeten worden ingeleverd. De filmstrooken moeten of wel buiten Londen worden ge bracht, of wel in onderaardsche kluizen wor den opgeborgen. Tengevolge hiervan zullen vanaf Maandag ook de laatste, met onderbre king nog geopende, bioscopen te Londen gaan sluiten. Over het doen en laten van de in arrest gestelde vroegere leden van de Fransche re geering, zooals de vroegere minister-presi dent Daladier, minister-president Reynaud- minister van binnenlandsche zaken Mandel alsmede van generaal Gamelin op' het kas teel Chazeron wordt het volgende medege deeld: Het kasteel Chazeron ziet er uit als een eenzame middeleeuwsche burcht niet grau we, dikke muren. Alleen de groote uitge strektheid en zijn massale architectuur druk ken een bijzonder stempel op dit bouwwerk. Een om den burcht staande hooge muur en een diepe gracht, die het kasteel omringt, ma ken iedere ontsnapping onmogelijk. Bij den ingang van het kasteel staan twee schild wachten op post, die aan iederen bezoeker den toegang verbieden sedert de gearresteer den zich in dit kasteel bevinden. De vier geïnterneerden zijn geheel van el kaar gescheiden ondergebracht. Zij kunnen niet met elkaar in contact komen en niet met elkaar spreken. Iedere gevangene mag in het park, dat bij den burcht behoort, wande lingen maken, echter op verschillende tijd stippen. Het verlaten van het park is niet toe gestaan. De maaltijden, die in de keuken van het kasteel worden bereid moeten dè gevangenen met hun bewaarders deelen. Bo yendien zijn zij verplicht deze maaltijden zelf te betalen. De gevangenen brengen het grootste gedeelte van den dag door niet het voorbereiden van hun verdediging. Op hun wandelingen knoopen zij een ge sprek aan met de cipiers, waarbij zij ook over politiek spreken. De cipiers is bevolen vrien delijk doch terughoudend te zijn. Volgens hun verklaringen maakt Reynaud een ge deprimeerden indruk. Daladier daarentegen praat zeer veel. Aan zijn cipiers heeft hij verklaard, bij het proces in Riom sensati- oneele onthullingen te zullen doen. Men ver telt van Daladier, die voor zijn arrestatie verblijf hield op het kasteel van den groot industrieel Borie, dat hij bij zijn arrestatie duidelijk verbaasd was en daarbij de opmer king heeft gemaakt: „Zij hadden mij wel eens kunnen waarschuwen, dan had ik mij hier niet laten arresteeren". Daladier beoefent, evenals Reynaud, sport. Hij zou dagelijks in het park verscheidene uren fietsen. Generaal Gamelin zou zich het rustigste gedragen. Hij is behalve met de voorbereiding van zijn verdediging, bezig met het voltooien van een boek over stra tegie. In gesprekken met zijn cipiers betuigt hij voor den loop der gebeurtenissen niet ver antwoordelijk te zijn en beweert van zijn ge neraals, dat zij hem bedrogen hebben. Man del wordt door zijn medegevangenen als „en fant terrible" beschouwd. Hij is aanmatigend en levert voortdurend critiek op het eten, zegt, dat hij het koud heeft en eischt donzen dekens en heeft in 't verloop van korten tijd reeds drie tandartsen besteld. Daar aan zijn eischen niet voldaan wordt, moeten de ci piers het ontgelden. Een erfelijkheidsonderzoek ge vraagd door pleiter van familie v. d. Winden. Tegenpartij heeft geen bezwaar. Na de in de zaak van den baby gehouden enquete is Zaterdagmiddag door de procu reurs van partijen weder gepleit. Mr. Ir. Smalhout, procureur van de familie van der Winden, voerde het eerst het woord Dë enquete heeft in zooverre opheldering gebracht aldus pleiter dat redelijker wijs moet worTien aangenomen, dat beide ge vonden kinderlijkjes van zaal 9 afkomstig zijn. Dit sluit echter allerminst in, dat nu ook boven iederen redelijken twijfel verhe ven is, dat één der lijkjes dat van het kindje van der Winden is. Veel wat verklaard is in de enquete is niet ter zake dienende. Pleiter moest toegeven, dat mevr. van der Winden meer in aanmerking is gekomen om den ver keerden baby te hebben meegenomen. Toch pleiten nog zeer sterke argumenten voor mevr. van der Winden. Pleiter bracht deze nogmaals naar voren. In ieder geval achtte hij het onmogelijk, dat het betwiste kindje dat van Steinmetz kan zijn. Hiertegen is niets in te brengen. Zoolang niet op één of andere manier vast staat, dat het kindje Steinmetz in den kelder van perceel 6a geko men is, kan de betwiste baby ondanks alles wat verklaard is, niet het kindje Steinmetz zijn. Het betoog kan men slechts sluitend ma ken, door de objectieve kenmerken van het kindje-van der Winden als niet bestaande aan te nemen, zooals ook de president ge daan heeft. Het is echter uitgesloten, dat men hier te doen heeft met fantasie van de familie van der Winden. Men kan ook niet zeggen, dat de familieleden elkander hun verklaringen hebben gesuggereerd. Die ver klaringen vinden daarvoor te veel steun in verklaringen van andere getuigen, die niet gesuggereerd konden worden. Er moet dus ook rechtvaardige twijfel bestan, dat de be twiste baby inderdaad het kindje Steinmetz is. De baby is nu inmiddels bijna 5 maan den oud geworden en een deskundig on derzoek omtrent erfelijkheidsverschijnselen moet thans resultaat kunnen opleveren, te meer, daar sterke familiegelijkenis met het echtpaar van der Winden aanwezig is. Pleiter verzocht het hof een comparitie van partijen met het kindje en alsnog een erfelijkheidsonderzoek te doen instellen. De familie van der Winden ducht zulk een on derzoek niet en, indien de familie Stein metz gelijk heeft, verschaft het haar ook de grootst mogelijke zekerheid, dat zij inder daad haar eigen kind opvoedt. Mr. Van Oven, procureur van partij Stein metz, zeide met voldoening gehoord te heb ben, dat mr. Smalhout pleiter geslaagd acht in het hem opgelegde bewijs. Het betoog van Mr. Smalhout mist echter samenhang. Plei ter meent dat niet vol te houden is, dat de baby het kind van Van der Winden is. Dan is Van der Winden dus geen belanghebben de meer. De plaats, waar het lijkje gevon den is. leidt alleen reeds tot de conclusie, dat dit was van het kindje-Van der Winden. Er waren vier jongens op zaal 9. Twee daar van zijn overleden en de andere twee zijn herkend. Het kan dus niet anders of één der lijkjes was van het kindje-Van der Win den, daar mevr. Van der Winden op zaal 9 lag. De eenige vraag, welke nu nog aan de orde is: kan het betwiste kind van een an der zijn dan de familie Steinmetz? is naar pleiter meent, reeds afdoende beantwoord. Er is geen sprake van, dat eenig ander dit kind opeischt. De moeders van zoons zijn allen als getuigen gehoord. Pleiter had er geen bezwaar tegen, dat de familie Stein metz met het kind voor het Hof verschijnt als dat gewenscht wordt geoordeeld. Tegen een erfelijkheidsonderzoek op zichzelf heeft pleiter evenmin bezwaar. Het is echter kost baar en pleiter betwijfelt of er eenig resul taat van te verwachten is. Men had ook van het bloedonderzoek veel verwacht, maar dat heeft ook niets opgeleverd. Het Hof zal arrest wijzen cvp 30 September. In verschillende wijken van Londen heeft men waargenomen, dat 'n cocainenpsvehose is ontstaan. Talrijke rondtrekkende kooplie den bieden te Londen, vooral in Westend cocaïne te koop aan, dat zij aanprijzen als „zenuwbalsem". Enkele bekende verslagge vers uit Fleet Street melden, dat met een van de laatste convooien een groote lading cocaïne, als rogge gedeclareerd, is aangeko men. Een leider van den persdienst en een secretaris-generaaL Tot persleider der nationaal-socialistische beweging, met opdracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig function— neeren van de persorganen dezer beweging is benoemd: Dr. T. Goedewaagen. In den loop der jaren is het aantal door of namens de N.S.B. uitgegeven bladen sterk uitgebreid. Deze bladen zijn; Volk en Vaderland, Het Nationale Dagblad, Nieuw Nederland, Ar beidsfront, Boerenfront, Volk in Nood. De Stormmeeuw, Ontwakend Volk, diverse di- stricts- en kringbladen. Benoemd tot secretaris-generaal der Be weging is de heer Ir. C. J. Huygen, met op dracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig functionneeren van de afdee- lingen van liet hoofdkwartier. Voor vreemdelingen (dit zijn allen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben, geldt, dat zij ter vervulling van hun legi timatieplicht het identiteitspapier bij zich moeten dragen, dat zij behooren te bezitten overeenkomstig de regelen in de vreemdelin gen voorschriften gesteld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, hetzij met hun geldig paspoort, hetzij met het iden titeitspapier, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een verblijfs vergunning is gesteld. TRAGISCH ONGELUK IN AMSTERDAM Gisteravond is op de Surinamekade, na bij het gebouw van de I-Iollandsche Lloyd te Amsterdam, een tragisch ongeval gebeurd. Een 31-jarige man, zoon van een schipper van een lichter uit Rotterdam, die werkzaam heden verrichtte aan het anker op het voor plecht, is door tot nu toe onbekende oorzaak over boord gevallen en verdronken. Het ongeval bleef onopgemerkt, totdat de schipper zijn zoon miste. De Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd en ondertusschen begon een schip per van een in de nabijheid gelegenvaartuig te dreggen op de plaals waar men de pet van den verongelukten in het water had zien drij ven. Na korten tijd slaagde men erin het lichaam van den jongenman op te halen. Po gingen om door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken mochten niet meer haten. Het stoffelijk over schot is naar het Binnengasthuis overge bracht. Bommen op Londen. De uitwerking van den jongsten Duitschen luchtaanval op de En gelsche hoofdstad. Dikke rookwolken duiden de plaatsen aan, waar voltreffers branden deden onstaan. (Fotot Holland-Atlantic) Inbraak op distributiekantoor. 1" den nacht van Zaterdag op Zondag is in het distributiekantoor te Purmerend in gebroken. Een partij petroleumbonnen en zeepbonnen, welke nog: ongestempeld waren werden ontvreemd alsmede een hoeveelhid boterkaarten, textiolkaarten en vleeschkaar- ten, welke ter uitreiking gereed lagen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2