Roemenië bij de As Filmmenu? De Engelsche fosforpiaatjes Hoe staat het nu met ons De algemeene dienstplicht in Amerika Amerikaansch vrachtschip aangehouden De verdediging van Palestina Britsch tankschip tot zinken gebracht Marktberichten Een legionnaire Staat gevormd De heele maand September geen voetbal Mislukte aanval op Berlijn Oorlogsschade Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver» heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Departement van Landbouv^ en Visscherij Neder'an 'scbe socialistische werkgemeenschap gesticht Nieuw kabinet. Staatsleider generaal Antonescu heeft Za terdag een nieuw kabinet gevormd. Zelf is Hij daarin minister-president en minister van landsverdediging. Vice-president is Haria Sinia, leider van de PJzeren Garde. Reorganisatie van het leger. Generaal Antonescu heeft, zooals bekend, op 9 September in het gebouw van den gene- ralen staf een bespreking gehad met de ver tegenwoordigers van de ministeries van landsverdediging, luchtvaart en marine, waarbij hij zijn plannen voor de komende wekzaamheden en de coödinatie uiteenzet te. Deze plannen voorzien in een onmiddel lijke reorganisatie van het leger. Een „legionnaire staat*.' De aangekondigde wijziging in de politieke structuur van Roemenië is tevens voltrok ken: de staatsleider, generaal Antonescu, heeft, na een nieuw kabinet gevormd te heb ben, den „legionnairen Roemeenschen staat" uitgeroepen. In een desbetreffend manifest verklaart hij tevens, dat de legionnaire be weging, die voortaan de eenige politieke be weging is in den staat, met de taak belast wordt, het volk met de nieuwe beginselen van het staatsbestuur vertrouwd te. maken. De minister-president, generaal Antonescu, is thans chef van den legionnairen staat, terwijl Horia Sima tot commandant van de legionnaire beweging is benoemd. Be Roemeensche bladen stonden Zon dag vanzelfsprekend in het teeken van de complete omwenteling in het staatsbestuur. De „Curentel'1 schrijft, dat de afkondiging van den nationaal legionnairen staat de definitieve aan sluiting bij het stelsel van de As-mo- gendheden beteekent. Dit is van de grootste beteekenis voor de toekomst van den Roemeenschen staat en de geestelijke vernieuwing van de na tie. De legionnaires openen thans een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Roemenië. Bij telefonische informatie bij het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond bleek ons, dat het be sluit van geen voetbal was genomen op last van hoogerhami en dat naar het zich liet aanzien er de ge- heele maand September wel niet zou worden gevoetbald. door een bevel van den generalen staf den Roemeenschen grenstroepen officieel verbo den van de wapens gebruik te maken, met uitzondering voor het geval van duidelijke schendingen van het Roemeensche grond gebied. Roemeensch antwoord on sisch protest. Rus- De Sovjet-Russische vice-volkscommissaris ivan buitenlandsche zaken Dekanozöv heeft den Roemeenschen gezant Gafencu ontvan gen, die hem een schriftelijk antwoord van de Roemeensche regeering overhandigde op de protest-nota der Sovjetunie van 29 Augus tus betreffende de schending van de Sov jetgrens door Roemeensche vliegtuigen als mede betreffende provocerend optreden van Roemeensche grensposten en legerafdeelin- gen. In het Roemeensche antwoord worden de vluchten van Roemeensche vliegtuigen langs de Russische grens toegegeven, maar Wordt ontkend, dat Roemeensche vliegtuigen de Sovjetgrens zouden hebben geschonden. In de Roemeensche nota wordt o.a. nog ihet volgende gezegd: Geleid door den wensch,, alles te doen om [vriendschappelijke betrekkingen met de Sow- jet 'Unie te handhaven, heeft de Roemeen sche regeering met ingang van 1 September alle vluchten verboden in het gebied, dat grenst aan de demarcatielijn tusschen Roe menië en de Sovjet Unie. Tevens heeft zij TOT OMKEEREN GEDWONGEN. Tegen middernacht probeerden verschei dene Britsche vliegtuigen Berlijn te nade ren. Zij werden echter voor het bereiken van den afweer in het voor Groot-Berlijn liggende gebied door goed gericht afweer- vuur tot omkeeren gedwongen. Er werden geen bommen geworpen. Alle vijandelijke vliegtuigen bevinden zich reeds op den te rugtocht. Heden teekent Roosevelt het wets voorstel. Na het teekenen van het wetsvoorstel tot in voering van den algemeenen dienstplicht, dat waarschijnlijk heden door Roosevelt zal geschieden, verwacht men in goed ingelichte kringen, dat de aanmelding van de onge veer 16.5 millioen dienstplichtigen midden October en de recruteering een maand later zal beginnen. Als eerste recruteeringsquota wordt door de bladen het getal 400.000 ge noemd, waarvan echter dit jaar vooreerst slechts 75000 in dienst zullen komen. De thans door Roosevelt gevraagde 1.5 milliard dollar moeten dienen voor het bestrijden van de onkosten voor het eerste dienstplichtjaar. DOOR ENGELSCH OORLOGSSCHIP. Naar door Associated Press uit San Fran- cisco wordt gemeld, heeft een Blitsch oor logsschip het Amerikaansche vrachtschip „Donna Aurora" binnen de neutraliteits- zóne aangehouden en een Italiaansch inge nieur van boord gehaald. JODEN EN ARABIEREN INGESCHAKELD. De mandaatsregeering van Palestina heeft, volgens de Londensche radio, het gebruik van afzonderlijke Arabische en Joodsche contingenten aangekondigd voor de verde diging van Palestina. Ingeval van nood zul' len deze afdeelingen bij de Britsche strijd krachten worden ingelijfd. Door Duitsch gevechtsvliegtuig Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat in het zeegebied ten noordwesten van Ierland ope reerde, heeft, naar het D.N.B. verneemt giste ren met succes een Britsch tankschip aan gevallen. Het schip kreeg verscheidene tref fers en verdween na korten tijd in de diepte. Wat te doen, als men ze vindt. In aansluiting op de mededeeling betref fende de fosforpiaatjes, die door Engelsche vliegers worden uitgestrooid, wordt van be voegde zijde het volgende onder de aandacht gebracht. Den laatsten tijd gooien Engelsche vlie gers, met het doel branden te doen ontstaan, celluloidplaatjes uit met een fosforontbran- dingsmiddel. Deze celluloidplaatjes zijn 5x5 c.in. groot, ongeveer één m.m. dik, van verschillende kleur (zwart, wit, rood of schildpad), met een 15 m.m. groot geponst gat in het midden. Over dit gat is een stukje stof bevestigd, 3 c.m. lang en 2 c.m. breed, dat in het midden een ronde schijf van gele fosfor bevat. De schijf heeft ongeveer de grootte van een cent, is één mm. dik en riekt duidelijk naar forfor. Het stukje stof wordt voor het uitgooien in water gedrenkt. Na het verdampen van het water ontbrandt de fosforschijf vanzelf. Zoodra hij droog geworden is, of bij een tem peratuur van 18 tot 20 graden of bij zonbe- straling. Het celluloid-plaatje verbrand dan onder sterke warmte-ontwikkeling met een vlam van ongeveer een halven meter lang. Naar gelang van het weder kan het fosfor na uren, doch ook na dagen ontbranden. Men zij. daarom bijzonder voorzichtig bij het binnenrijden van het graan in de schuur, daar in de warmte van de schuur brand plaatjes die in de schoven hebben kunnen blijven hangen, kunnen ontbranden. Bestaat het vermoeden, dat brandplaatjes zouden kunnen zijn uitgeworpen, dan moet men overdag dadelijk speuracties naar deze plaatjes doen plaats hebben. Bij het verza melen van de brandplaatjes moet men er op letten, dat het fosfor niet met de hand wordt aangeraakt. Om schade voor de gezondheid te vermijden (b.v. verbranding, vergiftiging) verdient het aanbeveling de plaatjes met twee stokjes op te pakken en in het water te leggen. De gevonden .plaatjes moeten in vaten (b.v. oude emmers), onder water bewaard worden. Door ze in het water te gooien, maakt men het ontbranden onmogelijk. Na afloop van de speuractie dienen de met water gevulde vaten met de brand plaatjes bij den burgemeester, de rijkspoli tie of bij het dichtstbijzijnde politicbureau te worden ingeleverd. Enqucte-formulieren ten kantore. post- De commissie oorlogsschade te den Haag deelt mede, dat thans ook de formulieren f en ff met de daarbij behoorendc toelich ting op' aanvraag van belanghebbenden verkrijgbaar zijn. Zooals bekend dienen de formulieren f en ff ter verkrijging van de noodige gegevens betreffende rechten van derden op goederen, waaraan oorlogsgeweldschade is toegebracht DUITSCHE, ITALIAANSCHE EN NEDER- LANDSCHE ROLPRENTEN. ,,'T SAL WAERACHTIG WEL GAAN". Nu ons land voor den invoer van de internationale film-centra gesloten is, bestaat er allerminst reden, om te twijfelen aan een aantrekkelijk en gevarieerd filmprogramma. In on derstaand artikel, maakt onze film medewerker een voorloopige niet onbevredigende balans opl Toen het eenige weken geleden tot den filmliefhebber in ons land was doorgedron gen, dat andere dan Duitsche en Nederland- Sche films voorloopig naar de afdeeling „on bereikbare verlangens" moesten worden ver wezen, op grond van het feit, dat de interna tionale filmmarkt, mede door de transport- bezwaren, voor Nederland gesloten was, toen vreesde men in breeden kring dat het film menu er niet aantrekkelijker op zou wor den, doordat de verscheidienheid 'en de va riatie te gering zouden zijn. Ook al produ- ceeren de Duitsche en Nederlandsche film centra nog zoo geestdriftig, dat neemt niet weg, dat men toch altoos beperkt blijft in de keuze van acteurs en regisseurs, en in dat licht gezien was die vrees dus niet geheel ongegrond. Bovendien ontbreekt en zal zonder twijfel in de naaste toekomst blijven ontbreken de gelegenheid tot vergelijking, nog afgezien van het feit, dat. een interna tionale concurrentie op de filmmarkt de re sultaten en de kwaliteit der rolprenten a 1- t ij d gunstig beinvloedt. Intusschen is dit alles, naar wij nu reeds kunnen vaststellen, sterk mee gevallen en wel om verschillende re denon. In de eerste plaats spreiden de Duitsche productiemaatschappijen UFA en Tobis een wezenlijk groote activiteit ten toon, als gevolg waar van we voortdurend met nieuwe speel-films, meest blijspelen, kennis maken, die zeker niet alle even ge slaagd kunnen heeten, maar waar onder zich toch veelal kostelijke films bevinden. Bovendien en dat is reeds nu een niet geringe attractie gebleken komen de „oudjes" weer op het bioscoopdoek terug, d.w.z. films clie twee, drie of vier jaar, soms nog iets langer geleden, ver vaardigd werden, maar die óf wel nimmer in ons land vertoond wer den, óf in de enorme verscheidenheid van een overstelpend aanbod vrij ongemerkt teloor gingen. Gevolg? Dat wij vrij regelmatig verrassende ontdekkingen doen en films aan schouwen, over de kwaliteiten waar van wij ons dikwijls nü verwonderen. Wij spraken van de productie der Duit sche filmcentra in de klassieke Duitsche filmplaats Neubabelsberg heerscht sedert de jongste jaren tot op den huidigen dag „Hochbetrieb"? en wij mogen daarbij de vele cultureele films, die in vruchtbare sa menwerking van filmers en wetenschappe lijke onderzoekers tot stand komen, niet ver geten. Nog in het filmseizoen, dat over en kele weken reeds begint, zullen verschillende cultuurfilms van de UFA vertoond worden deze maatschappij heeft gelijk bekend een o.m. de wetenschappelijke onderzoekers dr. Kaufmann en dr. Schulz verbonden zijn, als mede de vrijwel eenige „casmera-vrouw Herta Jülich waarbij voor het eerst de reeds zoo bekende microscopische films voortaan gekleurd te zi enzullen zijn. Op het stuk van cultureele films geniet de UFA sedert lang een erkende reputatie (men denke aan de vermaarde „Röntgenfilms"!) en de verschillende bekroningen op de jaarlijk- sche „Internationale Filmkunst-Tentoonstel ling" hebben die roem gerechtvaardigd Wat dat betreft staat ons dus nog heel wat in teressants te wachten! DE ITALIAANSCHE FILM. Een niet geheel maar toch wel vrij nieu we verschijning op het Nederladnsche bios coopdoek is de Italiaansche film. O.m. door de enkele jaren geleden ten onzent vertoon de rolprent „Ouo Vadis" maakten wij reeds eerder met het Italiaansche product kennis en op het oogenblik dat wij dit schrijven „draait" in een der hoofdstedelijke bioscoop theaters de alleszins interessante historische film „Scipio Africanus". waarin wij den his- torischen strijd tusschen Scipio en zijn Ro- meinsche legioenen eenerzijds en Hannibat met zijn Carthagers anderzijds beleven. Door zijn massale opzet doet deze film sterk aan een groot werk als „Ben jflur" denken en omtrent de kwaliteiten der Italiaansche massa-regie, behoeven wij niet langer in twijfel te verkeeren. Machtig boeiend door het imposan te gegeven de gigantische slag om Carthago met ruitervolk, voetvolk en gansche horden olifanten, welke laat ste in die dagen kennelijk de heden- daagsche tanks vervingen, is op in drukwekkende wijze gefilmd heeft een film als deze de verdienste, dat zij instructieve en toelichtende ele menten bevat, afgezien van de melo dieuze Italiaansche taal. die zoo woordelijk en volledig mogelijk op het doek in liet Nederlandsch wordt weergegeven. Meer Italiaansche films staan ons te wachten en zij zullen zeker een aantrekkelijke afwisseling op het huidige film-menu vormen. De Nederlandsche film. En de Nederlandsche film? Er is. mogen wij aannemen, veel nieuws in den maak en wij zullen wat dat betreft, dus moeten af wachten. Alleen kunnen wij ons niet ont trekken aan den indruk dat het aantal dier genen die tezamen en in vereeniging de „een heid" in de Nederlandsche film willen be vorderen. wat al te groot is. De tijd zal loe ren of het alle vakmenschen zijn, die ons grootsche plannen aankondigen en of de resultaten evenredig zullen blijken aan de toezeggingen. Intusschen hebben de verschil lende „reprises" het voordeel, dat wij en kele goede oude Nederlandsche films nog eens te zien krijgen en wij denken daarbij o.m. aan de door den Nederlandsche cineast Mannus Franken vervaardigde Indische film „Pareh", „het lied van de rijst". Deze film. waarmee de bioscoopliefhebber al een viertal jaren geleden kennis maakte, bezit naast vele technische gebreken beeldovergang, geluidsverdeeling e.d.1 tal van bijzondere kwaliteiten en niet ten, laat ste de gj'pote verdienste, ons het leven der inlanders in hun dagtaak op de rijstvelden en hun gebruiken in de dessa's mitsgaders hun merkwaardige zeden, gewoonten en bij geloof te laten zién. Mannus Franken, op wiens naam enkele prachtige artistieke films staan („Branding", „Schip in Nood", e.a.) heeft juist onlangs nog een Indische koloni satie-film voltooid en zijn werk draagt niet weinig bij tot den bloei van een eigen-Ne- derlandsch. artistiek filmbedrijf. Al bii al is'er. meenen wij. genöeg aan trekkelijks voor den waren bioscoopliefheb ber te genieten, zoodat wij. ook wat dat be treft, terecht de naam van een andere rol prent van Manuus Franken mogen herin neren: ,,'t Sal waarachtig wel gaan!" ZEEPDISTRIBUTLE. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat voor wasscherijen, die waschgoed van onderdeelen van de Duitsche weermacht in be handeling nemen, de volgende regeling is getroffen: De Commandanten van de be treffende legeronderdeelen zul len aan de wasscherijen een z:g. „Bescheinigung" afgeven, waarop het gewicht van de hoe veelheid droog waschgoed, die in behandeling wordt gegeven, vermeld staat. De wasscherijen dienen deze „Bescheinigungen" op te zen den aan het Rijksbureau voor Chemische Producten, Sectie Zeep, Laan Copes van Catten- burch 16 te 's-Gravenhage, door welke instantie hun een toe wijzing voor de benoodigde hoe veelheid zeep verstrekt zal wor den. SLACHTVEE. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt hekend, dat door de Nederland sche Veehouderijcentrale de volgende plaatsen voor de leve ring van voor de slacht bestemd rundvee zijn aangewezen. Ach ter iedere plaats staat vermeld de dag waarop het vee moet worden geleverd. Groningen: Winschoten, Maan dag, Groningen, Dinsdag. Friesland. Sneek, Dinsdag, Wolvega, Woensdag: Drachten, Donderdag; Leeuwarden, Vrij dag. Drenthe: Assen, Woensdag, Hoogeveen, Donderdag. Overijssel: Stecnwijk, Maan dag; Deventer, Dinsdag; Rijs- sen, Woensdag; Zwolle, Vrij dag. Gelderland: Arnhem, Maan dag; Nijkerk, Maandag; Nijme gen, Maandag; Doetichem, Dinsdag, Apeldoorn. Woens dag; Borculo, Woensdag; Tiel, Donderdag; Zutphen, Donder dag. Utrecht: Utrecht, Vrijdag. Noord-Holland: Amsterdam, Maandag (Woensdag uitslui tend voor vette kalveren); Alk maar, Maandag, Purmerend, Dinsdag; Hoorn, Woensdag, Schagen, Donderdag. Zuid-Holland: Gorichem, Maan dag; Rotterdam, Maandag en Dinsdag; 's-Gravenhage, Dins dag: Middelharnis, Woensdag; Delft, Donderdag: Gouda, Don derdag; Leiden. Vrijdag. Zeeland: Hulst, Maandag; Goes, Dinsdag; Vlissingen, Woensdag; Zierikzee, Donder dag: Breskens, Vrijdag. Noord-Brabant: Breda. Maan dag: Eindhoven, Dinsdag; Til burg, Dinsdag: Bergen op Zoom Woensdag; 's-Hertogenbosch, Woensdag: Cuyk, Donderdag; Roosendaal, Vrijdag; Limburg: Maastricht, Maan dag; Horst, Dinsdag; Valken burg, Woensdag; Roermond, Donderdag; Venlo, Vrijdag. Opgaven ter levering moeten in het bezit van de kringzaak voerders zijn uiterlijk op den Woensdag der week, vooraf gaande aan die, waarin men wenscht te leveren. Opgave- kaarten zijn verkrijgbaar bij de zaakvoerders en kringzaak voerders d. Nederlandsche Vee houderijCentrale, alsmede bij de plaatselijke bureauhouders van de provinciale, voedselcommis- sarissen. Bij de opgaven voor levering op de Rotterdamsche markt moet worden aangegeven of men op Maandag of Dinsdag wenscht te leveren. Weging en uitbetaling vinden plaats op den dag na de leve ring. De prijzen, waartegen de Ne derlandsche Veehouderijcentra le voor slachting bestemd rund vee koopt, worden vastgesteld op de volgende bedragen gel dende per kilo levend gewicht voor de daarbij aangegeven soorten rundvee, klassen en kwaliteiten, uitgedrukt in cen ten: Vette koeien, ossen en stieren: aa a. b. c. w. 1. 61 55 49 43 36 2. 59 53 47 41 33 3. 57 51 45 39 30 Vette kalveren; aa. a. b 1.03 88 68 78 60 52 Gras kalveren a. 45 35 27 Nuchtere kalveren a. 44 36 30 Voor afwijkende dieren wordt de prijs naar kwaliteit vastge steld. Bij levering op de ontvangst plaatsen te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag. Alkmaar', Hoorn, Purmerend, Schagen, Delft, Leiden en Utrecht wor den de prijzen voor vette koeien ossen en stieren in de klassen aa, a, b en c en der vette kal veren in de klassen aa. a. en b met 2 cent verhoogd. Op de uit te betalen bedra gen worden de fondsgelden in mindering gebracht. en voorzooveel noodig, ter controle van de op andere formulieren gedane schade-aan giften. Hypotheekhouders, pandhouders, huurverkoopers, alsmede crediteuren die zich eigendom tot zekerheid hebben doen over dragen, kunnen desgewenscht op deze for mulieren mededeeling doen betreffende oor logsgeweldschade, aan hun onderpanden geleden. Zij kunnen hieraan evenwel gee nerlei gevolgtrekking verbinden^nopens hun rechtspositie, welke eventueel nader zal wor den geregeld. Voor iederen debiteur moet de crediteur een afzonderlijk formulier in twee voud invullen en inzenden bij de schade enquete-commissie. waarbij de debiteur is ge registreerd. Tevens moet de crediteur hierbij een verzamelformulier insluiten, waarop de vorderingen, welke door hem bij de desbe treffende schade-enquete-commissie zijn aan gegeven, worden gerecapituleerd. De formulieren F en FF zijn o.a. verkrijg baar bij de volgende postkantoren Noordholland: Alkmaar, Amsterdam, Haar lem, Den Helder en Hilversum. De strijd hervat. Gistermiddag heeft te Amsterdam een ver gadering plaats gevonden van een 40-tal vooraanstaande personen uit de Socialisti sche Arbeidersbeweging in Nederland, mee- rendeels functionarissen der S.D.A.P., lezen wij in Het Volk. De leider der bijeenkomst, de heer Tjerk van der Zee, die ook het initiatief tot deze bespreking had genomen, zette in zijn ope- De zorg voor de gewonden In een veldlazaret wordt een Duitschen soldaat een gipsverband gelegd. (Foto Weltbild) ningswoord in het kort nog eens zijn bedoe lingen uiteen. De mentaliteit en de gevoelens van de Socialisten van vóór 10 Mei. zeide hij. zullen een andere moeten worden. Wij zullen van het volk Socialisten moeten maken die in zien, dat een volkseenheid de waarachtige voonvaarde is voor een hoogere samenle vingsvorm. De Socialistische idêe zal daarbij be- heerscht moeten worden door concrete Socia listische plannen en eischen. Hierdoor zal de nieuwe Socialistische beweging uit de S.D.A.P. kunnen worden tot een krachtige stuwkracht, die mede de voorwaarden helpt vormen voor Socialistisch regeeren. Na een uitvoerige bespreking, waarbij slechts t.a.v. de uitwerking van enkele be ginselen, verschil van meening bleek te be staan, werd met algemeene stemmen beslo ten tot de stichting der Nederlandsche So ciale Werkgemeenschap.' Voorzitter werd de heer Tj. van de Zee, secretaris de bekende man uit de tuinders wereld W. van Dok. De heer Rost van Tonningen, commissaris van de S.D.A.P., woonde de besprekingen bij. ALKMAAR, 14 Sept. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 120.000 kipeieren 6.20 —6.75, kleine 3.805 per 100 stuks. ALKMAAR. 16 Sept. Veemarkt. 30 Vette koeien f 200365. 82 vette schapen f 36^—60. NOORDSCHARWOUDE, 16 Sept. Aanvoer: 3000 Kg. aardappelen: Bevel. 3.20—3.40. grooten 3.30, bl. eigenheimers 4.30, drielingen 22.60. kleine 2.—. 13700 Kg. uien 44.20. drielingen 44.10, grove 4.40— 4.50„g ele nep 44.40. 3300 Kg. spercieboo- nen 9.50—13.60. 2400 Ke. roode kool 3—7.30, 14300 Kc. witte kool 2.30—2.60. 1100 st. bloem kool 12.70. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Sept. Aanvoer: 2500 Kg. aardappelen: Bevel. 3.80, eigenh. 4.30. bl. dito 4.70. drielingen 2.60, 201350 Kg. uien 44.30. drielingen 44.10. gro ve 4.10—4.40, gele nep 44.30. stek 1.50 I.70. 3500 Kg. peen 1.10—2.50 1350 Kg. sprr- cieboonen 9.50—14.10. 25 Kg. sniiboonen II.30—12.10. 1200 Kg. kroten 1.20—2.60. 5000 Kg. roode kool 2.706.70, 20675 Kg. witte kool 1.70—2.5, 750 Kg. gele kool 5.70.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3