Berlijn bewaart zijn en vertrouwen rust Nel van Balen Blanken eerste hoogspringen Athletiek kampioen schappen van Noordholland Bombardementen van Londen beschouwd als inleiding tot de slotacte Ergerlijk vandalisme te Zandvoort Het rijksmuseum thans Sport en wedstrijden SLECHT WEER BEÏNVLOEDT DE PRESTATIES. De .Maatschappij Rembrandt" heeft haar jaarlijksche tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend. Links de heer Jan de Boer, voorzitter van de Maatschappij, rechts de schilder Gerard van Vliet (Foto Pax-Holland) DE BERLIJNER KENT DE KRACHT VAN HET DUITSCHE LEGER EN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. (Van onzen V.P.B.-correspondent). Berlijn, September 1940. Het spreekt vanzelf, dat geheel Berlijn den mond vol heeft van de oorlogsgebeurtenissen der laatste da gen. Dat wil evenwel niet zeggen, dat er sprake zou zijn van zenuwachti ge onrust of dat er bepaalde veran deringen in het dagelijks leven val len op te merken. Integendeel, de nachtelijke Engelsche vliegeraan vallen op de Duitsche hoofdstad heb ben tot eenig gevolg dat het geheele Duitsche volk in al zijn lagen volko men overtuigd is van de rechtvaar digheid van de thans ingezette ver geldingsactie. Dit is des te meer verklaarbaar, daar de Duitsche radio en de Duitsche pers over vol do.ende materiaal uit Engelsche bron be schikken, dat nu aan de openbaarheid wordt prijs gegeven en waaruit blijkt, dat, Engeland met dezen oorlog het doel beoogde. Duitsch land omver te werpen, te verbrokkelen en den oorlog te voeren met de onmenschelijk- ste middelen, uithongering door middel van de blokkade en het bombardeeren van weer- looze burgers, om op deze wijze de overwin ning te behalen. Dat deze hoop niet in ver vulling gaat, is enkel en alleen te danken aan de Duitsche weermacht, die zich op dit oogenblik ten taak heeft gesteld, de beslis sing van dezen oorlog op Engelschen bodem uit te vechten. BERLIJN IS NIET ONDER DEN INDRUK Het is zeer interessant en leerrijk tevens om gesprekken te voeren met de Berlijners, die in de afgeloopen twee weken bijna eiken nacht één tot drie uur in de schuilkelders hebben moeten doorbrengen. Niemand neemt het gebeurde tragisch op, niemand is mismoedig, want iedereen weet, dat de voorgeschreven maatregelen alleen ten doel hebben, lijf en leven van eiken bewoner van de hoofdstad tegen gevaar te beveiligen. Zij weten allen, dat de Duitsche luchtafweer de stad beschermt tegen ernstiger aanvallen. Zij zijn er zich van bewust, dat de hier en daar aan woonhuizen toegebrachte schade niet de minste militaire beteekenis heeft niet alleen, doch dat het moreel van de be volking er niet in het minst door wordt be ïnvloed. Men betreurt het natuurlijk, dat er onschuldige slachtoffers zijn gevallen, ge heel zonder noodzaak, want ook een eenvou dige werkman, de in Engeland zoo vaak en met voorliefde geciteerde „man in the street" is er ten volle van overtuigd, dat deze wijze van oorlogvoering door Engeland is be gonnen en ook nu nog wordt voortgezet, hoe wel de vergeldingsmaatregelen in vollen gang zijn. Over deze vergelding heeft natuurlijk ook iedereen den mond vol. Doch het is merk waardig, dat daarbij geen sprake is van leedvermaak wat van zuiver menschelijk standpunt zeer goed verklaarbaar zou zijn, maar men beschouwt ze hier als een dwin gende noodzaak, daar Engeland alle waar schuwingen in den mind heeft geslagen en elke gelegenheid om met Duitsehland tot een vreedzame oplossing te geraken van de hand heeft gewezen. Men kent.de kracht, van het Duitsche luchtwapen en men weet, dat het harde slagen weet toe te hrengen, als het eenmaal is losgelaten. Men heeft nog steeds de indrukwekkende afbeeldingen voor oogon uit de filmjournaals, uit de veldtocht in Polen. Men ziet aan zijn geestesoog opnieuw het beeld voorbij trekken van de verwoesting van Warschau, van Sedan en van Rotter dam, en dan kan men zich gemakkelijk voor stellen, hoe de hoofdstad van hot Britsche rijk er uit zal zien, als de aanvallen voort duren. VERNIETIGING VAN LONDENS MILITAIRE DOELEN HOOFDZAAK. De legerberichten worden natuurlijk druk besproken. De algemeene opvatting is deze, dat door de luchtaanvallen op Londens mi litaire doelen de weerstandskracht van Engeland moet worden verminderd. In den thans ontketenden totalen luchtoorlog ziet men ook slechts do voorbereiding voor de slotacte. Men er is hier algemeen van over tuigd, dat Engeland in een ommezien ten onder zal zijn gebracht, als de Duitsche oor logsmachine zich eenmaal in haar geheel In beweging heeft gezet. Wat men hier niet kan begrijpen is, dat de Engelschen in hun radioui.fzendingen in vreemde talen probeeren'om de uitwerking van de Duitsche bommen te verkleinen, ja„ als onbeduidend voor te stellen. Correspon denten schilderen in indrukwekkende wooi-- ^den de gruwelijke werkelijkheid. Welk oog merk heeft men in Londen met deze pogin gen om dien indruk te verzwakken? Deze maken in het buitenland geen indruk. De waarheid laat zich niet bemantelen, en het feit valt niet te loochenen, dat de Engelsche tegenstand tegen de Duitsche aanvallen af neemt. Engelaiuls stralenkrans is niet meer te herstellen door de weinige vliegeraan vallen op Duitsch gebied. Het geloof aan de onoverwinnelijkheid van Engeland is voor goed verdwenen, ongetwijfeld ook bij die mannen in Londen, die de verantwoordelijk heid dragen voor dezen oorlog. Vaak hoort men de vraag stellen, waarom het Engelsche volk zich in dén afgrond heeft laten medeslepen door Ghurchill en zijn hel pers en hen blijft volgen. Daar is geen ant woord mogelijk, en zoo houdt men het ei- lder voor, dat het totaal verblind is. Deze verblinding is nu reeds jaren lang systema tisch doorgevoerd door Ghurchill tegenover zijn volk en de geschiedenis, en zette zich voort toen hij dezen oorlog begon en tegen beter weten in doorzette. Dit is ontvettend! Doch dat moeten de Engelschen voor zich zelf uitmaken. Wel licht is het een beproeving, dat het Duitsche volk en zijn Fuehrer is opgelegd door het noodlot en die moet worden uitgevochten, of men wil of niet. Opnieuw richt het Duitsche volk den blik naar het Westen, waar de dobbelsteenen van den oorlog weder rollen en de laatste inzet wordt gewaagd om dezen oorlog te AMSTERDAM. De wedstrijden van gisteren hebben zich bepaald tot korfbal en athletiek. Het district Noordholland der N.A.U. sloot gister op de Sintelbaan het seizoen met het houden van de districtskampdoenschappen. Het weer werkte helaas niet mee, zoodat de prestaties ver onder de verwachting bleven. De poging om het 100 meter eslafetterecord te breken, bleef achterwege, omdat de Trekvogelsploeg niet verscheen. Doordat de Sintelbaan door de vele regens doorweekt was, hadden de deelnemers op de lange afstanden het lang niet gemakke lijk. De tijden waren dan ook zeer middel matig. Goede prestaties werden geleverd op de 800 meter, op welk nummer Van Gog van Haarlem en Elsinger van A.V. '23 pre- sies gelijk over de eindstreep gingen, bij het hoogspringen, waarbij Houtman de 1.80 meter haalde en bij het discuswerpen, waarbij de Zaankanter De Graaf met een worp van 40.65 meter de aandacht op zich vestigde. Tegen de verwachting kon de Nederland- sche kampioen op de 5000 meter Walther het tegen zjjn tegenstanders niet bolwerken, vooral de Bruyn van A.A.C. liep een uit stekenden wedstrijd en nadat Walther door maagkramp de baan verlaten had, kon de A.A.C.-er dan ook onbedreigd winnen. De 100 meter leverde een felle strijd tus- schen Heyn en Schaap, nadat Heyn aan vankelijk een kleinen voorsprong genomen had, voerde Schaap zijn tempo dermate op, dat hij vrijwel gelijk met Heyn aankwam. Heyn werd door de jury tot winnaar ver klaard. Bij de dames kwamen geen verrassingen voor. De prestatie van me.j. E. Dammers op het speerwerpen was nog wel de beste. UITSLAGEN. De uitslagen luiden: Heeren: 100 meter: 1. Heyn, A.V. '23 11.1 sec.-; 2, Schaap, Haarlem, 1V1 sec. 200 nieter: 1. Van Beveren, A.V. '23, 22.6 sec.; 2. Schreuder, Haarlem, 23.2 sec. 400 meter: 1. Blok, Olympia, 52 sec.; 2. Peereboom, A.A.C., 52.9 sec. 800 nieter: 1. en 2. Van Gog, Haarlem en Elsinger, A.V. '23, beiden in 2 min. 3.8 sec. 1500 meter: 1. Koopman, Haarlem. 4 min. 24.5 sec., 2. Van Baekel, A.V. '23, 4 min. 29.6 sec. 5000 meter: 1. De Bruyn, A.A.C., 16 min. 27.4 sec.; 2. Bakker, A.A.C., 16 min. 34.7 sec. 4 X 100 nieter estafette: 1. A.V. 1923 in 43.3 sec.; 2. Haarlem 44.7 sec. 4 X 400 meter estafette: 1. A.V. 1923, 3 min. 42.4 sec.; 2. A.A.C., 3 min. 42.6 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Verkes, Haarlem, 3.45 meter! 2. Lamoree, Haarlem, 3.35 m. Hoogspringen: 1 Houtman, A.V. 1923, 1.80 meter; 2. Wolvetang, A.A.C., 1.75 nieter. Discuswerpen: 1. De Graaf, Zaanland, 40.56 meter; 2. Oreel, A.P.G.S., 35.79 nieter. Speerwerpen: 1. Van Kalken, A.V. 1923, 49.57 meter; 2. Wolvetang, A.A.C., 46.25 me ter. Kogelstooten: 1. 'Oreel, A.P.G.S., 13.29 me ter; 2. De Graaf, Zaanland, 12.76 meter. Verspringen: 1. Houtman, A.V. 1923, 6,81 nieter; 2. Avis, A.A.C., 6.13 meter. Met ver:oi naar huis - Alvoiens naar de Heimat te vertrekken leveren de Duitsche soldaten de overtollige uitrustingsstukken voorloopig in (Foto Weltbild) winnen. Hier is iedereen er van overtuigd, dat hij gewonnen zal worden, en zelfs zeer spoedig, hoewel men zich daaraan heeft ge wend en het voorbeeld van den Fuehrer volgt, door geen termijn te noemen en zich niet aan voorspellingen te wagen. 10 X 100 meter estafette: 1. A. V. 1923 in 1 min. 51.3 sec.; 2. A. A.C., 1 min. 52.6 sec. DAMES 100 nieter: 1 Mevrouw F. Blankers- Koen (Sagitta) 12.4 sec., 2 A. de Vries (A.D.A.) 12.5 S6C. 200 meter: 1. A. de Vries, (A.D A.) 26.8 sec. 2 E. Dammers (Zeeburg) 27.4 sec. 4 x 100 meter estafette: 1 „Sagitta" 52 sec. 2 „Zeeburg" 52.2 sec. Hoogspringen: 1 N. van Balen Blanken (Sagitta) 1-50 meter, 2 R. de Goede, (K.N.A. U.) 1.35 meter. Discuswerpen: 1 A. Niessink (Sagitta) 36.80 meter, 2 S. van Leeuwen (Zeeburg) 32.28 m. Speerwerpen: E. Dammers (Zeeburg) 35:57 meter, 2 G. Slisser (Sagitta) 33.58 meter. Verspringen: 1 Mevrouw F. Blankers Koen (Sagitta) 5.36 meter; 2 N. van Balen- Blanken (Sagitta) 4.99 meter. Kogelstooten: 1 W. Albers (Sagitta) 10.95 meter, 2 S. van Leeuwen (Zeeburg) 10.24 m. COURSES TE DUINDIGT. Goede prestaties van, Alkm.aar- sche en Wieringer dravers. In de gisteren gehouden courses te Duin- digt werden de volgende prijzen gewonnen: Madeleine-prijs: gewonnen door David O (eig. C. A. Oltshoorn te Stompwijk) in 1.38.4 Km. tijd. Mignon-prijs: gewonnen door Zanipa van Nz. (eig. J. Wilteveen te Afkmaa) in 1.30.1 Km. tijd. Lotus-prijs: gewonnen door Alcala .(eig. stal Groenendaal te Den Haag) in een halve lengte. Mimosa-prijs: gewonnen door KozirB. (eig. G. J. v. d. Elshout Pzn. te 's-Gravenhage) in 1.32.3 Km. tijd. Minerva-prijs: gewonnen door Amazone G (eig. G. Poppen te Hippolytushoef) in 1.33.6 Km. tijd in vier heats geloopen. Ter verlichting van de werkzaamheden der luchtbeschermingsdiensten worden op de achterzijde van verschillende Amsterdamsche huizen nummers geschilderd, welke correspondeeren met het hulsnummer aan de voorzijde (Foto Pax-Holland) HEILIG HARTBEELD DE HANDEN AFGESLAGEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in Zandvoort 'n wandaad gepleegd, welke in de geheele badplaats verontwaardiging heeft, gewekt. In dien nacht hebben tot dus verre onbekende mannen het voor huize „Sterre der Zee" staande Heilig Hartbeeld moedwillig beschadigd. Omstereeks half twee hoorde de moeder-overste van dit huis in den voortuin mannenstemmen, doch aan gezien deze het huis niet verdere naderden, liet zij dit voorval op zijn beloop. Groot was echter de ontsteltenis, toen des morgens bleek, dat van het Heilig-Hartbeeld dat reeds tal van jaren den voortuin siert, de handen waren afgeslagen. Men vond ze onder 't beeld in het gras. De vandalen heb ben zich niet alleen vergrepen aan het beeld van Christus, maar in de onmiddellijke na bijheid hebben zijn de bloempotten onderste boven gegooid en de hekken beschadigd. De opzet is dus wel onmiskenbaar. De pastoor van Zandvoort werd onverwijld van de snoode daad in kennis gesteld en de ze begaf zich met een kerkmeester, na de vernieling te hebben geconstateerd,, naar de Nederlandsche en de Duitsche politie, om hiervan aangifte te doen. De verontwaardiging over dit schandelijk bedrijf is groot. De pastoor, die tegenover huize „Sterre der Zee" woont werd op zijn gang door het dorp niet alleen door vele pa rochianen, maar ook door tal van niet-ka- tholieken aangesproken om hun deelneming en deernis te betuigen met dit ergerlijke vam dali'sme, en hun verontwaardiging te uiten over zulk een handelen. Nog Donderdagavond is in de Parochie kerk van Zandvoort een oefening van eer herstel wegens den Christus aangedanen smaad gehouden. Gisteravond is deze oefe ning van eerherstel herhaald. Er ie nog genoeg te xien erin* te hooren. Een groot gedeelte van het rijksmuseum is nog altijd leeg. De zalen zijn stil en ver laten. De kale muren staren mistroostig neer op de enkeling, die in de thans ge sloten gedeelten van het museum binnen komt, Het gevaar uit de luoht noopt de di rectie van het museum nog steeds de kost baarheden op veiliger plaatsen geborgen te houden. Gelukkig echter is niet het geheele mu seum gesloten. Gedurende de herfstmaan den zal er ondanks de vele leege plekken, toch veel te genieten zijn. Momenteel wor den n.1. in het museum vier exposities ge houden. Er is de tentoostelling van 18e eeuwsche grafiek, aangevuld met nieuwe aanwinsten, er is de tentoonstelling van Belgische hedendaagsche kunst, er is de tentoonstelling van werken van den schil der Mastenbroek over de drooglegging van de Zuiderzee en er is de tentoostelling van de collectie Prof. Dr. O. Lanz. Vooral deze laatste tentoonstelling, die nog slechts korten tijd opengesteld is en be staat uit Italiaansche kunst, is fraai. Daar naast zijn er in het museum iederen mid dag kamermuziek-uitvoeringen, die de volle aandacht van het publiek verdienen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4