Middagmaal voor 60 cent p dag, V J. F. SCHELLINGER JUTT ilÜTJ Heeft iemand? Ingezonden Gasstellen vanaf 87 ct. Zonder punten steeds geopend MacUtiieuw-ó Handgranaten Advertentïën VerhuizingeneoTransparten STAATSLOTERIJ Voor Trouwauto's Garage Manshanden H.H. HUISEIGENAREN Betrekkingen Te huur Te koop ïlieuuM uit Uaè Adu4AJt£jrdLetc&iien OjKUurflen ^ocuwUikaafuin (Uj onze aditeiimdeis Maandag 16 September 1940 Tweede Blad Het halen der identiteitsbewijzen Uitreiking vleeschkaarten Jeugdige vandalen Verkeersongeluk op de Zuidstraat Een middagmaal voor 60 cent Diefstal in „Formosa" „Heldersche Express". ALGEMEENE HELDERSCHE BEGRAFENIS ONDERNEMING ZIEKTE- fiOVERTEEREN DOEIVERKOOPEH Tehuis voor Militairen - Kanaalweg 106 Het was een succes! Wederom ontvingen wij een partij Tel. 501. v. GALENSTRAAT 48. aangeboden aangeboden aangeboden Uit het politie-rapport Visscherij zijn geen Tusschen de Wielen (li) Heden- en morgenavond de lettere A, B en C. Wij herinneren er aan, dat het doen legali- eeeren der identiteitspapieren heden in onze stad een aanvang neemt. Zooals men in een advertentie heeft kunnen lezen diene men zich met de distributiestamkaart, benevens een goedgelijkende pasfoto naar het distributie kantoor te begeven. Vanavond en morgenavond zijn de letters A, B en C aan de beurt. De uren waarop men zich aan het Distributiekantoor dient te ver- Voegen zyn van 5.30 tot 7.30 's-avonds. Men kan ook met z(jn stamkaart in zijn evacuatie-oord terecht. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat men ook op het distributiekantoor' of bij de secre tarie van zijn tijdelijke woonplaats terecht kan om zijn stamkaart met foto af te laten stempelen of zich te voorzien van een ander geldig identificatiebewijs. Vangt vandaag aan. De uitbreiding der vleeschdistributiekaarten vangt, zooals men in de Heldersche Courant gelezen heeft, heden aan. De letters A, B, C, D en E dienen zich vandaag aan het distribu tiekantoor met hun stamkaart te vervoegen. Morgen zijn diegenen aan de beurt, wier naam begint met F, G, H, I of J. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Sfofwisseiingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon I 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Leegstaande huizen bekogeld. Zaterdagmiddag waren we er getuige van, dat een drietal boefjes, wonende in den Ouden Helder, in den leeftijd van 10 tot 12 jaar, een blok huizen op den Singel, aan den achterkant bekogelden met steenen. Het was blijkbaar hun bedoeling de ruiten, die door het bombar dement gespaard waren, door hun steenen te vernielen. Een poging om een der jonge vandaaltjes naar het hoofdbureau te brengen, mislukte, door het erbarmelijk misbaar van het slacht offer, waarop we het jongmensch ter plaatse maar een afstraffing hebben toegediend, in de hoop, dat de overtuiging dat ook burgers toe zicht kunnen houden op de onbewoonde pan den van stadgenooten, hen ervan zal weerhou den, dergelijk vandalisme te bedrijven. Wij dringen er ten sterkste op aan, dat ieder tegen dergelijke vernielzucht ten strengste optreedt. Zeer vele stadgenooten zijn reeds ernstig gedupeerd door de ge beurtenissen van de laatste maanden, als hun bezittingen nu ook nog overgeleverd moeten worden aan de vernielzucht van een stel kwajongens, is het eind ervan zoek. De politie kan tenslotte niet overal tegelijk zijn en zal dit vandalisme zeker direct den kop indrukken. Zaterdagmorgen reed een op leeftijd zijnde man per fiets over de Zuidstraat in de rich ting van de Binnenhav-.n. Op een noodlottig oogenblik is toen, door den vrij harden wind, een der broekspijpen van den wielrijder tus- schen de ketting gekomen, tengevolge waar van de fiets niet meer n bedwang gehouden kon worden en van het rijwielpad over de straat schoot. Juist passeerde een militaire auto, waarvan de chauffeur helaas niet meer in de gelegen heid was, het stuur te wenden. Zoodoende kwam de man terecht onder de auto, waarbij hij een ernstige hoofdwonde opliep. Per zie kenauto werd hij terstond naar een genees heer vervoerd. Bij het politie-onderzoek kwam vast te staan, dat de chauffeur van de Duitsche auto hoe genaamd geen schuld treft. Het ligt niet in onze bedoeling alle goede en goedkoope eetgelegenheden in onze stad aan te bevelen. We moeten hierop een uitzon dering maken, door een verzuim van onzen kant, gepleegd in het nummer van Zaterdag, nl het verzuim van het plaatsen van een ad vertentie van den leider van het Tehuis voor militairen aan den Kanaalweg. Van heden af, kan men daar, voor den prijs van 60 cent (fl. 3.75 p. abonn. voor 7 maal tijden) een eenvoudigen, maar goeden maaltijd krijgen, bestaande uit een kop soep of bouil- lan, aardappelen met vleesch en saus, groen ten van den dag, fruit of andere toespijs. Men zie de advertentie, voorkomende in dit nummer. ZOONTJE AANGEREDEN. Een bewoner van de Tuinstraat kwam bij de politie zijn nood klagen, dat zijn 11-jarig zoontje dezer dagen door een motorrijder op den Brakkeveldweg was aangereden en ver wond. De motorrijder is echter onbekend. Kinderen opgepast! Er was een aardig jochie Aan 't spelen op de straat; Hij had een buitenkansje, Hij vond... een handgranaat! Hij liet (dat denken jullie?) Dat ding waar hij het vond, Want spelen met zoo'n ploffer Leek hem wat ongezond! Hij ging naar de politie En meldde wat hij zag. En die ging toen eens kijken Waar 't brokje ontuig lag! Nee, beste, brave jongens, Dat deed hij niet, helaas, Die kleine, lieve jongen, Die deed zoo heel erg dwaas. Hij nam een zware hamer: Een harde slag en toen? Ach, jullie weten allen Wat handgranten doen Door één moment van dwaasheid, Door wat nieuwsgierigheid, Raakt menigeen het leven, Of ledematen kwijt... Mocht j'ooit dus zooiets vinden, Houd dan je handen thuis, 't Is beter blij te leven, Dan blind in 't ziekenhuis H. H. Duitsche matroos betrapte echter de schuldige. Zaterdagnacht, te omstreeks 12 uur, bevond zich in lunchroom Formosa aan de Spoorstraat een persoon, die bezig was diverse deelen van de outillage te doen verdwijnen in zijn zak. Verschillende blaadjes en melkkannetjes wa ren reeds in de wacht gesleept en naar alle waarschijnlijkheid zouden nog meerdere ge volgd zijn, ware niet juist een Duitsche matroos voorbijgekomen, die vermoedende dat hier onraad was, staan bleef en een en ander bleef gadeslaan. Toen de matroos constateerde dat hier in derdaad een inbreker zijn slag aan het slaan was aarzelde hij niet, doch stapte de lunch room binnen en nam het stelende heerschap aan de kraag mee naar buiten. Hier ontmoet te hij een agent, aan wien hij den inbreker uit leverde. BALDADIGE JEUGD. Nog steeds blijkt dat de Heldersche jeugd niet beseft dat het nu geen tijd meer is zich aan baldadige spelletjes over te geven. Giste ren toch werd de politie gealarmeerd om in de Leliestraat te komen, alwaar de spes patriae bezig was diverse glasruiten met steenen te bewerken. Wij spreken nogmaals de hoop uit, dat ook de ouders hun kroost ten dezen nog eens extra zullen onderhouden. JEKKER GESTOLEN. Kleedingstukken zijn hun gewicht in goud waard. Zoo werd er gisteren uit een woning aan de Anjelierstraat een splinternieuwe jekker gestolen. De politie stelt een onderzoek in. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DE VROEGE SLUITING VAN HELDERSCHE ZAKEN. Geachte Redactie. Sedert eenige dagen heb ik Den Helder weer gekozen als woonplaats en ik moet eerlijk zeggen, het spijt me, dat ik dat besluit niet eerder genomen heb. De drukte langs den weg viel me mee. De stad is weer bewoond en dat doet prettig aan, maar ook de rust hier is een weldaad. In m'n evacuatietijd heb ik niet zoo weldadig geslapen als in mijn eigen huis. Eén ding, meneer de redacteur, heeft me echter teleurgesteld. Zaterdagavond om tegen zes uur ging ik de stad in om eenige inkoopen te doen. Bij vijf, zes zaken achter elkaar stootte ik m'n neus, omdat de dames of heeren reeds verdwenen waren. Ik heb mij afgevraagd of de heeren reeds zulke goede zaken gemaakt hadden, dat ze de rest van hun clientèle niet meer noodig hadden. U hebt in uw krant er meermalen op gewe zen, dat de middenstand het zoo zwaar had en dat wij vooral de Heldersche middenstan ders moesten steunen. Maar hoe is dat nu te rijmen met het vroege sluiten van de winkel zaken Mij dunkt, dat men dan geen klant de deur voor zijn neus moest sluiten. Op Zaterdag avond om half zes gesloten zijn, terwijl er een stad vol volk is, spreekt m.i. niet van den ernstigen wil om zooveel mogelijk ervan te maken wat ervan te maken is. Ik weet zeker, dat ik namens vele stadge nooten spreek, als ik den zakenlui dringend verzoek hun winkels later open te houden. In het andere geval zou ik m'n medebewoners willen verzoeken, negeer ook overdag die zaken, die 's avonds om vijf uur, half zes, de deur voor uw neus hebben dichtgedaan. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Een teruggekeerd stadgenoot. We zijn het met inzender volkomen eens, dat het niet verstandig is, dat vele midden standers nog steeds hun aaken zoo vroeg sluiten. We hebben er al eenige malen op ge wezen, dat we deze tactiek fout vonden. Wil men 's avonds de stad nog verlaten, laat men dan in ieder geval den laatsten trein nemen. We voelen, dat men, zooals velen nu handelen, zijn klanten en... zichzelf dupeert. Het ligt op den weg van de besturen van de Middenstandsorganisaties deze dingen eens met hun leden te bespreken. Kan dit niet op een vergadering, dan is het wenschelijk per circulaire. Zooals nu vele middenstanders han delen is niet in het belang van de stad en in het belang van den middenstand. Red. Heldersche Crt. Geboren: HENDRIKA, Dochter van: H. DE BOER en S. DE BOER—Postmus Havikstraat 2, Den Helder. Tijdelijk adres: Juliana-zieken- huis, ter Haarstraat, A'dam. Getrouwd: J. L. QUANJER, 2e Luit. der Artillerie en M. J. ZWART. Breda, 16 September 1940. J. REINDERMAN Melkslijter verzoekt beleefd aan z'n klanten, die terugkomen hun oud en nieuw adres te willen opgeven. Portokosten en briefkaarten worden vergoed. Adres: van Speykstraat 29. De Heer en Mevr. Quanjer Zwart zeggen, mede namens wederzijdsche ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ongesteldheid, zacht en kalm, voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Me vrouw MARIA HENDRIKA ZIJM Echtgenoote van den Heer Marinus Adam Kolster, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam: Den Helder (tijd. Bloemen- daal). M. A. KOLSTER Sr. Bloemendaal, 13 Sept. '40 Rustenburgherweg 7. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats vinden in de Kerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal te 8 uur en 9% uur, waar na de begrafenis ten 1 uur op het R.K. Kerkhof te Den Helder. Geen bezoek. Geen bloemen Wij bevelen haar ziel aan in Uwe godvruchtige gebe den. Billijk tarief. Adres: JANZENSTRAAT 49 en IJstent 't Zand. MIDDENWEG 189-191 DEN HELDER TELEFOON 533 Vanaf HEDEN 16 SEPT. verzorgen wij Uw f 3.75 p. abb. voor maaltijden, Ten kantore van de collectrice R. v. Amerongen, Hoofd gracht 43 zijn nog te bekomen LOTEN voor de 4e en 5e klasse der 484e Loterij. Dagelijks geopend van 9-2 uur. naar Middenweg 1 89 Telef. 533 - Den Helder Nieuwe Dodge Auto's KONIJN uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Weggeloopen wit met zwart gevlekte Engelsche. terrier. Terug bezorgen: Middenweg 185. eenvoudig maar goed. MENU: Kop Soep ot Bouillon Aardappelen met vleesch en saus Groenten van den dag Fruit of andere toespijs S.v.p. zoo spoedig mogelijk bespreken: Het oudste en meest betrouwbare adres voor het beheeren Uwer eigendommen blijft „Het Woning-Bureau", Weststraat no. 100. Dit kantoor was nimmer gesloten. Koop-verkoop, Huur-Verhuur, Huurincasso-Assuranties C. J. BOSCH, makelaar. en boaendien zuinig in gebruik. Gevr. Juffr. in de huishouding gep.bij heer alleen, gep. Brieven onder nr. 239, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd EEN LOOPJONGEN. Adres: „Centrum's Hallen", le Vroonstraat. t Mevr. HOOGERDUIJN, Dijk- str. 59, vraagt een flink Meisje voor dag en nacht, dat goed kan koken en geheel zelfstandig alle huishoudelijke werkzaamheden kan verrichten. Brieven adres: Stadhouderslaan 47, Utrecht. Te huur Winkelhuis Kanaal weg 142. Te bevr. J. MOLIJN, p.a. Spanjaard, Parkstraat 26, Julianadorp. Wegens afstel huwelijk te koop een nieuwe Engelsche 2-pers. Slaapkamer, (bestaande uit toogledikant, 2 nachtkasten, 3- deurskast, tafel en 2 stoelen), vier Engelsche clubs met vocht- echte velours, een salontafel, 12 els vloerkleed, wandkleed, pastel Adres: Soembastraat 65. TER NAVOLGING. In de Heldersche Courant van 14 dezer wordt per advertentie medegedeeld, hoe men in het bezit van een identiteitsbewijs kan komen. De goedkoopste wijze van handelen is het gebruik van de distributiestamkaart. In het dorp, waarheen mijn gezin evacueerde, werd m.i. terecht per circulaire bekend ge maakt, dat het 'gebruik van de distributie stamkaart als identiteitsbewijs groote moei lijkheden met zich mede kan brengen bij ver lies of in het ongereede raken van de stam kaart. Daarbij zou nog kunnen worden vermeld, dat, wanneer men de stamkaart als identiteits bewijs gebruikt, men die kaart altijd bij zich zal moeten dragen en alle handelingen, waarbij de stamkaart noodig is (afhalen van bons enz.), persoonlijk zal moeten verrichten. Dit nu is zeer omslachtig en in vele gevallen on mogelijk. In ons dorp worden daarom eenvormige identiteitsbewijzen beschikbaar gesteld, niet tegen 1.per stuk, maar tegen 0.10 per gezin, zoodat voor een gezin met 4 personen boven de 15 jaar in Den Helder 4.en bij ons 0.10 moet wo>den betaald. Waar de kosten van het doen vervaardigen der foto's voor velen in dezen tijd toch al be zwaarlijk genoeg zijn, meen ik goed te doen het dorp hier aan de stad ten voorbeeld te stellen. v. H. 2 FIETSEN TERUG TE BEKOMEN BIJ „ZEEMACHT". Aan Café „Zeemacht" in de Spoorstraat zijn thans 2 fietsen terug te bekomen, die er door vergeetachtige wielrijders zijn laten staan. URK, 13 September 1940. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 2018 pond kuilpaling, van 30300 pond per vaartuig, prijs 21%23% ct.; 600 pond lijn- of beugaal, 2629 ct.; 466 pond fuikaal, 21 tot 29 ct.; 300 pond snoekbaars, 2223 ct. en 100 pond baars, 910 ct. Alles per pond. U krijgt het geld met rente op rente terug Schetsen uit het Buitenveld Boeken, bibliotheken vol, zou men kunnen schrijven over de avonturen, die je meemaakt als je dagelijks heen en weer pleegt te trek ken van Alkmaar naar Den Helder vice versa. Want nergens ontmoet men een grooter ver scheidenheid van Nieuwediepers, nergens méér variëteiten van Helderlingen, behept met deugden en ondeugden, goede en slechte eigenschappen, dan in die zeulende Alkmaar- Helder expresse. En om het nu maar meteen eerlijk te zeg gen: ik heb dien trein lief gekregen. Ondanks de spugende Kooij-werkers en grommende wervianen, ondanks den langen conducteur en kijvende jongelui die alsmaar geen goede plaats kunnen krijgen... Ondanks alles, want lief en leed, leed en lief, hebben we er in gedeeld en nu het einde voor de deur staat, is het met een zekere weemoed in 't hart, dat we afscheid gaan nemen van onze expres, die sedert zoolangen tijd onze beste vriend is geweest. Wij zullen ze missen, die gezellige volge propte coupé's, blauw van de rook en bezwan gerd met de geuren van zweet en meege nomen haring van Pieterse. Wij zullen ze missen, den man en de vrouw, die iederen dag tweemaal op en neer reizen met hun witte Keeshondje, hetwelk langzamerhand allure's aangenomen heeft of heel de trein van hèm is. Wij zullen ze missen, de coupé's waarin de dartele jeugd van Vakschool en Prikfabriek zich pleegde op te houden. De dames, die onze mannelijke eenzaamheid wisten op te luiste ren met hun vroolijk gekrakeel en die menig bejaard en eerzaam huisvader het hoofd deden schudden voor zóóveel onbezonnenheid en levensvreugde. We zullen haar missen, de coupé der slagers, die malkanderen, in opperste solidari teit, opzochten. De coupé der glimmende hoof den, uitbarstend soms van plezanterie als een getapte mop bijzonder gekruid was, zoodat men de slagerslach, ongelogen, 4 wagons verder hoorde opdreunen. En dan onze vrienden, de handelsreizigers. Een wonderlijk stel menschen, die altijd zitten te ruzieën en herriën, doch in feite met elkaar de beste vrienden zijn. Het is in dié coupé's altijd het zelfde beeld: eerst de politiek, dan hoogloopende twist en tenslotte het potje kruisjassen, zwikken of pandoeren. We zullen hen missen, de wagons, waarin (o schande...!) de middenstanders iederen avond, met medeneming van de gewonnen penningen, zich naar hun vluchtoord spoeden. We zullen hem missen, den goudsmid uit de Keizerstraat, die zoo zielsvervoerend kan ge wagen van de balkenbrei zijner moeder, dat 't water U uit den mond loopt en U eerbied voor zülk een moeder krijgt, den restaurant-bezit ter van het Havenplein, die, omdat er in zijn „tent" (overigens een oneerbiedig woord voor een zóó deftige instelling...) toch niemand meer kwam, avond aan avond een acte-tasch, afgeladen met pikantgeurende carbonaden en tongetjes placht mee te zeulen, de welgedane manufacturier, eveneens uit de Keizerstraat, die altijd plaats voor twéé noodig heeft, de eeuwig gratis sigarenuitdeelende ijzer-en-staal- fabrikant uit de Spoorstraat... ja, hen allen zonder uitzondering. Want ze vormden, eigenlijk ongewild, een gezellige sociëteit, waarvan de leden onderling elkander wel beroddelden, uitscholden en négerden, maar toch steeds weer bij elkaar kropen en eikaars gezelschap zochten. En we zullen de vermakelijke historiën mis sen, die dikwijls het zout van den dag waren. Historiën, waard om opgeteekend te worden voor het nageslacht. Om er maar één te noemen, bijv. datgene wat ons kortelings Piet van Nimwegen, allias Piet de Prater, zonder blikken of blozen opdischte. Ons, dat wil zeg gen, „Hannes" uit de Vergulde Koe, een twee tal wervianen, een paar winkeliers en onder- geteekende. Piet de Prater dan was op een avond uit Alkmaar vertrokken, teneinde zich naar zijn echtelijke woning in Nieuwediep te begeven. Genoemde Piet had echter, vóór dat de reis een aanvang nam, een bescheiden glaasje gerstenat verwerkt, zoodat het met een aan merkelijke slaap was, dat hij ging reizen. Door het deinen en schommelen van den trein werd Piet toen wat doezelig en nóg was Sint Pancras niet gepasseerd, of Pieter sliep den slaap des gerechtvaardigen( Nadat Piet dacht slechts luttele seconden verwijld te hebben in droomenfcud, werd hij wakker. Wie schetst echter Piet's verbazing, toen hij zich voelde zitten in een niet-rijdende trein en zónder eenig coupé-genoot. Stijf van 't liggen op de bank, morrelde de Prater het coupé deurtje open en ging op onderzoek uit, een vaag vermoeden hebbend, dat er iets niet naders te noemen aan den knikker zat. Wie schetst echter zijn driedubbele verbazing toen hij, na een kwartier in de meest Egyptische aller Egyptische duisternissen op een on bekend perron op expeditie te zijn geweest, plotseloos voor een bord te staan kwam waarop „Alkmaar" stond. Langer dan een half uur moet de Prater noodig gehad hebben om uit een en ander wijs te worden. Het was een stations-nachtbeambte, die hem tenslotte uit den droom hielp en vertelde, dat het al aardig tegen den morgen liep; het was half zes...!!!! Piet de Prater was dus van Alkmaar naar Den Helder getreind, was blijven liggen, vervolgens weer mee teruggenomen naar zijn punt van uitgang, Alkmaar, om daar, als de vergetene en verlatene, eenzaam den avond, nacht en morgen in de coupé achter te blijven. De zijnen in Den Helder inmiddels overlatend aan duizend angsten en vreezen omtrent zijn wondere bestemming. Nog siddert mij de lever van het lachen lezer, als ik mij de wijze herinner waarop P. d. P. ons van deze ervaring kondschap deed. Ja, wij zullen elkander missen tusschen de wielen! Ondanks het feit, dat we langzamer hand uitgepraat waren en het spraakwater nog slechts scheutgewijze vloeide. En den trein zullen we óók missen, ondanks het feit, dat wij niet ophielden hem te belasteren, te minachten, te beroddelen en te beschimpen. éérlijk... het waren zeer bijzondere reizen in een zeer bijzonderen tijd!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5