Firma C. KIESEWETTER Ingezonden MacUtüeuujió Een toekomst ïlieuuM uil tüifc Een goed Koffiesurrogaat is Een goed Theesurrogaat is Als vóór 10 Mei*** De eerste Kapsalon v. OOYEN, „KOFFINA" 50 cent 1 ponds pak van „ALEX MEIJER" 70 cent '/2 ponds pak Dinsdag 17 September 1940 Tweede Blad voor Heldersche jongelui Afgeschermde rij wiel lampen De vleeschdistributie Trottoirs,,,met wit voor Stormloop bij den fotograaf De practijk van mej. Charmes Ergerlijke baldadigheid Intrekking verordening Identificatieplicht Burgerlijke Stand van Den Helder Hoe druk het was... en hoe gezellig l De vleeschkaarten Uk het poHtie-rapport Tijdschriften RUYGHWEG 23, weder GEOPEND van 8.30 tot 5.10 's MAANDAGS GESLOTEN worden door ons solide en onder garantie uitgevoerd, tegen billijke prijzen Spoorgracht 1 Telefoon 249 Verkrijgbaar bij: De machinisten-avondcursus wordt voortgezet. Er zal straks weer vrede komen. Misschien zullen de vredesklokken spoediger luiden dan menige pessimist durft te gelooven. Als dan de oorlog voorbij is, dan zal er op alle mogelijke terreinen van het maatschappelijk leven weer werk komen. Energieke jonge mensehen zullen dan weer aan den slag kunnen voor produc tiever arbeid, dan die voor het oorlogsmonster. Waar vooral werkgelegenheid zal komen is op de koopvaardij. Maandenlang ligt de scheepvaart practisch geheel stil. Een groot gebrek komt er aan koloniale pro ducten. Er zal straks een drukke vaart komen, waar veel verdiend kan worden. Met deze mogelijkheid hebben de jongelui nu reeds rekening te houden. Het is ook de meening van de directies der scheep vaartmaatschappijen, dat men straks tal van flinke kerels zal kunnen gebruiken. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt 1 October de machinisten-avondcursus voort gezet. Deze cursus duurt drie jaar en hier nu is een gelegenheid voor jonge menschen zich een toekomst te verzekeren, die hun een meer dan goede boterham zal brengen. Een salaris van 500.per maand in de tropen is een normale honoreering, daarbij komt tantième, plus een behoorlijk pensioen, na een niet al te groot aantal dienstjaren. In vroeger jaren vond men overal ter koop vaardij Heldersche jongens als machinist. Sedert de opheffing van den dagcursus is die animo wel minder geworden, doch door middel van den avondcursus kan men nu weer een positie bereiken, die voor een energieken jon gen zeer begeerlijk is. Men zie voor aanmelding en lesgeld de be treffende advertentie in dit nummer. Advies aan wielrijders. Er heerscht in Den Helder eenige verwar ring omtrent de juiste wijze, waarop men zijn fietslamp van een lichtafscherm-apparaat moet voorzien. Komt men bij rijwielhandelaren dan zullen verscheidenen daarvan U vertellen dat ze U gaarne een afscherm-apparaat ver- koopen, doch dat de politie in Den Helder deze niet vettelijk goedgekeurd heeft. Zoodoende weet dan ook de klant niet, wat te doen. Koopt hij het apparaat, dan veronderstelt hij dat hij een bekeuring zal oploopen, omdat het niet aan de voorschriften voldoet, blijft hij zon der rijden, dan is het nog beslister dat hij zich een procesverbaal op de hals haalt. Wij hebben enkele vragen dienaangaande aan de politie voorgelegd, die ons mededeelde dat de rijwiellampen inderdaad afgeschermd moeten zijn. Daarvoor zijn alle apparaten geschikt, die het merkteeken I.L.B. dragen. Voorzien van een dergelijke afschermer, behoeft men geen vrees te hebben bekeurd te worden. De spleet moet, in alle gevallen, aan de onderzijde der lantaarn aangebracht zijn. Overigens mag in het algemeen nog wel eens hierop gewezen worden, dat het aan te bevelen is, zich zoo weinig mogelijk per fiets op de straat te begeven, indien het na zonsondergang is en men dus de lamp aan heeft. Van Duitsche zijde ziet men na melijk liefst zoo weinig mogelijk licht en de mogelijkheid dat men aangehouden wordt, is niet denkbeeldig. Zonder uiterste noodzaak late men z'n fiets dan ook staan des avonds. Diverse wenken. Wij laten hieronder nog enkele mede- deelingen volgen betreffende de zoo juist afgekondigde vleeschdistributie. Eigenaars van café's, restaurants en dergelijke bedrijven kunnen losse bon nen bij het Distributiebureau bekomen, indien zij een opgave verstrekken van de hoeveelheid vleesch, die zij gedurende het vorige jaar verbruikt hebben. Een en ander dient met bewijsstukken te ge schieden. Op medisch advies kunnen extra vleeschbonnen afgegeven worden. Hier omtrent adviseere men z'n huisarts. Nogmaals zij er de aandacht op geves tigd, dat schapenvleesch van distributie vrijgesteld is. Wat de slagers betreft, deze kunnen van 1622 September vrij vleesch van de grossiers inkoopen, evenwel tot een maxi mum van 75 van hun normale week- omzet. De verkoopers van vleeschwaren (krui deniers-, comestiblezaken, enz.) kunnen van 1629 September a.s. vrij deze wa ren betrekken tot een maximum van IV2 maal hun normale omzet gedurende die periode in 1939. Men neme van bovenstaande mededee- lingen goede nota. De verduisterde stad wint er door aan veiligheid. Gisteren heeft men op tal van plaatsen in de stad een aantal personen bezig gezien met het schilderen der trottoirbanden. Speciaal op hoeken en pleinen maakte men van dezen arbeid veel werk en het resultaat was dat aan het einde van den dag een groot deel dezer trottoirbanden van een witten blokband voor zien was. Waarmede men thans in Den Helder behal ve de „meneeren met wit voor" ook trottoirs met „wit voor" bezit... Hoe het echter ook zij, een nuttig effect heeft dit schilderen ongetwijfeld. Want bevindt men zich bij de thans ingestelde verduistering laat op straat (straks is het al heel vroeg dat men geen hand meer voor de oogen zal kunnen zien) dan zijn het veelal juist de trottoirs waarmee de voetgangers en het verkeer moeilijkheden hebben. Het was een loffelijk streven deze beschil dering te doen plaatsvinden ter rechter tijd. Binnen weinige dagen toch is het reeds vroeg op den avond duister en zal door deze „ver helderde" tegels het verkeer zonder al te veel gevaar kunnen plaatsvinden. Kom op alfabetische volgorde. „Je kan het ook te goed hebben", dat is de verzuchting van menigen fotograaf, die maan denlang dagelijks naar zijn klanten zat uit te kijken en nu een stormloop heeft gekregen, die hij met geen mogelijkheid kan verwerken. Menschen, die er niet meer over dachten nog ooit hun conterfeitsel te laten maken, die de jaren van de ijdelheid te boven zijn, verdrin gen zich nu voor den winkel van den fotograaf. En de fotograaf knipt maar, bij tientallen. Als hij het linkeroor eenmaal te pakken heeft is de rest in orde. Men behoeft niet te lachen ('t is trouwens voor menigeen een zure ge beurtenis) je draait je linkeroor maar toe en klaar is Kees. De fotografen werken dag en nacht en... komen toch niet klaar. Ze deden ons een vriendelijk verzoek, dat we graag over brengen. Laten de menschen, zoo eenigs- zins mogelijk, op alfabetische volgorde komen. Dus niet eerst de stadgenooten wier achternaam begint met een Z., maar eerst die met een A en zoo vervolgens. Wij vertrouwen, dat men daarmee zooveel mogelijk rekening wil houden, omdat het voor de fotografen anders onmogelijk is om aan alle aanvragen op tijd te voldoen. Een taak voor ouders en onder wijzers. Het is zonder meer ergerlijk, als men lederen dag kennis neemt van de daden van vanda lisme, bedreven door een deel (het slechtste deel!) der Heldersche jeugd. Of het de oorlog is, die demoraliseerend werkt, dan wel dat er andere oorzaken in het spel zijn, feit is dat iederen dag weer daden van vernielzucht e.d. aan het licht komen. Dezer dagen kwam het voor dat een echtpaar aan de Molenstraat zich des avonds in de woning bevond en plotseling hevig opschrok toen een ruit met luid gerin kel in stukken vloog en door de opening een zware straatsteen naar binnen kwam. De bewoners gaven het gebeurde bij de politie aan, doch de hoop, dat men de hand op dezen vandaal zal kunnen leggen, is maar ge ring. In alle gemoede zouden wtj er daarom nog eens, en thans met specialen nadruk, bij de ouders op willen aandringen, dat zij hun kinderen vooral voorgaan in het bijbrengen van respect voor andermans eigendommen. Het is uitgesloten dat de politie hier alles kan opknappen. En het is zeker, dat de ouders hier een taak hebben, die preventief kan werken. Ook voor de onderwijzers onzer scholen ligt hier een taak. Een woord van hen toch kan heilzaam werken. „VEKBODEN TOEGANG". Dezer dagen verdween op verdachte wijze het bord, vermeldende het bevel „Verboden Toegang" en hetwelk opgesteld was bij de kluft naar den dijk in den Ouden Helder. Bij nasporing* werd ontdekt, dat het bord zich bevond bij het rusthuis aan het Dijkje en wel in geheel vernielden staat. Blijkbaar het werk van onze lieve jeugd. De officieele mededeeling in ons nr. van Zaterdag, betreffende de practijk van Mej. Charmes, die wegens ziekte zou worden waar genomen door Mej. Appel, was in zooverre onjuist, dat er van een ziekte van Mej. Char mes geen sprake is. Door de tijdelijke onder brenging van de zieken in het noodziekenhuis te Julianadorp is Mej. Charmes ook tijdelijk in Julianadorp werkzaam. Haar adres daar is Landbouwstraat 9. Tijdens den duur van haar werkzaamheden daar wordt haar practijk nu in Den Helder waargenomen door Mèj. Appel, die men kan bereiken aan het adres van Mevr. Veen, Koningstraat 51, den winkel schuin tegenover de woning van Mej. Charmes. B. en W. schrijven aan den Raad: In uw vergadering van 20 Februari 1940 werd besloten tot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. In ver band daarmede stellen wij u voor in te trek ken de verordening, regelende inrichting en samenstelling van de commissie van plaatse lijk toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Den Helder, vastgesteld 7 Juni 1921. Wij brengen betrokkenen nog eens in herin nering, dat morgen diegenen zich met pasfoto en distributiestamkaart naar het distributie bureau dienen te begeven, wier naam aanvangt met de letter D of E. De tijden waarop men terecht kan zijn van 5.30 uur tot 7.30 uur 's-avonds. van 16 Sept. 1940. BEVALLEN: K. Bijlsma—Slikker, 2 d. ONDERTROUWD: L. A. H. Wagemakers en H. Luschnig. Was U gistermiddag, tusschen drie en vier uur, ook in de stad f Zoo niet, dan heeft U iets gemist. U heeft dan gemist een stadsbeeld, dat volkomen gelijk en gelijkvormig was aan de dagen van vóór den fatalen 10-den Mei. Een beeld, dat iedereen goed deed. Waar iedereen over sprak, en waarvan wij, en duizenden anderen, hopen dat het ook van daag en morgen en overmorgen en daarna te zien zal zijn. Hoe druk het was.... Over de trottoirs in de city verdrong zich een compacte massa wandelaars en wandelaar ster s. Bestaande uit: winkelende en etalage- kijkende dames, secties voortgeduwde kinder wagens, uitgelaten schooljongens- en meisjes, luid-oreerende ouden van dagen, ijsbeerende politie-agenten en marechaussee's, zwaarbe laden kruideniersjongens en militairen. In diverse café's klonk muziek, uit een enkele radio-winkel galmden klanken van een Itali- aanschen tenor, een snelbuffet-eigenaar liep zich het vuur uit de sloffen om zijn cliëntèle van heete pannekoeken en ijskoud ijs te voor zien, een wagen met ,JIollandsche Nieuwe" ging krakend en kreunend van straat tot straat, terwijl genoemde „Nieuwe" ziender- oogen in hoeveelheid slonk, huismoeders ver drongen zich in kruideniers- en manufacturen winkelskortom: het was een drukte van belang. Iedereen zei tegen den ander: „Wat is het druk vandaag, vindt U ook niet?" en de „XJ" vond het natuurlijk ook zoo en samen ver heugde men zich over die opvallende belang stelling voor onze stad. Er waren er ook die niet zoo uitbundig waren en een slag om de arm hielden. Dat waren zij, die alles beginnen met „ja maar als...." Natuurlijk, ook zij hebben gelijk. Het is nog geen vrede en niemand garandeert, dat we den verderen duur van dien oorlog in pais en vree zullen leven. Maar wel is duidelijk gedemonstreerd, dat het gros der Nieuwediepers terugkwam, terug komt of aan het terugkomen is. En zouden wij ons daarover niet oprecht mogen verheugen? Vannacht te kwart over 12 ontdekte een surveilleerend agent van politie een per soon die zich op straat bevond. Nadat ge vraagd was naar het bewijs, dat de persoon zich op straat mocht bevinden en daarbij bleek dat de man dit bewijs niet bezat, werd hij medegenomen naar het bureau. Hier moest hij tot hedenmorgen 4 uur verblijven. Inmidels werd proces verbaal opgemaakt. Een waarschuwing voor anderen, die meenen, dat het verbod om binnenshuis te blijven op de voorgeschreven uren, zoo'n vaart niet loopt. Morgen dienen diegenen zich naar het Dis tributiekantoor te begeven, die in aanmerking wenschen te komen voor een vleeschkaart en wier naam begint met de letters K, L, M, N of O. CHR. JONGENSCLUBS DER C.M.J.V. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie, zullen de Chr. Jongensclubs van de C.M.J.V. hun vergaderingen weer hervatten in het C.M.J.V.-geoouw in de Spoorstraat. Voor dag en uur raadplege men de adv. in dit nummer. HERVATTING ORGEL- EN PIANOLESSEN Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, heeft mevr. Aafje Graaff-Kamp, haar orgel- en pianolessen weer hervat. HOOIBROEI AAN DE BURGEM. HOUWINGSINGEL. Tengevolge van het zeer natte weer ontstond hooibroei in een klamp, staande aan de Bur gemeester Houwingsingel. De rook steeg uit het hooi op, terwijl de temperatuur zeer hoog bleek te zijn. Terstond rukte, na mededeeling van den eigenaar, de brandspuit uit, die evenwel geen dienst behoefde te doen, aangezien de eigenaar reeds een deel van het hooi uit elkaar gehaald had, zoodat erger voorkomen kon worden. FIETS GENEPT. Een bewoner van de Janzenstraat deed bij de politie aangifte, dat zijn fiets, die hij onbe heerd aan den Kanaalweg gezet had, spoorloos verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. BOOMPJE ONTWORTELD. Een zich aan de Hoofdgracht bevindend boompje werd aangereden door een auto. Deze bleek de sterkste, aangezien het boompje met den grond gelijk afknapte. JONG SCHIEDAMMER OP AVONTUUR. Op verzoek van de politie te Schiqdam werd alhier aangehouden een minderjarig Schie- damsch ingezetene. Het jongmensch is aan de ouders teruggegeven. FIETS VERDWENEN. Dezer dagen plaatste een stadgenoot zijn fiets ergens onbeheerd langs een perceel aan den Kanaalweg. Bij terugkomst bleek, dat een ander zich reeds over het vehikel ontfermd had. Een onderzoek wordt ingesteld. LICHT OP DE WESTSTRAAT. Inderdaad, opmerker, ook de heeren van de redactie zijn eenige weken buiten de stad ge weest, maar zij waren iederen morgen om zeven uur present en vertrokken niet voor kwart voor zes. Zij hebben hun brood en levensmiddelen, hun vleeschwaren en andere huishoudelijke behoeften, steeds in Den Hel der gekocht. Als in dit opzicht alle geëva cueerde stadgenooten hetzelfde handelden, wa ren vele kleine zakenlieden er niet zoo slecht aan toe. Wat u met uw fabeltjes aan het eind van uw ingezonden stuk bedoelt is ons niet dui delijk. Red. Heldersche Crt. Surveilleerende politie ontdekte op de West straat een brandende lamp, die niet afge schermd was, doch haar stralen vrijelijk uit het zolderkamer-venstertje liet gaan. Op de gebruikelijke wijze werd aan de activiteit van dit lichtpunt een einde gemaakt. „NEDERLAND"-FIETS TERECHT. Aan het hoofdburau van politie bevindt zich een fie's, dragende het merk „Nederland". De eigenaar kan het karretje komen terughalen. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedactU. Niet -plaatste stukken worden teruggezonden.) Den Helder, 16 September. M. de R., Verzoeke plaatsruimte voor onderstaande regelen. Met de meeste aandacht las ik gisteren een stukje van een teruggekeerde stadgenoot met onderschrift van Uwe Redactie. Stadgenoot is eenige dagen in Den Helder dat moet hij zelf weten heeft niemand iets mee te maken. Juist op deze menschen heeft de midden stand gewacht van den eersten dag na het bombardement af. Dag in, dag uit waren de menschen er. Waar was stadgenoot en zijn meerdere stad genooten? Nu wil stadgenoot, omdat hij zelf terug is, dat alles gaat zoo hij wil. Gelukkig, ook voor stadgenoot, bestaat er nog persoon lijke vrijheid. Daarvan heeft ook stadgenoot geprofiteerd en ook de heeren der Redactie tafel. Wie terug wil, gaat terug; maar wie weg wil blijven, blijve weg. Voor ieder standpunt is iets te zeggen en voor de menschen die terug zijn, is het te hopen dat er rust blijft in Den Helder. Men vertelle nu geen fabeltjes, zooals stad genoot, maar blijve serieus. Dat is in dezen tijd een heel ding. Opmerker. Persoonlijke vrijheid is een kostbaar goed, waarvoor ons volk sinds eeuwen gestreden heeft. Wij zijn de laatsten, die de persoonlijke vrijheid zouden willen aantasten, dus ook niet wat betreft het al of niet terugkeeren naar onze stad. Men is daar volkomen vrij in, alleen heeft men natuurlijk de consequenties van zijn houding te aanvaarden en daarop hebben we in onze krant eenige malen gewezen. We zijn dat verplicht tegenover onze stad, tegenover de middenstand, tegenover de burgerij zelf. Die consequenties waren o.m. medewerking aan den ondergang van tal van kleine middenstanders, die reeds op de grens van hun financieel kun nen waren en nu geheel „genekt" zijn, die con sequenties beteekenden een nadeel voor het onderwijs aan de kinderen. Velen zullen straks een eindelooze sukkelperiode met hun kinderen krijgen, waarvan er heel wat een klas zullen moeten doubleeren. We noemen nu maar niet eens de achteruitgang van een woning, die niet bewoond is, vooral als de winter komt, de schade aan meubilair, de financieele lasten, die de evacuatie op de schouders van tal van men schen legt, enz. Op die consequenties te wijzen was onze plicht, terwijl we daarnaast de onrustbarende geruchten over onze stad gedementeerd heb ben met de feiten, dat er rust was. Dat wil natuurlijk geenszins zeggen, dat die rust zal blijven. Niemand weet dat en we zijn... de fensieplaats. Ieder beslisse zelf wat hem te doen staat, hij draagt daarvoor zelf de ver antwoordelijkheid, óf hij blijft óf hij keert terug. Naast die vrijheid staan echter ook ver plichtingen. Verplichtingen, die we tegenover elkaar hebben, verplichtingen, die de midden stand heeft tegenover de burgerij en als „stad genoot" dan ook klaagt, dat hij na vijf uur bij vele zaken niet meer terecht kan, dan heeft hij gelijk als hij beweert, dat die midden standers vergeten zijn, dat er na dezen tijd weer een andere tijd komt en dat hun hou ding van nu, hen later wel eens op kan breken. Iets anders is als die trein van half zes in derdaad de laatste gelegenheid was, dat men de stad uit kon. Men had dan een gemoti veerde verontschuldiging. Nu onze stad be volkt is met duizenden menschen, nu heeft men die menschen te dienen en waar het voor veel moeders met gezinnen niet mogelijk is voor vier uur of half vijf (als de kinderen uit school thuis zijn) naar de stad te gaan, kan men moeilijk om vijf uur zijn winkeldeur sluiten. URK, 16 September 1940. Door 60 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 4032 pond kuilpaling, van 60300 pond per vaartuig, prijs 22—24 ct.; 610 pond lijn- of beugaal, 26—29 ct.; 500 pond fuikaal, 25—28 ct.; 120 pond snoekbaars, 2223 ct., en 100 pond baars, 910 ct. Alles per pond. De visscherij op het IJsselmeer is nog steeds goed te noemen. In de maand Augustus werd nog aangevoerd 126807 pond kuilpaling, het welk nog 40000 pond meer is dan In de gelijk luidende maand van het vorige jaar. Ook werd er 20698 pond lijn- of beugaal aangevoerd, zoo dat dit 10000 pond meer is dan verleden jaar Augustus. De motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 200 pond kuilpaling. Van deze eerste soort kuilpaling was de gemiddelde prijs 23 ct. per pond. De verdiensten waren tot 160 gulden per motorvaartuig. De groote stoombeugers hadden vangsten van 116 tot 168 pond per beuger. De verdien sten waren van 60 tot 90 gulden per lijnaal- visscher. De vangsten van de snoekbaarsvisschers vielen nog niet mee. Ook was deze nog niet groot van stuk. Wel was de prijs van de snoek baars zeer hoog. De vorige week (9 tot en met 14 Septem ber) werd door 17 tot 65 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 20246 pond kuilpaling, prijs 2124 ct.3445 pond lijn- of beugaal, 2632 ct.; 260 pond schieraal, 4042 ct.; 700 pond fuikaal, 2528 ct.; 900 pond snoekbaars, 910 ct. Alles per pond. En 400 manden nest, 3035 ct. per mand. Het Kind. Nummer 24 Augustus. Uitgave Drukkerij Uitg. Spin Zn., Amsterdam. Het is een aardige foto, waarmede dit num mer van „Het Kind" opent. Twee jongens onder een namaak-parapluie. En er onder „Het regent, het regent... wij worden toch niet nat..." P. L. van Eek Jr. vervolgt zijn bijdrage „J. J. A. Gouverneur". Het is zeer de moeite waard, wat men hierover zijn be roemde fabelen en versjes leest. Voor de vrouw zijn diverse uitstekende artikelen op genomen. Speciaal noemen wij die over han denarbeid en over het omgaan met moeilijke kinderen. Een voortreffelijke aflevering vfin dit prominente paedagogische periodiek. Het Augustus-nummer van „De Wandelaar" Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Augustus-nummer van „De Wandelaar". Een geheel eigen visie op de schoonheid van Zuid-Amerika heeft de schilder-teekenaar D. K. Koopmans, die onder de bekoring kwam van de eindelooze, eenzame pampa en haar roepstem volgde, waarheen ze hem voerde. Zijn indrukken hebben het rake, spontane, dat karakteristiek is voor zijn teekentalent. Aan dit kwistig geïllustreerde artikel werd terecht de eereplaats ingeruimd. Het maken van vergrootingen wordt ons tot in de puntjes bijgebracht en wij verwijlen dan tevens een oogenblik bij de hengelaars langs de Lek. Zoo'n uitgezochte zonsondergang als deze foto ons laat zien, kan zelfs aan hen niet onopgemerkt voorbijgaan. Een heerlijk plekje, dat zich stellig niet over een teveel aan belangstelling te beklagen heeft, is de Linde-Vallei en het gebied van de Scheene J. P. Wiersma ontdekte dit uithoekje van ons land en werd aanstonds geboeid door de eigen sfeer van dit in zichzelf gekeerde wereldje. Rest „De korte wandeling" met bijdragen van velerlei veer. Het Oogstmaand-nummer zou onvolledig zijn, als er geen korenschoven in voorkwamen. A. V. Fey fotografeerde enkele specimina. Natuur en Techniek. Met een interessant artikel over den Sia- meeschen vechtenden visch opent H. M. Smit het September-nummer van „Natuur en Tech niek". De schrijver vertelt daarin zoowel van de gevechtstaktiek van deze merkwaardige visschen, als van hun gewoonte om hun nage slacht in schuimnesten groot te brengen. Het „Aardsche Paradijs" waarover W. A. Francken schrijft, zijn de Sandwich-eilanden. Een zestal prachtige foto's illustreert dit artikel. Zeer belangwekkend is een artikel over bloedzuigers van M. L. Ives, die hier in herinnering brengt, hoe nog niet zoo heel lang geleden geen apotheker en geen dokter het buiten deze dieren zou hebben kunnen stellen, als een discreet middel ter vervanging van de vroegere bloederige aderlatingen, waarbij het bloed in stroomen In het barbiersbekken plaste. VERHUIZINGEN C. DB BEURS, Reigerstraat C. DB BEURS, Breestraat H. BRES, Spoorgracht X. C. COVERS, 2e Vroonstraat P. KOSSEM, «lavastraat COR1X. v. d. PLAAT, Keizerstraat Th. NOOT, Julianadorp C. SCHOUTEN, Emmastraat A. «I. DE VRIES, Spoorstra-i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5