NIPPER EN PELLE De Mascotte let s!echten van warmbloedige d'eren BRAND~OP EEN STOOMBOOT Radioprogramma Socialistische werkgemeenschap begint haar taak Drama tc Rotterdam Ambtenaren mogen geen insignes dragen H» de Vere Stacpoole Schoenmakersbonden op èén leest geschoeid OPROEP AAN ALLE NEDERLANDSCHE SOCIALISTEN. De S.D.A.P., waaruit thans, zooals wij gis teren meldden, een Nederlandsche werkge meenschap van socialisten is voortgekomen, heeft een oproep gedaan aan alle socialisten in Nederland. Er wordt o.a. in gezegd, nadat de diverse frontveranderingen van de S.D.A.P. in de laatste jaren zijn besproken: Thans zwalken de duizenden leden stuur loos rond, zonder dat zij weten, waar zij zich naar richten moeten. In dezen toestand kun nen en willen wij niet berusten. De arbeiders moeten weten, wat zij willen en moeten de nieuwe weg afbakenen, die naar het socialis me voert. Daarom richten wij tot de socialis ten in Nederland den oproep: Sluit u aan een en helpt mee aan het stichten van de „Nederlandsche Socialistische Werkgemeen schap." Dertien punten. In dertien punten wordt het programma uiteengezet. In punt één lezen wij: Het streven van de N.S.W. heeft ten doel den opbouw van de Nederlandsche volksge meenschap in socialistischen zin. Dat wil zeggen, dat de arbeid de basis wordt voor de sociale en economische verhouding. Wij ver langen de samenvatting van alle krachten in het besef, dat het Nederlandsche volk een ondeelbare gemeenschap dient te vormen. Wij willen, dat de Nederlandsche volks huishouding haar plaats vindt in de nieuwe economische ordening, die bezig is zich in Europa te voltrekken, opdat wij in de grooto harmonie van het geheel een gave eenheid zullen vormen, zulks in overeenstemming met behoud van aard en karakter van ons .volk. In de overige punten worden de materieele eischen uiteen gezet. Deze zijn o.a. controle op bankwezen en beheersching van het cre- dietwezen, behoorlijk bestaan van allen, die de bodemproductie verzorgen, bescherming van den middenstand, verbetering der sociale wetgeving, arbeidspensioen, vacantie, ont wikkeling en vorming der arbeiders, bevor dering der volksgezonheid en volkswoning- houw. En nu socialisten, aldus eindigt het mani fest: Aan den arbeid. Reeds te lang hebt gij ge draald en heeft desorganisatie u tot onmacht gedwongen. Bedenkt, de toekomst ligt vóór en niet achter ons. Waakt voor uw grooten vijand, de lauw heid, onverschilligheid en gemis aan vertrou wen in eigen kracht. Nu meer dan ooit is doorzettingsvermogen een dwingende nood zakelijkheid. Ten strijde voor de socialistische gemeen schap van het Nederlandsche volk. Uil het diepst vac het oerwoud weerklinkt geroep. 1. „Luister eens, daar roept iemand, die in gevaar is of zo." „Let op, Waw Hoo spitst zijn oren!" 2. Ik vind het erg aardig van Waw Hoo, dat hfj ons op dit uitstapje meeneemt, maar tóch wa<- ik liever aan boord gebleven!" Steeds dieper het bos in. 1. Waw Hoo is door 't dolle heen. Als een wilde slingert hjj zich van tak tot tak 2. en als een koorddanser balanceert hij op een dui zelingwekkende hoogte langs de dunne slinger planten. Slechts die van regeeringswege zijn verstrekt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat ambtenaren in dienst of bij gekleed gaan in uniform voortaan geen enkel ander insigne of onderscheidings- teeken meer mogen dragen dan die welke van regeeringswege zijn verstrekt of voorge schreven. Dit verbod geldt eveneens ten aan zien van vreemde ordeteekenen, afkomstig van mogendheden, waarmede het Duitsche rijk in oorlog is. Het verbod geldt niet voor Nederlandsche ordeteekenen. Feuilleton Door 2. Langzaam en peinzend wandelde Cray te rug naar de stad. Het was wat levendiger op het strand. De inlandsche visschers hadden hun bootjes op het zand getrokken en hun netten te drogen gelegd. Een paar van de mannen liep voor hem uit, hun versch gevan gen visch in groote, platte korven op de schouders stadwaarts dragend. Van het fort, dicht bij de haven, wapperde de Nederlandsche vlag lustig in den wind en het was wellicht het zien van deze vlag, dat bij Cray een gevoel van .eenzaamheid deed op komen. Hij gevoelde zich op dit oogenblik een vreemdeling, eenzaam in een hem vreem de omgeving. Het was anders niets voor hem, zich neerslachtig te gevoelen. Meestal was hij opgewekt van aard en nam het leven niet al te zwaar. Zijn stemming was natuurlijk het gevolg van hetgeen Carnaham hem verteld had over de weinige bestaanskansen voor een vreemdeling in dit land en ook wel een beetje door diens korte, onhartelijke afscheid. Van Carnahan gingen zijn gedachten naar het meisje, dat met dien vreemdsoortigen kerel was weggeroeid. Hij had den indruk gekregen, dat zij, ofschoon geen inlandsche, toch ook geen Engelsche was, waarschijnlijk was zij een halfbloed. Het was de vorm van haar hoofd, welke evenals dat bij Carnahan het geval was, het meest opviel, omdat het zoozeer verschilde van de verdere persoonlijk heid. Het zuiver ovale hoofdje, met het zware glanzende, naar camelia-olie geurende, zwarte haar, paste niet bij de korte recht-afhangende katoenen jurk, en de bloote beenen. Was zij thans een schilderachtig figuurtje goed ge kleed en verzorgd zou dit meisje een in het oog loopende schoonheid zjjn. Cray's gedachten waren vol van deze beide vreemde menschen. Waarschijnlijk waren zij dezen morgen naar het strand geroeid om fruit en levensmiddelen in te slaan, maar waarom zoo'n tocht gemaakt, terwijl er in Sandabar een fruitmarkt en winkels in over vloed waren om dergelijke zaken te koopen? Was het meisje er op uit gestuurd om het- Wat zou de baas willen? De herders hond, die op letterlijke wijze zijn .aan hankelijkheid" voor een van zijn jongen wilde demonstreeren (Foto Pax Holland) Op den vierden December 19,19 is te Rotter dam een drama voorgevallen dat aan de echtgcnoote van een vrij bejaard architect het leven heeft gekost, al was het dan op haar uitdrukkelijk verlangen. Het bureau van den- architect was dermate achteruitge gaan, dat de man niet meer aan zijn finan- cieele verplichtingen kon voldoen. Daarom hadden hij en zijn vrouw besloten een einde aan hun leven te maken, waartoe de man eerst zijn vrouw en daarna zichzelf met den revolver zou doodschieten. Tevoren had de architect den huisarts ont boden om op zeker uur bij hem te komen, welk uur zoodanig was gekozen, dat, naar de architect meende, de dokter slechts de lij ken van beide echtelieden zou aantreffen. Toen de geneesheer kwam, was inderdaad de vrouw reeds overleden, doch het revolver schot, dat de architect op zichzelf had ge richt, bleek zijn doodelijke uitwerking te hebben gemist en alleen eenige verwonding te hebben toegebracht. Het gevolg was, dat de architect zich eenige maanden later voor de Rotterdam- sche rechtbank moest verantwoorden en deze veroordeelde hem op 1 Juli j.1. tot vier jaren gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzon dere strafgevangenis. De veroordeelde kwam hiervan in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof, voor welk college de zaak gisteren opnieuw dien de. De behandeling geschiedde met gesloten deuren. Verdediger was Mr. J. Coert uit Rot terdam. De advocaat-generaal, Mr. Polman, eischte gisteren veroordecling van verdachte tot een jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een bij zondere inrichting, zoomede voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regeering. Op weg van Arnhem naar Den Bosch. Gisternacht is dooi' onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stoomboot „Concor- dial" van de maatschappij Kramer en Dijk stra. De boot was op weg van Arnhem via Nijmegen naar Den Bosch en was volgela den met stukgoederen. Bij Nijmegen ont stond brand op de boot. De brandweer, on der leiding van commandant De Rooy, greep onmiddellijk in en wist het vuur binnen kor ten tijd te blusschen. Niettemin werden de kajuit en de goederenruimte grootendeels vernield. De goederen kregen veel waterscha de. Verzekering dekt de schade, die op een paar duizend gulden wordt geraamd. OOK PLUIMVEE EN KONIJNEN MOETEN WORDEN VERDOOFD. In verband met de nieuwe verordening op het slachten van warmbloedige dieren, stelt de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren, op verschillende plaatsen in ons land naar de naleving daarvan een onderzoek in. Het blijkt dat deze controle noodzakelijk is. Immers in enkele bezochte pluimvee slachterijen was men nog niet geheel door drongen van de verplichting, welke genoem de verordening in dezen stelt en dat terwijl door een inspecteur der vereeniging de prac- tisclie toepassing was uiteengezet. Met het oog daarop werden voor de twee de maal deze pluimveeslachterijen bezocht, waarbij werd vastgesteld, dat de verplichte verdooving voor het slachten, bijna of geheel niet werd toegepast, zoodat dierenmishande ling plaats yond. De inspectie zag zich dan ook genood zaakt de overtreders te verbaliseeren. Zij hoopt nu, dat dit als een waarschuwing zal gelden voor anderen, die in een dergelijk be drijf de verantwoordelijkheid dragen. Ten overvloede zij er nog aan herinnerd, dat do nieuwe verordening bepaalt, dat alle warmbloedige dieren (dus ook pluimvee en konijnen) bij het slachten, vóór dat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Samenwerking in den schoenen- handeL De gevolmachtigden van de 3 landelijke bonden van schocnhuikers-patroons en schoenwinkeliers-vereenigingen, de Neder landsche Bond, do R.K. Bond en de Chr. Bond, zijn bijeen gekomen, teneinde geza menlijk te overleggen over een zoo nauw mo gelijke samenwerking. Zij zijn overeengeko men een stichting te vormen, welke de belan gen der ondernemingen op sociaal-econo misch en sociaal-politiek terrein door cén uitvoerend bureau zal hebben te behartigen. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld. 414,4 m. VAIIA-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Declamatie. 11.0. Bont progrrmma (opn.). 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gra mofoonmuziek) 2.00 Esmeralda en solist. 2.45 Zang en piano, 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelspel. G.00 VARA-Orkest. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.45 Berichten 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag A.N.P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Felicitaties. 7.25 Volkszang. 7.45 Propagandatoespraak. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Radiotooneel met muziek. 8.55—9.00 Nieuwsberichten A.N.P. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15—11.30 Berichten (Engels). 11.45 Georg Stefenanescu's Roemeens orkest. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en 'economische berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek. 1.00 Georg Stefanescu's Roemeens orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Omroeporkest. 3.15 Orgelspel (3.303.45 Berichten Engels). 4.00 AVRO-Amusementsorkest (opn.). 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds Scheepvaart: taalles en causerie: De vaarwegen in West- Europa. 6.00 Omroeporkest (6.156.30 Berichten (Engels). 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten A.N.P, Eventueel gra- mofoonplaten. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P. geen zij noodig hadden op de een of andere wijze te verkrijgen zonder betaling? Dat was mogelijk en zeer goed te verwachten van een vrijgevochten kerel als Carnahan hem scheen te zijn. Zoo peinzend had de jonge man de stad be reikt. Hij hief zijn hoofd op en keek naar de Nederlandsche vlag, welke zoo vroolijk in den wind wapperde. Het was alsof zij hem toe riep: Wees niet zoo neerslachtig, jongen. Dat luieren en peinzen is immers niets voor jou. Wees flink, steek de handen uit je mouwen en tracht werk te vinden. Je bezit een ouden koffer met wat kleeren en een paar honderd gulden. Daar kun je niet lang van leven, zoek dus werk! Met een beetje goeden wil vind je dat vast en zeker, hier bij ons, Hollanders! HOOFDSTUK III. De schelp. Veertig jaar geleden was Sandabar een klein visschersplaatsje, alleen bewoond door inlanders. Thans is het een der grootste ha vensteden van Nederlandsch Oost Indië, met straten en pleinen, welke de namen dragen van Hollands groote mannen uit het verleden, De P. C. Hooftstraat is meer dan een halve mijl lang en aan 't einde van deze lange, breede straat, met zijn statige huizen, bank gebouwen en winkels, staat een standbeeld van Michiel de Ruyter, met het front naar den oceaan geplaatst. Ongeveer in het midden van de Hoofdstraat bevindt zich het Trompplein met het stand beeld van Maarten Tromp. Van het Oosten der stad naar het Westen loopt de De Witt- straat, een breede laan, waar zich de villa's bevinden van de rijke Hollandsche handels lieden. In het midden van deze breede avenue zijn palmboomen geplant, waartusschen op bepaalde afstanden standbeelden zijn ge plaatst van andere Nederlandsche zeelieden, ontdekkingsreizigers, landvoogden enz. De Nederlanders eeren hun groote mannen meer dan eenige andere natie ter wereld en zullen, nimmer nalaten waar zij maar kunnen, standbeelden voor hen op te richten. Een Amerikaan heeft eens van de Nederlanders gezegd: Zij hebben maar één fout, zij zijn cr te trotsch op Nederlander te zijn. Cray was er zich van bewust, dat het niet gemakkelijk zou zijn een baan te vinden in Sandabar. De Hollanders stellen zeer hooge eischen aan hun employé's en zij hebben het liefst landgenooten, omdat zij dezen gemak kelijker doorgronden en beter begrijpen dan vreemdelingen. Bij zijn aankomst in Sandabar had hij zijn intrek genomen in 't Hooft-hotel, een der eerste hotels van de stad, gelegen in de P. C. Hooftstraat, vlak bij het Trompplein. Het heeft een lange, breede galerij, waar zich ge woonlijk een zeer gemengd gezelschap op houdt. Men ontmoet daar steeds een aantal officieren der mailbooten, kapiteins van de Pakketvaart, kooplieden van allerlei nationa liteit, die hun waren onder elkaar verhan delen en enkele employé's van de groote ban ken. Toen Cray de veranda van het Hooft-hotel betrad, zaten er ondanks het vroege morgen uur reeds eenige gasten om een der groote, ronde tafels. Een groote, zware Amerikaan was juist aan 't woord. Ik verzeker je, dat er op het oogenblik voor een Yank, Engelschman of Franschman weinig kans bestaat om iets winstgevends te vinden. Je zou haast wen- schen een Portugees te zijn of zoo'n ver vloekte Chinees, dan kon je ten minste iets doenHallo, riep hij, Cray ontdekkend. Hoe maak je het sinds vannacht? O, ik ben all right, antwoordde Cray. Ik heb een wandeling gemaakt naar het strand, heb me eens fijn laten doorwaaien en ben nu weer fit. En jij, wat heb jij gedaan Ik? vroeg de ander, Tharl genaamd, de man met wien Cray het grootste gedeelte van den nacht in de speelzaal had doorge bracht, ik heb een paar uur geslapen en toen een vent opgezocht, die evenals ik in tin handelt. Maar ik heb geen zaken kunnen doen, de handel .igt finaal p.at... Ik geloof, dat ik er morgen vandoor ga, met de Makas- sarboet. Hier .anger rondhangen heeft geen doel. Ik denk hier toch nog een dag of wat te blijven, antwoordde Cray. Je kunt nooit weten, misschien ben ik zoo gelukkig een baantje te vinden. Hij trok zijn zakdoek uit zijn broekzak en tegelijk daarmee kwam de kleine kronkel schelp te voorschijn, welke hij op het strand had opgeraapt. Tharl pakte de schelp op, reikte haar Cray toe, doch trok plotseling zijn hand terug en bekeek het ding nauwkeurig. Wel. riep hg verrast uit. Je hebt daar een „Chank' schelpje. Een wat? vroeg Cray. Een „Chank"-schelp, dat is een kronkel schelp, waarvan de kronkels naar links loopen Dat beteekent geluk, kerel, dit ding is een mascotte! Ik ben in Madras eenige jaren in den parel- en schelpenhandel werkzaam ge weest, en ik verzeker je, dat ik er verstand van heb. Dit een dwerg-schelpje, ik heb dat soort zelden zoo klein en gaaf gezien als dit dingetje... Wel, dit exemplaartje brengt min stens honderd pond sterling op, op de markt in Madras... Nee meneer,'ik maak nu geen grapjes, zei hij, toen h(j Cray's ongeloovige gezicht zag. Vraag het iedereen, die ver stand heeft van den schelpenhandel. Als de kronkels van dit soort schelpen naar links loopen, in plaats van naar rechts, zooals bij negen honderd negen en negentig van de duizend het geval is, dan brengt zijn den eigenaar geluk, dan is zii een mascotte! Ik geef je onmiddellijk twee honderd dollar voor dit dingetje. In Makassar maak ik er minstens driemaal zooveel voor! Cray nam het schelpje terug en bekeek het aandachtig. Inderdaad, de kronkels liepen naar links dit was dus volgens Tharl iets bijzonders. Nu, hij had geen reden om Tharl niet te ge- looven. Waarom zou de man hem bedriegen? Het beste bewijs dat deze geen grap maakte, was wel, dat hij hem tweehonderd dollar bood voor dat zoo onaanzienlijk uitziende schelpje... Maar hij verkocht het niet. Tenslotte was hij, hoe nuchter hij overigens was, toch gevoelig voor de suggestie van een mascotte. Hoe kom je aan dat ding? Vanochtend ontmoette ik op 't strand een man, die een boot schoonmaakte. Hij wierp het met wat oude rommel op het zand en om dat het buitengewoon mooi gekleurd was, raapte ik het op en stopte het in mijn zak... Afgaande op hetgeen die kerel mij vertelde, zou ik niet denken, dat dit ding hem geluk gebracht heeft! Wellicht droeg hij het niet bij zich, in elk geval gooide hij het weg met waardelooze rommel, zooals je zegt... Als je het mij niet verkoopen wilt, draag het dan zorgvuldig bij je en let dan eens op in de toekomst of ik geen gelijk heb gehad. Hij riep den zwarten bediende, wees op zijn glas en riep: „Macham Taddy", hetgeen betee kent: „Nog zoo'n glas". HOOFDSTUK IV. De mascotte toont haar kracht. Van Teil s speelhuis staat goed bekend in Sandabar. Het is gelegen in de P. C. Hooft straat, aan het eind van een smal laantje, tusschen den sigarenwinkel van Arendsen en de cocktailbar van den Italiaan Peliti. Men speelt er in de hoofdzaak roulette en w°rden dikwijls groote sommen gewonnen of verloren. Nederlanders, Engelschen, Fran- schen, Chineezen, kortom vertegenwoordigers van bpna alle naties der wereld, mannen zoo- riu f verciringen zich om de speeltafels in dit van naam en faam uitstekend bekend staande etablissement. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6