6 Oclober wordt de klok teruggezet Zondag Siameescbe eischen aan Frankrijk Half millioen Italianen in opmarsch Meisje in Amsterdam aangevallen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER weer voetbal Slechts beperkte verkoop van marktartikelen - Verduisteren 7.46 uur einde zomertijd door de tram vermorzeld Ook offensief in den Soedan? Verdronken bij het spelevaren Waschdag Volendam DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Geen been voor biefstuk Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.22 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der UHg.-Mfl. HoUa»d« Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. N o. 9033 De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in het geheele Duitsche Rijk op 6 October des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomer tijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, teneinde langer van het daglicht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandscfye gebied, zoodat hier dus de middel-Europeesche tijd zal gelden. De voor a.s. Zondag door den N.V.B. en zijn onderaf deelingen vastgestelde competitie-wedstrijden, kunnen we derom doorgang vinden. Naar uit Vichy, de plaats van ves tiging der Fransche regeering, ge meld wordt, hebben de regeering van Frankrijk en die van Thailand (Siam) sedert enkele dagen onder handelingen gevoerd over een grens correctie aan de rivier de Mekong. Deze onderhandelingen vorderen uitstekend. De Fransche regeeriTfg is derhalve, zoo heet het verder, ver rast door de territoriale eischen, die de Siameesche regeering plotse ling gesteld heeft en die in geen enkel verband met de loopende on derhandelingen staan. Op een officiëele vraag van den Siamee- schen gezant heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat de Fransche regeering besloten is den politie- ken status en de territoriale onschendbaar heid van Indochina onder alle omstandig heden tegen eiken aanval te verdedigen en dat derhalve de gestelde eischen niet in overweging genomen kunnen worden. Er wordt in dit verband aan herinnerd, dat Frankrijk en Thailand op 12 Juni 1940 een niet-aanvalsverdrag hebben gesloten, dat van kracht zal worden na de uitwisse ling der ratificatie-documenten. Binnen het kader van dit verdrag zal men ook, zoo verklaart men in'Vichy, tot een nieuwe grensregeling aan den mond van de Me kong overgaan. Een reeks eilanden in dit gebied, die thans deels Fransch. deels Sia- meesch zijn, zal opnieuw worden verdeeld. Wat de Japansche eischen betreft welke aan Frankrijk ten aanzien van Indo-China zijn gesteld, bericht U. P. uit Kwelling, dat men het eens is geworden over de volgende principes: 1. De Japanners mogen in Haifong lan den, doch slechts over den spoorweg het land doortrekken. 2. Japan mag het vliegveld van Hanoi ge bruiken. 3. Japan mag 30.000 man troepen landen. De Japanners zouden er echter op gestaan hebben 120.000 man te landen. De Japansche consul-generaal te Hanoi, Tsjoetsjoeki, gaf tegenover „United Press als zijn meening te kennen, dat heden een FranschJapansche overeenkomst zou wor den onderteekend, indien zich geen onvoor ziene omstandigheden voordeden. Het is ge lukt, aldus verklaarde hij, de laatste vraag stukken, waarover tot dusver nog geen over eenstemming kon wdrden verkregen, thans plotseling te regelen. De maatregelen voor de evacuatie van vrouwen en kinderen en voor hun transport naar Haifong zouden slechts „zuivere voorzorgsmaatregelen" zijn. Naar verluidt, zegt U.P. zouden de Italia nen het grootste deel van de 20.000 man die bij de verovering van Somaliland in den strijd gebracht zijn, naar de grens van den Soedan getransporteerd hebben, zoodat mo gelijk de Italiaansche opmarsch langs de Egyptische kust vergezeld zal gaan van een Pensief in den Soedan. De schutting bij het Jaarbeursgebouw te Utrecht moest het deze week tegen den storm afleggen. Met vereende krachten werd het gevaarte weer in verticalen stand gebracht (Foto Pax-Holland) DE BRITSCHE TROEPEN, DIE EEN STERKTE HEBBEN VAN SLECHTS 230.000 MAN EN OVER BELANG RIJK MINDER VLIEGTUIGEN BE SCHIKKEN MOESTEN NA DE BE STORMING HUN TWEEDE LINIE ONTRUIMEN. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt aan United Press verklaard, dat meer dan 500.000 man Italiaan sche troepen in opmarsch zijn in Egypte. Deze troepen rukken op zijn minst in drie colonnes op en hun uit eindelijke marschdoel is de stad Alexandrië. De eerste colonne rukte op over den straat weg langs de kust en naar men aanneemt wil zij zich later vereenigen met de tweede colonne. Dze marcheert op een afstand van ongeveer 80 k.m. uit de kust, waar zij buiten het bereik is van het geschut der Britsche vlooteenheden, die de kust hebben gebom bardeerd. De derde colonne zou eenige hon derden kilometers van de kust verwijderd langs den karavaanweg willen oprukken. Italiaansche militaire kringen verklaren, dat het feit, dat Italië in staat is op zijn minst een half millioen goed bewapende soldaten in een kolonialen veldtocht te doen optrekken tegen ongeveer 230.000 En- gelschen, een bewijs is van de groote kracht van het Italiaansche imperium. Voorts wordt verklaard, dat de Italianen in het Egyptische luchtruim een groote ovenmacht op de Engelschen hebben, daar de aantallen vliegtuigen der twee partijen aldaar zich verhouden ais 6 1. Na de inneming van Sidi el Barrani, waarvan in het Italiaansche weermachts- bericht van gistermiddag melding gemaakt wordt, zijn de Italiaansche troepen begon nen naar in welingelichte Italiaansche kringen verluidt, met de onverwijlde orga nisatie van den aanvoer en met de uit breiding van de tot dusver bereikte stellin gen. Bij hun opmarsch hebben de Italianen een reeks van moeilijkheden in de afzon derlijke vestingwerken moeten overwinnen daar het geheele gebied tusschen Soloem en Sidi el Barrani bezaaid was met ver sperringen en mijnen tot aan de oase van Sidi Oimar. Een aantal loopgraven en kazematten, alsmede goed opgestelde batterijen, moes ten bestormd worden, alvorens de Italiaan sche troepen de tweede verdedigingslinie doorbreken en volkomen bezetten konden. WAT ELDERS TE KRIJGEN IS, BIJ VOORKEUR NIET OP DE MARKT. Van officieele zijde wordt met betrekking tot het reizende uitoefenen van een bedrijf nog de volgende toelichting gegeven: Door de beperking van het al reizende uit oefenen van een bedrijf, worden in feite niet diegenen getroffen, die op de weekmarkten zelfgemaakte of niet bewerkte producten van land-, tuin- en boschbouw, van vee- en bijen teelt, van pluimveefokkerijbedrijven en van producten van de jacht en visscherij te koop aanbieden, welke producten uitsluitend voor de levensmiddelenverzorging van de bevol king dienen. Dezen voor de levensmiddelenvoorziening werkzamen handelaren is het ook in de toe komst toegestaan, de weekmarkten te be zoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voor waarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weër te trekken, ook buiten de weekmarkten te koop aanbie den, In de eerste plaats moeten deze handela ren, zooals tot nu toe probeeren hun pro ducten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelijk is, of wan neer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden levensmiddelen bestaat, kunnen de betreffende handelaren ook op an dere weekmarkten hun waren te koop aan bieden. Daarentegen is het niet toegestaan, om in het kader van het al reizende uitoefenen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening betrekking hebbende producten, al reizende op weekmarkten te k°9.P aan te bieden. Dit geldt in het bij zonder voor die producten en voor werpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste levensbe hoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch gebruik zijn normaal overal te verkrijgen en het verhandelen hiervan op de wees- markt is bovendien niet noodzake lijk. Het koopen van producten onverschillig van welken aard binnen de verboden zóne voor een gevestigd bedrijf, is geen reizend beroep in den zin van de verordening. Zoo kan b.v. een slagerij, zooals vroeger binnen het verboden gebied het noodige vee koo pen. Gevestigde zaken, zooals vooral groot- filiaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is het ook in de toekomst veroorloofd, door employé's, die met haar een vaste overeenkomst heb ben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedienen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den kooper uit sluitend bij de centrale en gevestigde han- Slagers moeten been tegen prijs van been verkoopen. Het blijkt, dat bij het slagersgilde onzeker heid voorkomt over de bedoeling waarmede inzake de vleeschdistributie bepaald werd, dat het gewicht per bon geldt voor „Vleesch met been". Althans mijn slager, zegt een lezeres van het Vad., begon gistel-morgen met een stuk waardeloos been toe te voegen aan de reeds afgewogen roastbeef, met de bedoeling, het gewicht daarvan bij te berekenen tot den prijs van roastbeef. Gelukkig wilde hij rede verstaan en liet het onsje been achterwege. Er kan m.i.'toch geen twijfel aan bestaan, dat het niet als soepbeen, mergpijp of ribbetjes meegekochte been, even als te- voor naar de fabrieken kan afvloeien en dat allerminst de bedoeling kan zijn, dat botten thans een prijs gaan opleveren, varieerend met die van de kwaliteit vleesch waaraan men zou verkiezen ze toe te voegen, b.v. haas! Zelfs al zou het koopen van een deel teen. bij elke vleeschsoort verplichtend ge steld zijn, dan nog, zou dat been zijn eigen (geringen) prijs moeten hebben. Hetg elijk is an dez ijde van deze lezeres De slager moet teen leveren bij de hoe veelheid vleesch per bon toegestaan, t.w. rundvleesch tot 20 procent been, varkens- vleesch 10-15 procent. Bij een bestelling op bons tot bijv. 5 ons biefstuk gezamenlijk, mag dus geleverd worden 4 ons biefstuk, tegen den prijs van biefstuk, en 1 ons been tegen den prijs van been. Met scherp voorwerp in den rug gewond. DADER WIST TE ONTKOMEN. Een achttienjarig meisje is volgens de Tel. gisteravond in de De Clercqstraat te Am- sterdah de dupe geworden van een gevaar lijk individu. Het meisje werd met een scherp voorwerp onverhoeds in den rug gestoken. De aangevallene stond voor een winkel te kijken, toen naast haar een man kwam te staan, die oogenschijnlijk ook alleen maar belangstelling toonde voor de étalage. Het niets kwaads vermoedende meisje zag plot seling, dat de man een donkerbruin stukje hout van ongeveer vijftien c.m. lengte uit zij zak haalde. Vóórdat zij wist wat er ge beurde, liep de kerel op haar toe en gaf haar met het hout, waaraan scherpe pun ten zaten, een steek in den rug. Na zijn wandaad maakte de onverlaat zich snel uit de voeten. Het meisje was gelukkig niet ernstig ge wond, doch zij had wel hevige pijn. Zij is dadelijk naar het Wilhelmina-Gasthuis ge bracht,, vanwaar zij, na te zijn verbonden, weer naar huis kon terugkeeren. Later op den avond is van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie van het bu reau Marnixstraat, waar men alle pogin gen in het werk stelt om den dader te ar resteeren. delszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verordening een door de tegenwoordige oorlogsverhoudingen noodza kelijke maatregel beteekent, behoeft geen bij zondere vermelding. Klachten en buitenge wone wenschen van individueele personen zijn doelloos. Op den Nieuwe Zijd» Voorburgwal te Amsterdam kwam een motorwagen van lijn 2 in botsing met een vrachtauto. Het voorbalcon van den tramwagen werd zwaar beschadigd (Foto Pax-Holland) Oude vrouw stak plotseling den rijweg over. Gisteravond omstreeks 7 uur geraak te de ongeveer zestigjarige vrouw S. te Wedderveen onder een zandtram van de maatschappij Oostelijk Gro ningen. De vrouw was den rijweg overge stoken, blijkbaar zonder om te zien en werd verrast door de tram, wel ke sedert eenige weken dit traject weer berijdt. Zij werd gegrepen en vermorzeld. Tegen schafttijd waren twee jongens in dienst van de „Rotterdamsche Droogdok Maatschappij" in de Heyschehaven te Rot terdam aan het spelevaren gegaan met een roeibootje. Plotseling slooeg het vaartuigje om, met het gevolg dat beiden te water ge raakten. Een der knapen de 15-jarige B. Meester uit Pernis was de zwemkunst niet machtig en verdween in de diepte. Onmid dellijk werden pogingen in het werk gesteld om den knaap te redden, doch dit mocht niet baten. Later in den middag heeft personeel van de rivierpolitie het lijk opgehaald en naar het bureau der rivierpolitie aan de Parkkade overgebracht. De andere jongen bereikte veilig den wal. De wind doet in de stra ten van het typisch vis- schersdorp het werk, dat van dit element ver langd wordt. (foto Pax-Holland) A

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1