Bezorgdheid in Japen besprekingen Kind geroofd in Amerika De vleeschdistrihutie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Britsch-Amerikaans - Verduisteren 7.37 uur BONNEN Geen overeenstemming in Indo°China Nieuwe teeltregeling voor rundvee Meer vrijheid van vergaderen die deze week gelden Nederlandsch-Indië in het geding 100.000 dollar geëischf voor de vrij'afing Onderscheiding voor den rijkscommissaris Vandaag de nieuwe bonnen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.28 uur Japanners rakken binnen ïapanneezen rukken Indo-China binnen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Uitgave der Uttg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. No. 9036 Hoewel nog geen oificieele commen taren beschikbaar zijn, toont men zich in oiiicieele Japansche kringen ernstig bezorgd over de persberich ten uit Washington over Britsch- Amerikaansche samenwerking in het Zuidzeegebied, naar aanleiding van de besprekingen tusschen Huel Lo- thian en Cascy. Genoemde kringen volgen nauwlettende de verdere ont wikkeling van de Britsch-Amerikaan sche samenwerking. Men beschouwt een overdracht van de Britsche vlootbasis te Singapore niet slechts als een aanduiding, dat Amerika practisch aan den oorlog In Europa deelneemt, doch tevens als een ernstige bedreiging voor de Japansche hegemonie in het weste lijke deel van de Zuidzee, daardoor de vestiging van de nieuwe orde in Oost-Azie In gevaar wordt gebracht De „Yomioeri Sjimboen" beschouwt de Britsch-Amerikaansche samen werking als een Amerikaansche uit daging aan Japan. „Japan moet voorbereid zijn op Britsch-Amerikaanschen druk". In een hoofdartikel laat de „Asshi Sjim- Boen" de waarschuwing hooren, dat Japan voorbereid moet zijn op Britsch-Amerikaan schen druk. Het blad wijst er op, dat de Britsch-Amerikaansche samenwerking con crete vormen aanneemt en betoogt, dat Ja pan op militair en diplomatiek terrein voor bereidinggen moet treffen om op elke gebeur lijkheid bedacht te zijn. De „Asahi" ziet in den Britsch-Amerikaanschen stap een de monstratie met het doel, de houding van Ja pan ten aanzien van Indochina te beteugelen en maant de regeering en de natie, ten vol le voorbereid te zijn op toenemenden Britsch Amerikaanschen druk, die waarschijnlijk in militairen of economischen vorm zal worden uitgeoefend om de pogingen van Japan tot het bevorderen van den voorspoed en onder linge samenwerking in Oost-Azië te belem meren. Singapore! De te Washington gevoerde Engelsch-Ame- rikaansche besprekingen worden door de Japansche pers vooral daarom grondig van commentaar voorzien, omdat naar haar mee ning het vraagstuk Singapore en daarmee de Japansche politiek nopens Oost-Azië en den Stillen Oceaan aan de orde gesteld is. De „Hotsji Sjimboen" vraagt of het nog mo gelijk is den vrede in de Stille Zuidzee in stand te houden. Voor eventueele gebeurte nissen in dit gebied dragen Engeland en Amerika de volle verantwoordelijkheid, om dat zij hier de atmosfeer opzettelijk vergif tigd hebben. Het blad neemt aan, dat nauw- keurige Engelsch-Amerikaansche afspraken omtrent Singapore bestaan en is van mee ning, dat de tot dusver bestaande goed be trekkingen van Japan tot Ned. Indië en Fransch-Indo China verstoord en de uitvoe ring van de taak van Japan in het- Verre Oosten doorkruist worden, indien de vloot van de V. S. maar eenmaal dit steunpunt be zet houdt. Van het vraagstuk Singapore hangt het verdere lot van Japan af. Daarom moet Ja pan alles doen om Amerika dit opdringen te beletten. Zwaar werk in de Haarlemmermeer, waar de suikerbietenoogst op het land weer weken van ingespannen arbeid met zich brengt (Foto Pax-Holland) De „Tokio Asahi Sjimboen" uit zich in gelijken zin en betoogt, dat het Engelsch- Amerikaansche optreden vroeg of laat eco nomische en misschien ook militaire gevol gen moet hebben. Onder deze omstandighe den is de plicht van Japan om in overeen stemming daarmee op militair terrein en po- dat van de buitenlandsche politiek voorbe reidselen van beslissende beteekenis te tref fen. De „Yomioeri Sjimboen" verwijt d* V. S. als neutrale natie, dat zij reeds bedekt aan den oorlog deelnemen. Japan zou door de En gelsch-Amerikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan langzaam geworgd moeten worden. Ook dit blad eischt evenals de .To kio" Asahi Sjimboen" energieke maatregelen van de regeering. Ook Rusland van de partij? Het Engelsche blad de „Sunday Times" verklaart omtrent de besprekingen te Was hington tusschen de Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, den Engelschen ambassadeur, Lord Lo- thian, en den Australischen gezant, Casey, dat de verdediging van den Stillen Oceaan, de toekomst van Singapore als vlootbasis en de wapentransporten naar China over Bur- ma in het geding zijn. Ook Amerika en nog andere mogendheden hebben belang daarbij inzonderheid Nederlandsch-Indië, China en de Sovjet-Unie. Amerika is opgeschrikt door een op- zienbarenden kinderroof, waarvan de driejarige Mark de Tristan, afstam meling van twee rijke families en erf genaam van de koperkoningen Cate, het slachtoffeer is geworden. De da ders hebben een uitvoerige mededee- ling achtergelaten, waarin 100.000 losgeld wordt geëischt en waarin wordt gewaarschuwd de politie niet in de zaak te mengen. Op verzoek van de familie hebben de be voegde autoriteiten tijdelijk van een onder zoek afgezien, om de familieleden in de ge legenheid te stellen met de kidnappers in verbinding te komen. De graaf De Tristan, die in Californische societykz-ingen zeer bekend is, heeft name lijk- besloten aan de eischen van de roovers toe te geven en 100.000 te betalen voor de uitlevering van zijn zoon, .aldus seint U.P. aan zijn blad. Volgens het relaas van ooggetuigen heeft de ontvoering zich vlak voor het huis van den graaf afgespeeld. Een gewapende man duwde de nur se van het kind opzij, greep het jon gentje en sleurde het in een auto, welke snel wegreed. In de dreigbrief wordt geschreven: „Onze kleine gevangene zal onze gast zijn. Wij zullen hem zeer goed behandelen en ook het verplegingspersoneel is reeds met groote zorg uitgezocht. Wij zijn er zeker van dat deze gebeurtenis in de herinnering van het kind geen nadeeligen indruk zal achterla ten". De Japansche tuinman van den graaf, die ooggetuige was van de ontvoering, ging on middellijk in een toevallig gereed staande auto tot dé achtervolging over. De bandie ten lieten hun wagen echter plotseling mid den op den weg stoppen en dwongen den achtervolger met hun vuurwapenen om te rug te keeren. De ouders maken zich op het oogenblik zeer ongerust over het lot van hun kind, in het bijzonder omdat bij de zeven gevallen van kinderroof, die de laatste jaren voor kwamen, in vier gevallen de kinderen door de kidnappers werden gedood. „Kriegsverdienstkreuz" eeiste klasse. De Ftihrer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksmi nister Seyss Inquart als erkenning voor zijn verdiensten voor de uitvoering van oorlogs opdrachten het „Kriegsverdienstkreuz eer ste klasse verleend. GEEN VEE ZONDER IDENTI TEITSBEWIJS. Verschenen is een verordening van den secretaris-generaal waarin het verboden zal zijn rundvee voorhanden en in voorraad te hebben zonder identiteitsbewijs. Deze verordening bevat een volledige ver nieuwing van het crisis-rundveebesluit 1934. De noodzakelijkheid is nl. gebleken de in dit besluit vervatte teeltregeling voor rundvee op verschillende punten te wijzigen. Deze nieuwe regeling is in hoofdzaak het vol gende: Het is in beginsel verboden rundvee zon der identiteitsbewijs voorhanden te hebben. De identiteitsbewijzen worden slechts aan diegenen verstrekt, die aangesloten zijn bij de crisisorganisaties. Daardoor wordt be reikt, dat de veehouders voor het geval dit noodig mocht zijn aan het tuchtrecht van deze organisatie onderworpen zijn. De nadere bepalingen over identiteitsbewijzen worden uitgevaardigd door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij. RANTSOENEN LOOPEN UITEEN. Heden behoort de nieuw uitgereikte vleesch- kaart in gebruik te worden genomen. Elke der vier met „01. vleesch" gemerkte bonnen geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „01. worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aan gewezen bonnen van het algemeen distribu tie-bonboekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en met 22 September geldig waren. Rantsoen loopt uiteen. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soorten. Het bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot op deze groep behooren o.a. ham, schou der, carbonade, spek, rookvleesch, pekel- vleesch, Geldersche rookworst, plockworst en snij worst. Voor gekookte worstsoorten, zooals boter- hammenworst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Wee- ner, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van le verartikelen, als b.v. Berliner-, Saksische- en Haagsche Leverworst en verder van tongen worst en nierbrood zullen 125 gram tegen af gifte van een bon gekocht kunnen worden. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het be- noodigde aantal bonnen te worden uitgegaan van den netto inhoud, met inachtneming van de verschillende rantsoenen voor de uit eenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveel heid vleesch. Huisslachtingen. Een bijzondere regeling voor huisslachtin gen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort worden ge publiceerd. Huisslachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, cantines e.d. dienen voorloopig ter verkriiging van vleesch ge bruik te blijven maken van de aan deze in stellingen reeds verstrekte, met „een rant soen vleesch" en „een rantsoen vleeschwa ren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sa natoria e.d. moeten zooveel mogelijk bonnen van de patiënten in ontvangst nemen. De plaatselijke distributiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sausijzen- broodjes vervaardigen en exploitanten van automaten, welke croquetten verkoopen. zul len geen losse bonnen meer verstrekt wor den. Openbare vergaderingen, optoch ten, openluchtbijeenkomsten blij ven verboden. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken mede, dat wederom toelaatbaar zijn verga deringen. in besloten gebouwen, waartoe slechts daartoe schriftelijk uitgenoodigde leden der betrokken vereeniging of partij toegang hebben. Door den bevoegden procureur-ge neraal, fungeerend directeur van politie mag dispensatie van de bepa lingen, dat de deelnemers aan ver gaderingen. uitgaande van staat kundige vereenigingen of van plaat selijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwerpen bespro ken worden, schriftelijk moeten wor den uitgenoodigd en dat de uitnoo- diging op naam moet zijn gesteld, voorshands niet worden verleend. In het bijzonder behoort geen bezwaar ge- zwaar gemaakt te worden tegen vergaderin gen van leden van vereenigingen van zuiver economischen of commercieelen aard voor zoover deze niet ingevolge de veror dening nr. 24 van 21 Juni 1940 van de se cretaris-generaal van justitie en van bin nenlandsche zaken uit andere hoofde onge- wenscht zijn te achten. Verboden zijn en blijven voorhands: op tochten in het openbaar, bijeenkomsten in de openlucht, en openbare, voor het publiek toegankelijke vergaderingen in besloten lo kalen. Daar de leider van dfl Japansche missie in Indochina, generaal Nis- jihara, met de laatste leden der mis sie naar Haifong is vertrokken, zon der dat overeenstemming met de Fransche autoriteiten is bereikt, wordt de toestand op het oogenblik kritiek genoemd, aldus U. P. De mo bilisatie is bijna voltooid en er staan treinen gereed om vrouwen en kin deren naar het Zuiden van Indo china te evacueeren. De herziene Japansche eischen zouden ook de bezetting van Hanoi door 20.000 Ja pansche soldaten, de controle over de spoor lijn LangsongLaukai en het gebruik van het vliegveld Bialam bij Hanoi omvatten. Zaterdag verklaarde generaal Nisjihara nog tegenover de pers. dat de evacuatie van Japanners uit Indochina nog niet beteeken- de, dat de crisis in de Japansch-Indichonee- sche betrekkingen het hoogtepunt heeft be reikt. De onderhandelingen waren nog niet ten einde. Op de vraag, wat de gevolgen zouden zijn. indien de Franschen de Ja pansche eischen zouden afwijzen, antwoord de de generaal, dat dat te Tokio zou wor den beslist Nisjihara zou 's avonds naar Haifong vertrekken om van daar eventueel naar Tokio door te gaan, indien de zaken een ongunstige wending zouden nemen. Hij ontkende, dat de jongste Japansche eischen verder zouden gaan dan de over eenkomst. welke drie weken geleden te To kio werd onderteekend. De missie had zich met haar eischen strikt binnen de grenzen gehouden, zooals die door Tokio en Vichy waren vastgesteld. Naar aanleiding van de verklaring van Cordell Huil over het Amerikaansche be lang bij een voortbestaan van den status quo in Indochina verklaarde Nisjihara dat door deze onderhandelingen de integriteit van Indochina en de status quo in Oost- Azië in het geheel niet in gevaar kwamen Men zou de tegenwoordige Japansch-Fran- sche betrekkingen het beste kunnen vergelij ken met de samenwerking tusschen Enge land en de Vereenigde Staten. Japan koes tert voor Frankrijk slechts uitgesproken vriendschappelijke gevoelens. Van Fransche zijde was voorts vóór het vertrek van Nisjihara oficieel bekend ge maakt, dat dp Japanners den omvang van hun nieuwe eischen hadden veranderd, zoo dat de onderhandelingen „in een gunstiger atmosfeer waren hervat." Naar het Duitsche Nieuwsbureau verder uit Genève verneemt, heeft de Fransche ra dio de Engelsche berichten tegengesproken volgens welke de Japanners een henaaldes termijn zouden hebben gsteld voor de inwil liging kunnen eischen. LAATSTE TELEX. Naar Domei meldt, zijn vanochtend afdee- linggen van het Japansche leger en de mari ne begonnen uit het Noorden Indochina binnen te rukken. Men verwacht dat na aan vankelijk lichten tegenstand verdere acties vreedzaam kunnen worden uitgevoerd. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 7: geldig van 23 September tot en met 29 September (niet gebruikte tot en met 1 October). rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts blijven de bonnen van serie 6 nu nog gel dig tot en met 24 September. Bon 05 t.m. 12 (boterkaart): gel dig van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op Vt pond boter. Bon 05 t.m. 07 (vetkaart); geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op V?. pond margarine of V2 pond boter. Bon 08 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 October. De ze bon geeft recht op V? pond ge smolten spijsvet of V-> pond boter. Bon 09 ton. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van V2 pond boter met 10 cent reductie. 01 Vleesch (vleeschkaart)gel dig van 23 September tot en met 29 September (niet gebruikte tot en met 6 October. Elk der bonnen geef recht op het koopen van 100 gram vleesch of een rantsoen vleeschwaren. 01 Worst, vleeschwaren (vleesch kaart): geldig van 23 September tot en met 29 September (niet ge bruikte tot en met 6 October). De ze bon geeft recht op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt: Voor gekookt of gerookt varkens rund- of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten 75 gram. Voor gekookte worstsoorten 100 gram. Voor leverartikelen 125 gram. Voor bloedworst 150 gram. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli, spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maïzena, griesmeel. puddingpoeder of nud- dingsauspoeder tot en met 1 Nov. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena. wegende 225 gram. ver krijgen. Tevens kan men voor bon „28" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie pakjes, elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een nakie pudding- sauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 41: Naar keuze pond rijs- temeel. rijst of rijstebloem tot en met 4 October. Bon 54: Naar keuze V2 pond ha vermout. havervlokken, gort of grutten, tot en met 4 October. Bon 71: Naar keuze V>. pond tar wemeel. tarwebloem. roggemeel, roggebloem, zelfriizend bakmeel, gemengd meel, of boekweitmeel tot en met 4 Oct. Bon 72: 1 kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73: V2 pond koffie of V2 ons thee tot en met 27 September. Bon 115: Naar keuze 150 gram toi letzeep 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoe der,, indien voorradig, 125 gram zeepvlokken, 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep, geldig tot en met 24 Septem ber. Zij, die de gezinswasch naar een wasscherij sturen, zuilen voor elke 8 kg. droog waschgoed één bon „115" aan de wasscherij moeten af staan. Scheerzeepbon 118: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheercréme of één pot scheerzeep (alleen voor manne lijke personen boven 15 jaar). Bon 5 (hondenbroodkaart) geldig van 1 September tot en met 30 September, rechtgevende voor de groepen 1. 2, 3. 4, 5, en 6 op resp. 10 Kg.. 10 Ke.. 8 Kg.. 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 5 (kattenbroodkaart): geldig van 1 September tot en met 30 September, rechtgevende op V/> Kg. kattenbrood. Petroleumzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tof en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1