ALEXANDRIË ftaliaansche luchtaanval op Malta Britsche koopvaardijvloot ernstig getroffen De Mascotte Exfra winsten in AMERIKA Vier Egyptische ministers afgetreden Radioprogramma Italiaaosch weermachtbericht opnieuw gebombardeerd Duitsch weermachtbericht Dc bevo'kiog der V S. Vorderingen door de Duitsche Weermacht Overzicht vereenigingen gevraagd Deze week geen brandstof te krijgen Dc toekomst van den St* Laurens te Rotterdam Vegetariërs houden hun vleeschkaarten Feuilleton H- de Vere Stacpoole "1 Het Ifaliaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Het bombardement van de miliaire doelen van Marsa Matroeb, uitgevoerd door onze luchtmacht, heeft resultaten opgeleverd, die indruk maken door de nauwkeurigheid en hevigheid van het vuur, De talrijke branden, die waargenomen werden, de doelen, die on danks het lievige vuur van het luchtafweer geschut getroffen en vernield werden en de afwezigheid van vijandelijke jagers, die on ze formaties niet durfden aanvallen, getui gen van het volledige succes der operaties en van de paniek van den tegenstander. Onze vliegtuigformaties bombardeerden ten Oosten van Marsa Matroeh de vliegvel den van Maaten Boegoesj en El Daba, het station en tentenkamp in laatstgenoemde plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp den af- geloopen nacht hommen op Sidi el Barrani, Tobroek en Derna, waardoor enkele personen gewond werden. Er is geen schade van be- teekenis aangericht. Een vijandelijk vlieg tuig is waarschijnlijk neergeschoten door luchtafweergeschut. De luchtbasis van Alexandrië is hevig ge- homba'rdeerd door onze luchtafdcelingen. Een schip heeft een voltreffer gekregen van een bom van groot kaliber. Een andere vlieg- tuiformatie viel de installaties van het pe- troleumcentrum Haifa aan, waarbij een ben zineopslagplaats en een nieuwe raffinaderij werden geraakt, hetgeen aanzienlijke bran den deed ontstaan. De vliegtuigen, die bij deze operaties betrokken waren, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijandelijk con- vooi, geëscorteerd door kruisers en torpedo-, jagers, door onze luchtmacht aangevallen. Twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Een onzer luchtpatrouil les heeft een aanval op Isiole (Kenya) ge daan. Na een gevecht met vijandelijke jagers aangegaan te hebben, is de patrouille, die een vijandelijk toestel getroffen had, onver let teruggekeerd. De vijand heeft verscheiden luchtaanval len in Somaliland ondernomen, waar her haaldelijk het dorp Boergavo ten zuidwesten ,van Kisimaci gebombardeerd is. Te Massaoea zijn bij een luchtaanval geen personen gewond en is ook geen schade aan gericht. Een vijandelijk toestel is neergescho ten door luchtafweergeschut en de beman- tuig is vermoedelijk neergeschoten. De luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat de installaties van het vliegveld Micabba op Malta, die bij de laatste actie der duikbommenwerpers niet waren aange vallen, gisteren hevig gebombardeerd zijn door een afdeeling snelle bommenwerpers, die door jagers begeleid werd. De werkplaatsen, waar de motoren her steld worden, de onderaardsche opslagplaat sen en een vliegloods werden met bommen bestookt. Een der opslagplaatsen werd door een zwaren bom vernield. Er brak een zware brand uit, die op 50 kilometer afstand te zien was. Drie Britsche jagers, die in de lucht waren, vermeden een gevecht. Twee Glostertoestellen werden herhaaldelijk met mitrailleurvuur bestookt. Het afweergeschut vuurde heftig, doch zonder resultaat. De bommenwerpers keerden op hun basis terug zonder een enkel verlies te hebben geleden. BEVLOEIINGSWERKZAAMHEDEN IN RUSLAND. In de autonome Sovjet-republiek Dage- stan (Oost-Kaukasus) is door de Koemyk- steppe, die aan de Kaspische zee in de nabij heid van Derbent gelegen is, een bevloeiings kanaal van 93 Km. gegraven. Men hoopt op deze wijze meer dan 100.000 H.A. land te kunnen bevloeien en bruikbaar te maken. Het Opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse Schepke heeft acht vij andelijke koopvaardijschepen van in totaal Gl.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelijker tijd melden andere duikbootcn dat nog acht vijandelijke koopvaardijschepen van 35.700 b.r.t. in totaal tot zinken zijn gebracht. In clusief de vijandelijke koopvaardijschepen, waarvan gisteren gemeld werd, dat zij tot zinken gebracht zijn, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de koopvaardijvloot door onderzcebooten tot zinken gebracht. Een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog is geleverd en bovendien in gebieden, waar de tegenstander over over vloedige middelen tot bestrijding van onder zeeërs beschikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Over dag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen bestookt In de nabijheid van het Royal Albert en het West India doek ont stond' Vi nieuwe, zware branden. In de grooto bocht van de Theems kon geconstateerd worden, dat nog talrijke oude branden woe den. Andere aanvallen richtten zich op ver scheiden vliegvelden en troepenkampen, als mede op enkele havenplaatsen aan de Zuid en Oostkust van Engeland. Op een bijzon der hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen werden treffers op hangars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten om het rijksgebied bin nen te clringen, mislukten met uitzondering van enkele vluchten boven de Fransch-Bel- gische kust. De hier uitgeworpen bommen richtten in het geheel geen militaire scha de aan. De vijand verloor twee vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Belastingwet door den Senaat aangenomen. De Amerikaansche Senaat heeft de wet op het heffen van een belasting op buitenge wone winsten en op de afschrijving op be leggingen in nieuwe bedrijfstakken aan genomen. Het Huis van Afgevaardigden had reeds zijn goedkeuring aan de wet ge hecht. Deze belasting zal, volgens een raming, jaarlijks een bedrag van 1 milliard op brengen. DERTIG DOODEN BIJ VEERONGELUK IN FRANKRIJK. In verloop van korten tijd is op de Rhone al weer een ongeluk met een veer gebeurd. Het veer bij Montelimar, dat omstreeks zes tig personen vervoerde, is bij het oversteken van de rivier omgeslagen. Ongeveer dertig personen zouden den dood in de golven ge vonden hebben. Bijzonderheden ontbreken. Het aantal inwoners der Vereenigde Staten bedroeg op den len April '40, den dag waar op de eens in de tien jaren gebruikelijke volkstelling is gehouden. in totaal 131.409.881. De toename sedert 1930 bedraagt 7 procent. ENGELSCHE PROBEERDEN FRANSCH SCHIP OP TE BRENGEN. Britsche zeestrijdkrachten hebben gepro beerd het Fransche pasagiersschip „Theo- plxile Gauier", dat op reis was van de Piraeus naar Beiroet, naar Haifa op te brengen. De Fransche regeering heeft daarop zee- strijdkrachten uit Syrische wateren aan het passagiersschip ter hulp gestuurd. Be schermd door deze oorlogsschepen, kon het Fransche vaartuig de reis naar Beiroet voort zetten. Verschil van meening naar aanleiding van den Italiaanschen inval in Egypte heeft ge leid tot een kabinetscrisis in Egypte met het gevolg, dat vier vooraanstaande leden der Saadistische partij als minister zijn afge treden. Deze partij wil. dat Egypte onmid dellijk den oorlog verklaart. Bij koninklijk decreet zijn vier nieuwe mi- nistérs benoemd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabinet niet tot overijlde besluiten gedwongen wil wor den. Het wil de verdere ontwikkeling af wachten, alvorens het een definitieve be slissing neemt. Koning Faroek onder Enqelsche controle. Rome, 21 Sept. (D.N.B.) Volgens een bericht van de „Messagero" van de Egyp tische grens is koning Faroek onder Engel- sche controle gesteld. De Egyptische wacht van den koning is uit het paleis van den koning verwijderd en vervangen door En- gelsche soldaten. Open brief aan koninq Faroek. Het Italiaansche blad „Messagero" publi ceert een open brief aan Koning Faroek, van de hand van Robert Cantalupo, voormalig Italiaansch gezant te Cairo, die destijds het vertrouwen genoot van koning Foead. Na betoogd te hebben dat Egypte slechts één vijand heeft: Engeland, zegt de schrij ver: waarom zou Egypte de verantwoorde lijkheid deelen van een oorlog tegen een na tie. die het vriendschappelijk gezind is, en die dit ook bewijst? Om het belang van zijn eenigen vijand te verdedigen? Sire, leidt uw jonge land naar het doel. dat uw doorluchte vader gesteld heeft. Mussolini heeft liet mo gelijke gedaan om Egypte buiten don oor log te houden en de Italianen hebben niet de fout begaan, Egypte in hun vijandelijke actie tegen Engeland te betrekken. Het gaat er voor Egypte om, van het historische oogen- blik gebruik te maken om een natie te wor den en niet een kolonie. Hebt moed, jeugdige Sire, want het jonge Italië is bereid, u te helpen, doch maakt een gebaar, het gaat om uw verantwoordelijkheid. Bij vordering dfi schadeloosstelling geregeld. Geen vergoeding voor gederfde winst. Het verordeningblad bevat een serie be palingen betreffende vordering van onroe rende goederen (bebouwde en onbebouwde) ten behoeve van de Duitsche weermacht. De schadeloosstelling bedraagt o.a. voor gronderven, welke voor landbouwdoelein den worden gebruikt het bedrag der jaar lij ksche pachtwaarde. Voor andere gronderven, tweederde deel van het bearag der jaarlijksche huurwaar de. Voor al hetgeen zich, als onroerend goed door bestemming, op het onroerend goed bevindt en daartoe behoort (inventaris) 6 van zijn waarde als roerend goed. Als jaarlijksche pachtwaarde wordt aan genomen het bedrag, dat binnen de gren zen der redelijkheid voor het gevorderde gronderf jaarlijks wordt betaald of verkre gen kan worden. Als jaarlijksche huurwaarde en als waar de als roerend goed wordt aangenomen de waarde, die door den dienst der belastingen als zoodanig ambtelijk is of wordt vastge steld. Met bodemschade. oogstderving. bemoeilij king in de uitoefening van het bedrijf, gederfde winst uit de exploitatie-van be bouwde gronderven en waardevermindering van gronderven ten gevolge van het ge bruik wordt bij het vaststellen der schade loosstelling geen rekening gehouden. Vereenigingen zonder economisch doel. Er is een verordening van den rijkscom missaris verschenen, houdende bepalingen ter verkrijging van een overzicht van yer- eenigingen van personen en stichtingen zon der economisch doel. Een vereeniging van personen wordt ge acht geen economisch doel na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats gericht is op het verkrijgen van op geld waardeerbare voordeelen ten behoeve van de vereeniging of van haar leden. De opgave dient te geschieden door het in dienen van een ingevulde vragenlijst en een vermogensstaat. De indiening dezer stuken geschiedt in duplo. Twee exemplaren der statuten dienen te worden bijgevoegd. Tot nader order mag over bestanddeelen van het vermogen van de in het eersle lid van artikel 1 genoemde vereeniging slechts worden beschikt, voor zoover dit voor de loopende zaken en voor het vereenigings- leven noodzakelijk is Boven en behalve voor noemde rechtshandelingen mogen geen rechtshandelingen worden verricht of ver klaringen worden afgegeven, waardoor op eenigerlei wijze over bestanddeelen van het vermogen wordt beschikt of verplichtingen daaromtrent in het leven worden geroepen. Aangifte moet geschieden binnen twintig dagen bij den betreffenden procureur- generaal. Ieder moet zijn voorraad opge ven. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstof fen aan verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden verstaan: steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbri- ketlen, turf en petrolcumcokes. Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als „grootin dustrie" ingeschreven verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze cate gorie van industrieele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October de haar door het Rijks kolenbureau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen betrekken. Van het verbod kan door het Rijkskolen bureau te 's Gravenhage of een door dit bu reau aan te wijzen instantie dispensatie wor den verleend. Groepen. De verbruikers worden in groepen gesplitst en ieder zal zijn voorraad brandstoffen per 29 September moeten oogeven. Formulieren worden door de plaatselijke distributie diensten verstrekt. Voorts zij vermeld, dat op de door de ver bruikers gedane voorraad-opgaven controle zal worden uitgeoefend. Nog steeds is geen beslissing genomen over de toekomst van de St. Laurensruïne te Rotterdam, aldus schrijft de Rotterdammer. Voorloopig schijnt deze beslissing ook niet ophanden te zijn. Restauratie en herbouw moeten niet uitgesloten worden geacht, maar het wordt in elk geval een werk van mil- lioenen. Deze dagen is de fundeering op ver schillende plaatsen onderzocht. Deze heeft niet geleden. De ongeschonden gewelven wor den binnenkort afgedekt om ze in den ko menden winter tegen regen en vorst te be schermen. De klokken van het carillon gaat men afnemen van den grootendeels verbran den eiken klokkenstoel. Zij blijven voorloo pig op den betonvloer boven in den toren. No steeds raken sleenbrokken los uit den St. Laurens. In verhand daarmee is bet verkeer door de Korte Torenstraat voorloopig ver boden. Een doktersverklaring in geval van dieet. noodig, Het centraal distributiekantoor heeft afwij zend beschikt op de verzoeken van de Ne- derlandsche Vegetariërsbond en van de ver eeniging „Reformhuizen" in Nederland. Men acht het, aldus het Vk., niet mogelijk te voldoen aan de wgnschen, die op princi- piëele grondslagen berusten, daar dan niet al le°n de vegetariërs, maar ook andere groepen hun op zich zelf beschouwd, gerechtvaar digde wenschen behoorden ingewilligd te zien Uit practische overwegingen kan het departement van Handel en Nijverheid daarom niet ingaan op de wenschen der ve getariërs. Intusschen maakt men ons er op opmerk- zaam aldus liet blad, dat voor dieet-vegeta- riërs dus degenen, die uit gezondheidsover wegingen een bepaald dieet volgen, de mo gelijkheid bestaat, om, na overlegging van! een doktersverklaring, toewijzing te ver krijgen voor andere gedistribueerde artike len in de plaats van vleesch. Naar men weet, worden deze doktersverklaringen echter al leen in de allernoodzakelijkste gevallen af gegeven. Men make zich, zoo legde men er in de partementale kringen de nadruk op, als ge- zond vegetariër dus geen illusies. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 Jaarsveld 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding. 1U.15 Gramofoonmuziek. 20.30 Vooi de vrouw. 10.35 Ensemble Jan van Dinteren. li 00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Ensemble Jan van Dinterei. (Om 12.00 Berichten). 12.13 Elzard's Oeplieiden en solisten (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Puszta-oraest. I.30 Gramofoonmuziek. 2 00 Causerie „Nuttig en nodig". 2.10 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cyclus „In de schijnwerper". 3.15 Zang, accordeon en pianoduetten. 4.00 Reportage. 4.15 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.)] 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Amabile-kwintet. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Berichten. Hierna: AVRO-Amusements- orkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 AVRO-Amusementsorkest. 7.40 Causerie „De ballonvaart". 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solist. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk 1875 m. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Wij beginnen de dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gr mofoonmuziek. 1.15 KROiorkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 KRO-orkest. 3.00 Gramofoonmuzie1:. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 RVU: Cyclus „Omgang met dieren". 6.00 KRO-Melodisten en solist, 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Vervolg van 6.00. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 KRO-Melodisten en solist. 7.40 Musiquette. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek^ 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten de dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. Door t. Op onderhoudenden toon vertelde hjj zijn ondervindingen, opgedaan gedurende zjjn vele reizen (hij scheen de halve wereld te hebben rondgereisd), uitte zijn opinie over verschil lende landen en het karakter van verschillende volken. Over het algemeen scheen hij meer op te hebben met de Oosterlingen (uitgezonderd de Chineezen, van wie hjj een hartgrondigen afkeer had) dan met de Westerlingen, voor namelijk wat betreft de Franscheu. Over Frankrijk en de Franschen sprak hij zeer min achtend, zoo nu en dan zelfs boosaardig. Kèn je Parijs? vroeg Cray, toen Car- nahan na een vrij hatelijke opmerking over deze stad, een oogenblik zweeg en in gedach ten verzonken, een van zijn stereotiepe siga retten begon te rollen. Carnahan keek den ander aan met een af wezigen blik. Ja, ik ken Parijs, meer dan me lief is, zei hij bitter en bracht toen, met een beweging van zijn schouders, alsof hij iets van zich af wilde schudden, het gesprek op een ander on derwerp. Nog eenigen tijd bleven de beide mannen zitten praten over hun komende reis naar het geheimzinnige eiland en na te hebben afge sproken, dat Cray den volgenden morgen, on middellijk na zonsopgang aan boord van de Itang zou komen, waarna de tocht om onge veer zeven uur zou worden ondernomen, namen Zij afscheid van elkaar. Cray bracht het verdere gedeelte van den dag door met het in orde maken van verschil lende zaken, het schrijven van een paar brie ven en het koopen van eenige benoodigdheden, waaronder een automatisch pistool met vijftig patronen. HOOFDSTUK VIII. Op weg. Toen Norman Cray den volgenden morgen de ramen van zijn slaapkamer in het Hooft- hotel open wierp, kwam hem een vochtige, broeierige warmte tegemoet. De lucht was nevelachtig en wazig blauw van den uit den grond opstijgenden damp. Met achter zich een „bruine jongen", die zijn koffers droeg, wandelde Cray naar de haven en liet zich door Piroli, die reeds met zijn bootje aan den steige wachtte, naar de Itang roeien. Het eerste wat Carnahan hem vroeg toen hij aan boord stapte was, of hij de „Chank" niet vergeten had. Cray stak zijn hand in zijn zak en zei lachend: Het ding zit veilig in mijn zak, old man. Ik hoop nu maar, dat het ons flink wat wind brengt, dat is het eerste wat we noodig hebben. Oh, die wind komt wel, antwoordde de ander, en vervolgde: als je nu een van de hutten aan stuurboord wilt uitzoeken, kun je je gang gaan, die zijn tot je beschikking. Roep me maar als je hulp noodig hebt. Uitstekend. Cray nam een van zjjn koffers op, terwijl het meisje, dat uit de kajuit was gekomen toen hij aan boord kwam, den anderen koffer voor hem droeg. Zij was gekleed in een korte, donkerblauwe linnen broek en een witte blouse. De slanke, bruine beenen waren bloot, de voeten staken In wit linnen sandalen. Terwijl Cray in zijn hut zijn koffers uit pakte, hoorde hij boven aan het dek de windas draaien. Het anker werd gelicht en blijkbaar werden door Piroli en het meisje de verdere voorbereidingen verricht voor het verlaten van de haven. Vlug ging hij naar boven. Ik geloof, dat de mascotte al aan het werk is, riep Carnahan hem vroolijk toe, wijzend op de Nederlandsche vlag boven het fort, wélke licht bewogen werd door een zach- ten, uit den oceaan opkomenden wind. Dit windje is juist voldoende om ons de haven uit te brengen. Als jij nu even met de zeilen helpt, neem ik het stuur. Uitstekend, riep Cray opgewekt terug en zich bij het meisje, dat daarmede reeds bezig was, voegend, hielp h(j de zeilen hjjachen, terwijl Piroli het anker lichtte. De Itang verliet de haven van Sandabar, op weg naar een voor Cray onbekend oord. Een pracht wind, riep Carnahan toen zij de haven uit en in open zee gekomen wa ren. Laten we hopen, dat hij het „Geluk" voor ons met zich mee draagt. In tegenstelling met de anderen was Car nahan opgewonden en druk. Het meisje be hield ook thans haar houding van stille waar digheid. Piroli deed zjjn werk met de hem eigen flegmatische kalmte en rust en Cray was nadenkend en stil. Voor hem was dit moment een van die oogenblikken, welke een mensch doen gevoe len, dat het leven waarc1 is geleefd te worden. Hij gevoelde zich geheel vrij en los van alles wat achter hem lag. Met een gevoel van span ning en verwachting ging hij dit nieuwe avon tuur tegemoet. Dat dit avontuur wel eens niet geheel zonder gevaar zou kunnen zijn, dat hij een groot deel van zijn kapitaal in een zaak had gestoken, welke waarschijnlijk alles behalve lucratief zou blijken te zijn, dat hij, zoo goed als zonder een sou in de bewoonde wereld teruggekeerd, geen enkel vooruitzicht zou hebben op een behoorlijk emplooi, dat zijn partner in het avontuur een echte zee-zigeuner was, die het met wetten en plichten niet nauw nam, dit alles droeg er toe bij om de spanning bij hem te verhoogen. Plotseling werd hij in zijn overpeinzingen gestoord door een zachte stem. Die uithoek daar in Indrapoera en even verder ligt Bengkoelen, klonk het uit den mond van hef, meisje, dat naast hem stond en met uitgestrekten arm voor zich uit wees. Hoe lang zij daar reeds naast hem had gestaan zou hij niet hebben kunnen zeggen; haar na bijheid was al even onverwacht als het geluid van haar stem. Tot nu toe had hg haar slechts hooren spreken in monosyllaben, als antwoord op hetgeen haar gevraagd en gezegd werd. Thans bleek het geluid van haar stem al even vreemd als haar geheele persoontje. Zacht en diep, met een melodieuze intonatie, maar vreemd, geheel verschillend van de stemmen van Westersche vrouwen. Vol bewondering keek hij neer op het bekoorlijke figuurtje. In bevallige rust leunde zfl tegen de reeling, de handen gevouwen, het kleine hoofd fier ge heven boven den slanken hals, liefelijk als een exotische bloem aan een ranken stengel. Even onverwacht als zij gekomen was, ging ze weer heen, Cray overlatende aan zjjn ge dachten. Maar geen minuut later werd haar plaats ingenomen door Carnahan, die het stuur had overgegeven aan Piroli. Dit is de Barisan-bergketen, zei Car nahan naar de kust wijzend. Aan deze zijde is Sumatra een en al bergen, in tegenstelling met de oostkust, waar geen heuvel, zoo hoog als een kind. te vinden is... Daar gaat een Padang-Batavia boot, onderbrak h\j zichzelf en vroeg: Ben je wel eens op Java ge weest? Wel, Batavia is geen kwaaie plaats heel wat grooter en mooier dan Sandabar Hij zweeg, rolde weer een sigaret en tuurde peinzend over de zee. HOOFDSTUK IX. De vogels. straat St ^Passeerdcn rij de S'oenda- straat, bereikten de Javazee, trokken een paar r 1 dagen later door de Straat Gasper en kwamen ten slotte, zonder dat er iets bijzonders voor viel, door de Api-passage in de Zuid-Chinee- sche zee. Toen kregen zij gedurende een paar dagen te kampen met een zwaren storm, doch kwamen zonder letsel daaruit te voorschijn, passeerden Kaap Sampangio en voeren onder een schitterend mooien regenboog de Soeloe- zee in. 6 En zoo zijn we er dus! sprak Carna han op een toon alsof er iets buitengewoons gaande was. Inderdaad had hjj wel eenige reden om zoo te spreken. De Soel'oe-zee, welke zich uitstrekt van Noord-Britsch Borneo tot Mindoro, ten westen begrensd door Palawan en ten oosten door Mindanao en de andere hilippijnen, is een zee vol gevaren voor iemand die haar niet kent. Slechts een zeer bedreven zeeman is in staat de vele banken en klippen welke zich in die zee bevinden, te omzeilen. Ondanks het feit, dat Carnahan geen oeroeps-zeeman was, was hij toch een ervaren kapitein, zeer goed in staat zijn schip veilig langs rotsen en klippen te leiden. Dit had hij gedurende zjjn lange zwerftochten terdege ge eerd, hij was een bekwaam stuurman, maar aan zun geheele manier van optreden was te dat hij geen beroeps-zeeman wa3. Een echte kapitein zou orde, regel en netheid ge" eischt hebben op zijn schip. Dit was bij Car nahan absoluut uitgesloten, daarvoor was hij ,h, Vee' artist: sIordig, onverschillig en onge durig. Vandaar dat de Itang er zoo verwaar loosd uitzag, ten minste dat gedeelte van het schip, dat niet benut werd voor het persoonlijk gerief van Carnahan en de zijnen, 't Feit. dat hg tameljjk veel werk had gemaakt van een zeker comfort op het schip, bracht zijn waren artistenaard des te duidelijker aan het licht. Hg was slordig en onverschillig, maar toen gesteld op zindelijkheid en comfort. Wordt vervolfld.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2