Het Groot-Duitsche lijk Von Ribbentrop Camera Obscura 1940 uit Rome vertrokken heeft 97 millioen inwoners Distributie in Frankrijk Correspondentie voor Amerika Een drieling te Lutjebroek Marktberichten De eischen van Siam Eoqelsche aanvallen op Duitschland Roode kool voor een weeshuis Drie vermiste meisjes terecht Geen concurrentie van Du:tsche exporteurs NIEUWE BURGEMEESTERS Geen medailles voor burgerwachters Andere xveikiijd voor ambtenaren Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij MAATREGELEN TEGEN GRIEKENLAND TE WACHTEN. Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft gisterenavond om on geveer 18.00 uur, de Italiaansche hoofdstad verlaten en is direct naar Berlijn terugge keerd. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, haalde den afge zant van den Führer in villa „Madame" af en begeleidde hem op den weg naar het station. Op den kilometers langen weg, die versierd was met de Duitsche en Italiaan sche vlaggen, vormde de bevolking van Ro me dichte hagen en bejubelde onder steeds weerklinkende zegewenschen voor den Führer en den Duce de ministers van buiten landsche zaken van de beide verbonden mo gendheden. De uiteenzettingen in de Berlijnsche bladen geven een vrij duidelijk beeld van datgene wat te Rome is besproken. Allereerst gaat het om de uitschakeling van den Britsche invloed in geheel Afrika, de solidariteit met Spanje en de krachtige voortzetting van den strijd in de Middelland- sche Zee. Maar daarnaast wordt het duidelijk dat zeer binnenkort maatregelen tegen Grieken land zijn te wachten, welk land een intrige haard der Britten wordt genoemd. In het algemeen verwacht men te Berlijn in de komende maand een verscherping van den strijd op alle fronten. Na de Sovjet-Unie is het Duitsche Rijk thans de staat met de grootste bevolking van Europa. Het gezamenlijke aantal inwoners van het Groot-Duitsche Rijk, dus na de ge- biedsvergrooting door de hereeniging met de Oostmark, het Sudetenland, het Memelge- bied, Dantzig, de nieuwe gebieden in het vroegere Polen, Eupen-Malmedy, en met in begrip van het protectoraat Bohemen en Mo- ravië, bedraagt n.1. bijna 97 millioen. Op ver ren afstand komen Groot-Brittannië met 47.5, Italië met 44,4, Frankrijk met 42,0 en Spanje met 25.0 millioen zielen. VELE ARTIKELEN OP DE BON Brood, vleesch, vet, suiker, zeep, koffie, gebak, rijst en kaas zijn vanaf heden in Frankrijk nog slechts op bons te koop. Voor de restaurants wordt de rantsoeneering op 30 September van kracht. In een in de dagbladen gepubliceerd communiqué wordt de noodzakelijkheid der levensmiddelenrantsoeneering in de eerste plaats geweten aan de Britsche blokkade. Voorts is echter ook, zoo wordt in het com muniqué nog gezegd, de graanoogst vooral in het onbezette gebied, slecht uitgevallen en is de suikerpoductie door de verwaar- loozing der bietenvelden achteruitgegaan. Bij deze maatregelen is er reeds rekening mede gehouden, dat alle levensmiddelen voor de duitsche troepen uit Duitschland gehaald worden en dat de Fransche krijgs gevangenen in Duitschland uit Duitsche voorraden worden gevoed. De eerste minister van Thailand (Siam). Loeang Bipoel Songgram, heeft in den Volks raad verklaard, dat Thailand niets anders overblijft dan het niet-aanvalsverdrag met Frankrijk te annuleeren, indien de Fransche regeering geen acht zou slaan op de Siamee- sche aanspraken. Hij herinnerde aan de vriendschapsverdragen met Japan en Enge land en zeide. dat de onverwachte ontwik keling van den internationalen toestand oorzaak is, dat een dergelijk verdrag niet met Frankrijk is gesloten. Geen bommen. In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in drie golven via Nederland naar Noord Duitschland ge vlogen. Eenige vliegtuigen drongen door tot de mark Brandenburg. Bij Potsdam en Ora- niënburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van Groot-Berlijn Op eenige plaatsen ontmoetten zij nachtjagers, die bo ven Berlijn een beveiligingsvlucht maakten. Door het levendige en welgerichte afweer- vuur durfden de Engelsehen den afweergor- del niet te passeeren. Zij keerden, na eenige lichtbommen te hebben uitgeworpen, terug zonder een bom tc hebben neergeworpen. Aan de veiling ..De Tuinbouw" werd vol gens het Vlk.. aangevoerd door den heer A. Beerepoot te Hoogkarspel een zeer groote roodckool van achttien pond. De kool werd afzonderlijk geveild en bracht 50 cent per pond op. De voorraad voor het komende Jaar. De bietenopgst is begonnen en binnenkort worden ze weer bij honderdduizenden tegelijk in de fabrieken verwerkt - De eerste oogst wordt in de Haarlemmermeer verzameld (Foto Pax-Holland) Over Lissabon of via Slberië-Ja- pan. Onlangs is bericht, dat correspondentiê voor Noord-, midden- en Zuid-Amerika, n.1. brieven, briefkaarten en ook drukwerken, akten, monsters en gemengde zendingen, via Lissabon en van daar per Amerikaansche scheepsgelegenheid naar hun bestemming kunnen worden verzonden. Deze regeling wordt thans in zooverre gewijzigd, dat alleen correspondentie, welke het opschrift „Via Lissabon" draagt, via deze route wordt ver zonden. Alle andere gewone correspondentie (ook drukwerken enz.) wordt via Siberië Japan verzonden. De verzending naar Ameri ka per luchtpost (alleen brieven en brief kaarten) is ongewijzigd gehandhaafd. Op stap gegaan. In IJmuiden te ruggevonden. De drie Amsterdamsche meisjes, die sedert eenigen tijd vermist werden, de gezusters Feenstra en de minderjarige Tcnge. zijn te recht. De meisjes Feenstra zijn in IJmuiden te ruggevonden. Eergisteren reeds zagen vijf personen in IJmuiden twee jongedames, die aan het verspreide signalement beantwoord den. Zij waren inmiddels gevlucht, doch nog dienzelfden avond wist de politie haar aan te houden Het meisje Tenge werd dichter bij huis te ruggevonden, in Badhoevedorp. Ook zij werd door een burger herkend. GERUCHT TEGENGESPROKEN. Verscheidene bladen meldden dezer dagen, dat Duitsche importeurs van versche en ge conserveerde tuinbouwproducten zich uit Hamburg te Rotterdam zouden vestigen, ten einde geheel of gedeeltelijk den uitvoer van deze producten naar Duitschland van de Ne- derlandsche exporteurs over te nemen. In Ne- derlandsche handelskringen heeft dit bericht veel stof doen opwaaien. Vele exporteurs vreesden hierdoor broodeloos te geraken. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de juistheid van dit opzienbarende bericht. De bevoegde Duitsche en Nederlandsche in stanties deelen ons thans mede..dat genoemd bericht van allen grond ontbloot is. Ook de betrokken handelskringen te Hambui g ver wijzen het naar het rijk der fabelen. Het ligt dus niet in de bedoeling der Duit sche importeurs om hier te lande -het werk van de Nederlandsche exporteurs te komen overnemen. Te Hilversum en Zwolle. Dn Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op voorstel van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken met ingang van 1 Oc- tober jhr. Ernst von Bönninghausen. advo caat en procureur te Enschede, tot burge meester van Hilversum en den burgen van Zuidlaren (Drente), jhr. mr. M. P. M van Karebeek, tot burgemeester van Zwolle benoemd. Verder is benoemd tot burgemeester van Tubbergen Jhr. Egon von Bönninghausen, de vroegere burgemeester van Ootmarsum. Men zal zich herinneren dat zich om het ontslag van laatstgenoemde een onverkwik kelijk proces heeft afgespeeld, dat destijds in zijn nadeel eindigde. Voor hem trad toen als raadsman op Jhr. Ernst von Bönning hausen, zijn broer, die thans dus Hilvcrsums burgemeester zal zijn. Zou in strijd zijn met de bepa lingen. In een brief aan de burgemeesters schrijft de Secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken volgens het Hsb., dat van de zijde der Duit sche autoriteiten, er zijn aandacht op geves tigd is, dat door het bestuur eener voorma lige burgerwacht zou zijn besloten, aan de vroegere leden medailles (herinneringskrui- sen) uit te reiken. Onder verwijzing naar zijn brieven waarin aan de burgemeesters werd medegedeeld, dat de burgerwachten haar werkzaamheden onmiddellijk moesten be ëindigen en tot ontbinding overgaan, merkt de Secretaris-Generaal op dat deze mededee- ling zoo moet worden worden verstaan, dat ook het uitreikon van medailles als hierbo ven vermeld achterwege dient te blijven. Aan het bovenstaande behoort streng de hand te worden gehouden. verschuiving van den werktijd gedurende de komende wintermaanden, wanneer de verduisteringsplicht nog zal bestaan. Zou men nl. departements- en andere groote gebouwen en werkplaatsen afdoende willen verduisteren, dan zouden daarmede belangrijke kosten gemoeid zijn, terwijl in verband met de toenemende schaarschte aan materialen reeds thans de noodige voorbereidende maatregelen zouden moe ten worden getroffen. De ambtenaren zullen werken v. 912.30 en van 1 uur tot 4.30, Zaterdags van 9 tot I uur. Den burgemeesters is verzocht voor gemeenteambtenaren een dergelijke rege ling te treffen. Het echtpaar Smit-De Graaf werd, zegt het Vk. verblijd met een drieling en wel twee jongens en een meisje. Moeder en kin deren maken het goed en zijn opgenomen in het Sint-Nicolaasgesticht te Lutjebroek. Een half uur middagpauze. De wenschelijkheid heeft zich geopenbaard een voor alle departementen en rijksdien sten geldende regeling te ontwerpen tot De Watergraafsmeer en de Amsterdamsche tram. - Lijn 9 is nogmaals ver- l.ngd en th.n, tot het nieuwe Ajax-stadion doorg Gezelligheid in huiselijke sfeer. In een smal en sierlijk Amsterdamsch huisje heb ik voor 't eerst dien typisch oud- Hollandschen drank, de kandeel, gedronken Zoet en geurig in een klein, hoog glas en wonderwel passend bij het duistere cafézaal tje met de geheimzinnig-rustige sfeer van een paar eeuwen terug. Er was een speel doos, die een vriendelijk wijsje deed hooren er waren kellners in oud-Hollandsch cos- tuum, er waren balken en kleine bankjes een trekbel, een hooge stoep en iets verder heel die Amsterdamsche schilderachtigheid van oude gevels en boomen, spiegelend grachtwater en bruggen en booten en meeu wen. Niet iedereen is in de gelegenheid kandeel te drinken in zulk een passende omgeving, waar alles is- als op een schilderij van een onzer groote meesters, maar velen zullen het niettemin alleraardigst vinden eens in den huiselijken kring den Camera Obscura-tijd te doen herleven en geurige kandeel te la ten rondgaan om een feestavond bijzonde ren luister te geven, of op oud-vaderlandsche wijze de komst van een nieuwen wereld burger te vieren. Oorspronkelijk was deze drank vol zoete aroma immers bestemd voor de jonge moeder en de kraamvisite. Nu zult ge vragen: Wat is dan eigenlijk kandeel? Wel: voor kandeel bestaan vele recepten, doch hoofdzakelijk komen alle daarop neer. dat er een mengsel gemaakt dient te worden van een zwak alcoholhou denden drank, melk. suiker, eieren en ka neel, dat meestal warm. doch ook wel koud gedronken wordt. Er bestaan zelfs recepten, die gewagen van kaneel, foelie, notemuskaat. nagelen en boter of van de toevoeging van room. Een gemakkelijk na te Volgen recept is evenwel het volgende: Ileete citroenmelk, waarin een kruidnagel- t.je getrokken is. wordt aangedikt met een opgeklopte eierdooier. Hierdoor gaat een scheutje gembernat en om geheel in- stijl te blijven, roert men vervolgens den drank met een kaneelstok en serveert hem met een wafeltje of een soes. Het resultaat is verrassend, zóó verrassend zelfs, dat men zich verwonderd mag afvra gen, waarom die andere oud-HoIlandsche drank, de advocaat, de eeuwen zoo glorie rijk getrotseerd heeft en nog steeds in ons land hoogst populair is. terwijl de kandeel met haar geurig, zoet en streelend aroma volkomen op den achtergrond raakte. Ja keert terug tot de oud-IIollandsche kandeel en stellig zal dan mèt de kaneelgeur ook even de gemoedelijkheid en rust van den tijd onzer voorouders uw huiskamer binnen komen, hetgeen juist nu dubbel en dwars door alle huisgenoten gewaardeerd zal wor den. Manya Beukman. ALKMAAR. 21 Sept. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer 110.000 kipeieren 6.75 7.25, kleine 4.455.85 per 100 stuks. ALKMAAR, 23 Sept. 38 vette koeien; 8 nuchtere kalveren; 309 vette schapen 36—58, lammeren 1818. NOORDSCHARWOUDE, 23 Sept 6500 kg. aardappelen schotsche muizen 3.30 3.60; Bevel. 4.30; Eigenheimers 4.30; bl. dito 5.10—5.30: drielinggen 1.902.30; kleine 1.70; 26700 kg. uien 4.204.50: drielingen 4; grove 4.30—4.50; gele nep 4; 8300 kg. peen 2.20— 2.30; 5100 kg. spercieboonen 6.1012; 4300 kg. roode kool 3.709.60; 12100 kg. witte kool 2.50—2.70. BROEK OP LANGENDI.TK, 23 Sept 3700 kg. aardappelen, Schotsche muizen 3.20; Bevel. 4.30; Bl. Eigenheimers 5.40; 31000 VLEESCHDISTRIBUTIE. REGELINGEN VOOR GROS. SIERS, SLAGERS en KLEIN HANDELAREN. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van Landbouw en Vis scherij, maakt het volgende bekend. Slagers en kleinhandelaren in vleeschwaren dienen de door hen in ontvangst geno men bonnen van de vleesch- kaart te plakken op opplak vellen, welke verkrijgbaar zijn bij de plaatselijke distributie diensten. Evenzoo dient te worden ge handeld met de voor het koo- Pen van vleesch of vleeschwa ren gedurende de week van 16 tot 22 September aangewezen bonnen van het algemeen dis tributiebonboekje en met de met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen. De opplakvellen kunnen ui terlijk in de week na afloop van den geldigheidsduur van de bonnen, welke zij bevatten, ingeleverd worden bij den plaatselijken disfributiedienst. Bij de inlevering moet onder scheid worden gemaakt tus- schen de bonnen, waarvoor men vleeschwaren van fabrie ken en grossiers in vleeschwa ren wil betrekken en de bon nen. waarvoor m.en vee en vleesch wil betrekken Deze moe ten afzonderlijk worden opge plakt en ingeleverd. Men is vrij in de bepaling van de kwanta waarvoor men vleesch waren dan wel vee of vleesch wil betrekken. De bonnen, voor welke men vee en vleesch wil betrekken mogen uitsluitend in veelvou den van honderd worden in geleverd. Het eventueel res tant kan de volgende maal, worden ingeleverd. De distri- hutiedienst. verstrekt voor de bonnen waarvoor men vee en vleeseh wil betrekken een ge zegeld „ontvangstbewijs vleesch". Ter verkrijging van bestel bonnen voor vee en vleesch dient dit ontvangstbewijs in geleverd te worden bij de plaatselijke toewijzingscom missie. Met nadruk wordt er echter de aandacht op geves tigd, dat de slagers zich ter verkrijging van hun eerste toe wijzing voor vee en vleesch reeds aanstonds op Maandag a.s rechtstreeks tot de plaat selijke toewijzingscommissies kunnen wenden, zonder dat zij daarbij bonnen of een door het distributiekantoor afgege ven ontvangstbewijs behoeven over te leggen. De bonnen, voor welke men vleeschwaren bij anderen wil berekken. mogen uitsluitend in veelvouden van tien. met een minimum van veertig, worden ingeleverd. Het even- tueele restant kan de volgen de maal worden ingeleverd. Tegen inlevering der opplak vellen. bestemd voor vleesch waren. zullen de plaatselijke distributiediensten toewijzin gen verstrekken, waarmede rechtstreeks bij den leveran cier vleeschwaren betrokken kunnen worden. De aandacht wordt er op ge vestigd. dat het aanbieden van beschadigde bonnen ver boden is. Wehrmachtsmarken dienen niet op de opplakvellen te worden geplakt, deze kunnen bij den plaatselijken disfribu tiedienst worden ingewisseld tegen losse bonnen. Wehr- machtsbezugscheine behooren bij de distributiediensten te worden ingeleverd op dezelf de wijze als zulks voor andere artikelen gebruikelijk is. Het hiervoor benoodigde materiaal kan hij de plaatselijke distri butiediensten worden verkre gen. Detaillisten en grossiers, die toewijzingen voor vleeschwa ren hebben ontvangen, behoo ren. alvorens hiervan gebruik te maken voor het betrekken van vleeschwaren, in het daar toe bestemde vak van het for mulier hun naam en adres.in te vullen. Handelaren in vleeschwaren hebben gedurende de week van 16 tot en met 22 Septem ber nog vrij vleeschwaren mogen koopen en wel tot een hoeveelheid, welke overeen komt met anderhalf maal hun normalen weekomzet. Zij. die deze hoeveelheid nog niet ten volle hebben kunnen koo pen. mogen haar gedurende de week van 23 tot en met 29 Rept. nog aanvullen zonder dat hiervoor een bon behoeft te worden afgegeven. kg. uien 4.204.80; zilveruien 4.301.60; drie lingen 4; zilvernep 4; stek 11.50; 10.300 kg. peen 11.90; 1550 kg. spercieboonen 9.30— 9.60; 2500 kg. kroten 2.403; 3600 kg. roode kool 2.70—10.50: 1500 kg. gele kool 0.10—6.30; 105.000 kg. witte kool 2.50; 3150 st. bloemkool 5.6012; dito 2° soort 44.60 28.000 kg. aard goedgekeurde Eerstelingen pootappelen A 28—35; 6.20; A 35—50 5—5-10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3