Abonneert II op dit blad J De eerste competitie-dag Tal van goede wedstrijden Uit den Polder Wat er allemaal aan voetbal vastzit De voetbalsport heeft een grooie economische beieekenis 4 WieJOwrwm Om den Zilveren Bal Watervogels verovert te Uitgeest een winstpunt Wieringerwaard en Sporters komen niet op Uitslagen N.VJB* Overzicht N*V*B* Ajax-CV-V, 5-1 Xerxes-H*B*S* 2-3 Uitslagen N*H*V.B* Over de Alkmaarsche voetbalvelden C.S.V. 1-D.T.S» 1 2-3 D.T.S. li-Alkmaar II 3-4 AMetieb Atletiekwedstrijden te Wieringerwaard Hongarije-Finland 31-46 De ronde van Tuindorp Oostzaan Uitslagen van Zondag 22 September 1940. AFDEELING II. XerxesHBS Ajax—CVV AFDEELING III. NECWageningen HeraclesAGOVV Enschedesche BaysHengelo TubantiaEnschedé AFDEELING IV. JulianaBW MVVNAC N O AD—Limburgia PSV—LONGA HelmondEindhoven Vierde klasse A. UitgeestWatervogels OSVDTS BergenSchagen Vierde klasse B. AndijkWieringerwaard St. George 2—3 5—1 4—3 3—0 3—2 4—1 5—2 1—1 3—1 5—1 1—4 3—3 2—3 4—5 Oudesluis. BKCSporters Wieringerwaard niet opgekomen). 4—9 (Sporters niet opgek.). Eerste klasse. Onder zeer gunstige weersomstandigheden is de eerste competitiedag verloopen. Er zijn nog al wat wedstrijden niet doorgegaan, vanwege stagnatie in het verkeer of wel door gebrek aan spelers, eenvoudig niet opkomen. In de le klasse zijn een aantal wedstrijden gespeeld, waarvan de kwaliteit beslist te roe men valt. Ajax was prachtig op dreef en deed met CVV wat ze wilde. M?er spannend dan fraai was de ontmoeting XerxesHBS, vlak voor het einde ontstond het winnende punt. In het Oosten zegevierde Heracles met ferme cijfers op AGOVV, terwijl NEC met Wagenin gen de grootste moeite had. In het Zuiden, waar een volledig program ma werd afgwerkt, ontstonden vrij normale uitslagen; tusschen MVV en NAC spande het geducht, terwijl Limburgia, de nieuwe le klas- ser, met 3—1 verloor van NOAD. In afd. II en V werd niet gespeeld. Na een vrij slappen wedstrijd heeft Ajax met haar nieuwe opstelling een gemakkelijke overwinning behaald op de Rotterdammers. Nadat ongeveer 20 minuten te laat begonnen was, bleek het al dadelijk, dat Ajax veel ster ker was. Na 10 min. spelen zette Ackerman ui*' een voorzet van Groenewoud dit Ajax- overwicht in een doelpunt om (10). Het spel van CVV maakte een zwakken indruk, in technisch zoowel als in tactisch opzicht scho ten de Rotterdammers te kort. Toch wisten zij den gelijkmaker te scoren door middel van middenvoor van der Waal, die van een blun der in de Ajax-achterhoede profiteerde (11). Ajax, dat tot dit oogenblik ook haar vorm nog niet gevonden had, begon iets enthousiaster te spelen. CVV werd op haar eigen helft te ruggedrongen. Met veel geluk kreeg Ajax weer de leiding, toen Bijl een ver schot van spil van Stoffelen tegen zijn lichaam kreeg, waardoor de bal onhoudbaar voor Romijn in het CVV-doel verdween (21). Het laatste kwartier voor de rust was geheel voor Ajax. Doordat de voorhoede echter steeds weer in de door de Roterddmmers opgezette buiten- spelval liep, kreeg Romijn niet veel moeilijk werk. Even voor de rust vergrootte Ajax door van Stoffelen met een hard schot buiten het strafschopgebied den voorsprong tot 31. In de tweede helft bleef het spel beneden eerste klassepeil. De aanvallen van CVV waren te primitief van opzet om de Ajax-achter hoede in moeilijkheden te brengen. Keizer kon zijn werk dan ook gemakkelijk af. In de laatste minuten kwam er aan Ajax-zijde nog even een kleine opleving. Twee doelpunten waren hiervan het gevolg. Van Wijngaarden en Fischer braken door de verdediging van de Rotterdammers heen en brachten zoodoende den eindstand op 51. Een spannend slot. Deze competitiewedstrijd werd op het ter rein van RFC gespeeld. In aanmerking ge nomen, dat er ook om den Zilveren Bal ge speeld werd, viel de publieke belangstelling niet'tegen. Het was een aardige en spannende wedstrijd, waarin HBS iets meer geluk had dan de thuisclub. Aanvankelijk waren de Ha genaars iets in de meerderheid en reeds na 20 minuten hadden zij zich van een 20 voor sprong verzekerd. In beide gevallen ging de verdediging van Xerxes niet vrij uit. Daarna veranderde Xerxes de formatie van haar voor hoede en toen ging het bij de thuisclub veel beter. In de tweede helft gaf Xerxes het meest den toon aan, maar Pellikaan was in het Haagsche doel keurig op dreef. Het duurde dan ook ge- ruimen tijd, voordat Kok met een schuiver den achterstand wist te verkleinen, 12. Xer xes gooide er daarna nog een schepje op en niet lang daarna was het Hoevenberg, die dp fraaie wijze de partijen op gelijken voet bracht 2—2. Men dacht reeds, dat dit de eindstand zou worden, toen in de allerlaatste minuten van der Vegte HBS nog aan een derde doelpunt hielp 2—3. Overmaas en D.F.C. in de finale. De uitslagen van de wedstrijden om den Zilveren Bal luiden: RFC—Hermes DVS 1—2 OvermaasWillem II 21 Quick (H)—ADO 1—3 Neptunus—DFC 1—1 DFC wint na strafschoppen. Halve eindstrijd. OvermaasHermes DVS 21 ADO—DFC 0—2 De eindstrijd OvermaasDFC zal op een nader te bepalen datum gespeeld worden. le Klasse. C. AlkmaarSchoorl Alcm. V. 4Vrone i 2e Klasse D. D.T.S. 2Alkmaar 2 2e Klasse F. B.K.C. 2Wieringerwaard 2 3e klasse D. Alkmaar 3Vrone 2 Adspiranten. Alkm. Boys cSchoorl a 3—0 33—3 3—4 4—2 6—3 afgelast Gisteren is het voetbalseizoen dan eideljjk begonnen, maar Alkmaar heeft er betrekke lijk weinig van bespeurd. Geen van de beide tweedeklassers waren opgeroepen om hun eerste elftallen paraat ta stellen en, zoo de geruchten, welke de ronde doen, worden be waarheid, dan zal er ook in de eerstkomende weken in Alkmaar g een tweede-klasse-spel te aanschouwen zijn. Het feit, dat van de elf vereenigingen uit de competitie steeds één vrij moet zijn, alsmede de omstandigheid, dat H.R.C. voorloopig uitstel heeft, zijn oorzaak, dat Alkmaar voorloopig van tweede-klasse ontmoetingen verschoond blijft. Waar daar naast de competitie heeft ingezet, is het moei lijk andere tegenstanders te vinden, zoodat ook vriendschappelijk wedstrijden vermoede lijk niet op het programma zullen staan. Intusschen is er in de lagere regionen duch tig gevoetbald. Gedurende de morgenuren waren we getuige van den wedstrijd Alcmaria 4—Vrö'ne,' die eindigde in een gelijk spél, 3—3. De withemden leken ons een tikje ster ker, wat niet wegnam, dat de bezoekers het eerst konden doelpunten. Toen de doelman der Vronianen faalde en bij een stand van 1—1 het veld uitliep, dachten we Alkmaria tegen 10 man gemakkelijk te zullen zien win nen. Het liep echter anders, het werd zelfs 31 voor Vrone. De back der withemden wist evenwel nog tweemaal te doelpunten, zoodat deze eenigszins onregelmatige wed strijd met gelijk spel eindigde. Des middags verscheen het tweede elftal der Alcmarianen, waarin enkele krachten, die vroeger in het eerste uitkwamen, waren op genomen, als Duiveman en Badenhuizen, tegen K.V.V. 2. Ook hier waren de withemden in het veld het sterkste. Veel geluk en te weinig krachtig optreden van de witte voor hoede hielden de stand echter geruimen tijd blak. Kort voor het einde wist Alcmaria ech ter tweemaal goed te doelpunten, waarmee het pleit beslist was. Druk was het ook op het Alkmaar-terrein. De derde-elftallers brachten het er tegen Vrone 2 tot een klinkende 63 overwinning. Des middags speelde het eerste tegen Schoorl. Vergelijken bij verleden jaar waren er in het elftal der groen-witten weinig veranderingen aangebracht en de cracks van gisteren ble ken ook nog die van heden te zijn. Er werd goed aangepakt en Schoorl moest het daar tegen afleggen. Toen de stand 30 was voor Alkmaar, ging het wat rustiger, maar de Alkmaarders wisten er toch nog een goaltje aan toe te voegen, zoodat het einde kwam met 40. Fenomenale uitslagen leverden de wedstrij den der jongeren. De Alkmaarsche Boys a sloegen Alcmaria b met niet minder dan 160. Echter, Alcmaria a nam revanche tegen Alkmaarsche Boys b. Toen het tegen het einde liep, hadden ze al 15 goals tegen 0. Juist op het oogenblik, dat de scheidsrechter eindigen floot, rolde no. 16 in het doel, maar de arbiter zei, dat het te laat was geweest. Het bleef dus bij 150. Aangenomen, dat niemand zich heeft verteld, behouden de a-adspirantjes van de Boys dus de kroon. Het is lang niet overal goed verloopen met dezen eersten voetbaldag in ons rayon. Wel in de 4e klasse A, waar alle drie wedstrijden werden gespeeld, maar in 4 B stokte het. Zaterdagmiddag kreeg B.K.C. bericht, dat Sporters niet kwam en W.Waard dat be zwaren tegen deze indeeling heeft ging niet naar Andijk. De eenige wedstrijd, waarover iets te ver melden valt, is derhalve DOSKO—St.- George, een zeer interessant treffen, waar het hier betrof een ontmoeting tusschen de ge doodverfde kampioen van vorig jaar eener- zijds en de nieuwe, uit R.K. kringen komende, club uit Spierdijk anderzijds. Er waren gunstige geruchten aan de Spier- dijkers voorafgegaan. Ze hebben deze niet beschaamd. Integendeel, met 94 moest Oudesluis op eigen veld de vlag strijken! Alom had men lof voor deze club, die .over een prima midvoor moet beschikken. In 4 B is dus spanning te verwachten. Nieuw bloed, en... goed bloed! In 4 A werd alles gespeeld. Schagen en DTS begonnen goed, door beide op vreemd veld te winnen. Watervogels deed eveneens bevredigend. De Helderschen begonnen met een gelijk spel in Uitgeest. De Vogels staken aldus behoorlijk van wal. De' eerste wedstrijd van DTS is geëindigd in een 32 zege, bevochten in een snellen spannenden wedstrijd tegen CSV. In de laatste minuten werd deze zege echter een feit, daar 4 minuten voor het einde de stand nog 22 was. We mogen wel zeggen, dat D. deze zege heeft verdiend, want behalve sommige momen ten, waarbij het D-doel aan een zekere door boring ontsnapte, was de D-voorhpede over het algemeen veel gevaarlijker. De W-formatie van D. klopte in het begin niet zoo erg, maar toch ging het langzamer hand beter en liep de C-voorhoede tallooze malen dood op deze linie, waarin vooral Tromp bergen nuttig werk verzette. Reeds in de eerste minuut had D. succes, toen een aanval van rechts de bal bij Bos deed be landen, die zuiver inschoot. D. was nu sterker in deze periode, maar langzamerhand kwam CSV beter in vorm. Zoo werd de bal bij een hevig gewirwar voor het D-doel maar op het nippertje weggewerkt. Tot de rust bleef de stand, zooals hij was, maar na de hervatting waren het de gasthee- ren, die uit een corner de stand gelijk maakten. Maar lang haden zij hiervan geen plezier, want toen de Waard een vrije bal kreeg toegespeeld plaatste deze netjes naar Bos, die deze kans niet voorbij liet gaan. Beide doelen verkeerden nog verscheidene keeren in gevaar, maar bij een goed genomen corner door den rechtsbinnen slaagde CSV er in met een kopbal keeper Jonkers te passee- ren. CSV voelde toen de zege binnen haar bereik en het leek er ook erg naar, dat dit zoo zou worden, maar de hechte achterhoede der zoekers gaf hun niet veel kans meer Vlak voor het einde schoot een C ba<? bal niet goed uit. Carnas was eraisdek'ppen bij en gaf Bos een mooie kans, die rustig^wer benut. Tegen het toen me! man en macht ve dedigende DTS kan CSV geen succes meer boeken. Met 3—2 voor DTS kwam het eind van dit eerste treffen. Het was een matige partij voetbal, die gis termiddag op het DTS-terein te Oudkarspel werd vertoond. Glibberig veld was de oorzaaa van mistrappen en effectballen. t-,tq Alkmaar wint de toss en de midvoor van Dib trapt af. DTS begint met 9 man, omdat er weer eens een paar niet op tjjd waren. Na- turlijk waren het dezelfden van altijd, die nota bene vlak bij het voetbalveld wonen! In de beginperiode krijgt DTS heel wat cor ners te nemen, die echter geen suces opleveren. Kopballen van Borst gaan over en de schoten naast. Uit een van de sporadische aanvallen van Alkmaar maakt de rechtsbinnen van een misverstand in de achterhoede gebruik en zijn club met een goed schot de leiding (0- Alkmaar komt meer opzetten en het ziet er niet erg florissant uit voor DTS. Even later is het weer de rechtsbinnen, die scoort (0-2). DTS wil het ook probeeren, maar de kopbal van Borst gaat over. Uit een goeden voorzet van de linkervleugel weet rechtsbuiten Kroon door een kopbal de achterstand te verkleinen rust'. Na de thee is het spel in een woord treu rig. Fut zit er totaal niet in. Het is de mid voor van DTS, die de stand gelijk weet te maken. Lang duurt deze pret niet, want Alk maar scoort kort hierna (2-3).) De DTS-voor- hoede zit er niet op. Ballen moeten vlak voor hun schoenen komen en dan worden ze nog verknoeid. De keeper van Alkmaar zorgt er voor, dat de achterstand van DTS weer inge haald wordt, want een zacht balletje van de 'DTS-rechtsbuiten laat hij door zijn handen glippen (3-3). Ongeveer een kwartier voor het einde doelpunt Alkmaar en weet deze voor sprong te behouden. Met een '4-3 overwinning voor Alkmaar fluit de scheidsrechter het einde. Begunstigd door ideale weersomstandig heden, vonden gisteren athletiekwedstrjjden, uitgeschreven door den „Turnkring H. N. K.", te Wieringerwaard, plaats. Het is begrijpelijk, dat de gastheeren, Wieringerwaard, weer een groot gedeelte van de prijzen in de wacht sleepten. Na de gebruikelijkè jury-vergadering, wer den de diverse nummers vlot afgewerkt. Een goede geluidsinstallatie zorgde voor afwisselende muziek, terwijl de heer Sleutel optrad als microfonist. Hier volgen de voornaamste uitslagen; Kogelstooten Dames. 1. J. Strybis, DOVES, Heilo, 8.99 m. 2. Ant Bakker, Olympia, W.waard, 7.33 m. Hoogspringen Heeren Junioren. 1. P. Bos, Marathon, Hoorn, 1.50 m. Hoogspringen Heeren. 1. D. Visser, HEO, Grootebroek, 1.72.% m. 2. G. C. van BalenBlanken, Olympia, W. waard, 1.70 m. 3. P. Blauboer, Olympia, W.waard 1.60 m. Verspringen Heeren. 1. A. Schaap, Turnlust, Beverwijk, 6.52 m. 2. L. Brouwer, idem, idem, 6.13 m. 3. A. Blok, Olympia, W.waard 5.97 m. 4. P. Blauboer, idem, idem, 5.65 m. Verspringen Heeren Junioren. 1. P. Bos, Marathon, Hoorn, 5.30 m. 400 meter Heeren. 1. A. Keyzer, Texel, Texel, 58.5 sec. 2. W. F. de Moor, Alkmaar, 58.6 sec. Kogelstooten Heeren. 1. M. H. Kluft, Turnlust, Beverwijk, 12.30 m. 2. C. Visser, H.E.O., Grootebroek, 11.20 m. Hoogspringen Dames. 1. Ant Koster, Olympia, W.waard, 1.30 m. De oudste voetbalclubs zijn nauwelijks 50 jaar en slechts een tweetal kan bogen op een 60-jarigen leeftijd. De voetballers uit de tijden van toen en de eerste 10-tallen jaren er na, spreken gaarne over dien goeden ouden tijd, toen iedere voetballer den anderen kende, een voetbalgemeenschapje, dat feitelijk alleen te kampen had met booze pa's en ma's, wier lieve zoontjes dreigden te worden bedorven en enkele boeren en landheeren, wier grazige weiden het moesten ontgelden. v. Het „voetbalbedrjjf". Geleidelijk is dit gemeenschapje gegroeid tot den machtigen voetbalstaat van thans, welke in de formatie van den nieuwen NVB op 1500 2000 voetbalclubs kan worden gesteld, met tusschen de 5000 en 10.000 elftallen en een aantal wedstrijden, dat stellig dicht de 50.000 in een seizoen zal naderen. Een voet bal-,.bedrijf" is gevormd, nog staande op de oude grondslagen van liefhebberij en ontspan ning, heerscher over het grootste deel van de Nederlandsche jeugd, met groote voordeelen en niet geringe nadeelen, vergood en verguisd, waar wellicht weinigen zich rekenschap van geven geworden tot een factor van econo mische beteekenis in het maatschappelijk leven! Het is deze kant van de voetballerij, welke wij zullen trachten hierna wat nader te be lichten, al is het te betreuren, dat op dit ge bied geen cijfermateriaal voorhanden is; wel licht, dat de N.V.B. in het hierna volgende betoog aanleiding vindt het te gaan verzame len. Immers bij het bepleiten van voetbal- belangen bij de daarvoor in aanmerking ko mende instanties, zijn nuchtere cijfers vaak welsprekender dan lange betoogen. Wekelijks dan verplaatsen zich door Neder land duizenden voetballers, met hun supporters, waar het transportbedrijf in zijn algemeenen zin aan te pas komt (spoorwegen, autobussen, trams, auto's, taxi's)zij zijn hongeriger en dorstiger dan de wandelaar, waar het hotel- en restaurantbedrijf van profiteert. Wie een dagje uit is rookt meer in den regel, dan nor maal, ook de sigaren- en sigaretten-industrie krijgt een wekeiijksche spits, zij het meer in direct, door de voetballers. De wedstrijden zelf met hun tienduizenden toeschouwers elke week, verhoogen nog aanmerkelijk het profijt ten opzichte van de genoemde bedrijven, ter wijl de kleine winkelstand en een onnoembaar aantal venters een boterham aan hen ver dient. Om nog even bij de voetballers zelf te blij ven: men denke aan hun uitrusting, speciale kleeding en schoeisel, welke zij in koffertjes meevoeren. Tal van sportzaken hebben hun ontstaan te danken aan het voetbalspel en drijven in hoofdzaak op afnemers van voetbal artikelen. Dan zijn er de clubs en de bonden. Om het spel te kunnen beoefenen moet de club over een terrein beschikken, over spel materiaal, over accomodatie voor toeschou wers (van eenvoudige houten banken tot machtige betonnen tribunes). Hiermede zijn het grondbedrijf, het kleine timmermans bedrijf tot het grootste aannemersbedrijf ge moeid, welke laatste mede zijn ingeschakeld bij den bouw van clubtenten, van de eenvou digste tot de grootste, met bijbehoorende res tauraties. Als een olievlek spreidt zich alles over steeds meer instanties uit: interieur inrichting, verzekering, gas-, water-, electrici- teitsaanleg en verbruik, telefoon, belasting, onderhoud. Het bankbedrijf schakelt zich in voor de financiering, een niet geringe admi nistratie is noodig om dit alles te regelen en in stand te houden. Hier treden de bonden op, administratieve apparaten, met alles wat voor hun werkzaamheden noodig is. Inderdaad mogen we spreken van een voet- balbedrijf, in economisch opzicht. Maar keeren we terug tot de eenvoudige club, met haar, vaak door liefhebbers, gevoer de administratie, zij behoeft papier en enve loppen, zij heeft al spoedig haar eigen club orgaan, zij afficheert haar wedstrijden en zoo brengt het voetbal ons op een nieuw terrein, drukkersbedrijf, dat voor de tientallen bonden, voor het uitgeven van speciale voetbalbladen, voor het reclamebedrijf, dat de afficheering exploiteert. De club brengt ons in aanraking met ge salarieerd personeel, administrateurs, sport- leeraren en oefenmeesters, terreinknechts en suppoosten bij wedstrijden. Zij vinden uitslui tend hun bestaan door het voetbalspel, even als het administratief personeel van de bon den en, buiten het rechtstreeksche clubver band, de sportjournalisten van professie. Voetballers zijn tenslotte ook dahkbare en hoffelijke lieden, met kwistige hand schenken clubs en spelers elkander over en weer me dailles en prijzen van zilver en brons en van metaal, dat er op lijkt, om van de talrijke in signes nog maar niet te spreken. Talrijke jubilea géven hiertoe mede aanleiding, duizen den bloemstukken verlaten in één seizoen de bloemenmagazijnen, ten behoeve van voet balfeesten van allerlei aard. De gedachtenwisseling tusschen spelers, clubs en bonden door middel van het P.T.T.- bedrijf is enorm en beloopt jaarlijks zeker eenige tonnen gouds. En nu hebben wij nog niet gesproken over de groote internationale wedstrijden, welke eenige malen in een voetbalseizoen een soort eendaagsche volksverhuizing in Nederland be werkstelligen. Ieder, die wel eens een derge- lijken wedstrijd in Amsterdam of Rotterdam bezocht heeft, kan eenigszins nagaan, welk een groote verscheidenheid van bedrijven, on dernemingen en andere gelegenheden daarbij betrokken zijn en wel bij varen. Ook hebben we de wedstrijden, welke buiten het geregelde competitieverband worden ge speeld, nog niet vermeld, en juist deze, hetzij seriewedstrijden in allerlei vorm, vriendschap pelijke- of liefdadigheidswedstrijden, wedstrij den tegen buitenlanders of in het buitenland, zij alle brengen een nog verhoogde werking van alle reeds genoemde factoren teweeg, waarbii hoe langer hoe meer ook de groote reis- bureaux in de werkzaamheid ten behoeve van het voetbalspel betrokken worden. Deze korte beschouwing heeft bovendien geenszins de pretentie volledig te zijn reeds hierom wijl zij niet met cyfers kon wor den gestaafd zij beoogt ook niet meer dan een oogenblik stil te staan bij hetgeen wij wel wisten, dat aanwezig was, maar wij nu een maal zoo gemakkelijk langs loopen. En dit is toch geen gering voordeel van de ontwikkeling van de voetbalsport in 50 jaar dat zy.mede een niet onbelangrijke econnmiopvió rol is gaan spelen in onze samen,eWng 6 (Voetbaljaarboekje). Hoogspringen Dames Junioren. C. M. Kaan, Olympia, W.waard, 1.22% rn. 80 meter Dames. 1 L Langius, Marathon, Hoorn, 11,4 sec. 2 N. Halenbeek, Turnlust, Beverwijk, 11.6 8., 3'. B. Zwaan, Marathon, Hoorn, 11.8 sec. Verspringen Dames. 1. Ant Koster, Olympia, W.waard, 4.66 m. 2. M. Kaan, idem, idem, 4.61 m. Verspringen Dames Junioren. 1 B Zwaan, Marathon, Hoorn, 4A2 m. 2' A Poeze, DOVES, Heilo, 4.30 m. 2. L. Langius, Marathon, Hoorn, 4.27 m. 100 meter Heeren. 1. A. Schaap, Turnlust, Beverwijk, 11.2 sec. 2. A. Blok, Olympia, W.waard, 11.8 sec. 3. J. Hoogland, DOVES, Heilo, 12.3 sec. Hink-stap-sprong Heeren. 1. K. Schenk, Olympia, W.waard, 13.20 m,, (buiten mededinging). 1. G. C. van Balen—Blanken, Olympia, W.. waard, 12.84 m. 2. D. Visser, H.E.O., Grootebroek, 12.80 m. 3. C. Visser, idem, idem, 12.38 m. Hink-stap-sprong Heeren Junioren. 1. Chr. Keesman, S.S.S. Dindus, St. Maartens- brug, 11.30 m. 100 meter Dames. 1. C. Veenis, DOVES, Heiloo, 13.8 sec. 2. M. Kaan, Olympia, W.waard, 13.9 sec. 4 maal 100 meter Estafette Dames. 1. Olympia, W.waard, 58.1 sec. 4 maal 100 meter Estafette Heeren. 1. Turnlust, Beverwijk, 49.1 sec. 2. Olympia, W.waard, 49.4 sec. Relay Dames. 1. Olympia, W.waard, 64.6 sec. Zweedsche Estafette Heeren. 1. Olijympia, W.waard, 2.18.8 min. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats in het „Wapen van Wieringerwaard". Mr. Breebaart, burgemeester van de Zype, voorzitter van den Turnkring N.H.K., belaste zich met dien taak. Spr. bracht vooraf dank aan al diegenen, die hun medewerking verleenden, om dezen sportmiddag te doen slagen. Speciaal dank moest worden gebracht aan de deelnemers, die, vaak onder moeilijke omstandigheden, hier naar toe konden ko men. Verder zwaaide spreker lof toe aan de administratie, de jury en verdere personen of lichamen, die hun medewerking verleenden. Ondanks de tijds,omstandigheden, aldus mr. Breebaart, werd deze dag een succes! Het speet spr. wel, dat de Openluchtdag dit jaar niet door kon gaan. Het volgend jaar zal misschien wel zulk een dag gehouden kunnen worden. Spr. eindigde met het brengen van een heilwensch op den Turnkring. Spr. hoopte, dat de glorie en de roem de zer kring zal doordringen tot alle sportlief hebbers. De prijsuitreiking vond daarna in een vlot tempo plaats, waarna een gezellig bal alle aanwezigen nog langen tijd bijeen hield. In de Hongaarsche hoofdstad is een athle- tieklandenwedstrijd gehouden tusschen Hon garije en Finland. Na den eersten dag heeft Finland de lei ding met 46 tegen 31 punten. Op de 200 meter behaalde Tammisto (Fin land) de overwinning in een tijd van 22.3 sec., tweede en derde werden de Fin ^Kronovisi en de Hongaar Gyenes, die beiden denzelfden tijd als Tammisto noteerden. Op de 800 meter wist Storskrubb met een voorsprong van 0.7 sec. te winnen voor den bekenden Hongaarschen athleet Szabo. De 5000 meter werd gewonnen door den Fin Tuominen, die een tijd van 14 min. 33.2 sec. maakte. De Hongaar Kelen was tweede met dénzelfden tijd. Ook de 400 meter horden was voor Finland. Virta werd hier eerste in 54.5 sec. Op 1.1 sec. volgde zijn landgenoot Fabricius. Groote belangstelling. Amsterdam beleefde Zaterdagmiddag zijn eersten en vermoedelijk ook zijn laatsten wed strijd voor beroepsrijders „De Germaan" orga niseerde dez« krachtmeting in samenwerking met het Comité voor ouden van dagen te Tuin dorp Oostzaan, waaraan de volledige baten werden afgedragen. Ongeveer 4000 toeschouwers volgden den zeer fraaien kamp, zoodat aan het Comité een royaal bedrag kon worden ter hand gesteld. Ook sportief werd deze Ronde een volledig succes. Vrijwel alle sterke wegrenners ver schenen aan den start, mede tengevolge van het uitstellen van de Ronde van Hoensbroek. Pellenaars bewees op ondubbelzinnige wijze zijn uitstekenden vorm en won in grootschen stijl met een volle ronde (1500 meter) voor sprong op de hoofdgroep. Oorspronkelijk na 27 ronden namen Motke, Reuter en Van Vliet een voorsprong, doch al spoedig moest de laatste loslaten. Het was ia deze periode, dat Schulte tengevolge van een lekken band een achterstand van 20 seconden kreeg op de hoofdgroep. De'volgende ronde was die van Schulte. Alleen liep hij op onweer staanbare wijze binnen zeer korten tijd de hoofdgroep weer in. Halverwege den strijd zag Pellenaars een fraaie poging om de uitloopers te achterhalen bekroond. Hij voegde zich bij Motke en Steenbakkers en nadien werd de af: stand tusschen de kopgroep en het peleton steeds grooter. In de groote groep speelde P'e' van Nek een belangrijken rol, doch op h"1 W-I A Wl t Jnl 1 -i- ket moment, dat hij een goede kans had om bet voorbeeld van Pellenaars te volgen kwam by ten val. 6 km voor het einde gebeurde, bet geen weinigen verwacht hadden. Pellenaars maakte zich door een felle demarrage los van zijn concurrenten. Zienderoogen liep h(j in 0? de kopgroep en hij slaagde er tenslotte ook in deze te bereiken en als leider van de groote groep, welke toen nog 1 ronde te rijden bad, ging hij als eerste over de eindstreep in don zeei snellen tyd van 2 uur 22 min. 15 seC' Motke kwam 55 seconden later binnen, ge" volgd door Steenbakkers. Van Amsterdam legde beslag op de vierde plaats door op fraai® wijze in de eindsprint te zegevieren over rest, welke de kopgroep vormde. Een onregelmatige eindsprint bracht bij d® amateurs de overwinning aan H. Hoek voor C. Smits uit Rotterdam. Keizer, de nationale kampioen kwam 200 meter voor de eindstre*wB te vallen op het moment, dat hij de beste kan sen had.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6