ino der Wijziging van de ziektewet Gevaarlijke vondst Dc HAC.0 trekkingen Dief vond de brandkast open Om schoonmaakartikelen verlegen Kostbare voorraad voor koude dagen. belangrijk gedeelte per schip. Een passeert een Het kolentransport geschiedt voor een sleep uit het Limburgsche kolehgebied der rivieren (Foto Pax Holland) GELIJKSTELLING VAN VROUWE LIJKE VERZEKERDEN. ONGE HUWDE MOEDER DEZELFDE AANSPRAKEN ALS DE GEHUWDE VROUW. De leider van de Geschaeftgruppe Siziale Verwaltung bij den commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, deelt het volgende mede: Verordening nr. 150, uitgegeven op 21 Sep tember 1940, is een verordening van den se cretaris-generaal van het ministerie voor so ciale zaken, welke een reeks van maatregelen bevat op het gebied der sociale verzekering. Deze maatregelen werden op verzoek van de Duitsche instanties genomen en hebben het doel aan eenige tot nu toe bestaande hardhe den in de ziekte- en ongevallenverzekering (Ben einde te maken. Van verstrekkende beteekenis is Wel art. 1 van deze verordening. Deze pa ragraaf betreft de gelijkstelling van vrouwelijke verzekerden in de ziek tewet. Volgens par. 37 van de tegen woordig geldende ziektewet wordt bij zwangerschap gedurende de laatste zes weken ziektegeld uitgekeerd. Na de bevalling kan nog aanspraak wor den gemaakt op ziektegeld geduren de zes weken. Heeft echter de beval ling tot gevolg dat het verrichten van arbeid niet mogelijk is, dan kan nog gedurende ten hoogste 26 weken ziek tegeld worden uitgekeerd. Het toekennen van deze uitkeeringen ge schiedt echter op voorwaarde dat de verze kerde een „getrouwde" vrouw is. Onder een getrouwde vrouw verstaat de ziektewet een verzekerd, wier huwelijk niet door scheiding is ontbonden. Ingeval van ontbinding van het huwelijk door den dood van den echtgenoot geldt de vrouw gedurende 300 dagen hierna eveneens nog als getrouwde vrouw. Deze nauwe beperking van den kring der gerechtigden vermindert natuurlijk de so- sociale waarde van deze uitkeeringsbepalin- gen, daar toch de ongehuwde moeders die juist in grootere mate sociale bescherming noodig hebben, en voorts ook gescheiden vrouwen, van deze uitkeeringen uitgesloten blijven, ofschoon zij premies van gelijke hoogte moeten betalen als de gehuwde vrou wen, aan wie deze uitkeeringen worden toe gekend. In de toekomst heeft dus ook de ongehuw de moeder dezelfde aanspraken op grond van de ziekteverzekering als de gehuwde vrouw, terwijl zij tot nu toe op de verzorging van liefdadige instellingen was aangewezen, welke haar hulp slechts onder bepaalde voor- Waarden verleenden. Paragraaf 2 der verordening houdt zich be zig met een kwestie van meer organisatori- schen aard. Het doel daarvan is een verplaat sing van de risico's der bedrijfsraden naar de raden van arbeid tegen te gaan en daarmee een ongunstige risicoverdeeling te verhin deren. i. j Paragraaf 3 brengt meer klaarheid in de plaats, die musici in de sociale verzekering innemen. Tenslotte heeft de bepaling van paragraaf i ten doel, het begrip „leerling" in de on gevallenverzekering aan te passen bij de mo derne ontwikkeling van het leerlingwezen, Twee jongetjes spelen gevaarlijk spel met gevonden ontplofbare stof. Ede, 23 Sept. Gistermiddag vonden twee tienjarige jongetjes van de families Don en van der Kraats, beiden woonachtig te Ede, op de heide, een hoeveelheid ontplof bare stof. Zij namen hun vondst mee naar huis, waar zij een hoeveelheid ervan in een patroon deden. Midden op den weg brach ten zij dit tot ontploffing door er met een hamer en een spijker op te slaan. Met een hevigen knal ontplofte het projectiel, tenge volge waarvan de tienjarige jongen Don ernstig aan de linkerhand gewond werd. Een vinger en een gedeelte van den duim werden afgerukt. Nadat hij door een dokter verbonden was is hij voor operatief ingrij pen naar Wageningen overgebracht. Het an dere ventje bekwam geen letsel. KIND TUSSCHEN KIPKARREN EN OP SLAG GEDOOD. Op de kruising van den Admiraal de Ruy- terweg en den Bosch en Lommerweg te Am sterdam is gistermiddag omstreeks half drie een tragisch ongeluk gebeurd, dat een jon getje het leven heeft gekost. Het kind was vermoedelijk op een der kipkarretjes van het zandtreintje, dat daar rijdt, geklommen en viel er af. Het raakte tusschen de wagen tjes en werd zoo deerlijk verwond, dat het vrijwel op slag is gedood. BRIEF UIT KOBE GEEFT EEN TREURIG BEELD. Schrijver klaagt over willekeur en slechte behandeling. Van een Duitsch geïnterneerde is een brief binnengekomen uit Kobe, waarin vele bij zonderheden zijn vervat over de behandeling der Duitschers in Ned. Oost-Indië. Uit de tekst van dezen brief laten wij vol gen: le. Volgens het Soerabayaasch Handels blad van 16/7 zijn geïnterneerd: 2396 Duitsche heeren, 3 in Nederlandsch-Indië geboren en dus Nederlandsche Duitschers, 147 Duitsche vrouwen. Dit aantal zou intus schen tot 270 zijn gestegen. 137 staatloozen, 24 tot Nederlander genaturaliseerde Duit schers. 340 Nederlanders, (staatsgevaarlijk, waar schijnlijk uitsluitend N.S.B.) 32 Nederlandsche vrouwen. 3079 2a. huisvesting: Nadat op 10 Mei in Soera- baya de Duitschers op het jaarmarktterrein en in Batavia en Priok bijeengebracht waren werden zij naar de beide u bekende kampen in Ngawi en Onrust gebracht. In Ngawi zijn ongeveer duizend Duitschers De poorten en deuren der afzonderlijke ba rakken werden streng bewaakt, uitgaan was verboden! De natuurlijke behoeften werden verricht in een in de vertrekken opgestelde ton, welke 's morgens en 's avonds werd ge reinigd. Wasschen des ochtends geschiedde om halfzes en werd gedurende 5 tot, 10 minuten voor iedere ploeg in de waschlokalen toege staan. Tegelijkertijd moest in dien tijd het lijf goed worden gewasschen, Aangezien ieder niet meer bij zich had dan de kleeren, waar in hij geïnterneerd werd. zijn de toestanden zeer onverkwikkelijk. Scheermessen werden niet toegestaan, de verzorging is beneden iedere critiek. Het eten. De Nederlandsche regeering publiceert in 't Soerabayaasch Handelsblad de bijzonderhe den, in werkelijkheid ziet dit eten er anders uit. Des ochtends voor het ontbijt een kop slechte koffie en een stuk brood zocr groot als twee vuisten, aan één kant met zeer dun ne margarine en slechte marmelade be smeerd. Aangezien 't bezit van messen van iederen aard verboden was, moest dit brood zoo goed als het ging, verslonden worden. Des middags moest worden aangetreden en met twee emaille borden en een lepel werd een dikke slechte soep en inderdaad rijst en iedere hoeveelheid met specerijen (sambal) uitgereikt. Des middags niets en des avonds een herhaling van het ontbijt. Stoelen waren tot het vertrek der verslag gevers niet verstrekt, evenmin tafels, zoodat de maaltijd op den grond moest worden ge nuttigd. De geinterneerden moesten hun eten zelf koken, maar er waren voldoende koks onder de gevangenen. Na ongeveer drie we ken werd een kleine cantine ingericht (met meubels van den Deutsche Verein in Soera- baja), waarin de geinterneerden voor hun 10 centen, welke hun dagelijks werden uit gekeerd, iets konden koopen. Koffie kost 2 cent en een reep chocolade 8 cent. De heer die op Onrust was geïnter neerd, en later in Ngawi geïnterneerd werd, deelde daar mede, dat Ngawi beter was dan Onrust. Het is te betreuren, dat van Onrust tot dusver hier in Japan geen rapport ont vangen is over de laatste weken, aangezien daar immers ook de heer Frühstück ver moord (doodgeschoten) is. In het interneeringskamp te Banjoe Biroe voor vrouwen wordt voor kinderen beneden de 7 jaar ten deele! afzonderlijke voeding verstrekt, aangezien gebleken is, dat normale soldatenvoeding voor hen te zwaar is. Aan moeders met zuigelingen is toegestaan zoo noodig zelf de geëigende kindervoeding te bereidenkon zich nauwelijks goed houden bij deze berichten. Niet-geinterneerde Duitsche vrouwen zijn veelal bijeengebracht. Vrouwen met eigen vermogen kunnen maximaal 150 gulden op nemen. Waar dit niet mogelijk is. wordt een ondersteuning gegeven van 36 gld. per mnd. Er zijn echter vele gevallen, waarin slechts 15 tot 19 gld. wordt betaald. Als kindertoe slag is toegestaan 5 gld. voor kinderen tot 5 jaar, en 9 gld. voor kinderen tot. 18 jaar. (Melk hiervoor kost reeds 10 gld.). De weerlooze vrouwen geraakten binnen korten tijd in een zoo zenuw achtige stemming, dat velen symp tomen van ineenstorting vertoonden, vooral ten gevolge van de voortdu rende verhooren betreffende vele, op een of andere wijze, ook vaak slechts door domme buurpraatjes ontstane verdenkingen. Van mevrouwis bekend ,dat zij, aan gezien zij zich niet wel gevoelde, een Neder- landschen dokter raadpleegde, die weigerde haar te helpen. Deze gevallen loopen in ds honderden. Molestatie», Er is verder gemeld, dat de Duitsche vrou- wen zich niet ophouden aan den voorkant van het huis, aangezien zij uit angst voor molestaties en scheldwoorden, liever achter zitten. Het is Nederlanders verboden met Duitschers te spreken, en de kranten geven zich aan een wilde ophitsing over. Samenvattend, aldus besluit de brief, is helaas ondubbelzinnig bewezen, dat de haat der daar wonende Nederlanders alle perken te buiten gaat. De geinterneerden worden als strafgevangenen behandeld (zij krijgen ook gevangeniskleding en uniform), en de weerlooze vrouwen zijn overgeleverd aan de willekeur van den ernstigsten aard der Ne derlandsche autoriteiten. Juridische wegen zijn wonderlijk lang. Bij een op 16 April 1938 gewezeni schrif telijk vonnis van het kantongerecht te 's-Gravenhage is L. B. ter zake van overtre ding der loterijwet (H.A.C.O.-trekkingen) veroordeeld. In hooger beroep heeft de recht bank te 's-Gravenhage toen dat vonnis be vestigd. De 'hooge raad vernietigde toeni echter laatstgenoemd vonnis wegens vorm gebrek en verwees de zaak naar het Haag- sche gerechtshof, dat toen de inleidende dag vaarding nietig verklaarde. Nadat dit arrest weder door den hoogen raad vernietigd was, heeft het hof het vonnis van het kantonge recht vernietigd, de telastelegging ten deele bewezen verklaard, het bewezene niet straf baar verklaard en te dier zake den verdach te gedeeltelijk van rechtsvervolging ont slagen, gedeeltelijk vrij gesp roken. De procureur-generaal kwam van deze uit spraak weder in cassatie. Gisteren heeft de advocaat-generaal hij den hoogen raad Mr. Holsteyn, geconcludeerd tot niet- ontvanke lijk verklaring van den procureur-generaal in zijn beroep voor zoover dit is ingesteld tegen de vrijspraak en tot verwerping van het beroep voor het overige. De hooge raad zal arrest wijzen op 21 October. -a- -tIi' Winterslaap. Het watersportseizoen is afgeloopen, de booten zijn hun winterslaap begonnen. Rust in de jachthaven van de Loosdrechtsche Plassen (f0t0 Pax-Holland) Zeemleerenlappen gestolen, Tv, 1}et atep,(x>pcn weekeinde is ingebroken in tiet pakhuis van de maatschappij Hunze aan den Omval te Amsterdam, waar een Rroote hoeveelheid huishoudelijke artikelen ^opgeslagen. De inbrekers hebben eerst de buitendeur geforceerd en zijn daarna een j °p de eerste etage binnengekomen ;°?r dt de"!' In, te trappen. Twaalf pakken, bevattende dertig stuks zeemleeren !viwleJi' huidenlaPPën, en welke een winkelwaarde van f 4.— per stuk hebben) zijn gestolen. En.,, werd op heeter daad betrapt. hpno dfn Yan Zaterdag op Zondag inhraat janKe jonden een poging tot nbraak gedaan in een loodgieterswinkel in hovlrl'gerst raat te Amsterdam. De bovenburen hoorden liet rinkelen van de nr»no!I hl-i indrukte om de deur te *en' ®n waarschuwden de politie. Deze noff cI®n,'onten in het huis. Hij had st»«n f lReS ?len' Wel had- hij de open- ™dDe brandkast doorzocht, doch daar de ver?n>™ sl,euteIs van de brandkast had }'™n' ^evatte zij slechts bescheiden. D® ia hechtenis gesteld en zal wor- Ann *'Ï3. heeft 7^ch reeds eerder pan diefstal schuldig gemaakt. Bij gebrek aan motortractie wordt het houtvlot door handenkracht naar de fabriek getransporteerd. Hef gaat langzaam, maar zeker (Foto Pax-Holland) De handel in schapen was Maandag willig op de Amsterdamsche veemarkt in verband met de jongste distributie-bepalingen. Een stoet distributie-vrij vleesch doet zijn entree (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10