Belangstelling van Amerika voor Engelsche steunpunten in West-Afrika EUROPA AFRIKA Viucbtelingenschip getorpedeerd De actie voor de Zomerpostzegels Radiorede van Koning van Engeland De kabinetscrisis in Egypte Groote hoeveelheid distributiekaarten gestolen Engelsche vliegers ter aarde besteld Officieele valufa-koersen Binnenkort bespreking Hitler-Mussoiini-Franco Valsche munters in Be'gië en doeTït l t" Wij bii de «-heumatièk Amsterdamsche effectenbeurs Naar te Londen bekend is gewor den, aldus U.P., moet een stoom boot waarop zich geëvacueerden be vonden, en die onderweg was naar Canada, in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan getorpe deerd en tot zinken zijn gebracht. Aan board zouden zich 191 passa giers en 215 man bemanning hebben bevonden. Volgens tot dusver ontvan gen berichten zijn slechts 112 per sonen gered. Het schip zou binnen een hall uur zijn gezonken. De over levenden zouden in een Schotsche haven aan land zijn gezet. Omtrent de Engelsche berichten over de zoogenaamde torpedeering van een Britsch «vacuatiescliip wordt zegt D.N.B. in bevoeg de Duitsche kringen verklaard, dat op het tijdstip van de catastrophe noch in, noch bui ten de blokkad^zóne een Duiische onderzee- er een als passagiersboot kenbaar Britsch schip getorpedeerd heeft.. Bovendien is vast gesteld, dat de Duitsche vlootstrijdkrachten op het aangegeven tijdstip in het geheel geen vijandelijke scheepsruimte tot zinken ge bracht hebben. Dezelfde bevoegde instanties constatceren hot opvallende feit dat noch de naam van het schip, noch zijn afmetingen, noch zijn nauwkeurige positie in de Engelsche berich ten opgegeven worden, waardoor de geloof waardigheid van de Britsche voorstelling van zaken op zijn minst zeer twijfelachtig wordt. Anderzijds acht men het zeer wel mogelijk, dat een mijn van Britschen oor sprong de oorzaak van de catastrophe is ge weest. In Berlijn is men algemeen van overtuiging, dat het uit Engelsche bron afkomstige en door de New Yorksche bladen overgenomen bericht over de z.g. torpedeering van een on genoemd Engelsch schip met kinderen aan boord, een zuivere propagandatruc is.. Klaarblijkelijk gaat er slechts om, naar men te Berlijn opmerkt, de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland in het harnas te jagen, zooals reeds getracht werd bij het begin van den oorlog met de Athenia, De toendertijd door Churchil! verspreidde be wering, dat de „Athenia" door een Duitsche duikboot was getorpedeerd, kon, zooals men zich zal herinneren, door de onder eede be vestigde getuigenverklaringen van vooraan staande Amerikaansche burgers als propa gandistische zwendel evenals de ontelbare Engelsche valsche berichten tijdens den we rcldoorlog, worden ontzenuwd. De aanwijzin gen dwongen zelfs tot de conclusie, dat het tot zinken brengen van de "„Athenia" door Churchil 1 zelf, na veelomvattende voorberei dingen, is bevolen. Intusschen volgden, zooals steeds gemeld .„soortgelijke, gevallen. Steeds opnieuw doken z.g. S'.O.S.-seinen van Amerikaansche sche pen op, die door Duitsche duikhooten zouden zijn aangevallen en getorpedeerd. Iedere keer bleek, dat de betreffende sche pen of heelemaal niet om hulp hadden ge vraagd, of zich in het geheel niet in de (betreffende wateren bevonden. De propa ganda met zg. torpedeering van schepen met geëvacueerde kinderen werd voor den eer sten keer door den Engelschen minister voor de voorlichting, Duff Cooper, begin Augustus gelanceerd. Hij liet toen door den I.ónden- schen berichtendienst het nericht versprei den, dat een Duitsche duikboot een schip had getorpedeerd. Eerst nadat Amerikaan sche persagentschappen en de New Yorksche zender dit bericht hadden overgenomen, sprak Duff Cooper het tegen. Hetgeen bij het huidige geval bijzonder op valt is, dat de Engelschen tot op dit oogen- blik nog niet in staat zijn den naam van het zg. tot zinken gebrachten schip of dien van den kapitein te noemen, ofschoon het tot zinken brengen reeds zes dagen gele den zou hebben plaats gehad. Overigens is men te Berlijn van mcening, dat de ver antwoordelijkheid voor het verlies van men- schenlevens in een geval, zooals dit thans door de Engelsche propaganda is gecon strueerd, uitsluitend berust bij de Engelsche regeering. Want Duitschland heeft, ten ein de den hem opgedrongen oorlog spoedig tot een zegevierend einde te brengen, mededee- ling gedaan van de totale blokkade van de Engelsche kusten. Een schip, dat, naar de „Times" met be trekking tot het zg. tot zinken gebrachte schip mededeelt, in een convooi vaart en bovendien, zooals alle Britsche schepen be wapend is, en daarenboven nog oorlogsge bied bevaart, moet er op rekenen in oorlogs handelingen verwikkeld te worden. Van Duitsche zijde is herhaaldelijk verklaard, dat kindertransporten aan een dergelijk gevaar bloot te stellen, gelijk te stellen is met on verantwoordelijke lichtzinnigheid. Diegene, die kinderen bewust in een operatie gebied voert en hen daardoor aan de gevolgen van den oorlog blootstelt, bewijst, dat hem het leven van de kinderen minder waard is dan een geschikt propaganda-object. Stockholm, 23 Sept. (D.N.B.) Gistermiddag heeft de Engelsche koning een radiorede tot de volken van het Britsche Rijk gehouden. Hij wees op de veranderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met nadruk, dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De koning sprak herhaaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als middel punt". Hij sprak de meening uit, dat Enge land in dezen strijd niet alleen staat: in dit verband noemde hij de Vereenigde Staten. Verder verklaarde de koning, dat het En gelsche volk nog steeds een volkomen ver trouwen in de gerechtigheid zijner zaak heeft Hij gaf echter toe, dat de toekomst koud en donker is, zoodat „in deze tijden van beproe ving" het volk vertrouwen in God moet heb ben en het geloof aan de Britsche overwin ning moet behouden. De koning deelde voorts mede, dat hij een nieuwe onderscheiding heeft ingesteld: het Victoria-kruis en de George-medaille, deze worden verleend ter belooning \an verdien sten bij de verdediging van het vaderland. Volgens de meening in politieke kringen te Rome, aldus de Ü.P., hebben de besprekin gen tusschen von Ribbentrop, den Duce en Ciano het terrein voorbereid voor een aan tal overeenkomsten, die tot de meest vér strekkende behooren sedert het begin van den oorlog. In eenige kringen is men zelfs de meening toegedaan dat^le besproken problemen van zoo vérstrekkende aard zijn, dat binnenkori een bespre king tusschen den Duce, Hitier en Franco plaats zou kunnen hebben en dat ook gerekend kan worden op besprekingen tusschen Berlijn en- Rome eenerzijds en vertegenwoordig gers van de Balkanstaten anderzijds. De meest belangrijke overeenkomst schijnt betrekking te hebben op de rol die Spanje in de toekomst in den strijd van de asmo- gendheden tegen Engeland zal spelen. Honderd 50-francstukken in een woonwagen gevonden. Reeds sinds eenigen tijd had men opge merkt, dat in zekere gemeenten bij Char leroi valsche geldstukken van 50 francs in omloop waren en wel in het bijzonder in die gemeenten, waar zigeuners verbleven. Bij een huiszoeking in 'n zigeunerkamp te Lo- delinsart heeft men thans ongeveer honderd van deze geldstukken ontdekt, welke achter het dubbele beschot van een woonwagen wa ren verborgen. De eigenaar van den woon- agen werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De valsche muntstukken, welke in zekere opzichten uitstekend zijn na gemaakt, wegen slechts veertien gram in plaats van twintig. ZUIDELIJK DEEL VAN DEN AT LANTISCHEN OCEAAN ZOU DAAR DOOR GEBLOKKEERD KUNNEN WORDEN. New York, 23 Sept. (D.N.B.): De „New York Times" zegt in diplo matieke kringen te Washington te hebben vernomen, clat de Amerikaan sche marine zeer veel prijs zou stel len op een steunpunt in Freetown (Britsch Siërra Leone), indien men tot een overeenkomst over het ge bruik van Engelsche vlootsteunpun- ten door de vlootstrijdkrachten der V.S. zou willen geraken. Het blad schrijft, dat de Amerikaansche vloot door het bezit van steunpunten in Freetown en in Brazilië het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zouden kunnen blokkeeren. Inschrijving en keuring van re- cruten voorbereid. Washington, 23 Sept. (D.N.B.). President Roosevelt heeft de gouverneurs van de ver schillende federale staten per. circulaire uit- genoodigd met behulp van vaderlandlievende burgers militaire registratiebureaux en keu ringscommissies te organiseeren, opdat de inschrijving van de mannelijke inwoners tus schen de 21 en 35 jaar op 16 October vlot en nauwkeurig kan geschieden. Amerika werkt aan zijn eigen luchtmacht. Er moeten zoo spoe dig mogelijk 50.000 vliegers ter beschikking staan. Volgens een bericht van United Press uit Washington is het, naar alle waarschijnlijk heid aan het Departement van Oorlog ge lukt de meeningsverschillen bij te leggen tusschen de wapenindustrie en de regee- ringsinstollingen welke met de organisatie der bewapening zijn belast. Deze meeningsverschillen hebben langen tijd in het bijzonder de versterking van de Amerikaansche luchtmacht zeer problema tisch gemaakt. Hoewel begin Augustus of- ficieele woordvoerders in het Congres nog mededeelden, dat het de regeering in zeven weken gelukt was opdracht te geven voor den bouw van 33 van de meer dan 4000 door het Congres toegestane vliegtuigen, werden in de laatste weken van Augustus aan ver scheidene Amerikaansche vliegtuigfabrieken opdrachten voor een totaal van 12G0 toe stellen verstrekt. Met uitzondering van 56 viermotorige lange-afstands-bombardements- vliegtuigen, die een betrekkelijk langen bouwtijd eischen, ging het in het algemeen om opdrachten voor militaire lesvliegtuigen. Militaire waarnemers achten dezen nadruk op de opleiding kenmerkend voor het ge- heele luchtmachtprogram. Klaarblijkelijk is het op het oogenblik het voornaamste doel zoo snel mogelijk zoo veel mogelijk vliegers voor de luchtmacht op te leiden. Roosevelt heeft geëischt, dat in zoo kort mogelijker, tijd 50.000 vliegers ter beschikking kunnen worden gesteld. Naast de militaire autoriteiten werken ook de burgerlijke luchtvaartautoriteiten, scholen, universiteiten en particuliere ver- eenigingen mede aan de verwezenlijking van dit doel. De Amerikaansche jeugd krijgt een soort elementaire opleiding voor het vliegwezen. Het leger heeft de opleidingsmogelijkheden reeds aanzienlijk uitgebreid en vier groote opleidingskampen voor gevorderde leerlin gen der vliegscholen ingericht. Berlijn, 23 Sept. (D.N.B.) „Het Brit sche imperium dat thans strijdt om zijn bestaan, heeft de beginselen van zijn me thode ter verzekéring van zijn invloed door versplintering der krachten van al zijn te- genstandes in alle werelddeelen in toepas sing gebacht. Juist op grond hiervan zal de ondergang van de Britsche universeele gedachte allerwege een leegte achterlaten, die alleen gevuld kan worden door de vorming van continentale gebieden, die ge ografisch bij elkander behooren. economisch met elkaar vergroeid zijn en gekenmerkt worden door hun gemeenschappelijke ge schiedenis. De aardbol kent thans reeds groote gebieden als het Amerikaansche halfrond, het Russiche rijk en het gebied van het Verre Oosten." Van dit standpunt, dat geheel nieuw is en tevens wijde perspectieven opent, be schouwt thans dr. Adolf Halfeld in het Hamburger Fremdenblatt, de resultaten van de besprekingen ter reorganisatie van Euro pa en het groote Afrikaansche gebied, dat daarmee door zijn belangen nauw verbon den is. Aanmerkelijk ondubbelzinniger dan bij het pan-Amerikaansche ideaal is het juist met de functioneels saamhoorigheid tusschen Europa en Afrika gesteld", betoogt d» schrijver. De Noord-Amerikaansche politiek pleegt de gedachte van gemeenschappelijke idealen en belangen in de gedaante van de Monroeleer voor den totalen omvang van het Amerikaansche halfrond van de Behringstraat tot Vuurland te bepleiten, hoewel het bij de Zuid-Amerikaansche re. publieken waarachtig niet om koloniën, wei echter om zelfstandige culturen, om bij zondere economische belangen en dienover eenkomstig om een onafhankelijken levens wil gaat. Het is stellig niet onze taak over deze in terne Amerikaansche belangen een oordeel te vellen. Als wij in onzen samenhang hier aan aandacht schenken, dan geschiedt dit daarom zoo vervolgt de auteur omdat tegen dezen achtergrond de zeer veel groo- tere eenheid tusschen de politieke constructie en de wereld van Afrika aan den dag treedt. Al te lang is Afrika het lot van Egypte toont dit overduidelijk voor een zeer groot deel een terrein voor de Engelsche uitbui ting geweest. Zelfs tot onafhankelijke sta ten met een achtenswaardige geschiedenis als de boerenrepublieken strekte zich de gouddorst van Londen uit. Afrika vormt voor 't grootste deel van zijn gebied een condominium van de Europee- sche staten wereld in haar geheel, een ter rein voor de kolonisalorische activitcit^ van het Europeesche ras, dat thans onder leiding van Duitschland en Italië eindelijk tot nieu we organisatorische beginselen gekomen is. Het halfrond, dat Europa en het Afrikaan sche vasteland omvat, zal voortaan groeien naar de gemeenschappelijke wet van een oi- de, die vrij is Van Engeland. Het spreekt vanzelf, dat zeer in het hu- zonder Spanje als mogendheid van de Mid- dellandsche Zee en rechtmatige bezitter van Gibraltar, die het ook in de practijk moest zijn zoo vervolgt dr. Halfeld, levendig deel neemt aan de nieuwe diplomatieke ont wikkeling. Dit trotsche land, dat staat reeds thans vast, wordt een actief lid van de nieu we organisatie van Europa. De besprekin gen te Rome, zoo wordt tot slot betoogd, kunnen overigens een schitterend sueces worden, daar zij wellicht gebaseerd zijn op het feit, dat de situatie in het zuidoosten van Europa door de samenwerking van Duitsch land en Italië geregeld is. Voor een land als Griekenland zal het voortaan doelmatiger blijken geen gehoor meer te geven aan de Engelsche intriges. Ontslag van de ministers niet aanvaard. De Egyptische bladen publiceeren het ant woord van den Egyptischen premier op het schrijven der vier afgetreden ministers. De ministerpresident zegt daarin: Gij hebt het kabinet eeny ernstig voorstel gedaan, dat het land onmiddellijk zou blootstellen aan de verschrikkingen van den oorlog, die geen duidelijker doel heeft en zeer zeker geen dwingende noodzaak is. Het kabinet heeft uw voorstel eenstemmig afgewezen en uw ambtsgenooten zijn van meening, dat het raadzaam is bij de beslissing over de toe komst van Egypte geduld te hebben, tot de concrete plannen van Italië bekend zijn". Naar aanleiding van ,het aftreden der vier Egyptische ministers en van-het verstandige antwoord dat de minister-president op hun brief heeft gegeven, merkt men in Romein- sche kringen op dat de Italiaansche bedoe lingen geheel bekend zijn: niets zal worden gedaan tegen Egypte alles wordt onderno men tegen de Engelschen, r"- in Egypte hun tenten hebben opgeslagen om Italië te be oorlogen en wier aanwezigheid een schen ding van de Egyptische onafhankelijkheid beteeken t. De dieven verkochten de kaai ten voor vijftig gulden aan den melk knecht, die ze vóór niet minder dan met 9.50 gulden winst weer v van de hand deed. De politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam is thans bezig met het uitzoe ken van een ingewikkelde kettinghandel in distributiekaarten, welke zijn oorsrong vindt in een diefstal van deze kaarten uit het kan toor aan den Laanweg. Hiervan was in het midden van de vorige week aangifte gedaan, doch aanvankelijk leek het, alsof dit een onopgeloste diefstal zou blijven, totdat Zaterdagmorgen de po litie van het bureau Spaarndammerstraat een telefoontje kreeg, dat een chauffeur in een garage aan den Westerdokdijk een aan tal blanco benzinebons te koop aan bood. Inspecteur Smits wilde hier wel meer van weten en liet den man naar het bureau overbrengen, waar liefst tien blanco bonnen le voorschijn kwamen. De chauffeur werd aan een uitvoerig verhoor onderworpen en dit leidde tot de arrestatie van enkele ande re men^chen, waarvan een vertelde dat een zekere L. de bonnen uit het kantoor aan den Laanweg had gestolen. Hierdoor moest de zaak verwezen worden naar het bureau Adelaarsweg, waar com missaris van der Heul de leiding van het onderzoek op zich nam. L. werd eveneens gearresteerd, evenals zijn mededader V. Beiden hadden eenigen tijd terug naar zij bekepden, in het bureau ingebroken en hun buit een heele groote partij distributiekaar ten en bonnen voor de somma van vijftig gulden aan een melkknecht uit Landsmeer verkocht. Deze wist het gestolen goed met een winst van niet minder dan 9.50 gulden van de hand te doen en hiermee een begin te maken aan den kettinghandel. De politie stelt thans een zeer uitvoerig onderzoek in. Men heeft op het oogenblik negen arrestanten in bewaring, die allen met deze zaak te maken hebben en de moge lijkheid is niet uitgesloten dat er nog meer dere zullen volgen. Buitengewoon knap recherchewerk heeft in korten tijd dezen, omvangrijken en ingewikkelden diefstal op gehelderd. Zoowel de bonnen als het geld voor zoover dit nog te achterhalen was, zijn irt beslag genomen. DUITSCHE SOLDATEN BEWIJZEN DE MILITAIRE EER. In den loop van de vorige week zijn twee Engelsche vliegtuigen door Duitsche nacht jagers naar beneden geschoten. Zaterdagmiddag zijn de stoffelijke resten van de bemanningen der Britsche toestellen te Amsterdam ter aarde besteld. Op het kerkhof, waar drie Engelsche vliegers wer den begraven, vormden Duitsche militairen de eerewacht en het vuurpeleton. Een Ober- leutnant voerde het woord, terwij! een do minee eenige bijbelteksten las en het Onze Vader bad. De drie kisten werden in de groeve neergelaten, terwijl een Duitsch mu ziekkorps het „Nader mijn God bij U" speel de. Ook op een andere plaats vormde een af- deeling Duitsche militairen de eerewacht. -Een dominee sprak naar aanleiding van Psalm 103 een afscheidswoord en sloot met het Onze Vader. Een Oberleutnant bracht hier namens het Duitsche luchtwapen den drie gesneuvelden den laatst.en groet. Een muziekcorps van het luchtwapen speelde gewijde muziek. Er bestond voor de begrafenisplechtighe den zeer groote belangstelling. MILITAIR WERK GEFOTOGRAFEERD. Een duur plaatje! Een Nederlandsch onderdaan is veroor deeld wegens overtreding van de verorde ning van den rijkscommissaris over maat regelen op het gebied van nieuwsberichten en fotografie van 26 Juni 1940. Hij heeft, te gen het uitdrukelijk verbod in, foto's van een Duitsche militair werk gemaakt. Een Duitsche krijgsraad heeft hem een boete van f 150.opgelegd. Van veroordeeling tot vrijheidsstraf is alleen wegens den jeug digen leeftijd van den dader voor dezen keer afgezien. Bestrijding van tuberculose, rheu- matiek en hulp aan lichamelijk gebrekkigen. De waarnemende secretaris-generaal, hoofd van het departement van Sociale Zaken, Ir. R. A. Vorwey, heeft gisteravond voor beide Nedcriandsche zenders het sociale doel van de actie voor de zomerpostzegels uiteenge zet. Spr. bracht in herinnering, dat van de op brengst van de zomerpostzegels de helft aan cultureele en de helft aan sociale doeleinden ten goede komt. Onder de sociale doeleinden waarvoor dit jaar de opbrengst ten deele be stemd is, is er één, dat nu reeds een aantal jaren door de zomerpostzegels begunstigd is Het is de bestrijding van de tuberculose. Zoo ooit, dan moet vooral in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden, nu handhaving van de volkskracht meer dan ooit ons aller plicht, ons aller taak, ons aller doel moet zijn, alle aandacht aan de bestrijding van de ze belangrijke volksziekte worden besteed. De twee andere doeleinden, waarvoor dit jaar, wat de sociale kant betreft, de op brengst van de zomerpostzegels ten goede komt, zijn de rheumatiekbestrijding en de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen Terwijl wij bij de tuberculose te maken hebben met een ziekte, die de sterfte belang- een ziekte waarbij dit niet het ^•ni i1Si' 'Vaai.' (!ic niettemin van groote so deHi!w»Ca is' H-fit is ficn ziekte <lie voor ijk leed llrr ?'6t allecn vepl v^™- Jk leed, maar ook een groote mate van OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bei. fac. Nederland 1938 3.3% Oost-Indiö 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND 98% 99 92% 93 99 83% 88%-W 80% 81 77% 78% 31% 33%-31 D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 71% 74 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 82% 84% 's Grav. '37 I 3% 90% N.-Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) 3 81% 82 R'dam '37 I, III 3% 93% Z.-Holland 1937 3 90 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 87% 89 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farhenind. I. G. 7 80 86 Gèlsnk. Berg 5 65 67 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 148 Ned. Ind. Handelsb. A. 97 Ned. Handel Mij. c.v. A. Si% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. 157 97% 90 A.K.U. Caivé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en Unilever Ned. Ford Philips G B.v.A. Philipsp ref. A. Buitenland. Anaconda copper c.v. A 98%—102 „R1/ 107%—105 751% 83% 171. 164 199% 205 C.v.A 101—107% 122%-11734' 327 334% 162-167 186-179 131% 132 20%—21% 21 9/16—21% 67 68% 41 15/16 4115/16 27 28% 28%—28%. Northu Am. Aviation c.v. A. 20% 20% Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 48 48% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordfsche Pefr. g. A Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v A. 208% 214% 225-2281/2 241-235 I 8 9/168% 8 7/16—8 9/16 8%—8 17/32 8 7/16-8% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Tide Water c.v. A. Amsferd Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 109-205 20S%-210 145 146% 153 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur Ni.SU. Ver. Vorstenl. Cult. 374-369 378-374% 216% 220 216 - 94% 943% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 142%-141144%-146 202 204%-207% 164%—162% I 165%166% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 98%-99 100-101 Java-China Japan lijn A. 134%-ri 136-132 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 124%-127 132-130 Kon. Paketvaart A. 207 209% Ned. Scheepv. Unie A. 135%-136 139%-138% Rott. Lloyd A. 1121% 1163/-116% Stocmv. Mij. Nederland A. 113 11G%-118 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Ztlrich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Ztlrich 1.88 3/1R1.88 9/16 75 2875 43 30.11-30.17 3.81- 3.82 44.81—44.90 .04—42.92 1.86%—1.90% 30.08-3020 44.76-44.94 42.8042.96 verlies aan arbeidstijd en arbeidsvermogen medebrengt. Ook de bestrijding van dez ziekte is dus voor handhaving van de volk»' kracht van groot belang. Wat de actie voor de lichamelijk Ke'";e'i kigen aangaat, een onderzoek in Haanf wees destijds uit, dat bijna één ten hon van de bevolkine tot de lichamelijke gebreK kigen moest worden gerekend. Gelukkig k door maatregelen van medische zorg, va11®, derwijs en opleiding en van arbeidsvoord ning heel veel voor deze groep gedaan den. Ik weet, besloot spr., dat de behoeften velerlei gebied groot zijn en dat yoor v ,e doeleinden een beroep wordt gedaan op offervaardigheid, maar ik ben er van ov tuigd, dat ik de drie door mii besprokeni« derwerpen: tuberculosebestrijding, (Yf/V tiekbestrijding en zorg voor lichamelijk j brekkigen met klem onder uw aandacht brengen. on-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2