Dienstregeling 8 -11 en 15.15 uur Londen's „City in de Kelder Overeenstemming omtrent Afrika HOLLAND 9.30-12.45-17.30 u. De gebeurtenissen in Indo China Brifsche vliegtuigen uuven BERLIJN Nieuw spoorboekje Een gezellige schoonpapa Guldens of Kreditkassenscheine Vo'kshooqeschool Marktberichten Von Ribbentrop in Berlijn terug Hevige spanning tusschen Engeland en Frankrijk AMERIKA verkocht oorlogsmateriaal TEXEL Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Officieele Publicatie van het Deoartement van Landbouw en Visscherij N.V. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming De beurs blijft te Londen. De Londensche City neemt, aldus U.P., op het coRenhilk maatregelen om de voortzetting van het economi sche leven ondanks de Duitsche luchtaanvallen mogelijk te maken. oo heeft de bekende verzekering- maatschappij Lloyd's haar bedrijf naar de kelders van het gebouw ver- Plaats. Het Londensche stadsbestuur hoeft voor de beurs ondergrondsche 'ruimten beschikbaar gesteld, waar 't bedrijf kan worden voortgezet. Het plan om de beurs naar Denham over te brengen, heeft men op grond van de transportmoeilijkheden laten va ren. ham'nnrM?uB?nk van En*e,anfï heeft haar Sa'lijksche vergadering gehouden in ruimten, che, zooals de president Norman het uitdrukte, op „treurige catacomben" geleken. ,e handel ter beurze is echter, naar men zegt, gering in omvang. In het middelpunt van de belangstelling staat de groote 2'A oorlogsleening. In sommige kringen zegt men, dat deze leening vervangen moet wor den door een leening op korten termijn, daar het economischeleven ten gevolde van de verhoogde belastingen en andere gestegen uitgaven niet in staat zou zijn gelden voor langeren duur vast te leggen. De Bank van Engeland heeft zich bereid verklaard voor buitenlanders goud te de- poneeren op voorwaarde, dat de bezitters na afloop van den oorlog 95 van het goud gewicht in Ottawa terug kunnen krijgen. Men is hierbij van het standpunt uitgegaan, t V transporten van goud naar New York of Canada ongeveer 5 van het totale ge wicht bedragen .In geval zich bijzondere om standigheden zouden voordoen, zou het goud ook reeds voor het einde van den oorlog in Ottawa terugbetaald kunnen worden. Rapport aan den Führer. De minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, is gisteravond te Berlijn teruggekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar den Führer om verslag uit te brengen. Naar United Press uit Berlijn meldt, schrijft de „Nachtausgabe". Wanneer von Ribbentrop te Berlijn terug is, zal te Berlijn en Rome de uitvoering van de groote acties van den totalen oorlog een aanvang nemen, welke Engeland er spoedig van zullen over tuigen, dat er geen mogelijkheid bestaat, de vernietigende slagen van die volkeren te ontwijken, welke Engeland wilde vernie tigen. De afzonderlijke resultaten van de bespre kingen in Rome. zoo zegt het blad verder behooren tot de geheime akten van de Duitsch-Italiaansche oorlogvoering. Duidelijk is echter, dat de intrige-nesten van Engeland in het Oosten van de Middellandsche Zee uitgeroeid zullen worden en dat alle staten uit dit gebied, speciaal op het oogenblik Griekenland, er werkelijk belang bij hebben, zich niet in het sleepnet van de Engelsche wanhoopspolitiek te laten vangen. De nieu we orde in Afrika plaatst zich thans aan de zijde van de nieuwe orde in Europa. De volkeren van Afrika, die niet bij de Engel sche nederlaag betrokken willen geraken, in het bijzonder het,Egyptische volk, kunnen deze mogelijkheid nog kiezen. Spanje zal in volle solidariteit met de opbouwplannen van Duitschland aan de zijde van de As staan. Radiorede van minister? Teruzzi. De Italiaansche minister van koloniën ge- nertial Teruzzi, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, over zijn reis naar Duitschland. Generaal Ritter von Epp en hij, aldus de minister, hebben de problemen der toekomstige politieke en economische samen werking van Duitschland en Italië op het Afrikaansche vasteland opgehelderd en be handeld. Een volledige overeenstemming was het resultaat, De zich aan de verschil lende fronten snel voltrekkende oorlogsge beurtenissen hebben een direct en persoon lijk contact tusschen de leiders der koloni ale politiek der spilmogendheden noodza kelijk gemaakt. Zij treden op volgens de rcchtstreeksche instructies van den Duce en den Fuehrer. Het fascistische Italië oefent in Afrika geen onderdrukking uit, maar werkt beschavend. Het nationaal socialisti sche Duitschland laat zich door hetzelfde standpunt leiden. In een niet ver af zijnde toekomst zal het van de Engelsche onderdrukking bevrijde Afrika dien welstand leeren kennen, waarop zijn intelligent en werkzaam ras, dat tot dusverre zonder er begrip van te hebbc n on de meest wreede wijze getyraniseerd en uitgebuit, rechtsaanspraak kan maken. De Italia'ansch-Duitsche koloniale politiek is gevoegd in het totale kader van de politiek- sociale revolutie van Europa, hetgeen oveii gens gebleken is uit zijn onderhoud met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, waarbij volkomen over- eensteming werd bereikt. OVER DEN AANVAL OP DAKAR. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken tij dens een ontvangst der buitenlandsche ver tegenwoordigers den aanval der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en haven een schandaal heeft ge noemd. Hij wees er op. dat deze aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had En geland een voorwendsel gevonden. Ditmaal ging het om een directen aanval op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze aanval en de beschieting van Dakar kan door niets wor den gerechtvaardigd. Maarschalk Pétain heeft terstond na de ontvangst van de eer ste berichten uit Dakar, den vice-president Lava], den minister van buitenlandsche zaken, Baudoin. den minister van oorlog, generaal Huntziger. den minister van ma rine admiraal Darlan en den minister van koloniën. Platen bijeen beroepen om be sluiten te nemen over de noodige maatre gelen. Men is overeengekomen Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezen aanval te antwoorden met dezelfde slagen. De toestand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Franseh-Engelsche betrek kingen. Frankriiks kracht is nog niet zoo zeer geroken, dat het op den Engelschen aanval niet doeltreffend kan antwoorden. Amerika keurt dergelijke manie ren af. New York, 24 Sent. (D.N.B.) Ten aanzien van de gebeurtenissen in Indo-China heeft de Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil ver klaard, dat de Amerikaansche regee ring dergelijke manieren van ontre den en met'-oden afkeurt. Omtrent eventueele stapnen der Amerikaan sche regeering wilde Huil zich niet uitlaten. Op desbetreffende vragen bevestigde hij, dat de Vereenigde Staten nog steeds de heropening van den weg door Burma eischen. Een bericht, volgens hetwelk de Ameri kaansche kruiser „Augusta", die zich in Oost-Aziatische watereu bevindt, voor repa raties het droogdok in Singapore zal opzoe ken. wordt te New-York tegengesproken. In dit verband we,rd de aandacht van Huil er op gevestigd, dat Siam in Augustus voor 468.000 dollar vliegtuigen van Amerika heeft betrokken en dat verdere leveranties zouden geschieden. Huil antwoordde, dat Siam waarschijnlijk deze vliegtuigen reeds voor ruim een jaar besteld heeft. In den nacht van 23 op 24 September is het eenige Engelsche vliegtuigen gelukt ondanks het heftige afweer- vuur boven de buitenwijken in het Noorden en Oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te wer pen. De plaats waar de bommen vie len ver van alle militaire of voor den oorlog belangrijke installaties, vormt er opnieuw een bewijs voor, dat de Britsche vliegers volkomen opzette lijk woonwijken aanvallen. Er is daarbij eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Ver scheidene burgers werden gedood of gewond. Militaire schade is niet ontstaan. Naar het Hsbl. verneemt zal op 25 dezer een nieuw spoorboekje het licht zien. Eigen lijke wijzigingen kunnen niet worden ver wacht, maar in verband met de vele aanvul lingstabellen die in den loop der laatste maanden aan de vorige uitgave zijn toege voegd, vond men het rationeel alles bijeen in een afzonderlijk exemplaar te groepeeren. Schoonzoon met een mes bewerkt. Te Vechel heeft zich gisteren ten huize van de familie v. d. B. een familietwist af gespeeld, waarbij de heer des huizes zooda nig met een mes werd bewerkt, dat hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Reeds geruimen tijd bestond er oneenig- heid tusschen den arbeider v. d. B. en de fa milie van zijn vrouw te Oss, zegt de Tel Voornamelijk de schoonvader S. uit Oss, \vas fel op zijn schoonzoon te Veghel gebeten. Herhaaldelijk kwam het tot twist, waaraan zelfs één keer de politie te nas is moeten ko men. Thans besloot de oude S. eens afdoende met zijn schoonzoon af te rekenen en tot dit doel begaf hij zich, in gezelschap van nog twee familieleden, naar de woning van zijn dochter en schoonzoon aan de Kleine Bolken te Veghel. Nauwelijks was het gezelschap daar aange komen, of er ontstond hevige ruzie. S. trok zijn mes, waarmee hij zijn schoonzoon een aantal diepe steken in hoofd en schouders toebracht v. d. B. zakte hevig bloedend in een en viel bewusteloos neer. Zijn vrouw, die het ergste vreesde, snelde naar de marechaus see om hulp te halen. Toen de politiemannen ter plaatse kwamen, was *le familie reeds ver trokken Het slachtoffer, dat veel bloedverlies leed werd naar het SL Jozefziekenhuis ter plaatse vervoerd. Hij bleek een aantal diepe messteken in hoofd en schouders te hebben opgeloopon. S. werd in zijn woning te Oss aangehouden. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Duitsche bankbiljetten en mun ten van meer dan 10 pfennig geen betaalmiddel. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat het ter betaling aanbieden en aannemen van rijksbankbiljetten, rentenbankbiljetten en rijksmunten van meer dan 10 pfennig ver boden is. In beginsel moeten alle betalingen voor goederen, dienstverrichtingen enz. in Ne derlandsche guldensgeschieden. Ook kunnen „Reichskreditkassenscheine", Reichskredit- kassenmuenzen en rijksmunten van 1. 2. 5 en 10 pfennig worden aangenomen. Het aannemen van de bovengenoemde Duitsche binnenlandsche betaalmiddelen, dus rijksbankbiljetten, rentenbankbiljetten en rijksmunten, met een hoogere waarde dan 10 pfennig, moet in ieder geval geweigerd worden. De ontvanger van dergelijke betaal middelen loopt gevaar .hiervan geen verder profijt te kunnen trekken. Op de vergadering van 21 Sept. j.1. te Alk maar van de commissie voor het volkshooge- schoolwerk in Holland is besloten, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden dit werk voort te zetten. Er zullen meisjescursussen georganiseerd worden, waarvan mei. Herm v. d. Heide de leiding op zich wil nemen. Men hoopt hiervoor de beschikking van be staande gebouwen te kunnen krijgen. In verschillende delen van Holland zullen Heemkunde-weekeinden worden gehouden. De bedoeling van deze weekeinden is, de be volking har eigen streek beter te leeren ken nen en er tevens andere bevolkingsgroepen mede in aanraking te brengen. Tenslotte heeft de plaatsvervangende leider der volks hoogescholen in Nederland, de heer H. de Reilingh, zich in de vergadering bereid ver klaard. in de deelen van Holland, welke het volkshoogeschoolwerk nog niet zoo goed ken nen, lezingen over dit werk te houden. VRIJLATING VAN FRANSCHE KRIJGS GEVANGENEN Zieken en gebrekkiqen. Naar verluidt zal de Duitsche regeering zeer binnenkort zekere categorieën van Fransche krijgsgevangenen vrijlaten en naar Frankrijk laten terugkeeren. Dit geldt in de eerste plaats voor de gevangenen, die een ziekte of gebrek hebben, dat vermeld wordt in de Geneefsche conventie van 1929 en als reden voor vrijlating is aangegeven. Verder ligt het in lret voornemen de gevangen ge nomen Fransche hospitaalsoldaten vrij te laten, voor zoover zij niet noodig zijn voor de verpleging van Fransche krijgsgevange nen. Tenslotte zullen ook de veldpredikers in vrijheid gesteld worden. Tot een bedrag van 39 millioen dollar. Ook aan Nederl.-Indië. Volgens een bericht van United Press uit Washington hebben gedurende de maand Augustus de Vereenigde Staten voor 38.837.513 dollars aan oorlogsmaterieel ver kocht. Daarvan aan Engeland en Canada al leen voor 35.847.664 dollars: de rest werd naar Zuid-Amerika en Nederlandsch-Indië gezon den, terwijl Frankrijk. Duitschland, Italië en Japan geen oorlogsmaterieel uit de Ver. Staten hebben betrokken. Bij het aan Engeland en Canada-verkochte materiaal gaat het voornamelijk om vlieg tuigen en vliegtuigmotoren. De verschepingen naar Engeland beliepen gedurende de maand Augustus een bedrag van ongeveer 31.735.644 dollars. Verder heeft Engeland de exportlicentie voor vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal ter waar de van 286 millioen dollars verworven, doch dit materiaal is nog niet verscheept. EIERENVF.ILING MAANDAG 23 SEPT. 1940. Aangevoerd 28000 stuks, alleen groote eieren. Prijzen per 100 f 6.50 tot f 7. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940. 4 paarden f 400.tot f 600.2 koeien f 210.tot f 295.3 nuchtere kalveren f 9.tot f 17.73 rammen f 40.tot f 85.-. 136 schapen f 28.— tot f 45.—. 59 lammeren f 20.tot 25.15 biggen f 18.tot f 26. 680 kippen f 0.70 tot f 1. MARKTOVERZICHT. De wolveehandel is thans zeer levendig op ons eiland; niet alleen is de wekelijksche veemarkt veel drukker dan anders in dezen tijd van 't jaar, doch ook op de boerderijen worden veel schapen verkocht; de prijzen zijn dan ook buitengewoon hoog. Er wordt voor prima vette schapen prijzen geboden tot f50.— per stuk. Op de markt was zulk eerste klas vee niet aanwezig, toch werden er nog prijzen besteed van f 45.De lamme renprijzen zijn ook best. hoogste prijs f25. Rammen werden ruim 70 stuks verhandeld, de prijzen liepen zeer uiteen, voor de beste PRIJZEN NAALDHOUT. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, brengt in ver band met het bepaalde in arti kel 6 der prijzenbeschikking naaldhout no. l nader ter ken nis. dat gezien het in den houthandel bestaande gebruik periodiek te factureeren. er geen bezwaar tegen zal worden gemaakt, indien bij iedere af levering in plaats van een verkoopfactuur een afleverings bon. waarop de nauwkeurige specificatie met het geleverde is vermeld en welke door of namens den kooper is getee- kend, wordt afgegeven. Van de later, doch uiterlijk na dertig dagen. in te zenden verkoopfactuur, welkg aan de in artikel 6 der be schikking genoemde eischen moet voldoen, dient een door den kooper mede-onderteekend duplicaat, tezamen met de door of namens den kooper getee- kende afleveringsbonnen, ten minste twee iaar door den verkooner bewaard te blijven om bij controle te worden ge toond. Verder wordt ter kennis van den houthandel gebracht, dat op korten termijn eveneens brij zen voor z.g. „verkoopen over boord" zullen worden gepubli ceerd. TEELTREGELING RUNDVEE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt bekend, dat de krachtens het crisis-rundvee- besluit 1934 I bestaande teelt regeling voor rundvee groo- tendeels is ingetrokken, aan gezien de motieven, welke des tijds tot het invoeren van deze regeling hebben geleid, onder de tegenwoordige omstandig heden niet meer gelden. De daarvoor in de plaats treden de bepalingen zijn in hoofd zaak de volgende: Het voorhanden en in voor raad hebben van rundvee blijft verboden voor hen, die niet als georganiseerden zijn toegelaten tot een provinciale lan d bon w-crisis-organ isatie, dan wel als slager of rundvee handelaar erkend zijn door de Nederlandsche Veehouderij centrale. Het voorhanden en in voor raad hebben van vrouwelijk en gecastreerd mannelijk rund vee behoeft thans niet meer gedekt te zijn door een geldig identiteitsbewijs, terwijl voor mannelijk n iet-gecastreerd rundvee wel een identiteitsbe wijs is vereischt. indien het gewicht valt binnen de daar toe gestelde gewichtSEwenzen, te weten ten minste 250 en ten hoogste 1000 Kg. Het identiteitsbewijs wordt door de betreffende crisis-orga nisatie op schriftelijke aan vrage aan den georganiseerde uitgereikt tegen betaling van f 0.75. indien ten behoeve van die organisatie is aange toond. dat ten aanzien van het betreffende stierkalf is voldaan aan de door den directeur-ge neraal voor den landbouw ge stelde vereischten. Omtrent deze vereischten wordt het volgende medege deeld: a. ten aanzien van geregi streerde stierkalveren, stam- boekstierkalveren en fokver- eonigingsstierkalveren worden dezelfde vereischten gesteld als tot dusverre krachtens art. 9 van het reglement rundvee- téeltregeling 1940 golden voor de uitreiking van identiteits bewijzen voor genoemde stier- kalveren; b. ten aanzien van andere dan onder a. genoemde stier kalveren zijn als voorwaarden gesteld: 1. dat de betrokken georga niseerde gedurende een nader te bepalen aantal jaren, het welk op twee zal worden vast gesteld. telkens ten minste één stierkalf heeft laten schet sen op zijn toewijzing van vaarskalveren en niet-geregi- streerde stierkalveren; 2. dat het stierkalf aan re delijke eischen van exterieur voldoet. Of dit het geval is zal worden vastgesteld door den Rijksveeteeltconsulent, die daartoe een onderzoek zal in stellen. Het verzoek om een onderzoek in te stellen dient te worden gericht tot de pro vinciale landhouw-crisis-orga- nisatie. Ter dekking van de kosten verbonden aan het on derzoek dient vooraf aan de landbouw-crisis-organisatie een bedrag van f 5.te zijn vol daan. Afgezien van het, voorgaande bestaat in nader aan te geven gevallen nog de mogelijkheid, dat zonder bovengenoemd on derzoek identiteitsbewijzen te gen f 0.75 worden uitgereikt voor niet geregistreerde stie ren. Deze stieren dienen dan niet voor de fokkerij, doch voor de mesterij te zijn bestemd. Zooals vanzelf spreekt behoe ven deze dieren niet aan -de hiervoor genoemde eischen te voldoen, waartegenover echter aangetoond moet kunnen wor den. dat de betreffende vee houders ook vroeger regelma tig stieren boven 250 Kg. voor de mesterii hebben aangehou den en hiervoor identiteitsbe wijzen ingevolge hun toewij zing van vaarskalveren en niet geregistreerde stierkalveren hebben gebruikt. INGAANDE 24 SEPT. 1940. OP WERKDAGEN VAN TEXEL: VAN DEN HELDER: OP ZON- EN FEESTDAGEN: Van Texel 8.— en 15.15. Van Den Helder 9.30 en 17.30. DE DIRECTEUR. werd f80.— en meer besteed; ook gingen vele rammen in ruilhandel van de hand. Rundvee komt er weinig meer op de markt tengevolge van de regeeringsmaatregelen: er werden 2 koeien verhandeld; prijzen f210 f295.—. Nuchtere kalveren waren er slechts 3, prijs pl.m. f 13.— per stuk. Varkenshandel is er in onze gemeente ook bijna niet meer. Biggen golden op de markt ongeveer f23.— per stuk. Paarden werd er een 4-tal gemarkt, prij zen van f 400f 600. De kippenhandel was ook nu nog van be- teekenis, er werden ruim 650 stuks aange voerd. Prijzen f 0.60—f 1. Aan de eierenveiling waren de prijzen der eieren ongeveer 25 cent per 100 stuks hooger dan vorige week. Ook werden enkele pullen eieren aangevoerd, die tegen belangrijk la gere prijzen werden verkocht. KOEGRAS JULIANADORP ONGEWENSCHT BEZOEK. De vorige week hebben ongewenschte be zoekers zich toegang verschaft tot de wo ning van den heer H. S. bij het vliegkamp ,de Kooy" gelegen. Hun bezoek werd ver gemakkelijkt omdat genoemde familie tijde lijk op het dorp vertoeft en de heer S. al leen des morgens een bezoek aan zijn wo ning brengt. Diverse levensmiddelen waren van hun gading geweest, maar men had er zelfs den tijd voor genomen om een en an der voor de consumptie geschikt te naken en daarna een matras uit een bedstede te halen om daarop op den vloer uit tennisten van hun moeizaam werk. Door een raam binnengekomen, heeft men door het uitlich ten van een deur de woning verlaten. De politie stelt een onderzoek in. ALKMAAR. 23 Sept. Aardappelen 3.20—4.80. andijvie 12.10 appelen 38.50. augurken 7.50—30, bloem kool 1 912. bloemkool II 47.00. bieten 23.60, druiven 1217. gele kool 4.807.20, groene kool 4.607. kropsla 12.80. knolsel- derie 2.20—4.60. komkommers 2.605.80, meloenen 6—14. peren 310.50. prei 2.20— 4.60. peterselie 0.7O—1.20. postelein 0.15 0.37, roode kool 2.20—5.60. selderie 0.50— 1.20. spinazie 0.20—0.85. spruiten 8.5. snii- boonen 6.5014. dubbele spercieboonen 3.50 —8. tomaten 2.80—7. uien 2.905.20. witte kool 3.20, wortelen 3.50—7. PURMEREND, 24 Sept. Koeien totaal 800 st.; Gelde 160260; Melk 240—340; 18 parden 160—250; 20 magere 20— 45; 95 biggen 816; 2000 schapen 2537; 75 bokken 418; slachtschapen 4562; 1500 lammeren 1020. NOORDSCHARWOUDE, 24 Spt. Bintjes 360; Bevel. 380—460; eigenheimers 450; bl. dito 480540: drielingen 240250; uien 1460; drielingen 4: grove 4440: gele nep 4420; peen 170230; kroten 160240; roode kool 320—10.10; witte, kool 250270: ge le kool 5406; Rammenas 330 bloemkool 830 —10.20: pootardappelen Eerstelingen A 28 35 6.10. BROEK OP LANGENDIJK. 24 Sept Bevel. 440—460; eigenheimers 460490; bl. dito 550—570; drielingen 270280; uien 410; drielingen 4: grove 4410; stek 220: gele nep 4; peen 1220; sj>ercieboonen 730—12.70; snij boonen 6830; kroten 120340 4900 kg to maten A 11-1120; B 11; C 11; CC 8

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5