Onaangenaam evacuatie-staartje De straatverlichting Wat kost een biefstukje? 'Ödvtowkïb- 3ïonk, en „De Gorrel' „De Gul' Dinsdag 24 September 1940 Tweede Blad Madómeuwj Heerhugowaard betaalde ca. f3000 teveel aan vluchtelingen Den derde deel reeds teruggevorderd Nieuwe dienstregeling T.E.S.O. Het vertrek uit Heerhugowaard Openluchtconcert aan het Dijkje Watervogels openen a.s. Zondag de competitie! Chr. dem* Unie Uit het politie-rapport luchten hun hart Ze gaan hun krot in de Renssteeg verlaten Wonderlijke nazaten van een roemrucht geslacht Bonnenbeurs Burgerlijke Stand van Den Helder Correspondentie ïliewM uit lOifc Visschcrij KeA& en Zending, Nu verreweg het grootste gedeelte der Indertijd naar Heer Hugowaard geëva cueerde inwoners van Den Helder weer naar zijn haardstede is teruggekeerd, blijkt dat er aan deze evacuatie thans nog een onprettig staartje verbonden is voor een 150-tal vluchtelingen. Reeds eenigen tijd geleden bleek, dat zich onder de geëvacueerde stadgenooten verscheidenen bevonden, die zich in Heer Hugowaard als „noodlijdend" opgege ven hadden, zijnde verstoken van ieder inkomen, en die dus aanspraak deden gel den op het vergoedingsgeld, dat door de ambtenaren van de gemeente Heer Hu gowaard uitbetaald werd. Men zat, en hierop lette men wel, in Heer Hugowaard, met niet geringe moeilijkheden. Ten eerste werd men feitelijk overvallen door een kleine 1000 vluchtelingen, daarnaast be schikt men hier uiteraard over een slechts klein ambtenaren-korps, terwijl als derde (en grootste!) bewaar gold het feit, dat de ge meente-ambtenaren van Heer Hugowaard ten eenenmale onbekend waren met de maatschap pelijke mate van welstand der uit Den Helder aangekomen personen. Toen nu meer dan 1000 vluchtelingen onverwachts neerstreken en verreweg het grootste deel zich terstond meldde voor het verkregen van geldelijke ondersteu ning, heeft men aan allen, die zulks vroe gen, ook ondersteuning uitbetaald. Daar bij werd aan een aantal personen betaling gedaan, die zulks volstrekt niet noodig hadden. Uit goede bron vernemen wjj, dat er personen waren met een inkomen van 60 gulden per week, die kalmweg naar het evacuatie-bureau wandelden en daar de ondersteuning in ontvangst namen: een handelwijze, die men niet anders dan ten zeerste laakbaar kan noemen. Evenwel, deze personen hebben buiten den •waard gerekend. Want zij vergaten, dat zij, bij de in ontvangst-name van het geld, daarvoor een formulier teekenden, en met welke hand- teekening zij het recht van terugvordering der gelden erkenden. Reeds spoedig werden de Heer Hugo- waarsche gemeente-ambtenaren gewaar, dat zij aan tal van vluchtelingen, hetzij door dezen expres, hetzij door onnaden kendheid, teveel hadden uitbetaald. Op hoogen prijs werd het dan ook gesteld, dat de gemeente Den Helder twee harer ambtenaren van „Sociale Zaken", de hee- ren Van der Mast en Stom, beschikbaar stelde, teneinde de zaken in het reine te brengen. Deze heeren kenden uit eigen ervaring hun pappenheimers, en hadden al spoedig uitgezocht in welke gezinnen er zonder noodzaak evacuatiegeld opgenomen was. Het bleken een 150-tal personen te z((n, die in totaal circa 3300.opgenomen hadden en dit bedrag moesten terug storten. Het behoeft wel geen betoog, dat dit een zure appel was voor deze 150 menschen. Eveneens is het niet verwonderlijk, dat daar menig hard woord viel... Hoe het echter ook zjj, betaald móest er worden en thans is alreeds een derde deel van het bedrag terugbetaald. Zoo spoedig mogelijk hoopt men ook het andere deel in kas terugontvangen te hebben. Een onaangename kwestie, onaange naam vooral voor diegenen, die thans terugbetalen moeten het geld, waarover zij reeds beschikt hebben en dat bij de meesten ook wel verbruikt zal zijn. Hun was echter bekend, dat men alleen dèn voor dezen steun in aanmerking kwam, indien men geen bron van inkomsten had. Het gemeentebestuur van Heer Hugo waard treft o.L in dezen niet veel schuld. Tenslotte werd dit overvallen door de komst van een zoo groot aantal Helder- sche inwoners, en was de tijd te kort om dienovereenkomstige maatregelen te ne men. Met ingang van heden (24 September) treedt bij de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming de nieuwe dienstregeling in wer king. Op werkdagen wordt nog driemaal ge varen: om 8 uur, 11 uur en 15.15 uur van Texel. Om 9.30 uur, 12.45 uur en 17.30 uur van Den Helder. •Op Zon- en feestdagen vervalt de middag- dienst, en worden maar twee diensten ver vuld. De straatverlichting voor dezen win ter is een probleem, dat nog geen op lossing gevonden heeft. Wel heeft het de aandacht van de betreffende auto riteiten, maar het is nog niet bekend, of de radicale oplossing, die men op dit oogenbiik toepast (een absolute ver duistering) een praetischer oplossing zal vinden, in het aanbrengen van ver duisterde lampen op verschillende be- langrijke verkeerspunten en in de bin nenstad. In verband met het feit, dat 6 October de wintertjjd ingaat en het dus 's avonds om 7 uur donker zal zijn, vraagt dit probleem wel om een spoedige oplossing. Meldt U aan het raadhuis! Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is ieder tijdelijk bewoner van Heer Hugo waard, die thans naar Den Helder ver trekt, verplicht van zijn vertrek aldaar aangifte te doen op het gemeentehuis. In Den Helder aangekomen moet men zich dan eveneens melden aan het raad huis in Den Helder, een en ander voor een vlot-marcheerende administratieve rege ling. Het blijkt ons, dat nog steeds zeer velen aan deze voorschriften niet voldoen. Ze vertrekken uit Heer Hugowaard, komen aan in Den Helder, doch verzuimen daar van aangifte te doen. Wij dringen er bij diegenen op aan zulks alsnog ten spoedigste te doen, opdat men voor onaangenaamheden gevrijwaard wordt. Zooals men weet, zijn de interne leerlingen van de Zeevaartschool ondergebracht in het voormalige Raadhuis aan het Dijkje. Niet al leen hun vroolijkheid en levenslust verleven digen deze vrij stille buurt, maar zij vergasten de bewoners van dit stadsgedeelte menigen avond van de week, als het weer zulks ten minste toelaat, op een concert van alle moge lijke „Schlagers", deuntjes en andere muziek. En meer dan één voorbijganger blijft staan bij het zien van dit groepje toekomstige zeelui voor de deur rond een accordeon-bespeler ge zeten en geniet van diens uitstekend spel. Het doet goed weer eens het oud vertrouwd geluid van een accordeon te hooren: het open lucht-concert trekt dan ook volk, dat luisteren blflft tot de duisternis invalt en de tijd van verduisteren en binnen blijven komt. De club „Watervogels", die in haar eersten competitiewedstrijd zoon' fraai resultaat wist te bereiken, n.1. een gelijk 33 tegen Uit geest, zullen a.s. Zondag het officieele voetbal seizoen in onze stad openen. Het is het bestuur n.1. gelukt om voorloopig althans de thuiswedstrijden op het Atlas-ter rein te mogen spelen. Wij twijfelen er niet aan, of deze pogingen zullen door het voetbal-min nend Heldersche publiek ten zeerste worden gewaardeerd, temeer daar als gast naar hier komt Bergen I, welk elftal de eerste competi tie-wedstrijd met het kleinste verschil (54) van het sterke Schagen verloor. In ons over zicht van Zaterdag komen wij hier nog wel nader op terug. Prijzen van vleesch en vleeseh- waren worden officieel vastge steld. Naar wij vernemen, is besloten de prijzen van vleesch en vleeschwaren officieel vast te stellen. De prijzen zullen dus in alle winkels gelijk zijn. In alle winkels moet binnenkort een prijskaart komen te hangen, waarop on derstaande prijzen vermeld staan. Zonder speciale toestemming van den burgemees ter mag boven die prijzen (die zijn van 16 September) niet worden verkocht. De prijzen zijn als volgt vastgesteld: Rundvleesch. p. kilogram Biefstuk 1-70 Haas 1-80 Rostbeaf 1-60 Rollade 1-60 Ribstuk 1-60 Contrafilet 1-60 Braadvleesch 1-30 Alle soorten lappen 1.30 Klapstuk 1-30 Gehakt poulet 1.20 Vet 130 Paardenvleesch. Haas 1-80 Biefstuk 1-60 Rostbeaf 1.30 Lappen 1.- Gehakt 0.90 Varkensvleesch. Lappen carbonade 1.30 Gehakt v. worst 1.30 Reuzel 1.30 Vet spek, speklappen 1.20 Mager spek 1.40 Saucijzen 1.30 Fricandeau 1.50 Filet 1.50 Kalfsvleesch. Oesters, biefstuk, schnitzels 2.20 Fricandeau, rollade 1.80 Nierstuk 1.80 Lappen cotelette 1.40 Gehakt poulet 1.40 Schapenvleesch. Carbonade 1. Lappen 1.30 Bout 1.50 Vet 1.20 De C.D.U. acht het lidmaatschap vereenigbaar met dat van de Ne- derlandsche Unie. Het algemeen bestuur der Chris telijk-Demo- cratische Unie heeft zijn standpunt bepaald ten opzichte van de Nederlandsche Unie. De C.D.U.aldus het oordeel van het hoofd bestuur, dient als christelijke beweging op staatkundig en maatschappelijk gebied in het belang van land en volk de actie voor haar doelstellingen, welke veel verder gaan dan die van de Nederlandsche Unie, met kracht voort te zetten; heeft het als haar taak te beschouwen, met welwillendheid tegenover het streven der Ne derlandsche Unie te staan, wijl deze bewe ging thans de eenige is te achten, die namens het Nederlandsche volk met de bezettings overheid in overleg kan treden. Mitsdien gelet ook op het feit, dat door de leiders der Nederlandsche Unie het lid maatschap van deze beweging met dat van de C.D.U. vereenigbaar verklaard is, acht het hoofdbestuur het lidmaatschap der C.D.U. vereenigbaar met dat van de Nederlandsche Unie. Banketbakkerij, Keizerstraat 124-126, hebben een Koffie- en Thee-surrogaat voor U, wat niet te evenaarden is. Bij de meeste winkeliers verkrijgbaar. DRONKEN EN TE LAAT. Een persoon werd door de politie aangehou den, die zich in den kennelijken staat bevond. Behalve echter, dat hij laveloos was, bleek hij zich ook ver na het verbodsuur op den open baren weg te bevinden. Voor beide euvelen werd hij verbaliseerd. JEUGDIGE DIEVEN. Gedurende het weekeinde werden door de politie enkele jongens aangehouden en naar het hoofdbureau opgebracht^ verdacht van het plegen van diefstal uit een winkel aan de Spoorstraat. LICHT! In een woning aan de Achterbinnenhaven werd licht geconstateerd door een surveillee- rend agent. Het werd gedoofd, terwijl tegen den bewoner proces-verbaal werd opgemaakt. TE LAAT BINNEN... Tegen een persoon, die zich eergisteren avond na het voorgeschreven uur op straat bevond, werd proces-verbaal opgemaakt. WAAR IS DIE PALINGFUIK? Een bewoner van de Binnenhaven deed aan gifte, dat zijn palingfuik op spoorlooze wijze verdwenen was. Een onderzoek wordt inge steld. NOG EEN HALF JAAR TEGOED! Een stadgenoot werd door de politie gear resteerd, in verband met het feit, dat hij nog een half jaar gevangenis te goed had. Hij is naar Alkmaar overgebracht. HET VERLOREN SCHAAP. Een bewoner van den Rijksweg deed aan gifte, dat hij reeds sedert 16 dezer een zijner schapen vermist. Wie brengt uitkomst...? GEREEDSCHAP-DIEF. Dat iemand steelt, valt nooit goed te praten. Erger is het evenwel als men er op betrapt wordt zijn eigen kameraden bestolen te heb ben. Dit was het geval met iemand, die dezer dagen door de politie werd gearresteerd, als zijnde verdacht van het wegkapen van een hoeveelheid timmergereedschap zijner vrien den. Hij is bereids naar Alkmaar overgebracht. TE LAAT Gedurende de laatst gepasseerde dagen wer den diverse personen na 10 uur 's avonds op straat aangehouden. De politie nam hen mede naar het bureau aan de Kerkgracht, alwaar zij dan tot 4 uur in den morgen verblijven moeten. Tevens wordt natuurlijk proces-verbaal van hen opgemaakt. ONDER DEN INVLOED. Nog een drinkebroer werd aangehouden, die zich eveneens te laat op straat bevond. Ook tegen hem werd de normale procedure ge volgd... OVERTREDING DER DRANKWET. Tegen een caféhouder, die zich aan over treding van de drankwet schuldig gemaakt had, werd proces-verbaal opgemaakt. VERDUISTERING. Van de vermissing van een dekzeil deed iemand aangifte bij de politie. I i Ze wonen waarschijnlijk in het oudste krotje van den Ouden Helder: Willem Mulder, stokoud en in oud-Nieuwediep bjj zuigeling en grijsaard bekend als „De Gorrel", en zijn broer Kees, nog ouder, en populair genoemd „De Gul". De Gul en de Gorrel, samen zoo ongeveer een kleine twee eeuwen, zijn vermaard in héél Nederland. Het waren, in hun goede jaren, blauwe zeeridders van professie, en hun bra- vour-daden werden genoemd langs heel de Nederlandsche kust. Het waren mannetjes putters, waarmee niet te spotten viel, gebo ren uit een geslacht van haringtrekkers en vletterlui, die voor niets en niemand bang waren en hun eigen blauwe zeeriddersleven leefden zooals ze het zich goeddachten. Ruwe, wonderlijke kerels. Deze blauw-getruide, ge- bolhoede en grijs-geringbaarde zee-vechters! Een apart slag, vallend volkomen buiten het kader van den gewonen burger. Het krot in de Renssteeg. Het was feitelijk bij toeval dat onze weg voerde via de Renssteeg. Hier, in deze pijpen la. tusschen Dorus Rijkersstraat en Lange- straat, hier in het hart van den Ouden Hel der, leven, in een krot, nu al sedert een halve eeuw deze twee koningen van de zee. Ze ma ken er hun eigen potje klaar, ze slapen er, en ze zitten er tegenover elkaar aan de ruwe tafel. Hier, in het hart van het oude zeenest. werden twee blauwe ridders oud, stok-oud! Eens. niet zoo lang geleden, waren ze met hu» drieën. Toen was de beroemde Tabbie er cpk no$, die nu toegegaan I De Gorrel had het niet best. Hij wierp ons duistere blikken toe bij het betreden van z'n gammele heiligdom en was aanvankelijk niet aan 't praten te krijgen. Totdat er eindelijk het hooge woord uitkwam. De Gorrel en de Gul gaan namelijk ver huizen! En, heftig gebarend, het grijze sikkebaardje wild op en neer deinend, hooren we het ver haal, doorspekt met het Gorrelsche jargoen, dat zich niet wel laat weergeven in de krant, maar dat aan sappigheid, en bloemrijkheid niet te kort komt. De Gorrel néémt het namelijk niet langer. Hij vertikt het en daarmee uit! Hij gaat het krot uit. Nadat hij den huisbaas keer op keer aangespoord had de boel wat op te knappen, en deze in gebreke gebleven is, stappen ze op. En déze week nog! We vroegen of hun dit niet aan 't hart ging. Tenslotte zit je als zeeridder niet voor niets een halve eeuw in één en het zelfde pa leis en kleven er herinneringen aan zulk een woning, ook al i s het dan een bouwval. Maar neen, het besluit is genomen en De Gorrel zegt, er niet meer op te willen terug komen. Ze trekken er uit! Gaan naar hun oomzegger in de Langestraat. En de huis baas kan ze „gevrete" worden En nu dat er uit is, gooit die stokouwe Gorrel er meteen ook maar alles uit. Heel het leven staat 'm tegen, vertelt hij ons. Het is de meest belabberde boel, die hij ooit meege maakt heeft en dét zegt wat. Het huis is lek als een mand, en staat te golven als een si- garenkissie op de Razende Bol. Het is, vol gens den Gorrel nog geen kwartje waard, laat staan iedere week éénvijftig! D'rlui pijpie ta bak moeten ze missen, omdat ze niks meer krijgen. En 't pruimpie is er al eveneens bfö ingeschoten. An een. stukkie spek is geen kommen meer en zelfs de smaak van een vis- sie kunnen ze zich niet meer herinneren. En wat er is, dat gaat op de bon. 't Is alles kouwe beenen, en alleen regen en wind kun je genog krijgen En daar is wel het ergste van 't ergste. Ze moesten ook nog op de foto. Dat is nu ge beurd en volgens den fotograaf staan ze er goed op. Maar ook (tot was niet me^evalleji. Jaren #eled«A ae óék eens op dis foto, maar 1 dat ging beter. Voor het poseeren met de me dailles kregen ze zoo ineens van een meneer tv.-ee conjakkies en een kist sigaren. Dat was beter werk. Maar het is tegenwoordig, net als met alles, brandhoutDe Gul vertelt en de Gorrel knikt instemmend met alles mee. Hij is het er volkomen mee eens. En ze vertellen nog meer: ze hebben het vertikt, bij kris en bij kras, om te vluchten. Liever hadden ze heel den Helder en heel den Ouden Helder erbij laten vertrekken, dan de Renssteeg te verlaten. Ze gingen slapen in de oude kazemat bij de Langestraat, niet omdat ze bang waren, maar omdat ze niet zeker wisten, dat bij de eerste de beste mijn- of bom ontploffing het heele kaduke krotje niet op hen zou vallen. Een gevaar dat verre van denkbeeldig is Ze sliepen er op het beton, met een zakkie stroo onder zich. En omdat nóch Gul nóch Gorrel 19 meer zijn, waren ze iederen morgen zoo stijf als een harderwijker, en konden ze, eerst na lang wrijven, overeind en op de been komen. Zoodat ze er al gauw „tebak" van hadden en hun „woning" in de steeg weer op zochten. Zij het, dat het gevaar van instorten nog steeds accuut is De Gorrel en de Gul zijn twee wonderlijke ouwe kereltjes. Zooals ze daar huizen in dat krot, met alleen een tafel en vier stoelen, met het ouwe fornuis, de flesch bak-olie (op non- actief omdat er niets meer te bakken is en het brevet van „moed en menschlievend- heid", vergeeld en goor aan den wand. Met hun blauwe truien, afgetrapte manchester broeken, hun bolhoeden met zwier op de grijze baren en de schilderachtige zeemans baardjes om kin en wang. WonderlijkUit een éndere, voorbjje wereld. Een ras, dat al zoo goed als uit gestorven Is en waarvan z(j nog een paar markante voorbeelden zijn. Als men eens in de buurt van de Rens steeg komt, moet men eens een blik wer pen op het „ridderpaleis" van deze twee blauwe zeeridders van het klassieke slag. Dan zal men zich wellicht In verwon dering afvragen hoe het mogelijk is, dat zulke ridders moeten wonen in een wo ning, die den eerenaam van „woning" waarlijk niet mag voeren en dat zoo iets bestaat in een tjjd van „Schoonheids-com missie" en „Woningtoezicht" Het Is een beleediging, zulk een fier ridder geslacht aangedaan! BANDENSNIJDERS AAN HET WERK? Iemand deed bij de politie aangifte, dat van zijn motorfiets en auto de banden kapot ge sneden waren. Een onderzoek wordt ingesteld. NIET NADER TE NOEMEN. Een vader deed aangifte, dat er met zijn 10-jarig dochtertje niet nader te noemen han delingen gepleegd waren. FIETSEN-DIEFSTALLEN. Diverse fietsendiefstallen werden ook ge durende dit weekeinde weer gepleegd. Op ver schillende plaatsen sloegen lieden die waar schijnlijk een fiets konden gebruiken, hun slag, ten nadeele van hen, die hun karretjes zonder slot daar neergezet hadden. Verzekert Uw fiets voor 3 gulden per jaar Bi! diefstal krijgt U een nieuwe terug. K. KOS, Koningstraat 76. Bewoner Kuiperstraat 20 heeft nog wat boterbonnen; wil deze graag inruilen tegen theebonnen. Bewoner Krugerstraat 35 heeft 2 boter bonnen over en wil die ruilen voor theebonnen. van 23 September 1940. BEVALLEN: G. NieuwenhuizenLastdra ger, d. OVERLEDEN: J. A. Schimmel (m.), 20 jaar. Opmerker. Wij hopen een dezer dagen de door u gestelde vragen te kunnen beant woorden. Enkele ervan hadden reeds onze aandacht. Red. Held. Crt. Urk, 23 September. Door 50 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 4650 pond kuilpaling, van 60420 pond per vaartuig, prijs 2628 ct., 290 pond lijn- of beugaal, 3035 ct., 200 pond schieraal, 40 42 ct., 140 pond fuikaal, 2930 ct., 260 pond snoekbaars, 2123 ct., alles per pond en 145 manden nest, prijs 30 ct. per mand. Met de visscherij op 't IJsselmeer werden de vorige week nog van bevredigende tot goede resul taten geboekt. De categorie visschers is weer uitgebreid met de groote motorvaartuigen, welke ook weer op aal en paling mogen vis- scheru De groote stoombeugers brachten per etmaal aan de markt tot 80 pond lijn- of beug aal. Met een prijs tot 35 ct. per pond, waren de weekbesommingen van 85 tot 120 gulden per stoombeuger. De snoekbaarsvisschers maakten voor deze soort visch een dure prijs. Met matige vangsten waren de vorige week de besommingen tot 60 gulden. Bleibaars- vangsten waren matig. De motorlooze zeilvaartuigen hadden vang sten tot ten hoogste 50 pond per zeilvaartuig. Verleden week waren de besommingen van 30 tot 60 gulden per zeilvaartuig. De zeilvaartui gen hebben geregeld kunnen visschen. De vorige week (16 tot en met 21 Septem ber) werd door 16 tot 60 vaartuigen aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 19093 pond kuilpaling, prijs 22 tot 30,5 ct., 1885 pond lijn- of beugaal, 27 tot 35 ct., 1430 pond snoekbaars, 21 tot 27 ct., 400 pond baars, 8 tot 12 ct., 200 pond blei, 6 tot 7 ct., 380 pond schieraal, 40 tot 42 ct., 300 pond fuikaal, 29 tot 30 ct. per pond en 500 manden nest, 30 tot 35 ct. per mand. VOOR DE INWENDIGE ZENDING. De Nederlandsche Hervormde Gemeente te VVoorburg ontving een gift van duizend gul den ten behoeve van de inwendige zending. DE GEREFORMEERDEN IN HONGARIJE. Prof. dr. H. H. Kuyper spreekt er in de He raut zijn blijdschap over uitdat door de scheidsrechterlijke uitspraak van Weetien aan Hongarije het eertijds bij Roemenië gevoegde grondgebied grootendeels werd teruggegeven. Hij spreekt van hersteld onrecht en wijst er op, dat door den terugkeer van Zevenburgen de eenheid van het Hongaarsche volk grooten deels is hersteld. „Voor ons Calvinisme is dit ook van belang, omdat juist in Zevenburgen veel Calvinisten woonden en nu ook de Calvi nistische hoogeschool te Klausenburg weer tot Hongarije behoort". DE ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK IN FRANKRIJK. Belangrijke wending. Het blijkt meer en meer, dat zich bij de nieuwe Franschc regeering te Vichy sterke Roomsch-Katholieke invloeden doen gelden. Nadat korten tijd de monniken van het be roemde klooster Grande Chartreuse, na $7 ja ren uit Frankrijk te z\jn verbannen geweest, werden teruggeroepen, wordt thans kennis ge geven van een nog veel verder gaande beschik king der nieuwe Fransche regeering. Zij heeft namelijk een wet van het jaar 190!,, waarbij den religieusen congregaties verboden werd aan eenige inrichting van onderwijs werkzaam te zijn, opgeheven. Hiermede is de geschiedenis der Roomsch- Katholieke kerk in Frankrijk min of meer op een keerpunt gekomen. Sinds het begin dezer eeuw had de verhouding tusschen kerk en staat zich in weinig bevredigenden zin ont wikkeld. Het heeft er thans echter allen schijn van, dat kerkelijke invloeden zich dermate bij de re- gcering te Vichy doen gelden, dat de Roomsch- katholieke kerk tiiet langer in het hoekje, waar de slagen vallen, zal blijven staan. STUDEEREND JAPAN. Japan heeft 22 keizerlijke, 6 protestantsche, 1 Roomsch-Katholieke en 16 andere particu liere universiteiten. Het aantal der studenten bedraagt y0000, dat der professoren 6000,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7